Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Nezařazené

Najlepšie akustické gitary – recenzie a porovnanie 2024

Akustickú gitaru spoznáte na prvý pohľad. Vedeli ste však, že existujú rôzne typy akustických gitár? Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si tohto sprievodcu, v ktorom sme zhrnuli praktické rady, ako správne vybrať akustickú gitaru. Pripravili sme pre vás aj rebríček toho najlepšieho. Prvé miesto si vybrnkala akustická gitara Ibanez AAD140-OPN.

Najlepšia celkovo

Ibanezka vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých s krásnym zvukom.

Najlepší pomer cena/výkon

Výnimočná akustická gitara s výnimočným zvukom v krásnom vintage štýle.

Cenovo výhodné

Ideálna gitara pre začiatočníkov, jednoduchý dizajn a bohatý zvuk.

Najlepšie akustické gitary

Sotva existuje lepší hudobný nástroj pre začiatočníkov ako akustická gitara. Stačí prísť na to, ako ju správne uchopiť. Potom je jednoduché naučiť sa pár akordov, s ktorými zahráte takmer akúkoľvek pieseň.

Recenzia: IBANEZ AAD140-OPN – akustická gitara v krásnom decentnom dizajne

Akustická gitara IBANEZ AAD140-OPN Pre náročných

Výrobca: Ibanez | Typ: Dreadnought | Spracovanie tela: masív/laminát | Cena: 299 €

Klady
 • Decentný elegantný vzhľad
 • Teplý a príjemný zvuk
 • Dobrá hrateľnosť
 • Nízka hmotnosť
 • Pripravené obidva úchyty na popruh
Zápory
 • Vyššia cena
 • Chýba kľúč na nastevenie krku

Ibanez je meno, ktoré pozná každý pokročilý gitarista. Aj začiatočníci prídu veľmi rýchlo na to, že táto značka nemá cvengot iba tak pre nič za nič. Akustická gitara Ibanez AAD140-OPN patrí do kategórie akustických gitár Dreadnought. Má krásne tvarované telo, teda čakajte, že to bude láska na prvý pohľad.

Prirodzené prevedenie, ktorého ostalo zachované na vrchnej doske z dreva okoume aj zvyšku tela z laminovaného okoume, dodáva gitare decentný, neprezdobený nádych. Toto exotické drevo vytvára teplý zemitý zvuk s dobrým rozložením podtónov a harmonických vrchných tónov. Pri sólovej hre sa prejavuje príjemný nábeh tónu a pekný dozvuk.

Táto Ibanezka má veľa predností, už po prvých tónoch získate pocit, že s vami chce hrať. Milým prekvapením je, že disponuje oboma úchytmi na popruh, čo pri akustických gitarách nie je bežné. Na druhej strane chýba kľúč na nastavenie krku. Aj napriek väčšiemu telu je pohodlná a veľmi príjemná do ruky.

Recenzia: CORT Earth 70 BR – najlepšia folková akustická gitara

Akustická gitara CORT Earth 70 BR Zlatý stred

Výrobca: Cort | Typ: Dreadnought | Spracovanie tela: masív/laminát | Cena: 190 €

Klady
 • Krásny vintage vzhľad
 • Masívne smreková doska
 • Vhodná aj pre začiatočníkov
 • Jej zvuk oceňujú aj pokročilí gitaristi
 • Výborný pomer cena/kvalita
Zápory
 • Užší krk nemusí vyhovovať každému

Smrek a mahagón sa snúbia v tomto krásnom kúsku od ďalšieho známeho výrobcu gitár. Akustická gitara Corth Earth 70 BR určite patrí medzi najlepšie folkové gitary, ktoré môžeme odporučiť aj začínajúcim gitaristom.

Vďaka svojmu typickému metalickému zvuku ponúka táto gitara krištáľovo čisté výšky a pomerne dobre podané basy. Táto gitara je všestranný nástroj, ktorý sa dobre prispôsobí každému štýlu hudby, ktorý hráte. Vďačí za to aj masívnej smrekovej doske, čo je prekvapením pri gitare v tejto cenovej kategórií.

Typovo ide o dreadnought, teda najbežnejšiu a univerzálnu akustickú gitaru. Táto je známe mierne užším krkom, čo nemusí vyhovovať hráčom s dlhšími prstami. Ak to však máme zhodnotiť, môžeme povedať, že získate kvalitný hudobný nástroj za rozumnú cenu.

Recenzia: FENDER FA-125 – skvelá cenovo dostupná akustická gitara

FENDER FA-125 WN BK

Výrobca: Fender | Typ: Dreadnought | Spracovanie tela: laminát | Cena: 135 €

Klady
 • Krásny lakovaný dizajn
 • Príjemný zvuk
 • Pre začiatočníkov aj pokročilých
 • Odolné prevedenie
 • Zaujímavá cena
Zápory
 • Lacnejšie materiály

Fender FA-125 je ideálna pre začiatočníkov, ponúka jednoduchý, ale efektívny dizajn a bohatý zvuk vďaka Dreadnought tvaru s rezonančným telom. Predná doska je z kvalitného smreku, zadná doska a luby z laminovanej lipy, čo zaručuje dobrú odolnosť a zvukovú kvalitu. Krk z dreva nato s hmatníkom z orecha obsahuje 20 pražcov s bielemi polohovými bodmi pre ľahšiu orientáciu.

Gitara má kvalitnú Die-Cast mechaniku Fender a orechové mostíky pre stabilné ladenie. Jej čierna lesklá povrchová úprava a čierny pickguard s rozetou z čiernych a bielych krúžkov dodávajú vzhľadu eleganciu. Aj keď gitara neobsahuje snímač, poskytuje uspokojivý akustický výkon pre štúdium alebo jam sessions. Súčasťou balenia je puzdro, čo je praktické pre ochranu a prenosnosť.

Fender FA-125 ponúka vynikajúcu hodnotu za cenu s robustnou konštrukciou a príjemným zvukom, ideálna pre začínajúcich hráčov.

Inšpirácie na akustické gitary

Názov Zhrnutie
Akustické gitary
1. Akustická gitara Ibanez AAD140-OPN Ibanez AAD140-OPN Výrobca: Ibanez
Typ: Dreadnought
Prevedenie: masív/laminát
Približná cena: 299 €
Porovnať ceny
Do obchodu
2. Akustická gitara Cort Earth 70 BR Cort Earth 70 BR Výrobca: Cort
Typ: Dreadnought
Prevedenie: masív/laminát
Približná cena: 190 €
Porovnať ceny
Do obchodu
3. FENDER FA-125 WN BK Fender FA-125 Výrobca: Fender
Typ: Dreadnought
Prevedenie: laminát
Približná cena: 135 €
Porovnať ceny
Do obchodu
4. Blond AD-42S BLOND AD-42S Výrobca: Blond
Typ: Dreadnought
Prevedenie: laminát
Približná cena: 159 €
Porovnať ceny
Do obchodu
5. Epiphone J-45EC Epiphone J-45EC Výrobca: Epiphone
Typ: Dreadnought
Prevedenie: masív/laminát
Približná cena: 324 €
Porovnať ceny
Do obchodu
6. Akustická gitara Ibanez VC 50NJP pack NT Ibanez VC 50NJP pack NT D-S Výrobca: Ibanez
Typ: Grand Concert
Prevedenie: laminát
Približná cena: 153 €
Porovnať ceny
Do obchodu

Najpredávanejšie akustické gitary podľa Heureky

Ako vybrať akustickú gitaru

Keď sa povie táborák, každému sa vybavia plamene ohňa tancujúce do melódie, o ktorú sa postarajú struny gitary. Akustická gitara sa spája najmä s trampskými, folkovými a country pesníčkami, zahrať na nej však dokážete takmer všetko. Dôležité je, aby ste si zvolili správny tvar a veľkosti gitary, naučili sa základy hry na gitare, trénovali a zotrvali vo svojom úsilí. Chce to zopár týždňov, možno mesiacov, no za ten pocit spokojnosti a za tie rozžiarené tváre blízkych, keď im zahráte ich obľúbené piesne, to stojí. Poďme teda k tomu prvému kroku na cesta za úspechom: Ako si vybrať akustickú gitaru?

Čo je akustická gitara?

Akustická gitara je hudobný nástroj, ktorý vytvára zvuk pomocou vibrujúcich strún nad dutinou v tele gitary. Vibrácie sa prenášajú vzduchom, pričom nevyžadujú žiadne elektrické zosilnenie – hoci mnohé akustické gitary fungujú aj ako elektrické gitary.

Môžu mať nylonové alebo oceľové struny. Struny umožňujú regulovať výšku a harmonický obsah produkovaného zvuku. Výška tónu je určená dĺžkou, hmotnosťou a napätím strún.

Typická akustická gitara má úplne duté telo s kruhovým zvukovým otvorom pod strunami. Keď struny vibrujú, spôsobujú, že doska (plochý vrch gitary so zvukovou dierou v nej) vibruje. To rezonuje v tele gitary a vytvára plnší tón. Väčšina zvuku gitary potom vychádza cez zvukový otvor.

Náš tip

Na zosilnenie zvuku akustickej gitary budete potrebovať dobrý mikrofón. Máme pre vás porovnanie najlepších mikrofónov.

Konštrukcia a dizajn

Naučiť sa čítať akordy a správne uchopiť gitaru nestačí. Aby ste celkom pochopili, ako gitara dokáže vibrácie zmeniť na zvuk, mali by ste porozumieť aj stavbe tohto na oko jednoduchého nástroja.

 • Vrch – vrch je kus dreva na prednej strane tela gitary. Pri nakupovaní si pravdepodobne všimnete, že mnohí predajcovia v popise vyzdvihujú, aký materiál je použitý na zvršok. Je to preto, že táto časť gitary zohráva úlohu v tom, ako dobre gitara rezonuje.
 • Kobylka – kobylka drží struny na mieste v spodnej časti gitary. Používať ju budete pravdepodobne len pri menení strún.
 • Pickguard – je zvyčajne vyrobený z plastu alebo akrylu. Nachádza sa na boku rozety a zvukového otvoru, na mieste, kde by ste mali ruku, keď brnkáte na gitare. Jeho účelom je zabrániť poškriabaniu povrchovej úpravy vašej gitary. Niektoré akustické gitary majú pickguardy, zatiaľ čo iné nie.
 • Rezonančný otvor – v strede tela nájdete zvukový otvor. Odtiaľ vychádza všetok zvuk. Pokiaľ gitara nemá aj elektrickú funkciu a nedá sa prepojiť káblom, mikrofón sa prikladá práve k tomuto otvoru.
 • Rozeta – ozdobný okraj okolo rezonančného otvoru vašej gitary.
 • Krk gitary – je to dlhý úzky kus dreva, na ktorom je hmatník a pražce.
 • Hmatník a pražce – krk obsahuje hmatník a pražce. Hmatník je zhotovený z jedného kusa veľmi tvrdého dreva a je prilepený na krku nástroja. Do hmatníku sú zapustené kovové pražce. Pražce sú hrebene pozdĺž hmatníka, ktoré označujú, kde by ste mali umiestniť prsty pozdĺž strún, aby ste mohli hrať špecifické tóny.
 • Nultý pražec – nachádza sa v hornej časti hmatníka. Vymedzuje výšku dohmatu a rozpätie strún medzi sebou. Ukotvuje struny na mieste a dvíha ich preč od hmatníka, aby pri hraní nezneli tlmene.
 • Hlava – je blok dreva, ktorý je umiestnení na konci krku.
 • Ladiace kolíky – hlava obsahuje ladiace kolíky, označované aj ako ladiaca mechanika. Ladiace kolíky držia struny na mieste v hornej časti gitary a ovládajú napätie a výšku strún. Čím pevnejšia je struna, tým vyššia je výška tónu. Štandardná akustická gitara má šesť ladiacich kolíkov, jeden pre každú strunu.
 • Struny – sú zdrojom tónov a zvuku. Brnká sa na ne prstami alebo trsátkom a sú ťahané od kobylky až po hlavu. Väčšina gitár má šesť strún od najnižšieho tónu po najvyšší – nízke E, A, D, G, B a vysoké E.

najlepšie akustické gitary farbne

Typy akustických gitár

Akustické gitary sa dodávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, ktoré ovplyvňujú zvuk a techniku hrania. Vibrácie generované brnkaním sú prenášané kobylkou do vrchnej časti gitary, známej aj ako rezonančná doska, kde sú zosilnené. Vo všeobecnosti teda platí, že čím väčšie telo, kvalitnejšie drevo a lepšie riešené vystuženie (vnútorná nosná konštrukcia gitary), tým hlasnejšie a plnšie tóny.

Poďme sa pozrieť na niektoré z najpopulárnejších tvarov a veľkostí gitár:

Klasická/španielska gitara

Španielska akustická gitara

 

 

 

 

 

Klasické a španielske gitary predchádzajú mnohým súčasným dizajnom akustických gitár. Španielske a klasické gitary majú 12 -pražcový krk, relatívne úzke telo a hlbšiu telesnú dutinu. Majú nylonové struny, ktoré v porovnaní s oceľovými strunami ponúkajú zaoblenejší zvuk. To v kombinácii s hlbokým, ale úzkym telom poskytuje bohatú stredotónovú rezonanciu, ktorá veľmi dobre zvláda dynamiku.

Dreadnought

Akustická gitara dreadnought

 

 

 

 

 

Gitara dreadnought je najbežnejším a najpopulárnejším typom akustickej gitary. Sú hlasnejšie ako gitary s menším telom a považujú sa za všestrannú možnosť, pokiaľ ide o ich tóny a zvuk, ktoré z nej dokážete dostať.

Jumbo

Akustická gitara Jumbo

 

 

 

 

 

Niektorí ju označujú aj ako „kovbojskú gitaru”. Jumbo sú zakrivené gitary s tvarom presýpacích hodín. Preferujú ich hudobníci, ktorí oceňujú silný, basový a miestnosť zapĺňajúci zvuk. Tento typ gitary vydáva pomerne hlasný zvuk s hlbokými tónmi.

Orchestra/Auditorium 

Akustická gitara Orchestra

 

 

 

 

 

Označuje sa aj ako Auditorium. Ide o gitaru, ktorá bola vyrobená v minulom storočí, kedy sa využívala najmä kvôli svojmu vyváženému zvuku. Je to gitara strednej veľkosti so šírkou tela podobnou dreadnoughtu, ale s menším pásomPonúka silný zvuk s vynikajúcim vyvážením výšok a basov.

Koncertná akustická gitara

Koncertná akustická gitara

 

 

 

 

 

Je charakteristická tým, že vytvára jasnejší a ostrejší zvuk. Koncertná akustická gitara je kompaktný, dobre vyvážený hudobný nástroj, ktorý ponúka dostatočný rozsah tónov so zvonivým, no nikdy nie basovým koncom.

Parlor

Akustická gitara Parlor

 

 

 

 

 

Parlor gitary sa pôvodne tešili popularite od konca 19. stor. do začiatku 20. stor. Sú štíhle s malým telom a zaoblenými hornými okrajmi, vďaka čomu sú pohodlné a skvelé na uchopenie. Vďaka menšiemu telu je výsledný zvuk trochu drsný, najmä pri tvrdom hraní. A práve preto sú perfektné pre blues, folk, rock a podobné štýly.

Aká gitara pre začiatočníka, aká pre pokročilého

Neexistujú „gitary pre začiatočníkov“ a „gitary pre pokročilých“, sú iba gitary rôznej kvality. Skutočný rozdiel je medzi začiatočníkmi a pokročilými hráčmi, v tom, čo potrebujú a koľko sú ochotní minúť.

Pokročilý hráč bude mať často špecifické požiadavky na svoju novú gitaru – tvar tela gitary, profil krku, rádius hmatníka, atď. Niektorí sú ochotní zaplatiť viac, aby získali gitaru, ktorá dokonale zodpovedá ich potrebám.

Začínajúci gitarista ešte nepozná svoje preferencie, takže by nemalo zmysel míňať veľa peňazí na drahý nástroj alebo tráviť dlhé hodiny hľadaním veľmi špecifickej gitary, len aby získal nejaké funkcie, ktoré v konečnom dôsledku ani nevyužije.

Ak ste začiatočník, akustická gitara Gibson, Martin alebo Tylor by mohli byť pre vás rizikom. Na začiatok si vystačíte s lacnejšou gitarou, napríklad od výrobcu Yamaha. Len sa uistite, že je v perfektnom stave, perfektne naladená, pohodlne sa na nej hrá a ako sa povie, „padne vám do ruky“.

Aká je detská akustická gitara

V zásade platí, že pre dieťa môže byť dobrou voľbou tak akustická detská gitara, ako aj elektrická gitara. Ak by sme však z toho množstva typov mali vybrať konkrétny, určite odporúčame klasickú (španielsku) akustickú gitaru.

Klasická gitara je najpredávanejšia gitara pre deti a vlastne najlepšia voľba pre malé deti a začiatočníkov. A to z jednoduchého dôvodu. Klasické akustické gitary sú vybavené nylonovými strunami, na ktorých sa hrá začiatočníkom ľahšie, pretože pri hraní na takýchto strunách prsty bolia oveľa menej ako pri oceľových strunách.

Detské akustické gitary sa dodávajú v rôznych veľkostiach, určite sa vám podarí nájsť takú, ktorú si vaše dieťa zamiluje a trénovanie hry nevzdajú po prvých neúspechoch.

Na čo myslieť pri výbere akustickej gitary

Pri výbere gitary je okrem typu dôležité sledovať aj mnohé ďalšie parametre. Len tak si zaistíte, že model, ktorý si zvolíte, vám bude dobre slúžiť.

Na začiatok si zodpovedzte niekoľko základných otázok, na základe ktorých zistíte, ktorý typ gitary je pre vás najlepší.

Aký typ hudby by ste chceli hrať najčastejšie?

Od toho, akú hudbu chcete hrať, sa odvíja to, aký typ gitary si zvolíte. Akustické sú vhodné na pop, folk, country či blues. Klasické španielky využijete najmä na hranie klasickej hudby, no problém nebudú robiť ani pri hraní popu či folku.

 Aký je váš rozpočet?

To, koľko ste ochotní, alebo môžete zaplatiť za gitaru, vo veľkom ovplyvní celý výber. Platí, že začiatočníci by do hudobného nástroja nemali príliš investovať. Môže sa totižto stať, že ich hranie po krátkej dobe prestane baviť. Ak s hraním ešte len začínate, vyberte si model v cene od 100 do 150 eur. Keď sa neskôr zlepšíte a budete chcieť napríklad odštartovať kariéru hudobníka, zainvestujte aj do drahšej gitary za niekoľko stoviek či tisíc eur.

Náš tip

Ako ďalší krok na vašej hudobnej dráhe môže byť práve elektrická gitara. Viete, aké sú na trhu? Ako si vybrať? Môžete si o tom prečítať v našej recenzii, kde nájdete aj typy na správny výber.

Aká je vaša výška? 

Túto otázku si položte najmä vtedy, keď chcete vyberať detskú akustickú gitaru alebo gitaru pre osobu, ktorá je vzrastom nižšia. Zaistíte tým, že hudobný nástroj nebude pri hraní robiť problémy. Napríklad osoby, ktoré majú pod 160 cm, by sa mali vyhýbať klasickým veľkým gitarám. Zvoliť by mali skôr menšie prevedenia, ako napríklad sedemosminové (7/8).

najlepšia akustická gitara 1

Veľkosť a hmotnosť gitary

Pri akustických gitarách platí pravidlo, že čím je nástroj väčší, tým je jeho zvuk hlbší a „priestornejší“. Ak ste však nižšieho vzrastu, veľká gitara bude pre vás nepohodlná a hranie na nej náročné. Z toho vyplýva, že kvôli pohodliu pri hre musíte niekedy obetovať kvalitu rezonácie a zvuku. Akú veľkosť gitary si teda vybrať? Začnime detskými akustickými gitarami:

 • 1/4 gitary – sú najmenšie gitary vyrobené pre najmenších malých gitaristov, určené sú pre menšie deti vo veku od 4 do 6 rokov s výškou od 100 do 115 cm. Ak je táto detská akustická gitara pre vaše dieťa príliš veľká, mali by ste počkať, kým vyrastie, prípadne ho potešte hračkárskou gitarou.
 • 1/2 gitary – ide o väčšie gitary, ktoré sú vhodné pre deti vo veku od 6 do 8 rokov a vo výške od 115 do 135 cm, ich zvuk sa blíži k štandardu.
 • 3/4 gitary – sú na prvý pohľad o niečo menšie ako štandardná gitara, vhodné pre deti v rozmedzí veku od 8 do 11 rokov a vo výške od 135 do 150 cm.
 • 7/8 gitary – sú vhodné pre deti vo veku od 11 do 13 rokov a pre osoby vysoké 150 až 160 cm.
 • 4/4 – plná veľkosť gitary, sú vhodné pre deti staršie ako 13 rokov a pre dospelých, ktorí sú vyšší ako 160 cm.

Materiál – typ dreva

Môžete si vybrať medzi laminovaným/vrstveným drevom alebo masívnym drevom. Túto voľbu za vás zvyčajne rozhodne rozpočet, ktorý máte k dispozícii. Lacnejšie gitary sú zvyčajne vyrobené z laminovaného dreva, zatiaľ čo v drahších gitarách nájdete pevné dosky vyrobené z jedného kusu dreva.

Na výrobu akustických gitár sa najčastejšie využívajú tieto typy:

 • Céder – gitary, ktoré sú z neho vyrobené, sú určené na tichšiu hru a jemné vybrnkávanie tónov. Sú preto vhodné pre začiatočníkov alebo tých, ktorí na gitare radi hrávajú napríklad pri ohni.
 • Smrek – odolné drevo, ktorému nevadí ani horšie zaobchádzanie. Je dobrou voľbou pre tých, ktorí sa chcú do hrania poriadne oprieť a túžia po čistých a hlasných tónoch. Smrek je ľahký, no stále veľmi silný, aby poskytol výborné vibrácie a kvalitný zvuk.
 • Mahagón – ide o stredne tvrdé a veľmi kvalitné drevo, ktoré sa využíva na výrobu tiel a krkov gitár. Jeho charakteristickou črtou je silná odozva v basových a stredových frekvenciách. Ponúka veľmi teplý zvuk, ktorý možno použiť buď na zjemnenie jasne znejúceho vrchu, alebo na získanie plného zvuku z malej gitary.
 • Lipa – predstavuje presný opak mahagónu. Ide o mäkké a ľahké drevo, ktoré poteší silnou odozvou skôr v stredových frekvenciách. Lipa je známa nižšou cenou, čo je dôvod, prečo sa využíva na výrobu cenovo dostupnejších gitár.
 • Palisander – veľmi tvrdé drevo, ktoré sa však len málokedy využíva na výrobu tiel gitár. Zvyčajne ho nájdete na hmatníkoch. Má celkovo tmavší tón, s bohatými výškami a stredmi a silnými basmi.
 • Eben – aj eben je tvrdé drevo, ktoré má široké zastúpenie v rámci výroby hmatníkov. Keďže je však finančne náročnejšie, stretnete sa s ním skôr pri drahších gitarách.
 • Javor – toto tvrdé a odolné drevo využívajú výrobcovia gitár najmä na výrobu krkov. Jeho silnou stránkou je skvelá odozva vo vysokých frekvenciách.

najlepšia gitara 2

Masívne drevo vs. laminát: kľúčové rozdiely

Masívne drevo Laminát
Vzácnejšie Lacnejšie
Krásny luxusný dizajn Odolnejšie voči zmenám teploty a vlhkosti
Bohatšie tóny Tmavší tón s menším objemom
Výdrž a životnosť nástroja Ideálne, ak s gitarou často cestujete
Časom sa z gitary stáva zberateľský kúsok Vhodné pre začiatočníkov

Oceľové alebo nylonové struny

Všeobecné odporúčanie je, aby sa začínajúci gitaristi poobzerali po klasickej gitare s nylonovými strunami, nie je to však pravidlo. Najväčšie rozdiely medzi týmito dvoma možnosťami sú vo zvuku a pocite z hry.

Nylonové struny sú na dotyk oveľa mäkšie, končeky prstov netrpia tak ako pri oceľových strunách, hra je príjemnejšia a preto dokážete cvičiť častejšie a dlhší čas. Zvuk je tiež menej jasný a ponúka viac tepla. Oceľové struny spôsobujú, že dlhšie tréningy sú bolestivejšie, prispievajú však k vyššej hlasitosti a ostrému tónu.

Ak sa neviete rozhodnúť, skúste si na internete nájsť videá alebo zvukové záznamy gitary s nylónovými strunami a gitary s oceľovými strunami. Vypočujte si, ako obe možnosti znejú, a vyberte si to, čo považujete za príťažlivejšie.

Upozorňujeme, že keď si kúpite akustickú gitaru s oceľovými strunami, nemôžete na tento model nasadiť nylonové struny, a naopak.

Akustická vs. elektrická gitara

Hoci na pohľad vyzerajú rozdielne, majú niekoľko vecí spoločných. Akustická aj elektrická gitara má:

 • Šesť strún
 • Ladiace kolíky, ktoré vám umožňujú zmeniť výšku každej z týchto šiestich strún
 • Hmatník
 • Pražce

Najväčšia podobnosť medzi akustickými a elektrickými gitarami je však v tom, že obe vyžadujú odhodlanie učiť sa a cvičiť.

Existujú medzi nimi však aj niektoré kľúčové rozdiely:

 • Duté telo vs. pevné telo: Akustické gitary majú rezonančný otvor umiestnený priamo v strede dutého tela. Tento zvukový otvor pomáha vytvárať vibrácie, hlasitosť a rezonanciu potrebnú na vylúdenie zvuku bez zosilnenia. Na druhej strane, elektrické gitary majú pevné telo, v ktorom je umiestnená elektrická mechanika, ktorá vytvára jedinečný zvuk.
 • Veľkosť a hmotnosť:​​ Akustické gitary sú vo svojej konštrukcii o niečo hrubšie a objemnejšie, zatiaľ čo elektrická gitara je plochejšia. Elektrická gitara je však ťažšia v porovnaní s akustickou.
 • Veľkosť krku a šírka strún: Elektrická gitara má často tenší krk a medzi strunami a hmatníkom je menej miesta, ako aj menšia vzdialenosť medzi každou zo šiestich strún. Preto pri hraní potrebujete vynaložiť menej sily, ako keď brnkáte do strún na akustickej gitare, ktoré sú od seba viac vzdialené.
 • Prenosnosť: Pri akustickej gitare je všetko vybavenie, ktoré potrebujete, obsiahnuté v samotnej gitare. Jednoducho si zoberte tašku s výstrojom a vydajte sa na tréning. Aj keď je elektrická gitara určite rovnako prenosná, budete musieť so sebou nosiť aj zosilňovač, káble a pedály, aby ste ju mohli zapojiť a hrať.
 • Silové akordy vs. tradičné akordy: Akustická gitara sa hodí k veľkým, krásnym akordom zloženým z troch nôt hraných spolu na viacerých strunách. Aj keď na elektrickej gitare určite môžete hrať štandardné akordy, bežnejšie je hrať na silových akordoch s dvoma tónmi, ktoré dodávajú väčší úder.
 • Rytmus vs. sólová gitara: Elektrická gitara je často vhodnejšia pre hudobníkov, ktorí milujú hrať sóla spojené so sólovou gitarou. Akustická gitara je vhodná pre hráčov, ktorí chcú využiť bohaté tóny svojho nástroja.
 • Hrateľnosť prstami: Ako už bolo spomenuté, kvôli rozdielom vo vzájomnej vzdialenosti strún na akustickej a elektrickej gitare existujú aj rozdiely v tom, ako silno treba struny stláčať. Z toho vyplýva, že môže byť jednoduchšie zahrať bleskurýchle sólo na elektrickej gitare ako na akustickej.

Akusticko-elektrická gitara – áno alebo nie?

Mnoho akustických gitár sa dodáva so zabudovanou elektronikou – snímacími systémami ukrytými vo vnútri tela gitary – ktoré uľahčujú zapojenie do zosilňovača pre živé vystúpenie a nahrávanie. Tieto gitary sa bežne označujú ako akusticko-elektrické gitary.

Náš tip

Máte kapelu? Ak plánujete nahradiť staré klávesy za nové, určite si prečítajte nášho sprievodcu ako vybrať správny keyboard.

Nahrávanie a živé vystúpenia sú oveľa jednoduchšie, ak hráte na gitare tohto druhu. Takže, ak plánujete v budúcnosti hrať s inými ľuďmi v kapele alebo možno aj na ulici, akusticko-elektrická gitara je dobrá voľba. Na tento typ gitary však budete musieť minúť trochu viac peňazí!

Nová vs. použitá akustická gitara

Niekedy aj tá najlacnejšia gitara môže byť mimo váš rozpočet. Stále však máte možnosť kúpiť gitaru z druhej ruky. Nie je na tom nič zlé, najmä, ak s gitarou iba začínate, resp. kupujete ju svojmu dieťaťu. Môžete byť akokoľvek očarený typickým zvukom gitarovej hudby, stále sa môže stať, že aj napriek maximálnemu úsiliu sa s gitarou nezžijete.

Ak však kupujete gitaru z bazáru alebo cez inzerát, buďte pri nakupovaní opatrní. Ak je to možné, stretnite sa s predávajúcim osobne, aby ste videli, v akom stave gitara v skutočnosti je, aká je zachovaná a ako znie. Pravdepodobne budete musieť nejakú sumu investovať aj do jej nastavenia a naladenia.

Aké trsátko na akustickú gitaru?

Výber gitarového trsátka na akustickú gitaru môže byť rozhodujúci, pretože ovplyvňuje tón, dynamiku a celkový dojem z vašej hry. Tenké trsátka sú často tou najlepšou voľbou pre hru na akustickej gitare, pretože ponúkajú väčšiu kontrolu nad dynamikou, vytvárajú jasnejší a členitejší tón a vo všeobecnosti sa s nimi ľahšie hrá, takže sú vhodné pre začiatočníkov aj skúsených hráčov.

Ak však radi hráte zložitejšie melódie a sóla s akustickou gitarou, môžete si vybrať aj hrubšie trsátko. Najlepšia je zlatá stredná cesta, a to trsátko s hrúbkou okolo 0,60 mm a 0,80 mm, ktoré sa môže pýšiť najvšestrannejším využitím.

Kde kúpiť akustickú gitaru?

Určite odporúčame internetový obchod kytary.sk, z ktorého sme vyberali aj poklady do nášho porovnávania. Predajca ponúka maximálny výber hudobných nástrojov všetkých štýlov a žánrov. Výhodou je aj benefit v podobe zľavy na ďalší nákup.

Najobľúbenejšie značky akustických gitár

Akustické gitary Ibanez

Ibanez je na hudobníckom trhu už niekoľko desiatok rokov. Boli spájaní s niektorými z najznámejších muzikantov hrajúcich najmä na elektrických gitarách. Vyrábajú však aj akustické gitary vynikajúcej kvality.

Akustické gitary Cort

logo Cort gitara

Značka Cort je často identifikovaná ako značka pre začiatočníkov. Vybudovala si svoju povesť ponúkaním jednoduchých kvalitných gitár za vynikajúcu cenu. Cort vyrába širokú škálu gitár, od základných modelov až po špičkové nástroje na mieru a spolupracuje tiež so známymi hudobníkmi.

Aká je cena akustických gitár?

Akustické gitary do 150 €

V základnej cenovej kategórii nájdete modely pre začínajúcich gitaristov. Ide najmä o vrstvené laminátové modely, ktoré majú slabší zvuk, no sú ideálne na tréning. Vhodné aj k táboráku alebo na príležitostné hranie.

Akustické gitary od 151 od 300 €

Pekné a kvalitné modely, medzi ktorými nájdete aj renomované značky. V tejto skupine už nájdete aj výnimočné kúsky s doskou z masívu. Zvuk nie je celkom TOP, ale určite poteší.

Akustické gitary nad 300 €

Ak máte vycibrený zvuk, určite sa oplatí priplatiť si za kvalitnú akustickú gitaru. Gitary tejto triedy z vás dokážu urobiť skutočných umelcov.

Najpredávanejšie akustické gitary podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (21 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár