Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Služby

Pasívne investovanie

Pasívne investovanie je jedným zo spôsobov, ako môžete bezpečne zhodnotiť svoje úspory. Táto možnosť je vhodná aj pre úplných začiatočníkov, ktorí sa na trhu nevedia orientovať. Poďte sa pozrieť na akom princípe funguje a aké sú jeho výhody a nevýhody.

Aktívne vs. pasívne investovanie – rozdiel

Ešte predtým sa pozrieme na samotné špecifiká pasívneho investovania. Zoznámime sa aj s opačným prístupom, s aktívnym investovaním. Vďaka rozdielu ľahšie pochopíte ako táto investičná stratégia funguje a na akom prístupe si zakladá.

Čo je aktívne investovanie?

Klady
  • Pri správnej investícii rýchly a veľký výnos
  • Nástroje proti strate, ktorú možno očakávať
  • Možnosti daňovej optimalizácie
  • Zábavné a naučíte sa lepšie investovať
Zápory
  • Veľké riziko – nutné mať znalosti trhu
  • Zložitejšia a náročnejšia obsluha než u pasívneho
  • Vyššia časová náročnosť pri časovom obchodovaní
  • Možné vyššie náklady pri častom obchodovaní

Pod pojmom ,,investovanie” si väčšina ľudí predstaví práve aktívnu stratégiu. Investor si v tomto prípade vyberá jednotlivé akcie ( napríklad aj komodity) pre vklad financií, u ktorých očakáva najlepšie zhodnotenie (lepší než celkový priemer) a naopak sa snaží vyvarovať transakciám, ktoré v dohľadnej dobe môžu prerábať. Ak sa nedarí jednému odvetviu, finančné prostriedky smerujú v danú chvíľu do výhodnejších vkladov.

Pasívne investovanie

Pasívne a aktívne investovanie

Pre maximalizáciu výnosov sa pri aktívnom investovaní používajú časté nákupy a predaje podľa toho, ako sa vyvíja situácia na trhu a ako sa pohybujú ceny. Tento spôsob investovania taktiež umožňuje používať rozmanité nástroje ako sú opcie (predkupné právo na možnosť budúceho nákupu za vopred zjednanú cenu) alebo shortovanie (obchodovanie využívajúce pokles cien). Aktívne pohyby tiež umožňujú vykonanie obchodu pre kompenzáciu ziskov, ktoré je potrebné zdaniť. Medzi legálne a obľúbené spôsoby daňovej optimalizácie patrí napríklad uzatvorenie stratových pozícií v posledný obchodný deň roka a ich opätovné otvorenie v prvý deň nasledujúceho roka.

Aktívne investovanie logicky vyžaduje pre investorov aj veľké množstvo času pre uskutočnenie obchodov a pre analýzu aktuálnych trendov na trhoch. Taktiež znalosť problematiky je zásadná.

Náš tip
Pokiaľ sa chcete venovať aktívnemu investovaniu, nevyhnete sa sebavzdelávaniu v oblasti investícií. Na začiatok sme pre vás vybrali najlepšie kurzy a knihy o investovaní.

Pre veľmi skúsených investorov predstavuje aktívna metóda možnosť dosahovať veľké zisky. Naopak začiatočníci, ktorí sa budú vo svojej analýze mýliť, môžu prerobiť. Nevýhodou sú tiež vyššie poplatky, i keď u mnohých brokerov za základné transakcie žiadne poplatky neplatíte (napr. u XTB). Veľkoobjemové alebo komoditné obchodovanie vo väčšine prípadov zadarmo nie je a v porovnaní s pasívnym spôsobom vás vyjde drahšie nielen kvôli vyšším počtom obchodov, ale tiež kvôli celkovému nastaveniu systému obchodných platforiem a brokerov.

Čo je pasívne investovanie?

Klady
  • Malá rizikovosť – vhodné aj pre začiatočníkov
  • Minimálna časová náročnosť
  • Pomerne stabilný rast bez extrémnych výkyvov
  • Nízke poplatky v porovnaní so samotným obchodovaním
Zápory
  • Obmedzený potenciál rastu
  • Dlhší časový horizont
  • Nie sú tu nástroje proti očakávaným stratám
  • Pre niekoho nudné + nie je možné nič ovplyvniť

Na rozdiel od aktívneho vyhľadávania príležitostí sa pasívne investovanie zakladá na kopírovaní kapitálového trhu, ktorý síce z krátkodobého hľadiska kolíše, avšak postupom času rastie. Trh je spravidla reprezentovaný indexom – najznámejším je S&P 500. Veľké indexy sú taktiež Nasdaq Composite alebo FTSE all-world.

Pasívne a aktívne investovanie

Pasívne a aktívne investovanie

Pasívne investovanie je so svojim kopírovaním výkyvov na trhu dlhodobou stratégiou, keďže v niektorých časových úsekoch môže hodnota akcií stagnovať alebo aj klesať. V prípade prepadu nemáte, na rozdiel od aktívneho investovania, k dispozícií nástroje (ako napr. opcie alebo shortovanie). Zároveň však pasívna metóda investorom poskytuje omnoho väčšiu istotu zárobku. Ten sa napríklad u S&P 500 pohybuje okolo 10 % ročne. Vďaka tomu, že sami nevyberáte čas nákupu/predaje ani typ akcií, nehrozí, že urobíte zásadnú chybu vo svojich predpokladoch a plánoch. Pasívne investovanie sa tým pádom hodí aj pre úplných začiatočníkov, ktorí danej problematike príliš nerozumejú. Na druhú stranu, ak skúsení investori dokážu pri aktívnom investovaní dobre analyzovať trh, môžu sa vyhnúť ekonomickým prepadom ceny a tým pádom zarobiť mnohonásobne viac.

S&P 500 – čo sú indexy a ako fungujú? 

Napríklad zmienený S&P 500 je burzový index, ktorý zahrňuje 500 najväčších amerických spoločností na burzách NYSE a NASDAQ podľa tržnej kapitalizácie (hodnoty všetkých vydaných akcií danej spoločnosti), vďaka čomu má firma väčšie percentuálne zastúpenie v tomto indexe. Podľa situácie na trhu sa pomer aj zastúpenie jednotlivých firiem v priebehu času mení. Všeobecne v indexe S&P 500 predstavuje zhruba 80 % hodnoty amerického akciového trhu a tradične sem patrí Microsoft, Tesla, Apple, Alphabet, Amazon, Nvidia, Johnson & Johnson či JPMorgan Chase a ďalší.

Americké akciové indexy - S&P 500, DJIA 30, NASDAQ Composite

Pasívne a aktívne investovanie

Metódy investovania do indexov 

Pre bežných investorov by bolo časovo náročné aj v prípade poplatkov, ak by draho nakupovali a pravidelne aktualizovali vybrané indexy. Z tohto dôvodu využívajú ETF fondy. Tieto nástroje síce nie sú vždy zadarmo, avšak v porovnaní so samotným nakupovaním akcií stojí ich riadenie výrazne menej (celkovo ročné náklady sa pohybujú spravidla medzi 0,03 % až 0,30 % p.a.). Čo je najdôležitejšie – nákupy a aktualizácie portfólia prebiehajú automaticky bez nutnosti venovať ETF fondom svoj čas.

Náš tip
U XTB môžete investovať ako do ETF fondov, tak aj do samotných akcií alebo oba spôsoby kombinovať. Na výber máte z 3000 akcií zo 16 hlavných svetových burz a z viac ako 365 globálnych ETF fondov. Vo všetkých prípadoch neplatíte poplatky do mesačného objemu do 100 000 EUR. Následne sú transakcie spoplatnené nízkymi poplatkami, a to 0,2 % (min. 10 EUR).  Výhodou takýchto investícií vám plynú z uložených peňazí úroky ako pri sporení.

Na záver si ešte v jednoduchej tabuľke zhrnieme rozdiely:

Aktívne investovanie Pasívne investovanie
Typ portfólia Samostatne zostavené Kopirujúci trhy
Časové obdobie Krátkodobé (i dlhodobé) Dlhodobé
Časová náročnosť Podľa aktivity investora; pre úspešnú analýzu a častý nákup / predaj je väčší Minimálny
Rizikovosť Podľa skúseností investora a jeho schopností – môžete aj výrazne prerobiť Minimálny
Ziskovosť Podľa skúseností investora a jeho schopností – môže byť aj naozaj vysoká Priemerná, cca 10 %

Typy aktívneho a pasívneho investovania

Na aktívne a pasívne investovanie sa dá pozerať ako na určitú škálu, v ktorej sa môžete pohybovať. V tomto ohľade rozlišujeme niekoľko investičných stratégií podľa pomeru aktivity a pasivity.

  • Boglehead: Odvodené od “vynálezcu” pasívneho investovania Johna C. Boglea. Ide o čistú formu pasívneho investovania – obchody sledujú indexy tržnej kapitalizácie a pre tento účel sú používané najčastejšie ETF fondy.
  • Tilting: Svoje indexové portfólio si upravíte tak, že určitým akciám v ňom dáte vyššiu váhu a budete mať ich početné zastúpenie než aké je ich pôvodné rozloženie v danom indexe. Vyberať môžete napríklad podľa regiónu či odvetvia, u ktorého je očakávaný rast. Taktiež je možné uprednostniť väčšie alebo naopak menšie akciové spoločnosti podľa tržnej kapitalizácie.
  • Satelitné portfólio: Základom sú stále indexové ETF fondy, ktoré sú zastúpené zhruba zo 70 až 90 %. K nim si, samozrejme, pridáte aj iné nezastúpené akcie, ktorým veríte. Práve u nich predpokladáte pozitívny vývoj. Satelitné portfólio je možné kombinovať a s vyššie spomínanou stratégiou tiltingu.
  • Sector picking: Systém investovania je jasný už podľa názvu. Sami si vyberáte sektory, do ktorých budete investovať a do ktorých nie. Okrem odvetvia biznisu, ale môže byť kritériom pre výber konkrétneho regiónu či iného princípu, napr. spoločenská zodpovednosť vybraných firiem. Na zastúpení konkrétnych akciových spoločností v portfóliu sa používa inšpirácia v indexoch alebo dokonca môžete zvoliť priamo tematické ETF fondy.
  • Stock picking: Čisté aktívne investovanie. V tomto prípade si nevyberáte ani prednastavené odvetvie, ale priamo konkrétne akciové spoločnosti, do ktorých chcete investovať bez ohľadu na ich zastúpení v indexoch (nahliadnuť do nich však môžete). Voľba môže byť podľa očakávaného rastu konkrétnej firmy, no aj podľa rôzneho tematického zamerania (ziskovosť celého sektoru, podhodnotené akcie, stabilne stúpajúce akcie, vysoká dividenda a ďalší). Nakúpené akcie spoločnosti je možné držať rovnako dlho ako u pasívneho investovania alebo ich predať v pomerne krátkom časovom intervale.
  • Trading / špekulácia: Aktívne investovanie v rýchlej a intenzívnej forme. Ide o obchodovanie v krátkodobom horizonte, kde stavíte na okamžitý nárast (alebo prepad ceny). Po ukončení predpokladaného vývoja zase akcie predáte, pričom ich nedržíte vo vlastníctve po dlhú dobu. Tranding alebo špekulovanie sa aplikuje na základe novej informácie, ktorá má potenciál ovplyvniť vývoj cien. Možné to je aj na základe technickej analýzy. V každom prípade sa jedná o najrizikovejšiu formu investovania, pretože z krátkodobého hľadiska je ťažšie odhadovať pohyby cien.

Aký spôsob investovania zvoliť a ako ich kombinovať?

Ak nemáte žiadny skúsenosti s investovaním a analyzovaním trhu bude pre vás väčšou istotou pasívne investovanie. Začiatočníci v ňom zároveň s najväčšou pravdepodobnosťou dosahujú ďaleko väčšie zhodnotenie ako pri samostatných aktívnych investíciách. Podľa výskumu S&P Indices Versus Active (SPIVA) z roku 2021 prekonajú v priebehu 15 rokov približne 90 % malých aj veľkých indexových fondov aktívne investičné plány. Zo spomínaného výskumu vyplýva, že čím dlhší časový horizont sledujeme, tým viac pasívne investovanie prevyšuje aktívnu stratégiu. Naopak kratšie časové úseky s menšou diverzifikáciou portfólia a so stávkou na riskantnejšie odvetvie môže priniesť rýchly a vysoký zisk, ale iba zriedka ,,šťastie” vydrží dlhodobo. Z tohto dôvodu nie je vhodné zatracovať ETF fondy ani zo strany skúsenejších akcionárov, pre ktorých prinášajú výhody nielen v istote dobrého zhodnotenia v dlhodobom horizonte, ale tiež aj v ušetrení množstva času.

Aktívne investovanie

Pasívne a aktívne investovanie

Testado radí
Výhodný predaj a nákup v pasívnom alebo aktívnom prístupe sú iba jednou z možných investičných stratégií. Možností zárobku je celá rada – zisk vám môžu priniesť napríklad dividendy.

To neznamená, že sa pasívne investovanie do indexov nedá skombinovať s aktívnym spôsobom hore spomínanými typmi. Môžete si napríklad vyčleniť časť peňazí (napríklad zo zárobku z ETF), ktoré si necháte na experimentovanie a skúšanie akciového trhu na vlastnej koži či iba s malou pomocou indexov. Je však nutné počítať s tým, že o tieto peniaze tiež môžete prísť. Zaujímavým ,,aktívnym investovaním na skúšku” je dermo verzia s imaginárnymi peniazmi, ktorú ponúka mnoho brokerov. Pre vyskúšanie na nečisto, ako akciový trh funguje nemusíte vložiť žiadne svoje financie a pri zlom vklade neprerobíte. Zároveň ale nezískate žiadny zárobok, ak uspejete a virtuálne investujete správne. Nevýhodou je, že demo programy brokerov sú často časovo obmedzené. Za vyskúšanie ale rozhodne stojí.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (10 hlasov)

Autor

Nikoleta Škopová
Nikoleta Škopová

Som redaktorka so záľubou v písaní od detstva. Ešte ako dieťa som sa zamilovala do rozprávok a príbehov, ktoré ma vtiahli do ich magického sveta. Táto láska k písaniu ma sprevádzala celým môj životom a nakoniec sa stala mojou vášňou aj prácou. Moje skúsenosti a nadšenie ma vedú k tomu, aby som sa stále zdokonaľovala a hľadala nové spôsoby, ako vyjadriť svoje myšlienky a príbehy. Snažím sa vytvárať obsah, ktorý je pútavý, dobre premyslený a obohacujúci.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár