Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Investičné plány

Investovanie v podobe ,,pokus a omyl“  bez konkrétneho plánu zvyčajne nevedie k úspechom. Chýbajúci plán tak v mnohých prípadoch spôsobí, že dôjde k impulzívnym nepremysleným krokom pod vplyvom náhlych emócií. Taktiež sa môže stať, že sa na investovanie po určitom čase vykašlete a rozhodnete sa uložiť svoje peniaze na bežný účet, pričom sa nesnažíte vymýšľať, kam by ste ich vložili. V neposlednom rade môže dôjsť k scenáru, kedy svoje peniaze pre nedostatok času vložíte do prvej príležitosti bez analýzy či určitého zámeru. Z tohto dôvodu sa pozrieme, ako si vytvoriť investičný plán a taktiež, ako si jeho dodržiavanie, čo najviac zjednodušiť.

Planovanie investíc

Čo zohľadniť pri plánovaní investícií?

V prvom rade by ste si mali stanoviť svoje finančné možnosti. Akú čiastku ste schopný a ochotný do investovania vložiť a zároveň, či tieto financie budete môcť vydať naraz alebo postupne. Vo väčšine prípadov pri rozhodovaní medzi jednorazovým alebo pravidelným investovaním záleží na tom, či potrebujete aktuálne uložiť a zhodnotiť väčšiu čiastku (napr. dedičstvo, výhru v lotérií alebo predaj nehnuteľnosti či firmy) alebo si naopak, chcete svoj pravidelný príjem navýšiť (napr. plánovanie nákupu vlastného bývania alebo iné väčšie finančné položky, vytvorenie si finančnej zálohy na dôchodok alebo pre deti).

Môže ísť aj o túžbu zabezpečiť sa prostredníctvom pasívneho príjmu alebo chuť si zhodnocovať svoje peniaze podľa vlastných skúseností. Do budúcnosti môžete mať finančnú gramotnosť a budete disponovať schopnosťou zarábať investovaním.

Váš pôvodný úmysel rozhodne o tom, či si zvolíte krátkodobé alebo dlhodobé investície. Ak nemáte konkrétne plány ako naložiť so svojimi peniazmi, nemusíte sa báť dlhodobých investičných stratégií. Taktiež je dôležité brať do úvahy aj riziká. Napríklad pri sporení na dôchodok alebo na bývanie vyhľadávajte radšej istotu aj za cenu menšieho zhodnocovania peňazí. Ak ste ochotný podstúpiť riziko, kedy peniaze môžete prerobiť, zaraďte do svojho portfólia dobrodružnejšie investície, ktoré dokážu zarobiť väčšiu čiastku peňazí, ak budú úspešné.

Investičné plány

Čo zahrnúť do investičného plánu?

Viete už, akú čiastku budete investovať a aké riziko ste ochotný podstúpiť? Na záver ostáva zodpovedanie zásadnej otázky. Do čoho budete svoje peniaze vkladať? Výber je naozaj široký, pričom môže ísť o akcie, dlhopisy, drahé kovy, p2p pôžičky až po nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že voľba konkrétneho zamerania by mala zodpovedať nielen účelu, ale taktiež vašim investičným znalostiam. Napríklad, začiatočníci by sa nemali púšťať do špekulatívneho obchodovania, ktoré je veľmi rizikové a vyžaduje schopnosť pokročilého analyzovania trhu.

Práve pri výbere konkrétnej investičnej príležitosti väčšina nováčikov narazí na problém, kedy si nie sú istí svojím výberom. Skúseným investorom však nerobí žiadne problémy vybrať podhodnotené alebo do budúcna rastúce vklady, pričom zvážia potenciál ich zárobku v kombinácii s rizikom. Začiatočníci sa v širokej ponuke plnej nových pojmov priam strácajú a kvôli chýbajúcim skúsenostiam nemusí ich prvý nákup dopadnúť dobre. Ľahkým pomocníkom je v tomto prípade pasívne investovanie. Zakladá sa na už na fungujúcom kapitálovom trhu. Do indexu tohto trhu sú zaraďované akcie, dlhopisy a iné investície tak, aby ho kopírovali. Spĺňajú totiž nastavené kritéria. Výhodou je diverzifikácia, stávka na cenné papiere a komodity, u ktorých odborníci všeobecne predpokladajú rast. Ďalšou výhodou je úspora času, keďže nemusíte uskutočňovať vlastné analýzy.

Automatické investičné plány

Automatické investičné nástroje

Pri pravidelnom investovaní je niekedy náročné splniť rutinu a svoj plán dodržovať. Môže ísť o lenivosť, nedostatok času alebo pokušenie v podobe nákupu rôznych zbytočností, ktoré môžu vaše plány pomerne ľahko prekaziť. Predovšetkým u pasívneho investovania, ktoré sleduje indexy by pravidelná manuálna aktualizácia portfólia mohla byť zdĺhavá a veľmi prácna. Z tohto dôvodu sa pre pasívne investovanie používajú ETF (Exchange TradedFunds). Tieto obchodovateľné fondy stačí iba nakúpiť a automaticky budú kopírovať vybraný index. Pomocou ETF taktiež nemusíte investovať iba do indexov, ale pokojne aj do rôznych sektorov ako sú komodity, dlhopisy a nehnuteľnosti.

Ďalším šikovným zjednodušením je automatizácia investičných plánov. Tieto systémy burzových maklérov (brokerov) a investičných platforiem fungujú na jednoduchom princípe. Nastavíte si čiastku, ktorú chcete pravidelne investovať a môžete si zapnúť aj opakovanú platbu. Následne si už iba zostavíte svoje portfólio a rozdelíte si, koľko percent z vloženej sumy sa má investovať do ktorého finančného produktu.

Náš tip

 XBT ponúka tvorbu investičných plánov ETF s automatickou správou. Nastavenie je ľahké a prístupné aj pre menších investorov – začať môžete už od 15 eur. Najviac je možné investovať do výšky mesačného objemu 100 000 eur, a to bez poplatkov. Nad tento limit je malý poplatok 0,2 % (min. 10 EUR) a pri využívaní zahraničných ETF môže byť účtovaný poplatok 0,5 % za konverziu mien. Vybrať si môžete z viac ako 350 fondov. Otvorenie i zatvorenie plánov rovnako ako vklady a výbery prebiehajú rýchlo. Sú možné aj v rovnaký deň zadania príkazu a bez akýchkoľvek podmienok.

Na čo si dať pozor a s čím musíte počítať

Aj keď si môžete vybrať dokonale fungujúci investičný plán a budete mať vôľu i čas (alebo automatické nástroje) pre jeho poctivé dodržiavanie, nie vždy sa musí váš zámer vydariť. Život prináša zmeny, v dôsledku čoho sa môže stať, že v určitom čase budete musieť svoje investičné plány prehodnotiť. V prípade, ak kvôli finančnej situácii nebudete môcť určitý čas pravidelne vkladať ďalšie úspory do svojich investícii, nie je to koniec sveta. Aj keď by investičný plán mal mať pevnú šablónu zámeru a spôsobov zhodnocovania peňazí mal by zároveň zostať pružný a nemal by vás pri životnej zmene obmedzovať.

Dopredu rátajte s možnosťou budúcej zmeny pri zostavovaní svojej stratégie. Z tohto dôvodu zároveň u dlhodobých cieľov vyberajte také typy investícií a automatických nástrojov, u ktorých je možné zmeniť alebo úplne prerušiť pravidelné vklady bez poplatkov či iných podmienok. Pozastavenie či zmeny umožňujú rôzne typy sporenia. Veľké množstvo začínajúcich investorov započítava do investovania iba vklady a zárobky. Ak však chcete naozaj porovnať výhodnosť, nezabúdajte taktiež započítať aj prípadné poplatky. Ďalším ,,nepriateľom“, ktorý vás môže pri zisťovaní reálnych výnosov zmiasť je inflácia – tá by nikdy nemala prevyšovať váš zisk, aby bola investícia skutočne výhodná.

Aj keď nebudete investovať na vlastnú päsť a zvolíte si automatické nástroje, nezabúdajte raz za čas uskutočniť celkové zhodnotenie svojich investičných plánov a preskúmajte ďalšie možnosti. Ponuka dostupných fondov, cenných papierov a komodít sa totiž môže meniť. Taktiež budete možno chcieť so zmenou na trhu upraviť aj uloženie vášho portfólia. U investovania na vlastnú päsť by mali byť pravidelné revízie samozrejmosťou a ďaleko viac časté.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (12 hlasov)

Autor

Nikoleta Škopová
Nikoleta Škopová

Som redaktorka so záľubou v písaní od detstva. Ešte ako dieťa som sa zamilovala do rozprávok a príbehov, ktoré ma vtiahli do ich magického sveta. Táto láska k písaniu ma sprevádzala celým môj životom a nakoniec sa stala mojou vášňou aj prácou. Moje skúsenosti a nadšenie ma vedú k tomu, aby som sa stále zdokonaľovala a hľadala nové spôsoby, ako vyjadriť svoje myšlienky a príbehy. Snažím sa vytvárať obsah, ktorý je pútavý, dobre premyslený a obohacujúci.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár