Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Investície pre deti. Aké vybrať a ako začať?

1. 8. 2023 Aktualizované

Radi by ste zaistili finančnú budúcnosť svojich detí? Zistite, aké sú najlepšie investičné možnosti pre deti a ako začať s budovaním ich finančného zázemia. Náš článok vám poskytne užitočné rady a tipy, aby ste mohli s istotou investovať a poskytnúť svojim potomkom výhody dlhodobého finančného rastu.

Ako začať investovať deťom? 

Začať investovať svojim deťom je jedným z dôležitých krokov, ktoré môžu rodičia urobiť pre budúcnosť svojich potomkov. V prípade tejto investície hrá zásadnú úlohu čas. Čím skôr začneme, tým viac času získame na rast portfólia našich detí. Dôležité je zamerať sa na dlhodobý horizont a nie krátkodobé zisky. Rozhodnutie o tom, ako investovať, závisí od individuálnych okolností a predovšetkým od cieľov, ktoré chceme dosiahnuť. Zvážiť by sme mali ako možnosti a typy investícií, tak riziká a zisky. 

Odpoveďou na otázku ako začať investovať deťom je teda konečne sa rozhodnúť a naozaj začať. Ak ste tak urobili, ste na správnom mieste. Teraz nastal čas si niečo povedať o tom, aké existujú varianty investícií pre deti.

Investície pre deti. Aké vybrať a ako začať

Najlepšie spôsoby investovania pre deti 

Na začiatku by som rád zdôraznil, že sa v tomto článku nebavíme o klasickom sporení . Doba, kedy dávalo zmysel odkladať peniaze na kôpky je už dávno preč. Samozrejme aj tento variant je lepší ako nič, ale stačí pomyslieť na infláciu a logika takého počínania je na vážkach. Oveľa lepšie sú také investície, ktoré nám „zaručia“ vyššiu ziskovosť. Nebudem vás napínať a začnem rovno takým typom investície, o ktorej hovorí väčšina skúsených investorov ako o najlepšej. 

Investujte do ETF 

Založenie účtu u brokera a investovania do ETF môže byť skvelou voľbou pre všetkých rodičov. ETF sú investičné nástroje, ktoré sledujú vývoj určitého indexu, ako je napríklad S&P 500 či Nasdaq. Tieto nástroje sú ľahko dostupné a majú nízke náklady, čo je pri dlhodobom investovaní veľká výhoda. Investície do ETF môžu byť držané po mnoho rokov, čo dáva aj samotným deťom čas sledovať vývoj trhu a učiť sa o investovaní. Za jedného z najlepších brokerov považujeme XTB. 

Hlavné výhody a nevýhody investícií do ETF 

Klady
  • Účet/podúčet u brokera je váš = môžete s ním voľne disponovať a nakladať
  • Vklady a výbery sú dovolené
  • Môžete ľubovoľne nakupovať a predávať
  • Platíte iba spread (cca pár centov)
  • Väčšinou nulové komisie
  • Nemusíte nič riešiť
  • Priemerný ročný výnos 8%
Zápory
  • Skôr pre dlhodobé investovanie

Aktívne spravované fondy 

Na Testado.sk sme historicky písali o aktívne spravovaných fondoch typu Portu či Fondee. Tieto fondy sa snažia dosiahnuť lepší výkon ako pasívne fondy tým, že ich správcovia vyberajú najlepšie aktíva. Výber prispôsobujú trhovým podmienkam v aktuálnom čase, t.j. reagujú na hospodárske a svetové dianie. 

Tieto fondy zvyčajne zahŕňajú vyššie poplatky ako pasívne fondy. Navyše výkonnosť aktívne spravovaných fondov môže byť veľmi premenlivá a predpovedať, ako sa fond bude vyvíjať v budúcnosti, môže byť ťažké. Z histórie dobre vieme, že výnos minulý automaticky neznamená výkon budúci. 

Ak by sme sa pozreli na čísla, napr. priemerný ročný zisk ETF býva 8 %. Pri aktívne spravovaných fondoch sa výnos pohybuje okolo 2 – 4 percent za rok.

Detské účty a termínované vklady

Detské účty a termínované vklady 

Tieto bankové účty sú určené pre tých, ktorí sú mladší ako 18 rokov (väčšinou), a často sú ponúkané bankami s cieľom pomôcť deťom naučiť sa správne hospodáriť s peniazmi. Detské účty sú teda užitočné pre finančné vzdelávanie detí a mladistvých. Hlavné výhody sú slušná úroková sadzba a zaujímavé benefity, ako sú zľavy na rôzne kultúrne alebo športové podujatia. 

Termínovaný vklad je ďalším produktom na finančnom trhu, ktorý umožňuje sporiť peniaze po pevne stanovenú dobu. Jednou z hlavných výhod termínovaných vkladov je pevne stanovená úroková sadzba po celú dobu trvania vkladu. 

V porovnaní s bežnými sporiacimi účtami, kde sa úroková sadzba môže často meniť, termínovaný vklad poskytuje istotu a väčšiu výnosnosť. Termínované vklady sú ponúkané napríklad bankami. Nevýhodou je fakt, že s takto investovanými peniazmi nemôžete počas zmluvy nijako nakladať. Pokiaľ budete chcieť peniaze predčasne vybrať, musíte počítať s nemalými penále. 

Stavebné sporenie 

Stavebné sporenie pre deti je vynikajúcou možnosťou pre rodičov, ktorí chcú svojim deťom pomôcť začať budovať samostatný život. Predovšetkým umožňuje ukladať peniaze potrebné na budúce financovanie štúdia, kúpy bytu alebo domu. Je založené na princípe stavebného sporenia pre dospelých, ale ponúka množstvo výhodnejších podmienok a niekedy aj vyššiu štátnu podporu. 

Avšak je dôležité mať na pamäti, že peniaze uložené na stavebnom sporení pre deti sú viazané a nemožno ich vybrať pred stanoveným termínom. V prípade predčasného ukončenia sporenia môže byť štátna pomoc vrátená. To je samozrejme obrovská nevýhoda takejto investície. 

Kúzlo zloženého úročenia 

Rád by som na tomto mieste osvetlil kúzlo zloženého úročenia, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie spôsoby, ako dosiahnuť väčší výnos z vašich úspor. Zložené úročenie jednoducho znamená, že získavate úrok nielen na vašu pôvodnú investíciu, ale aj na všetky pridané úroky. Inými slovami vaša investícia bude rásť rýchlejšie, než keby bol úrok vypočítaný iba z pôvodnej čiastky. 

Aby sme zložené úročenie lepšie pochopili, uvediem jednoduchý príklad. Predstavte si, že vložíte 10 000 eur na účet s úrokom 5% ročne. Po prvom roku by ste teda mali získať 500 eur na úroku, čo znamená, že by vaša aktuálna investícia predstavovala 10 500 eur. Ale tu pozor – hneď po druhom roku by ste mali získať 5% úrok nielen na pôvodných 10 000 eur, ale aj na pridaných 500 Sk z prvého roka. Vaša celková investícia by preto bola 11 025 eur. 

Zložené úročenie umožňuje vašim úsporám rásť rýchlejšie s každým rokom. A čím dlhšie necháte svoje peniaze takto zainvestované, tým väčší bude výsledný výnos z vašich investícií. Je to skvelý spôsob, ako dosiahnuť dlhodobý rast majetku. 

Nezabúdajte deti zapojiť 

Investovanie nie je len pre dospelých. Je dôležité, aby aj deti získali základné znalosti o tom, ako funguje svet financií a ako môžu sami investovať. Pokiaľ sa rozhodnete zapojiť svoje deti do procesu investovania, môžete im pomôcť pochopiť rôzne investičné možnosti a zvyšovať ich finančnú gramotnosť. 

Využite rôzne príležitosti na to, aby ste sa deťom pokúsili vysvetliť základy investovania, vrátane rôznych nástrojov, ktoré sú v dnešnej dobe k dispozícii. Diskutujte s nimi o rizikách a odmenách a pomôžte im vytvoriť stratégiu na dosiahnutie stanovených cieľov. Môžete tiež s deťmi hrať investičné hry (napr. niektoré doskové), ktoré sú zábavné a interaktívne a pomáhajú im lepšie pochopiť, ako fungujú trhy a ako investície fungujú. 

Takouto formou vzdelávania môžete svojim deťom pomôcť rozvíjať ich kľúčové zručnosti, ako je plánovanie a riadenie financií. Pokiaľ začnú získavať povedomie o investíciách už v ranom veku, môžete svojim deťom pomôcť budovať finančné návyky a zručnosti, ktoré im budú prospešné po celý život. 

Zdroj informácií: 

Jak děti naučit šetřit, ale nevychovat z nich lakomce
Investovanie pre deti: 2 najčastejšie dôvody, prečo im začať investovať
Vlastné skúsenosti s investovaním

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár