Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia iGET Blackview BV6000

5. 4. 2018 Aktualizované

Hľadáte telefón, ktorý znesie drsnejšie zaobchádzanie, ale nechcete sa vzdať možností, ktoré vám dnešné inteligentné telefóny ponúkajú? V tom prípade musíte hľadať v sekcii odolných či outdoorových smartfónov a ponuka takýchto zariadení nie je v SR práve veľká, teda aspoň tých kvalitných. Preto sme radi otestovali odolný telefón iGET Blackview BV6000, ktorý spĺňa štandardy odolnosti IP68 a vo svete outdoorových smartfónov vyniká aj zaujímavou hardvérovou výbavou.

Nedávno sme testovali aj jeho bračeka Blackview BV6000S, ktorý oproti verzii bez S ponúkne o 1 GB menšiu RAM, o 16 GB menej vnútorného úložiska a horšie sú aj procesor a rozlíšenie fotoaparátu. Inak ide vlastne o totožné zariadenia. Ak nepotrebuje príliš výkonu a chcete ušetriť cca 50 €, tak si určite prečítajte našu recenziu tohto lacnejšieho modelu.

Ešte upozornenie, kým sa pustíte do čítania recenzie. Blackview BV6000 nie je telefón so zvýšenou odolnosťou, ale zástupca skutočných outdoorových telefónov. Tomu zodpovedá aj jeho konštrukcia, váha a pod. Naozaj nič pre „kravaťákov“.

Obsah balenia

Telefón dorazil v elegantnej škatuli z tvrdeného papiera a musím, povedať že ma obsah aj vyhotovenie škatule príjemne prekvapili. V škatuli nájdeme všetko štandardné príslušenstvo, ako sú USB kábel s nabíjačkou, stručná používateľská príručka a slúchadlá. Niektorí výrobcovia nedávajú k telefónu už ani tie slúchadlá, takže za OTG kábel a jednu náhradnú kryciu fóliu musím výrobcu jednoznačne pochváliť.

Spomenúť musíme aj dva malé skrutkovače, náhradné skrutky a kryty konektorov. Tento odolný telefón je totiž špecifický tým, že ak chcete napríklad vložiť SIM kartu, tak budete potrebovať skrutkovač. Dobre to je vidieť na videu nižšie. Určite pozitívne hodnotím priložené náhradné skrutky a krytky, pravdepodobne sa budú v budúcnosti hodiť.

Dizajn a kvalita vyhotovenia – 8/10

Odolné telefóny majú rozdielne vyhotovenie aj dizajn, hlavným cieľom nie je páčiť sa, ale odolnosť, ktorej sa musia všetko trochu podriadiť a BV6000 nie je výnimkou. Telefón na prvý pohľad pôsobí robustným dojmom a dizajn mi pripadal dosť armádny. Výška a šírka zodpovedajú približne 5,5mobilu (na fotografiách vyššie môžete vidieť porovnanie s Lenovo Moto G4), ale tento Blackview má iba 4,7″ displej. Hrúbka telefónu je skoro dvojnásobná ako v prípade tých najtenších modelov a váha je úctyhodných 252 gramov. Naozaj žiadny drobček, ale na druhú stranu na svoje rozmery pôsobí telefón v ruke veľmi príjemne a dobre sa drží. Pre úplnosť uvádzam aj rozmery telefónu 152 x 80 x 15 mm.

Telo telefónu je vyrobené z tvrdeného polykarbonátu a na bokoch je vystužené kovovými lištami. Navyše je každý roh telefónu spevnený na zadnej strane skrutkou a na zvýšenie odolnosti pri páde sú horná aj spodná strana telefónu pogumované. Telefón som skúšal ohnúť, ale nemal som šancu.

Predná strana je tvorená 4,7″ displejom, ktorý je chránený tvrdeným sklom Gorilla Glass 3 a ako ochrana displeja fungujú aj vystúpené okraje. Navrchu nájdeme prednú kameru s reproduktorom a dole klasické ovládacie tlačidlá. Zaujme aj nápis IP-68, ktorý upozorňuje na odolnosť telefónu voči vode a prachu. Avšak chýba mi notifikačná dióda a musím priznať, že som si na jej absenciu počas celej doby testovania nedokázal zvyknúť.

Na pravej bočnej strane nájdeme tri tlačidlá, dve z nich slúžia na ovládanie hlasitosti a tretí na vypínanie a zapínanie telefónu. Zaujímavou funkciou, ktorú som si obľúbil, je možnosť nastaviť všetky tieto tri tlačidlá na prebudenie telefónu. Na ľavom boku nájdeme tlačidlo fotoaparátu. Hodí sa napríklad na fotografovanie pod vodou, ale rovnakú funkciu splnia aj tlačidlá ovládania hlasitosti. Zaujímavejším je z môjho pohľadu tlačidlo s nápisom PPT (push to tolk), ktoré dokáže telefón premeniť na vysielačku. Posledným tlačidlo s nápisom SOS po stlačení pošle pripravenú správu na vopred vybrané číslo. Pravdepodobne sa to môže niektorým ľuďom hodiť, ale upozorňujem, že pri bežnom používaní telefónu som toto tlačidlo každý deň aspoň raz omylom stlačil.

Na hornej strane nájdete 3,5 mm jack a snímač atmosférického tlaku, pri jeho používaní musia byť krytka otvorená. Na spodnej strane je zdierka na nabíjanie pomocou USB, opäť je nutné ako v prípade jacku odkryť krytku. A to je trochu problém. Krytka je celkom hrubá a nabíjačka dodaná v balení je z tohto dôvodu predĺžená, takže bohužiaľ bežnou nabíjačkou telefón nenabijete. Podobný problém budete mať aj so slúchadlami, ale napríklad moje slúchadlá s tým nemali problém, akurát nedržali tak pevne ako v prípade iných telefónov. Na zadnej strane je hlavný reproduktor a samozrejme fotoaparát s prisvetľovacou diódou.

Vyhotovenie telefónu je veľmi kvalitné a nemám k nemu žiadne výhrady. Rozmery telefónu sú väčšie, ale pri práci s telefónom mi nijako nevadili, horšie je to s váhou. Telefón je vo vrecku naozaj poznať a napríklad aj pri surfovaní na internete ho po chvíli v rukách ucítite. Dizajn telefónu sa mi páčil a všeobecne väčšine ľudí, ktorým som telefón ukázal. Čo mi ešte trochu chýba je čítačka odtlačkov prstov (predsa len ide o telefón za 250 € 1/2017), avšak je asi konštrukčne zložité ju do odolného telefónu zabudovať.

Displej – 7/10

iGETt Blackview BV6000 má 4,7″ displej s HD rozlíšením 1280 x 720. Vzhľadom na veľkosti displeja mi rozlíšenie pripadá dostačujúce. Full HD by v tomto prípade podľa mňa nemalo veľký význam, a akurát by zvýšilo nároky na batériu a výkon. Kvalita zobrazenia je veľmi dobrá vrátane podania farieb a pozitívne musím hodnotiť aj pozorovacie uhly. Príjemne ma prekvapila čitateľnosť displeja na slnku. Pri mojej fotografickej vychádzke slniečko naozaj svietilo, ale s čitateľnosťou pri maximálnom jase som bol spokojný. Minimálny jas by sa mohol dať nastaviť pokojne aj o niečo nižší, pri čítaní v noci by som to ocenil.

Okolo displeja sú veľké rámčeky, to opticky displej zmenšuje a neumožňuje sa do sledovania obrazu „ponoriť“. Ide síce o odolný telefón, ale keby sa konštrukčne podarilo všetko zachovať a displej zväčšiť napríklad na 5″, tak by som to uvítal.

Telefón disponuje zaujímavým režimom rukavice, ktorý po zapnutí zvýši citlivosť displeja. Režim som testoval a funguje pomerne slušne pri použití tenkých rukavíc. Avšak nečakajte žiadne zázraky, v lyžiarskych rukaviciach to jednoducho nepôjde.

Výkon a hardvér – 7/10

Tu musím iGET Blackview BV6000 pochváliť. Srdcom telefónu je osemjadrový procesor MT6755 s taktom 2,0 GHz, a to pre každé jednotlivé jadro. Ďalej toto zariadenie disponuje 3 GB operačnou pamäťou. Za celú dobu testu som sa nestretol ani s jedným zamrznutím či iným problémom a telefón reagoval plynule.

V AnTuTu teste iGET Blackview BV6000 získal solídnych 49 617 bodov (zodpovedá napríklad Honoru 7 Lite alebo Lenovu K5 Note), a to by som v prípade odolného telefónu s cenou pod 300 € (1/2017) považoval za pekný výsledok. Telefón nemá problémy ani s viacerými pusteným aplikáciami zároveň a stále reaguje na plynulo. Zahráte si bez problémov aj stredne náročné hry. Na telefóne som hral Pokémon GO (využívam na kontrolu presnosti GPS a hodnotenie výdrže batérie) a vďaka parádnej výdrži batérie to je jeden z najlepších telefónov na hranie tejto hry.

Reproduktor bol dostatočne hlasný, ale za ešte vyššiu hlasitosť by som sa nehneval. Trochu sa obávam zanesenia zadného reproduktora a následného utlmenia hlasitosti. Ak niekto telefón máte dlhšie, určite napíšte vašu skúsenosť do komentárov. Kvalita zvuku ma sklamala a nepomohlo ani zapnutie hudobného režimu v nastavení. Nastaviť môžete aj zvýšenú hlasitosť reproduktora, ale osobne som pozoroval hlavne ďalší výrazný pokles kvality zvuku.

Vnútorné úložisko má kapacitu 32 GB a môžete ho rozšíriť pomocou pamäťovej karty až o ďalších 32 GB.

Update 25. 1. 2017: Dodatočná informácia k možnému zaneseniu zadného reproduktora. Nad reproduktorom je umiestnená mriežka, ktorá slúži ako ochrana pred nečistotami, a to vrátane kovového prachu. Avšak je samozrejme nutné reproduktor občas vyčistiť.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 9/10

Kapacita batérie je nadštandardných 4500 mAh a v spojení so 4,7″ HD displejom a slušne optimalizovaným systémom sa bez väčších problémov dostanete aj na trojdňovú výdrž. Osobne som telefón väčšinou nabíjal každý druhý deň, a to som ho využíval pomerne intenzívne. Telefón ďalej dokázal prehrávať videá na Youtube viac ako 11 hodín nepretržite. Čokoľvek nad 8 hodín hodnotíme ako dobrý výsledok.

Telefón podporuje rýchlonabíjanie a za 15 minút sa telefón nabije na cca 15 %, za 30 minút na 30 % a za hodinu na 57 %. To nie sú zlé výsledky, vzhľadom na kapacitu batérie. Nevýhodou je, že telefón nabijete len originálnou nabíjačkou, ktorá má predĺžený USB konektor.

Fotoaparát a kamera – 5/10

iGETt Blackview sa pýši zadným fotoaparátom s rozlíšením až 18 Mpx, ale z môjho pohľadu to je trochu zavádzajúce. Pretože fotoaparát má normálne iba 13 Mpx a zvyšok je dosiahnutý interpoláciou, navýšenie pixelov je teda len softvérové. Za seba môžem odporučiť nastaviť kvalitu snímok iba na 13 Mpx a vyhnúť sa tým interpolácii, zábery sú kvalitnejšie.

Fotoaparát si za dobrých svetelných podmienok dokáže poradiť obstojne. V diaľke sa zlievajú detaily a všeobecne fotografiám chýbajú ostrosť a živosť. Veľký problém je pri fotografovaní proti slnku, keď sa vo fotoaparáte objaví biely závoj, iné telefóny si s tým dokážu poradiť lepšie. V prípade makrofotografií som mal problém so zostrením a drobné predmety sa mi ani zaostriť nepodarilo. Ostatne si môžete urobiť vlastný obrázok z fotogalérie nižšie. Inak samotné ovládanie fotoaparátu je bezproblémové a robenie snímok rýchle. Nezmenšené originály všetkých fotografií môžete vidieť tu.

Vyskúšal som aj HDR režim, ktorý ma nijako neuchvátil, ale základnú funkciu plní.

Kvalita fotografií za horších podmienok klesá, ale to sa dá očakávať. Sklamala ma kvalita snímok v interiéri a pri nočných fotografiách je problém so zaostrením (podarila sa mi tak jedna z piatich). Výsledok opäť nižšie.

Predná kamera je podpriemernej kvality, ale kvôli tomu sa outdoorový telefón nekupuje.

BV6000 je schopné nahrávať vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Kvalitu videa by som hodnotil ako priemernú.

V prípade odolných telefónov hodnotíme niektoré časti inak, ale v prípade fotoaparátu sme prísni. Ak by sme hodnotili urobené snímky len v rámci segmentu odolných smartfónov, tak by výsledný počet bodov bol vyšší.

Systém a konektivita – 9/10

Telefón je vybavený skoro čistou verziou Androidu 6.0 Marshmallow. Operačný systém je dobre optimalizovaný a plynulý. Android je naozaj v skoro v čistej podobe a pridané sú skôr drobné vychytávky. Napríklad môžete využívať rôzne gestá na spustenie aplikácií, prebudenie telefónu ťuknutím alebo už spomínaný režim rukavice. Osobne som bol so systémom a jeho optimalizáciou spokojný.

Veľkým plusom je plánovaná aktualizácia na nový Android 7.0 Nougat, ktorá sa pre tento model pripravuje. Podľa oficiálneho slovenského zastúpenia spoločnosti iGET sa nová verzia Androidu už testuje a uvoľnená by mohla byť koncom februára.

Konektivita telefónu je veľmi dobrá a samozrejmosťou je podpora slovenského LTE na všetkých frekvenciách. Ďalej spomenieme možnosť pripojenia Wi-Fi, USB OTB, bluetooth vo verzii 4.0, FM rádio a prekvapivo aj NFC. Konektivita je naozaj vynikajúca, a to musíme ešte spomenúť veľmi presné a rýchle GPS. Outdoorovým nadšencom sa budú hodiť aj kompas a snímač atmosférického tlaku.

Alternatívy k iGET Blackview BV6000

Ak chcete ušetriť, oželiete trochu výkonu a uspokojíte sa s nižším rozlíšením fotoaparátu, tak sa určite pozrite na lacnejší variantu iGET Blackview BV6000S. Oba telefóny sú po dizajnovej stránke totožné, takže je len na vás, koľko výkonu požadujete.

Zaujímavým variantom môže byť Doogee T5, ktorý ponúkne väčší displej, rovnakú kapacitu batérie pri podobných rozmeroch aj váhe. O niečo nižšia je cena, ale v AnTuTu teste dosiahol telefón približne 39 000 bodov.

Na ďalšie tipy sa môžete pozrieť v našom článku o najlepších odolných telefónoch, ktorý pravidelne aktualizujeme.

Záverečné hodnotenie

7.5

Veľmi dobrý

iGET Blackview BV6000 je zástupcom outdoorových telefónov a tomu zodpovedá aj jeho odolné vyhotovenie s certifikáciou IP68, ale aj váha viac ako 250 gramov. BV6000 nie je žiadny fotomobil, ale pýši sa veľmi dobrou výdržou batérie, konektivitou a plynulým systémom. Na štandardy odolných telefónov ponúka aj nadpriemerný hardvér a pár vychytávok, ako napríklad snímač atmosferického tlaku, SOS tlačidlo alebo možnosť premeniť sa na vysielačku.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
7
Hardware a výkon
7
Výdrž batérie
9
Fotoaparát a kamera
5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Odolné a kvalitné vyhotovenie
  • Vynikajúca výdrž batérie
  • Plynulosť systému
  • Konektivita
Zápory
  • Naozaj veľmi ťažký
  • Absencia notifikačnej diódy
  • Priemerný fotoaparát
  • Kvalita zvuku

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
panostan (4. 3. 2018 11:03)

Blackview 6000 s jednoznačne neodporúčam za 7 mesiacov 5 x v oprave po 14 dňoch odišla základná doska potom zvuk dalej mikrofón nešlo pripojenie k pc a bombón na koniec nerozbitný telefón prasknutý lc displej +dotyková plocha stupil som naň .Reakcia servisu všetko sa raz rozbije .Reakcia servisu v Brne.

Odpovědět
Uživatel
Edo (6. 8. 2018 08:08)

Katastrofálny softvér!!! Android je za trest. Telefón sa vo vrecku sám odomyká napriek tomu že pri mnohonásobných pokusoch ručne to nejde a pritom sa nestláčajú ani tlačidlá na boku. Pri hovore a náhodnom oddialení od ucha a spätnom priložení sa dokáže pridržať hovor, zrušiť hovor, vypnúť mikrofón, atď, pretože lišta ovládania nie je dole, ale hore, pri uchu, ktoré dotykom spúšťa neželané funkcie. Darmo máte niekoho fotografiu keď vám volá, pri prichádzajúcom hovore sa táto zakryje tak, že ani poriadne nevidíte kto volá. Už keď potiahnete prstom pre prijatie hovoru, polotransparentná lišta sa dá preč, fotku už je vidieť, ale to už je na dve veci, pretože telefón máte pri uchu a milión ďalších antivychytávok ktoré tento telefón má. A čerešnička na torte, Nemám tam žiadne "zbytočné" aplikácie a pritom svojvoľne si telefón odomyká dáta na SIM karte a už mi iba chodia SMSky, že som spotreboval dáta a účtuje sa mi poplatok, pričom mám prenos dát mimo WiFi v telefóne zakázané. Softvér v telefóne musel písať úplný idiot. Niečo tak nelogické som už dlho nevidel. A to aktualizácie na ten telefón už asi nevychádzajú. ROZHODNE NEODPORÚČAM!

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár