Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Honor 7 Lite

5. 4. 2017 Aktualizované

Honor 7 Lite je odľahčená verzia Honoru 7, veľmi podobná Huawei P9 Lite, ktorú kúpite za veľmi prijateľnú cenu 220 € (2/2017). Zákazníkov láka najmä na dlhú výdrž batérie, vkusne a kvalitne vyhotovené telo, podporu Dual SIM, dobrý fotoaparát a čítačku odtlačkov prstov. Ide naozaj o jeden z najlepších telefónov strednej triedy, ako ho mnohí titulujú, alebo nie? Dozviete sa v nasledujúcej recenzii.

Obsah balenia

V neobvyklej tyrkysovej škatuľke na vás okrem samotného telefónu čaká USB kábel, nabíjačka, záručný list, viacjazyčný krátky manuál a sponka na vybratie slotov na SIM karty a pamäťovú kartu. Slúchadlá nie sú súčasťou balenia.

My sme testovali verziu Gold, ale smartfón je v predaji aj v tmavosivej alebo striebornej farbe.

 Dizajn a vyhotovenie – 9/10

Ako som v nedávnej recenzii kritizoval nepraktický dizajn novšieho modelu Honor 8, tak pre konštrukciu Honor 7 Lite mám len slová chvály. S hmotnosťou 156 gramov síce nepatrí medzi úplných drobčekov, ale v prípade telefónov tejto veľkosti veľa ľahších modelov nenájdete. Okrem toho má človek dobrý pocit, že v ruke drží skutočný kus hardvéru.

Telefón vyzerá naozaj nádherne a tipovali by ste ho na oveľa drahšie zariadenie. Rámček je síce plastový, ale imitácia je veľmi vydarená, takže spoločne s hliníkovou zadnou stranou na prvý pohľad pôsobí ako celokovové zariadenie. Vyhotovenie je tiež veľmi pevné. Nič nevŕzga, neškrípe, telefón sa neohne. Pochváliť treba aj veľmi malú náchylnosť zadnej strany na šmuhy a odtlačky prstov. Aj napriek väčším rozmerom mi ovládanie jednou rukou nerobilo žiadny problém.

Na čelnej strane smartfónu nájdeme okrem displeja slúchadlo, selfie kameru, notifikačnú diódu a svetelný senzor. Pod obrazovkou je logo značky, hoci priestor na ovládacie tlačidlá by tu bol. Bohužiaľ, Honor 7 Lite má, podobne ako ostatné modely tohto výrobcu, iba softvérové ​​ovládacie prvky.

Dominantným prvkom zadnej strany je šošovka fotoaparátu, ktorá je výrazne vystúpená. Na jednej strane to pôsobí elegantne, avšak pri držaní o ňu človek občas nepríjemne zavadí. Oveľa vydarenejšia sa mi v tomto smere zdá podoba čítačky odtlačkov prstov, ktorú nájdete pod ním. Vedľa sa nachádza LED blesk. V dolnej časti je opäť logo Honor a nie príliš elegantný a podľa môjho názoru zbytočný dvojriadkový popis modelu a spoločnosti.

Na spodnej hrane vidíme micro USB konektor a prieduchy na mikrofón a reproduktor. Konektor na slúchadlá je na hornej hrane, rovnako ako sekundárny mikrofón. Na pravom boku sú umiestnené tlačidlo zapnutia a kolíska hlasitosti. Vľavo sloty na karty (nanoSIM a microSD).

Čítačka odtlačkov prstov

Čítačka odtlačkov prstov je pomerne návyková funkcia, takže jej prítomnosť v prípade Honoru 7 Lite jednoznačne vítam. Ako som už uviedol vyššie, je umiestnená na zadnej strane, kde pôsobí veľmi nenápadným dojmom a skvele ladí s okolím. Čítačka funguje pomerne spoľahlivo a navyše ju možno nastaviť aj ako tlačidlo. Môžete ju používať napríklad ako spúšť fotoaparátu alebo ako tlačidlo na prijatie hovoru či vypnutie budíka.

Displej – 8/10

Recenzia Honor 7 Lite design

Honor 7 Lite má 5,2“ IPS obrazovku s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov (Full HD) a jemnosťou 423 ppi. Kontrast aj farebnosť sú bezproblémové, hoci napríklad konkurenčný Samsung J5 ich má o niečo lepšie. Teplotu farieb možno podľa potreby upraviť v nastavení. Maximálny jas by mohol byť vyšší, ale aj tak je dostatočný a čitateľnosť displeja na slnku je dobrá. Automatická regulácia jasu funguje obstojne, aj keď by ním nemusela tak šetriť.

Keďže sa blíži zima, vyskúšal som aj ovládanie v rukaviciach so zapnutým režimom „rukavice“. Nie je to žiadna sláva, ale aspoň niečo, pretože keď je vypnutý, telefón na rukavicu nereaguje takmer vôbec.

V čom obrazovka Honoru naopak vyniká sú výborné pozorovacie uhly. Poteší aj fakt, že telefón je dodávaný už s nalepenou ochrannou fóliou. Hoci displej nemôže konkurovať drahším modelom, celkovo voči nemu nemám žiadne väčšie výhrady.

Výkon a hardvér – 7,5/10

Chod smartfónu zaisťujú osemjadrový procesor Kirin 650 s frekvenciou 1,7 GHz a grafika Mali-T830. Operačná pamäť je 2 GB, čo nie je veľa, ale na plynulý chod systému aj náročnejších hier to stačí (testoval som napr. NBA LIVE Mobile, UFC alebo War Robots a fungovali bez zaváhania). Výsledok AnTuTu testu je veľmi slušných 52 781 bodov, čím predbehne množstvo svojich konkurentov. Ako príklad uveďme hodnoty niektorých z nich: Huawei P9 Lite (53 000), Lenovo Vibe K5 Note (49 543), Lenovo Moto G4 (46 469), Vodafone Smart ultra 7 (43 885), Honor 5X (35 800) alebo Samsung Galaxy J5 (28 228).

Recenzia Honor 7 Lite AnTuTu

Menším sklamaním je len 16 GB vnútornej pamäte. Úložisko možno síce microSD kartou rozšíriť o ďalších 128 GB, avšak je to na úkor druhej SIM karty, pretože slot je hybridný. Naopak poteší fakt, že sa telefón ani pri náročnejších činnostiach výrazne nezahrieva.

Reproduktor je umiestnený na spodnej strane telefónu a svojou kvalitou nijako nevybočuje z priemeru. Hlasitosť je dostatočná, takže zvonenie neprepočujete ani v hlučnom prostredí. Náročnejší milovníci hudby budú zrejme sklamaní, ale pre bežnú potrebu je zvuk v poriadku. Kvalitnejší zvuk dostanete pri zapojení slúchadiel. Tie si však musíte kúpiť, pretože telefón je dodávaný bez nich.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 7,5/10

Nevymeniteľná batéria má kapacitu 3000 mAh, čo vystačí na približne 1,5 až 2 dni bežného používania pri zapnutých mobilných dátach/Wi-Fi. Pri náročnom používaní vydrží približne 6,5 hodín hrania hier alebo 9 hodín sledovania videí na Youtube. Na ilustráciu v AnTuTu Battery teste získal telefón 9855 bodov, čo je nadpriemerný výsledok.

Samozrejmosťou je ponuka niekoľkých plánov spotreby – výkon, inteligentný a ultra. Posledný predĺži zostávajúcu výdrž takmer na dvojnásobok, avšak umožňuje iba základné funkcie volania a SMS. Je preto vhodný iba v stave núdze, keď vám ostávajú posledné percentá a zásuvka je v nedohľadne.

Kým výdrž batérie je veľmi slušná, rýchlosť nabíjania je sklamaním. Za 15 minút sa nabije iba na 11 %, za hodinu je to zhruba 40 % a za 2 hodiny 73 %. Z úplného vybitia je telefón plne nabitý až za dlhé 3 hodiny a 15 minút (keď je počas nabíjania v pohotovostnom režime).

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Smartfón je vybavený 13 Mpx zadným fotoaparátom (f/2,0) a 8 Mpx prednou selfie kamerou (aj f/2,0). Musím povedať, že kvalitou fotografií som milo prekvapený. Nemôže síce konkurovať drahším modelom, ako sú iPhone 7 alebo Galaxy S7, vo svojej cenovej triede však rozhodne patrí k nadpriemeru. Snímky sú dostatočne ostré a farebné a len občas na nich objaví prepal. Pochvalu si najmä zaslúžia makro a nočné zábery. Fotografie pri horších svetelných podmienkach sú oproti denným samozrejme horšie, ale v porovnaní s konkurenciou si v tejto oblasti Honor vedie veľmi dobre. Na profesionálne fotografovanie to samozrejme nie je, ale bežnému používateľovi stačí.

Predný fotoaparát je rovnako veľmi kvalitný a nemožno tu veľmi čo vyčítať. Hádam len režim krása podľa môjho názoru až príliš umelo vyhladzuje vašu tvár.

Samotná aplikácia fotoaparátu ponúka 16 rôznych režimov, od automatu cez manuál, po panorámu, HDR, maľovanie svetlom či časozberný režim. Nastavovať môžete hodnoty ISO (100 – 1600), expozičný čas (1/4000 – 8 s), expozičnú hodnotu (-4 až +4) alebo hĺbku ostrosti. Za softvérovú výbavu dávam rozhodne palec hore.

Manuálny režim, hoci ešte viac obmedzený, nájdete aj v prípade videokamery. Tá umožňuje nahrávať vo Full HD pri 30 FPS. Ukážku pri západe slnka môžete vidieť nižšie:

Systém a konektivita – 8,5/10

Honor 7 Lite je vybavený systémom Android 6.0 Marschmallow s nadstavbou Emotion UI 4.1. Mňa osobne toto používateľské prostredie vyhovuje, hoci chápem, že priaznivci čistého Androidu môžu mať opačný názor. Systém je skvele optimalizovaný, pracuje rýchlo a plynulo. Prostredie pôsobí moderne a čisto. V ponuke je navyše ohromné ​​množstvo motívov zadarmo. Nastavenie je prehľadné a intuitívne.

Telefón v továrenskom nastavení nie je zahltený zbytočnými aplikáciami. Sú tu len 3 hry a aplikácia zdravie (čiže krokomer), ktoré však možno ľahko odinštalovať. Naopak poteší, že sú tu predinštalované všetky dôležité aplikácie Googlu a sociálne siete, ako napríklad Facebook a Twitter.

Pokiaľ ide o konektivitu, možno ju hodnotiť ako priemernú. Telefón podporuje všetky na Slovensku používané frekvencie LTE, bluetooth a Wi-Fi. Avšak chýbajú NFC, IR Blaster alebo USB typu-C. Telefón sa pýši podporou dvoch SIM kariet, ale ide o hybridnú technológiu Dual SIM. Musíte sa teda rozhodnúť medzi 2 nanoSIM alebo jednou SIM a pamäťovou kartou.

Alternatívy k Honore 7 Lite

Honor 7 Lite kúpite za 180 € (cena 03/2017) a medzi jeho hlavných konkurentov patria Samsung Galaxy J5 J510F za 170 € alebo Lenovo Vibe K5 Note za 180 €. Z tejto trojice je podľa môjho najslabší Samsung, pretože výkonovo zaostáva a nemá čítačku odtlačkov prstov. Tú nemá ani Lenovo, ktoré má výkon s Honorom porovnateľný a navyše má lepšiu batériu (výdrž aj nabíjanie). Naopak 7 Lite jasne víťazí pokiaľ ide o fotoaparát. Nielen preto sme ho zaradili do výberu najlepších telefónov do 200 €.

Ak chcete niečo lacnejšie, potom môže byť dobrou voľbou Vodafone Smart ultra 7 za 185 €, ktorý poteší čistou verziou Androidu a rýchlonabíjením. Spomenúť treba aj Huawei P9 Lite. V podstate ide o totožný model s Honorom 7 Lite, iba ponúka NFC a mierne lepší fotoaparát a displej. Je však otázkou, či sa to za príplatok 40 € oplatí.

Záverečné hodnotenie

8.2

Skvelý

Skvelý telefón za dobrú cenu, taký je Honor 7 Lite. Zaujme kvalitou a eleganciou vyhotovenia, slušným výkonom, kvalitným fotoaparátom, plynulým softvérom či výbornou čítačkou. Výdrž batérie je nadpriemerná, bohužiaľ nabíjanie je pomalé. Zmieriť sa musíte aj s hybridným slotom a absenciou NFC. Skvelým pomerom ceny a výbavy si tento smartfón určite získa veľa spokojných používateľov.

Dizajn a spracovanie
9
Displej
8
Výkon a hardvér
7.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
 • Pekný dizajn a kvalitné vyhotovenie
 • Čítačka odtlačkov prstov
 • Slušný displej
 • Kvalitné používateľské prostredie
 • Cena/výkon
 • Nadpriemerná výdrž batérie
Zápory
 • Hybridná technológia Dual SIM
 • Dlhá doba nabíjania
 • Absencia NFC
 • Priemerný zvuk
 • Iba kontextové tlačidlá

Súhrn ostatných recenzií

Recenzia na mojandroid.sk – 8,5 / 10

Honor 7 Lite je rovnako ako Huawei P9 Lite skvelým príkladom vyváženého pomeru medzi cenou a výkonom. Za približne 220 eur získate dobre fungujúce zariadenie s funkciami, ktoré v tejto cenovej triede uspokojí väčšinu zákazníkov.

Klady: Výborná výdrž batérie, Dual SIM, rýchle reakcie, konštrukčné spracovanie

Zápory: Chýba podpora USB OTG, klzký povrch

Recenzia na fonyzciny.sk – 8,0 / 10

Honor 7 Lite je odľahčená verzia Honor 7 s veľmi slušnou výbavou, ale na papierové špecifikácie aj trochu vyššiu cenovkou. V zahraničí sa predáva pod názvom Honor 5C, ktorý zaujme výrazne lepším pomerom cena / výkon.

Klady: Výdrž batérie, kombinácia kovu a plastu, výborná optimalizácia, Dual SIM a plná podpora LTE, dostatočný výkon pre systém aj náročnejšie hry

Zápory: Vyššia cena, absencia USB OTG, priemerný fotoaparát s horším videom, príliš vysoká minimálna hodnota jasu

Recenzia na mobilmania.cz – 8,2 / 10

Honor 7 Lite poteší dobrým foťákom, cenovou dostupnosťou, dobrou výdržou a dostatočným výkonom. To všetko navyše zabalené v elegantnom tele. Tento nový smartphone má tak obrie potenciál stať sa bestsellerom.

Klady: Pomer cena / výbavy, vynikajúci fotoaparát, kvalitné snímky za tmy, rýchla čítačka odtlačkov prstov s praktickými funkciami, manuálny mód natáčanie videa

Zápory: Dlhé nabíjanie, chýba NFC, pomalé ostrenie, nepodporuje 5GHz pásmo a štandard ac u Wi-Fi

Recenzia na smartmania.cz – 7,1 / 10

Za málo peňazí veľa muziky. Za 6 000 Sk Honor ponúka dobre spracovaný telefón so slušným displejom, výkonným hardvérom a plynulým systémom. Výdrž batérie je výborná, bohužiaľ nabíjanie pomalé a rýchlonabíjanie chýba úplne. Jediné väčšie sklamanie je priemerný fotoaparát.

Klady: Svižný Android 6.0, dobrý displej, skvelá výdrž batérie, pomer cena / výkon

Zápory: Absencia NFC, pomalé nabíjanie, priemerný foťák

Recenzia na svetandroida.cz – bez hodnotenia

V rámci svojej cenovej kategórie (do 6000 Sk) hľadá Honor 7 Lite konkurencii len ťažko. Telefón ponúka veľmi atraktívne a kvalitne spracované telo, vynikajúca čítačku odtlačkov prstov a rad doplnkových funkcií. Pripočítajte si vysoký výkon a skvelú výdrž a je zamiesené na úspech.

Klady: Cena, výdrž batérie, vysoký výkon, nadpriemerný fotoaparát, krásny dizajn a kvalitné spracovanie, dobrá čítačka odtlačkov prstov, prepracované EMUI 4.1

Zápory: Dlhé nabíjanie, nízky automatický jas, slabší reproduktor, hybridný slot pre microSD, absencia NFC a Wi-Fi ac, širšie okraje okolo displeja

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár