Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie zváracie kukly

Zváranie je činnosť, ktorú vykonávajú nie len profesionálny remeselníci, ale aj domáci majstri. Neodmysliteľnou súčasťou tejto činnosti je zváracia kukla. Bez nej by sa váš zrak mohol na trvalo poškodiť.

V tomto článku vám predstavíme top 3 najlepšie zváracie kukly a poradíme vám ako vybrať tú správnu.

Najlepší celkovo

Samostmievacia kukla pre profesionálne využitie s množstvom funkcii.

Najlepší pomer cena/výkon

Kvalitná zváracia kukla so slušným pomerom cena/kvalita.

Najlepšia lacná

Zváracia kukla vhodná pre domácich kutilov na občasné zváranie.

Najlepšie kukly na zváranie

Recenzia zváracej kukly: Speedglas 9100V

Speedglas 9100V zváracia kukla a recenzia Pre náročných

Typ: samostmievacia | Rozmer priezoru: 93 × 45 mm | Stupeň ochrany: DIN 5, 8, 9 -13 | Hmotnosť: 535 g | Materiál: – | Rýchlosť zatmenia: 0,1 s | Ovládanie: automatické | Približná cena: 430 €

Klady
 • Široká škála zatemnenia
 • Dlhá životnosť batérie
 • Výdychové otvory
 • 7 stupňov citlivosti
Zápory
 • Vyššia cena
 • Trochu vyššia hmotnosť

Samostmievacia kukla na zváranie Speedglas 9100V majú v obľube najmä profesionálny zvárači. Má širokú škálu stupňov ochrany a to 5, 8, 9 – 13. Taktiež má režim, ktorý je vhodné použiť pri bodovom zváraní. Ten napomáha k zníženej únave očí počas bodového zvárania. Kvalitná kazeta v tejto kukle má výborné optické vlastnosti, vďaka ktorými je pohľad čistý a pohodlný. Navyše sú na tejto kukle po bokoch bočné priezory s kazetou, čo rozšíri pri zváraní zorné pole.

Táto zváracia kukla má aj vzduchové otvory pre čo najmenšie hromadenie vydychovaného vzduchu pod ňou. To zaručí, že sa vám priezor zvnútra nezarosí. Disponuje možnosťou nastavenia siedmich úrovní citlivosti. Ak je nastavená na stupeň 2, tak je v normálnej pozícii, v ktorej sa dá zvárať takmer všetkými metódami.

O pohodlie počas zvárania sa stará náhlavný kríž. Batéria má životnosť 2 800 hodín, čo je dostatočne dlhá doba. Po vybití sa dajú batérie vymeniť. To, že sa vám batérie skoro vybili zistíte pomocou LED indikátora. Pri nosení tejto kukly môžete zvárať metódami MIG/MAG, TIG a MMA.

Za nevýhodu môžeme označiť jej trochu vyššiu hmotnosť. Taktiež má o niečo vyššiu cenu oproti iným kuklám. Avšak cena je primeraná jej kvalite.

Recenzia zváracej kukly: Speedglas 100V

Speedglas 100V zváracia kukla Zlatý stred

Typ: samostmievacia | Rozmer priezoru: 93 × 44 mm | Stupeň ochrany: DIN 8 – 12 | Hmotnosť: 465 g | Materiál: polykarbonát | Rýchlosť zatmenia: 100 – 250 ms | Ovládanie: plne automatické | Približná cena: 190 €

Klady
 • Výborný pomer cena/kvalita
 • Vymeniteľné batérie
 • Pozitívne ohlasy od zákazníkov
 • Vhodná pre hobby aj profesionálne použitie
Zápory
 • Žiadne výrazné nedostatky

Ak potrebujete zváraciu kuklu na občasné alebo aj profesionálne použite, tak Speedglas 100V je určená páve pre vás. Jej vlastnosti budú dostačujúce pre obidve skupiny zváračov. Jej permanentný stupeň ochrany je 12. To znamená, že kazeta poskytuje tento stupeň ochrany pri tmavom aj svetlom stave.

Výhodou tejto kukly sú batérie, ktoré sa dajú vymeniť za nové. Ich výdrž je 1 500 hodín. Ak sa čas životnosti blíži k tomuto číslu, tak vás kukla na to upozorní pomocou LED indikátora. Kukla ponúka možnosť troch stupňov nastavenia citlivosti. Tie sú prispôsobené na rôzne metódy zvárania. Prvý stupeň označuje najmenšiu citlivosť a používa sa v prípade rušenia elektrických oblúkov z okolia.

Druhý stupeň citlivosti je základný a používa sa pre takmer všetky metódy zvárania. Tretí stupeň sa používa pri zváraní s nízkym zváracím prúdom. Taktiež sa dá nastaviť v piatich úrovniach intenzita stmavnutia. Táto zváračská kukla je vhodná pre zváracie metódy MIG/MAG, TIG a MMA.

Výrobcovia tejto kukly mysleli aj na komfort keďže má viacnásobné nastavenie veľkosti. Vďaka tomu si môžete kuklu prispôsobiť, tak aby sa vám s ňou pracovalo čo najlepšie. Pri hľadaní záporov sme nenašli žiadne výrazné nedostatky. Jediné čo môže potvrdiť je, že táto kukla nemá filtráciu.

Recenzia zváracej kukly: Proteco P550E

Proteco P550E zváracia kukla Lacný základ

Typ: samostmievacia | Rozmer priezoru: 92 × 42 mm | Stupeň ochrany: DIN 16 | Hmotnosť: 480 g | Materiál: polyamid + karbónová fólia | Rýchlosť zatmenia: 1/25 000 s | Ovládanie: automatické | Približná cena: 23 €

Klady
 • Nízka cena
 • Skelet z polyamidu
 • Vysoký stupeň ochrany
Zápory
 • Vhodná len na občasné zváranie
 • batérie sa nedajú vymeniť

Samostmievacia zváracia kukla Proteco P550E vám môže výborne poslúžiť pre občasné zváranie. Určite je vhodná pre kutilov, ktorí potrebujú niečo zvariť. Pre profesionálnych zváračov nie je veľmi vhodná keďže jej uchytenie na hlave nie je najlepšie. To by bolo pri dlhodobom zváraní nepohodlné.

Táto samostmievacia kukla je vhodná pre zváracie metódy MIG/MAG, TIG a MMA. Materiál skeletu je z polyamidu, ktorý je veľmi odolný proti nárazom. Pri páde kukly na zem by sa nemala poškodiť. Tento skelet je potiahnutý karbónovou fóliou. Úlohou tejto kukly je ochrániť zvárača pred UV a IR žiarením, ktoré je vyžarované pri zváraní. Taktiež poskytuje ochranu pred lietajúcimi iskrami pri brúsení. Zvýšiť ochranu môžete nasadením textilnej kukly, na ktorú následné nasadíte túto kuklu.

Kukla na zváranie má stupeň ochrany DIN 16 a disponuje plne nastaviteľným hlavovým krížom. Ak nastane pri zváraní zapálenie elektrického oblúku, tak ochranný filter automaticky stmavne. Rýchlosť zatmenia je 1/25 000 sekúnd. To vďaka dvom senzorom, ktoré zaznamenávajú silu žiarenia. Tento filter poháňajú batérie, ktoré by mali mať minimálnu životnosť 5 000 hodín. Avšak tieto batérie sa nedajú vymeniť, keďže sú na pevno zaliate v kukle.

Kukla ponúka možnosť nastavenia režimu pre brúsenie. Pre nastavenie kukly slúži jeden vonkajší a dva vnútorné potenciometre. Pomocou nich môžete nastaviť ako rýchlo sa má filter rozjasniť po zhasnutí elektrického oblúku. Taktiež intenzitu zatmenia filtra alebo citlivosť.

Porovnanie zváracích kukiel

Speedglas 9100V Speedglas 100V Proteco P550E Magg ASK300 Proteco P800E  Speedglas 9100XX
Speedglas 9100V zváracia kukla a recenzia Speedglas 100V zváracia kukla Proteco P550E zváracia kukla Recenzia - Magg ASK300 Recenzia - Proteco P800E plameňe ecenzia - Speedglas 9100 XX
Typ samostmievacia kukla samostmievacia kukla samostmievacia kukla samostmievacia kukla samostmievacia kukla samostmievacia kukla
Približná cena 430 € 190 € 23 € 34 € 36 € 503 €
Rozmer Priezoru 93 × 45 mm 93 × 44 mm 92 × 42 mm 98 x 43 mm 98 × 43 mm 73 × 107 mm
Stupeň ochrany DIN 9 – 13 DIN 8 – 12 DIN 16 DIN 9 – 13 DIN 9 – 13 DIN 13
Materiál polykarbonát polyamid + karbónová fólia polyamid
Rýchlosť zatmenia 0,1 ms 100 – 250 ms 1/25 000 s 1/30 000 s 1/30 000 s 40 – 1 300 ms
Ovládanie automatické automatické automatické automatické automatické automatické
Hmotnosť 535 g 465 g 480 g 450 g 520 g 560 g
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Najlepšie kukly na zváranie podľa Heuréky

Ako vybrať kuklu na zváranie

Pred kúpou zváračskej kukly je potrebné zvážiť, ktorá bude ta správna práve pre vás a vaše potreby. Zváracie kukly majú rad parametrov, medzi ktoré patrí napríklad norma, rozsah zatemnenia či veľkosť priezoru. Najdôležitejšou vecou pri výbere kukly je vedieť, pri akom type zvárania ju budete používať a kde budete zvárať. Ďalším kritériom je ako často budete zvárať alebo či budete popri zváraní aj brúsiť.

Výber tej správnej môže zváračovi nie len uľahčiť, ale aj zvýšiť kvalitu práce. Preto ak neviete, ktorú zváračskú kuklu si máte vybrať tak čítajte.

Zváracie kukly a ich rozdelenie

Klasické

Klasické alebo pasívne zváracie kukly majú priezor zo zváracieho skla, ktoré chráni váš zrak. Dajú sa kúpiť v rôznych úrovniach ochrany, čo závisí od toho akou metódou budete zvárať. Niektoré kukly majú možnosť vyklopenia len priezoru a pri niektorých musíte vyklopiť celú kuklu. Tento typ kukly je vhodný pre domácich kutilov aj profesionálnych zváračov.

Samostmievacie

Rozdiel oproti klasickým kuklám na zváranie je ten, že priezor nie je sklo ale kazeta s LCD displejom. Ten sa automaticky pri zváraní aktivuje a chráni váš zrak. Ak zváranie prerušíte, tak sa deaktivuje a vy máte čistý priehľad. Samostmievacia zváračská kukla má vyššiu cenu a je vhodnejšia viac-menej pre profesionálnych zváračov.

Výhodou tejto samostmievacej kukly je, že pri zváraní nemusíte zorník vyklápať hore dole. To môže byť hlavne pri dlhšom zváraní otravné a taktiež to môže spôsobiť bolesť krku.

S filtráciou

Pri zváraní alebo brúsení je dôležitá nie len ochrana zraku. Počas týchto činností sa vytvárajú nebezpečné splodiny, ktoré ak budete často vdychovať, tak vám poškodia vaše zdravie. Kukly s filtráciou sú špeciálne v tom, že majú prídavné zariadenie na odsávanie týchto škodlivých splodín. To s skladá z odsávacej hadice, filtra a akumulátora.

Zvárač si pri zváraní môže nastaviť akú intenzitu odsávania potrebuje. Kvalitnejšie kukly s filtráciou vás dokonca upozornia na slabú batériu akumulátora alebo príliš zanesený filter. Samozrejme treba rátať s tým, že takáto zváracia kukla stojí stovky až tisíce eur a preto je vhodná skôr pre profesionálnych zváračov.

Ostatné typy

Ďalšou možnosťou ochrany vášho zraku pri zváraní môže byť zváračský štít. Ten je podobný klasickej kukle. Rozdiel je v tom, že si ho musíte držať pred vašou tvárou. Ochranné sklo môže pokrývať celú tvar alebo môže byť vo forme priezoru. Zváračský štít je vhodnou voľbou pre domácich kutilov, ktorý potrebujú občas niečo zvariť. Ich cena sa pohybuje v desiatkach eur.

K ostatným typom môžeme zaradiť aj textilnú kuklu, ktorá sa však dáva pod klasickú zváračskú kuklu. Jej úlohou je chrániť krk a ramená pre prípadným popálením.
Najlepšie zváracie kukly

Veľkosť priezoru

Priezor zváračskej kukly môže mať rôzne rozmery. Väčšie rozmery vám vytvoria lepší rozhľad a zváranie môže byť pohodlnejšie. Naopak pri používaní menšieho priezoru môže byť zváranie komplikovanejšie. Niektoré kukly môžu mať sklo, ktoré pokrýva celú tvár. K lepšiemu rozhľadu môžu mať niektoré kukly aj bočné priezory. Pri samostmievacích kuklách platí pravidlo, že čím je priezor väčší, tým je drahší.

Rozsah a možnosť nastavenia zatemnenia

Rozsah zatemnenia sa určuje v stupnici DIN. Číslo stupnice určuje, ako je sklo tmavé a platí, že vyššie čísla označujú vyššiu mieru zatemnenia tzn., že sú tmavšie. To akú stupnicu DIN by malo mať ochranné sklo závisí od typu zvárania a veľkosti zváracieho prúdu.

Niektoré zváracie kukly majú pevne danú stupnicu (napr. DIN 9). Iné sa dokážu prispôsobiť intenzite žiarenia tzn., že ich stupnica môže byť napríklad DIN 9-13. V riadkoch nižšie sú odporúčané stupnice DIN v závislosti od typu zvárania a veľkosti zváracieho prúdu.

 • MIG – DIN 10 (zvárací prúd do 100 A), DIN 11 (zvárací prúd 100 – 175 A), DIN 12 (zvárací prúd 175 – 300 A), DIN 13 (zvárací prúd 300 – 500 A)
 • Aluminum MIG – DIN 10 (zvárací prúd do 100 A), DIN 11 (zvárací prúd 100 – 175 A), DIN 12 (zvárací prúd 175 – 250 A), DIN 13 (zvárací prúd 250 – 350 A)
 • TIG – DIN 9 (zvárací prúd 5 – 20 A), DIN 10 (zvárací prúd 20 – 35 A), DIN 11 (zvárací prúd 35 – 100 A), DIN 12 (zvárací prúd 100 – 150 A), DIN 13 (zvárací prúd 150 – 250 A)
 • Oblúkové zváranie plnenou elektródou (FCAW) – DIN 10 (zvárací prúd 125 – 175 A), DIN 11 (zvárací prúd 175 – 225 A), DIN 12 (zvárací prúd 225 – 275 A), DIN 13 (zvárací prúd 275 – 350 A)
 • Zváranie elektródou – DIN 9 (zvárací prúd 20 – 40 A), DIN 10 (zvárací prúd 40 – 80 A), DIN 11 (zvárací prúd 80 – 175 A), DIN 12 (zvárací prúd 175 – 300 A), DIN 13 (zvárací prúd 300 – 500 A)

Samostmievacie zváračské kukly sú z tohto pohľadu výhodnejšie, pretože nemajú daný pevný stupeň DIN, a tak majú širšie využitie.

Zorník

Zorník má zväčša rozmery 90 × 35 mm a na niektorých zváračských kuklách sa dá odklopiť.

Počet senzorov na zatmievanie

Počet senzorov alebo čidiel môže byť v rozmedzí od dvoch, ktoré majú kukly na hobby použitie až do štyroch. Štyri senzory majú kukly pre profesionálne použitie.

Materiál kukly

Medzi najviac používané materiály zváracích kukiel patrí plast, polyamid alebo textil. Kukly z textilu chránia vrchnú časť tela ako krk a ramená. Klasické, samostmievacie alebo kukly s filtrom môžu byť vyrobené z plastu alebo polyamidu. Nevýhodou polyamidových kukiel môže byť vyššia cena.

Dizajn

Väčšina zváračských kukiel má klasickú čiernu farbu. No niektoré môžu byť obohatené o dizajnové prvky ako plamene a lebka alebo mnohé iné vzory. Taktiež môžu byť napríklad v striebornej farbe.

Bezpečnosť a životnosť

Z hľadiska bezpečnosti odporúčame kupovať zváraciu kuklu, ktorá spĺňa príslušné normy kvality. Určite neodporúčame lacné zváracie kukly, ktoré ani nemajú označenie noriem ochrany a bezpečnostnú značku CE. Musíte myslieť na to, že ide o váš zrak.

Životnosť klasickej zváračskej kukly závisí od toho ako často sa využíva. Určiť dĺžku životnosti samostmievacej zváračskej kukly je trochu zložitejšie. Hlavným faktorom je taktiež ako často je používaná a ako je vykonávaná údržba. Keďže jej súčasťou je batéria, tak životnosť súvisí spolu so životnosťou batérie. Tá sa však dá vymeniť.

Zásady pri používaní zváračskej kukly

Investovali ste do zváračskej kukly alebo sa na to ešte len chystáte? Ak áno tak nie je určite na škodu vedieť niekoľko zásad, ktoré je pri jej používaní vhodné dodržiavať.

 • Pod zváracou kuklou noste textilnú kuklu. Ochráni váš krk a ramená pred možným popálením.
 • Ubezpečte sa, že kukla pevne sedí na vašej hlave. Nemala by spôsobovať veľký tlak na hlavu ale taktiež by na nej nemala „lietať“. Skúste nakloniť hlavu dopredu a dozadu. Kukla by sa mala pri tomto pohybe pevne sedieť.
 • Ubezpečte sa, že medzi vašou tvárou a prednou časťou kukly je dostatočný priestor. Ak by bola vaša tvár blízko pri prednej časti kukly, tak by vám to určite spôsobovalo nepohodlie.
 • Pri výbere kukly sa snažte nájsť tú, ktorá má najnižšiu hmotnosť. Vyššia hmotnosť vám bude hlavne pri častom zváraní spôsobovať bolesť krku.

Údržba

Údržba je dôležitá hlavne ak ide o samostmievaciu zváračskú kuklu. V prípade jej častého používania je údržba pre zachovanie, čo najdlhšej životnosti základným faktorom. Je potrebné meniť ochranné fólie a taktiež batérie. Fólie by sa mali čistiť handričkou, ktorá „nepúšťa“ drobné vlákna. Taktiež by nemala mať brúsne častice, aby sa fólia nepoškrabala.

Na zváracej kukle s filtrom je potrebné filter pri jeho zanesení nečistotami vyčistiť, prípadne vymeniť za nový. Pri kúpe treba myslieť aj na to či je v blízkosti kde kuklu využívam možný servis pre prípad, že sa kukla poškodí. Ak nie je, tak je určite vhodné ak si zistíte ako rýchlo by prípadná oprava trvala. To platí hlavne pre profesionálov, ktorý sa zváraním živia.

Kde kúpiť zváračskú kuklu?

Na portáli Heureka nájdete vyše 280 zváračských kukiel. Pre jednoduchší výber môžete použiť produktový filter. Pomocou neho si môžete odfiltrovať kukly na zváranie podľa vašich požiadaviek. Zváracie kukly má v ponuke aj eshop zvaracky-obchod. Tento eshop sa špecializuje na predaj zváračskej techniky a príslušenstva. Súčasťou eshopu je aj technická podpora, ktorá vám s výberom kukly pomôže. Výber použitých, ale aj nových zváracích kukiel nájdete na portáli Bazoš.sk.

Najobľúbenejšie značky zváračských kukiel

Medzi najobľúbenejšie značky zváračských kukiel patrí:

Kowax

Značku Kowax vlastní spoločnosť SVARMETAL s.r.o., ktorá ponúka zváračskú techniku tejto značky už od roku 2006. Do ich portfólia patria zváračské zdroje ako MMA, MIG alebo TIG a taktiež zváračské kukly. Tie majú vo viacerých typoch a to klasické, samostmievacie kukly alebo kukly s filtráciou. Nechýba im ani príslušenstvo ako náhradné diely alebo ochranné fólie. Dlhoročné skúsenosti s predajom a inováciou zváračskej techniky robia z tejto značky jednu z najžiadanejších na trhu.
Kowax logo

Proteco

Spoločnosť Proteco ponúka svoje produkty zákazníkom od roku 2017. V ich ponuke nájdete rôzne náradie a nástroje na rezanie, vŕtanie a ďalšie činnosti. V ich portfóliu nechýbajú ani zváračské kukly. Tie sú vo väčšine samostmievacie a vyznačujú sa štýlovým dizajnom. O ich kvalite hovoria pozitívne hodnotenia od zákazníkov, ktorí ich s radosťou využívajú. Cenové rozpätie kukiel tejto značky začína na 10 eurách a končí na niečo vyše 100 eur.
Proteco logo

Esab

História spoločnosti Esab začala v roku 1904 kedy jej zakladateľ vyvinul prvú obalenú zváraciu elektródu. Vyše sto rokov inovácie zariadení a materiálu pre zváranie a rezanie je zárukou kvality ich výrobkov. Ich ponuka obsahuje všetky typy zváračských kukiel. Taktiež aj náhradné diely a príslušenstvo k nim. Ceny kukiel začínajú na sume niekoľkých desiatok eur a končia na sume niekoľkých stoviek.
Esab logo

Ceny zváračských kukiel

Ceny zváračských kukiel začínajú na približne 10 €. Pričom za túto cenu si môžete zaobstarať klasickú kuklu. Najdrahšie kukly presahujú hodnotu 2 000 €. Avšak tie majú viaceré funkcie a sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov. Poďme sa bližšie pozrieť na jednotlivé cenové rozpätia zváračských kukiel.

Cena do 20 eur
V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú klasické zváračské kukly. Nie len kukly ale aj zváračské štíty, ktorých cena začína na 5 €. Toto cenové rozpätie predstavuje kukly určené pre domácich kutilov, ktorí zvárajú len občas.

Cena od 20 do 500 eur
Za cenu ktorá začína na 20 € a blíži sa k hranici 100 € si môžete zaobstarať klasickú aj samostmievaciu zváračskú kuklu. Tá bude úplne dostačujúca pre príležitostných zváračov, ale aj profesionálov. V cenovom rozmedzí 100 € až 500 € máte na výber z veľkého množstva kukiel kvalitných značiek. Avšak ak hľadáte kuklu s filtráciou, tak táto suma vám stačiť nebude.

Cena nad 500 eur
Samozrejme ak ste ochotný zaplatiť za zváraciu kuklu nad 500 €, tak určite nebudete len príležitostný zvárač. Suma nad 500 € predstavuje všetky druhy kukiel vrátane kukly s filtráciou. Tie najkvalitnejšie profesionálne zváracie kukly môžu presahovať sumu aj niekoľko tisíc eur. Tu treba poznamenať, že tieto modely prinášajú najvyšší komfort a ochranu pri zváraní.

Najlepšie kukly na zváranie podľa Heuréky

Zdroje:

https://www.millerwelds.com/resources/article-library/selecting-the-right-welding-helmet-for-you
https://www.homedepot.com/c/ab/how-to-choose-the-best-welding-helmet/9ba683603be9fa5395fab9010ffc9a56

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (6 hlasov)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár