Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Lenovo Vibe K5 Note Dual SIM

5. 4. 2017 Aktualizované

Lenovo K5 Note láka na 5,5-palcový Full HD displej, odolnú výbavu a príjemnú cenu. Nadväzuje na modely K5 a K5 Plus, od ktorých sa líši hlavne o pol palca väčším displejom, ale napríklad po stránke dizajnu sú si modely podobné. Špecifikácia a prvé dojmy z telefónu boli dobré a cena okolo 180 € (1/2017) vyzerá lákavo. Prečítajte si, ako dopadol telefón v našej podrobnej recenzii.

Obsah balenia

Recenzia Lenovo Vibe K5 Note Dual SIM příslušenství

Škatuľa aj samotný K5 Note pôsobia luxusným dojmom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani drahšie modely. V balení nájdeme okrem samotného telefónu, nabíjačku, odpojiteľný USB kábel, sponku na vybratie slotu a slúchadlá. Podľa informácií pridáva Lenovo do balenia aj plastový kryt, ale v nám zaslanom recenznom balení nebol.

Dizajn a vyhotovenie – 8/10

K5 Note je zástupcom veľkých telefónov s 5,5-palcovým displejom a vo vrecku ho určite ucítite. Rozmery sú 152 × 75,7 × 8,49 mm a počítať musíte aj s váhou 165 gramov. Váha je vyššia kvôli kovovému vyhotoveniu, a keď ju porovnám napríklad s hmotnosťou podobného telefónu Vodafone Smart ultra 7 (150 g), rozdiel je citeľný. Telefón sa mi napriek tomu držal dobre, akurát boky telefónu sú trochu vystúpené (čiastočne chránia displej) a je nutné telefón o to pevnejšie uchopiť. Pre človeka s veľkou rukou to nie je problém, ale ak máte menšie ruky a hľadáte telefón s veľkým displejom, tak sa vám bude lepšie ovládať napríklad spomínaný Vodafone Smart ultra 7 alebo Moto G4. Oba telefóny sú plastové a majú zaoblené hrany. Plast znižuje váhu a zaoblené hrany sa lepšie držia v menších rukách.

Po dizajnovej stránke je telefón kvalitný. Zadný kryt je až na horný a dolnývy prúžok kovový a pôsobí luxusným dojmom. Obe plastové časti sú trochu vypuklejšie oproti kovovej časti uprostred, ale všimnete si to až po prejdení rukou. Na zadnej strane je mierne vystúpená šošovka fotoaparátu s LED bleskom a okrem loga tu nájdeme aj reproduktor. Ešte dodám, že zadný kryt je neodnímateľný. Len upozorňujem, že telefón nedisponuje čítačkou odtlačkov prstov, hoci ju na niektorých eshopoch na produktových fotografiách zbadáte.

Na pravej bočnej strane sa nachádzajú tlačidlo na vypnutie telefónu a kolíska na ovládanie hlasitosti. Ľavá strana obsahuje slot na MicroSD kartu a SIM kartu. Na hornej strane nájdeme 3,5 mm jack a dole je miniatúrny výstup mikrofónu spolu s microUSB portom. Prvky sú rozmiestnené štandardne a nemám k nim žiadne väčšie výhrady.

Predná strana je celá zo skla a najviac musím pochváliť umiestnenie senzorických tlačidiel. Tlačidlá nezasahujú do displeja a sú dokonca podsvietené. Podsvietenie tlačidiel v prípade Lenova rozhodne nie je samozrejmosťou. Displej na prvý pohľad zasahuje veľmi do strán, ale bližšie skúmanie odhalí pomerne veľké bočné rámčeky. Avšak priestor pod a nad displejom nie je veľký. Navrchu nejdeme notifikačnú diódu, selfie kameru a rôzne snímače.

Dielenské vyhotovenie je na vysokej úrovni, telefón pôsobí pevne, nič nevŕzga, nekĺže a pod. Jedinú väčšiu výčitku mám k už raz spomínanému prechodu medzi kovom a plastom na zadnej strane. Prechod je výrazný a trochu reže do prstov po prejdení. Toto určite mohlo byť vyriešené lepšie.

Dizajn hodnotím ako kvalitný, telefón síce nijak nevybočuje z radu, ale pri cene okolo 180 € (1/2017) rozhodne nesklame. Vyhotovenie telefónu je, až na vyššie uvedenú výhradu, tiež na vysokej úrovni.

Displej – 7,5/10

Telefón disponuje 5,5-palcovým IPS Full HD displejom s jemnosťou okolo 400 ppi. Pri bežnom používaní som bol s displejom spokojný, rozlíšenie 1920 × 1080 je z môjho pohľadu ideálne, ak nemáte v pláne využívať virtuálnu realitu. Trochu ma sklamali pozorovacie uhly a hlavne čitateľnosť na slnku. Telefón som testoval na jeseň a naozaj slnečný deň som nezažil. Napriek tomu sa mi v niektorých situáciách, napríklad pri fotografovaní, displej zle čítal.

Za zmienku stojí aj pár vychytávok, ako sú režim na čítanie v noci, prebudenie telefónu dvojitým ťuknutím alebo zmenšenie displeja pri napísaní C palcom a pod. So zobrazením a teplotou farieb som nemal problém, navyše v nastavení displeja si môžete teplotu farieb upraviť.

Hoci už som sa stretol s lepšími displejmi pri mobiloch tejto cenovej kategórie, rozhodne ma telefón nesklamal. Okrem toho Full HD rozlíšenie stále nie je v tejto triede samozrejmosťou. Displej hodnotím nadpriemerne, akurát by som ocenil lepšiu čitateľnosť na slnku.

Výkon a hardvér – 7/10

Nadšený som z veľkosti operačnej pamäte, ako priemerný hodnotím procesor a sklamaný som z veľkosti vnútorného úložiska. Začneme osemjadrovým procesorom Helio P10. Výkonom sa procesor zaraďuje do strednej triedy a test v benchmarku AnTuTu to potvrdzuje. Výsledné skoré 49 543 bodov hodnotím ako priemer. Vibe K5 Note zvládne vlastne všetko, až na náročné hry, a chod jeho systému je plynulý. Za plynulosť systému môžu 3 GB operačnej pamäte, čo je za danú cenu nadpriemer, pretože štandardom sú iba 2 GB.

Recenzia Lenovo Vibe K5 Note Dual SIM AnTuTu

Sklamala ma veľkosť vnútorného úložiska, pretože 16 GB nie je veľa a po nainštalovaní základných aplikácií vám neostane ani polovica. Úložisko môžete rozšíriť až o 128 GB pomocou microSD karty, ale tým sa pripravíte o možnosť využitia dvoch SIM kariet. Bohužiaľ Vibe K5 Note disponuje iba hybridným slotom a musíte si vybrať medzi dvoma SIM kartami či pamäťovou kartou.

Určite by som tu spomenul absenciu čítačky odtlačkov prstov a kvalitný reproduktor na zadnej strane telefónu. Reproduktor s toľko propagovaným Dolby Atmos je dostatočne hlasný a zvuk je nadpriemerný vzhľadom na cenu telefónu. Občas som sa stretol s názorom, že mať výstup reproduktora na zadnej strane nie je práve šťastné riešenie, ale mne osobne to nijako nevadilo.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 8/10

Kapacita batérie je solídnych 3 500 mAH a bežne som sa dostal na dva dni pri bežnom používaní. Rozhodne by som výdrž telefónu hodnotil nadpriemerne a menej nároční používatelia si vystačia bez nabíjačky aj tri dni. Lenovo Vibe K5 Note som podrobil aj testu batérie od AnTuTu, ktorý nameral 9774 bodov. Ak túto hodnotu porovnám napríklad s Vodafone Ultra 7 (6000) alebo Honorom 8 (8096), tak ide o nadpriemernú hodnotu.

Úprimne som chcel dať za výdrž batérie 9 bodov, ale to by telefón musel podporovať rýchlonabíjanie. Osobne som si na túto funkciu už veľmi zvykol a pri výbere nového telefónu by som ju považoval za jednu z podmienok. Za 15 minút bol telefón nabitý na 15 %, po 30 minútach na 29 % a za hodinu ukazovala batéria 57 %. Plne sa telefón nabije za viac ako 2 hodiny. Mobilné telefóny podporujúce rýchlonabíjanie sa nabijú približne dvakrát rýchlejšie.

Fotoaparát – 6/10

Lenovo K5 Note by som nezaradil medzi fotomobily a celkovo by som fotoaparát hodnotil ako maximálne priemerný. Svoju prácu si odvedie, ale nemôžete čakať nič viac. Rozlíšenie zadnej kamery je 13 Mpx, ale fotografie ma kvalitou nijako nezaujali, pozri fotogalériu nižšie. Pri výhodných podmienkach sú fotografie dobré (to už je ale dnes štandardom), ale telefón je háklivý skoro na všetko. Kvalita klesá pri fotografovaní vnútri, v protisvetle, za horších svetelných podmienok a pod. Nenadchli ma ani makrofotografie, keď napríklad nedávno testované telefóny Vodafone Ultra 7 aj Moto G4 predviedli lepšie výsledky.

Vyskúšal som samozrejme aj HDR. Jeho výsledky si môžete pozrieť nižšie. Z môjho pohľadu je HDR až príliš agresívne a odporúčam telefón o niečo oprieť, inak sú fotografie väčšinou rozmazané.

Za horších svetelných podmienok je na fotografiách veľa šumu, pozri fotogalériu dole.

Video nahráva Vibe K5 Note vo Full HD pri 30 snímkach za sekundu. Svoj názor si môžete urobiť podľa priloženého videa. Osobne mi kvalita prišla priemerná.

Predný 5 Mpx fotoaparát je priemernej kvality, nečakajte žiadne zázraky. Za zmienku stojí funkcia na vylepšenie selfie fotografií, ktorá vám zjednodušene povedané vyhladí tvár. V niektorých situáciách môže byť užitočná, ale nepreháňajte to, fotografie nevyzerajú príliš reálne.

Systém a konektivita – 8/10

Telefón je vybavený Androidom 6.0 Marshmallow, a to vo svojej pomerne čistej forme. Jednoduché prostredie Androidu v spojení s 3 GB operačnej pamäte sa prejavuje veľmi rýchlym a plynulým prostredím. Občas ma síce prekvapil nejaký bloatware vo forme čínskych znakov, ale všetko bolo možné jednoducho odinštalovať.

Konektivita je slušná, snáď jediným väčším nedostatkom je chýbajúce NFC. Avšak potešila ma podpora Wi-Fi b/g/n/ac. Wi-fi je rýchle a zvláda bez problémov pásmo 2,4 aj 5 GHz, čo som napríklad u mňa doma veľmi ocenil. Samozrejmosťou je podpora všetkých dôležitých pásiem LTE, bluetooth a poteší aj FM rádio. GPS je rýchla, akurát som mal občas menší problém s presnosťou, napríklad pri hraní Pokémon GO, ale krátku cestu v aute zvládla navigácia bez problémov.

Alternatívy k Lenovo Vibe K5 Note

Spomeniem hlavne Honor 7 Lite, ktorý disponuje lepším fotoaparátom a má veľmi kvalitnú čítačku odtlačkov prstov. A cena z oficiálnej slovenskej distribúcie je teraz úplne rovnaká 180 €  (2/2017). Výkon aj displej sú skoro rovnaké a dizajn by som v prípade telefónu Honore hodnotil o niečo lepšie. Lenovo zase prekonáva vo výdrži batérie.

Ďalšími alternatívami môžu byť Alcatel Idol 3 alebo o 40 € drahší Huawei P9 Lite. Viac zaujímavých tipov s prehľadne vypísanými plusmi a mínusmi nájdete v našom súhrne najlepších telefónov do 200 €. Konkurencia v strednej triede je veľká a Vibe K5 Note bude mať zložité sa presadiť, ale napriek tomu verím, že si svojich záujemcov nájde.

Záverečné hodnotenie 

7.2

Veľmi dobrý

Lenovo Vibe K5 Note je všestranný veľký telefón s 5,5-palcovým Full HD displejom. Okrem elegantného kovového dizajnu, ponúkne aj veľmi dobrú výdrž batérie a plynulý chod systému. Ako fotomobil si ho nekupujte a pozor je potrebné si dať aj na veľkosť vnútorného úložiska, ale inak K5 Note ponúka veľmi dobrý pomer ceny a výkonu.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
8
Hardvér a výkon
7
Výdrž batérie
8
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
6
Klady
 • Výdrž batérie
 • Plynulosť a rýchlosť systému
 • Zadný reproduktor
 • 3 GB operačnej pamäte
 • Full HD displej
 • Elegantný dizajn
Zápory
 • Absencia NFC
 • Čitateľnosť displeja na slnku
 • Len 16 GB vnútorná pamäť
 • Podpriemerný fotoaparát
 • Nepodporuje rýchlonabíjanie
 • Chýba čítačka odtlačkov prstov
 • Iba hybridný slot

Zahraničné recenzie

Recenzia na mojandroid.sk – 8,2 / 10

Lenovo K5 Note je skvelé zariadenie pre fanúšikov veľkých smartphonov, ktorí nehodlajú za telefón platiť majland. Hoci nijako nevyčnieva z radu, má tento telefón veľký potenciál zaujať široké publikum práve vďaka svojej všestrannosti. V žiadnom ohľade vás nesklame, naopak ponúka i viac než čakáte.

Klady: Cena, výkon, skvelá výdrž batérie, podsvietené tlačidlá, Dual SIM

Zápory: Zlá viditeľnosť na priamom slnku, slabší fotoaparát (najmä v horších podmienkach)

Recenzia na touchit.sk – 7/10

Lenovo VIBE K5 Note je veľký telefón s prijateľnou cenou, Full HD displejom a dobrými parametrami. Ideálne pre záujemcov o lacný 5,5 palcovým smartphone.

Klady: Cena, Dual SIM, bezpečná zóna, fotoaparát

Zápory: Slabší video

Recenzia na techbox.dennikn.sk – 7,8 / 10

Nízka cena, kvalitný displej s vysokým rozlíšením a elegantný vzhľad zaručujú tomuto telefónu úspech medzi jeho konkurentmi. Avšak ničím ďalším vás Lenovo Vibe K5 Note už neprekvapí a naopak sklame kvalita fotoaparátu a snímača odtlačkov prstov.

Klady: Kvalitný displej, elegantný vzhľad, cena

Zápory: Priemerný fotoaparát, nekvalitné snímač odtlačkov prstov, malá vnútorná pamäť

Recenzia na fony.sk – bez hodnotenia

Lenovo Vibe K5 Note poteší výkonným hardvérom, batériou s dlhou výdržou na jedno nabitie a lákavým kovovým telom s veľkým Full HD displejom. OS poteší podarenú nadstavbou a kvalita fotoaparátov je v danej cenovej kategórii uchádzajúci. Naopak by telefónu prospela väčšia interná pamäť, pretože pri vloženej druhej SIM karte nie je možné súčasne použiť pamäťovú kartu.

Klady: Nízka cena, kovové telo, veľká 3 5000 mAh batéria, slušný fotoaparát (vzhľadom k cene), 3 GB RAM

Zápory: Malá vnútorná pamäť, slabší reproduktor, Dual SIM len bez vloženej pamäťovej karty

Recenzia na laptopmedia.com – bez hodnotenia

Lenovo Vibe K5 Note si v teste viedol veľmi dobre a nenašli sme u neho žiadne väčšie nedostatky. Možno snáď nadšenie fotografi nebudú spokojní kvôli nedostatku fotografických režimov, však samotná kvalita fotografií je veľmi dobrá.

Klady: Štýlový dizajn s kovovými chrbtom, úsporný mód batérie, Android 6.0, vysoký výkon, 5,5 palcový Full HD displej

Zápory: Trochu objemný, aplikácia fotoaparátu by mohla byť lepšia

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár