Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie invertorové zváračky 2024

22. 2. 2021 Aktualizované

Zvárací invertor, alebo inak – zváračka má mnohostranné využitie v každej kutilskej dielni. Každý majster sa občas stretne so situáciou kedy treba pevne spojiť dva kusy kovu. Zváračka je vtedy najlepším pomocníkom. V tomto článku nájdete najlepšie modely zváracích invertorov, ich recenzie a informácie o tom, ako si takúto zváračku vybrať.

Najlepší celkovo

Pokročilý model univerzálneho invertora pre náročných.

Najlepší pomer cena/výkon

Vynikajúca zváračka s viacerými užitočnými funkciami.

Najlepší lacný

Lacná MMA a TIG zváračka pre nenáročného domáceho majstra.

Najlepšie zváracie invertory (zváračky)

Recenzia zváračky GÜDE GIS 200

GÜDE GIS 200 recenzia Pre náročných

Spôsob zvárania: MIG/MAG, MMA a WIG | Zdroj: 230 V | Maximálny prúd: 180 A | Hmotnosť: 17 kg | Približná cena: 500 €

Klady
 • Vysoký maximálny prúd
 • Množstvo funkcií
 • MMA, MIG/MAC a WIG zváranie
 • Kvalitné chladenie stroja
Zápory
 • Vysoká cena
 • Vyššia hmotnosť

Zváračka môže byť navrhnutá aj tak, aby ponúkala pokročilé vlastnosti, vďaka ktorým sa vám bude pracovať lepšie a efektívnejšie. Dôkazom toho je multifunkčný invertor GÜDE GIS 200. Prístroj disponuje možnosťou rôznych nastavení zvárania, prúdu, posunu drôtu atď. Veľkou výhodou je univerzálnosť prístroja. Táto zváračka totiž dokáže zvárať troma rôznymi spôsobmi – MMA, MIG/MAC a WIG.

Invertor disponuje kvalitným vetraním, takže sa neprehrieva a taktiež pri zaťažení nevyhadzuje ističe, ako niektoré lacné zváračky. GÜDE GIS 200 disponuje viacerými užitočnými funkciami, vďaka ktorým bude práca s ním vždy kvalitne a rýchlo odvedená.

Jedinými nevýhodami zariadenia je vyššia hmotnosť (17 kg). Ide však len o chybičku na kráse veľmi vydareného a pokročilého modelu.

Recenzia zváračky GÜDE GIS 160 WIG/HF

GÜDE GIS 160 WIG HF recenzia Zlatý stred

Spôsob zvárania:  WIG | Zdroj: 230 V | Maximálny prúd: 160 A | Hmotnosť: 10,4 kg | Približná cena: 260 €

Klady
 • MMA a TIG zváranie
 • Užitočné funkcie
 • Vysoký zaťažovateľ
 • IP 21S
Zápory
 • Vyššia cena

V pomere najlepšia cena a výkon/kvalita sme vybrali model invertorovej zváračky Güde GIS 160 WIG/HF. Tento prístroj je určený na zváranie elektródou s tepelnou ochranou – WIG. Zváračka je nabitá užitočnými funkciami, medzi ktorými nechýba Hot Start, ArcForce alebo aj Anti-Stick.

Zváračka váži 10,4 kg, čo je ešte stále prijateľná hmotnosť. Zariadenie disponuje ochranou IP 21 S. Vysoký zaťažovateľ zváračky znamená prevádzku bez prerušenia aj pri vyšších teplotách.

Jedinou nevýhodou je tu cena, ktorá je pomerne vyššia. Vzhľadom na výborné vlastnosti a kompaktnosť zváračky však ide o adekvátnu sumu.

Recenzia zváračky Omicron GAMA 166

Omicron GAMA 166 recenzia Lacný základ

Spôsob zvárania: MMA, TIG | Zdroj: 230 V | Maximálny prúd: 160 A | Hmotnosť: 5,3 kg | Približná cena: 160 €

Klady
 • Nízka cena
 • MMA a TIG
 • Dobrý model pre menej náročných
 • Nízka hmotnosť
Zápory
 • Slabší maximálny prúd

Pre menej náročných používateľov sme do nášho výberu vybrali Omicron GAMA 166. Tento invertor sa vyznačuje solídnymi vlastnosťami a nízkou cenou. Za niečo vyše 150 eur sa vám do rúk dostane šikovné zariadenie pracujúce s MMA a TIG metódou, ktoré plne postačí pre menej náročného používateľa. Zariadenie je navyše ľahké a váži len niečo málo nad 5 kg. Ide tak o skvelú voľbu pre prípad, že hľadáte mobilnú zváračku.

Vzhľadom k cene prístroj veľa slabín nemá, no medzi jeho nedostatky sme zaradili slabší maximálny prúd. Ak však patríte medzi domácich majstrov, ktorí čas od času potrebujú spojiť dva kusy kovu, potom tento prístroj určite oceníte.

Porovnanie zváracích invertorov

Güde GIS 200 Güde GIS 160 WIG/HF Omicron GAMA 166 KÜHTREIBER KITIN 150 Güde GE 145 W/A EXTOL 160A Smart (8796011) Solution LINE 200
Zváračka GÜDE GIS 200 Zváračka Güde GIS 160 WIG-HF Zváračka Omicron GAMA 166 Zváračka KÜHTREIBER KITIN 150 Zváračka Güde GE 145 W-A Zváračka EXTOL 160A Smart Zváračka Solution LINE 200
Značka Güde Güde Omicron KÜHTREIBER Güde EXTOL
Spôsob zvárania MIG/MAG, MMA a WIG WIG MMA a TIG MMA MMA MMA a TIG MMA, MIG/MAG a TIG
Zdroj 230 V 230 V 230 V 230 V 230 V 230 V 230 V
Maximálny prúd 180 A 160 A 160 A 150 A 100 A 160 A  200 A
Hmotnosť 17 kg 10,4 kg 5,3 kg 5,5 kg 14 kg 4,5 kg 12,8 kg
Približná cena 500 € 260€ 160 € 180€  60€ 230 € 400 €
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Porovnať
ceny
Do obchodu Porovnať
ceny

Najpredávanejšie zváracie invertory podľa Heureky

Ako vybrať zváračku, zvárací invertor?

Výber vhodnej a kvalitnej zváračky dokáže byť náročný. Na trhu je mnoho zváracích invertorov preto prinášame pár užitočných rád o tom, ako si vybrať tú najvhodnejšiu zváračku pre vás. Či už hľadáte zváračku na príležitostné domáce zváranie, alebo ju potrebujete na profesionálne zváranie, radi vám poradíme.

Mobilita

Potrebujete zváračku na doma, s ktorou sa dostanete aj k ťažšie dostupným miestam? Alebo sa obzeráte po výkonnejšom prístroji do dielne?  Existujú modely, ktoré vyhovejú vašim požiadavkám, len treba vedieť čo potrebujete. Na mobilitu a potrebu prenášania zváračky myslite vždy dopredu a prispôsobte tomu rozmery a hmotnosť modelu.

Typy zváračiek

Možno pre vás vôbec nie je nová informácia, že existuje viacero druhov zváračiek. Najčastejšie sa v praxi používajú tri rôzny typy zváračiek, ktorých úlohou je spájať materiály. Ako to už býva, každý z nich má svoje silné a slabé stránky. Je preto dobré ich poznať, aby ste pri výbere toho správneho zariadenia pre vaše potreby neurobili chybu. Vždy je dobrý nápad zamyslieť sa nad tým, čo vlastne budete potrebovať so zváračkou robiť. Následne si potom môžete lepšie vybrať konkrétny typ zváračky.

V praxi sa najčastejšie stretávame s nasledujúcimi troma typmi zváračiek:

Trafozváračky

Prvým typom zváračky, ktorý si predstavíme, je tzv. trafozváračka. Ide o zariadenie pracujúce s 230 V alebo 400 V zdrojom. Po napojení na zdroj je možné s ňou začať pracovať. Dávajte si však pozor, aby vami používaná zásuvka bola istená na prúd 16 A a viac. Ak by to tak nebolo, mohla by trafozváračka pri najvyššom zaťažení vyhadzovať poistky.

Jednou z charakteristík trafozváračiek je ich vysoká hmotnosť. Nezriedka vážia aj viac, ako 20 kg. Nie sú preto najlepšou voľbou v prípade, že potrebujete zváračku prenášať. Výhodou je pri týchto zváračkách dĺžka práce. Bez problémov zvládnu aj 5 až 10 minút pracovného vyťaženia. Dokonca aj lacnejšie hobby modely zvládnu v pohode 4 minúty prevádzky.

Trafozváračka potrebuje na svoje správne fungovanie ventilátor. Ten je u tohto typu zváračiek jedným z najdôležitejších komponentov. Pomocou ventilátora je možné prístroj chladiť a tým zaručiť bezproblémovú prevádzku. Určite sa preto pred kúpou presvedčte, že je ventilátor dostatočne výkonný. Aj keď sa to môže javiť ako detail, ventilátor a jeho výkon je veľmi dôležitý. V prípade trafozváračky s nedostatočnou ventiláciou hrozí časté prehrievanie. Následne sa musí celý stroj chladiť, čo značne spomaľuje prácu s ním.

Invertorové zváračky

Ide o klasickú zváračku, ktorú všetci určite poznáte. Tento typ využíva mnohé pokročilé technológie, ako napríklad TIG/WIG alebo zváranie v tzv. ochrannej atmosfére a mnoho ďalšieho. Disponujú vlastným zdrojom, vďaka ktorému dokážu usmerňovať napätie zo zásuvky a meniť ho na vysokofrekvenčné. Svoju obľúbenosť si získali nielen vďaka svojim vynikajúcim vlastnostiam pri zváraní, no aj vďaka nízkej hmotnosti. Tento typ zváračky totiž váži pod 10 kg, najčastejšie medzi 5 až 7 kg. Ide tak o ideálny typ zváračky pre každého, kto chce zariadenie využívať aj mimo dielne a často ho presúvať.

Invertory sú kompaktné a šikovné prístroje, ktoré sú dobrou voľbou pre pokročilých majstrov. Ich cena síce býva oproti trafozváračkám vyššia, no ponúkajú používateľovi veľa možností a vylepšení, ktoré robia prácu s nimi komfortnejšou a pohodlnejšou.

Polyfúzne zváračky

Tento typ zváračiek sa skvele hodí na rýchle a efektívne spájanie plastových materiálov. Ak ste sa niekedy stretli s inštalatérskou prácou, potom viete, že tento typ zváračky je povinnou výbavou každého inštalatéra. Využijete ju však aj doma. Napríklad, ak sa chystáte rekonštruovať alebo vymeniť potrubie.

Polyfúzne zváračky majú výhodu v malých rozmeroch. Na tavenie plastov je potrebná o dosť nižšia teplota, než je tomu v prípade kovových materiálov. Celý mechanizmus tak potrebuje vytvoriť menšiu teplotu, čím môže byť aj fyzicky menší. Nie je preto problém, nosiť polyfúznu zváračku aj v bežnom kufri na náradie a pracovať s ňou aj v stiesnených priestoroch. Výhodu má tento typ zváračky aj v cene. Najčastejšie sa cena za takéto zariadenie pohybuje okolo 50 eur.

Polyfúzne zváračky dokážu regulovať výkon a teplotu vzduchu. Pri práci si tak môžete upraviť teplotu zvárania na ideálnu hodnotu, v závislosti od materiálu, s ktorým pracujete. Vďaka tomu budete môcť získať omnoho kvalitnejší zvar.

Technológie zvárania

Pri výbere zváračky vás môžu zaujímať aj technológie zvárania. Podľa toho, akú technológiu daná zváračka používa, sa budú líšiť aj dostupné funkcie. V súčasnosti sa používajú 4 rôzne zváracie technológie. Ako to už býva, majú svoje silnejšie a slabšie stránky. Treba myslieť aj na to, že pri zváraní rôznych materiálov sú pre kvalitný zvar potrebné rôzne technológie a postupy.

Technológia Manual Metal Arc (MMA)

Ide o najzákladnejší a najjednoduchší spôsob ručného zvárania. Ide vlastne o zváranie elektrickým oblúkom, ktorý vznikne medzi zváracími elektródami.

Ako zdroj zváračky fungujúcej na tomto princípe môže byť použitý jednosmerný aj striedavý elektrickýprúd. Z toho vyplýva, že táto technológia zvárania môže byť použitá u trafozváračiek aj u invertorových zváračiek.

Technológia Metal Inert Gas / Metal Active Gas (MIG-MAG)

Zváračky využívajúce túto technológiu využívajú podávač, ktorý privádza materiál na miesto zvaru. Ide o pokročilejšiu metódu, kde sa využíva aj ochranná atmosféra vytvorená inertným plynom. Je preto potrebné tento plyn pridávať z nádoby (plynovej bomby).

V čom spočívajú výhody tejto metódy? V prvom rade funguje ochranná atmosféra vytvorená plynom ako ochrana pred oxidáciou. Vo výsledku je tak zvar kvalitnejší a taktiež aj estetickejší. Pomocou metódy MIG-MAG je vhodné pracovať predovšetkým s tenšími plechmi a oceľovými profilmi. Svoje nezastupiteľné miesto má tiež u opravárov karosérií automobilov.

Technológia Flux

Ide o pokročilejšiu a vylepšenú verziu technológie MIG-MAG. Možno ste sa už stretli s označením zváranie na plný drôt, ktorým sa niekedy táto metóda nazýva. Oproti MIG-MAG má výhodu v tom, že nevyužíva plynovú bombu na prívod inertného plynu, no potrebné látky sú už „naplnené“ v zváracom drôte. Pri jeho tavení sa tieto látky uvoľňujú, čoho následkom vznikne atmosféra, ktorá pôsobí na zvar ochranne. Podobne ako pri MIG-MAG sa tak zlepšuje kvalita aj estetika zvaru. V prípade metódy Flux je však kvalita aj estetickosť na ešte vyššej úrovni a to všetko navyše bez nutnosti vláčiť so sebou plynovú bombu.

V minulosti platilo, že bolo zváranie touto metódou podstatne drahšie a tieto zariadenia nepatrili medzi lacné zváračky. Avšak v súčasnosti si už viete zaobstarať potrebný plnený drôt za pomerne prijateľné ceny. Vďaka tomu sa technológia Flux stala výbornou alternatívou k MIG-MAG zváraniu.

Technológia Tungsten Inert Gas (TIG)

V skratke TIG (alebo nemecky WIG) je technológia zvárania elektródou. Na zváranie používa teplo vytvorené zápalným oblúkom, tvoreným elektródou (volfrámová elektróda – v angličtine tungsten) a zváraným predmetom. Zváracia elektróda je umiestnená v pištoli, cez ktorú smeruje elektrický prúd k inertnému plynu a vytvára sa tak ochranná atmosféra. Týmto plynom je najčastejšie argón. Technológia TIG sa delí na dva varianty. Sú nimi TIG ACTIG DC.

 • Technológia TIG AC

Využíva pri zváraní striedavé napätie. Kľúčové je pri tomto type zvárania použitie elektródy s vysokým podielom volfrámu (až 99,8%). Tento typ elektród sa dá jednoducho rozpoznať pomocou zeleného označenia. Výhodou TIG AC je presnosť a precíznosť zvárania, ktorú využijete pri práci s bronzom, hliníkom alebo mosadzou, prípadne ich zliatinami. Oxidáciou zvarov sa na nich vytvára ochranný povrch.

 • Technológia TIG DC

Na rozdiel od TIG AC, využíva TIG DC jednosmerný prúd. Ide o zváranie elektródou, no nepoužíva sa tu volfrámová, ale 2% cerová elektróda. Spoznáte ju podľa sivého prúžku, ktorým sa označuje. Tento typ zvárania možno odporúčať na spájanie uhlíkovej ocele a rôznych zliatin obsahujúcich meď, titán alebo nikel.

Funkcie a technológie invertorov (invertorových zváračiek)

V tejto časti textu si predstavíme najčastejšie sa vyskytujúce funkcie invertorových zváračiek, o ktorých by ste určite mali vedieť.

ArcForce (MMA) – Ide o automatické vyrovnávanie behom práce. To znamená, že pri výstupe zváračky sa nachádza zariadenie na meranie prúdu, ktoré dokáže vyrovnať zmenu vzdialenosti medzi zváracou elektródou a zmenu príslušného prúdu. Čo to znamená v praxi? Táto funkcia pomáha dosiahnuť rovnomernejší zvar a tým zvyšuje celkovú kvalitu práce.

AntiStick (MMA) – pri zváraní je dôležité chrániť elektródu. Najmä pri zapaľovaní zváracieho oblúka. Práve na tento účel slúži funkcia AntiStick. Zváračka disponujúca touto funkciou je vybavená snímačom, ktorý dokáže obmedziť zvárací prúd v prípade, že by sa mala zváracia elektróda tendenciu k zváranému predmetu prilepiť. V krátkosti, ide o ochranu elektródy pred prilepením.

Hot Start (MMA) – táto funkcia má za úlohu uľahčiť jednoduchšie zapálenie zváracieho oblúku. Deje sa tak optimalizáciou výstupných parametrov. V praxi je tak práca so zváračkou jednoduchšia.

Soft Start – aby sa vyrovnali počiatočné výkyvy v hodnotách prúdu transformátora, sú invertorové zváračky vybavené touto funkciou.

HF (TIG)– je funkcia umožňujúca zapáliť vysokofrekvenčne zvárací oblúk bez toho, aby došlo ku kontaktu elektródy a predmetu, ktorý je zváraný. Je to uskutočnené pomocou iskry, ktorá je produkovaná vysokofrekvenčným zariadením. Táto funkcia tak dokáže ochrániť elektródu pred opotrebovaním.

Lift (TIG)– ide o špeciálnu možnosť zapálenia elektrického oblúku. Jej princíp sa dá najlepšie vysvetliť na príklade: začneme jemným dotykom elektródy a zváraného predmetu, následne stlačíme tlačidlo a znovu elektródu od zváraného predmetu oddialime. Týmto dôjde k zapáleniu oblúku. Dosahuje sa tak menej prímesí volfrámu a rovnako tak sa aj šetrí elektróda, ktorej životnosť sa predlžuje.

Slope Down – zabraňuje náhlemu zníženiu prúdu. Namiesto neho sa prúd znižuje plynule až dokým nedosiahne základnú hodnotu.

Post Gas – táto funkcia pomáha dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu zvaru. Reguluje sa ňou, ako dlho bude privádzaný inertný plyn po tom, čo je zváranie ukončené.

Burn Back – nerovnosti zvaru vedia narobiť poriadne problémy. Aby sa im predišlo, majú niektoré zváračky túto funkciu. Vďaka nej je možné regulovať čas, behom ktorého bude dohorievať zvárací drôt aj po vypnutí horáka. Roztavená hmota tak môže prispieť k lepšej kvalite zvaru a vyplniť prípadné nerovnosti.

Short ARC – alebo tiež krátky oblúk. Ide o špecifický postup zvárania pri technológii MIG-MAC. Základom je tu využitie vysokého prúdu a napätia a umiestnenie hrotu zváracieho drôtu ďalej od tavnej kúpele. Vďaka tomu nedochádza ku skratom. Tento typ zvárania sa najviac využíva pri zváraní rôznych druhov ocele, hliníka a ich zliatin. Povrch by mal byť pri zváraní rovný a mal by mať hrúbku približne 3-4 mm. Výhodou je rýchly nános a tiež expresne rýchle zahriatie zváraného predmetu.

Pulse ARC – alebo v našom krásnom jazyku – pulzný oblúkom. Pri tejto metóde zvárania sa využíva špeciálny postup, pri ktorom nedochádza k vystreknutiu materiálu a ani k okamžitému zahriatiu zváraného predmetu. Princíp funkčnosti spočíva v oddeľovaní jednotlivých kvapiek zo zváracieho drôtu v rovnakom pulze, teda frekvencii. Najčastejšie ide o 30 – 300 Hz. Pulzný oblúk sa používa najčastejšie na zváranie ocele, hliníka a ich zliatin. Výhodou je, že dokáže spoľahlivo zvariť aj hrubšie materiály.

Pilot ARC – lepšie známy ako automatický oblúk. Táto funkcia je široko využívaná u automatických zariadení na zváranie. Celé zapaľovanie oblúka je tu riadené plne automaticky.

Zváranie podľa materiálu

Pri výbere zváračky je vhodné si najskôr ujasniť, čo budete najčastejšie zvárať. Či už to bude nerezová oceľ, hliník, liatina alebo zliatiny či plast, jednotlivé materiály vyžadujú rozdielne funkcie a taktiež záleží na hrúbke materiálu. Trafozváračky a invertorové zváračky sú vhodné, pokiaľ hlavné zameranie bude zváranie kovov a zliatin. Ak však chcete primárne zvárať plast, je vhodné použiť na to špecializované polyfúzne zváračky, ktoré sú určené práve na plast, či plastové rúrky.

Určite si skúste dopredu zistiť, s akými materiálmi budete najčastejšie pracovať. Pomôže vám to vybrať si tú správnu zváračku pre vaše potreby. Nižšie uvádzame najčastejšie zvárané materiály a tiež to, aký typ zváračky (technológie zvárania) sa na nich hodí najviac:

Materiál Technológia zvárania
Nerez Na tento materiál sa najviac hodia zváračky využívajúce striedavý prúd.
Liatina a hliník Určite vyberajte invertor s jednosmerným prúdom.
Bežná oceľ S týmto materiálom si dobre poradia MMA a MIG-MAC zváračky, no do úvahy pripadá aj technológia TIG.
Iné druhy ocele Pri zváraní oceníte funkcie ako sú krátky oblúk a Bi-Level.
Kovové zliatiny Tie najlepšie zvládne TIG AC alebo TIG DC zváračka.
Iné materiály Pri práci s rôznymi druhmi materiálov určite využijete funkcie 2T a 4T a synergiu.

Výkon zváračky

Zváračky nedokážu pracovať nonstop. Vo väčšine prípadov zvládnu 10 minútové zaťaženie a následne si potrebujú na 10 minút  „vydýchnuť“. Každý prístroj sa bude pre určitý prúd a určitú veľkosť elektródy líšiť v maximálnej možnej záťaži.

Určite je preto dobré na tento fakt myslieť už pri výbere invertora. Vyhnete sa tak nepríjemnému zisteniu, že vám pracovné nasadenie a možnosti kúpenej zváračky jednoducho nevyhovujú.

Najlepšie je preto vypočítať si maximálnu možnú dĺžku vyťaženia prístroja. Neľakajte sa, nejde o zložitý výpočet a všetko si vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Vzorec na výpočet dĺžky práce zváračky:

Priemer elektródy v mm × 40 = prúd potrebný na zváranie

Následne si v špecifikáciách prístroja nájdite hodnotu zaťažovateľa. Ten vám napovie o tom, koľko percent z 10 min. cyklu je zváračka schopná pracovať a koľko percent bude naopak potrebovať na „odpočinok“, teda chladenie.

Lepšie je ukázať si to na príklade. Ak je zaťažovateľ 40 %, znamená to, že zváračka bude schopná pracovať 4 minúty a následne bude potrebovať 6 minút na chladenie. Keď si vezmete do úvahy, že na zvarenie jedného zvaru potrebujete približne 1 až 2 minúty, je vám jasné, že účinnosť budete potrebovať čo najvyššiu. Určite sa obzerajte po zariadeniach, ktoré majú hodnotu zaťažovateľa aspoň na 40 percentách.

Ochranné pomôcky pri zváraní

Zváranie môže byť potenciálne nebezpečná práca. Preto k nemu neoddeliteľne patria rôzne ochranné pomôcky. Ohrozovať vás pri práci budú nielen vysoké teploty produkované zváraním, no aj intenzívne svetlo.

Pri zváraní sa preto nezaobídete bez zváračskej kukly alebo zváračského štítu. Tieto pomôcky ochránia váš zrak pred poškodením intenzívnym svetlom a taktiež poskytujú ochranu pred poletujúcimi iskrami. Pokročilé kukly a štíty na zváranie sa dokážu automaticky stmievať podľa toho, aké intenzívne je pri zváraní práve svetlo.

Určite nezabudnite ani na kvalitné zváračské rukavice. Najčastejšie ide o dlhé kožené rukavice, ktoré chránia nielen ruky, no aj celú plochu predlaktia. Ochranu tela potom predstavujú zváračské zástery alebo celé kabáty.

Náš tip

Viac informácií sa dozviete v našom článku o zváračských kuklách.

Užitočné príslušenstvo

Zváracie káble

Úlohou týchto káblov je preniesť výkon invertora k miestu zvaru. Určite by ste preto nemali ich výber podceniť. Dáme vám niekoľko tipov. V prvom rade musí byť priemer medené hodrôtu kábla (jadra) prispôsobený prúdu, ktorý budete pri zváraní používať. Pamätajte na to, že čím vyšší prúd budete pri práci používať, tým hrubšiu kabeláž na zváranie budete potrebovať.

Chladiaci systém

Pri zváraní sa vytvára veľké množstvo tepla a je preto logické, že v určitých podmienkach môže hroziť aj prehrievanie zváračky. Aby sa tomu predišlo, je vhodné zaobstarať si a používať pri práci aj prídavný chladiaci systém. Na trhu nájdete mnoho druhov chladičov, ktoré sú kompatibilné s rôznymi typmi zváračiek, vďaka čomu je ich možné používať v dielni podľa potreby.

Údržba zváračky

Rovnako, ako každý druh techniky, aj zváračka si vyžaduje údržbu. Pravidlom číslo jedna je, že by nikdy nemala byť vystavená vlhkému a špinavému prostrediu. Pri práci so zváračkou vznikajú rôzne nečistoty, ktoré by sa potenciálne mohli dostať do vnútra zváračky a postupne viesť k jej poškodeniu. Našim odporúčaním je preto aspoň 3 – 4 krát ročne celú zváračku rozobrať a poriadne vyčistiť.

Vždy však frekvencia údržby závisí od toho, ako často a intenzívne zváračku používate. Iné nároky na údržbu bude mať prístroj používaný denne a iné zase taký, ktorý zapnete pár krát do roka.

Ako sa naučiť zvárať?

Zváranie nie je jednoduchá činnosť a urobiť kvalitný zvar chce poriadnu šikovnosť a je to svojim spôsobom umenie. Možno si teraz kladiete otázku, ako sa naučiť zvárať? Najlepším spôsobom je absolvovať zváračský kurz. Alternatívou je nájsť niekoho spomedzi vašich známych, kto zvárať vie a učiť sa od neho. Síce do úvahy prichádzajú aj návody z Youtube, no bez odborného vedenia s nimi nedosiahnete veľmi dobré výsledky.

Kde kúpiť invertorovú zváračku

Pri nákupoch na internete vám určite odporúčame internetový portál Heureka. Tento web totiž ponúka veľmi prehľadné zoradenie cien od najvýhodnejšej po najmenej výhodnú. Zároveň tu môžete vidieť aj recenzie produktov, ktoré tu nechali reálni používatelia.

Ak z nejakého dôvodu nechcete nakupovať na Heuréke, potom vám odporúčame obchod zvaracky-obchod.sk. Na tomto internetovom eshope nájdete širokú ponuku vysoko kvalitných zariadení do dielne a samozrejme aj invertorových zváračiek. Okrem širokej ponuky produktov tento web ponúka taktiež aj výborný zákaznícky servis.

Utiahnuť sa môžete aj ku kúpe na bazoši, či inom internetovom bazári. Ušetríte tak množstvo peňazí, no zároveň sa vystavíte rizikám, aké so sebou nakupovanie prístrojov z druhej ruky, jednoducho nesie.

Najobľúbenejšie značky zváračiek

Pri nákupe zváračky sa určite nedajte zlákať cenovkami neznámych výrobcov otáznej kvality a vždy radšej siahnite po osvedčenej značke. Na poli invertorov vám odporúčame tieto značky:

Invertory Omicron

Omicron je český výrobca, ktorý začal s výrobou zváračskej techniky už 80. rokoch minulého storočia. Výrobky tejto firmy sa právom tešia veľkej obľúbenosti medzi používateľmi, kvôli dobrej kvalite a rozumnej cene. V ponuke nájdete výborné lacné zváračky aj pokročilejšie a drahšie kusy.Logo OmicronInvertory Kühtreiber

Spoločnosť Kühtreiber sa zaoberá výrobou a vývojom rôznych typov zváračskej techniky. Rovnako ako Omicron ide o českého výrobcu. Firma vznikla v roku 1998 a spočiatku sa orientovala len na domovský trh. V súčasnosti je Kühtreiber zvučné meno nielen u nás a v Česku, no aj v ďalších krajinách sveta.Logo KühtreiberInvertory Kowax

Kowax je ďalšou obľúbenou značkou zváračskej techniky, ktorá je známa predovšetkým v strednej Európe. Ponúka výborný pomer kvality a ceny.

Kowax logo

 

Ceny zváračiek

V akých cenách sa pohybujú invertory, a čo sa dá od jednotlivých cenových kategórií očakávať? To sa dozviete v nasledujúcej časti článku.

Cena do 100 eur

V tejto cenovej relácii nečakajte žiadne zázraky. Skôr len najzákladnejšie modely, ktoré budú vyhovovať občasným nenáročným používateľom.

Cena od 100 do 300 eur

Z tejto cenovej kategórie bude vyberať väčšina používateľov. Nájdete tu výrobky s najlepším pomerom kvality a ceny.

Cena nad 300 eur

Zváračky nad 300 eur uspokoja potreby aj tých najnáročnejších používateľov. Disponujú viacerými metódami zvárania a taktiež mnohými užitočnými funkciami.

Najpredávanejšie zváracie invertory podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.0 (5 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár