Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Huawei Y6 Pro Dual SIM

22. 3. 2017 Aktualizované

Na testovanie sa nám dostala varianta modelu Y6 s príponou Pro. Vylepšenia sa týkajú predovšetkým batérie, ktorá má po novom obriu kapacitu 4 000 mAh. 5palcový displej s HD rozlíšením zostal bez zmeny, každopádne sa zvýšila RAM na 2 GB a vylepšenia sa dočkal aj 13 Mpx zadný fotoaparát. S cenovkou okolo 149 eur (4/2017) vyzerá Huawei Y6 Pro papierovo sľubne. Je ale taký aj v skutočnosti?

Design a spracovanie – 6/10

Z prednej strany vyzerá Huawei Y6 Pro celkom fajn a aj kovový rámček na pohľad zaujme, viacmenej zadný plastový kryt je vyložene škaredý a celý telefón tak pôsobí veľmi lacno. Nehovoriac o tom, že dielenské spracovanie tiež nie je žiadna sláva. Zadný kryt sa mierne prehýba a sem tam vŕzga a škrípe. Hmotnosť 160 gramov pri uhlopriečke 5 palcov je daň za veľkú batériu.

Aby som len nekritizoval. Aj napriek šírke 9,7 mm hovoríme o kompaktnom prístroji, ktorý sa dobre drží aj v menších rukách. Výhodou plastovej zadnej strany zariadenia je, že sa mobil v ruke vôbec nekĺže. Podarené sú aj bočné tlačidlá, ktoré ľahko nahmatáte aj v tme.

Pod displejom nájdete na prednej strane logo výrobcu a hore slúchadlo spoločne s notifikačnou diódou, svetelným senzorom a predným fotoaparátom. Hardwarové tlačidlá by ste však hľadali márne. Hlavné ovládacie prvky tvorí trojica softwarových tlačidiel.

Na pravom boku nájdete už zmienené tlačítko vypnutie/zapnutie a tlačidlá hlasitosti. Ľavý bok je prázdny. Na spodnej strane sa nachádza mikrofón, reproduktor a USB konektor. Na hornej potom výstup pre slúchadlá.

Zadnej strane dominuje šošovka fotoaparátu, doplnená o blesk a logo Huawei. Pod plastovou škrupinkou sa skrýva nevymeniteľná batéria, dvojica slotov pre micro-SIM karty a jeden slot na pamäťovú kartu. Kryt ide odlúpnuť ľahko.

Telefón je v ponuke v 3 farebných variantoch: zlatej, šedej a nami testovanej, bielej.

Displej – 7,5/10

Smartphone je vybavený 5palcovým IPS displejom s HD rozlíšením (1280 x 720px). Výsledná jemnosť displeju 294 ppi je pre bežného užívateľa úplne dostatočná a žiadnej pixalizácie sa tak nemusíte obávať. Podanie farieb aj pozorovacie uhly sú úplne štandardné a nič, čo by si zaslúžilo námietku.

Maximálny jas je ok a viditeľnosť na slnku prijateľná. Minimálny jas by ale mohol byť trochu menší. Telefón zvláda automatickú reguláciu jasu, ktorá funguje spoľahlivo, akurát neukazuje momentálnu hodnotu.

Celkovo zhrnuté, brada Vám z kvality  displeja síce nespadne, ale ide o podarený prvok, ktorý úplne odpovedá cenovej triede telefónu.

Výkon a hardware – 7/10

Telefón je poháňaný štvorjadrovým procesorom MediaTek MT6735P o frekvencii 1,3 GHz, podporovaným 2 GB operačnej pamäti. To je pre plynulý chod Androidu úplne dostatočné, na druhú stranu veľmi nepočítajte s hraním náročnejších hier. Telefón sa nijak nesekal a aj pri prechádzaní medzi viacerými oknami všetko bežalo hladko. V AnTuTu benchmarku Y6 Pro získal 32 641 bodov, čo je v rámci jeho cenovej kategórie solídny výsledok, ale nič závratné. Podobne výkonný je napríklad lacnejší Doogee X5 Max Pro (28 725 bodov) alebo naopak drahší Samsung Galaxy J5 (28 228 bodov).

Pre ukladanie súborov a inštaláciu aplikácií je k dispozícii 16 GB, pričom po úvodnej inštalácii je voľných 10,41 GB. To je však možné pomocou microSD rozšíriť o ďalších 256 GB, takže žiadny problém.

Pokiaľ ide o kvalitu reproduktorov, tak na volanie je ok, ale žiadne veľké hudobné zážitky od neho nečakajte.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 8,5/10

Asi najväčšou prednosťou Huawei Y6 Pro je jeho obria 4000 mAh batéria. V Antutu Battery testu získal vysokých 10 658 bodov, čo sa preukázalo aj v bežnej prevádzke. V pohode dokázal fungovať 2-3 dni bežného používania. Prehrávať videa z youtube zvládol pri nastavenom strednom jase 10 hodín vkuse, čo hodnotím veľmi pozitívne.

Ďalej by som rád upozornil, že batéria je nevyberateľná. Na druhú stranu telefón ponúka niekoľko režimov spotreby, vrátane ultra úsporného.

Pretože telefón nepodporuje rýchlo nabíjania a kapacita batérie je nadpriemerná, je treba počítať s dlhšou dobou nabíjania. Tu by som Vás rád upozornil, že som nemal k dispozícii originálnu nabíjačku, takže som k testu použil inú od značky Huawei. S ňou sa telefón za pol hodiny dostal z nuly na 15% a za hodinu na 30%. Celkový čas do plného nabitia trval viac ako 4 hodiny.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Aj napriek tomu sa telefón chvály hlavným 13 Mpx fotoaparátom, kvalita fotografií ma nijak nenadchla. Hlavne teraz v jesennom období, kedy sa dobrých svetelných podmienok príliš nedostáva, bolo obstaranie kvalitného snímku výzvou. Pre osobnú potrebu obstarné fotografie dostačujú, ale na verejnosti by sa s nimi príliš nechválil. Farebnosť je nevýrazná, detaily splývajú a často dochádza k prepalom.

Zatiaľ čo zadný foťák patrí skôr k priemeru, 5Mpx selfie kamera je dosť podarená

.
Nastavenia je možné nechať automatické, alebo je možné ich manuálne upraviť (ISO, vyváženie bielej, jas, kontrast apod.). Výrazné vylepšenie výsledných snímkov vďaka tomu ale nezískate. Z ďalších režimov telefón ponúka Panorama a HDR.

Video môžete natočiť v HD rozlíšení pri 30 fps. Tu je ukážka za horších svetelných podmienok:

Systém a konektivita – 6/10

Najskôr by som rád upozornil, že k testovaniu som dostal model bez slovenskej lokalizácie, takže túto časť berte s rezervou. Huawei Y6 Pro beží na staršom Androide 5.1 s nadstavbou EMUI 3.1 Lite. K plynulosti systému výhrady nemám a už som ich zmienil v sekcii týkajúcej sa výkonu. Teraz sa zameriame na podobu užívateľského prostredia.

Na prvý pohľad vás zarazí veľa zbytočných aplikácií. Neviem, ako v SK distribúcii, ale v mojom prípade rada z nich bola čínskych. Nehovoriac o polo čínskom inštalačnom manažérovi, kde nainštalovať normálnu aplikáciu nebola žiadna sranda. A aj keď sa mi napríklad podarilo nainštalovať Google Play Store, tak nefungoval. Google Chrome však áno. K dobru musím tiež pričítať, že väčšina predinštalovaných aplikácií ide aj odinštalovať. Je to však zbytočná práce naviac. Ak to zoberieme komplexne, neodporúčam kupovať lacnejšiu verziu bez slovenčiny. Za tie komplikácie tých pár ušetrených eur to nestojí.

Pokiaľ ide o konektivitu, telefón podporuje Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n a LTE. U LTE je ale potrebné skontrolovať konkrétnu verziu. Napríklad Y6 Pro TIT-L01 má 4G podporu všetkých v SR používaných frekvencií, zatiaľ čo nami testovaný TIT-AL00 podporuje len 1800 a 2100 MHz. NFC nečakajte.

Alternatívy k Huawei Y6 Pro

Huawei Y6 Pro je momentálne k dispozícii za 149 eur (4/2017). Za túto cenu si zaobstaráte napríklad Xiaomi Redmi 3S 2GB/16GB Global. Ten je o 12 gramov ľahší, má novší Android a čítačku odtlačkov prstov a rovnako podporuje všetky slovenské LTE. Hlavnou nevýhodou je malá vnútorná pamäť v kombinácii s hybridným Dual SIM slotom. Môžete si však zaobstarať aj verziu s 32 GB pamäťou, ktorá je už trochu drahšia.

Dobrou voľbou môže byť aj Huawei P8 Lite, ktorý poteší ľahkým a pohodlným designom, rovnako ako slušným fotoaparátom. Zabudnúť nesmieme ani na Doogee X5 Max Pro, ktorý má s Y6 Pro porovnateľný výkon a výdrž batérie, ale je o viac než 40 eur lacnejší a naviac vybavený čítačkou odtlačkov prstov.

Záverečné hodnotenie

6.8

Dobrý

Huawei Y6 Pro rozhodne nie je zlý telefón. Medzi jeho hlavné prednosti patrí výborná výdrž batérie a podpora dvoch SIM kariet. Displej a výkon odpovedajú cene. Sklamaním však pre niekoho môže byť design a kvalita fotoaparátu. Otravná je tiež preplácanosť systému. Celkovo sa model radí skôr k priemeru nižšej strednej triedy.

Dizajn a spracovanie
6
Displej
7.5
Hardvér a výkon
7
Výdrž batérie
8.5
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
6
Klady
  • Skvelá výdrž batérie
  • Výkon
  • Slušný displej
  • Dual SIM
  • Predný fotoaparát
Zápory
  • Fádny design a nič moc plastové spracovanie
  • Priemerný zadný fotoaparát
  • Mnoho zbytočných aplikácií
  • Nevyberateľná batéria
  • Niektoré verzie bez slovenského LTE

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár