Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Doogee X5 Max Pro

22. 3. 2017 Aktualizované

Nedávno som mal nečakanú možnosť na jednom víkendovom pobyte vyskúšať telefón Doogee X5 Max Pro a dnes sa s vami podelím o svoje dojmy. Jedná sa o menej známy telefón, ktorý ponúka za cenu okolo 100 € nadštandardnú výbavu a, na rozdiel od niektorých čínskych kolegov, tiež plnú podporu nášho LTE. Beží na Androide 6.0 Marshmallow a chváli sa kapacitou batérie 4000 mAh. Na papieri telefón rozhodne zaujme a na prvý pohlaď tiež, pripomína totiž veľmi nápadne tehlu. Viac sa dozviete v recenzii.

Design a spracovanie – 7/10

Pri čínskych telefónoch očakávam predovšetkým nadštandardnú výbavu, ale v poslednej dobe vedia prekvapiť aj po designovej stránke, viď napríklad „bezrámčekové“ Xiaomi Mi Mix. každopádne Doogee X5 Max Pro nie je pekný telefón a naozaj pripomína už zmienenú tehlu. Telefón nie je žiadny drobček, to potvrdzuje aj váha 168 gramov a rozmery 154×77,1×9,9 mm. Robustnému vzhľadu pomáhajú aj široké rámčeky po stranách displeja a miesta nad aj pod displejom je tiež dosť.

Na čelnej strane hore nájdeme prednú kameru a reproduktor. Dole potom senzorické tlačidlá, ktoré našťastie nie sú súčasťou displeju. Na hornej strane telefónu sa nachádza 3,5 mm jack a micro USB vstup. Na pravej bočnej strane nájdeme tlačidlá hlasitosti a tlačítko na vypnutie a zapnutie telefónu. Zaujímavým designovým prvkom je strieborný rámček okolo telefónu, ktorý pôsobí na prvý pohľad ako kovový, ale celý telefón je vyrobený z plastu. Väčšinou mi tieto rámčeky nevadia, ale tu mi trochu pripadalo, že aj vďaka nemu pôsobí telefón tak robustne. Na zadnej strane nájdeme šošovku fotoaparátu a nečakane aj čítačku odtlačkov prstov (o tej viac v sekcii Hardware). Zadný kryt je odnímateľný a vďaka tomu môžeme do telefónu vložiť SIM karty a microSD kartu.

Po designovej stránke sa mi telefón nepáčil, ale kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Nič nevŕzga a telefón pôsobí veľmi pevne. Nebál by som sa ani nejakého pádu a telefón je naozaj ťažké poškrabať, či inak znehodnotiť. Nie je to síce žiadny krásavec, ale jedná sa o veľmi praktický prístroj a použitý plast je veľmi odolný.

Displej – 8/10

Telefón disponuje 5palcový displejom s HD rozlíšením a technológiou IPS. Rozlíšenie mi príde dostačujúce, predsa len za danú cenu nemôžeme očakávať Full HD. Podanie farieb, kontrast aj pozorovacie uhly sú za danú cenu nadpriemerné a musíme čínske Doogee pochváliť. Jedinú výčitku mám k maximálnemu jasu a s tým spojenú čitateľnosť na slnku. So zapožičaným telefónom som si zahral Pokémon GO a čitateľnosť bola občas naozaj problematická. V niektorých prípadoch mi nepomohla ani ruka, ktorou som sa snažil zatieniť obrazovku.

Displej hodnotím nadpriemerne, pretože za danú cenu nič lepšie nekúpite, akurát škoda toho maximálneho jasu.

Výkon a hardware – 9/10

Srdcom telefónu je pro danú cenu nadštandardný štvorjadrový procesor MTK M6737 s taktom 1,3 GHz pri každom jadre. Veľmi ma potešila operačná pamäť, pretože bežne budete v tejto cenovej kategórii radi  za 1 GB, ale v tomto prípade má telefón k dispozícii 2 GB RAM. Osobne považujem 2 GB RAM ako takú podmienku pre bezproblémový chod Androidu a aj v tomto prípade sa mi to potvrdilo. Telefón je vzhľadom k cene svižný a nerobí mu problém ani viac otvorených okien. V AnTuTu benchmarku nahral 28 725 bodov, čo je pri danej cene veľmi dobrý výsledok. Nižšie sa môžete pozrieť na zahraničnú video recenziu a o rýchlosti reakcií telefónu sa presvedčiť sami.

Veľkosť vnútorného úložiska je 16 GB s možnosťou rozšírenia pomocou microSD karty. Ďalším kladom je podpora Dual SIM, po zložení zadného krytu nájdete dva sloty pre SIM karty a jeden pre microSD kartu. To je ďalšie plus, pretože slot nie je hybridný a nemusíte tak voliť medzi druhou SIM kartou a rozšírením vnútornej pamäte.

Čítačka odtlačkov prstov

Musím priznať, že keď som si po prvýkrát všimol snímače odtlačkov prstov na zadnej strane telefónu, tak som si myslel, že sa bude jednať len o takú hračku. Ale rýchlo som bol vyvedený z omylu, pretože čítačka fungovala veľmi dobre. Porovnávali sme rýchlosť a spoľahlivosť s Honorom 8 a aj napriek tomu, že Honor 8 dopadol lepšie, tak sa Doogee X5 Pro nemá za čo hanbiť. Pre mňa naozaj veľké prekvapenie.

Výdrž batérie a nabíjania – 9/10

Toto je veľká prednosť Doogee X5 Max Pro s nadštandardnou kapacitou batérie 4000 mAh a nenáročným hardwarom sa dostanete na 2 až 3 dny používania bez väčších problémov. Hru Pokémon GO môžete hrať viac než 6 hodín v kuse, o tom sa vlajkovým lodiam od Samsungu či Apple môže iba zdať. V teste prehrávania videa vydržal telefón 11,5 hodiny, pričom akýkoľvek výkon nad 8 hodín je podľa mňa veľmi dobrý.

Telefón nepodporuje rýchlo-nabíjanie a do úvahy musíme vziať aj veľkú kapacitu batérie, takže nabíjanie je pomalé. Odporúčam telefón na nabíjačke nechať cez noc, inak môžete byť nepríjemne prekvapení, že je nabitý len z polovice, a pod.

Fotoaparát – 5/10

Táto sekcia bude krátka, nie je sa totiž čím chváliť. Už samotná špecifikácia fotoaparátu nesľubuje žiadne zázraky, zadný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpix a predný 5 Mpix. Úprimne som od fotoaparátu nečakal vlastne nič a fotky za dobrého svetla ma aj potešili. Každopádne akonáhle nie sú svetelné podmienky ideálne, tak sa budete hanbiť dať fotky aj na Facebook. O prednej kamere sa dá povedať to isté. Pozitívne by som naopak hodnotil samotnú aplikáciu fotoaparátu, ktorá funguje bez problémov a je aj pomerne svižná.

Video tiež nie je nič extra, ale tento telefón si ľudia nebudú kupovať kvôli natáčaniu videa do rodinného albumu. Kvalitu videa môžete zhodnotiť sami, pod týmto odstavcom nájdete ukážkové video. Lacné telefóny prichádzajú väčšinou s mnohými kompromismi a pri tomto telefóne by som ich videl práve vo fotoaparáte a designe.

Systém a konektivita – 9/10

V predchádzajúcom odstavci som veľmi nechválil, ale tu si telefón naopak pochvalu zaslúži. Doogee X5 Pro Max beží na Androide 6.0 Marsmallow a je potrebné podotknúť, že je systém dobre optimalizovaný. Chod telefónu je plynulý, hlavne kvôli 2 GB RAM a práve dobre optimalizovanému Androidu, ktorý bol ponechaný bez veľkých zmien. Pokiaľ by vám nevyhovovalo úvodné grafické nastavenie, tak môžete nainštalovať napríklad Google Launcher. Úprimne som nemal príliš času na detailné preskúmanie úprav v systéme, ale nič zásadné som neobjavil. Občas je u čínskych telefónov problém so slovenským jazykom, ale tu sa nemusíte báť, teda pokiaľ si telefón zakúpite v slovenskom e-shope.

Konektivita je pre telefón za necelých 110 eur ukážková. Plná podpora LTE, Wi-Fi, Bluetooth a všetko fungovalo bez problémov. Pochváliť musím aj GPS, pri hraní Pokémon GO som nemal problém s presnosťou a fixácia GPS bola tiež rýchla. Vážne sa teda len ťažko vytýka, vzhľadom k cene tohoto smartphonu. Všetko čo priemerný užívateľ potrebuje, telefón má a funguje to bez problémov. To určite nie je v tejto cenovej triede štandardné a obzvlášť pri čínskych mobiloch. Dúfam, že som nenarazil len na nejaký podarený kúsok.

Alternatívy k Doogee X5 Max Pro

Pokiaľ vám nevadí robustný design a zmierite sa s trochu horším fotoaparátom (v cene okolo 110 eur) rovnako asi nenájdete lepší), tak je pre vás Doogee X5 Max Pro dobrá voľba a nemusíte hľadať nič ďalšie. Pokiaľ vám jeho rozmery a váha pripadajú predsa len príliš, môžete siahnuť po jeho menšom bratovi, ktorému chýba v názve akurát priezvisko Max. Doogee X5 Pro má kapacitu batérie 2400 mAh a váži o 38 gramov menej a to už je dobre poznať. Výkon a ostatné parametre sú podobné, akurát tu nehľadajte čítačku odtlačkov prstov. Oba telefóny sme zaradili do nášho výberu najlepších telefónov do 100 eur.

Pokiaľ chcete niečo mimo Čínu, tak sa ako zaujímavá voľba javí Vodafone Smart prime 7, ktorý ponúkne super konektivitu vrátane LTE a beží na čistom Androide 6.0.1 Marshamallow. Design je rozhodne príjemnejší a telefón sa dobre drží aj v jednej ruke. Horší je výkon a pamäť RAM je len 1 GB, čo sa bohužiaľ prejaví v plynulosti systému.

Záverečné hodnotenie

7.8

Doogee X5 Max Pro je pri danej cene dobrá voľba, preto sme ho tiež zaradili do nášho výberu najlepších telefónov okolo 100 eur. Chod telefónu je plynulý a bez problémov si zahráte napríklad Pokémon Go. Displej je tiež pekný a výdrž batérie fantastická. Bonusom je dobre fungujúca čítačka odtlačkov prstov. Fotoaparát kvalitou odpovedá cene. Škoda len toho škaredého designu a väčších rozmerov.

Dizajn a spracovanie
7
Displej
8
Hardvér a výkon
9
Výdrž batérie
9
Fotoaparát a kamera
5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Podarený HD displej
  • Super výdrž batérie
  • Pomer cena/výkon
  • 2 GB RAM
  • Kvalita spracovania
  • Podarená čítačka odtlačkov prstov
Zápory
  • Škaredý design
  • Ťažký a veľký
  • Fotoaparát
  • Natáčanie videa
  • Čitateľnosť na slnku

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár