Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Xiaomi Redmi 3S Global

2. 4. 2017 Aktualizované

Redmi 3S je vylepšená verzia obľúbeného modelu Redmi 3 od čínskeho výrobcu Xiaomi. Disponuje výkonnejším procesorom, Androidom 6.0 a čítačkou odtlačkov prstov. Vo verzii Global navyše podporuje všetky slovenské LTE frekvencie. Kovový dizajn, 5-palcový HD displej a veľká batéria zostali totožné. Zvládol si tento smartfón uchovať vynikajúci pomer ceny a výkonu, ktorým sa pýšil jeho predchodca, alebo je lepšie siahnuť po niektorom z konkurentov?

Obsah balenia

Recenzia Xiaomi Redmi 3S obsah balení

Telefón sa ukrýva v jednoduchej škatuľke, na ktorej kryte sú vyobrazené všetky tri farebné varianty – zlatý, sivý a čiernostrieborný. Spoločne s ním sú pribalené USB kábel, nabíjačka, sponka na vysunutie slotu na SIM karty (1x micro a 1x nano) a používateľský manuál. Dokúpiť si musíte slúchadlá či fóliu na displej.

Za príručku musím slovenského distribútora pochváliť, pretože si na nej dal naozaj záležať. Je kompletne v slovenčine, na kvalitnom papieri a s farebnými obrázkami. Hoci je pomerne krátka a pokročilí používatelia sa z nej nič nové nedozvedia, verím, že pre začiatočníkov bude užitočná. Mohlo by sa zdať, že ide o nepodstatný detail, ale človek získa z telefónu hneď po rozbalení dobrý dojem bez toho, aby ho vôbec zapol.

Dizajn a kvalita vyhotovenia – 9/10

Na testovanie sme dostali zlatý variant Xiaomi Redmi 3S, ktorý podľa môjho názoru pôsobí veľmi elegantným a luxusným dojmom. K tomu výrazne prispieva kovová vanička obopínajúca zadnú stranu a boky. Tento zaoblený prechod bočných hrán do zadnej strany je veľmi príjemný, ak telefón držíte štandardne na výšku. Pri držaní na šírku, napr. počas hrania hier, by som dal prednosť hranatejším okrajom. Celkovo sa telefón pýši kompaktnými rozmermi, doplnenými o prijateľnú hmotnosť 144 gramov.

Prednú stranu lemuje mierne vystúpený kovový okraj, ktorý sa však vďaka zaobleným hranám nerezáva do rúk. Pod displejom sa nachádzajú tri senzorové tlačidlá (menu, domovské a späť). Tie síce nie sú podsvietené, ale aspoň pri nich možno nastaviť vibračnú odozvu. Pod stredovým tlačidlom sa ďalej skrýva notifikačná dióda. V hornej časti sa nachádzajú slúchadlo, predný fotoaparát a svetelný senzor.

Na spodku nájdete mikrofón a konektor na USB, zatiaľ čo hore sú umiestnené výstup na slúchadlá a infraport. Pravý bok tvoria tradične zapínacie tlačidlo a kolíska hlasitosti, zatiaľ čo vľavo môžete vysunúť hybridný Dual SIM slot. Ovládanie hlasitosti je bezproblémové, ale hlavný vypínač mi príde trochu zapadnutý a niekedy som mal problém ho správne stlačiť.

Recenzia Xiaomi Redmi 3S design

Zadnej strane dominujú ladne zapustená čítačka odtlačkov prstov a v dolnej časti logo výrobcu. Fotoaparát s LED bleskom (slúžiacim zároveň ako svietidlo) je umiestnený vpravo hore. Úplne dole sú na zadnej strane umiestnené aj reproduktory. To je trochu nepraktické, pretože pri držaní hrajú do ruky a pri položení do stolov. Nie že by ich to úplne stlmilo, ale kvalita (už aj tak nie práve najlepšieho) zvuku tým trochu trpí. V hornej a dolnej časti je kovová zadná strana prerušená dvoma plastovými pruhmi. Dôvodom nie je, že by chcel výrobca ušetriť, ale sú tu schované antény.

Pokiaľ ide o kvalitu konštrukcie, tu nie je čo vyčítať. Všetky časti k sebe priliehajú, telefón nevydáva žiadne škrípavé zvuky a je pevný ako skala.

Displej – 8/10

Recenzia Xiaomi Redmi 3S design
Päťpalcový IPS displej má rozlíšenie HD (1280 x 720), čo je v tejto cenovej kategórii štandard a väčšine používateľov bude postačovať. Za rovnako dostačujúce možno označiť kontrast, pozorovacie uhly aj vernosť podania farieb. Teplotu a sýtosť farieb možno navyše upraviť v nastavení podľa vlastných preferencií.

Reguláciu jasu by som označil ako poloautomatickú. Nastavíte si preferovanú úroveň jasu a telefón ju sám mierne prispôsobuje okolitému svetlu. Regulácia funguje spoľahlivo a dobre poslúži ako používateľom, ktorí dávajú prednosť nižším hodnotám, tak aj tým, ktorí preferujú vyšší jas.

Pokiaľ ide o čitateľnosť na slnku, v týchto zatiahnutých jesenných dňoch som nemal príliš možností ju otestovať na priamom slnku, ale väčšina ostatných recenzentov ju hodnotí ako dobrú. Osobne musím pochváliť veľmi nízky minimálny jas, ktorý pri dlhom večernom čítaní môže byť doplnený o režim čítania šetriaci váš zrak.

Jedinou väčšou výčitkou k inak kvalitnému displeju môže byť nižšia odolnosť krycieho skla. Tú čiastočne nahrádza vyvýšený okraj, vďaka ktorému môžete telefón bez obáv položiť displejom nadol bez toho, aby hrozilo jeho poškriabanie.

Výkon a hardvér – 7,5/10

Redmi 3S je poháňaný osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 430 s frekvenciou 1,4/1,1 GHz a grafikou Adreno 505. My sme mali k dispozícii verziu s 2 GB RAM, pričom pri vypnutých aplikáciách je dostupná približne 1 GB RAM. Pokiaľ by vám to nestačilo, na trhu je aj verzia s 3 GB.

Počas používania bol chod zariadenia úplne plynulý. Mierne spomalenie som zaznamenal až pri súčasnom spustení 15 až 20 aplikácií naraz, ale nič hrozné. Telefón bez problémov zvláda stredne náročné hry typu Traffic Rider, The World 3, BIA3 alebo NBA LIVE. V Antutu Benchmark teste získal 42 925 bodov, čo je veľmi slušný výsledok, porovnateľný s drahšími telefónmi, napríklad Lenovom K6 (44 063) alebo Vodafonom Smart ultra 7 (43 885).

Recenzia Xiaomi Redmi 3S AnTuTu

Na súbory a aplikácie je k dispozícii 16 GB úložisko (z ktorého je voľných zhruba 10,5 GB), prípadne v drahšej verzii 32 GB. Pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty až o 128 GB. Je to však na úkor druhej SIM karty, pretože slot je hybridný.

Pochváliť musím bezchybnú čítačku odtlačkov prstov. Avšak výčitku si zaslúžia reproduktory. Niežeby som bol nejaký audiofil, ale hlasitosť aj kvalita zvuku ma nijako nenadchli. To je však problém väčšiny smartfónov. Na bežné počúvanie reproduktory stačia, ale na intenzívnejší zážitok odporúčam slúchadlá.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 9/10

Jednou z veľkých predností Redmi 3S je akumulátor s kapacitou 4 100 mAh. Pri bežnom chode vám zaručí dvaapoldňovú výdrž a vybiť telefón za  jeden deň je už ťažké. V našom intenzívnom teste zvládol 13 hodín nepretržitého prehrávania videí na Youtube alebo 8 hodín hrania hier. Dodajme, že batéria nie je vymeniteľná a v Antutu Battery teste dosiahla skvelý výsledok 10 611 bodov.

Keby sa telefón rýchlejšie nabíjal, nehanbil by som sa udeliť maximálne hodnotenie. Bohužiaľ, plné nabitie trvá okolo 3 hodín. Na polovicu batérie sa síce dostal už za hodinu a po dvoch hodinách na ukazovateli stálo 85 %, avšak dobitie záverečných pár percent bolo výrazne pomalšie.

Oprava (2. 2. 2017)

Nabíjanie trvalo dlho len s dodávanou nabíjačkou. Keďže však telefón podporuje Qualcomm Quick Charge 2.0, so zodpovedajúcou nabíjačkou možno dosiahnuť aj polovičný čas nabíjania.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Dva fotoaparáty (predný 13 Mpx a zadný 5 Mpx) úplne zodpovedajú cenovej triede telefónu. Za dobrého svetla sú snímky kvalitné a rozhodne sa za ne nemusíte hanbiť. Fotografie sú relatívne ostré a nevyskytujú sa na nich prepaly. Horšie je to s fotografovaním v tme. Tu bohužiaľ kvalita rapídne klesá, najmä pri fotografovaní žiariacich objektov. Nijako nepomáha ani zapnutý nočný režim.

Pokiaľ ide o makrofotografie, tie možno hodnotiť kladne, avšak často sa mi stávalo, že fotoaparát nebol schopný blízko umiestnené objekty správne zaostriť. Predná kamera je na občasné vyhotovovanie selfie fotografií absolútne dostatočná a žiadne výhrady k nej nemám.

Zadná kamera zvláda nahrávať videá vo Full HD rozlíšení, zatiaľ čo predná iba HD. Kvalita je porovnateľná s fotografiami a jediná výčitka ide na adresu neprítomnej stabilizácie obrazu, vďaka čomu je obraz dosť roztrasený. Ukážku môžete vidieť nižšie:

Systém a konektivita – 8,5/10

Smartfón je vybavený operačným systémom Android 6.0.1, ktorý je doplnený výraznou nadstavbou MIUI. Po zapnutí ma privítala verzia 7, ale hneď na druhý deň používania som sa dočkal aktualizácie na najnovšiu verziu 8.1. Treba povedať, že v súčasnosti už plne slovensky lokalizovaná.

Pochváliť musím ponuku predinštalovaných aplikácií, medzi ktorými nie sú žiadne zbytočné (iba po aktualizácii sa objavilo Fórum MIUI). Nájdete tu klasicky kalendár, poznámky, počasie, hudbu, kompas, kalkulačku a rádio. Poteší aj prítomnosť dôležitých aplikácií od Googlu, ako sú Gmail, Mapy, Youtube či obchod Google Play. Facebook je tiež prítomný, avšak Messenger si už musíte nainštalovať ručne.

Používateľské rozhranie si môžete upraviť pomocou množstva voľne dostupných tém. Po aktualizácii na MIUI 8 však táto možnosť občas nefungovala. Nedarilo sa mi pripojiť na servery, alebo rovno vyhadzovalo nápis „Nie je dostupné mimo Čínu“.

Z nastavení zaujme detský režim, ktorý povolí iba vybrané aplikácie, alebo zjednodušený režim, vhodný pre používateľov s horším zrakom. Samozrejmosťou je možnosť zmenšenia plochy na ovládanie jednou rukou. Potešia aj čiastočná možnosť individualizácie tlačidiel či notifikačné diódy.

Redmi 3S spočiatku trpel neprítomnosťou slovenského LTE, čo sa však s nástupom verzie Global zmenilo a telefón teraz podporuje všetky v SR dôležité frekvencie. Z ďalších možností pripojenia spomeňme Wi-Fi 802.11b/g/n/, bluetooth, USB OTG alebo málo častý infraport. Hoci sa mobil pýši podporou Dual SIM, ide iba o hybridný režim, keď si musíte zvoliť medzi druhou SIM kartou alebo pamäťovou kartou. Takisto nečakajte NFC.

Alternatívy k Xiaomi Redmi 3S

Xiaomi Redmi 3S v testovanej 16 GB verzii dnes kúpite do 150 € a verziu s 32 GB úložiskom a 3 GB RAM za 185 € (12/2016). V tejto cenovej triede môže byť dobrou alternatívou Vodafone Smart ultra 7, ktorý sa pýši čistou verziou Androidu 6.0.1., Full HD displejom a rýchlonabíjením. Avšak chýba mu čítačka odtlačkov prstov a kvalita fotoaparátu je horšia.

O niečo drahšou alternatívou je Lenovo K6 Dual SIM, ktorý taktiež poteší rýchlonabíjením a skvelým Full HD displejom, pričom fotoaparát už je s Xiaomi porovnateľný.

Spomenúť musíme aj Huawei P8 Lite, ktorý láka na ľahký dizajn a podobne skvelý pomer cena a výkonu. Avšak je vybavený staršou verziou Androidu 5.0. Má aj slabší výkon a kratšiu výdrž batérie.

Záverečné hodnotenie

8.2

Skvelý

Dizajn a spracovanie
9
Displej
8
Hardvér a výkon
7.5
Výdrž batérie
9
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Čítačka odtlačkov prstov
  • Skvelá výdrž batérie
  • Kvalitný displej
  • Dostatočný výkon
  • LTE a infraport
Zápory
  • Hybridná technológia Dual SIM
  • Nepodsvietené tlačidlá
  • Nekvalitné nočné fotografie
  • Absencia stabilizácia obrazu

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár