Do rúk sa nám dostal model Lenovo K6, ktorý si na našom trhu môžete zaobstarať za čiastku okolo 185 eur (4/2017). Akokoľvek tento drobček navonok pôsobí ako šedá myška, za pomerne lacný peniaz ponúka skvelý výkon, výdrž, ozvučenie a fotoaparát. Je teda žiarivým príkladom toho, ako je možné za málo peňazí získať veľa muziky. Je však treba mať na pamäti, že stále hovoríme v rovine skôr strednej nižšej triedy, ktorá si so špičkovými telefónmi merať sily samozrejme nemôže. Aj tak sa ale hodí hneď na začiatku poznamenať, že Lenovo K6 za vašu pozornosť určite stojí.
Obsah balenia
V papierovej krabici štandardného obdĺžnikového tvaru nájdete mimo samotného zariadenia tiež stručný návod, náhradný plastový kryt, kovovú sponku na vytiahnutie bočného šuflíku, nabíjačku a skvelé slúchadlá. Pokiaľ zohľadním samotnú cenu telefónu, obsah balenia je teda uspokojivý.
Design a spracovanie – 7/10
Samotné zariadenie váži poctivých 140 gramov, pričom hneď pri uchopení telefónu na seba upúta svoju pozornosť kovové telo telefónu. Jeho prevedenie pôsobí veľmi slušným dojmom, predovšetkým by som vyzdvihol neprítomnosť akéhokoľvek vŕzgania či škripotu. Nech som s telefónom akokoľvek manipuloval, všetky časti držali ako pribité.
Na vrchu čelnej strany nájdete reproduktor s 8 Mpix čelným fotoaparátom a indikačnou diódou, pričom spodná časť telefónu štandardne ponúka trojicu dotykových tlačidiel pre zrýchlené ovládanie. Aj napriek tomu, že to môže znieť ako detail, ich strieborné zafarbenie mi vôbec nesedí a pri pohľade na telefón pôsobí veľmi lacno. Je teda zarážajúce, že tlačidlá na seba svojím výrazným spracovaním strhujú nevídanú pozornosť, ale nemajú sa čím chváliť.
Ani zadná strana telefónu sa nevymyká štandardu. Na vrchnej časti je usadený 13 Mpix fotoaparát, pod ktorým je situovaný pohotový blesk a dokonale spoľahlivá a presná čítačka na odtlačky prstov. V spodnej časti potom nájdete logo výrobcu a dvojicu reproduktorov po ľavej a pravej strane. Na ľavom boku zariadenia je klasický vyťahovací šuplík pre dvojicu SIM kariet alebo prípadne jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Pravý bok potom slúži na obsluhu tlačidiel hlasitosti a tlačidlá pre zapnutie a vypnutie displeja. Všetky tlačidlá sedia na telefóne ako pribité a pohodlne sa ovládajú.
Zabudnúť nesmieme ani na hornú stranu recenzovaného telefónu, kde je umiestnený otvor pre 3,5 mm jack a Micro USB na nabíjanie zariadenia. Umiestnenie nabíjacieho slotu musím pochváliť, pretože sa s telefónom skvelo manipuluje aj pri toľko neobľúbenom nabíjacom procese. Nabíjací kábel vám jednoducho vôbec neprekáža.
Spracovanie telefónu je teda na takej strednej úrovni. Tiež design pôsobí obyčajne a tuctovo, čomu výrazne prispieva už raz zmienená trojica tlačidiel na čelnej strane telefónu. Na druhú stranu obyčajný vzhľad nič neubral solídnej manipulácii, ktorá je predovšetkým vďaka menším rozmerom zariadenia (141.9 x 70.3 x 8.2 mm) pohodlná a príjemná. Tento fakt uvítajú predovšetkým jedinci s menšími dlaňami, ktorí aj tak s jednou rukou obslúžia všetko, čo potrebujú, o čom som sa sám presvedčil.
Displej – 8,5/10
Lenovo K6 je osadené 5“ IPS Full HD displejom s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, ktorý je dostatočne výkonný a detailný. Vychváliť musím predovšetkým vykreslenie textu a silný jas, ktorý mi zaistil praktické užívanie telefónu aj v dedinských podmienkach. Displej sa krásne ovláda a jeho reakcie sú okamžité, čo nejeden užívateľ iste ocení.
Čo sa týka pozorovacích uhlov, nemal som žiadny problém ani s čítaním textov vo veľmi krkolomnej pozícii. Pokiaľ teda patríte medzi vášnivých čitateľov, ktorí si pred spaním radi listujú medzi rôznymi článkami a e-knihami, s kvalitou displeja budete určite spokojní.
Taktiež musím vychváliť skvele fungujúcu automatickú reguláciu jasu, ktorú som od samotného začiatku recenzovania naplno využíval. Regulácia totiž vždy fungovala výborne a akoby presne vedela, aké svetelné podmienky mojím citlivým očiam lahodia.
Výkon a hardware – 7/10
Vnútri Lenova bije osemjadrový čip na frekvencii 1.4 GHz, ktorý je podporený 2 GB operačnou pamäťou. Aj keď sa to niektorým nemusí zdať, väčšina štandardných hier ide plynule a v pravom pôžitku vám nič brániť nebude. A zábavy si užijete dosýta, lebo je zariadenie podporované Androidom vo verzii 6.0 Marshmallow. Systém sme vyskúšali v AnTuTu Benchmarku, kde získal veľmi slušných 44063 bodov, ktorých mnohokrát nedosahujú ani výrazne drahšie telefóny. Všetky HW súčiastky si zjavne dokonale rozumejú, čoho je vlastne dôkazom minimálne zahrievanie stroja.
Vyzdvihnúť určite musím veľmi silný a kvalitný zvukový výstup. Pokiaľ váš multimediálny prehrávač zosilníte na maximálnu možnú hranicu, nie je problém pri posluhu napríklad vyprážať v kuchyni večeru alebo sa venovať inej, hlučnejšej činnosti. Reproduktory totiž podávajú absolútne nevídaný výkon, ktorému úprimne tlieskam a pokorne sa klaniam.
Mínusové body naopak prideľujem neosvetleným navigačným tlačidlám a faktu, že ak budete v zariadení využívať zároveň dve SIM karty, budete si musieť vystačiť s 16 GB interným úložiskom, ktorého možnosť rozšírenia je razom ta tam. Pred kúpou Lenova K6 teda dobre zvážte, k čomu a pre koho bude telefón slúžiť. Pokiaľ teda napríklad využívate jednu SIM kartu na volania a druhú na internet, so zlou sa stretnete.
Výdrž batérie a nabíjanie – 8/10
V Lenove K6 sídli Li-Pol batéria s kapacitou 3000 mAh, ktorá – podľa oficiálnych údajov – vydrží 590 hodín v pohotovosti. Aj keď som k výdrži pristupoval najskôr skepticky, výsledok ma milo prekvapil, ba čo viac, mnohokrát ma dokonca nadchol. Výdrž telefónu je totiž na veľmi dobrej úrovni. Nebojím sa tvrdiť, že pokiaľ je batéria celkom nabitá, môžete hrať hry celý deň. A pokiaľ budete telefón využívať skutočne len na volania, SMS a občasné surfovanie na internete, niekoľko dní vám bez problémov vydrží a nabíjačku nechajte s kľudom doma. Ani nabíjania sa však obávať nemusíte, pretože súčasťou balenia je rýchlo nabíjačka, ktorá plní svoju úlohu ako vždy výborne.
Fotoaparát a kamera – 8/10
Lenovo K6 určite ponúka výborný 13 Mpx fotoaparát, ktorý svojou kvalitou dokáže milo prekvapiť nejedného amatérskeho umelca. Snímky sú podarené a detailné, o čom sa môžete presvedčiť prehliadkou priložených fotografií. Predovšetkým som ocenil prácu automatického ostrenia fotoaparátu, ktorý fungoval rýchlo a precízne. Pri robení snímkov som tak nemusel vyčkávať na ukladanie súborov, jednoducho som mohol fotiť a fotiť, bez toho aby som bol niečím rušený.
Vyzdvihnúť musím aj makro režim, ktorý sa za podpory automatického nastavenia fotoaparátu veľmi rýchlo aktivuje. Na druhú stranu za menej podarené je možné považovať fotografie urobené za znížených svetelných podmienok, kedy fotoaparátu trvá podstatne dlhšiu dobu, než sa pripraví do režimu fotenia. Predsa len kvalitne zachytiť pohyblivý objekt je nadľudský výkon, či skôr nesplniteľný – výsledok je skrátka takmer vždy rozmazaný a nekvalitný.
Čo sa týka videí, natáčať môžete pri rozlíšení 1028 pixelov pri 25 snímkach za sekundu, ktoré sú v tomto prípade vcelku dostačujúce. Výsledné zábery však prezrádzajú, že sa zariadenie dokáže len veľmi ťažko vysporiadať s drobnými otrasmi (spôsobené nešikovnosťou kameramana), ktoré sú tak na záberoch jasne viditeľné.
Systém a konektivita – 8/10
Ako už bolo povedané, recenzovaný smartphone beží na operačnom systéme Android 6.0, ktorý beží ako švajčiarske hodinky. Okrem podpory GPS modulu, FM rádia a LTE musím zmieniť rolovaciu lištu ponúkajúcu zrýchlený prístup k najrôznejším funkciám. Tu je možné si nastaviť pohodlne k obrazu svojmu, teda nie je problém dvoma stiskmi zistiť aktuálnu spotrebu energie, vypnúť alebo zapnúť vibrácie, zapnúť nočný režim a iné funkcie, ktorých je možné nastaviť až 10.
Pri bežnom užívaní som nemal so systémom absolútne žiadny problém, a tak môžem konštatovať, že je nami recenzovaný model Lenovo K6 výrobcami dobre optimalizovaný. Optimalizácia je síce dôležitá, na druhú stranu ale Lenovo K6 neponúka nič viac, je to proste taký štandard, ktorý tradične nikoho neurazí, ale ani nenadchne.
Alternatívy k Lenovo K6
Pokiaľ sa vám recenzovaný model páči, ale predsa len to nie je úplne ono, určite sa porozhliadnite po jeho vyspelejších bratoch. Reč je o modeli Lenovo K6 Power, ktorý obsahuje výkonnejšiu batériu s kapacitou 4000 mAh, pričom je možné vyberať z variantu s 2 GB operačnou pamäťou a 16 GB vnútorným úložiskom alebo prípadne model s 3 GB operačnou pamäťou a 32 GB interným úložiskom.
Druhou variantou je Lenovo K6 Note, ktorý je vďaka 5,5“ displeju o niečo väčší. Okrem 4000 mAh batérie, 32 GB interného úložiska a 16 Mpx zadného a 8 Mpx predného fotoaparátu sú k výberu dve verzie, z ktorých tá slabšia obsahuje 3 GB operačnej pamäte a silnejšiu 4 GB operačnú pamäť.
Pokiaľ nechcete Lenovo, môžete sa pozrieť napríklad na cenovo podobný Xiaomi Redmi 3S Global, ktorý disponuje podobným výkonom, skvelou výdržou, kvalitným spracovaním a podporou všetkých LTE. Alebo ešte lepšie na Honor 7 Lite, ktorý má omnoho krajší design a kvalitný fotoaparát. Na druhú stranu je o trochu drahší, má len hybridný slot a nepodporuje rýchlo-nabíjanie.
Záverečné zhodnotenie
V prípade, že hľadáte inteligentný telefón za prijateľnú cenu, Lenovo K6 určite stojí za vašu pozornosť. Aj keď sa jedná o nižšiu strednú triedu, toto zariadenie ponúka kvalitný a intuitívny displej, na ktorom si môžete prezerať pekné snímky, ktoré tento model zvláda celkom slušne vytvárať. Musíte však počítať s neatraktívnym designom a štandardnou ponukou funkcií, ktorými nikoho neohromíte.
- Skvelý displej
- Dlhá výdrž batérie
- Výkonné reproduktory
- Rýchly a kvalitný fotoaparát
- Obyčajný design
- Klzký povrch
- Nepodsvietené navigačné klávesy
Diskusia u článku