Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Lenovo P2

31. 3. 2017 Aktualizované

Lenovo to v kombinácii dobrej výbavy a dlhej výdrže proste vie. Po veľmi podarenom modely Vibe P1 uviedla na trh novú generáciu, ktorú ani pri náročnom užívaní nemusíte nabíjať každý deň. Jedná sa o model s jednoduchším názvom P2 a momentálne ho zoženiete do 330 eur (02/2017). Čím ďalším sa okrem skvelej batérie môže tento smartphone popýšiť? Dozviete sa v nasledujúcej recenzii.

Obsah balenia

Recenzia Lenovo P2 obsah balení

Chváliť môžeme hneď od začiatku, čo otvoríme pozdĺžnu krabičku, pretože vnútry sa nachádza neobvykle bohatá výbava. Okrem telefónu, nabíjačky, USB káblu, sponky a rýchleho sprievodca tu totiž nájdete aj redukciu z microUSB konektoru na USB-A a skvelé slúchadlá. Tie sú síce obyčajné, ale aj tak potešia.

Pre úplnosť dodajme, že telefón je ponúkaný v dvoch farbách – šedej a zlatej.

Design a spracovanie – 8,5/10

Mnoho telefónov vyššej strednej triedy dnes ponúka prémiový design a Lenovo P2 sa rozhodne radí medzi nich. Kvalite spracovanie nie je podľa očakávaní čo vytknúť, telefón nevŕzga, neškrípe a celkovo pôsobí výborným dojmom. Vďaka veľkej batérii síce nepatrí k najľahším (váži 177 gramov), aj tak oproti predchádzajúcej verzii zhruba 10 gramov zhodil. Naviac je výrazne tenší, čo môžeme len pochváliť.

Drobnú výčitku by som mal len ku spracovaniu hrán. Zošikmené okraje mi príliš nesadli a pri držaní by som osobne dával prednosť oblejším tvarom, ale verím, že niekto iný to naopak ocení. Pri uhlopriečke 5,5 palcov sa pripravte na používaní oboch rúk, aj keď telefón je vybavený aj funkciou mikroobrazovky.

Pozrieme sa na telefón z hľadiska rozloženia prvkov, potom nad displejom nájdeme selfie fotoaparát, slúchadlo a snímač svetla/vzdialenosti. V dolnej časti na nás vykukuje hardwarové tlačidlo so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstov. Tá funguje spoľahlivo, aj keď osobne preferujem jej umiestnenie na zadnej strane. Mohlo by sa síce zdať, že hlavné ovládacie prvky sú softwarové – tradičná trojica Späť Domov a Posledné úlohy –, nemusí tomu tak naozaj byť. Lenovo totiž ponúka možnosť softwarové prvky skryť a ich funkciu nahradiť len jedným hardwarovým. Jeho stisnutie funguje ako Domov, krátke pridržanie znamená Späť a dlhé otvorí zoznam Posledných aplikácií. So senzorovými tlačidlami by síce výrobca urobil lepšie, ale ani toto riešenie nie je úplne na zahodenie.

Na pravej strane nás prekvapí vypínač a ovládanie hlasitosti, naopak naľavo okrem hybridného slotu pre SIM kartu vystupuje neobvyklý prepínač medzi klasickým a úsporným režimom. Pre užívateľov, ktorí chcú z baterky vyťažiť skutočné maximum ide o perfektný prvok, ktorý je hneď po ruke. Hornej strane dominuje konektor pre slúchadlá a mikrofón s potlačením okolitého zvuku. Na protiľahlej strane potom ležia reproduktory, USB konektor a hlavný mikrofón.

Zadnej strane dominuje fotoaparát s bleskom, pod ktorým sa skrýva NFC. Plochy prekrývajúce anténu sú riešené elegantným plastom. Čo si však výrobca mohol odpustiť, je poznámka pod logom o výrobcovi a Made in China.

Displej – 8,5/10

Recenzia Lenovo P2 displej

5,5 palcový Full HD AMOLED displej sa tvorcom taktiež podaril. Ponúka skvelé podanie farieb, pričom je možné voliť medzi normálnym režimom farieb alebo „živým“. Jemnosť 400 ppi je slušná a rovnako tak nemám čo vyčítať skvelej citlivosti.

Maximálny jas je dostatočný a zlej viditeľnosti na slnku sa teda báť nemusíte. Automatická regulácia funguje bezchybne. Pochváliť musím tiež Nočný režim, po jeho zapnutí je minimálny jas skutočne nízky a veľmi šetrný k vášmu zraku.

Pozorovacie uhly sú dobré, iba pri pohľade zo strany si všimnete mierny modrastý nádych, ktorý je typický pre AMOLED displeje. Pokiaľ sa na to však nebudete zameriavať, ani si to nevšimnete.

Na záver je treba povedať, že displej chráni ochranné sklo Gorilla Glass 3, takže poškrabanie len tak nehrozí.

Výkon a hardware – 7,5/10

Lenovo P2 je poháňaný osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragom 625 s frekvenciou 2,0 GHz, ktorému sekundujú grafický akcelerátor Adreno 506 a 4 GB operačnej pamäte. V kategórii do 350 eur by ste síce našli aj výkonnejšie zariadenia, ale aj tak sa tento model nemá za čo hanbiť. V Antutu teste sa jeho výsledky pohybovali okolo 63 790 bodov, čo odpovedá výsledkom napríklad Huawei Nova, Asus Zenfone 3 či LG G4.

Recenzia Lenovo P2 AnTuTu

S nie úplne plynulým chodom som sa stretol iba na začiatku testovania, kedy sa naraz aktualizovalo viac aplikácií. Neskôr však s plynulosťou problém nebol. Aj keď v pohode zvláda viac aplikácií naraz, tak to úplný kráľ multitaskingu nie je. Už pri viac ako 10 zapnutých aplikáciách sa tvári zaneprázdnene a keď som prepínal medzi rôznymi hrami, občas nefungoval zvuk. Pokiaľ však budete pamäť pravidelne čistiť, tak si telefón hravo poradí s hrami ako Snow PartyKingdom Rush, aj s náročnejšími titulmi typu Asphalt  8.

Z užívateľskej pamäte je k dispozícii 32 GB, respektíve 24 GB, teda štandardná ponuka. Kapacitu je možné ďalej rozšíriť pomocou SD karty, avšak na úkor druhé SIMky.

Pokiaľ ide o zvuk tiahnuci sa z reproduktorov, na prvý posluch vás milo prekvapí vysoká hlasitosť, ktorú dokážu vyprodukovať. Samotná kvalita sa už bohužiaľ radí k priemeru a nejde o nič, z čoho by ste skákali radosťou. Nadšení nebudú ani hráči hier, pretože kvôli umiestneniu reproduktoru v spodnej hrane prístroja si ho budú pri držaní neustále zakrývať rukou.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 10/10

Najväčšou prednosťou „Pédvojky“ je obria 5100 mAh batéria, ktorá vám pri bežnom pracovnom používaní zaručí trojdennú výdrž. Pokiaľ ju budete šetriť a využijete úsporný režim (tj. bez pripojenia k internetu), nie je nemožné sa dostať na dvojnásobok. Toto sa pri podobne vybavených mobilov príliš nevidí a verím, že vďaka super výdrži si telefón získa radu spokojných užívateľov.

Telefón len tak neskolí ani veľké zaťaženie. V redakčnom teste zvládol 13 hodín nepretržitého hrania hier a 20 hodín prehrávaní youtube videí, čo sú naozaj nadpriemerné hodnoty. Neprekvapí potom ani 22  236 bodový zisk z Antutu Battery teste, kde svoju konkurenciu rozbíja takmer trojnásobne.

Myslíte, že negatívnou stránkou veľkej kapacity bude pomalé nabíjanie? Tak to ste na omyle. Vďaka podpore rychlonabíjania sa z nuly na sto dostanete za 2 až 2,5 hodiny, pričom na 20% sa dostanete za 15 minút a na polovicu batérie za necelé tri štvrte hodiny.

Celkovo mi preto nezostáva než udeliť maximálne hodnotenie a zaradiť Lenovo P2 medzi naše tipy na mobily s najväčšou výdržou, pretože ho je možné s kľudom využiť aj ako powerbanku.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Kde naopak body ubrať musím, je kvalita fotiek a videa. Hlavný 13 Mpx fotoaparát  síce dokáže sem tam vykúzliť slušnú fotku, ale aby sa mohol rovnať s konkurenciou, to bohužiaľ nie. Pri dobrých svetelných podmienkach na bežnú dokumentáciu vašich zážitkov postačí, ale v horšom svetle dochádza k výraznému šumu a strate ostrosti a výsledné snímky sú jedným slovom „fuj“. Naopak makro snímky zvláda celkom dobre a rovnako tak predná kamera vykúzli kvalitné selfiečko. Nahľady fotiek môžete vidieť nižšie, originály potom tu.

Aplikácia fotoaparátu sa však podarila. Všetko je prehľadné a na výber máte z niekoľkých režimov. Hlavne ten profesionálny ponúka dostatok vlastného nastavenia, od vyváženia bielej, cez expozičný čas a citlivosť až po clonu. Využiť môžete aj Smart režim, ktorý automaticky vyberá najvhodnejšie nastavenia podľa aktuálnej scény. Čo ma zaujalo, sú pomocníci pri fotení detailov či roviny. Ich spoľahlivosť však občas pokrivkáva (viz nižšie). Trochu mi tiež vadila aj neprítomnosť klasickej Galérie a primárne zobrazovanie fotiek v Google Fotkách.

Aj keď pri fotkách by sa dali prižmúriť oči, pri videu to už nepôjde. Aj keď telefón umožňuje natáčať v 4K a s ostrosťou ani farebnosťou problémy nie sú, pri väčšom pohybe kamera nestíha, trasie sa a neustále preostruje. Pokiaľ teda nemáte v úmysle si kupovať statické videá alebo nie ste zvyknutí pohybovať s kamerou veľmi opatrne, ruky preč.

(U prvého videa sa ospravedlňujem za kvalitu zvuku, omylom som rukou zakryl mikrofón.)

Systém a konektivita – 8,5/10

Operačným systémom Lenova P2 je takmer čistý Android 6.0 Marshmallow, ktorý je dobre odladený a na výrazné nepríjemnosti behom používania som u neho nenarazil. Potenciálna možnosť aktualizovať na najnovší Nougat, leží zatiaľ vo hviezdach.

Zo špeciálnych funkcií môžem spomenúť rýchle fotenie pomocou tlačidla hlasitosti, prebudenie dvojitým klepnutím, zníženie hlasitosti uchopením telefónu, režim pre rukavice či už spomenutú mikroobrazovku. Podobu prostredia si môžete prispôsobiť pomocou siedmych rôznych tém.

predinštalovaných aplikácií nechýbajú základy od Googlu (Chrome, Youtube, Gmail, Disk apod.),  kalkulačka, kompas, hodiny či rádio. Trochu zbytočné mi prišli UC Browser, SYNCit, Evernote či SHAREit, nie je však problém ich odinštalovať. O chýbajúcej Galérii som sa už zmienil. Celkovo systém nie je nijak komplikovaný, čo určite každý ocení.

Pominieme iba hybridný Dual SIM slot a absenciu infraportu, potom je konektivita ukážková. Telefón je vybavený WiFi, slovenským LTE, GPS, NFC aj Bluetooth. Vďaka redukcii je možné naviac microUSB ľahko zmeniť v klasické USB. Škoda len, že už nie je vybavený najnovším USB-C.

Alternatívy k Lenovo P2

Ako prvou alternatívou môže byť starší model Lenovo Vibe P1, alebo skôr jeho vylepšená verzia Vibe P1 Pro s 3 GB RAM. Oproti P2 sú oba modely lacnejšie a rovnako disponujú skvelou výdržou. Naopak nie sú tak pekné a kompaktné, majú horší displej, nižší výkon a starší operačný systém. Pokiaľ máte obmedzený rozpočet, ide o dobrú voľbu, v opačnom prípade sa vyplatí si priplatiť za novšiu generáciu.

Zaujímavou variantou môže byť aj Ulefone Power, ktorý ponúka ešte dlhšiu výdrž a je taktiež vybavený rýchlonabíjaním. Na druhú stranu výkon sa radí medzi priemer a ani fotoaparát nijak neoslní. Oproti P2 má menšie úložisko, väčšiu hmotnosť a starší OS. Zaujať môže však jeho nižšia cenovka okolo 200 eur (02/2017).

Pre záujemcov o kvalitný fotoaparát môžem potom odporučiť Asus Zenfone 3, s cenovkou do 360 eur. (02/2017). Chváli sa podobným výkonom, menšími rozmermi, 64 GB vnútornou pamäťou a kvalitným spracovaním. Výrazne síce zaostáva z hľadiska batérie, ale prekonáva Lenovo kvalitou fotografií.

Záverečné zhodnotenie

8.2

Skvelý

Pokiaľ nie ste nadšení fotografovia alebo režiséri, potom je Lenovo P2 ideálnou voľbou do 350 eur. Jeho výdrž batérie je úplne špičková, displej ponúka skvelú kvalitu a systém beží ako hodinky. Na hranie najnáročnejších titulov to síce nie je, ale bežný používanie zvláda ľavou zadnou. Bonusom je krásny design a špičková konektivita.

Dizajn a spracovanie
8.5
Displej
8.5
Hardvér a výkon
7.5
Výdrž batérie
10
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Špičková výdrž batérie
  • Rychlonabíjanie
  • Podarený AMOLED displej
  • Krásny kovový design a kvalitné spracovanie
  • Dobre optimalizovaný čistý Android
  • Nočný režim
Zápory
  • Slabé natáčanie videa
  • Priemerný fotoaparát
  • Absencia USB-C
  • Umiestnenie reproduktoru nevhodné pre hráčov

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár