Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Asus ZenFone 3 ZE520KL

5. 4. 2017 Aktualizované

Pri testovaní sme mali možnosť vyskúšať novinku z už tretieho radu smartfónov spoločnosti Asus, ktorý nesie názov Zenfone 3 ZE520KL. Toto elegantné zariadenie disponuje celým množstvom kvalitných technológií, ktoré sú pre vášnivých používateľov inteligentných telefónov vždy žiaduce. Hoci nepatria inteligentné prístroje od spoločnosti Asus k takým populárnym, ako napríklad konkurenčný Samsung alebo napríklad Apple, vašu pozornosť si určite zaslúžia.

Obsah balenia

asus-zenfone-3

V luxusnom papierovom balení s výklopným mechanizmom nájdete okrem samotného zariadenia aj stručný návod na obsluhu, kovovú sponku na vybratie bočného slotu, USB kábel, nabíjačku a slúchadlá zn. Asus vrátane štvorice náhradných pogumovaných násadiek. Škatuľa od telefónu je vyrobená z tvrdého papiera, ktorý zariadenie dostatočne chráni voči okolitým nárazom a iným nežiaducim vplyvom.

Dizajn a vyhotovenie – 7/10

Asus Zenfone 3 váži 144 gramov a od samého začiatku na seba strhne vašu pozornosť svojím elegantným vyhotovením. Tento kúsok si tak budete môcť vziať nielen na tanečný parket, ale nikoho nepohoršíte ani na plese či obchodnom rokovaní, kde by niektoré telefóny svojím farebným vyhotovením a vzhľadom pôsobili minimálne pubertálne.

Telo Zenfonu je obopnuté pevným hliníkom, avšak konštrukcii jasne dominuje sklenený povrch. Ten je prítomný na prednej aj zadnej strane telefónu a o jeho prítomnosti sa budete prakticky neustále presviedčať. Ide totiž o abnormálne lesklý povrch, na ktorého ploche sa odrážajú okolité svetlá a celkovo okolité prostredie. Výrobcovia to mysleli určite dobre, však ma osobne tento „jav“ neustále rušil, nehovoriac o abnormálnej viditeľnosti odtlačkov prstov.

Ak sme niekedy písali, že je telo recenzovaného telefónu klzké, tak s modelom Asus Zenfone 3 sa žiadne iné nemôže ani rovnať. Zenfone je totiž extrémne hladký a pri jeho manipulácii si tak budete musieť počínať nadmieru obozretne, pretože akýkoľvek krkolomný pohyb by vás mohol stáť veľa peňazí. Pri recenzovaní som tak telefón držal veľmi pevne a stále som sa na jeho uchopenie sústredil. Týmito riadkami vám tak posielam tichou poštou informáciu, že pri kúpe Zenfonu si určite kúpte aj kvalitný obal. Elegancia si žiada vysokú daň.

Na spodnej časti čelnej strany telefónu je umiestnená trojica nepodsvietených navigačných tlačidiel, na ktoré som si musel chvíľu zvykať, pretože tlačidlo späť nie je umiestnené v tradičnom dolnom pravom rohu, ale v protiľahlom pravom rohu. Na hornej strane telefónu sú uprostred prijímač, senzor blízkosti a senzor svetla, spoločne s prednou 8 Mpx kamerou a LED indikátorom. Na vrchnej strane je tradične zdierka na 3,5 mm jack, pričom na protiľahlej spodnej strane sa nachádzajú USB-C port (na nabíjanie a pripojenie telefónu k PC) a reproduktor.

Na pravom boku sú umiestnené tlačidlá na reguláciu hlasitosti a vypnutie a zapnutie displeja, pričom protiľahlá ľavá strana skrýva iba slot na dve microSIM alebo nanoSIM karty (na 4G LTE možno využiť iba jednu kartu) alebo prípadne jednu SIM kartu a microSD kartu. Nikde teda nenájdete tlačidlo fotoaparátu, čo je škoda, pretože miesta by bolo dostatok. Ďalej ešte dodám, že sa všetky bočné tlačidlá kývajú, čo je pre mňa pri telefóne za 350 eur minimálne prekvapujúce.

Na zadnej strane telefónu sú umiestnené laserový zameriavač na výmeru vzdialenosti od určeného objektu, zadná 16 Mpx kamera, RGB snímač pohybu a snímač odtlačkov prstov, ktorý je vyhotovený v netradičnom obdĺžnikovom vyhotovení. Nenechajte sa však nijako vyľakať, funguje skvele. Stredná a spodná časť sú úplne voľné. Ako vidíte, zadná strana sa za svoju výbavu rozhodne hanbiť nemusí. Nežiadúci je však štvorcový výstupok chrániaci zadnú kameru, o ktorého prítomnosti sa budete pri bežnej manipulácii so zariadením neustále presviedčať. Aj tak je však konštrukcia pevná a žiadna jej časť nevŕzga.

Displej – 9/10

Asus Zenfone 3 sa pýši 5,2″ IPS displejom, ktorý zaberá 77 percent čelnej plochy telefónu. Jeho kvality si vychutnáte vo Full HD rozlíšení 1920 x 1080 pixelov, ktoré je detailné a plné farieb. Displej má vysoký kontrast, ktorý oceníte najmä pri vonkajších podmienkach. Na displeji sa krásne číta a jeho ovládanie je príjemné.

Povrch je chránený osvedčeným ochranným sklom Gorilla Glass 3, ktorý svoju rolu plní na výbornú. Na recenzovanie som mal model, ktorý zjavne už prešiel niekoľkými rukami, avšak displej bol stále ako nový, nikde ani škrabanec.

Ďalej je vhodné dodať, že nášmu zariadeniu nechýbala funkcia automatického jasu, ktorá bola neustále zapnutá a k jej používaniu výhrady nemám. Displej sa okolitému prostrediu prispôsobil vždy podľa mojich požiadaviek a ja som sa tak o jeho jas nemusel vôbec starať. Taktiež by som pochválil čitateľnosť displeja, ktorá je aj pod veľmi ostrým uhlom výborná.

Výkon a hardvér – 8/10

Vnútri Zenfonu pracuje osemjadrový 64-bitový procesor Snapdragon 625, ktorý pracuje na frekvencii 2 GHz. Výkonný procesor je doplnený o grafickú kartu Adreno 506 a 4 GB operačnej pamäte. V našom prípade budete môcť využívať 64 GB úložného priestoru, ktorý možno pomocou microSD karty rozšíriť o ďalších 128 GB. Vybavenie zariadenia teda patrí medzi lepšie, o čom svedčí aj výsledok AnTuTu benchmarku, ktorý dopadol na slušných 63 294 bodoch, teda podobne ako modely Huawei Nova alebo LG G4 H815.

Hardvérová výbava telefónu mi pri jeho bežnom používaní vystačila, rovnako tak som nemal problém pri hraní hier. Telefón si dobre poradil aj s náročnejšími hrami, ako sú BIA3, N.O.V.A. 3 a DeadTrigger2.

Reproduktor Zenfonu by som hodnotil ako priemerný. Žiadnych hudobných orgií sa nedočkáte, počítajte tak sa skôr tichým počúvaním, ktorého kvalita však neurazí. Veľký problém budú mať však hráči, pretože umiestnenie reproduktora je pre nich veľmi nežiaduce. Ako už bolo povedané vyššie, reproduktor je situovaný na spodnej strane vedľa nabíjacej zásuvky. Keď teda telefón držíte v horizontálnej polohe, tak reproduktor zakryjete svojou dlaňou, pričom ani otočenie telefónu nijako nepomôže. Často sa mi tak stávalo, že som nechápal, prečo je daná časť hry bez zvukov, avšak potom mi došlo, kde je vlastne problém. Pre hráčov tak Asus Zenfone 3 určený nie je, myslím si však, že to zámerom výrobcov ani nebolo.

Batéria – 6/10

Kapacita batérie je iba 2650 mAh, teda žiadna sláva. Musím však povedať, že ma aj tak jej výdrž milo prekvapila. Ak budete telefón využívať na surfovanie na internete, čítanie emailov a chatovanie s priateľmi, nabíjať nemusíte pokojne aj tri dni. S hraním hier je to však horšie a po pár hodinách percentil batérie hlási polovicu, a potom klesá rýchlo nadol. Vzhľadom na jej kapacitu však nejde o nič prekvapujúce, s čím by potencionálny používateľ pred kúpou nepočítal.

Súčasťou balenia je rýchlonabíjačka, pomocou ktorej maximálnu kapacitu batérie dosiahnete zhruba do dvoch hodín. Dodajme, že náš Zenfone získal v AnTuTu Battery teste 5 552 bodov, čo je nízky výsledok.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Zadná kamera s 16 Mpx mi bola dobrým kamarátom na cestách. Kedykoľvek som sa na ňu mohol spoľahnúť, pretože rýchlo reagovala a ukladanie snímok trvalo len zlomok sekundy. Najmä som bol spokojný s ostrými snímkami, ktoré fotoaparát dokáže vyhotoviť v nočných hodinách. Šošovka sa dokonale zorientuje a akoby presne vedela, čo chcem vyfotografovať. Horšie je to však so zachytením žiariacich objektov, ako je to v prípade vianočného stromčeka. Svetlá sú rozmazané a výsledok je neuspokojivý.

Pri dennom fotografovaní sa dočkáte krásnych fotografií plných farieb a odtieňov, ktoré sú na druhú stranu niekedy až veľmi tmavé. Ani predný 8 Mpx fotoaparát nie je na zahodenie a na svoje selfie účely a videochaty úplne stačí.

Telefón vyhotovuje videa v 4K rozlíšení. Pri nahrávaní však budete svedkami zreteľného sekania, ktorým vám telefón naznačuje, aby ste nahrávali pekne pomaly a plynulo. Ak budete dbať na jeho pokyny, dočkáte sa pekných a detailných videí, ktoré príjemne prekvapia aj svojím kvalitným zvukovým výstupom. Pokiaľ sa však budete ponáhľať, kvalita snímok a videí nebude dobrá. So Zenfonom teda žiadny zhon.

Systém a konektivita – 8/10

Hneď na úvod spomeniem, že je systém stabilný a pri testovaní som sa nestretol so sekaním či úplným zamrznutím, ktoré by si žiadalo reštart či vypnutie. Recenzovaný Asus Zenfone 3 pracuje za podpory operačného systému Android 6.0 Marshmallow, ktorý obsahuje okrem nám dobre známych vecí aj špeciálne funkcie pod záštitou ZenUI 3.0. Táto nadstavba obsahuje oproti predchádzajúcim verziám niekoľko užitočných vychytávok, z ktorých menujem napríklad možnosť priamej spolupráce s Twitchom alebo službou YouTube.

V telefóne sú nainštalované aj ďalšie aplikácie, ako napríklad Starostlivosť Zenfone, Asus mobile manager, Zentalk, internetový prehliadač a ešte niekoľko ďalších, ktoré nie sú vždy žiaduce. Ostatne mnohí zahraniční recenzenti na ich prítomnosť poukazujú, akoby to bol ktovieaký problém. Mne tieto aplikácie neprekážali, a ak sa mi niektorá vyložene nepáčila, jednoducho som ju ťahom prsta odinštaloval. Áno, niektorých aplikácií sa skrátka nezbavíte, ale to beriem ako skôr také know how každého výrobcu, s ktorým sa stretneme v prípade každého podobného zariadenia.

Predsa len ma však zamrzelo, že som pri prepojení Zenfonu s počítačom musel inštalovať Asus program, aby vôbec došlo k spárovaniu. Túto prekážku som však jednoducho obišiel tým, že som si všetky fotografie nahral na svoj Google účet a bolo po probléme. Pokiaľ budete chcieť s telefónom ďalej pracovať, inštalácii softvéru sa nevyhnete.

Ak zabudneme na Asus aplikácie, používateľské prostredie telefónu je veľmi príjemné a osobne som sa v ňom rýchlo a nenásilne orientoval. Asus skvele zaútočil na čoraz populárnejšiu vysúvaciu lištu, na ktorej nájdete celkom šestnásť zrýchlených predvolieb, ktoré si možno samozrejme manuálne upravovať podľa svojho želania. Aj zoznam kontaktov sa mi zapáčil a jeho prehľadnosť som nadmieru ocenil, rovnako tak intuitívne hodiny s kalendárom a počasím. Prítomnosť LTE, FM rádia, GPR modulu, WiFi a bluetooth tiež poteší.

Alternatívy k Asusu Zenfone 3

Asus Zenfone 3 v súčasnosti zoženiete v priemere za 350 € (1/2017). Vhodnou alternatívou v tejto triede je bezpochyby elegantný model Honor 8 s 5,2″ IPS displejom v rozlíšení 1920 x 1080 pixelov. Telefón vo svojich útrobách skrýva solídny procesor Kirin 950 Octa Core, 4 GB operačnú pamäť a 32 GB internú pamäť, ktorú si možno rozšíriť pomocou microSD karty až na 200 GB. Honor je vybavený rovnakým systémom Android 6.0. Ponúka aj 12 Mpx zadnú a 8 Mpx prednú kameru, ktorú si budete môcť vychutnávať za podpory batérie s kapacitou 3000 mAh. Cena modelu Honor 8 sa pohybuje okolo 410 €.

Ďalej sa odporúčam pozrieť na inteligentný telefón Sony Xperia M5 s 5″ IPS displejom BRAVIA v rozlíšení 1920 x 1080 pixelov. Stojí okolo 240 € (03/2017). Srdcom Xperie je 64-bitový procesor MediaTek Helio X10 Octa Core, ktorý využíva operačnú pamäť s kapacitou 3 GB. Na svoje si prídu milovníci fotografovania, pretože sa v tomto prípade budú radovať zo zadnej 21,5 Mpx a prednej 13 Mpx kamery, ktorej zábery budú môcť ukladať do 16 GB internej pamäte, ktorú možno pomocou MicroSD karty rozšíriť až na 200 GB. Možno zamrzia staršia vezria Android 5.0 Lollipop a batéria s kapacitou 2600 mAh.

Záverečné zhodnotenie

7.7

Veľmi dobrý

Asus Zenfone 3 je veľmi elegantné zariadenie, ktoré dokáže zaujať atraktívnym dizajnom, kvalitným displejom a celkom dobrým fotoaparátom. Milovníkom hier však môže vadiť kratšia výdrž batérie, ktorá je spoločne s nevhodne umiestneným reproduktorom jasným mínusom. Nie každého tiež poteší veľmi klzký povrch. Aj tak si však tento model určite svojich priaznivcov nájde.

Dizajn a spracovanie
7
Displej
9
Hardware a výkon
8
Výdrž batérie
6
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8
Klady
  • Kvalitné a elegantné vyhotovenie
  • Skvelý 5,2″ displej
  • Slušný fotoaparát
  • 64 GB úložisko s možnosťou ďalšieho rozšírenia
Zápory
  • Povrch telefónu je veľmi klzký
  • Slabšia 2650 mAh batéria
  • Nevhodne (pre hráčov) umiestnený reproduktor
  • Nepodsvietené navigačné tlačidlá

Súhrn ostatných recenzií

Recenzia na cnet.com – 8,3 / 10

Nádherný dizajn, prémiové spracovanie a kvalitný fotoaparát dávajú ZenFonu 3 výraznú výhodu v zástupe smartphonov strednej triedy – inými slovami je hodný vášho času a pozornosti.

Klady: Najnovšie Asus ZenFone 3 kombinuje prémiový dizajn a materiály do vynikajúceho a cenovo dostupného telefónu.

Zápory: Zaplnené užívateľské rozhranie vás bude tak dlho otravovať s najrôznejšími oznámeniami, až ich vypnete. Zadný sklenený kryt je magnet na odtlačky prstov.

Recenzia na gadgets.ndtv.com – 8/10

V tejto cenovej kategórie Asus ZenFone 3 priamo konkuruje OnePlus 3, ktorý získal nadšené recenzie a je jedným z našich v súčasnosti odporúčaných smartphonov. ZenFone 3 má preto ťažký oriešok, ale skvele boduje pokiaľ ide o kvalitu dizajnu a displeja. Pre tých, ktorí hľadajú nádherný vzhľad a preferujú ženu pred klasickým Androidom, je rozhodne dobrý kandidát.

Klady: Dobrý displej, skvelý dizajn a konštrukčné spracovanie, rýchla čítačka odtlačkov prstov, podpora natáčanie videa vo 4K

Zápory: Trošku drahšie na to, čo ponúka

Recenzia na androidworld.it – ​​8,5 / 10

Asus Zenfone 3 plní očakávania a je dôstojným nástupca Zenfonu 2. Prichádza s lepším dizajnom, ale aj hardvérom, fotoaparátom a výdržou batérie. Môžeme ho vrelo odporučiť.

Klady: Dobrá konštrukcia a spracovanie, pekný displej, dobrý fotoaparát, nadpriemerná batérie

Zápory: Nedokonalý automatický jas, nemá podsvietené tlačidlá, chýba NFC, softvér je “preplnený” aplikáciami

Recenzia na techbox.dennikn.sk – 8,6 / 10

Asus Zenfone zaujme dizajnom a pevným kovovým telom, výdržou batérie a prijateľnou cenou za 64 GB verziu so 4 GB RAM pamäťou. Nielen vďaka týmto vlastnostiam útočí na popredné priečky strednej triedy. Od nás získava ocenenie DOBRÁ CENA.

Klady: Výdrž batérie, prijateľná cena, snímač odtlačkov prstov

Zápory: Veľké množstvo zbytočných predinštalovaných aplikácií, zadná časť priťahuje odtlačky

Recenzia na mobilizujeme.cz – bez hodnotenia

Asus Zenfone 3 je parádny smartphone, ktorý sa mi veľmi dobre používal. Podobne ako ostatné chytré telefóny tejto triedy má však jeden hlavný problém, a tým je Honor 8. Obe zariadenia majú podobne kvalitné spracovanie, avšak po funkčnej stránke Asus proti svojmu čínskemu konkurentovi získava body len pripojením s technológiou MIMO. Naproti tomu Honor poskytuje in-house riešenie s rýchlejší rámikov, lepšie kamery aj vychytanějšími detaily.

Klady: Skvelá výdrž batérie, personalizovatelnost, pohľadný dizajn, výborné spracovanie

Zápory: Občas pomalý fotoaparát, preplácaný operačný systém

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár