Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšia káva – porovnanie a recenzie 2021

Dátum 2.3.2021 Tomáš Kolesár Tomáš Kolesár

Patríte k ľuďom, ktorí si radi vychutnajú kvalitnú kávu? Najlepšia káva sa však nedá jednoznačne určiť, pretože každý preferuje iné chuťové vlastnosti. Preto je vhodné vyskúšať z rôznych druhov káv pripravených rôznymi spôsobmi. Jedine tak zistíte aká vám bude najviac chutiť.

V nasledujúcich riadkoch nájdete výber a porovnanie najlepších káv. V druhej časti článku sa dozviete aké parametre kávy je potrebné pri výbere sledovať.

Najlepšia Arabica

Kvalitná zrnková káva od overeného talianskeho výrobcu pre každého milovníka kávy.

Najlepšia zmes

Zmes kávy tvorená z 35 % Robusty a 65 % Arabici s lahodnou chuťou.

Najlepšia mletá

Mletá káva z kvalitných zŕn Robusty a Arabici so silnou chuťou.

1Najlepšia káva

Recenzia: Lavazza Qualita Oro

Zrnková káva Lavazza Qualita Oro recenzia

Značka: Lavazza | Forma: zrnková | Druh: Arabica | Hmotnosť balenia: 1 000 g | Stupeň praženia: 8 | Pôvod: Stredná amerika | Približná cena: 15 €

Klady
 • 100 % Arabica
 • Kvalitný výrobca
 • Množstvo pozitívnych hodnotení
Zápory
 • Menší obsah kofeínu
 • Trochu kyslejšia

Zrnková káva Lavazza Qualita Oro sa vyznačuje výraznou chuťou a silnou arómou. Preto ju určite ocení každý kávičkár. Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí majú radi kyslejšiu chuť, tak vás sklamem. Práve táto káva ma vyššiu mieru kyslosti, čo môže pre niekoho byť negatívom.

Forma je zrnková, preto je potrebné ju pred prípravou pomlieť. Je vhodná pre každý spôsob prípravy, treba však počítať, že chuť závisí aj od hrúbky pomletia. Krajina pôvodu je Stredná Amerika a stupeň praženia dosahuje hodnotu 8. To je stredná hodnota, pri ktorej majú zrnka hnedú farbu. Zrnka kávy sú kvalitné a nemajú známky poškodení ako trhlinky či rozlámanie.

Ako nevýhodu sme označili menší obsah kofeínu. To však môže predstavovať pre niektorých ľudí aj výhodu, pretože si môžu kávu vychutnať viackrát do dňa. Ďalším menším negatívom je trochu kyslejšia chuť.

Recenzia: DeLonghi Kimbo Prestige

Zrnková káva DeLonghi Kimbo Prestige recenzia

Značka: DeLonghi | Forma: zrnková | Druh: Zmes (Arabica + Robusta) | Hmotnosť balenia: 1 000 g | Stupeň praženia: 5 | Pôvod: India, Vietnam | Približná cena: 25 €

Klady
 • Výborná kvalita
 • Silná chuť
 • Hustejšia pena
Zápory
 • Vyššia cena

Káva pripravená z vrecka DeLonghi Kimbo Prestige vám vyčarí úsmev na tvári. To vďaka jej príjemnej, a zároveň intenzívnej aróme. Taktiež jej chuť si pochvaľuje väčšina ľudí, ktorí ju ochutnajú. Patrí k jedným z najkvalitnejších a najobľúbenejších káv značky DeLonghi.

Vrecko s hmotnosťou 1 000 g obsahuje 65 % podiel Arabici a 35 % ázijskej Robusty. Tieto dva druhy kávových zŕn sa navzájom dopĺňajú chuťovo aj kvalitou. Robusta je známa vyšším obsahom kofeínu. Preto rátajte s tým, že táto káva bude mať o trochu viac kofeínu ako klasická 100 % Arabica.

Kávové zrná majú 5. stupeň praženia, ktorý sa označuje aj „škorica“. Vďaka tomu sú zafarbené na škoricovú farbu. Ich pôvod je Ázia, konkrétne India a Vietnam. Potešiť vás môže aj výraznejšia pena.

Nevýhodou je vyššia cena, ktorá ale odzrkadľuje kvalitu kávy. Zrnká sú celistvé a nenachádzajú sa na nich žiadne známky poškodenia, tak ako to je pri zrnkách nízkej kvality.

Recenzia: Segafredo Espresso Casa

Mletá káva Segafredo Espresso Casa recenzia

Značka: Segafredo | Forma: mletá | Druh: Zmes (Arabica + Robusta) | Hmotnosť balenia: 250 g | Stupeň praženia: 14 | Pôvod: Južná Amerika | Približná cena: 3,50 €

Klady
 • Výhodná cena
 • Jednoduchšia príprava
 • Lahodná chuť
Zápory
 • Vysoký stupeň praženia

Káva Segafredo Espresso Casa má zaujímavú chuť, vďaka vysokému stupňu praženia. To má hodnotu 14, nazývanú aj Dark French. Kávové zrná s týmto stupňom praženia majú tmavú farbu. Chuť má horko-sladký tón a zrná majú vyššiu mieru mastnosti.

Táto káva je mletá, preto nie je možné si zistiť kvalitu zŕn. To predstavuje aj výhodu, pretože vám odpadá starosť s mletím kávy pred jej prípravou. Avšak táto forma sa považuje za menej kvalitnú v porovnaní so zrnkovou kávou. Je vhodná pre klasické zaliatie horúcou vodou, pre moka kanvicu a taktiež aj ako káva do kávovaru.

Ľudia, ktorí ochutnali túto kávu si väčšinou pochvaľovali jej chuť. Crema alebo pena je nevýrazná. Táto káva je zmesou Arabici a Robusty v pomere 8:2. Preto má aj vyšší obsah kofeínu a tým dokáže viac povzbudiť. Vákuové balenie napomáha k lepšiemu zachovaniu chuti kávy. Avšak po otvorení sa rýchlo kvalita a chuť stráca. Preto je vhodné ju čo najrýchlejšie spotrebovať. Pozitívom je aj pomerne výhodná cena, avšak tá je oproti iným značkám o trochu vyššia.

2Porovnanie kávy

Názov Zhrnutie
1. ILLY Decaffeinated mletá káva recenzia ILLY Decaffeinated Bezkofeínová Bezkofeínová káva vhodná na prípravu lahodného espressa.
2. Lucaffé Mamma Lucia zrnková káva recenzia Lucaffé Mamma Lucia Zmes Kávová zmes (Arabica + Robusta) určená pre gastronómiu.
3. Lavazza Super Crema zrnková káva recenzia Lavazza Super Crema Zmes Kvalitná káva talianskej značky s lahodnou chuťou.
4. Vergnano Espresso Bar zrnková káva recenzia Vergnano Espresso Bar Zmes Výborná zmes Robusty a Arabici vhodná pre náročných kávičkárov.
5. DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva recenzia De’Longhi Espresso 100 % Arabica Zrnková káva z Južnej Ameriky s bohatou arómou. Do obchodu

Porovnať ceny

6. Illy Espresso Classico mletá káva recenzia Illy Espresso Classico 100 % Arabica Mletá káva s výbornou arómou vhodná pre prípravu espressa. Do obchodu

Porovnať ceny

7. Lavazza Qualita Rossa zrnková káva recenzia Lavazza Qualita Rossa Zmes Zmes kávových zŕn s vyšším podielom Robusty.

3Najpredávanejšia káva podľa Heuréky

4Ako vybrať kávu?

Na svete existuje niekoľko druhov kávy, pričom každá z nich sa vyznačuje trochu rozdielnou chuťou. Teraz máme na mysli konkrétne zrnka kávy, ktoré sú získavané z kávovníkov. Tieto rastliny sa pestujú v okolí rovníka, kde majú najlepšie podmienky pre ich rast. Najobľúbenejšie a zároveň najznámejšie odrody sú Robusta a Arabica.

Radi pijete kávu dennodenne a chcete skúsiť niečo iné ako to, čo ste pili doteraz? V nasledujúcich riadkoch vám bližšie opíšeme aké ďalšie druhy kávy poznáme. Taktiež aj spôsob prípravy kávy a ďalšie zaujímavé informácie, ktoré vám pomôžu pri výbere.

Najlepšia káva

Podľa pôvodu

Káva vo forme zrniek alebo v pomletom stave môže mať rôzny pôvod. Každý je niečím špecifický, a preto je dobré poznať aké chuťové vlastnosti má každá odroda.

Arabica

Kávovník arabský je jedna z viacerých druhov tejto rastliny. Kávové zrná získavané práve z tejto odrody sú známe pod menom Arabica. Určite ste sa s týmto názvom už niekde stretli. Je to jedna z najznámejších odrôd kávy na svete. Táto káva sa vyznačuje jemnou chuťou a nízkou mierou kyslosti (kyslosť závisí aj od stupňa praženia).

Pri pití vysoko kvalitnej kávy Arabica by ste mali cítiť náznak chuti čokolády, karamelu a orechov. Takže ak si chcete doma pripraviť lahodnú kávu, tak určite siahnite po vrecúšku kávy Arabica.

V niektorých prípadoch môže byť zmiešaná s Robustou. To hlavne v espresso zmesiach. Avšak najčastejšie sa používa čistá Arabica. Tú dostanete pravdepodobne vo väčšine v kaviarní, prípadne je najdostupnejšia v potravinách.

Robusta

Odroda kávy Robusta predstavuje menšie náklady na jej vypestovanie. Preto niektorí dodávatelia v snahe čo najviac znížiť náklady dávajú zrnka Robusty do zmesi spolu so zrnkami Arabici. Náklady na vypestovanie sú menšie, pretože má nízku citlivosť na škodlivý hmyz a má veľkú úrodu.

Chuť kávy Robusta je oproti Arabice o niečo horšia. To je však subjektívne, pretože každému človeku môže chutiť niečo iné. Vyznačuje sa horkou chuťou s jemným náznakom arašidov. Taktiež zrnká obsahujú viac kofeínu. Ak ste milovník horkej chuti, tak Robusta určite stojí za vyskúšanie.

Bezkofeínová káva

Bezkofeínová káva je druh kávy, z ktorého bolo odstránené približne 97 % kofeínu. Preto aj tento druh kávy nie je úplne bez kofeínu. Je niekoľko spôsobov ako odstrániť kofeín z kávových zŕn. Jedným z nich je máčanie zŕn v špeciálnom roztoku. Kofeín sa z kávových zŕn odstraňuje ešte pred ich pražením. Chuť a farba zŕn sa môže trochu zmeniť, avšak výživové hodnoty by mali ostať rovnaké.

Koľko kofeínu je v bezkofeínovej káve? Približne 3 mg na jednu šálku kávy. Pre porovnanie, klasická káva má množstvo kofeínu na šálku v rozmedzí od 70 mg – 140 mg. Preto ak z nejakého dôvodu nemôžete prijímať kofeín, a zároveň si radi vychutnáte šálku kávy, tak tento druh je pre vás určite vhodný.

Cibetková káva

Cibetková káva je najdrahšia na svete. To z dôvodu jej špecifického spracovania. Kávové čerešne skonzumujú zvieratá zvané cibetky. Tie prejdú tráviacim traktom, kde prejdú procesom fermentácie a tým získajú príjemnú chuť a zbavia sa horkosti. Po ich vylúčení z tráviaceho traktu sa následne zbierajú a ďalej spracovávajú.

Chuť tejto kávy by mala mať náznak sliviek, karamelu a čokolády. To závisí od viacerých faktorov, ktoré pôsobia na zrná pri ich spracovávaní.

Zelená káva

Zelená káva je špecifická jej zdravotnými benefitmi. Na rozdiel od klasických zŕn kávy, ktoré sa po zbere pražia sa zrná tejto kávy naopak nepražia. Tým nestrácajú niektoré zdraviu prospešné látky. Jej chuť je preto odlišná a pripomína skôr bylinkový čaj ako kávu.

Zelená káva je často spomínaná aj v téme chudnutia. Okrem chudnutia môže slúžiť aj ako prevencia pred cukrovkou alebo srdcovými ochoreniami.

Mletá vs. zrnková

Od formy kávy závisí jej chuť. Káva uvarená zo zŕn, ktoré sú práve pomleté má výraznejšiu chuť. Avšak na to je potrebný mlynček alebo kávovar, ktorý dokáže zrnka pre prípravou pomlieť.

Naopak mletá káva alebo instantná káva predstavuje pohodlnejší, lacnejší a rýchlejší spôsob jej uvarenia. Avšak to prináša nevýhodu menej výraznej chute. Je len na vás, ktorú voľbu si vyberiete. My odporúčame siahnuť po zrnkách kávy v prípade, že máte radi jej vôňu a chuť. Navyše čerstvo pomletá káva rozvonia celú domácnosť.

Zmesi

Na trhu nájdete aj zmesi, ktoré sú tvorené z Robusty a Arabici. Tie sú v rôznych pomeroch a navzájom si dopĺňajú vlastnosti. Robusta má viac kofeínu a dokáže vytvoriť lepšiu penu (Crema) na káve a Arabica zase doplní príjemnú chuť.

Spôsob prípravy

Kávu si môžeme pripraviť viacerými spôsobmi. Niektoré sú časovo náročnejšie a zložitejšie iné zas naopak. Medzi najčastejšie spôsoby prípravy kávy patria:

Kávovar

V súčasnej dobe máte na výber zo širokej ponuky strojov na prípravu kávy. Tie majú ceny od približne 50 eur až po niekoľko tisíc. V základe sa môžu deliť na tieto typy:

 • Pákový kávovar – káva z tohto typu kávovaru je veľmi chutná, pričom proces je trochu časovo náročnejší. Je potrebné zomlieť kávu (alebo použiť už pomletú) a potom ju natlačiť do nádobky, ktorá sa následne zasunie do kávovaru. Tam sa horúca voda pod tlakom cez túto kávu prefiltruje.
 • Automatický kávovar – tento kávovar je najlepšou voľbou pre ľudí, ktorí chcú mať výbornú kávu, a zároveň stráviť čo najmenej času jej prípravou. Stačí nasypať zrnká kávy a naliať určené množstvo vody do kávovaru. Následne už len stlačiť tlačidlo a kávovar sa postará o celú prípravu kávy. Tieto zariadenia majú pomerne vysoké ceny.
 • Kapsulový kávovar – ďalším spôsobom prípravy kávy je pomocou kapsulového kávovaru. Tento spôsob je taktiež časovo nenáročný a jednoduchý. Stačí mať v nádržke vodu a vložiť kapsulu do kávovaru. Za krátku chvíľu máte hotovú kávu. Tu treba poznamenať, že táto káva je chuťovo bližšie k instantným kávam.
Náš tipNáš tip

Jedny z najobľúbenejších a najznámejších značiek kávovarov sú DeLonghi a Krups.

Moka koťogo kanvička

Vedeli ste, že na prípravu chutnej kávy nemusíte mať doma stroj za stovky eur? Stačí vám moka kanvica, v ktorej je princíp prípravy kávy (nazývaná aj koťogo káva) ten istý ako v drahom kávovare. Stačí ak ju rozložíte, do spodnej časti nalejete čistú vodu a na ňu následne uložíte nádobku na kávu.

Do nej vložíte mletú kávu (najlepšie čerstvo pomletú) a na to našraubujete hornú časť. Celú kanvičku položíte na bežnú platňu. Vplyvom tepla sa voda zohreje a pod tlakom prefiltruje cez kávu, pričom pretečie do hornej časti.

Týmto spôsobom si dokážete pripraviť veľmi chutnú kávu. Cena týchto kanvičiek je radovo v desiatkach eur. Nevýhodou je časovo náročnejšia príprava kávy.

Náš tipNáš tip

V článku Najlepšie moka koťogo kanvičky nájdete výber troch najlepších. Taktiež ďalšie zaujímavé informácie, ktoré je vhodné pred jej kúpou poznať.

Ďalšie spôsoby prípravy

Ďalšími známymi spôsobmi prípravy kávy môžu byť:

 • Aeropress
 • French Press
 • Filtrovaná káva
 • Instantná káva

Hrubosť mletia

Hrubosť pomletej kávy je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje jej výslednú chuť. Najjemnejšie pomletá káva sa hodí pre prípravu v tzv. džezve (turecká káva). Taktiež je jemne pomletá káva vhodná pre prípravu espressa.

O niečo hrubšie pomletie od jemného pomletia je vhodné pre prípravu kávy v moka kanvičke alebo pre Aeropress. Stredne až hrubé pomletie je vhodné pre Frenchpress, Aeropress alebo Chemex.

Toto je len všeobecné odporúčanie a najlepšie je ak si každý skúša rôzne pomletia pre rôzne spôsoby prípravy. Iba tak zistíte čo vám najviac vyhovuje.

Praženie

Dôvodom prečo sa kávové zrná pražia je získanie nových chutí a aróm. Je niekoľko stupňov upraženia kávy a každé je charakteristické niečím iným. Čím je káva viac upražená, tým viac má špecifickú chuť. Neexistuje dokonale upražená káva, ktorá by chutila každému kávičkárovi. Preto je vhodné ak skúsite od svetlo upražených zŕn až po tie najtmavšie.

Čerstvosť

Čerstvosť kávy je ďalším dôležitým parametrom. Vo väčšine prípadov nemáte možnosť zistiť kedy bola káva upražená, keďže to nie je povinné tento údaj zobraziť na obale. Najlepšou voľbou ako zistiť čerstvosť je otvoriť vrecko vizuálne aj čuchovo si kávu preveriť. Ešte lepšie je ak si môžete kávu pomlieť a uvariť. Čerstvé kávové zrná majú silnú arómu, pri zhotovení kávy by mala byť výraznejšia pena a taktiež by sa mli dať ľahko pomlieť.

Certifikácia, zber a krajiny pôvodu

Aby ste mali záruku, že kupujete kvalitnú kávu, tak si všímajte označenia na obale ako USDA Organic, Fair Trade Certified, SCACR, UTZ alebo The Italian Coffee Academy. Ak má káva jeden z týchto certifikátov, tak pri jej pestovaní, spracovaní a skladovaní sú dodržiavané prísne podmienky. Preto sa nemusíte báť zníženej kvality.

Zber plodov kávovníka sa uskutočňuje raz alebo dva krát do roka a môže trvať 7 až 10 dní. Najviac sa pestuje v tropických oblastiach. Najväčšími distribučnými krajinami sú Brazília, Vietnam, Indonézia, Kolumbia a India. Takže je dosť možné, že v bežných obchodoch na Slovensku natrafíte na kávy práve s pôvodom z jednej z týchto krajín.

Kde kúpiť kávu

Káva je potravinársky produkt, ktorý nájdete v eshopoch, ktoré sa špecializujú práve na výrobky z tejto potraviny. Taktiež ju nájdete aj v bežných eshopoch alebo potravinách. Porovnávací portál Heureka.sk má v zozname niekoľko tisíc druhov kávy. Takže je naozaj z čoho vyberať. Pre jednoduchšie vyhľadávanie máte k dispozícii filter, kde si nastavíte cenu, výrobcu, formu a ďalšie parametre, ktoré požadujete. Navyše máte pri niektorých produktoch aj recenzie od ľudí, ktorí si ich zakúpili.

Veľký výber rôznych druhov káv má aj eshop Alza.sk. Ten je na Slovensku veľmi známy. Taktiež vám s výberom pomôže detailný produktový filter a recenzie od zákazníkov. V ponuke kávy nezaostáva ani obchod Lidl. Ten sa vyznačuje pomerne nízkym cenami kávy.

Najobľúbenejšie značky

Medzi najobľúbenejšie značky kávy patria:

Lavazza

Lavazza je jedna z najznámejších značiek kávy. Jej história siaha až do koncov 19. storočia, kedy sa začal venovať káve jej zakladateľ Luigi Lavazza. V súčasnej dobe má Lavazza približne 45 % podiel svetovej produkcie kávy. V ich portfóliu nájdete rôzne druhy kávy, ktoré sa vyznačujú výbornou chuťou a kvalitou.
Lavazza logo

DeLonghi

Značku DeLonghi možno poznáte nie len kvôli káve. Tento výrobca sa zaoberá aj výrobou domácich spotrebičov do kuchyne. Medzi nimi samozrejme nechýbajú kávovary. V ich ponuke sa nachádzajú rôzne druhy. Medzi najznámejšie patrí Kimbo Espresso Classic, Kimbo 100 % Arabica alebo Kimbo Espresso Prestige.
Delonghi

Segafredo

Segafredo je talianska značka s bohatou históriou. Je zároveň aj prvou talianskou značkou, ktorá realizuje aj franšízingový projekt. Založil ju obchodník s kávou Massimo Zanetti v roku 1988, kedy vznikla vo francúzskom hlavnom meste prvá kaviareň pod touto značkou. Ich kávu si dennodenne vychutnáva veľké množstvo kávičkárov, ktorí si pochvaľujú jej chuť.
Segafredo logo

Popradská káva

História značky Popradská káva siaha až do päťdesiatych rokov minulého storočia kedy ich sklad tvorili dve garáže. Neskôr v roku 1962 vznikol v Poprade prvý závod, ktorý dokázal ročne vyprodukovať 450 ton kávy. Táto značka sa môže dodnes pýšiť veľkej obľube u zákazníkov z celého Slovenska. V ich ponuke nájdete instantné, mleté, gastro a zrnkové kávy.
Popradská logo

Ceny kávy

Cena kávy je závislá od jej kvality, množstva, pôvodu, formy, alebo aj značky. Preto sme pre vás pripravili opis týchto cenových kategórii.

Cena do 6 eur

Cena jedného balička kávy do 6 eur predstavuje vo väčšine prípadov mletú formu. V tejto kategórii nájdete napríklad známu Popradskú mletú kávu. Prípadne aj známe svetové značky ako Segafredo alebo Lavazza. Avšak balíčky s týmito značkami obsahujú malé množstvo kávy (100 – 200 g).

Cena od 6 do 30 eur

V tomto cenovom rozpätí sa nachádzajú väčšinou balíčky kávy s obsahom 1 kg. Na ich obale sú rôzne svetové značky a ich kvalita je na slušnej úrovni. Vo väčšine prípadov sa jedná o zrnkovú kávu.

Cena nad 30 eur

Pri cene kávy nad 30 eur môžete očakávať vysokú kvalitu. Kávy s touto cenovkou sú od svetoznámych výrobcov a nájdete medzi nimi aj cibetkovú kávu, ktorá sa radí k najdrahším na svete.

Najpredávanejšia káva podľa Heuréky

Zdroje:
https://enjoyjava.com/arabica-coffee/
https://www.healthline.com/nutrition/decaf-coffee-good-or-bad#Who-should-choose-decaf-over-regular-coffee?
https://www.healthline.com/nutrition/green-coffee#chronic-diseases

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.3 (8 hlasov)

Autor

Tomáš Kolesár
Tomáš Kolesár

Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár