Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie projektory – Test a recenzie 2019

Určite to poznáte, máte chuť na dobrý film, ale v televízii nič nedávajú a obrazovka notebooku je neznesiteľne malá. Možno máte pripravenú pracovnú prezentáciu, ktorú chcete prezentovať, no obrazovka počítača na to nie je veľmi vhodná.

Všetky tieto problémy môžu byť vyriešené kvalitným  projektorom. Tieto prístroje ponúkajú veľkú premietaciu plochu a vysoko kvalitný obraz.

Pretože je využitie projektorov veľmi široké a na trhu sa stretnete s rôznorodými prístrojmi, pripravili sme pre vás nasledujúci článok. Nájdete v ňom užitočné rady a tipy, čím sa pri nákupe takéhoto zariadenia riadiť. Neochudobníme vás ani o klasickú trojku tých najlepších výrobkov, ktoré si môžete v súčasnosti na trhu zakúpiť.

  Najlepšie projektory

  Tu je náš výber troch najlepších projektorov, ktoré svojimi vlastnosťami predčia konkurenciu vo svojej cenovej kategórii:

  Forever MLP-100BenQ MS527Epson EH-TW650
  recenzia Forever MLP-100recenzia BenQ MS527recenzia Epson EH-TW650
  Priaznivá cena
  Kompaktné rozmery
  Tichý chod
  Podpora Wi-Fi
  Dlhá životnosť
  Výborná kvalita obrazu
  Vysoká svietivosť
  Jednoduchá inštalácia a ovládanie
  Podarený dizajn
  Vynikajúci obraz
  Dobrá svietivosť
  Možnosť upevnenia na strop
  Výborná kvalita prevedenia
  Iba hrubé zaostrenie
  Absencia českého návodu
  Nemožnosť úpravy jasu a kontrastu
  Hlučnejší chod
  Nízke rozlíšenie
  Vyššia cena
  Wi-Fi a USB neprehrajú video
  Hlučnosť
  Výborný prenosný projektor, ktorý dokáže vydržať až 10krát dlhšie ako konkurencia.Zariadenie so skvelou kvalitou obrazu a zaujímavo riešeným dizajnom.Vynikajúci prístroj vhodný pre domáce kiná a profesionálnejšie využitie. Ponúka výbornú kvalitu obrazu Full HD a je použiteľný aj v horšie zatemnených miestnostiach.
  POROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENYPOROVNAJTE CENY

  Recenzia: Forever MLP-100

  recenzia Forever MLP-100
  Typ: prenosný | Rozlíšenie: 1 920 × 1 080 px | Technológia: LED | Svietivosť: 1 200 ANSI | Životnosť: 30 000 hodín | Kontrast: 1 500 : 1 | Približná cena: 105 €

  Klady
  • Priaznivá cena
  • Kompaktné rozmery
  • Tichý chod
  • Podpora Wi-Fi
  • Dlhá životnosť
  Zápory
  • Iba hrubé zaostrenie
  • Absencia českého návodu
  • Nemožnosť úpravy jasu a kontrastu

  Forever Projector MLP-100 je ľahkým prenosným projektorom s kompaktnými rozmermi, ktorý si na trhu môžeme zaobstarať za vskutku priaznivú cenu. Určený je pre menej náročných zákazníkov, ktorým poslúži prakticky na všetky možné účely.

  Významným kladom je aj tichý chod. Výklad či prezentáciu nebude rušiť žiadne zbytočné bzučanie ani šumenie. Vďaka podpore Wi-Fi a vstavanému softvéru Android sa môžete priamo pripojiť k webu a púšťať odtiaľ uložené videá či prezentácie. LED lampa vydrží viac ako 30 000 hodín prevádzky, takže sa nemusíte báť, že by ste ju museli často vymieňať.

  Podstatná slabina prístroja tkvie v zaostrovaní. To je len veľmi hrubé a prakticky nikdy nedosiahnete dostatočne uspokojivú úroveň detailov. Absencia slovenského návodu rozhodne neurobí radosť jedincom, ktorí si s cudzími jazykmi veľmi nerozumejú. Projektor navyše neumožňuje žiadnu reguláciu jasu a kontrastu.

  Ak sa chcete občas pozrieť s priateľmi na film alebo športový prenos a nepotrpíte si na prílišnej kvalite obrazu, ste na správnom mieste. S Forever Projectorom MLP-100 zabodujete aj v kancelárii pri predvádzaní svojich pracovných prezentácií. Zmierte sa však s nižšou ostrosťou obrazu.

  Recenzia: BenQ MS527

  recenzia BenQ MS527
  Typ: 3D | Rozlíšenie: 800 × 600 px | Technológia: DLP | Svietivosť:  3 300 ANSI | Životnosť: 6 000 hodín | Kontrast: 13 000 : 1 | Približná cena: 295 €

  Klady
  • Výborná kvalita obrazu
  • Vysoká svietivosť
  • Jednoduchá inštalácia a ovládanie
  • Podarený dizajn
  Zápory
  • Hlučnejší chod
  • Nízke rozlíšenie

  DLP technológie patrí k dokonalejšiemu riešenie ako LED klasika, pretože sa pýšia vyššou kvalitou obrazu. To rozhodne platí aj o BenQ MS527, ktorý zobrazuje obraz skutočne skvele.

  Výrazným kladom je aj vysoká svietivosť. Tá zaručuje, že na obraz bez problémov uvidíte aj v dobre osvetlených miestnostiach. Samotná inštalácia a ovládanie pomocou ovládača sú jednoduché a bezproblémové. Dizajnovým prevedením prístroj skvele zapadne do moderne vybavených učební alebo kancelárií.

  Nepríjemný môže byť zvuk, ktorý zariadenie pri prevádzke produkuje. Najmä v prípade, kedy je na prácu potrebné ticho a sústredenie sa jedná o veľmi nepríjemnú záležitosť. Nízke rozlíšenie síce nijako neovplyvňuje kvalitu statického obrazu, naplno sa však prejavuje pri sledovaní filmov či dynamickejších videí.

  Ak hľadáte projektor s vynikajúcim obrazom za rozumné peniaze, našli ste ho. Podpora 3D zobrazenia je len čerešničkou na torte inak skvele vyladeného produktu s výnimočne dobrým pomerom kvalita a ceny.

  Recenzia: Epson EH-TW650

  recenzia Epson EH-TW650
  Typ: pre domáce kino | Rozlíšenie: 1 920 × 1 080 px | Technológia: DLP | Svietivosť: 3 100 ANSI | Životnosť: 4 500 hodín | Kontrast: 15 000 : 1 | Približná cena: 530 €

  Klady
  • Vynikajúci obraz
  • Dobrá svietivosť
  • Možnosť upevnenia na strop
  • Výborná kvalita prevedenia
  Zápory
  • Vyššia cena
  • Wi-Fi a USB neprehrajú video
  • Hlučnosť

  Ak si chcete užívať filmy v najvyššej kvalite a detailoch, rozhodne neváhajte investovať do zariadenia Epson EH-TW650. Táto hračka je síce drahá, ponúkne vám však zážitok, k akému sa dopracujete snáď len návštevou kina.

  Najdôležitejším kladom je vynikajúca kvalita obrazu. Tú ma na svedomí vysoké Full HD rozlíšenie a použitie DLP technológie. Vďaka vysokej svietivosti môžete projektor umiestniť do akejkoľvek miestnosti v dome, aj tam, kde je nedostatočné zatemnenie. Možnosť upevnenia na strop je praktická, pretože pomáha obmedziť riziko nehody.

  Prístroj je síce vybavený Wi-Fi adaptérom a USB vstupom, ich kvalita je však nedostačujúce. Samy o sebe totiž nie sú schopné prehrať video. Pri používaní navyše projektor nepríjemne hučí, takže sa pripravte na nutnosť zosilnenia zvuku. Už vyššie spomínaná vyššia cena môže mnohých zákazníkov potenciálne odradiť. Za tak výborné vlastnosti si však musíte priplatiť.

  V prípade že sa chystáte vybaviť si byt domácim kinom a nevadí vám siahnuť hlbšie do peňaženky, ste na správnom mieste. Epson EH-TW650 totiž určite splní vaše očakávania.

  Najpredávanejšie projektory podľa Heureky

  Ako správne vybrať projektor

  V prvom rade sa oplatí dobre sa zamyslieť nad plánovaným použitím projektora a podľa toho zvoliť zodpovedajúci typ. Významnú úlohu zohrávajú aj rozlíšenie obrazu, svietivosť a pozorovacia vzdialenosť. P

  ri nákupe nezabúdajte ani na kontrast a použitú zobrazovaciu technológiu. V neposlednom rade sa oplatí skontrolovať výdrž lampy, od ktorej sa odvíjajú náklady na prevádzku. V niektorých prípadoch totiž môže byť energetická náročnosť nepríjemným prekvapením.

  Typ projektora

  Podľa toho, v akých podmienkach chcete prístroj používať rozlišujeme hneď niekoľko rôznych typov. Líšia sa prakticky vo všetkých svojich vlastnostiach, pretože každý z nich je určený na inú príležitosť.

  Nasledujúca tabuľka má za úlohu poskytnúť základné informácie o rôznych druhoch zariadení a ich špecifickom použití:

  Typ projektoraPoužitieVýhodyNevýhody
  Projektory pre domáce kinoNa sledovanie filmov alebo hrania hier v domácich podmienkachVysoká kvalita obrazu, vynikajúce rozlíšenie, plynulý obraz bez trhaniaVysoká cena kvalitných 4K projektorov, nevhodné na zobrazovanie prezentácií
  3D projektoryNa sledovanie filmov a hranie hier v 3D alebo 2D rozlíšení, súčasťou bývajú aj 3D okuliareDokážu spracovať dvojrozmerný aj trojrozmerný obraz, vyznačujú sa vysokou úrovňou prenosuVeľmi vysoká cena
  Kancelárske projektoryVhodné pre potreby prezentácií v školách alebo firemných zasadačkáchVyššia svietivosť, dlhá výdrž batérie, zníženie miery skreslenia pri sledovaní z uhlu, široká ponuka podporovaných formátov – to sú charakteristické vlastnosti týchto zariadeníNie sú vhodné na sledovanie filmov a dynamických videí (obraz je trhaný)
  Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťouDo malých učební a miestnostíDobre pozorovateľný obraz aj zo vzdialenosti 1 metra, nevytvárajú tiene a neoslňujú prezentujúcehoPotreba hladkej projekčnej plochy, nie sú vhodné na hranie hier a premietanie filmov
  MiniprojektoryUniverzálnosť a možnosť použitia vo viacerých miestnostiachNízka hmotnosť a kompaktné rozmery, nízka spotreba, integrovaná batéria a pamäťDisponujú slabším výkonom oproti pevným projektorom, horšia kvalita obrazu
  Interaktívne projektoryPre školenia a firemné prostrediaInteraktívnosť prezentácií, zároveň sú lacnejšie ako interaktívne tabule, sú nezávislé od výkonu počítačaPotrebujú hladkú plochu na premietanie obrazu

  Všetky druhy zariadenia majú svoje výhody a nevýhody. Všeobecne platí, že pre domácnosti sú najvhodnejšie projektory domáceho kina a 3D. V kanceláriách a školách nachádzajú uplatnenie prístroja kancelárske, interaktívne a miniprojektory.

  Rozlíšenie

  Najväčší vplyv na kvalitu obrazu má rozlíšenie projektoru. V súčasnosti je na trhu celá škála výrobkov, ktoré sa práve v tejto vlastnosti budú výrazne líšiť. Druhá tabuľka nášho článku poskytuje základný prehľad o rozlíšení a jeho využití:

  RozlíšenieVyužitie
  SVGA 800 × 600 pxVhodné na sledovanie televízneho vysielania a DVD prehrávania, obraz z počítača nezvládne
  XGA 1024 × 768 pxVhodné na prezentácie a jednoduchšiu grafiku
  SXGA 1280 × 1024 pxNa kancelárske a školské prezentácie, zvládne aj zložitejšiu grafiku
  UXGA 1600 × 1200 pxVhodné pre náročnejšiu firemnú klientelu
  HD Ready 1280 × 720 pxSolídna kvalita obrazu pre domáce kiná, má slabšie detaily zobrazenia
  Full HD 1980 × 1080 pxNajvyššia kvalita obrazu pre sledovanie domáceho kina, vysoká cena

  Svietivosť a kontrast

  Rovnako podstatný vplyv na dojem zo zobrazovaného obrazu má aj svietivosť zariadenia. Tá sa udáva v ANSI lúmenoch (značka ANSI). Čím vyššia je, tým výraznejšie projektor svieti. Vždy sa pred nákupom dobre rozmyslite, kam chcete projektor umiestniť.

  Pre zle osvetlené izby či nočné premietanie filmov sa hodí projektor so svietivosťou do 1 500 ANSI. V slnečnejších priestoroch sa oplatí obzerať po prístrojoch sa svietivosťou v rozmedzí od 1 500 do 3 000 ANSI lúmenov. V prípade, že chcete plátno využiť pre vonkajšiu projekciu, rozhodne vyberajte modely výrazne presahujúce 3 000 ANSI.

  Oproti ostatným parametrom nie je kontrast pre bežných zákazníkov až tak dôležitý. Význam má hlavne v prípade, že chcete sledovať filmy v tej najlepšej kvalite. Ak zariaďujete domáce kino, vyberajte taký projektor, ktorý disponuje kontrastom aspoň 10 000: 1, v ideálnom prípade aj trikrát vyšším.

  Pozorovacia vzdialenosť

  Ďalším kritériom, priamo ovplyvneným veľkosťou miestnosti a jej vlastosťami, je pozorovacia vzdialenosť. Vyberať môžete spomedzi zariadení, ktoré potrebujú pre ideálne projekciu umiestnenie niekoľko desiatok metrov od premietacej plochy, ale aj tými, ktorým plne postačujú dva metre.

  Voľte správne s ohľadom na dispozičné riešenie, pretože vzdialenosť zásadne ovplyvňuje celkovú kvalitu obrazu.

  Zobrazovacie technológie

  V súčasnej dobe sa na trhu vyskytujú výrobky využívajúce troch základných projekčných technológií. Stretnete sa skratkami DLP, LCD a LED.

  • DLP technológia je tým najdrahším, s čím sa môžete na trhu stretnúť. Vyniká vynikajúcim kontrastom a hĺbkou farieb. Vhodná je pre záujemcov o domáce kiná. DLP systémy sa vyrábajú v jednočipovom alebo trojčipovom prevedení. Tiež sa môžete stretnúť s rozdelením na zariadenia pre kancelárske využitie a pre domácnosti.
  • LCD technológie sú potom úplným opakom. Síce sa predávajú za výrazne nižšiu cenu, ich vlastnosti sú však oproti DLP omnoho slabšie. Preto sa uplatnia skôr v kanceláriách, kde nižšia miera detailov a slabšieho kontrast nie sú prekážkou.
  • Technológia LED sa ešte len začína presadzovať, ale oproti svojim predchodcom vykazuje oveľa dlhšiu životnosť. Tá je samozrejme opäť vyvážená vysokou cenou. Pre svoju nízku svietivosť sa však hodia iba do dobre zatemnených miestností.

  Náklady na prevádzku

  Pri výbere si rozhodne skontrolujte prevedenie a cenu zobrazovacie lampy. Tá máva životnosť v rozmedzí od 1 000 do 4 000 hodín a musíte sa teda pripraviť na povinnosť jej pravidelnej výmeny. Samotná prevádzka projektora nebýva energeticky náročná.

  Najpredávanejšie projektory podľa Heureky

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Celkové hodnotenie: 4.7 (215 hlasov)

  Autor článku

  Tomáš Hajduk
  Tomáš Hajduk

  Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár