Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie projektory – Test a recenzie 2021

Dátum 13.11.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Určite to poznáte, máte chuť na dobrý film, ale v televízii nič nedávajú a obrazovka notebooku je neznesiteľne malá. Možno máte pripravenú pracovnú prezentáciu, ktorú chcete prezentovať, no obrazovka počítača na to nie je veľmi vhodná.

Všetky tieto problémy môžu byť vyriešené kvalitným  projektorom. Tieto prístroje ponúkajú veľkú premietaciu plochu a vysoko kvalitný obraz. Tu je náš výber troch najlepších projektorov, ktoré svojimi vlastnosťami predčia konkurenciu vo svojej cenovej kategórii.

Najlepší celkovo

Vynikajúci prístroj vhodný pre domáce kiná a profesionálnejšie využitie. Ponúka výbornú kvalitu obrazu Full HD.

Najlepší pomer cena/výkon

Projektor za prijateľnú cenu s eco režimom a kvalitným obrazom.

Najlepší lacný

Výborný prenosný projektor, ktorý dokáže vydržať až 10krát dlhšie ako konkurencia.

1Najlepšie projektory

Recenzia: Epson EH-TW650

Epson EH-TW650 projektor Pre náročných

Typ: pre domáce kino | Rozlíšenie: 1 920 × 1 080 px | Technológia: DLP | Svietivosť: 3 100 ANSI | Životnosť: 4 500 hodín | Kontrast: 15 000 : 1 | Približná cena: 530 €

Klady
 • Vynikajúci obraz
 • Dobrá svietivosť
 • Možnosť upevnenia na strop
 • Výborná kvalita prevedenia
Zápory
 • Vyššia cena
 • Wi-Fi a USB neprehrajú video
 • Hlučnosť

Ak si chcete užívať filmy v najvyššej kvalite a detailoch, rozhodne neváhajte investovať do zariadenia Epson EH-TW650. Táto hračka je síce drahá, ponúkne vám však zážitok, k akému sa dopracujete snáď len návštevou kina.

Najdôležitejším kladom je vynikajúca kvalita obrazu. Tú ma na svedomí vysoké Full HD rozlíšenie a použitie DLP technológie. Vďaka vysokej svietivosti môžete projektor umiestniť do akejkoľvek miestnosti v dome, aj tam, kde je nedostatočné zatemnenie. Možnosť upevnenia na strop je praktická, pretože pomáha obmedziť riziko nehody.

Prístroj je síce vybavený Wi-Fi adaptérom a USB vstupom, ich kvalita je však nedostačujúce. Samy o sebe totiž nie sú schopné prehrať video. Pri používaní navyše projektor nepríjemne hučí, takže sa pripravte na nutnosť zosilnenia zvuku. Už vyššie spomínaná vyššia cena môže mnohých zákazníkov potenciálne odradiť. Za tak výborné vlastnosti si však musíte priplatiť.

V prípade že sa chystáte vybaviť si byt domácim kinom a nevadí vám siahnuť hlbšie do peňaženky, ste na správnom mieste. Epson EH-TW650 totiž určite splní vaše očakávania.

Recenzia: Epson EB-X05 

Epson EB-X05 recenzia Zlatý stred

Rozlíšenie: 1 024 × 768 px | Technológia: 3LCD | Svietivosť:  3 300 ANSI | Životnosť: 6 000 hodín (10 000 v eco režime) | Kontrast: 15 000 : 1 | Približná cena: 340 €

Klady
 • Kvalitný obraz
 • Eco režim
 • Zabudovaný reproduktor
 • Jednoduché ovládanie
Zápory
 • Trochu hlučný

Potrebujete kvalitný projektor za nie veľmi vysokú cenu? Epson EB-X05 bude pre vás vhodným riešením. Využíva technológiu 3LCD, ktorá zaisťuje pomerne kvalitný obraz s kontrastom 15 000 : 1 (rozlíšenie 1 024 × 768 px). Jeho súčasťou sú aj reproduktory s výkonom 2W. Ovládanie projektoru je intuitívne a prívetivé. Na zadnej strane sa nachádzajú konektory S-Video, D-Sub a USB. Praktickou vlastnosťou je určite aj bezdrôtové ovládanie.

Môžete ho používať v rôznych miestnostiach. Výhodou je, že dokáže premietať aj z uhlu, kedy stačí napraviť obraz lichobežníkovým skreslením. Máte možnosť zvoliť z dvoch režimov, a to klasický a eco. V klasickom režime je výdrž 6 000 hodín, čo je pri projektoroch bežné číslo. V eco režime sa výdrž predlží na 10 000 hodín. Jeho dizajnové prevedenie je moderné a ničím nevyniká.

Ak potrebujete pri prezentácii alebo pri vašej práci ticho, tak vám projektor Epson EBX05 asi nebude veľmi vyhovovať. Viacerí majitelia označili, že má trochu vyššiu hlučnosť.

Recenzia: Forever MLP-100

Forever MLP-100 projektor Lacný základ

Typ: prenosný | Rozlíšenie: 1 920 × 1 080 px | Technológia: LED | Svietivosť: 1 200 ANSI | Životnosť: 30 000 hodín | Kontrast: 1 500 : 1 | Približná cena: 105 €

Klady
 • Priaznivá cena
 • Kompaktné rozmery
 • Tichý chod
 • Podpora Wi-Fi
 • Dlhá životnosť
Zápory
 • Iba hrubé zaostrenie
 • Absencia českého návodu
 • Nemožnosť úpravy jasu a kontrastu

Forever Projector MLP-100 je ľahkým prenosným projektorom s kompaktnými rozmermi, ktorý si na trhu môžeme zaobstarať za vskutku priaznivú cenu. Určený je pre menej náročných zákazníkov, ktorým poslúži prakticky na všetky možné účely.

Významným kladom je aj tichý chod. Výklad či prezentáciu nebude rušiť žiadne zbytočné bzučanie ani šumenie. Vďaka podpore Wi-Fi a vstavanému softvéru Android sa môžete priamo pripojiť k webu a púšťať odtiaľ uložené videá či prezentácie. LED lampa vydrží viac ako 30 000 hodín prevádzky, takže sa nemusíte báť, že by ste ju museli často vymieňať.

Podstatná slabina prístroja tkvie v zaostrovaní. To je len veľmi hrubé a prakticky nikdy nedosiahnete dostatočne uspokojivú úroveň detailov. Absencia slovenského návodu rozhodne neurobí radosť jedincom, ktorí si s cudzími jazykmi veľmi nerozumejú. Projektor navyše neumožňuje žiadnu reguláciu jasu a kontrastu.

Ak sa chcete občas pozrieť s priateľmi na film alebo športový prenos a nepotrpíte si na prílišnej kvalite obrazu, ste na správnom mieste. S Forever Projectorom MLP-100 zabodujete aj v kancelárii pri predvádzaní svojich pracovných prezentácií. Zmierte sa však s nižšou ostrosťou obrazu.

2Najpredávanejšie projektory podľa Heureky

3Ako správne vybrať projektor

V prvom rade sa oplatí dobre sa zamyslieť nad plánovaným použitím projektora a podľa toho zvoliť zodpovedajúci typ. Významnú úlohu zohrávajú aj rozlíšenie obrazu, svietivosť a pozorovacia vzdialenosť. P

ri nákupe nezabúdajte ani na kontrast a použitú zobrazovaciu technológiu. V neposlednom rade sa oplatí skontrolovať výdrž lampy, od ktorej sa odvíjajú náklady na prevádzku. V niektorých prípadoch totiž môže byť energetická náročnosť nepríjemným prekvapením.

Typ projektora

Podľa toho, v akých podmienkach chcete prístroj používať rozlišujeme hneď niekoľko rôznych typov. Líšia sa prakticky vo všetkých svojich vlastnostiach, pretože každý z nich je určený na inú príležitosť.

Nasledujúca tabuľka má za úlohu poskytnúť základné informácie o rôznych druhoch zariadení a ich špecifickom použití:

Typ projektora Použitie Výhody Nevýhody
Projektory pre domáce kino Na sledovanie filmov alebo hrania hier v domácich podmienkach Vysoká kvalita obrazu, vynikajúce rozlíšenie, plynulý obraz bez trhania Vysoká cena kvalitných 4K projektorov, nevhodné na zobrazovanie prezentácií
3D projektory Na sledovanie filmov a hranie hier v 3D alebo 2D rozlíšení, súčasťou bývajú aj 3D okuliare Dokážu spracovať dvojrozmerný aj trojrozmerný obraz, vyznačujú sa vysokou úrovňou prenosu Veľmi vysoká cena
Kancelárske projektory Vhodné pre potreby prezentácií v školách alebo firemných zasadačkách Vyššia svietivosť, dlhá výdrž batérie, zníženie miery skreslenia pri sledovaní z uhlu, široká ponuka podporovaných formátov – to sú charakteristické vlastnosti týchto zariadení Nie sú vhodné na sledovanie filmov a dynamických videí (obraz je trhaný)
Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou Do malých učební a miestností Dobre pozorovateľný obraz aj zo vzdialenosti 1 metra, nevytvárajú tiene a neoslňujú prezentujúceho Potreba hladkej projekčnej plochy, nie sú vhodné na hranie hier a premietanie filmov
Miniprojektory Univerzálnosť a možnosť použitia vo viacerých miestnostiach Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery, nízka spotreba, integrovaná batéria a pamäť Disponujú slabším výkonom oproti pevným projektorom, horšia kvalita obrazu
Interaktívne projektory Pre školenia a firemné prostredia Interaktívnosť prezentácií, zároveň sú lacnejšie ako interaktívne tabule, sú nezávislé od výkonu počítača Potrebujú hladkú plochu na premietanie obrazu

Všetky druhy zariadenia majú svoje výhody a nevýhody. Všeobecne platí, že pre domácnosti sú najvhodnejšie projektory domáceho kina a 3D. V kanceláriách a školách nachádzajú uplatnenie prístroja kancelárske, interaktívne a miniprojektory.

Rozlíšenie

Najväčší vplyv na kvalitu obrazu má rozlíšenie projektoru. V súčasnosti je na trhu celá škála výrobkov, ktoré sa práve v tejto vlastnosti budú výrazne líšiť. Druhá tabuľka nášho článku poskytuje základný prehľad o rozlíšení a jeho využití:

Rozlíšenie Využitie
SVGA 800 × 600 px Vhodné na sledovanie televízneho vysielania a DVD prehrávania, obraz z počítača nezvládne
XGA 1024 × 768 px Vhodné na prezentácie a jednoduchšiu grafiku
SXGA 1280 × 1024 px Na kancelárske a školské prezentácie, zvládne aj zložitejšiu grafiku
UXGA 1600 × 1200 px Vhodné pre náročnejšiu firemnú klientelu
HD Ready 1280 × 720 px Solídna kvalita obrazu pre domáce kiná, má slabšie detaily zobrazenia
Full HD 1980 × 1080 px Najvyššia kvalita obrazu pre sledovanie domáceho kina, vysoká cena

Svietivosť a kontrast

Rovnako podstatný vplyv na dojem zo zobrazovaného obrazu má aj svietivosť zariadenia. Tá sa udáva v ANSI lúmenoch (značka ANSI). Čím vyššia je, tým výraznejšie projektor svieti. Vždy sa pred nákupom dobre rozmyslite, kam chcete projektor umiestniť.

Pre zle osvetlené izby či nočné premietanie filmov sa hodí projektor so svietivosťou do 1 500 ANSI. V slnečnejších priestoroch sa oplatí obzerať po prístrojoch sa svietivosťou v rozmedzí od 1 500 do 3 000 ANSI lúmenov. V prípade, že chcete plátno využiť pre vonkajšiu projekciu, rozhodne vyberajte modely výrazne presahujúce 3 000 ANSI.

Oproti ostatným parametrom nie je kontrast pre bežných zákazníkov až tak dôležitý. Význam má hlavne v prípade, že chcete sledovať filmy v tej najlepšej kvalite. Ak zariaďujete domáce kino, vyberajte taký projektor, ktorý disponuje kontrastom aspoň 10 000: 1, v ideálnom prípade aj trikrát vyšším.

Pozorovacia vzdialenosť

Ďalším kritériom, priamo ovplyvneným veľkosťou miestnosti a jej vlastosťami, je pozorovacia vzdialenosť. Vyberať môžete spomedzi zariadení, ktoré potrebujú pre ideálne projekciu umiestnenie niekoľko desiatok metrov od premietacej plochy, ale aj tými, ktorým plne postačujú dva metre.

Voľte správne s ohľadom na dispozičné riešenie, pretože vzdialenosť zásadne ovplyvňuje celkovú kvalitu obrazu.

Zobrazovacie technológie

V súčasnej dobe sa na trhu vyskytujú výrobky využívajúce troch základných projekčných technológií. Stretnete sa skratkami DLP, LCD a LED.

 • DLP technológia je tým najdrahším, s čím sa môžete na trhu stretnúť. Vyniká vynikajúcim kontrastom a hĺbkou farieb. Vhodná je pre záujemcov o domáce kiná. DLP systémy sa vyrábajú v jednočipovom alebo trojčipovom prevedení. Tiež sa môžete stretnúť s rozdelením na zariadenia pre kancelárske využitie a pre domácnosti.
 • LCD technológie sú potom úplným opakom. Síce sa predávajú za výrazne nižšiu cenu, ich vlastnosti sú však oproti DLP omnoho slabšie. Preto sa uplatnia skôr v kanceláriách, kde nižšia miera detailov a slabšieho kontrast nie sú prekážkou.
 • Technológia LED sa ešte len začína presadzovať, ale oproti svojim predchodcom vykazuje oveľa dlhšiu životnosť. Tá je samozrejme opäť vyvážená vysokou cenou. Pre svoju nízku svietivosť sa však hodia iba do dobre zatemnených miestností.

Náklady na prevádzku

Pri výbere si rozhodne skontrolujte prevedenie a cenu zobrazovacie lampy. Tá máva životnosť v rozmedzí od 1 000 do 4 000 hodín a musíte sa teda pripraviť na povinnosť jej pravidelnej výmeny. Samotná prevádzka projektora nebýva energeticky náročná.

Najpredávanejšie projektory podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.7 (216 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár