Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Najlepšie pohlcovače vlhkosti – tipy a rady 2023

7. 2. 2020 Aktualizované

Nadmerná vlhkosť v interiéri spôsobuje celý rad nepríjemnosti. Zatuchnutý vzduch, zarosené okná, dlhé schnutie uterákov v kúpeľni, odlepovanie tapiet či plesne na stenách, ktoré navyše vedú k alergiám alebo astme.  Práve na predchádzanie týmto problémom slúžia prístroje nazývané pohlcovače vlhkosti.

Hodia sa nielen do izieb, ale aj do šatníkov alebo áut. Všade tam nielen absorbujú nadbytočnú vlhkosť, ale modely s funkciou 2v1 taktiež pohlcujú nepríjemné pachy. A to všetko bez potreby energie.

Ktoré pohlcovače vlhkosti sú najlepšie, podľa akých kritérií si vybrať a koľko stoja? Poradíme vám v tomto článku.

Najlepšie pohlcovače vlhkosti

Obrázok Názov Shrnutie Kúpiť
Ceresit Aero 360 pohlcovač vlhkosti Ceresit Stop vlhkosti Aero 360° Pohlcovač s vymeniteľnou náplňou – tabletami a výdržou až 3 mesiace. Zistiť cenu
Pohlcovač vlhkosti Den Braven DEN BRAVEN Cleanhome Pohlcovač vlhkosti a pachu 650g Model s vymeniteľnými vreckami, pohlcuje vlhkosť aj pachy. Zistiť cenu
CERESIT absorpčné vrecúška CERESIT Stop vlhkosti absorpčné vrecúška 2x50g Jednorazové vrecúška do šatníkov alebo zásuviek s osviežujúcou vôňou. Zistiť cenu

Recenzia: Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°

Ceresit Aero 360 pohlcovač vlhkosti

Značka: Ceresit │Typ: vymeniteľná náplň – tablety│ Rozloha miestnosti: 20 m2Objem pohltenej vody: 1 – 1,3 l │ Výdrž náplne: do 3 mesiacov

Klady
 • 360° cirkulácia zvyšujúca efektivitu
 • Výdrž tabliet až 3 mesiace
 • Jednoduché používanie
 • Indikátor potreby výmeny náplne
Zápory
 • Účinný najmä v menších miestnostiach

Pohlcovač vlhkosti Ceresit Aero 360° je určený na znižovanie nadmernej vlhkosti v domácnosti. Funguje na princípe vymeniteľnej tablety, ktorá sa umiestňuje do jeho vnútra a pohlcuje vlhkosť. Tá sa premieňa na roztok, ktorý po naplnení zbernej nádoby (1,3 l) stačí vyliať. Konštrukcia prístroja umožňuje 360° cirkuláciu vzduchu okolo tablety, čo zvyšuje účinnosť.

Výrobca uvádza, že jedna tableta vydrží 3 mesiace v miestnosti s veľkosťou 20 m². Vplyv na to, po ako dlhom čase budete musieť tabletu vymeniť, má relatívna vlhkosť vzduchu a teplota v miestnosti. Na dobu účinnosť má vplyv aj rozloha miestnosti. V praxi preto môžete očakáva väčšinou kratšiu životnosť tablety.

Prvé kvapky sú viditeľné už po 12 hodinách od umiestnenia tablety do prístroja. Objem pohltenej vody zo vzduchu je 1 až 1,3 litra, čomu zodpovedá veľkosť zbernej nádoby. O tom, kedy je nádrž plná a čoskoro bude potrebné vymeniť náplň, vám dá prístroj vedieť červenou farbou na indikátore. Pohlcovač vlhkosti je účinný pri teplote aspoň 10°C, vhodný je teda najmä do obývaných priestorov, v chladnej pivnici už nemusí fungovať správne.

Prístroj značky Ceresit, ktorého kladnou stránkou je aj dizajn, odporúčame do domácnosti, ktoré trápi bežná vlhkosť z varenia, prania alebo sprchovania.

Recenzia: DEN BRAVEN Cleanhome Pohlcovač vlhkosti a pachu 650g

Pohlcovač vlhkosti Den Braven

Značka: DEN BRAVEN │ Typ: vymeniteľná náplň – granule vo vrecku │ Rozloha miestnosti: – │ Objem pohltenej vody: – │ Výdrž:

Klady
 • 2v1 – pohlcujú vlhkosť aj pach
 • Nízka cena
 • Jednoduché používanie
 • Automatické zastavenie pohlcovania pri ideálnej vlhkosti
Zápory
 • Výrobca neuvádza údaje o výdrži

Pohlcovač vlhkosti DEN BRAVEN Cleanhome je modelom s funkciou 2v1: pohlcuje vlhkosť a zápach. Funguje veľmi jednoducho. Na spodok plastovej nádoby umiestnite po rozbalení vrecko, ktorého náplň s hygroskopickými kryštálmi (súčasť balenia) premení vlhkosť zo vzduchu na kvapalinu. Po tom, čo sa minie účinok celej náplne, vodu z nádoby stačí vyliať a vrecko vymeniť.

Vhodný je do obytných miestností, ale aj kúpeľne, pivníc, karavanov či posilňovní. Výrobca ale neuvádza presné parametre veľkosti priestoru, do ktorého je vhodný, ani to, aká dlhá je jeho výdrž.

Disponuje funkciou, ktorá automaticky zastavuje absorpciu pri optimálnej vlhkosti v interiéri – konkrétne pri 45 %. V prípade, že sa vlhkosť opätovne zvýši, náplň vrecka pohlcujúceho vlhkosť sa znova aktivuje.

Prednosťou pohlcovača vlhkosti značky DEN BRAVEN je nízka cena, za ktorú získate dve funkcie. Odporúčame ho pre použitie všade tam, kde chcete, aby pôsobil ako prevencia pred nadmernou vlhkosťou a zápachom.

Recenzia: CERESIT Stop vlhkosti absorpčné vrecúška 2x50g

CERESIT absorpčné vrecúška

Značka: Ceresit │ Typ: jednorazové vrecúško │ Rozloha miestnosti: 1 – 2 m2Objem pohltenej vody: – │ Výdrž: 4 – 6 týždňov

Klady
 • 2v1 – pohlcuje vlhkosť a osviežuje vzduch vôňou
 • Udržuje šatstvo a obuv v skriniach čistú a sviežu
 • Vhodné aj do auta
 • Jednoduché používanie
Zápory
 • Účinný iba v najmenších priestoroch

Jednorazové absorpčné vrecúška značky CERESIT sú vhodné na pohlcovanie nadmernej vlhkosti v najmenších priestoroch s rozlohou do 1 – 2 m2. Napríklad v šatníkoch, skrinkách na topánky, zásuvkách, športových vakoch alebo interiéroch áut. Navyše, vrecúška majú funkciu 2v1: okrem pohlcovania vlhkosti osviežujú vzduch jemnou vôňou. Na výber máte levanduľu, vanilku či energickú vôňu ovocia.

Používanie jednorazových vrecúšok je úplne jednoduché. Stačí ich položiť alebo zavesiť do priestoru a hygroskopické perly premenia vlhkosť na gél, ktorý z nich nevytečie. Po strate účinnosti vrecúško vymeníte za nové. Trvanlivosť vrecúška je 4 až 6 týždňov v závislosti od relatívnej vlhkosti vzduchu.

Pohlcovač vlhkosti značky CERESIT vo forme jednorazových vrecúšok odporúčame do každého uzavretého šatníka, bielizníka či skrinky na topánky. Je to účinná prevencia pred nadmernou vlhkosťou, zatuchlinou oblečenia alebo vznikom plesní. Vhodné sú aj do interiérov áut, kde bránia zaroseniu okien z vnútornej strany a chránia čalúnenie pred vlhkosťou.

Najpredávanejšie pohlcovače vlhkosti podľa Heureky

Ako vyberať pohlcovač vlhkosti

Pri voľbe  pohlcovača vlhkosti máte na výber z dvoch základných typov: prístroj s vymeniteľnou náplňou a jednorazové pohlcovače vlhkosti (vrátane malých vrecúšok).

Rozhodovať by ste mali najmä podľa toho do priestoru s akou veľkosťou je produkt vhodný, aká je výdrž náplne a koľko vlhkosti pohltí. Zvoliť si môžete modely s pridanou funkciou, ktoré okrem vlhkosti pohlcujú aj pachy, alebo osviežujú priestor vôňou.

Pohlcovač vlhkosti funguje veľmi jednoducho: ide o malé plastové zariadenie, ktoré stačí umiestniť do miestnosti a vložiť do nich náplň – tabletu alebo granule zo špeciálnych materiálov. Tie premenia vlhkosť zo vzduchu na kvapalinu, ktorá sa zdržiava v plastovej nádobe. Následne ju stačí podľa potreby občas vyliať a náplň po strate účinnosti vymeniť.

Jednorazové modely po strate účinnosti stačí vyhodiť a vymeniť za nové.

Pohlcovač vlhkosti účinkuje na princípe prirodzené fyzikálneho procesu, preto na svoju činnosť nepotrebuje žiaden zdroj energie (elektrinu ani batérie) a zároveň ani nevydáva žiaden hluk.

Upozorňujeme, že pohlcovač vlhkosti nenahrádza odvlhčovač vzduchu. Ich názov aj úloha je obdobná, ale pohlcovač vlhkosti si poradí iba s mierne nadbytočnou vlhkosťou a v malom priestore. Ak vás v domácnosti, alebo inom priestore, trápi veľmi vysoká vlhkosť, steny sú vlhké a plesnivé,  potrebné je použiť elektrický prístroj odvlhčovač vzduchu, ktorý je schopný denne odčerpať zo vzduchu až desiatky litrov vody.

Náš tip

Výberu a použitia odvlhčovača vzduchu sa podrobne venujeme v tomto článku.

Pohlcovače  vlhkosti a ich vlastnosti

Klady
 • Znižuje nadmernú vlhkosť
 • Pohlcuje nepríjemné pachy/ rozvoniava priestor (produkty 2v1)
 • Nízka cena
 • Malé rozmery
 • Bez potreby energie
 • Bez hlučnosti
Zápory
 • Účinný iba v malých priestoroch
 • Neporadí si s veľmi vysokou vlhkosťou
 • Potreba meniť náplň alebo celý pohlcovač po strate účinnosti

Typy

Pohlcovače vlhkosti s vymeniteľnou náplňou:

Tablety – do prístroja sa umiestňuje tableta z absorpčných kryštálikov, ktoré pohlcujú vlhkosť z okolo prúdiaceho vzduchu a premieňajú ju na kvapalinu. Počas tohto procesu z tablety postupne ubúda. Po tom, čo sa rozpustí celá, je ju potrebné vymeniť za novú. Predávajú sa po jednej tablete alebo v cenovo výhodnejších baleniach viacerých kusov.

 

Pohlcovač vlhkosti bez elektriny

Granule – náplňou do prístroja je granulát, ktorý pohlcuje vlhkosť zo vzduchu a skvapalňuje ju do nádoby. Účinnosť granúl sa postupne znižuje, až je potrebné vymeniť za nový, ktorý sa predáva vo vreckách.

Jednorazové pohlcovače vlhkosti:

 Jednorazové prístroje – fungujú na rovnakom princípe ako predošlý typ. Rozdiel je v tom, že po naplnení nádobky kvapalinou ju nevylejete, ale celé zariadenie vyhodíte a vymeníte za nové.

Jednorazové vrecúška absorbujúce vlhkosť – stačí ich položiť alebo zavesiť do priestoru a pohlcujú vlhkosť, ktorá sa v nich ukladá ako gél. Materiál, z ktorého sú vyrobené, zabraňuje pretečeniu vlhkosti smerom von. Po strate účinnosti je ich potrebné vymeniť za nové.

Pohlcovače s absorbovaním pachov a vôňou:

Mnohé pohlcovače vlhkosti ponúkajú funkciu 2v1. Okrem absorbovania nadmernej vlhkosti zvládajú taktiež neutralizovať pachy. Vybrať si môžete zo širokej ponuky produktov, ktoré v priestore šíria príjemnú vôňu. Levanduľa, vanilka, broskyňa či vôňa jarných kvetov. Stačí si zvoliť náplň alebo jednorazové vrecúško s arómou podľa vašich preferencií. Pohlcovače vlhkosti s absorbovaním pachov a vôňou sa hodia nielen do obytných izieb, ale aj do zásuviek, šatníkov alebo automobilov.

Rozmery a hmotnosť

Medzi prednosti pohlcovačov vlhkosti patria ich malé rozmery. Plastové modely s nádobkou majú veľkosť okolo 20 × 20 × 15 cm a hmotnosť približne od 300 g do 1kg vrátane náplne.

Náhradné náplne: tablety merajú okolo 10 cm a vážia niekoľko sto gramov. Vrecúška s granulami sa predávajú s hmotnosťou od niekoľko sto gramov až po vyše 1 kg.

Veľmi malé sú taktiež jednorazové vrecúška, ktoré sa zmestia prakticky kamkoľvek. Merajú iba okolo 10 × 5 × 3 cm a vážia len zopár desiatok až stoviek gramov.

Objem a doba účinnosti

Dôležitou otázkou pri hľadaní ideálneho produktu je to, ako dlho bude účinkovať náplňkoľko vlhkosti pohltí? Odpoveď na to závisí najmä od relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty v miestnosti. Vplyv na to má aj veľkosť náplne.

Objem pohltenej vody je približne od niekoľko sto mililitrov do vyše jedného litra.  Trvanlivosť tabliet a granúl sa pohybuje od jedného až do niekoľkých mesiacov. Platí to pri vlhkosti mierne vyššej ako sú ideálne hodnoty vlhkosti v obytných priestoroch (45 – 60 %). Pohlcovač vlhkosti je teda účinný na zlepšenie klímy a zabráneniu vzniku plesní najmä v domácnostiach, ktoré trápi bežná vlhkosť z varenia, sprchovania či prania.

Objem pohltenej vody je u jednorazových vrecúšok výrazne nižší a preto patria iba do najmenších priestorov. Ich účinnosť vyprchá približne po jednom až dvoch mesiacoch.

Kde použiť

Pri výbere hľadajte v popise produktu alebo na jeho obale informáciu o tom do miestnosti s akou veľkosťou je produkt určený. Vo všeobecnosti platí, pohlcovače vlhkosti sú určené do menších priestorov, účinné sú najmä v miestnostiach s rozlohou 10 až 20 m2. Väčšina je vyrobená pre univerzálne použitie do obytných izieb, skladov či komôr, niektoré sú špecificky vyvinuté napr. do kúpeľne. Vo väčších priestoroch je potrebné použiť viacero prístrojov súčasne.

Jednorazové vrecúška sú určené do najmenších priestorov s rozlohou 1 až 2 m2, akými sú šatníky, botníky, zásuvky alebo skrine. Nájdete medzi nimi aj špeciálne vrecúškové pohlcovač vlhkosti do auta. Pomáhajú predchádzať tvorbe námrazy a zahmleniu okien zvnútra, udržiavajú čalúnenie suché, bránia tvorbe zápachu, vodných škvŕn alebo plesní.

Odvlhčovač v byte

Kde nakúpiť?

Pohlcovače vlhkosti nájdete v obchodov s domácimi potrebami alebo v supermarketoch. Najjednoduchšie je ich nakúpiť cez internet. Porovnať ceny rôznych predajcov a overiť si kvalitu produktu podľa recenzií zákazníkov môžete na Heureke. Širokú ponuku nájdete na stránkach predajcov Mall alebo Nay.

Najobľúbenejšie značky

Henkel (Ceresit)

Výrobca pohlcovačov vlhkosti Ceresit patrí do svetovo významného koncernu Henkel. Produkty na odstránenie problémov s nadmernou vlhkosťou prezentuje pod názvom „Stop vlhkosti“.  Ponúka viacero druhou pohlcovačov vlhkosti – prístroje určené do domácností, vrátane modelu vyvinutého pre podmienky kúpeľne, aj jednorazové absorpčné vrecúška. Vyrába aj modely 2v1 s absorbovaním pachov alebo s vôňou.

Ceresit Henkel logo

Orion

Spoločnosť založená v roku 1992 patrí medzi popredné české veľkoobchody pôsobiace v oblasti domácich potrieb. V jej portfóliu nájdete celý sortiment pohlcovačov vzduchu. Pod značkou „ULTRA FRESH“ ponúka prístroje s vymeniteľnými tabletami alebo granulátom. A taktiež jednorazové pohlcovače vlhkosti– buď ako plastovú nádobu na jedno použitie alebo vrecúškové pohlcovače. Na výber máte aj produkty 2v1 fungujúce aj ako osviežovač vzduchu.

logo orion domacnost

Ceny

Jednorazové pohlcovače vlhkosti kúpite od niekoľkých eur, prístroje s vymeniteľnou náplňou stoja približne od 8 eur do 15 eur vrátane náplne. Cena je nízka, ale rátať musíte s pravidelnou výmenou náplní alebo jednorazových produktov raz za mesiac alebo niekoľko mesiacov.

Náplne kúpite v závislosti od značky a veľkosti balenia (počtu tabliet/hmotnosti vrecka s granulami) taktiež od niekoľkých eur do cca 15 eur. Drahšie ale nie vždy znamená účinnejšie. Pred kúpou konkrétneho výrobku preto odporúčame prečítať si technické hodnoty výrobku, ale aj skúsenosti zákazníkov v recenziách na Heuréke alebo v e-shopoch.

Najpredávanejšie pohlcovače vlhkosti podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (2 hlasy)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár