Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček mobilov

Recenzia Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM

20. 8. 2018 Aktualizované

Po skvelom telefónu Huawei P20 Pro a P20 prichádza na rad recenzia odľahčenej verzie Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM, ktorá sa v tejto chvíli predáva za niečo nad 300 eur. Okrem našej modrej farby si môžete dopriať čierne alebo ružové prevedenie. Niektorí obchodníci predávajú tiež lacnejšiu verziu Single SIM.

Boli sme veľmi zvedaví, akou mierou sa na výslednej kvalite premietla lákavá cenovka. Hneď na úvod si prezraďme, že sme boli milo prekvapení a Lite verzia za pozornosť jednoznačne stojí.

Obsah balenia

Krabička tradičných rozmerov a vyvedenie ponúka mobilný telefón Huawei P20 Lite, nabíjačku s výstupom 2A, dátový kábel s koncovkou USB-C, plastová slúchadlá s mikrofónom a tlačidlom, kovovú sponku a papierové príručky (v našom balení chýbali).

Huawei P20 Lite 4GB-64GB Dual SIM - obsah balení

Dizajn a spracovanie – 8/10

Recenzovaný prístroj Huawei P20 Lite zastáva pozíciu strednej triedy veľmi dobre. Telefón meria 149 × 71 × 7,4 mm a váži iba 145 gramov, čo z neho robí pohodlného chytrého pomocníka. Zariadenie sa skutočne krásne drží a každý úchop je príjemný. Mimo nízkej hmotnosti za to bezpochyby môže aj slušná štíhlosť.

Všetky hrany sú dokonale zaoblené, takže vás žiadna časť nikde nereže ani nie je na dotyk nepríjemná. Zadná časť je navyše potiahnutá sklom a zrkadliacou perleťou, ktorá funguje ako také horšie zrkadlo na cesty. Bedrá telefónu však trpí na ušpinenosťou, ktorá sa prejavuje viditeľnými odtlačkami prstov. Podobne negujeme aj absenciu akejkoľvek odolnosti.

A keď sme pri tom bedákaní, ešte vypichneme nešvár tohtoročných Huawei telefónov, ktorým sú vystúpené duálne fotoaparáty. Ani verzia Lite nebola od tejto skazy ušetrená, čo sa negatívne premietlo na  “zraniteľnosti” šošoviek. Pri položení prístroja teda dávajte dobrý pozor. Okrem objektívov na chrbte ešte zbadáte blesk a čítačku odtlačkov prstov.

V jej prípade chválime skvelé umiestnenie a pohotové reakcie, ktoré z času na čas zvládli aj upotené prsty. Rovnako ako hornú hranu, aj spodnú zdobí miniatúrna dierka mikrofónu. Kúsok od nej je ešte reproduktor, pozícia 3,5 mm jacku a USB-C konektor pomalšej verzie 2.0 (prenášanie súborov do počítača trvá o niečo dlhšie).

Ľavá strana sa využíva pre výsuvnú hybridnú zásuvku, ktorej útroby pojmú buď dve nanoSIM karty alebo prípadne jednu SIM a pamäťovú kartu s maximálnou kapacitou 256 GB. Na protiľahlej časti ďalej zbadáte tradičné riešenie v podobe samostatného tlačidla pre zapínanie a vypínanie displeja a kolieskové tlačidlo pre reguláciu hlasitosti.

Čelná strana pocítila tohtoročnú novotu v podobe výrezu à la Apple iPhone X. Na jeho prítomnosť sme si v okamihu zvykli a niet dôvodu k negatívnym postrehom. Ide skrátka o rýdzo dizajnový prvok, ktorý buď niekomu sadne alebo nie. Na vzniknutom ostrovčeku si našiel miesto senzor, notifikačná LED dióda, telefónny reproduktor a selfie kamerka.

Do prístroja sa dá dostať hneď niekoľkými spôsobmi. Mimo tradičného PINu, gesta či čítačky odtlačkov prstov máte šancu dať prednosť funkcii rozpoznávania tváre. Jej služby boli vždy rýchle a okamžite sme si na ne zvykli. Telefón jednoducho zdvihnete zo stola a automatika sa postará o odomknutie. A aj keď sa prístroj niekedy neodomkol, išlo o nepočetné výnimky.

Na 80,5% prednej časti sa rozťahuje 5,84 “dotykový displej, ktorému bola do správy zverená trojica navigačných tlačidiel. Hneď pod nimi je potom strieborné logo značky. Obrazovka zaberá podstatnú časť prednej časti mobilu, a aj keď to pravda nie je, vďaka pomeru strán 19: 9 pôsobí až bezrámikovo.

Huawei P20 Lite 4GB-64GB čočka fotoaparátu

So spracovaním Huawei P20 Lite sme boli nadmieru spokojní. Najmä sa veľmi podaril príjemný povrch, ktorým inžinieri zaistili pohodlnú užívateľskú manipuláciu. K dokonalosti nám chýba odolnosť a vadia nám vystúpené duálne fotoaparáty …

Čo Huawei P20 vydrží sa pozrite na videu nižšie:

Displej – 8,5 / 10

Počas vybavovania správ a sledovania filmov budete hľadieť na IPS LCD displej veľký 5,84 “, ktorý ponúka maximálne rozlíšenie 2 280 × 1 080 pixlov a jemnosť 432 PPI.

FHD + rozlíšenie nie je problém ponížiť na HD +, čím ušetríte batériu. K ešte nižšej spotrebe je možné zapnúť funkciu inteligentného rozlíšenia, ktoré finálne rozlíšenie znižuje automaticky a bez vašej výpomoci.

Huawei P20 Lite displej

Obrazovka disponuje automatickým jasom sa svižnými reakciami na aktuálne prostredie, komfortným čítaním k odfiltrovaniu modrého svetla s možnosťou naplánovania zapnutia a vypnutia vrátane šetriča obrazovky a ďalších softvérových vymožeností. Farebný režim napríklad ladí teplotu farieb: od východiskovej, cez teplú až studenú.

Obrazovka je vskutku kvalitná a pekne sa na jej farebný prejav pozerá. Lúštiteľské problémy nenastali ani na priamom slnku či v nočných hodinách, kedy je minimálny jas citlivý na unavené oči. V podobnom kladu hodnotíme aj dostatočné pozorovacie uhly a rýchle reakcie. Displej nebol napodiv ani príliš ušpinený, čo nejeden záujemca ocení.

Celkom nás však prekvapila nemožnosť výrez softvérovo uschovať, ako to vedeli predchádzajúce vyspelejšie verzie Huawei. Nastavenie obrazovky túto voľbu síce zatiaľ neponúka, ale snáď časom pribudne.

Hardvér a výkon – 8/10

Technická výbava bola poctená prítomnosťou osemjadrového procesora Kirin 659 a 4 GB operačnej pamäte. Tejto dvojici ešte vypomáha grafický čip Mali-T830 MP2. Spoločne vytvárajú dostatočne výkonnú súhru s dobrými výsledkami.

Telefón bez väčších problémov zvládne stredne náročné hry, pričom rozbehnete aj naozaj náročné hry typu Shadowgun Legends. Pokles snímkovania je síce poznateľný, ale aj tak sa táto akčná strieľačka hrať dá. Bežná prevádzka je však svižná a načítanie a ukladanie súborov je otázkou okamihov.

Huawei P20 Lite 4GB-64GB Dual SIM - AnTuTu hardware

AnTuTu test hardvéru prezradil 87 242 bodov. Pre porovnanie výkonnejšie braček Huawei P20 si v tomto teste vybojoval 207 626 bodov a Huawei P20 Pro takmer 210 tisíc bodov.

Prístroj sa väčšinou ani nezahrieva, čo svedčí o slušnej stabilite a hardvérovej ​​vyváženosti. Interné úložisko výrobca dokladá na 64 GB, v praxi však počítajte s asi 51 GB. To je ešte stále veľa dátového priestoru, ktorý bežný užívateľ prakticky nevyužije. Pokiaľ ale patríte k tým náročnejším, kúpte si pamäťovú kartu a priestor rozšírte až o ďalších 256 GB.

Vedľa konektora pre nabíjanie zostalo potom miesto pre reproduktor. Jeho zvukové prejavy sú hlasné a kvalita stále dosť slušná. Aj tu sme teda boli spokojní a zrejme nebudeme sami. Stereo sme v tejto cenovej kategórii neočakávali.

Výdrž batérie a doba nabíjania – 8/10

Batéria sa svojou kapacitou 3 000 mAh asi nikoho nevytrhne. Papierové hodnoty sa prejavili do skutočnosti a počítať môžete s jednodennou prevádzkou.

Telefón síce nie je problém udržať “nažive” ešte o deň dlhšie, avšak to už je nutné siahnuť po úsporných režimoch a na nejaké vykecávanie cez Facebook a Skype musíte skrátka zabudnúť. AnTuTu test uznal batériu 8 002 bodov.

Huawei P20 Lite 4GB-64GB Dual SIM - AnTuTu baterie

Našťastie nabíjanie netrvá príliš dlho. Opakujúca sa prax preukázala dobu trvania asi hodinu a pol, niekedy o pár minút dlhšie. To sú slušné výsledky, ktoré telefón nezahanbí a nervóznych majiteľov nerozhorčí. Podporu rýchlonabíjania je tu skrátka poznať. Absencia bezdrôtového nabíjania snáď ani nikoho neprekvapí.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Chrbát telefónu zdobia dva objektívy, ktorých číselné hodnoty nie sú na prvý pohľad ktovieako zaujímavé. Hlavný snímač zastúpila 16 Mpx šošovka so svetelnosťou f/2,2, pričom hneď pod ňou je sekundárna výpomoc v podobe 2 Mpx Bokeh šošovky. Jej hlavným údelom je snímanie objektu pozadia a prípadné rozmazanie skrze portrétne režim. Selfie výbava zahŕňa 16 Mpx a svetelnosť f/2,0.

Viac fotografií v originálnom rozlíšení nájdete tu.

Všetka vymenované výbava väčšinou odvádza vynikajúcu prácu, za ktorú sa telefón hanbiť rozhodne nemusí. Často krát sa nám podarili skutočne dych berúce obrázky, na ktoré je radosť pozerať aj na väčšom monitore so slušným rozlíšením.

No uznajte sami, nie sú tie žltkasté kvety nádherné? A čo potom zelené lístie alebo kvet harmančeka? Jednoducho nádhera. Makro snímky sú teda parádne a rozmazanie pozadia funguje výborne.

Ani tu však neboli výsledky vždy stopercentné. Objektívy občas zápasili so slnečným žiarením, alebo sa naopak zdarne nevyrovnali s väčším množstvom tieňov a čiernej. Avšak aj keď sa nie všetky fotografie podarili, výsledná práca bola poväčšine dosť slušná. Body ale musia ísť dole za zlé nočné zábery a kvalitu videí.

Maximálne rozlíšenie pohyblivých záberov predstavuje Full HD pri 30 snímkach za sekundu, čo je jednoducho na dnešné pomery a cenu telefónu pramálo. Záberom dokonca viditeľne chýba stabilizácia, ktorá by výsledok možno aspoň čiastočne vylepšila.

Pre splnenie recenzentskej úlohy sa ešte pozastavte pri fotografickom prostredí. Ponuka zahŕňa mnoho režimov vrátane profesionálneho, panorámy, časozberného či HDR. Ďalšie nastavenia zahŕňajú voľbu rozlíšenia, značky GPS či sledovania objektu.

Pre hračičky je potom k dispozícii ovládanie zvukom (fotí, keď váš hlas dosiahne nastavenej úrovne decibelov), fotenie dotykom či užitočná mriežka.

Kvalitu snímok môžete porovnať s Huawei P20 Pro a Huawei P20.

Systém a konektivita – 9/10

Operačný systém zastúpil Android verzia 8.0.0, ktorému pritakáva EMUI nadstavba úplne rovnakej verzie. Systém zahŕňa chytrú asistenciu s uľahčením, ovládaním pohybom a hlasom, manipuláciou so zvukom, užívateľskými účty a celkovou správou pripojenia telefónu.

Očakávať môžete spoluprácu s technológiou Wi-Fi 802.11 b / g / n, hotspotom, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS, NFC a podporou USB-C typu USB 2.0. Užívateľské prostredie zahŕňa aj FM rádio, avšak chýba podporu infraportu.

Medzi predinštalovanými programami nechýba kalkulačka, kalendár, rekordér (nahráva výborne), svietidlo, kompas a aplikácie od Googlu ako Gmail, Disk či Chrome. Za príjemný považujeme poznámkový blok a k užitočným radíme aplikáciu Tipy, ktorá vás oboznámi o všetkých funkciách vlastnou cestou.

Systémové prostredie je celkovo svižné, súbory a fotografie sa rýchlo ukladajú a na nič zlé sme počas mesačného testovania neprišli. Telefón je vysoko stabilný a o zdĺhavom načítanií alebo sekaní nemôže byť ani reč.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Na Heureke sa nazbierala takmer stovka užívateľských recenzií, ktoré sa spoločne zhodli na krásnom 95% hodnotení. Ostatne nie nadarmo je telefón na špici obľúbenosti zákazníkov. Všetci sa väčšinou zhodli na pekných fotografiách, podarenom dizajne a slušnom pomere cena/výkon. Z tých niekoľkých málo negatívnych komentárov sa väčší počet zhodol na priemernej výdrži batérie, k čomu sa aj my prikláňame.

Prémiový dizajn a nízku hmotnosť vrátane funkcie odomykanie tvárou chvália zahraničné recenzie na stránke Tech Advisor. Ak vás zaujíma niečo špecifické, buď nám dajte vedieť skrze diskusiu pod článkom alebo si zájdite na fanúšikovské rozprávanie na oficiálnej stránke výrobcu.

Alternatívy k Huawei P20 Lite

Do podobnej cenovej kategórie spadá napríklad vynikajúci smart telefón LG G6, ktorý okrem odolnostných certifikácií IP68 vlastní tiež vojenskú certifikáciou MILD-STD 810G. Na zahodenie nie je ani 5,7 “obrazovka s rozlíšením 2 672 × 1 440 pixelov, výkonný procesor Snapdragon 821 a kvalitné fotoaparáty schopné natáčať v UHD rozlíšení.

Za menší príplatok si môžete ako alternatívu zaobstarať prístroj z vyššej strednej triedy Asus ZenFone 5, ktorý má kvalitný Super IPS + LCD 6,2 “displej, vlastné výkonné osemjadro v podobe procesora Snapdragon 636 a dokáže natáčať až v 4K pri 30 FPS.

Záverečné hodnotenie

7.9

Skvelý

Huawei P20 Lite je pohľadný šikovný telefón, ktorý si svojich priaznivcov určite nájde. Vie krásne fotografovať, ponúka pekný displej, slušný výkon a odomykanie skrze tvár. Škoda kývajúceho sa chrbta a kymácajúcich sa videí.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
8
Výdrž batérie
6
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pekný dizajn
  • Skvelá manipulácia
  • Prekrásny displej
  • Slušný výkon
  • Krásne fotografie
  • Rýchly a plynulý systém
  • Odomykanie tvárou a čítačkou
Zápory
  • Vystúpené a "zraniteľné" objektívy
  • Kývajúca sa konštrukcia
  • Stále ušpinený chrbát
  • Nevie natáčať v 4K
  • Videá bez stabilizácie

Najpredávanejšie telefóny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár