Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Recenzia Apple iPhone 7

iPhone 7. Vydarený kúsok z dielne kalifornského giganta s nahryznutým jabĺčkom v logu, ktorý navyše dokáže aj po dvoch rokoch od svojho predstavenia pohodlne sfúknuť vlajkové lode niektorých iných popredných spoločností v mobilnom segmente.

Vyladený systém, slušný fotoaparát, avšak aj istá dávka sterility či nepresvedčivá výdrž batérie. Poďme sa spoločne pozrieť na to, v čom nás iPhone 7 počas redakčného testu milo i nemilo prekvapil.

Obsah balenia

Už na prvý pohľad je jasné, že sa Apple aj v tomto prípade držal svojej tradície a od prémiovosti neupustil. Pevná papierová krabička v sebe ukrýva okrem telefónu aj nabíjací adaptér, USB/ Lightning napájací kábel, slúchadlá s Lightning konektorom, redukciu z 3,5 mm jacku na Lightning konektor či sponu na otváranie šúflika pre SIM kartu.

Tradične tu nájdeme aj manuály vo viacerých jazykoch či samolepky nahryznutých jabĺčok. Všetko je starostlivo uložené v drobných papierových škatuľkách.

Dizajn a spracovanie – 8/10

Dizajn iPhonu je presne taký, na aký sme zvyknutí. Prémiový a predsa nenápadný. Zadný hliníkový kryt je pevný a zaoblený, v rukách preto pôsobí príjemným dojmom. Trochu nás mrzí vystupujúca šošovka hlavného fotoaparátu, o ktorú sa iPhone na vodorovnom povrchu opiera. Chráni ju však zafírové sklíčko, ktoré má na Mohsonovej stupnici tvrdosti len o jeden stupeň menej ako diamant, a tak by to malo byť v poriadku.

Ak ste majiteľom staršieho iPhonu 6 či 6s, na výraznejšie dizajnové zmeny rýchlo zabudnite. Áno, šošovka je o čosi väčšia a aj antény sa presunuli zo zadného krytu k jeho hranám, ale to je tak všetko. Kryt je inak nezmenený, rovnako ako dizajn telefónu vo všeobecnosti. Predný panel disponuje stále 4,7-palcovým displejom, snímačom okolitého svetla, sekundárnym reproduktorom, predným fotoaparátom a okrúhlym “tlačidlom”, o ktorom si ešte povieme neskôr.

Horná hrana ostala prázdna, na tej spodnej nájdeme napájací Lightning konektor a dve mriežky. Pod jednou z nich je mikrofón, pod druhou zasa hlavný reproduktor. Ľavá strana zariadenia ponúka tradične tlačidlá ovládania hlasitosti a prepínač medzi normálnym, respektíve tichým režimom, na pravej strane zasa nájdeme tlačidlo zablokovania a šuflík na SIM kartu.

iPhone 7 zapadne pohodlne aj do menších rúk, napokon, jeho rozmery predstavujú príjemných 138.3 milimetrov na výšku a 67 milimetrov na šírku. Samotný smartfón je hrubý 7.1 milimetrov a s hmotnosťou 138 gramov je viac-menej jasné, že vás ťažiť nebude ani vo vrecku.

Displej – 8,5/10

Ako som už spomínal, displej iPhonu 7 je veľký 4,7”. V dobe tabletofónov tak ide o rozmerovo príjemnú zobrazovaciu jednotku, ktorá navyše neurazí ani svojou kvalitou. Neponúka síce Full HD zobrazenie, avšak garantujem vám, že pri využití tak širokej farebnej palety, akú Apple zvolil, si to ani nevšimnete.

Apple iPhone 7 displej

Displej je tak už tradične kvalitný, ponúka IPS LCD technológiu a verné zobrazenie za všetkých svetelných podmienok. Vo všeobecnosti platí, že sú farby iPhonu 7 o čosi teplejšie, ako tomu bolo v prípade iPhonov 6 a 6s. Ťažko povedať, či ide o výhodu alebo nevýhodu, názor si musíte urobiť sami. Každopádne, zmena je tak minimálna, že ak ste starší iPhone nepoužívali, ani by ste na ňu zrejme neprišli.

Aj v tomto prípade disponuje zobrazovacia jednotka technológiou 3D Touch, ktorá je dostupnejšia pre stále viac aplikácií. V praxi to znamená to, že v závislosti na sile zatlačenia displeja vyvoláte rôznu reakciu. Pomerne návyková vec, predovšetkým pre natívne aplikácie od Apple, ktorých ovládanie sa takto výrazne urýchľuje.

Čo nás mrzí, sú zbytočne veľké okraje zo všetkých strán displeja. Ten totiž zaberá len 65.6 % z celkovej plochy predného panela, čo je pomerne málo. Niet pochýb o tom, že smartfóny s Androidom majú tento fakt zvládnutý oveľa lepšie. Ostáva tak len dúfať, že sa Apple v tomto ohľade do budúcnosti polepší.

Hardware a výkon – 9,5/10

Aj keď neponúka iPhone 7 možno až tak “silné” komponenty, ako jeho Androidoví súperi, jeho výkon je minimálne rovnaký, často dokonca lepší. Ako je to možné? Jednoducho. Štvorjadrový procesor Apple A10 Fusion o takte 2.34 GHz ponúka v kombinácii s operačným systémom iOS stabilitu, o akej by sa mohlo mnohým smartfónom s Androidom len snívať.

Z hľadiska “hardvéru” tiež stojí za zmienku fakt, že iPhone 7 disponuje dvomi GB operačnej pamäte RAM či grafickým čipom PowerVR Series7XT Plus. Ten dostal až šesť jadier, a tak sa spomalených reakcií či akýchkoľvek iných problémov so zobrazovaním obávať rozhodne nemusíte.

V prípade hardvéru nastala aj jedna výraznejšia zmena. Snímač odtlačku palca v okrúhlom tlačidle pod displejom je aj naďalej samozrejmosťou, zmizlo ale tlačidlo. Jeho mechanickú podobu totiž Apple nahradil dotykovou plochou, ktorá sa vyznačuje vibračnou spätnou odozvou. Zvoliť si môžete hned tri typy vibrácie, ktoré vám budú simulovať reálne zatlačenie tlačidla.

Apple iPhone 7 detail tlačítka

Na novú technológiu sa nám zvykalo veľmi dobre. Dotykové tlačidlo sa totiž neopotrebuje a nezničí, s čím mali z času na čas staršie iPhony problémy. Rovnako tak je o čosi rýchlejšie. Dôvod je prostý – mechanické zatlačenie trvá predsa len dlhšie.

Nejde ale o jedinú zmenu. Z iPhonu 7 zmizol aj 3,5 mm audio jack, čo považovali mnohí za krok vedľa. Už teraz je ale jasné, že touto cestou sa budú uberať viacerí výrobcovia. Šetria totiž priestor, navyše, smartfón môže byť vďaka absencii audio jacku ešte tenší. Opäť ide o zmenu, na ktorú si jednoducho musíte zvyknúť. Apple ale vyriešil túto novinku pomerne elegantne a v prípade, že máte obľúbené slúchadlá práve s 3,5 mm audio jackom, môžete využiť redukciu priloženú v balení, ktorá vám ich prevedie na Lightning konektor.

Výborný je zvuk predovšetkým z reproduktorov. Tie sú v iPhone 7 celkovo dva – jeden určený primárne pre telefonovanie, ten je umiestnený na prednom paneli. Druhý hlavný reproduktor, zaberá pravú stranu spodnej hrany telefónu. Reproduktory ponúkajú funkciu stereo, pričom je nutné povedať, že zvuk sa inžinierom z Applu skutočne podaril. Plechový zvuk, na aký sme pri niektorých smartfónoch zvyknutá, našťastie iPhone 7 netrápi. A to ani pri vyšších tónoch.

Testy v benchmarkoch

Aj keď je dnes už jasné, že testy v benchmarkoch veľa neznamenajú, rozhodli sme sa ich pre vás zrealizovať. Prostredníctvom AnTuTu Benchmark sme tak urobili hĺbkový prieskum toho, aký výkon to vlastne iPhone 7 v skutočnosti ponúka.

Apple iPhone 7 AnTuTu

V celkovom meraní získal náš iPhone 7 vo verzii 128 GB skóre 124 382 bodov. AnTuTu nám zároveň ponúkol porovnanie s ostatnými Apple zariadeniami. Tak napríklad iPhone 6 dosiahol v teste necelých 80-tisíc bodov, čo činí rozdiel asi 50-tisíc bodov v prospech iPhonu 7. Za najvýkonnejšie Apple zariadenie označil benchmark špičkový 12,9-palcový tablet Apple iPad Pro druhej generácie, ktorý si na svoje konto pripísal 277 187 bodov.

Výdrž batérie – 7/10

Bohužiaľ, dostávame sa k jednej z najväčších slabín iPhonu 7. V dobe, keď sa stáva výraznejšie navyšovanie kapacít batérií už akýmsi štandardom, Apple v tomto ohľade výrazne zaostáva. A tak sa musíte zmieriť s tým, že vlajková loď z konca roku 2016 prvé husle v tomto ohľade rozhodne hrať nebude.

Z nášho redakčného testu môžeme potvrdiť, že iPhone 7 skutočne nebol schopný na jedno nabitie “prežiť” do druhého dňa. S telefónom sme počas dňa bežne pracovali, vybavili si niekoľko hovorov, SMS správ a e-mailov. Po celý čas sme mali zapnuté mobilné dáta, prehliadali sme internet a využili niekoľko aplikácií.

Apple iPhone 7 příslušenství

Výraznejšie nám nepomohla ani manuálna úprava jasu, ktorý sme sa snažili pri každej možnej príležitosti čo najviac znížiť, ani funkcia Režim slabšej batérie. Tú sme použili pri zostávajúcich 20 % batérie. Áno, iPhone sa vybíjal pomalšie, avšak rátať musíte s obmedzeným alebo vypnutým načítavaním e-mailov, funkciou Hey Siri, osviežovaním aplikácií na pozadí, automatickým šťahovaním či niektorými vizuálnymi efektmi.

Ak ide o dĺžku nabíjania, iPhone je na tom v porovnaní s konkurentmi zle. Chýba tu totiž funkcia rýchleho nabíjania – o bezdrátovom dobití pomlčíme ešte viac. Každopádne, iPhone 7 sa dobije z 0 na 100 % za dve hodiny a osem minút. Len pre porovnanie, Samsung Galaxy S7 to zvládne za jednu hodinu a 51 minút.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Pravidelného vylepšovania sa dočkal aj fotoaparát. iPhone 7 dostal optickú stabilizáciu obrazu, ktorá mu jednoznačne svedčí. Vďaka nej sú výsledné fotografie ešte krajšie a vo všeobecnosti preto platí, že sedmička od Apple tvorí obrázky porovnateľné s kompaktnými fotoaparátmi i vlajkovými loďami ostatných spoločností.

Zadný fotoaparát, ktorý má 12 megapixelov, dostal svetelnosť f/1.8. Tá je oproti iPhonu 6s nižšia, čo napokon znamená aj lepšie fotky v zhoršených svetelných podmienkach. Vo všeobecnosti platí, že iPhone 7 sa s nimi dokáže popasovať lepšie, avšak zabúdať nemôžeme ani na fakt, že ide stále len o smartfón, ktorý nie je na profesionálne fotenie v noci určený.

Mimochodom, fotoaparátu pri fotografovaní dopomáhajú aj štyri LED prisvetľovacie diódy duálneho tónu (studená a teplá biela). Tie vyrovnávajú a neutralizujú svetlo z blesku, vďaka čomu sú výsledné fotografie realistickejšie.

So zadnou kamerou dokážete taktiež natočiť zaujímavé videá. V rozlíšení Full HD môžete točiť pri 30, 60 i 120 snímkoch za sekundu, v prípade HD je to dokonca až 240 snímkov za sekundu. Apple si taktiež pripravil možnosť natáčania 4K videí, pri tých využijete maximálnych 30 snímkov za sekundu.

Naše skúsenosti hovoria jasne. Na iPhone 7 sme fotili často a radi. Výsledok nás v drvivej väčšine prípadov veľmi milo prekvapil, a tak sme pochopili jednu vec. To, čo kedysi dokázal ťažký fotoaparát zavesený na krku, dnes už bez problémov dokáže aj spratný iPhone 7.

Ak ide o prednú kameru, tá dostala rozlíšenie 7 megapixelov a svetelnosť f/2.2. Full HD video ňou natočíte pri tridsiatich snímkoch za sekundu, čo je postačujúce.

Systém a konektivita – 9/10

iPhone 7 prišiel na trh, rovnako ako ostatné iPhony, so systémom iOS z dielne Apple. Len ťažko by sme mohli hľadať nejaké negatíva, jednoducho, tento systém funguje z nášho pohľadu neporovnateľne lepšie, ako zelený Android. Dôvodom je predovšetkým fakt, že zatiaľ čo pri Androide volia viacerí výrobcovia svoje nadstavby, na iPhone nič také nenájdete.

Počas nášho používania sa správal iOS stabilne, nezasekával sa a nevypínal aplikácie. Samozrejme, stále ide len o mobilný operačný systém, a tak s možnosťou tohto všetkého musíte rátať bez ohľadu na to, či máte iPhone alebo neporovnateľne lacnejší smartfón. Ak ide o konektivitu, samozrejmosťou je podpora sietí CSM, CDMA, HSPA, EVDO i LTE. O bezproblémový prístup k internetu sa postará taktiež podpora Wi-Fi v štandardoch 802.11 a/b/g/ n/ac. Konektivitu dopĺňa aj GPS či Bluetooth vo verzii 4.2. Infraport by ste tu hľadalimárne. Pokiaľ ide o NFC, iPhone 7 ho má. Využiteľné je tu však, žiaľ, len pre platby ApplePay, ktoré sú na Slovensku hudbou budúcnosti.

Najzaujímavejšie funkcie

Naše srdcia si jednoznačne získala takzvaná haptická odozva. Po novom totiž iPhone pri istom úkone veľmi príjemne zavibruje. Urobí tak pri prepnutí ovládača na tichý režim, pri načítaní e-mailov či pri zmene v nastaveniach. Funkciu dokonca podporujú aj niektoré aplikácie a hry. Na prvý pohľad sa síce môže zdať ako zbytočná – a možno aj na druhý. Je ale poriadne návyková a iPhonu 7 zvyšuje dávku prémiovosti.

Funkciu Siri vám snáď už ani nijako špeciálne predstavovať nemusíme. Ide o hlasovú asistentku Applu, ktorú nájdete aj v iPhone 7. Pravdou je, že neporovnateľne viac ju využijútí anglicky hovoriaci z vás, ale minimálne základné frázy sa dokáže naučiť každý.

O tom, že myslí Apple pri tvorbe svojich smartfónov skutočne na detaily, nás presvedčila aj tretia zaujímavá funkcia – SOS. O čo ide? Je to jednoduché. Po aktivácii tejto funkcie vám stačí len päťkrát zatlačiť na tlačidlo zamknutia. Následne si môžete zobraziť vaše zdravotné údaje, prípadne si privolať pomoc. V nastaveniach si môžete čas v prípade núdze ešte skrátiť a zvoliť automatické vytáčanie.

Recenzie a skúsenosti zákazníkov

Používatelia si v recenziách na portáli Heureka (93 %) pochvaľovali predovšetkým kvalitu displeja, reproduktorov, fotoaparátu či vodeodolnosť zariadenia. Menej im už vyhovovala nepresvedčivá výdrž batérie či cena iPhonu.

Zahraničné recenzie hovoria jasne. Redaktorom cnet.com sa páči vylepšený výkon aj nový fotoaparát, chýba im ale 3,5 mm jack. Rovnako nie sú spokojní so zdvojeným fotoaparátom len pri modeli 7 Plus. Recenzie na theverge.com pochválila displej a vodeodolnosť, prekážajej takmer totožný vzhľad s iPhonom 6.

Alternatívy k iPhonu 7

Aký by to bol boj v mobilnom segmente, ak by v ňom popri Apple nebol aj Samsung. Potvrdilo sa to aj v roku 2016, keď sa ukázalo, že najvážnejším konkurentom pre iPhone 7 bude práve vlajková loď Samsungu – model Galaxy S7 Edge. Ten ponúka nádherný Super AMOLED displej o veľkosti 5.5 palcov, ktorý zaberá viac než 76% plochy celého predného panelu. Navyše je po oboch stranách zaoblený. Galaxy S7 Edge sa môže pochváliť aj 12 Mpx hlavným fotoaparátom či batériou o kapacite 3 600 mAh. V súčasnosti je model od Samsungu oproti iPhonu 7 lacnejší v priemere o 100 eur.

Druhá alternatíva sa nám vyberala len veľmi ťažko, napokon sme sa ale rozhodli prev lajkovú loď spoločnosti HTC. Tá priniesla model s radovým označením 10, ktorý sa pýšil 5.2” displejom, hlavným fotoaparátom s rozlíšením 12 Mpx či štyrmi GB operačnej pamäte RAM. Prístroj poháňa štvorjadrový procesor Snapdragon 820 a o výdrž sa stará batéria o kapacite 3 000 mAh. HTC 10 je v súčasnosti od iPhonu 7 lacnejší v priemere o 60 eur.

Z alternatív z dielne Apple pre vás vyberáme model iPhone X. Prelomový smartfón upustil od 4,7-palcového displeja a zvolil 5.8″ Super AMOLED zobrazovaciu jednotku. Tá tak pokrýva 82.9 % prednej steny smartfónu, výnimkou je len výrez na prednú kameru a potrebné snímače. Najnovší iPhone X tiež ponúka dvojicu hlavných fotoaparátov či šesťjadrový procesor Apple A11 Bionic o takte 2,39 GHz. Jeho priemerná cena sa pohybuje na úrovni 950 eur.

Záverečné hodnotenie

8.2

Skvelý

iPhone 7 bol pre nás príjemným prekvapením. Výraznejších dizajnových zmien sme sa síce nedočkali, ale čo je podstatnejšie, iné je to už “pod kapotou”. Výkonnejší procesor, lepší fotoaparát či vyladenejší systém sú len niekoľkými z mnohých vylepšení, s ktorými iPhone 7 prichádza.

Dizajn a spracovanie
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž batérie a doba nabíjania
7
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
7
Klady
  • Vodeodolnosť
  • Kvalita fotoaparátu
  • Skvelé stereoreproduktory
  • Vyladenie systému iOS
  • Kvalita konštrukčného spracovania
  • Dotykový home button
Zápory
  • Slabšia výdrž batérie
  • Sterilita pri dizajnovom spracovaní
  • Priveľké okraje okolo displeja
  • NFC len pre platby Apple Pay

Najpredávanejšie telefóny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár