Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Rebríček tabletov

Recenzia Alcatel PIXI 4 (7″)

26. 2. 2017 Aktualizované

Počas posledných niekoľkých rokov došlo k obrovskému boomu inteligentných zariadení, ktoré zaplavili prakticky celý svet. Sú inteligentné, malé a napriek tomu výkonné. Jednou z najväčších výhod inteligentných prístrojov je ich ľahká dostupnosť. Kúpiť si možno zariadenie za niekoľko stoviek eur, ale aj za oveľa menej. A práve druhého prípadu sa týka táto recenzia. Pri čítaní recenzie tak majte stále na pamäti, že jednotlivé hodnotenia vychádzajú z porovnania s ostatnými, cenovo podobnými tabletmi.

Na redakčný stôl k nám doputoval 7″ tablet Alcatel PIXI 4 (model 8063), ktorý si môžete kúpiť za priemernú cenu 55 € (02/2017) v bielej alebo našej sivej farbe. Reč je teda o tablete nízkej triedy, ktorý je cenovo dostupný pre používateľov, ktorí nemajú dostatočné finančné prostriedky alebo jednoducho nechcú investovať ťažko nasporené eurá do drahšieho tabletu. Či už patríte do akejkoľvek kategórie, v nasledujúcich riadkoch sa Alcatel PIXI 4 pokúsi vybojovať vašu pozornosť.

Obsah balenia

Recenzia Alcatel PIXI 4

Papierové balenie Alcatelu obsahuje okrem tabletu nabíjačku a USB konektor. Súčasťou balenia by mal byť aj manuál, ale ten sa zrejme predchádzajúcim recenzentom niekde stratil. V prípade kúpy s ním však môžete počítať. Od balenia som ani nič prekvapivé neočakával. Výrobca sa bezpochyby sústredil na čo najnižšiu cenu, ktorá by sa v prípade pridania slúchadiel o nejaké euro musela vyšvihnúť smerom nahor, čo je v tomto prípade nežiaduce.

Dizajn a vyhotovenie – 6/10

Ak porovnáme Alcatel PIXI 4 s ostatnými tabletmi, vzhľadom na 7″ TFT displej ide o tablet menších rozmerov: výška 189,2 x 107,6 x 9,15 mm. Napriek takmer centimetrovej šírke prístroja vážiaceho 250 gramov sa zariadenie pohodlne drží v jednej ruke. Je teda ideálnym pomocníkom napríklad pri varení, keď v jednej ruke držíte tablet a druhou vyťahujete veci z chladničky – vyskúšané.

Displej je s ostatným vybavením vložený do celoplastového puzdra sivej farby, ktoré má zadnú stranu drsnú. Telo tabletu pôsobí veľmi lacno (však aj je), pričom pri každom uchopení tabletu pocítite prehýbanie lacného materiálu. Zadné plastové veko je veľmi tenké, teda má pri hrubšom uchopení tendenciu sa prehýbať. Nežiaduce prehýbanie je niekedy sprevádzané aj jemným škripotom. Pri bežnej manipulácii sa však ostatné časti konštrukcie osvedčili ako prekvapivo pevné.

Na čelnej strane sa okrem displeja nachádza aj 0,3 Mpx kamera, zvyšok je ale holý. Vrchná hrana ponúka pohľad na zdierku mikrofónu, micro-USB portu a otvor na 3,5 mm jack. Protiľahlá spodná hrana však zíva prázdnotou. Na zadnej strane sa nachádza 2 Mpx kamera a podlhovastý otvor reproduktora. V prípade zadnej kamery by som uvítal, keby bola umiestnená o niečo nižšie. Často sa mi totiž stávalo, že som pri fotografovaní svojimi prstami prekrýval šošovku. Malý kúsok od reproduktora je logo výrobcu a na úplnom spodku presné označenie daného modelu. Na ľavej hrane je otvor na vsunutie micro SD karty, pričom protiľahlá pravá hrana je určená pre vypínacie tlačidlo displeja a kolískové tlačidlo na ovládanie zvuku. Nič nové, staré známe klasiky.

Displej – 7,5/10

Alcatel PIXI 4 ukrýva 7″ TFT displej v rozlíšení 1024 x 600 pixelov, od ktorého som príliš neočakával. O to viac som bol nakoniec prekvapený, pretože sa mi jeho výstup páčil nielen pri hraní hier a sledovaní videí, ale aj pri surfovaní a čítaní kníh. Jemnosť vykreslenia nebola vôbec zlá a tak mi nízke hodnoty displeja vôbec nevadili. Displej navyše skvele reagoval na všetky mnou zadané gestá.

Recenzia Alcatel PIXI 4

Pochváliť však nemôžem „mäkkosť“ displeja, ktorý sa pri styku s mojimi prstami znateľne prehýbal a pôsobil veľmi krehko. Vzhľadom na absenciu ochranného skla som tiež presvedčený, že povrch displeja bude náchylný na viditeľné poškriabania. Na displeji sú tiež viditeľné odtlačky prstov.

Ani pozorovacie uhly nedopadli príliš dobre. Pri písaní recenzie som sedel pri notebooku a tablet som mal položený hneď pred sebou. Ak som však nebol nad Alcatelom priamo naklonený, farby sa začali strácať a ostrosť bola razom tam. Na sledovanie filmov vo dvojici je teda tablet úplne nevhodný.

Výkon a hardvér – 6,5/10

Vnútri tabletu pracuje štvorjadrový procesor MediaTek MT8127 s frekvenciou 1,30 GHz. Dopĺňajú ho iba 1 GB operačnej pamäte a 8 GB interného úložiska, ktoré je možné pomocou micro SD karty rozšíriť až na 32 GB. Pri hraní hier sa zadná časť tabletu zahrieva, čo sa však na používaní a výslednom výkone nikdy nepodpísalo – tablet nestrácal výkon.

Celkom ma prekvapilo, že si prístroj poradil aj s náročnejšími hrami typu Eternium: Mage and Minions alebo Goddess: Primal Chaos. Počas hrania síce došlo k občasnému poklesu snímkovania, avšak nestretol som sa s ničím, čo by ma od hrania odradilo. O to viac som bol prekvapený, že v AnTuTu Benchmarku Alcatel PIXI 4 dosiahol iba 26 297 bodov.

AlcatelPIXIBenchamrk

Milo ma prekvapil aj zvukový výstup. Nielenže je reproduktor vhodne umiestnený (pri zadnej kamere), ale tiež dokáže vyprodukovať silný zvuk. Jazzové orgie však samozrejme neočakávajte a prihliadajte na cenovú kategóriu recenzovaného kúska.

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania – 5/10

Batéria určite nepatrí medzi silné stránky nášho tabletu. Niet sa ani čomu diviť, jej kapacita je iba 2 580 mAh. Pri surfovaní na internete (pri plnom nabití) vydrží necelé 4 hodiny. Záleží však na frekvencii dotykov, jasu a mnohých ďalších aspektoch. Hranie hier dokáže batériu vybiť už za 2,5 hodín.

Jej úplné nabitie trvá tiež zhruba 2,5 hodiny. Nabíjanie je teda v prípade Alcatelu PIXI 4 nechcenou súčasťou. Chcel som našu batériu podrobiť AnTuTU testu, avšak z dôvodu nekompatibility som nebol schopný program nainštalovať a vyskúšať. Z dostupných údajov si však určite každý svoj obrázok urobí.

Fotoaparát – 7,5/10

Alcatel PIXI 4 má na svojej zadnej strane 2 Mpx kameru, ktorá si v teréne nevedie vôbec zle. Fotoaparát rýchlo reaguje a ukladá jednu snímku za druhou. Výsledné fotografie sú tak celkom pozerateľné. Prostredie fotoaparátu je veľmi zjednodušené a jeho obsluhu tak zvládne úplne každý. V nastavení si možno nastaviť maximálnu použitú veľkosť na 2 Mpx, pričom nie je problém si nastaviť napríklad časovač.

Ani predný 0,3 Mpx fotoaparát nie je zlý a v rámci svojich medzí vytvára pekné snímky.

 

Napočudovanie aj videá sú na tom celkom dobre. Nahrávať možno maximálne v HD rozlíšení 1080 pixelov, pričom výsledné nahrávky sa nesekajú. Ak nahrávate v dostatočnej vzdialenosti od zdroja (napríklad dieťaťa), kamera dokáže pomerne kvalitne zachytiť aj zvukovú stopu. Ak sa však niekto rozpráva napr. 2 metre od tabletu, jeho hlas kamera de facto ani nezachytí (v bežných podmienkach, nie v miestnosti, kde je absolútne ticho).

Systém a konektivita – 6/10

Tablet spolupracuje s operačným systémom Android 6.0 Marshmallow, ktorého používateľské prostredie ponúka výsuvnú lištu na zrýchlené voľby niektorých funkcií, ako sú napríklad WiFi, budík, režim lietadla, poloha a technológia bluetooth. Systémovú plynulosť by som hodnotil ako priemernú. Rolovanie medzi jednotlivými listami prebieha vcelku plynulo, avšak občasnému čakaniu na spustenie rôznych aplikácií sa skrátka nevyhnete.

Toto zistenie potvrdzuje aj využiteľnosť 1 GB operačnej pamäte, ktorá sa v mojom prípade pohybovala v priemere na hrane 90 %. Hardvér teda dostáva zabrať, čo sa podpisuje na plynulosti, stabilite a spotrebe energie (prehrievanie). Párkrát sa mi dokonca stalo, že mi celý systém kompletne zamrzol a ja som bol nútený čakať napríklad minútu, kým sa zariadenie vzchopilo a začalo ďalej pracovať. Počas tejto doby na moje príkazy nijako nereagovalo. Nemenej dôležitá je informácia, že Alcatel PIXI 4 nepodporuje internetové pripojenie (okrem WiFi).

Po prvom spustení som sa nestretol so zbytočne nainštalovanými programami. Naopak som uvítal prítomnosť kalkulačky, kalendára, hodín, máp a napríklad aj počasia. Bezvýznamný mi, naopak, prišiel napríklad antivírus alebo akási hudobná aplikácia, ktorú som jednoducho odinštaloval a nahradil ju svojimi, dobre známymi programami. Alcatel vás tak do ničoho nenúti.

Alternatívy k Alcatel PIXI 4

Ako vydarená alternatíva prichádza do úvahy napríklad tablet Umax VisionBook 8Qi (typ UMM200V8I), ktorý má väčší 8″ IPS displej v rozlíšení 1280 x 800 pixelov, štvorjadrový procesor Intel Atom, operačný systém Android 5.1 Lollipop, batériu s kapacitou 3 700 mAh, 1,5 GB operačnej pamäte a 0,3 Mpx prednú a 2 Mpx zadnú kameru. Za lepšie vybavenie si však priplatíte niekoľko desiatok eur navyše, pretože cena Umaxu sa pohybuje okolo 75 € (02/2017). Rovnako ako v prípade recenzovaného Alcatelu, aj tu počítajte len s podporou WiFi technológie.

Výborným variantom je aj tablet iGet Smart S100, ktorý stojí v priemere 80 € (02/2017). Za vyššiu cenu však ponúka 10,1″ veľký TN displej v rozlíšení 1024 x 600 pixelov, štvorjadrový procesor s frekvenciou 1,2 GHz, operačný systém Android 5.1 Lollipop, odolnú batériu s veľkosťou 5 000 mAh, 1 GB RAM a 0,3 Mpx prednú a 2 Mpx zadnú kameru. Ani v tomto prípade nepočítajte s podporou pripojenia na internet, ale iba podporou WiFi.

Záverečné zhodnotenie

6.4

Dobrý

Alcatel PIXI 4 je vhodný skôr pre domáce prostredie, kde si vystačíte s WiFi pripojením a po boku vám bude neustále sekundovať nabíjačka. Model však príjemne prekvapil solídnym herným výkonom a kvalitným displejom. Zamračiť sa však musíme pri lacnej plastovej konštrukcii a priemernej optimalizácii.

Dizajn a spracovanie
6
Displej
7.5
Hardvér a výkon
6.5
Výdrž batérie
5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
6
Klady
  • Solídny displej
  • Výkonný pri hraní hier
  • Slušný fotoaparát
  • Nízka cena – pomer ceny a výkonu
Zápory
  • Lacná plastová konštrukcia
  • Malý úložný priestor
  • Slabá batéria
  • Priemerná optimalizácia

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technológie, históriu, internet a zaujímavé knihy. Predtým pôsobil ako redaktor Prima ZOOM, šiestym rokom sa naplno venuje Testádu a postupne preniká do tajov SEO. Obdivuje Elona Muska, rád si zacvičí a občas prebehne. Po večeroch začal písať knihu o Osvienčime, učí sa programovací jazyk Python.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár