Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Kde kúpiť zlato? 7 najlepších miest pre nákup zlata

4. 1. 2023 Aktualizované

Nákup zlata patrí k najbezpečnejším metódam zhodnocovania voľných prostriedkov. Investícia do drahého kovu môže byť poistkou v čase inflácie. V rámci veľkého porovnania vám povieme, ako a kde kúpiť zlato za najlepšiu cenu. Pozornosť venujeme bezpečnosti a zhodnoteniu. Víťazom sa stala investícia na ZlatoSnadno.

Najlepší pre nákup zlata

Overený a spoľahlivý obchodník so zlatom, ktorý ponúka prívetivé ceny.

Najlepší pre obchodovanie so zlatom

Najlepší online broker na obchodovanie CFD na zlato, so zlatými ETF a akciami.

Bezpečné investovanie do zlata

Jednoduchý spôsob, ako investovať do zlata. Možno si vyberiete aj z originálnych pamätných mincí.

Najlepšie miesta, kde kúpiť zlato

Recenzia: ZlatoSnadno – víťaz porovnania

Recenzia Investície do zlata: ZlatoSnadno

Klady
 • Overený a spoľahlivý obchodník
 • Prívetivé hodnotenia zákazníkov
 • Fixácia ceny zlata 24/7
 • Nízke spready
 • Výhodné ceny investičných produktov
 • Okrem Eur je možné platiť v Kč a bitcoinoch
 • Garancia spätného výkupu
 • Poštovné zadarmo
Zápory
 • Menší sortiment
 • Najmenšia gramáž tehličiek je 20 gramov

Ak rozmýšľate nad tým, kde kúpiť investičné zlato vo fyzickej podobe, redaktori portálu Testado.sk odporúčajú Zlatosnadno.cz, ktorý sa vyšplhal na popredné priečky aktuálneho porovnania. Ide o e-shop špecializovaný na predaj a spätný odkup investičného zlata a striebra. V ponuke nájdete zlaté tehličky významných rafinérií, ako napríklad švajčiarske spoločnosti Argor-Heraeus, PAMP, Valcambi a mincovne Münze Österreich.

Všetky odliatky sú v súlade s londýnskym štandardom Good Delivery a sú prijímané všetkými trhmi s investičným zlatom. Certifikát pravosti nájdete pri každom výrobku. Zlaté tehličky do 100 gramov majú certifikát výrobcu zatavený priamo v blistri, u tehličiek od 250 gramov potom dostanete papierový certifikát.

Reprezentatívnu predajňu nájdete v Zlíne a pobočku v Prahe. Všetko vystavené zlato je naskladnené a jeho cena je okamžite pevne fixovaná, nech už objednávate v akúkoľvek dennú dobu. Cieľom Zlatosnadno.cz je udržať ceny výhodné na investovanie, preto sa snažia spready udržať pekne na uzde. Okrem ceny uvedenej pri produkte žiadne ďalšie poplatky nehľadajte, v prípade akejkoľvek potreby je tu ochotná zákaznícka podpora.

Do zlata môžete investovať nielen v eurách, ale aj v českých korunách a bitcoinoch. Výkup zlata je ľahký, výkupné ceny sú transparentné a predať sa dá aj zlato z iného zdroja. Predajcovi ZlatoSnadno sa naozaj nedá čo vytknúť. Drobnou nevýhodou je snáď menší výber, ktorý je ale podmienený tým, aby bola investorovi poskytnutá čo najvýhodnejšia ponuka.

Neviete, kde kúpiť zlatú tehlu? Toto je jedna z najlepších možností!

Recenzia: XTB – broker pre obchodovanie so zlatom

Recenzia Investície do zlata: XTB

Klady
 • Jeden z najlepších brokerov na zlato
 • Nízke spready a swapy
 • Platforma je v slovenčine
 • Možnosť vyskúšania demo verzie
 • Široká ponuka inštrumentov
Zápory
 • Poplatky za neaktivitu
 • Vysoký poplatok za výber pod 100 €

XTB online trading patrí k najväčším burzovo-obchodovaným FX brokerom na svete. Je regulovaný Národnou bankou Slovenska a vo svojom odvetví pôsobí už 15 rokov. Má veľké spektrum globálnych trhov vrátane forexu, indexov, komodít, ETF atp. Inštrumentov na investovanie má cez 5 500. Okrem obchodovania so zlatom ponúka aj obchodovanie s ďalšími komoditami, ako je striebro, meď, ropa, zemný plyn, platina či káva.

Pokiaľ by vás zaujímalo investovanie do zlata formou derivátového obchodovania CFD (Contract for difference), XTB patrí k najvýhodnejším a bezpečným brokerom na trhu. Špekulovať je možné na rast aj pokles ceny zlata. Obchodovať môžete od 0,01 lotu zlata, čím vám stačí zhruba 10 €. Minimálny vklad nie je stanovený. Finančná páka je pri obchodovaní so zlatom nastavená na 1:20 a nemožno ju znížiť.

Znamená to, že sa hodí skôr pre krátkodobejšie investície s možnosťou vyššieho zvýhodnenia financií. Na druhú stranu pri nepodarenom obchode musíte počítať so značným rizikom straty. Ďalšou možnosťou komoditného investovania sú ETF fondy, z ktorých môžete získavať dividendy. Obchodovanie v X-Trade Brokers je jednoduché vďaka prepracovanej platforme xStation 5, ktorá je dostupná v online, v desktopovej verzii aj mobilnej aplikácii.

S investovaním do zlata cez XTB počítajte pri CFD s poplatkami za spread (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou alebo swap (držanie pozície cez noc). Platíte aj v prípade neaktivity a pri ETF za sprostredkovanie obchodu. Ďalším výdavkom je poplatok pri výbere pod hranicou 100 €, ktorý činí 10 €, napriek tomu však musíme povedať, že XTB si vedie dobre. Oceníte najmä pestrú ponuku inštrumentov, nízke spready a swapy. Výhodou je určite podpora slovenského jazyka a možnosť “ochutnávky” v podobe demo verzie.

Recenzia: Zlatodomov – menšia ponuka, zato silné rafinérie

Recenzia Investovanie do zlata: Zlatodomov

Klady
 • Kvalita zlata podložená certifikátmi
 • V ponuke aj originálne pamätné mince
 • Možnosť zakúpiť si tehličku s najnižšou hmotnosťou 1 g
 • Nakupovanie v eurách aj Kč
 • Zlato si môžete uložiť ma sklade predajcu
 • Jednoduchý proces výkupu
Zápory
 • Nedostatočná informovanosť na stránke
 • Slabá komunikácia
 • Menšia ponuka
 • Bez možnosti platby na dobierku

Keď zhľadáte kde kúpiť zlato, tak k zlatým tehličkám sa dostanete aj nákupom u predajcu zlatodomov.sk. Aj v prípade tohto e-shopu sa môžete spoľahnúť, že získate zlaté kúsky, ktoré zodpovedajú štandardnom londýnskej burzy drahých kovov LMBA. Tieto štandardy zaručujú voľnú konvertibilitu po celom svete. Zlatodomov ponúka tehličky od švajčiarskych rafinérií Valcambi a Argor Heraeus SA, švajčiarske zlatky PAMP a tehličky od rakúskej mincovne Münze Österreich.

Sortiment tohto predajcu zahŕňa investičné mince a investičné tehličky, pamätné mince, tiež rôzne originálne kúsky, ktoré sú obľúbené ako darčeky k životným jubileám či rôznym významným životným udalostiam. Zakúpiť si tak môžete 0,5 g zberateľskú mincu v tvare joysticka na PlayStation, zberateľské mince z rady Harry Potter, pamätnú mincu k svadbe alebo k narodeniu dieťaťa, či zberateľskú striebornú mincu k príležitosti FIFA World Cup Qatar 2022 a pod.

Ako následne naložíte so svojím zlatom je na vás. Môžete si ho dať poslať poštou ako cenný list, ktorý predávajúci pred odoslaním poistí na plnú hodnotu. Za objednávku je možné platiť iba bezhotovostne – platbou na účet. Zásielku obdržíte najneskôr do 7 dní od prijatia platby na účet predávajúceho. Ako druhú možnosť zlatodomov.sk ponúka uloženie zlata na sklade predávajúceho, a to aj na dobu neurčitú. Za túto službu však platíte istý poplatok.

Zlatodomov.sk je schopný aj nakúpené zlato odkúpiť späť. Pri poškodení certifikátu alebo samotnej mince či tehličky bude odkúpna cena úmerne znížená. Proces odkúpenia je jednoduchý a bezbolestný, peniažky obdržíte späť na svoj účet najneskôr do 20 dní od podpísania zmluvy o odkúpení.

Mierne výhrady k predajcovi predsa len máme. Chýba nám väčšia informovanosť na stránke. Poskytujú minimum údajov, aj čo sa fixácie, spreadov a pod. Stránka FAQ je veľmi stručná. Ak potrebujete odpovede, ostáva vám jedine písať e-mail alebo telefonovať, chýba tu online chat. Nenájdete tu ani informácie o predajcovi, čo zbytočne vedie k ďalším otázkam a špekuláciám. Práve nedostatočná komunikácia je to, čo zákazníci predajcovi vytýkajú.

Náš tip

Pohrávate sa s myšlienkou, že by ste sa pustili do investovania? Neviete, kde začať? Niekoľko šikovných tipov a rád nájdete v našom článku Porovnanie brokerov na obchodovanie s akciami.

Recenzia Goldenoaktrust

Recenzia Investície do zlata: Goldenoaktrust

Klady
 • Zlatá minca Wiener Philhamoniker ľahko zameniteľná za hotovosť
 • Možnosť sporenia už od 25 € za mesiac
 • Po nasporení mince ju obchodník posiela k vám domov
 • Všetko bez poplatkov
 • Dohľad puncovej inšpekcie
 • Prehľadný zákaznícky účet
Zápory
 • Vyššia prvá investičná platba
 • Zákazníci by ocenili mobilná aplikáciu

Obchodník so zlatom Goldenoaktrust funguje len od roku 2018 a za tie štyri roky rozhodil svoje siete už v 9. krajinách. Vyštartoval z centrály v Prahe a pôsobí aj u nás na Slovensku. Je registrovaný na Puncovom úrade Slovenskej republiky. Jeho činnosť je pod dohľadom puncovej inšpekcie, zároveň podlieha kontrole nezávislého audítora.

Goldenoaktrust.sk sa sústredí najmä na predaj zlatých mincí. Ako sami hovoria: Nie sú ani malé, ani veľké, preto sú ľahko prenosné. Stavili na jednu konkrétu mincu, a to Wiener Philhamoniker. WP mince sú známe vysokým puncom kvality, patria k celosvetovo uznávaným minciam, navyše sú zameniteľné za hotovosť všade vo svete. Investovanie do týchto „dukátov“ si môže dovoliť naozaj každý, aj ľudia z radu bežných smrteľníkov. Aj napriek tomu sa niekomu môže prvá investičná platba splatná pri založení zmluvy zdať privysoká.

K minciam sa dostanete formou sporenia, resp. nákupom balíčkov, ktoré sa líšia množstvom mincí a k nim prislúchajúcou mesačnou platbou. Na výber sú až štyri balíčky, základný mini balíček vám našetrí na 10 mincí. V balíčku, kde si navolíte vlastné parametre, môžete začať už s 5 mincami. Každá vaša mesačná platba je premenená na zlato. Akonáhle si pravidelnými platbami našetríte na 1 zlatku, čo je 31,10 g (1.00 oz), zlatú mincu vám predajca ihneď posiela domov. Potom je už iba na vás, ako s mincou naložíte. Mincu si nemusíte nechávať. Ak sa rozhodnete pre hotovosť, Goldenoaktrust vašu mincu odkúpi.

Veľkým plusom je, že pri obchodovaní s goldenoaktrust vás nečakajú žiadne poplatky. Teda nijaký vstupný poplatok, ani skladovanie a poštovné vás nebude stáť nič. Zároveň získate bezplatný prístup k vášmu účtu (stačí vám k tomu smartfón) a svoje investície máte nonstop pod kontrolou.

Recenzia Mincovňa Kremnica – národná mincovna je vhodným miestom kde kúpiť zlato

Kde kúpiť zlato - Mincovňa Kremnica

Klady
 • Dlhoročná história je zárukou bezpečného nákupu
 • Investičné tehličky od Argor-Heraeus
 • Široký sortiment mincí, medailí a iného numizmatického tovaru
 • Výroba na zákazku
 • Preváženie tehličiek a overenie rýdzosti
 • Zákaznícka podpora aj formou online chatu
Zápory
 • Nákup tehličiek nad 100 g dokážete realizovať iba počas prac. hodín
 • Pomerne vysoké poštovné

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich výrobných podnikov nielen v Európe, ale aj na svete. Už číslo v jej logu nám napovedá, že jej korene siahajú hlboko do 14. storočia. V roku 2011 bola zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva, pokojne môže svojím významom konkurovať ďalším európskym pamiatkam. Toľko z histórie! Prečo sa mincovňa dostala do nášho porovnávania obchodníkov so zlatom?

Mincovňa Kremnica sa okrem výroby mincí, medailí a iného numizmatického tovaru venuje aj predaju zlatých investičných tehličiek od renomovaného švajčiarskeho výrobcu Argor-Heraeus. K predaju tehličiek s vyššou gramážou pristupujú individuálne. Zlaté tehličky s hmotnosťou 1 g až 100 g si môžete priamo kúpiť cez e-shop a očakávať ich dodanie do 14 dní od objednávky ( v prípade platby v hotovosti) alebo od pripísaní úhrady na účet ( v prípade bezhotovostnej platby). Nákup 250 g, 500 g a 1000 g tehličiek sa realizuje na základe individuálnych objednávok od zákazníkov po úhrade zálohovej faktúry. Ak by ste mali záujem o tehličku s vyššou gramážou (už od 100 g), naplánujte si jej nákup v priebehu dňa počas pracovných hodín mincovne. Po 15:00 hod svoj nákup zrealizovať nedokážete. Kremnická mincovňa účtuje aj poštovné.

Zaujala nás služba preváženia tehličky, ak by ste chceli mať 100 % istotu. Dokonca dokážu preveriť rýdzosť zlata priamo v ich laboratóriu. Tieto bonusové služby je možné aplikovať na investičné tehličky s hmotnosťou 250 g a na tie, ktoré nie sú balené v plastovom ochrannom obale.

Keď sa pozrieme na zákaznícku podporu, musíme vyzdvihnúť rýchlu odozvu, avšak iba v rámci pracovných hodín. Pracovníkov mincovne môžete kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom kontaktného formuláru. Ako jedna z mála spoločnosť komunikuje so zákazníkmi aj pomocou online chatu.

Recenzia obchodníka 3signa

Kde kúpiť zlato - 3signa

Klady
 • Obchodník so silným zázemím
 • V ponuke aj zlato z kanadskej a austrálskej rafinérie
 • Fixácia ceny 24/7
 • Silná zákaznícka podpora aj cez víkendy a sviatky
 • Výkup zlata aj od iných predajcov
 • Overenie pravosti a kontrola hmotnosti
Zápory
 • Mohli by popracovať na webovej stránke
 • Dodanie za poštovné

Kto sa rozhodne investovať do zlata, mal by tejto téme rozumieť. Ak predsa len potrebujete odpovede na svoje otázky, zíde sa vám odborná pomoc. Obchodník s investičným zlatom 3signa.sk ponúka silnú zákaznícku podporu. Pracovníci e-shopu sú vám k dispozícii v čase od 8:30 do 19:00 hod, ako sa hovorí sviatok-piatok, jednoducho nonstop. Spoločnosť bola založená v roku 2012, odborné rady vám teda poskytnú profesionáli s niekoľkoročnými skúsenosťami. Na Slovensku prevádzkuje dve kancelárie, a to v Bratislave a v Trenčíne.

3signa sa v prvom rade zameriava na obchodovanie s investičnými drahými kovmi. Sprostredkovávajú predaj, ale aj výkup zlata, striebra a platiny. Zliatky (tehličky) alebo zlaté mince odoberajú od celosvetovo uznávaných rafinérií. Okrem európskych výrobcov spolupracujú napríklad aj s austrálskou rafinériou Perth Mint. Ich investičné tehličky sú známe vyobrazením klokana na zadnej strane; kanadskou mincovňou Royal Canadian Mint či s juhoafrickou rafinériou Rand Rafinery.

V ponuke nájdete zlaté mince aj tehličky s hmotnosťou od 1 g do 1 kg. Obchodník zaručuje aktuálne cene, k tomu okamžitú fixáciu ceny, ktorá prebieha 7 dní v týždni 24 hodín denne. Vybrať si môžete aj z niekoľkých investičných balíčkov, ktoré sú zložené z niekoľkých kusov zliatok alebo mincí za zvýhodnenú cenu. Konečné ceny sú bez skrytých poplatkov, poštovné sa vám zobrazí hneď v košíku. Odvíja sa od hodnoty objednávky a zahŕňa aj poistenie. Výkupné ceny sa taktiež priebežne aktualizujú, aby zodpovedali súčasnému trhu s drahými kovmi. 3signa vykupuje aj zlato zakúpené u iných obchodníkov.

Spoločnosť 3signa sa môže naozaj pýšiť svojou rozmanitou ponukou. Štandard ako Good Delivery je samozrejmosťou, tiež bezpečné doručenie. Vytknúť musíme jedine neprehľadnú webovú stránku, ktorá pôsobí trochu chaoticky. Chce to chvíľku, kým sa v nej zorientujete, no potom nájdete všetko, čo potrebujete o nákupe vedieť.

Recenzia Vzacnemince

Kde kúpiť zlato - Vzacnemince

Klady
 • Pod dohľadom puncového úradu
 • Bohatá ponuka investičného zlata
 • V ponuke tiež striebro a ďalší numizmatický materiál
 • Nižšie ceny ako konkurencia
 • Vernostný program šetrí na zľavy na budúci nákup
 • Diskrétne dodanie v rámci SR a ČR
 • Odborníci aj v oblasti genealógie a heraldiky
Zápory
 • Fixácia ceny iba pri objednávke nad 1 500 €
 • Poštovné sa odvíja od hodnoty objednávky

Ďalším významným partnerom NBS, ČNB a Puncového úradu, ktorý stojí za zmienku, je obchodník s investičným zlatom vzacne-mince.sk. Prevádzkovateľom internetového obchodu je spoločnosť Goldvia, ktorá sa okrem predaja investičného zlata a striebra venuje aj genealógii, teda zostavovaniu rodokmeňov, a heraldike, ktorá zahŕňa návrhy návrhy rodinných erbov.

Internetový obchod vzacne-mince.sk sa zameriava na predaj investičného zlata, striebra, pamätných a investičných mincí, medailí, replík historických mincí a ďalšieho numizmatického materiálu. Spolupracujú s tromi svetovými rafinériami, a to Argor Heraeus, Münze Österreich a PAMP. Aktualizácia cien prebieha v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 hod. Objednávky investičných odliatkov v stanovenom čase predajca potvrdzuje bez obmedzenia. Cena investičného zlata pri objednávke nad 1 500 € je fixovaná iba v prípade uhradenia platby do 16:00 hod. v deň uskutočnenia objednávky.

Vzacne-mince majú aj vernostný program. Ten je naviazaný na hodnotu uskutočnených objednávok. Za každých 100 € získate 1 dukát, ktorý sa pripočíta do vášho zlatého konta. Po našetrení potrebného počtu dukátov ich môžete vymeniť za zľavové kupóny v hodnotách od 5 do 200 €.

Tento predajca svojimi cenami patrí medzi lacnejších na trhu. Napr. za 20 gramovú tehličku Argor Heraeus SA zaplatíte približne 1 160 €, pričom ceny ostatných obchodníkov sa pohybujú v rozmedzí od 1 180 až 1 210 €. Na pohľady ide o rozdiel iba zopár eur, no v prípade investície do drahých kovov aj tento rozdiel zaváži.

Dodanie tovaru je diskrétne, a to v rámci Slovenskej aj Českej republiky. Objednané zlato vám príde v špeciálnej bezpečnostnej obálke. Oceňujeme, že na obálke nie sú žiadne reklamné logá a údaje predajcu. Nikto teda neodhalí, čo sa ukrýva vo vnútri. Poštovné pri objednávke do 500 € je 4,20 €, max. poštovné je 60 €, a to pri objednávkach nad 20 000 €. Zákazníkov by potešila úľava vo forme poštovného zadarmo.

Náš tip

Svoje úspory je možné zaujímavo zhodnotiť aj s investičnou platformou. Poradíme vám, aká je pre vás najvýhodnejšia a prečo.

Porovnanie 7 najlepších miest, kde kúpiť zlato

Názov Zhrnutie
Najlepšie miesta na nákup zlata
1. Recenzia Investovanie do zlata: Zlatosnadno Zlatosnadno

97 % ★★★★★
čítať recenziu

Fixácia ceny zlata 24/7:
Výkup zlata:
Kamenná pobočka:
Sporenie do zlata: ×
Uloženie v trezore: ×
Investovať
2. Recenzia Investovanie do zlata: XTB XTB

93 % ★★★★★
čítať recenziu

Inštrumenty na zlato: Akcie, ETF, CFD, Komodity a Forex
Slovenčina:
Demo účet:
Aplikácia:
Investovať
3. Recenzia Investovanie do zlata: Zlatodomov Zlatodomov

90 % ★★★★
čítať recenziu

Fixácia ceny zlata 24/7:
Výkup zlata:
Kamenná pobočka: ×
Sporenie do zlata: ×
Uloženie v trezore:
Investovať
4. Recenzia Investovanie do zlata: Goldenoaktrust Goldenoaktrust

90 % ★★★★

Fixácia ceny zlata 24/7: ×
Výkup zlata:
Kamenná pobočka: ×
Sporenie do zlata:
Uloženie v trezore: ×
Investovať
5. Recenzia Investovanie do zlata: Mincovňa Kremnica Mincovňa Kremnica

88 % ★★★★★

Fixácia ceny zlata 24/7: ×
Výkup zlata:
Kamenná pobočka:
Sporenie do zlata: ×
Uloženie v trezore: ×
Investovať
6. Recenzia Investovanie do zlata: 3signa 3signa

87 % ★★★★★

Fixácia ceny zlata 24/7:
Výkup zlata:
Kamenná pobočka:
Sporenie do zlata:
Uloženie v trezore: ×
Investovať
7. Recenzia Investovanie do zlata: Vzacnemince Vzacnemince

85 % ★★★★★

Fixácia ceny zlata 24/7:
Výkup zlata:
Kamenná pobočka:
Sporenie do zlata: ×
Uloženie v trezore: ×
Investovať

Najpredávanejšie investičné zlato na Heuréke

Ako a kde investovať do zlata

Rozmýšľate nad vložením svojich úspor do zlata? Pred tým, ako sa pustíte do zakúpenia tejto vzácnej komodity obdivovanej po celom svete, poďme sa spolu pozrieť na najdôležitejšie informácie týkajúce sa nákupu, predaja, kvality zlata….

Investovanie do zlata - kde kúpiť zlato

Dôležité informácie pre investovanie do zlata

Pred kúpou vašej prvej zlatej tehličky alebo mince budete potrebovať vedieť pár informácií.

Rozhodujúce budú tieto:

 • Aký typ zlata kúpiť
 • Kde kúpiť zlato
 • Koľko financií mám k dispozícii
 • Ako rýchlo chcem peniaze zhodnotiť
 • Ako veľmi chcem riskovať
 • Ako chcem zlato uskladniť (fyzickú podobu)
 • Čo s ním chcem urobiť

Čo je investičné zlato?

Ide o typ komodity, drahého kovu, ktorý je určený na investíciu, teda uloženie svojho voľného kapitálu na horšie časy. Investičné zlato má podobu zlatých mincí, odliatkov (tehličiek).

Kúpa zlata je jeden zo spôsobov, ako uschovať svoje voľné finančné prostriedky pred stratou ich hodnoty. Jeho prednosťou je rýchla zameniteľnosť bez následnej nutnosti platiť dane. Takže takto uložené peniaze máte k dispozícii ihneď, ako ich potrebujete.

Formy zlatých komodít - kde kúpiť zlato

Ako investovať do zlata?

Ako do tejto komodity investovať alebo ako a kde kúpiť zlato? Možností je niekoľko.

Nákup fyzického zlata

Okamžitý nákup fyzického zlata môžete urobiť v špecializovaných e-shopoch alebo priamo v kamenných predajniach, kde kúpite zlaté mince, tehličky alebo špeciálne zberateľské edície.

Sporenie

Sporenie v zlate alebo tiež zlaté sporenie je výhodné, ak vás láka investovať do zlata pravidelnými mesačnými čiastkami. Funguje podobne, ako je to pri dôchodkovom alebo stavebnom sporení, akurát sa peniaze s časom premieňajú na zlaté mince alebo tehličky. Po nasporení čiastky na tento drahý kov ho dostanete fyzicky do svojich rúk.

Klady
 • Vlastníte fyzickú podobu zlata
 • Nakúpené zlato môžete v horizonte rokov zhodnotiť
 • Je dobrou formou uchovania hodnoty peňazí
 • Kompaktné riešenie uchovania majetku
 • Niektorí obchodníci alebo banky ponúkajú uchovanie vo svojom trezore
Zápory
 • Musíte riešiť, kde zlato uskladníte
 • Musíte dávať pozor, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu
 • Neviete, ako sa cena bude počas rokov vyvíjať

Obchodovanie so zlatom

Obchodovať so zlatom môžete hneď troma spôsobmi, a to pomocou CFD, ETF alebo opciami. Všetko sa deje na virtuálnej rovine. Zlato teda fyzicky nedostanete a nevlastníte.

CFD

Je skratka nesúca anglické zloženie Contract for difference, čo v preklade znamená kontrakt na vyrovnanie rozdielov.

Cieľom je obchodovanie derivátu na zlato, ktoré nie je možné vo vlastnom zastúpení, ale prostredníctvom brokera. Investície do zlata teda v tomto prípade mieria k inkasovaniu zisku zo zmenenej ceny.

ETF

Exchange-Traded Fund sú v slovenčine tzv. burzovo obchodované fondy. Rovnako ako CFD sú prostriedkom nepriameho nákupu zlata. Cieľom je kúpiť cenné papiere alebo akcie fondu, ktorý za prostriedky nakupuje zlato.

Opcie

Opčná stratégia obchodovania so zlatom spočíva na báze špekulácie. Kúpne opcie, nazývané aj Call, sa realizujú pri predpoklade, že cena komodity porastie. Predajná akcia, nazývaná tiež Put, prebieha v opačnom prípade, teda pri predpoklade, že cena zlata klesne.

Klady
 • Zlato nemusíte ukladať
 • Nemusíte skúmať kvalitu zlata
 • Jednoduchá likvidita
 • Možno nakúpiť v malom množstve za nižšie čiastky
 • Žiadne vstupné a výstupné poplatky
 • V porovnaní s nákupom fyzického zlata ide o rýchlejšie a vyššie výnosy
Zápory
 • Riziko, či emitent neskrachuje
 • Nehodí sa pre dlhodobejšie investície
 • Zlato nevlastním fyzicky

To, akú cestu zvolíte, sa bude odvíjať od voľných finančných prostriedkov, ktoré chcete do kúpy zlata uložiť, od toho, akú rýchlu výťažnosť potrebujete a akú mieru rizika máte odvahu podniknúť.

Aké sú výhody investície do zlata?

 • Spôsob uchovania hodnoty peňazí (aj v čase inflácie)
 • Rýchla zameniteľnosť
 • Pri kúpe aj predaji nemusíte platiť daň
 • Obmedzené zdroje zlata sú stále potrebné pre šperkárstvo, hodinárstvo, priemysel, zubné lekárstvo aj elektroniku
 • Ide o komoditu akceptovateľnú naprieč celým svetom
 • Zlato je celosvetovo uznávaným platidlom

Aké typy investičného zlata existujú

Zlato si kúpite buď v podobe zlatých mincí alebo odliatkov, nazývaných tiež tehličky. Tehličky kúpite razené v hmotnostiach od 1 do 100 g a liate od 100 g do 1 kg.

Miera zlata je okrem gramov uvádzaná v oz čiže v trójskych unciach. Jedna unca zodpovedá 31,1035 gramom zlata.

Zlatá tehlička - kde kúpiť zlato

Kde kúpiť zlato?

 • E-shop špecializovaný na predaj certifikovaného investičného zlata
 • Kamenná predajňa s investičnými zlatými kovmi
 • Banka
 • Platforma obchodujúca so zlatou komoditou (broker)

Aký výnos je možné očakávať?

Predikovať výnos investície do zlata v aktuálnom období je ťažké.

Pokiaľ sa pozrieme na dáta, od roku 1940 jeho cena vzrástla v priemere o 4,7 % (v tomto priemere boli veľké výkyvy). Preto nevnímajte investíciu do zlata ako výnos, ale skôr ako spôsob, ako uchovať hodnotu peňazí naprieč dlhším časovým obdobím.

Cena zlata

Cenu zlata ovplyvňujú predovšetkým tieto faktory:

 • Geopolitické dianie
 • Inflácia
 • Kópia ceny ropy
 • Protichodná kópia ceny amerického dolára a úrokové sadzby
 • Miera dopytu

Cena zlata za gram sa mení denne, momentálne sa pohybuje okolo 42 €.

Aktuálna cena zlata - kde kúpiť zlato

Kurz zlata a vývoj ceny zlata

Cena zlata väčšinou narastá spolu s mierou strachu z ekonomickej krízy. Posledné roky však tomu príliš nezodpovedajú. Predvídať, ako sa cena zlata bude v budúcom horizonte meniť, je náročné. Závisia na tom vyššie uvedené faktory.

Najobľúbenejšie investičné zlato podľa zákazníkov na Heurece

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (24 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Robin (17. 4. 2023 13:04)

Veľmi nechápem potrebu mnohých ľudí vlastniť fyzické zlato. Vysoké poplatky za nákup aj predaj a aj samotné skladovanie je problematické. Pokiaľ chcete investovať do zlata, tak rozhodne nízkonákladové ETF.

Odpovědět
Uživatel
Petra Kvapilová (17. 4. 2023 14:04)

Investovanie je naozaj široká oblasť a každý človek má obľúbené niečo iné. Niekto investuje do zlata, pretože historicky mu zlato pripadá ako istota. Niekto do nehnuteľností a niekto investuje pomocou brokerov. Máte pravdu, že poplatky sú dôležité a každý by sa o nich mal zaujímať. Mimochodom o brokeroch, ich výhodách a nevýhodách, píšeme v jednom našom článku o obchodovaní s akciami.

Odpovědět
Uživatel
Pavol (15. 5. 2023 07:05)

Rád by som sa opýtal, ako môžem bezpečne uskladniť fyzické zlato. Pozeral som na niektoré bankové schránky a zdajú sa mi zbytočne drahé. Tiež by som rád vedel, ako a kde si môžem overiť pravosť kúpeného zlata. Nejde o malú investíciu a nerád by som naletel. Uvažoval som tiež o ETF, ale tie nie sú hmatateľné, však?

Odpovědět
Uživatel
Petra Kvapilová (16. 5. 2023 12:05)

Toto je naozaj veľmi osobné, niekto využíva bankovú schránku, niekto má trezor doma a bohužiaľ je aj dosť ľudí, ktorí majú zlato niekde doma bez riadneho zaistenia. ETF za nás nie je zlý nápad, ale je pravda, že fyzicky potom takéto zlato doma nemáte.

Odpovědět
Uživatel
Pavol (15. 5. 2023 07:05)

Zlato je ako uchovateľ hodnoty asi najlepšie zo všetkých komodít. Investujem do neho cez XTB a taktiež mám kúpené fyzické zlato. Odporúčam všetkým.

Odpovědět
Uživatel
Marian (12. 6. 2023 07:06)

Je lepšie zlato v tehličkách alebo v minciach? Potrebujem sa rozhodnúť do akého zlata investovať a každý hovorí niečo iné.

Odpovědět
Uživatel
Petra Kvapilová (12. 6. 2023 07:06)

Obe varianty investovania do zlata majú svoje výhody a nevýhody. Tehličky sú investíciou čisto do zlata, mince by mali mať aj ďalšiu pridanú hodnotu, umeleckú, historickú, zberateľskú. Avšak potom je ľahko zúžený okruh možných záujemcov o ich kúpu. Rozhodnutie o tom, do čoho investovať za vás bohužiaľ nikto neurobí, to musíte sám. Prajeme v tom veľa úspechov (aj keď samozrejme aj toto má svoje riziká).

Odpovědět
Uživatel
Michaela (12. 6. 2023 08:06)

Ak na to máte hlavu, investujte radšej do starožitností a šperkov. Pri zlate platíte veľa za humbuk...

Odpovědět
Uživatel
Mária (23. 6. 2023 15:06)

Myslím si, že v spoločnosti by sa malo viac hovoriť o investovaní do zlata. Najmä v dnešnej dobe vysokej inflácie. Je to naozaj spôsob, ako chrániť svoje úspory.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár