Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Porovnanie Philips Sonicare DiamondClean 5100 vs. ProtectiveClean Prestige 9900

27. 10. 2023 Aktualizované

Rozmýšľate, akú elektrickú sonickú zubnú kefku si zaobstarať? Či vám bude postačovať štandardný typ alebo či využijete smart funkcie pokročilého modelu? Porovnali sme pre vás dve sonické zubné kefky – Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 a Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900. Pri porovnávaní ich funkcií sa taktiež bližšie pozrieme, ako si s nimi správne čistiť zuby a ako vám môžu pomôcť k vhodnej technike.

Kvalita spracovania a ovládanie

Nadstavce ako také nebudeme porovnávať, pretože hoci každá z elektrických kefiek má v balení iný typ, ďalšie si môžete dokúpiť podľa vlastných predstáv. Všetky druhy nadstavcov sú plne kompatibilné s oboma modelmi. Preto sa pozrieme predovšetkým na samotné telá zubných sonických kefiek.

porovnanie - elektrické kefky

Obe porovnávané sonické kefky sú si svojím základným spracovaním podobné. Majú matný a nešmykľavý povrch a približne rovnakú hmotnosť niečo cez 120 g. Taktiež odolnosť je na podobnej úrovni. Avšak drahší model Sonicare DiamondClean Prestige 9900 pôsobí v porovnaní so svojím lacnejším kolegom oveľa luxusnejším dojmom. Bežné gumené tlačidlá sú tu nahradené menej nápadnými a na pohľad krajšími dotykovými plochami. Rovnako obyčajné diódy s grafickými vysvetleniami sú nahradené priamo svietiacimi symbolmi, čo je v každom prípade vizuálne oveľa efektnejšie.

Ovládanie

Aj keď je Sonicare DiamondClean Prestige 9900 rozhodne dizajnovo podarenejší, jeho minimalistické a elegantné spracovanie si čiastočne vybralo svoju daň v intuitívnosti ovládania. Kým používanie tlačidiel zvládne bez návodu úplne každý, dotykové panely vás môžu spočiatku trochu potrápiť. Na aktiváciu je potrebné o niečo silnejšie stlačenie, než len obyčajný dotyk. Zároveň prepínanie intenzity nie je na prvý pohľad tak dobre viditeľné a bez manuálu niekomu nemusí ani napadnúť, že diódy pri nenápadnom nápise fungujú ako stlačiteľný ovládací prvok. Avšak všetko je otázkou zvyku a s informáciami, ako so sonickou kefkou zaobchádzať, si s ovládaním poradíte.

Na druhú stranu Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 zvládnete ovládať aj naslepo. Tlačidlá ľahko nahmatáte. U pokročilejšieho modelu má haptické prispôsobenie len zapínacie / vypínacie tlačidlo. Spúšťač pre prepnutie intenzity je hladký a na tele ho len uvidíte, nenahmatáte ho bez pozerania sa. Pre prepnutie režimu dokonca musíte ísť do mobilnej aplikácie.

Režimy čistenia

Aby sme boli s kritikou vyššej náročnosti ovládania k drahšiemu elektrickému kefke spravodliví, je nutné hneď spomenúť, že Sonicare DiamondClean Prestige 9900 je oveľa lepšie vybavený funkciami ako jeho lacnejší kolega, preto je aj náročnejšie všetky možnosti usporiadať tak, aby bolo nastavovanie naozaj jednoduché.

Na Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 nájdeme síce prepínanie režimov priamo na kefke a nemusíme ísť do mobilnej aplikácie, na druhú stranu sú v ponuke len 3 (klasické čistenie, bielenie a rozšírenie o starostlivosť o ďasná). DiamondClean Prestige 9900 naproti tomu ponúka celkom 5 režimov (všetky tri ako u lacnejšieho modelu a navyše ešte intenzívnejšie dlhšie čistenie a mód pre citlivé zuby). Spolu s viacerými režimami súvisí aj možnosť vybrať si z viacerých časovačov. Oba modely totiž po vykonanej práci svoj chod samostatne ukončia.

Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 navyše na rozdiel od svojho lacnejšieho kolegu disponuje prepínačom intenzity v troch stupňoch. Tú nižšiu rada neumožňuje zmeniť vôbec.

Výsledky čistenia

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 dosiahne 31 000 pohybov za minútu, zatiaľ čo pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 zvládne dvojnásobok – 62 000 pohybov za minútu. Hoci je v účinnosti rozdiel, v praxi zmenu nespozorujete. Dokonale hladké zuby za krátky čas zvládnu oba modely. Avšak ak máte špecifické potreby, ako napríklad odolný zubný povlak, oceníte vyššiu intenzitu pokročilej elektrickej kefky.

Ak naopak trpíte veľmi citlivými zubami a ďasnami, môžete bez obáv používať akýkoľvek z modelov. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je celkovo veľmi jemný a u DiamondClean Prestige 9900 si môžete nastaviť intenzitu.

Inteligentné funkcie

Pokročilé funkcie na elektrických zubných kefkách slúžia k tomu, aby nám ušetrili prácu a predovšetkým, aby sme si s nimi zvládli čistiť zuby ešte lepšie a účinnejšie. V množstve smart funkcií samozrejme nemá zmysel dlho tajiť víťaza. Jednoznačne vedie pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900, ktorý sa priamo na inteligentné možnosti špecializuje vďaka kompatibilite s mobilnou aplikáciou. Napriek tomu aj Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má čo ponúknuť a dokáže nám uľahčiť mnoho starostí a pomôcť nám k lepším výsledkom čistenia. Poďme sa teraz pozrieť, ako správne starať o zuby a ako nám smart funkcie týchto dvoch sonických kefiek budú nápomocné.

Pravidelná výmena hlavice

Štetiny sa postupom času opotrebovávajú, v dôsledku čoho prestanú poskytovať tak dobré vlastnosti a zníži sa ich schopnosť účinného čistenia. Zatiaľ čo manuálnu kefku vyhodíte celú, u elektrických zubných kefiek stačí vymeniť hlavicu/nadstavec. Ako už bolo spomenuté, obe Philips Sonicare majú vzájomne kompatibilné nadstavce. Rýchlosť ich opotrebovávania i cena za novú hlavicu tak bude rovnaká, nech si vyberiete akýkoľvek z nich. Zvyčajne zaplatíte od 20 do 50 eur za 4 kusy podľa vybraného typu. Ak chcete, ušetriť môžete získaním zľavy pri nákupe väčšieho množstva alebo s objednaním predplatného. Jeden nadstavec vám vydrží viac ako 150 čistení aj s rezervou pre prípad, že by ste zlou technikou štetiny rýchlejšie poškodili.

Na výdrž čistiacej hlavice má vplyv to, ako na kefku tlačíte a taktiež samozrejme to, ako pravidelne a ako dlho si čistíte zuby (na obe tieto dôležité podmienky správnej starostlivosti o chrup sa pozrieme neskôr). Veľkou výhodou je, že oba sonické kefky Philips Sonicare tieto faktory berú do úvahy vďaka svojej smart funkcii kontroly opotrebenia hlavice. Každý z nadstavcov má v sebe mikročip, ktorý sa synchronizuje s telom a tak rozpozná, ako sú vaším štýlom čistenia štetiny opotrebovávané. Na rozdiel od niektorých úplne základných modelov tak vyhodnocuje výmenu nadstavca vám na mieru, nepočíta len uplynulé dni či počet spustení od minulej výmeny.

Hoci výmenu hlavice sledujú na rovnakom princípe oba modely, Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 má predsa len niekoľko výhod navyše. V mobilnej aplikácii nájdete informácie odhadovaného počtu dní, behom ktorých vám nadstavec ešte vydrží. Taktiež si hneď môžete cez appku objednať nové hlavice.

Pravidelné čistenie

Základné pravidlo, ktoré poznáme snáď všetci, je pravidelnosť starostlivosti o zuby. Čistenie by malo prebiehať aspoň dvakrát denne, aby sme pravidelne odstraňovali zubný povlak. Ten vzniká z usadených baktérií, ktoré sa postupne prežierajú cez sklovinu do zuba a spôsobia kaz. Pri dlhodobom ponechaní povlaku na zuboch tento navyše postupne dozrieva a stáva sa odolnejším voči mechanickému odstraňovaniu. Po čase sa pôsobením minerálov zo slín zmení na zubný kameň, ktorý už bežnou ani elektrickou kefkou nevyčistíme a ktorý nám odstránia až pri návšteve dentálnej hygieničky. Ponechanie zubného kameňa nielenže prispieva ku vzniku kazov, ale ešte navyše spôsobuje zápal ďasien a následne aj parodontózu, čo je ochorenie závesného aparátu zubov, ktoré často končí uvoľnením a vypadnutím zubu.

Na pravidelnosť by sme mali v prvom rade myslieť sami a vytvoriť si návyk každodenného čistenia. Napriek tomu nám aj v tomto pokročilejšia z recenzovaných sonických kefiek pomôže vďaka funkcii záznamov. Pri pravidelnom spárovaní s mobilnou aplikáciou bude sledovať, ako ste svedomití, čím vás motivuje k tomu, aby ste čistenie zubov nevynechávali a nemali v kalendári v appke prázdne okienka. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 na dohľad nad pravidelným čistením žiaľ žiadnu funkciu nemá.

Doba čistenia

Aby ste dokázali odstrániť všetok zubný povlak, je potrebné čisteniu zubov venovať nejaký čas. Elektrické kefky sú vďaka samostatným pohybom oveľa rýchlejšie ako manuálne. Pre kompletnú starostlivosť o zuby tak budete potrebovať približne 2 minúty. Ak chcete byť svedomití a venovať sa zvlášť napríklad aj čisteniu ďasien, môžete si čas samozrejme predĺžiť.

Obe naše porovnávané elektrické kefky disponujú časovačom, ktorý vám dobu čistenia sám sleduje a po uplynutí potrebnej doby sa vypne alebo sa prepne do jemnejšieho módu pre starostlivosť o ďasná – závisí to na vašom nastavení. Ako už bolo spomenuté, pokročilejší Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 má v porovnaní s Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 viac režimov a teda si môžete vybrať aj z viacerých rôznych časovačov. Inak ale sledujú dobu čistenia oba rovnako spoľahlivo.

Správny tlak

Na zubnú kefku nie je dobré tlačiť, aby sa neznížil čistiaci efekt, ale tiež preto, aby ste predchádzali rýchlejšiemu opotrebeniu nadstavca a predovšetkým si v najhoršom prípade nepoškodili zubnú sklovinu. Túto dôležitú vec sledujú obe sonické kefky od Philips rovnako spoľahlivo fungujúcim senzorom tlaku. Prílišný tlak spoznáte u ProtectiveClean 5100 podľa netypického zvuku. DiamondClean Prestige 9900 ešte pridá vizuálnu signalizáciu v podobe rozsvieteného spodného prstenca. Či ste na elektrickú kefku v priebehu čistenia príliš netlačili, si následne môžete skontrolovať aj v mobilnej aplikácii alebo sa ňou nechať opravovať priamo počas starostlivosti o zuby.

Pomalý postup

Sonická elektrická zubná kefka sa nepoužíva rovnakým spôsobom ako tá manuálna. Pohyby vykonáva hlavica za vás, a preto sa pri čistení zubov nerobia rukou pohyby z boku na bok či zhora nadol, ale postupne sa štetiny priložia na všetky miesta a pomaly sa postupuje ďalej. Pri prechode z manuálnej kefky s tým môžete mať chvíľu problém, kým si na nový spôsob zvyknete. Avšak po krátkej dobe určite oceníte nenáročnú prácu a už vás ani nenapadne snažiť sa svojimi pohybmi nahradiť sonický chod.

Ak máte obavy, že si budete na čistenie s elektrickou kefkou ťažšie zvykať, bude pre vás dobrým výberom pokročilejší model Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900, ktorý má senzor prílišného pohybu a dokáže vás hneď opraviť. ProtectiveClean 5100 touto funkciou síce nedisponuje, avšak veľmi skoro ho iste tiež začnete používať správne bez nadbytočných pohybov.

Uhol náklonu

Štetiny čistiacej hlavice sa správne priložia k zubom pod uhlom 45°, nie kolmo. Nielenže tak dosiahnete lepšie výsledky, ale navyše zmiernite nepríjemné pocity trenia štetín o zuby. Túto techniku je občas náročné si osvojiť, ak ste si doteraz čistili zuby kefkou postavenou kolmo k zubom.

Zatiaľ čo u ProtectiveClean 5100 sa žiadna funkcia pre sledovanie správneho sklonu nenachádza, pokročilejšia zo sonických kefiek vám čiastočne pomôže sa dobrú techniku naučiť. Pri sledovaní čistenia cez mobilnú aplikáciu vidíte, konkrétne miesta a ako spoľahlivo sú vyčistené. Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 zaznamenáva čistenie pri priložení pod správnym uhlom. Počas testovania sme skúšali odporúčané priloženie kefky obísť a skutočne sa snímací systém oklamať napríklad len stláčaním štetín nadstavca nedá. Aplikácia vám tak pomôže si na držanie kefky pod správnym uhlom zvyknúť.

Batéria

V použitej batérii sa porovnávané sonické zubné kefky navzájom nelíšia. Ich pohon zabezpečuje pevne zabudovaná dobíjacia lítium-iónová batéria, ktorá na jedno nabitie vydrží až dva týždne. Taktiež majú indikáciu prebiehajúceho napájania a potreby dobitia. Rozdiel je však v nabíjačke a jej fyzickom vyhotovení. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má zo spodnej strany otvor, ktorým sa nasadzuje na „zobáčik“ nabíjacej stanice, zatiaľ čo Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 je zo spodnej strany prakticky hladký a pevné držanie na nabíjačke zabezpečuje vyvýšený a odnímateľný okraj stanice. Obe riešenia sú stabilné, avšak lacnejší model stojí na svojom mieste lepšie, ak by sme oň náhodou zavadili. Na druhú stranu, rovnako ako celkový dizajn kefky, aj nabíjacia stanica drahšieho typu pôsobí elegantnejšie. Navyše má ešte cestovné puzdro, ktoré zvládne po zapojení cez USB-C zabezpečiť napájanie.

Príslušenstvo

Zatiaľ čo puzdro drahšieho modelu slúži aj ako nabíjačka, lacnejšie plní čisto len ochrannú funkciu a na nabíjanie ho nemôžete použiť. Tiež má jednoduchší dizajn s obyčajným, ale napriek tomu pevným zacvakávacím systémom zatvárania. Puzdro k Philips Sonicare DiamondClean Prestige 9900 v porovnaní dizajnovo ladí s elektrickou zubnou kefkou a zatvára sa pomocou magnetického systému.

Príjemným prekvapením v prospech ProtectiveClean 5100 je druhá väčšia stanica, ktorú si môžete dokúpiť alebo získať s kefkou rovno v súprave. S drahším typom táto vychytávka nie je dostupná a ani s ním nie je kompatibilná. Rozšírená stanica zvláda nielen nabíjať, ale aj dezinfikovať hneď dve hlavice naraz. Na odstránenie usadených baktérií na štetinách nadstavca používa UV svetlo. Celý proces dezinfekcie trvá 10 minút. Používanie je veľmi jednoduché.

Záver

Pokročilejší model (DiamondClean Prestige 9900) z porovnávaných sonických kefiek má lepšie premyslený dizajn tela aj príslušenstva a ponúka omnoho viac smart funkcií, ktoré súvisia s prítomnosťou mobilnej aplikácie. Dokáže nás tak lepšie navigovať k tomu, aby sme si čistili zuby správnym spôsobom. Na druhej strane Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má výhodu nielen v nižšej cene, ale aj v jednoduchšom ovládaní vďaka absencii smart funkcií. Okrem nastavenia intenzity má však všetky základné funkcie. Navyše ho môžete používať s dezinfekčnou stanicou. Hlavice/nadstavce sú navzájom kompatibilné pre oba modely a aj v batérii sa elektrické kefky od seba nelíšia. DiamondClean Prestige 9900 však je možné nabíjať aj v cestovnom puzdre.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.2 (14 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár