Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Dielňa

Najlepšie stojanové vŕtačky – recenzie a tipy

11. 11. 2021 Aktualizované

Medzi najdôležitejšie vlastnosti stojanovej vŕtačky patrí presnosť, pohodlnosť a bezpečnosť pri vŕtaní. To ocení každý hobby používateľ a pre profesionála to je absolútna nutnosť.

Stojanová vŕtačka má svoje nespochybniteľné kvality. Ako však vybrať ten správny model a podľa čoho vlastne takúto vŕtačku vyberať? V tomto článku vám prinesieme všetky potrebné informácie spolu s výberom troch najlepších modelov stojanových vŕtačiek.

Najlepšia celkovo

Špičková stojanová vŕtačka, ktorá splní požiadavky aj náročnejších používateľov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Nemecká kvalita a skúsenosti sú zárukou kvalít stojanovej vŕtačky, ktorú ocení každý šikovný domáci kutil.

Najlepšia lacná

Správna voľba pre malé domáce dielne, ktoré ocenia vysokú presnosť a kompaktné rozmery.

Najlepšie stojanové vŕtačky

Recenzia: Scheppach DP 16 SL

Scheppach DP 16 SL recenzia Pre náročných

Príkon: 550 W | Typ skľučovadla: rýchloupínacie | Rozsah upínania: maximálne 16 mm | Hmotnosť: 28 kg | Celková výška: 71,5 cm | Možnosť vŕtania pod uhlom: áno – 45° | Približná cena: 225 €

Klady
 • 5 stupňov rýchlosti
 • Disponuje zverákom
 • Skľučovadlo na vrtáky s priemerom až 16 mm
 • Krížový laser
Zápory
 • Hlučnejšia prevádzka
 • Podstavec nie je liatinový
 • Vyššia cena

Modelom stojanovej vŕtačky s označením Scheppach DP 16 SL sa dostávame k takým zariadeniam, ktoré okrem domáceho použitia nájdu uplatnenie aj v profesionálnych dielňach.

Prečo sme spomedzi všetkých dostupných modelov stojanových vŕtačiek na najvyššiu priečku nášho zoznamu vybrali práve tento? Dôvodov je hneď niekoľko a v tejto krátkej recenzii vám ich všetky vysvetlíme.

V prvom rade chválime kvalitu spracovania, ktorá je na extrémne vysokej úrovni. Stabilný podstavec je vyrobený z kovu a disponuje dráhami, ktoré slúžia na stabilné uchytenie k pracovnému stolu či podlahe. Za podstatný klad zariadenia považujeme fakt, že jeho časti sú vyrobené z liatiny. Ide však len o určité časti a nie o celé šasi.

O bezproblémové vŕtanie sa postará 550 W elektromotor. Jeho výkon je dostatočný na vŕtanie do všetkých bežných materiálov vrátane kovov, dreva a plastu. Skľučovadlo je pri tejto stojanovej vŕtačke rýchloupínacie a pojme aj vrtáky s priemerom 16 milimetrov. Je to veľké plus, pretože dáva používateľovi možnosť použitia širokého spektra rôznych vrtákov.

Pohon vretena vŕtačky umožňuje remeňový prevod s reguláciou otáčok. Konkrétne je možné nastaviť si z piatich rôznych stupňov, ktoré korešpondujú s rôznym počtom otáčok za minútu. Prvý stupeň tu má 460 otáčok za minútu a posledný, teda piaty, 2480 otáčok za minútu.

Ešte pár slov o pracovnej ploche. Nájdeme tu pracovný stôl s rozmermi 20 × 20 cm. Stôl sa dá naklápať až do uhla dosahujúceho 45 stupňov. Pre čo najvyššiu presnosť vŕtania bola táto vŕtačka vybavená laserovým ukazovadlom. To ukazuje presné miesto kontaktu vrtáku a povrchu materiálu. Na záver nášho zoznamu kladných vlastností uvedieme aj splnenie všetkých bezpečnostných štandardov. Vŕtačka tak disponuje núdzovým vypínačom a priehľadným krytom skľučovadla.

Teraz tienistá stránka veci. Vŕtačka má, príčinou vyššieho výkonu, trochu hlučnejší chod. Nebude to vadiť každému, no je dobré o tom vedieť. Chválili sme použitie liatiny, no tú by ste na podstavci hľadali márne. Výrobca sa tu uchýlil k lacnejším riešeniam. V neposlednom rade môže byť negatívne vnímaná aj vyššia cena, ktorú je za kúpu tohto zariadenia nutné zaplatiť.

Ak chcete povedať vo svojej dielni nie kompromisom, potom bude pre vás Scheppach DP 16 SL správnou voľbou. Urobí radosť profesionálnym používateľom aj hobby kutilom bez rozdielu.

Recenzia: Scheppach DP 16 VL

Scheppach DP 16 VL recenzia Zlatý stred

Príkon: 500 W | Typ skľučovadla: ozubený veniec | Rozsah upínania: maximálne 16 mm | Hmotnosť: 15,5 kg | Celková výška: 59 cm | Možnosť vŕtania pod uhlom: áno – 45° | Približná cena: 100 €

Klady
 • Výhodná cena
 • Krížový laser
 • Uchytenie ku stolu alebo podlahe
 • Náklon stojanu
 • Súčasťou strojný zverák
Zápory
 • Hlučnejší chod
 • Slabšie prevedenie

Vybavte svoju dielňu kvalitným náradím, ktoré vám uľahčí prácu. Urobte viac za kratšiu dobu. Stojanová vŕtačka Scheppach DP 16 VL robí výborné meno nemeckému výrobcovi, ktorý sa venuje náradiu pre profesionálov už viac ako 80 rokov. Vŕtačka je vyrobená z robustnej ocele. Stabilitu zvýšite jej prichytením k pracovnému stolu alebo ku podlahe.

Vŕtačka Scheppach DP 16 VL spĺňa bezpečnostné podmienky EU. Pred ostatné stojanové vŕtačky ju posúva krížový laser, na ktorý by sme chceli upozorniť. Vďaka nemu máte väčšiu kontrolu nad úkonom. Skľučovadlo 16 mm však v skutočnosti vŕta do 13 mm. Motor 500 W je dostatočne silný, avšak vyšší kaliber vrtáka do kovu neutiahne alebo len veľmi ťažko. Vŕtačka ponúka 5 stupňov rýchlosti pre prácu s drevom, plastom aj kovmi. Dvojstupňový rozsah otáčok od 500 do 2 500 vám umožní prispôsobiť vŕtanie danému materiálu. Rozsah natočenia stola je 45°, užívatelia sa však často sťažujú na nepresnú stupnicu náklonu. V cene je malý strojný zverák.

Vydarený kúsok pre domáceho kutila. O vŕtačke  Scheppach DP 16 VL môžeme povedať, že kvalita sa rovná cene.

Recenzia: Güde GTB 13/355

Güde GTB 13 355 recenzia Lacný základ

Príkon: 350 W | Typ skľučovadla: ozubený veniec | Rozsah upínania: maximálne 13 mm | Hmotnosť: 13 kg | Celková výška: 60 cm | Možnosť vŕtania pod uhlom: áno – 45° | Približná cena: 85 €

Klady
 • Výhodná cena
 • Vysoká presnosť
 • Tichá prevádzka
 • Kompaktné rozmery
 • Možnosť nastavenia stolíka
Zápory
 • Bez zveráka
 • Menej kvalitné prevedenie stojana

Hľadáte stojanovú vŕtačku do menšej dielne? Práve ste našli ideálny model a je ním Güde GTB 13/355. Vďaka svojim vlastnostiam bude skvelým pomocníkom pre menšie dielničky a hobby používateľov.

Zariadenie vás priláka hneď na úvod svojou výhodnou cenou. Za niečo málo pod 100 eur prinesie do každej dielne presné a spoľahlivé vŕtanie. Na svoju prácu vŕtačka využíva 350 W elektromotor. Ten dodáva dostatok výkonu na drvivú väčšinu použití. Treba povedať, že ide primárne o hobby vŕtačku, ktorá nie je určená na žiadne extrémne priemyselné úkony. Prácu v dielni však zvládne na výbornú. Výborne sa s ňou vŕta do dreva, plastu aj kovov. Navyše má výnimočne kompaktné rozmery a je ľahučká, veď 13 kg je na stojanovú vŕtačku naozaj málo. V domácej dielni tak nezaberie priveľa miesta a v prípade, že ju budete sťahovať, neurobí vám to zbytočné vrásky.

Upevňovanie vrtákov je uskutočňované ozubeným vencom. Nejde síce o rýchloupínací mechanizmus, no funguje veľmi spoľahlivo a ide o osvedčený spôsob. Táto vŕtačka je vybavená možnosťou regulácie otáčok. Deje sa to prostredníctvom napnutia klinového remeňa pákou. Stupňov otáčok je hneď 5 a umožňujú prispôsobiť vŕtanie na mieru materiálu. Pochvalu si vyslúžil aj vŕtací stôl, ktorý je masívny a odolný. Navyše sa dá aj plynule nastavovať.

Táto stojanová vŕtačka má určité medzery v kvalite prevedenia. Konkrétne sa nám nepáčilo riešenie stĺpu stojana. Ten je vyrobený len z tenkostennej rúry. Tiež sa posťažujeme na absenciu zveráka. Ten by ste v balení vŕtačky hľadali márne.

S ohľadom na veľmi priaznivú cenu, za ktorú sa táto vŕtačka predáva, sú všetky jej slabšie stránky len chybičky krásy. Pravda je taká, že za také peniaze len veľmi ťažko kúpite niečo lepšie ako Güde GTB 13/355.

Najpredávanejšie vŕtačky podľa Heureky

Ako vybrať stojanovú vŕtačku

Prečo stojanové vŕtačky?

Čím sa líši stojanová vŕtačka od obyčajných vŕtačiek? Na túto otázku si môžeme odpovedať, jednoduchým spôsobom. Stojanová vŕtačka totiž okrem obyčajného vŕtania umožňuje používateľovi vŕtať kolmo a s vysokou presnosťou. Vďaka týmto charakteristikám sa stojanové vŕtačky stali základom dielní rôznych remeselníkov, ktorí si pre vysokú úroveň odvedenej práce nevedia tieto zariadenia vynachváliť.

Pravdou však je, že sú tieto zariadenia rozšírené predovšetkým v dielňach profesionálnych používateľov. Omnoho menej sú využívané medzi hobby remeselníkmi. Je to spôsobené viacerými dôvodmi. Profesionálna stojanová vŕtačka totiž stojí pomerne veľa peňazí a bola by zbytočnou investíciou pre väčšinu neprofesionálnych používateľov.

Našťastie vieme na trhu nájsť aj modely stojanových vŕtačiek, ktoré sú určené pre hobby využitie. Ich charakteristiky a spôsob použitia sú prispôsobené práve požiadavkám hobby zákazníkov. Napriek tomu, že ich cena je omnoho výhodnejšia si zachovávajú mnohé skvelé charakteristiky. Tie zdieľajú s profesionálnymi stojanovými vŕtačkami.

Charakteristika stojanových vŕtačiek

Poďme si teraz predstaviť stojanovú vŕtačku. Bežná stojanová vŕtačka je zložená z viacerých súčastí. Základné rozdelenie týchto súčastí pozostáva z podstavca, stĺpikaelektromotora. Ide o značne zjednodušené vysvetlenie toho, z akých častí sa vlastne stojanová vŕtačka skladá.

Azda najdôležitejšou súčasťou stojanovej vŕtačky je práve elektromotor, ktorý poháňa vrták. Je preto dôležité, aby disponoval dostatočne vysokým výkonom. Viac o týchto a ďalších charakteristikách sa však dozviete neskôr v tomto článku. Ešte spomenieme, že elektromotor spolupracuje so špeciálnou prevodovkou a vystihuje silu až ku vretenu. To sa potom vysokou rýchlosťou otáča a na tomto vretene je namontované skľučovadlo. Do skľučovadla sú neskôr nasadzované a upevnené aj jednotlivé vrtáky.

Hlavné výhody stojanových vŕtačiek

Stojanová vŕtačka patrí do kategórie vŕtacích zariadení . Tieto zariadenia sa vyrábajú v rôznych podobách v závislosti od toho, akým spôsobom budú využívané. V prípade stojanovej vŕtačky ide o špecifické využitie, ktoré si vyžaduje vysokú presnosť a vysoký tlak. Tieto charakteristiky stojanovej vŕtačky by boli inak veľmi ťažko napodobiteľné iným typom vŕtačky. Predovšetkým, ak sa bavíme v kontexte ručných vŕtačiek.

Poďme sa teda pozrieť na základné výhody stojanových vŕtačiek. Patrí medzi ne v prvom rade presné vŕtanie. Stojanová vŕtačka vďaka svojmu konštrukčnému riešeniu umožňuje používateľovi dosiahnuť pozoruhodnú presnosť vŕtania. Takúto presnosť by ste sa len márne snažili dosiahnuť pri práci s bežnou ručnou vŕtačkou nezávisle od vašich skúseností a šikovnosti (jedinou možnosťou by tu bolo použitie špeciálneho stojana, o tom ale neskôr).

Ďalšou značnou výhodou ktorú stojanová vŕtačka ponúka je vŕtanie kolmo. Taktiež umožňuje vŕtanie pod presne nastaveným uhlom. Schopnosť navŕtať dieru vždy presne pod 90 stupňovým uhlom je niečo, čo využije každý remeselník. Stojanové vŕtačky ponúkajú možnosť nastavenia uhla a vŕtania pod týmto určeným uhlom. Táto schopnosť vŕtačky značným spôsobom zvyšuje flexibilitu pri práci.

Stojanová vŕtačka ponúka stabilnú pohonnú jednotku. To znamená, že je možné prispôsobovať si pohyb stola na ktorom je materiál. Rovnako je možné manipulovať aj so samotným výsuvným vretenom a vrtákom. Vďaka tomuto riešeniu je možné hýbať stolom. Tento pohyb však nie je pri väčšine stojanových vŕtačiek umožnený len horizontálne, ale aj vo vertikálnom smere. Je teda možné presne nastaviť vŕtanie do konkrétneho miesta, ktoré si používateľ vyberie.

Trošku prehliadanou výhodou stojanových vŕtačiek je fakt, že pri práci s nimi má používateľ vždy aspoň jednu ruku voľnú. Používateľ tak nemusí oboma rukami zvierať vŕtačku a kŕčovite sa snažiť dosiahnuť presný uhol a miesto vŕtania. S touto vŕtačku je to naozaj jednoduché a jedna ruka je tu vždy voľná pre manipuláciu s obrábaným materiálom. Ide o niečo, čo by ste pri vŕtaní bežnou vŕtačkou nikdy nezažili.

Masívnejšie a väčšie vŕtačky umožňujú upnutie veľkých vrtákov. Bavíme sa o vrtákoch, ktoré môžu mať aj viac ako 16 mm. Takýto rozmer vrtákov je možné upnúť do skľučovadla profesionálnych stojanových vŕtačiek. Takéto typy vrtákov sa používajú predovšetkým na vŕtanie do kovu. Dostatočne silnou vŕtačkou je teda možné presne a hlavne pohodlne vŕtať do materiálov, ktoré sa vyznačujú veľmi vysokou tvrdosťou.

Ako sami vidíte, ide o významné výhody, vďaka ktorým má stojanová vŕtačka svoje miesto na trhu. Zároveň ide o miesto, ktoré sa dá len veľmi ťažko nahradiť iným typom vŕtačky.

Ostatné funkcie stojanových vŕtačiek

Sme v 21. storočí a moderná doba so všetkými svojimi inováciami sa dotýka aj stojanových vŕtačiek. Moderné technológie sa postupne dostávajú do rôznej domácej a remeselnej techniky. V súčasnosti sú tak na trhu prístupné modely stojanových vŕtačiek s rôznymi elektronickými funkciami a ďalšími inovatívnymi doplnkami. Tie majú za úlohu zvyšovať pohodlie a flexibilitu pri práci. V tejto časti textu sa preto pozrieme na najčastejšie prítomné funkcie a súčasti stojanových vŕtačiek.

 • Elektronická regulácia otáčok a prevodovka

Mnohé stojanové vŕtačky v súčasnosti podporujú elektronickú reguláciu otáčok. Tá je najčastejšie riešená mechanickou prevodovkou. Vo väčšine stojanových vŕtačiek tak nájdeme dvojstupňovú mechanickú prevodovku, ktorá umožňuje reguláciu otáčok a ich prispôsobenie povahe a vlastnostiam materiálu, s ktorým sa pracuje.

Druhým konštrukčným riešením, s ktorým sa na poli stojanových vŕtačiek často stretávame, je elektromotor a vreteno prepojené špeciálnym remeňovým prevodom.

 • Ukazovateľ otáčok

S otáčkami úzko súvisí aj ukazovateľ otáčok. Ten je pri moderných modeloch stojanových vŕtačiek digitálny. Je však potrebné povedať, že ide skôr o výsadu elektronicky regulovateľných stojanových vŕtačiek. Remeňové stojanové vŕtačky ho majú skôr výnimočne. Vďaka tomuto ukazovateľu má používateľ vždy prehľad o tom, s akými otáčkami aktuálne stojanová vŕtačka pracuje.

 • Krížový laser

Krížový laser je špeciálnym riešením, ktoré napomáha vyššej presnosti práce. Ide v podstate o laser, ktorý vytvára dve svetelné linky. V mieste ich pretnutia je stred budúceho otvoru v materiáli.

 • Rýchloupínacie skľučovadlo

Niektoré modely stojanových vŕtačiek disponujú tiež rýchloupínacím skľučovadlom. Vďaka tomuto skľučovadlu je možné upnúť vrták omnoho rýchlejšie, ako v prípade bežného skľučovadla. Chceme vás však upozorniť, že nie všetky rýchloupínacie skľučovadlá sa vyznačujú dostatočnou mierou kvality. Ak si nie ste istý kvalitou, je lepšie zvoliť bežné skľučovadlo vybavené ozubeným vencom.

 • Hĺbkový doraz

Väčšina na trhu dostupných stojanových vŕtačiek disponuje tzv. hĺbkovým dorazom. Táto funkcia slúži na prevenciu príliš hlbokého zavŕtania. Ide o veľmi užitočnú funkciu, ktorú pri práci ocení určite každý.

 • Núdzový vypínač a ochranný kryt skľučovadla

Z hľadiska bezpečnosti je nevyhnutné, aby mala stojanová vŕtačka na čelnej strane núdzový vypínač. Musí byť dobre dostupný tak, aby bolo možné v prípade potreby vŕtačku rýchlo vypnúť. Nejde len o užitočnú vychytávku. Spolu s transparentným ochranným krytom skľučovadla ide o predpis vydaný EÚ.

 • Stojan

Základnou časťou stojanovej vŕtačky je, pochopiteľne, stojan. Vŕtačka je k nemu pevne pripojená. Je to práve stojan, ktorý dodáva stojanovej vŕtačke všetky užitočné vlastnosti (presnosť atď.). Je však aj dôvodom, prečo je takáto vŕtačka pomerne drahá. Existuje však aj alternatíva.

Namiesto stojanovej vŕtačke si môžete zaobstarať špeciálny stojan, ku ktorému si budete môcť pripojiť svoju ručnú vŕtačku. Takýmto spôsobom sa vyhnete investícii do stojanovej vŕtačky. Stačí vám kúpa špeciálneho stojanu. Problémom pri tomto riešení je, že potrebujete naozaj kvalitný a stabilný stojan. Lacné stojany, ktoré vidíte v hypermarketoch žiaľ nespĺňajú úlohu, na ktorú ich potrebujete. Vo výsledku tak investícia do takéhoto kvalitného stojanu môže dosiahnuť takmer rovnakú hodnotu, ako by stála samotná stojanová vŕtačka. Je teda na vás, či sa rozhodnete investovať do stojanu, alebo sa rozhodnete kúpiť stojanovú vŕtačku.

Ako to už v živote býva, nič nie je čiernobiele. Stojanová vŕtačka aj obyčajná vŕtačka upevnená v špeciálnom stojane majú svoje výhody a nevýhody. Našim odporúčaním však ostáva, že ak vám to financie a priestor vašej dielne dovoľujú, zainvestujte radšej do stojanovej vŕtačky. Máte väčšiu šancu, že takéto zariadenie splní vaše požiadavky.

Ešte venujeme pár slov aj špeciálny mobilným stojanom. Tieto zariadenia sú určené na vedenie vŕtačky kolmým alebo šikmým smerom do obrábaného materiálu. Využitie nachádzajú tieto mobilné stojany aj pri vŕtaní do stien a muriva. Veľmi často sú vybavené tiež špeciálnym adaptérom, ktorý slúži na odsávanie odpadového materiálu. Tento adaptér je možné jednoduchým spôsobom pripojiť k vysávaču a odvŕtané murivo alebo iný materiál jednoduchým spôsobom odstrániť.

Na trhu sa môžeme stretnúť aj s mobilnými stojanmi, ktoré disponujú vlastným vretenom a skľučovadlom. Tento typ mobilných stojanov je výborným riešením pre prácu s aku vŕtačkami. Pracuje sa s nimi tak, že sa akumulátorová vŕtačka nasadí do špeciálneho otvoru. Akumulátorové vŕtačky totiž nie je možné využiť s klasickým stojanom, pretože drvivá väčšina týchto zariadení nemá osadenie pre klasickú objímku s priemerom 43 mm. Taktiež akumulátorovým vŕtačkám chýba aretácia stáleho chodu.

Najdôležitejšie parametre pri výbere stojanovej vŕtačky

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že to bude veľmi jednoduché. Stačí si všimnúť príkon a máte to. Na rozdiel od väčšiny elektronického náčinia to v prípade stojanových vŕtačiek nie je také jednoduché. Do hry tu okrem príkonu (výkonu) prichádza aj prevodovka, otáčky a ich regulácia, vlastnosti skľučovadla, rozmery, hmotnosť a ďalšie doplnkové funkcie. Informácie o týchto najdôležitejších parametroch vám prinášame v tejto časti textu.

 • Výkon a prevody

Pri stojanových vŕtačkách bude príkon určovať, akú silu dokáže pracovný nástroj vynaložiť. Ide o veľmi dôležitý parameter. Jeho výška bude závisieť od náročnosti práce, na ktorú bude používateľ vŕtačku používať. Z toho vyplýva, že v prípade hobby vŕtačiek nebude jeho výška taká rozhodujúca, ako v prípade profesionálnych zariadení.

Pre lepšiu predstavu prichádzame aj s nejakými číslami. Pre bežných domácich kutilov bude úplne postačovať stojanová vŕtačka s príkonom okolo 300 až 500 W. Ak sa považujete za poloprofesionálneho používateľa, potom vaše požiadavky lepšie splnia výkonnejšie zariadenia s príkonom okolo 800 W. Na naozaj náročnú prácu s odolnými materiálmi a väčšími vrtákmi, teda na profesionálne využitie, vyberajte zo stojanových vŕtačiek s príkonom vyšším ako 800 W.

Na reguláciu výkonu, ktorý je elektromotor schopný vynaložiť, slúžia prevodovky. Vďaka nim je možné tento výkon využívať rozumnejšie a flexibilnejšie. Už spomínané remeňové prevodovky sú vybavené špeciálnym remeňom. Regulácia otáčok sa v tomto prípade nastavuje pomocou špeciálnych pohonných kolies, ktoré manipulujú s remeňom. Používateľ si tak môže nastaviť či chce pri práci dosiahnuť menšie otáčky, ale väčšiu silu alebo mu budú skôr vyhovovať vyššie otáčky a menšia sila.

Prečo je toto nastavenie dôležité? Každý typ materiálu má svoje charakteristiky. Do niektorých materiálov je lepšie vŕtať väčšou rýchlosťou, zatiaľ čo do iných s menšou rýchlosťou. Taktiež do niektorých materiálov je lepšie vŕtať väčšou silou a do iných zasa menšou. Niektoré pokročilejšie modely stolových stojanových vŕtačiek umožňujú automatickú reguláciu otáčok.

Druhým spôsobom regulácie otáčok stojanových vŕtačiek býva elektronická regulácia otáčok. Toto riešenie je veľmi obľúbené pri všetkých modernejších modeloch stojanových vŕtačiek. Presnejšie je tento spôsob regulácie otáčok riešený tak, že sústava ozubených koliesok má za úlohu regulovať otáčky. Vo väčšine prípadov je táto regulácia otáčok možná v dvoch rýchlostiach. Bežný používateľ bude takýmto riešením nadšený. Profesionálny používateľ však môže považovať možnosť voľby len z dvoch rýchlostí za obmedzujúcu. Pre takýchto používateľov sa hodia stojanové vŕtačky s viacerými rýchlosťami.

 • Počet otáčok za minútu

Všetky modernejšie modely stojanových vŕtačiek sú tiež vybavené prehľadným displejom, ktorý zobrazuje aktuálnu hodnotu rýchlosti otáčok. Spomenuli sme, že na reguláciu otáčok sa využíva nejaká technológia prevodu. Bez ohľadu na to, aká technológia je využitá, budú sa otáčky líšiť v rôznych prevodoch. Keď sa bavíme o dvojstupňových prevodovkách, tak toto riešenie umožňuje prepnutie do dvoch módov. Prvým je mód, v ktorom je vyšší krútiaci moment a nižšie otáčky. Druhý má naopak nižší krútiaci moment a vyššie otáčky.

 • Vlastnosti skľučovadla

Podstatnou súčasťou stojanovej vŕtačky je takzvané skľučovadlo. Do skľučovadla sa nasadzujú a upevňujú jednotlivé vrtáky alebo iné nástroje, ktoré potrebujeme pri práci. Upevňovanie vrtákov sa uskutočňuje buď klasickým doťahovaním pomocou kľučky (ozubeného venca), alebo môže byť skľučovadlo vybavené rýchloupínacím systémom. Tento rýchloupínací systém dokáže ušetriť veľa času, avšak jeho prevedenie musí byť na dostatočne kvalitatívnej úrovni, aby nedochádzalo k mimovoľnému uvoľňovaniu vrtáka. Nekvalitný mechanizmus rýchloupínacieho skľučovadla môže tiež viesť k problematickému nasadeniu.

Klasický mechanický systém s ozubeným vencom a kľučkou je akousi stávkou na istotu, keďže funguje vždy dobre a spoľahlivo. Ide však o pomerne zdĺhavý spôsob nasadzovania a upevňovania vrtákov.

Veľkosť skľučovadla určuje s akými vrtákmi bude schopná stojanová vŕtačka pracovať. Najčastejšie sa na trhu vyskytujú modely, ktorých skľučovadlo umožňuje nasadenie maximálne 13 mm vrtáka. Súvisí to aj s určením stojanovej vŕtačky. Práve tieto modely s maximálnym rozmerom vrtáka do 13 mm sú určené ako hobby náradie. Profesionálnejšie stojanové vŕtačky umožňujú nasadenie až 16 mm vrtáka. Samozrejme na trhu nájdeme široké spektrum rôznych stojanových vŕtačiek. Jednotlivé modely sa medzi sebou líšia okrem iného aj v tomto ohľade.

Ďalšie funkcie stojanových vŕtačiek

V dnešnej dobe sa výrobcovia predchádzajú v tom, kto poskytne používateľom maximálnu mieru komfortu a rýchlosti pri práci, aké nové bezpečnostné prvky dajú do výbavy svojím zariadeniam a ako odlíšia svoje produkty od konkurencie. Vo výsledku tak máme na trhu bohatú škálu funkcií, ktoré dokážu zlepšiť a zefektívniť prácu so stojanovou vŕtačkou. V tomto článku sa nebudeme venovať všetkým týmto pokročilými funkciám a spomenieme len tri najvýznamnejšie a pre bežného používateľa najdôležitejšie.

Prvým z nich je displej. Digitálny displej je väčšinou vo výbave drahších modelov. Charakteristiky displeja sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho modelu stojanovej vŕtačky. Vo všeobecnosti digitálny displej zohráva úlohu v prehľadnom zobrazovaní relevantných informácií, ktoré môžu zlepšiť prácu so stojanovou vŕtačkou.

Displej ocenia najmä takí používatelia, ktorí chcú mať prehľad o stave práce a ktorí hľadajú spôsob efektívnejšieho nastavovania jednotlivých nastavení vŕtačky. Mnoho používateľov však bude považovať digitálny displej za luxus, ktorý pre ich prácu nie je potrebný. Z určitého pohľadu ide naozaj len o otázku vkusu.

Laserové navádzanie vrtáka pomáha zlepšiť presnosť pri práci. Túto funkciu sme už popísali vyššie v texte, kde sme spomínali premietanie dvoch lúčov svetla vytvárajúcich pomyselný krížik. Stred tohto krížika vyjadruje stred budúcej diery v materiáli. Laserové navádzanie vrtáka je veľmi užitočným spôsobom, ako si byť vždy na sto percent istý, kde presne bude diera navŕtaná. Výhodou tejto funkcie je, že sa nachádza takmer v každej stojanovej vŕtačke. Jej prítomnosť ocení naozaj každý používateľ.

Pracovný priestor je potrebné mať dostatočne osvetlený. Moderné stojanové vŕtačky preto disponujú ju LED osvetlením, ktorého úlohou je osvetľovať pracovný priestor

Rozmery a hmotnosť vŕtačky

Stojanové vŕtačky nepatria medzi zariadenia s malou hmotnosťou. Medzi jednotlivými modelmi však môžu byť pomerne podstatné rozdiely. Najväčší spočíva v tom, že mnoho hobby vŕtačiek sa vyrába tak, že sa len upevňujú na pracovný stôl. Niekedy sa preto môžeme stretnúť s označením stolové vŕtačky. Vďaka absencii pevne pripojeného stojana tak disponujú nižšou hmotnosťou. Aj keď nejde o práve najpresnejšiu formu stojanovej vŕtačky, dokážu splniť svoju úlohu. Pre menej náročných domácich používateľov sú preto ako stvorené.

Naopak, poloprofesionálne a profesionálne vŕtačky sú spojené so stojanom a stoja pevne na podlahe. Nazývajú sa preto niekedy aj stĺpové vŕtačky.

Ako je to s rozmermi? Typická stolová stojanová vŕtačka má výšku približne jeden meter. Táto výška je pomerne štandardizovaná a nebývajú v nej veľké rozdiely. Čím sa ale jednotlivé modely stolových vŕtačiek líšia, sú ich ostatné rozmery. Pre bežného používateľa je dôležitá vzdialenosť medzi vretenom a stĺpikom. Táto vzdialenosť je dôležitá predovšetkým vtedy, keď sa chystáte pracovať s kusmi materiálu väčších rozmerov. Nastavenie tohto parametru je samozrejmosťou u stojanových vŕtačiek na profesionálne použitie. Takéto vŕtačky sa nazývajú tiež radiálne stojanové vŕtačky a umožňujú prácu so širokou škálou rozmerov materiálu.

Najlepšie značky stojanových vŕtačiek

Ak si chcete zaobstarať stojanovú vŕtačku, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky bez problémov, potom vám odporúčame siahnuť po kvalitnej značke. Osvedčená značka ponúka okrem vyššej kvality prevedenia aj lepší servis. O pravdivosti tohto tvrdenia svedčí aj fakt, že v profesionálnej sfére sa využívajú primárne zariadenia od kvalitných výrobcov. Rozhodli sme sa preto poskytnúť vám základné informácie o najznámejších značkách produkujúcich kvalitné stojanové vŕtačky.

 • Stojanové vŕtačky Proma

Výrobky Proma sa tešia veľkej popularite na medzinárodnej úrovni. Nie je sa čomu čudovať, veď technika na obrábanie dreva a kovov, spolu so záhradnou technikou, sú vysoko kvalitné a účelné. Oproti mnohým iným výrobcom sa Proma zameriava vo veľkom aj na bezpečnosť a inovácie. Ak hľadáte kvalitnú značku vyrábajúcu stojanové vŕtačky, potom je Proma dobrým tipom, ktorý stojí za zváženie.

Proma logo

 • Stojanové vŕtačky Scheppach

Spoločnosť Scheppach po dobu viac ako 80 rokov prináša na trh vysoko kvalitnú techniku. Všetky výrobky tejto firmy zdedili po svojich nemeckých tvorcoch poriadnu dávku tradičnej precíznosti a prepracovanosti, ktorú majú Nemci jednoducho v krvi. Pripočítajme si k tomu viac než 70 patentov, ktoré Scheppach vlastní spolu s excelentným zákazníckym servisom a je jasné, že nákupom ich výrobku chybu nespravíme. Toto tvrdenie platí obzvlášť v prípade stojanových vŕtačiek, ktoré patria medzi absolútny vrchol.Logo Sheppach

 • Stojanové vŕtačky Güde

Začiatkom nového milénia začala svoje pôsobenie spoločnosť Güde, so širokým sortimentov najrôznejšieho sortimentu. Medzi základ ponuky tejto firmy patria kovové typy nábytku, stroje na obrábanie kovov a dreva, kompresory, zváracia technika a vodná technika. Spoločnosť si vyslúžila dobré meno vďaka vynikajúcemu servisu a vysokej kvalite svojich produktov. Stojanové píly od tejto firmy sú tak bezpochyby dobrou voľbou.GÜDE logo

 • Stojanové vŕtačky Makita

Japonská firma Makita si vďaka vysokej kvalite produktov a inovatívnemu prístupu vybojovala popredné miesto medzi najznámejšími výrobcami ručného náradia. Makita začala skromne, ako to už býva, s lokálnym predajom v Japonsku. Dnes má 7 tovární na celom svete a globálnu prítomnosť. Čo sa stojanových vŕtačiek týka, tie od Makity budú dobrou voľbou. Za stále ešte priaznivú cenu ponúknu výborné charakteristiky a vlastnosti.Makita logo

 • Stojanové vŕtačky Bosch

Mnoho remeselníkov považuje Bosch za záruku kvalitného náradia. Bosch je jednoducho známy tým, že produkuje vysoko kvalitné výrobky. Nech už ide o píly, ručné vŕtačky alebo stojanové vŕtačky, v každom prípade Bosch prinesie povestnú nemeckú precíznosť a bezkonkurenčnú úroveň kvality. Bosch logo

 • Stojanové vŕtačky Parkside

Mnoho ľudí by si rado zaobstaralo prístroje od firiem ako sú Bosch, Makita alebo Scheppach, no odradí ich cenovka. Za kvalitu si jednoducho musíte priplatiť. Nie každý však potrebuje profi náradie najvyššej kvality. Mnoho hobby remeselníkov chce niečo solídne a za výhodnú cenu. Do tejto kategórie spadajú výrobky Parkside okupujúce regály v Lidli. Niekedy vedia naozaj prekvapiť svojou kvalitou a sú výbornou voľbou pre tých používateľov, ktorí si cenia správny pomer kvality a ceny. Platí to samozrejme aj o stojanových vŕtačkách tejto spoločnosti.

Kde kúpiť stojanovú vŕtačku

Stojanové vŕtačky, ako aj mnohé ďalšie výrobky, je možné kúpiť v pohodlí domova prostredníctvom internetu. Ako je už zvykom, odporúčame vám porovnávací portál Heureka. Pomocou tejto stránky môžete porovnávať ceny v rôznych internetových obchodoch a nájsť tak tú najvýhodnejšiu ponuku. Výhodou je zaradenie desiatok, až stoviek rôznych internetových obchodov, ktoré na Heureke viete nájsť.

Pri kúpe by vás mali tiež zaujímať recenzie. Rovnako obchodu, z ktorého sa chystáte produkt kúpiť, tak aj samotného výrobku. Heureka vám poskytuje oba typy recenzií. Recenzie od odborných webov, akým je napríklad aj Testado, sú veľmi prínosné a informatívne. Často však pri výbere zohrajú úlohu aj recenzie od reálnych užívateľov, ktorí majú s daným produktom skúsenosti. Na Heureke dokážete prehľadne nájsť aj recenzie používateľov stojanových vŕtačiek.

Mnoho ľudí radšej nakupuje v kamenných predajniach. Niet sa čomu čudovať. Nákup v kamennej predajni poskytuje zákazníkovi možnosť siahnuť si na daný produkt a na vlastné oči sa presvedčiť o jeho kvalite, či vyskúšať si jednotlivé ovládacie prvky. Toto je určite výhoda, ktorú je dobré využiť.

Trochu netradičným miestom, kde sa dajú nájsť rôzne zariadenia do dielne, je Lidl. Tento obchodný reťazec je známy svojou pestrou ponukou výrobkov. Na regáloch tohto supermarketu sa niekedy vyskytujú aj výrobky s označením Parkside. Občas zahŕňajú aj stojanové píly. Obľúbenosť tejto značky stále rastie. Lidl dnes ponúka tovar aj v Lidl eshope.

Alternatívou k nákupu nového náradia je kúpa z bazára. V našich končinách ide o obľúbené riešenie. Napríklad na takom Bazoši, ktorý je mimochodom najväčším internetovým bazárom na našom území, je možné nájsť desiatky a niekedy až stovky inzerátov rôznych typov vŕtačiek. Stojanové vŕtačky tu nechýbajú a cenovky sú veľmi lákavé. Nákupom z bazára sa dá bez problémov ušetriť aj niekoľko stoviek eur. Nejde však o celkom bezpečný spôsob nákupu. Každý, kto nakupuje takýto typ nástroja cez bazár, sa vystavuje určitému riziku. Najčastejšie sú tieto zariadenia mimo záruky a kupujúci nemá nikde istotu, že predošlý majiteľ nezanedbával údržbu týchto strojov. Nechceme vás však odradiť od takéhoto nákupu. Chceme vás len nabádať k zvýšenej opatrnosti, ak sa rozhodnete pre toto riešenie

Slovo na záver

Čím by sme zavŕšili tento článok? Asi konštatovaním, že bez stojanovej vŕtačky sa nezaobíde žiaden profesionálny remeselník. Sú naozaj nenahraditeľným pomocníkom. Aj keď nie ste profesionál, stojanová vŕtačka sa vám hodí. Najlepšie na tom celom je, že na trhu sú zariadenia pre každého. My len dúfame, že vám tento článok podal všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete pre výber toho správneho modelu pre vás.

Najpredávanejšie vŕtačky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (26 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár