Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie vŕtacie kladivá – Test, recenzie a porovnanie

9. 12. 2020 Aktualizované

Viacero z predtým úplne profesionálnych náradí sa v súčasnosti stávajú neodmysliteľnou súčasťou výbav všetkých správnych domácich majstrov. K ním sa radia aj vŕtacie kladivá, čo sú prístroje, ktoré si ľudia často mýlia a zamieňajú s vŕtačkami, avšak disponujú neporovnateľne väčšou silou.

Nakoľko ide o segment trhu, ktorý ešte stále nie je príliš preskúmaný, rozhodli sme sa pre vás pripraviť nasledujúci článok. V tomto článku vás oboznámime s tými najlepšími produktmi, ktoré je možné v súčasnej dobe na trhu nájsť, a taktiež vám poradíme s ich správnym výberom.

Najlepšie celkovo

Skvelá voľba pre každého, kto hľadá kvalitné a spoľahlivé vŕtacie kladivo.

Najlepší pomer cena/kvalita

Produkt pre náročnejších domácich majstrov, ktorý nemá problém so žiadnym materiálom.

Najlepšie lacné

Stabilný a ľahký pomocník s dobrým pomerom cena/výkon.

Najlepšie vŕtacie kladivá

Recenzia: Bosch GBH 2-28 F

Bosch GBH 2-28 F recenzia Pre náročných

Výkon: 880 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet príklepov: 4 000 pr./min. | Sila úderov: 3,2 J | Hmotnosť: 3,1 kg

Klady
 • Vysoká rázová sila
 • Veľký výkon
 • Výborná kvalita spracovania a materiálov
 • Nízka hmotnosť
Zápory
 • Vyššia cena
 • Vyššia miera hlučnosti

Firma Bosch patrí medzi príklady kvality a rovnako tomu je aj s ich modelom vŕtacieho kladiva Bosch GBH-2-28 F. Toto vŕtacie kladivo patrí celkovým prevedením medzi to najlepšie, čo je v súčasnej dobe na trhu možné zakúpiť.

Vysoká rázová energia umožňuje bezproblémové sekanie a vŕtanie do aj tých najtvrdších a najodolnejších materiálov. Výkon totiž v spojení so značnou silou úderu a množstvom príklepov zaručí skutočný rýchly a bezproblémový prechod múrmi. Konštrukcia je vysoko odolná a robustná. Ani hrubšie zaobchádzanie sa na jej stave nijako výrazne nepodpíše. Nízka hmotnosť spolu s výborne riešenou ergonómiou prispieva k ľahkej manipulácii s výrobkom a zabraňuje predčasnej únave pracujúceho.

Najväčším nedostatkom zariadenia je pomerne je pomerne vysoká čiastka nutná k zaobstaraniu produktu. Cena je však opodstatnená, keď vezmeme do úvahy vynikajúce parametre a dlhovekosť tohto vŕtacieho kladiva. Prístroj tiež vo vysokých otáčkach vydáva hlasný zvuk, môže si teda vynútiť použitie ochranných pomôcok.

Na zhrnutie, firma Bosch navrhla a skonštruovala vynikajúceho pomocníka, ktorý odvedie svoju prácu nielen v rukách domácich majstrov, ale pomôže aj profesionálnym remeselníkom.

Recenzia: MAKITA HR2470

MAKITA HR2470 recenzia Zlatý stred

Výkon: 780 W | Otáčky: 1 100 ot./min. | Počet príklepov: 4 500 pr./min. | Sila úderov: 2,7 J | Hmotnosť: 2,6 kg

Klady
 • Skvelý pomer cena/výkon
 • Jednoduchá manipulácia
 • Regulácia otáčok
 • Skvelá ergonómia
Zápory
 • Nižší výkon
 • Nutnosť dokúpiť príslušenstvo
 • Slabšie sekanie

MAKITA HR2470 je výkonné vŕtacie kladivo s prachotesným upínaním SDS-PLUS, čiže má rovnaký krútiaci moment pre obidva smery otáčania. Krížové vinutie na cievke rotora prístroja a prášková povrchová vrstva statora slúžia pre lepšiu ochranu pred prachom. Pýši sa vynikajúcim pomerom cena/výkon, vďaka ktorému skvele zapadne do vybavenia každého náročnejšieho domáceho majstra

Možno použiť príklep s vŕtaním, len vŕtanie alebo sekanie. Je možné nastaviť až 40 polôh nastavenia sekáča. Obmedzovač krútiaceho momentu chráni používateľa a nástroj pred nepredvídaným spätným nárazom. Elektronický vypínač s aretáciou umožňuje nepretržitý chod.

Dôležitou výhodou prístroja je skvelá ergonómia rukoväte, vďaka ktorej dochádza k obmedzeniu vibrácií prechádzajúcich do rúk. Taktiež poteší jednoduchá manipulácia a možnosť plynulej regulácie otáčok, prípadne príklepov.

Naopak nevýhody prístroja sú v slabšom sekaní, ktoré môže byť v prípade vŕtania tvrdších materiálov nedostatočné. V základnej sade sa nenachádzajú všetky druhy vrtákov a sekáčov, ktoré je potrebné v prípade potreby dokúpiť. Náhradné diely sú pomerne dostupné, no i napriek tomu celkom drahé.

Recenzia: Extol Craft 401232

Extol Craft 401232 recenzia Lacný základ

Výkon: 1 050 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet príklepov: 4 000 pr./min. | Sila úderov: 5 J | Hmotnosť: 4,6 kg

Klady
 • Nízka cena
 • Sila úderov a príklepov
 • Nízka hmotnosť
 • Dobrá kvalita konštrukcie
Zápory
 • Rýchle zahrievanie prevodovky
 • Absencia antivibračnej rukoväte

Prístroj Extol Craft 401232 je výborným náradím pre nenáročných zákazníkov, ktorí potrebujú občas vykonať stavebné úpravy. Za veľmi nízku cenu ponúka výkon dostatočný pre vŕtanie či sekanie aj do tých najtvrdších materiálov, vďaka ktorému je zaručená vysoká úroveň a rýchlosť práce. Disponuje vyššou silou úderov 5J, ale nižším výkonom 1 050 W.

Otáčky prístroja sú 900 ot./min a počet príklepov je 3 600 pr./min. Maximálny výkon vrtu do muriva je 24 mm. Vcelku kvalitne spracovaná konštrukcia zaistí, že výrobok sa nedeformuje ani pri intenzívnejších prácach a je schopný spĺňať svoje úlohy bez väčších problémov aj po skončení oficiálnej záruky.

Ďalšími veľkými výhodami tohto prístroja sú jeho pomerne nízka hmotnosť, ktorá dosahuje iba 5,8 kg, relatívne výhodná obstarávacia cena a dobrá kvalita. Naopak najvýraznejšími zápormi a problémom je rýchle prehrievanie prevodovky pri dlhšie trvajúcom vŕtaní a absencia antivibračnej rukoväte, čo spôsobuje prenos nepríjemných vibrácií a rýchlu únavu.

Najpredávanejšie vŕtacie kladivá podľa Heureky

Ako správne vybrať vŕtacie kladivo?

Najdôležitejším kritériom pre výber toho správneho modelu býva, ako už štandardne, výkon, v tomto prípade v kombinácii so silou jednotlivých príklepov. Významnú úlohu zohráva tiež hmotnosť zariadenia a jeho konštrukčné prevedenie vrátane ergonómie.

Podstatné sú aj najrôznejšie funkcie, či už je ich hlavným účelom zvýšenie komfortu pri práci alebo znásobenie bezpečnosti. Štandardným parametrom ovplyvňujúcim celkovú úroveň prevedenia výrobku býva značka.

Vŕtačka alebo vŕtacie kladivo?

V niektorých hobbymarketoch je možné sa stretnúť so zámenou vŕtačiek a vŕtacích kladív. Napriek tomu, že ide naozaj o veľmi podobné prístroje, ich využitie sa výrazne líši. Jednotlivé rozdiely a podobnosti týchto prístrojov je možné nájsť v nasledujúcej tabuľke:

Druh zariadenia Hlavné využitie Rýchlosť otáčok
Vŕtačka Pri práci s drevom, plastom či s kovmi Veľmi vysoká (3000/min.), vhodné pre robenie otvorov
Vŕtacie kladivo Opracovanie tvrdých múrov Nižšia (do 1000/min.), kombinácia s údermi, pre opracovanie stavebného materiálu

Výkon

Základným parametrom výrazne ovplyvňujúcim efektivitu pri činnosti s výrobkom je výkon. Ten by sa mal pohybovať okolo minimálnej hranice 600 W v prípade modelov pre domáce použitie. Profesionáli samozrejme používajú stroje, ktoré sú výraznejšie výkonné.

Hoci všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie, je nutné vždy brať ohľad aj na spotrebu energie a hmotnosť, ktoré sú výraznejšie práve v prípade silných prístrojov.

Sila príklepu

Značnú dôležitosť má aj sila jednotlivých príklepov. Tá ovplyvňuje, ako silným druhom materiálu bude vŕtačka schopná preniknúť. Kým pre drobnejšie úlohy dostačuje aj atribút okolo 1,5 J, pri rozsiahlejších rekonštrukciách s veľkým množstvom búrania je vhodné poobzerať sa po zariadení o sile príklepe nad 2,5 J.

Hmotnosť

Hoci sa to nezdá, veľmi podstatným parametrom vŕtacích kladív je ich hmotnosť. V tomto prípade totiž neudáva iba počet kilogramov, koľko bude potrebné neustále prenášať, ale fakticky ovplyvňuje využitie pre rôzne druhy činností. Ich výpis je možné nájsť v nasledujúcej tabuľke:

Váha Využitie
2 kg Montážne práce, vŕtanie do tehiel, betónu, muriva
3-4 kg Elektroinštalačné práce, zatepľovanie budov, vŕtanie a sekanie do silných murív, betónu a tehiel

Prevedenie konštrukcie

Vzhľadom k tomu, že je činnosť s týmito typmi zariadení celkom náročná, je potrebné pri výbere brať ohľad aj na spôsob vykonania konštrukcie. Rukoväť by mala dobre padnúť do ruky a byť dostatočne odizolovaná, aby nedochádzalo k prenosu nepríjemných vibrácií do rúk. Svoju úlohu zohráva aj vyváženie aparátu, zvyšujúce stabilitu pri práci.

Nakoľko sa jedná o prístroj pre vykonanie pomerne náročných úloh, býva vystavený najrôznejším situáciám. Výnimkou tak nebýva ani pád kusu muriva priamo na neho, preto je vhodné si všímať aj kvality použitých konštrukčných materiálov. Tie by mali byť dostatočne odolné, aby vydržali aj menej šetrné zaobchádzanie a nedochádzalo k zanášaniu kľúčových súčastí prachom.

Dodatočné funkcie

Svoju úlohu pri zjednodušení práce zohrávajú aj najrôznejšie dodatočné funkcie a nastavenia. Veľmi dôležitá je možnosť aktívnej regulácie otáčok a počtu príklepov, aby bola zaručená presnosť vŕtania.

V dnešnej dobe staromódne skľučovadla bývajú nahradzované rýchloupínacími systémami, ktoré umožňujú jednoduchú a rýchlu výmenu vrtákov. Vzhľadom k tomu, že pri intenzívnej práci dochádza k vyčerpávaniu uhlíkov, je výhodné, keď je prístroj vybavený indikátorom ich stavu, ktorý umožňuje zodpovedajúcu reakciu.

Zariadenie by tiež malo byť variabilné v možnostiach použitia najrôznejších vrtákov tak, aby bolo zaručené čo najuniverzálnejšie použitie. Výrobcovia veľmi často k svojim produktom dodávajú vlastné sady kompatibilných vŕtacích zariadení.

Výhodné tiež je, ak kladivo funguje ako kombinované, kedy je možné jedným aparátom ako vŕtať, tak kosiť. To zvýši univerzálnosť použitia pri úpravách tvrdých materiálov.

Značka

Ako u každého remeselníckeho náradia, tak aj tu je vhodné sa zamerať aj na renomé producenta. Jedine výrobky známych a overených producentov totiž ponúknu presne takú úroveň práce, akú od nich zákazníci môžu očakávať. Poteší tiež obvykle dobrá dostupnosť náhradných dielov či servisných stredísk.

Najpredávanejšie vŕtacie kladivá podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (75 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár