Najlepšie vŕtacie kladivá – tipy pre rok 2018

Viacero z predtým úplne profesionálnych náradí sa v súčasnosti stávajú neodmysliteľnou súčasťou výbav všetkých správnych domácich majstrov. K ním sa radia aj vŕtacie kladivá, čo sú prístroje, ktoré si ľudia často mýlia a zamieňajú s vŕtačkami, avšak disponujú neporovnateľne väčšou silou.

Nakoľko ide o segment trhu, ktorý ešte stále nie je príliš preskúmaný, rozhodli sme sa pre vás pripraviť nasledujúci článok. V tomto článku vás oboznámime s tými najlepšími produktmi, ktoré je možné v súčasnej dobe na trhu nájsť, a taktiež vám poradíme s ich správnym výberom.

Najlepšie vŕtacie kladivá

Extol Craft 401232

MAKITA HR2470

METABO UHEV 2860-2 Quick

EXTOL CRAFT 401232

MAKITA HR2470

METABO UHEV 2860-2 Quick

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka cena

Sila úderov a príklepov

Nízka hmotnosť

Dobrá kvalita konštrukcie

Skvelý pomer cena/výkon

Jednoduchá manipulácia

Regulácia otáčok

Skvelá ergonómia

Značka

Nízka hmotnosť

Perfektná ergonómia

Dlhá prívodná šnúra

Regulácia otáčok

Zápory

Rýchle zahrievanie prevodovky

Absencia antivibračnej rukoväte

Nižší výkon

Nutnosť dokúpiť príslušenstvo

Slabšie sekanie

Vyššia obstarávacia cena

Menšia sila úderov

ZhrnutieStabilný a ľahký pomocník s dobrým pomerom cena/výkon.Produkt pre náročnejších domácich majstrov, ktorý nemá problém so žiadnou prácou či materiálom.Skvelá voľba pre všetkých, či už profesionálov alebo začiatočníkov, ale za vyššiu cenu.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Extol Craft 401232

Výkon: 1 050 W | Otáčky: 900 ot./min. | Počet príklepov: 4 000 pr./min. | Sila úderov: 5 J | Hmotnosť: 4,6 kg | Približná cena: 84 €

KLADY:
 • Nízka cena
 • Sila úderov a príklepov
 • Nízka hmotnosť
 • Dobrá kvalita konštrukcie

ZÁPORY:
 • Rýchle zahrievanie prevodovky
 • Absencia antivibračnej rukoväte

Prístroj Extol Craft 401232 je výborným náradím pre nenáročných zákazníkov, ktorí potrebujú občas vykonať stavebné úpravy. Za veľmi nízku cenu ponúka výkon dostatočný pre vŕtanie či sekanie aj do tých najtvrdších materiálov, vďaka ktorému je zaručená vysoká úroveň a rýchlosť práce. Disponuje vyššou silou úderov 5J, ale nižším výkonom 1 050 W.

Otáčky prístroja sú 900 ot./min a počet príklepov je 3 600 pr./min. Maximálny výkon vrtu do muriva je 24 mm. Vcelku kvalitne spracovaná konštrukcia zaistí, že výrobok sa nedeformuje ani pri intenzívnejších prácach a je schopný spĺňať svoje úlohy bez väčších problémov aj po skončení oficiálnej záruky.

Ďalšími veľkými výhodami tohto prístroja sú jeho pomerne nízka hmotnosť, ktorá dosahuje iba 5,8 kg, relatívne výhodná obstarávacia cena a dobrá kvalita. Naopak najvýraznejšími zápormi a problémom je rýchle prehrievanie prevodovky pri dlhšie trvajúcom vŕtaní a absencia antivibračnej rukoväte, čo spôsobuje prenos nepríjemných vibrácií a rýchlu únavu.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: MAKITA HR2470

Výkon: 780 W | Otáčky: 1 100 ot./min. | Počet príklepov: 4 500 pr./min. | Sila úderov: 2,7 J | Hmotnosť: 2,6 kg | Približná cena: 130 €

KLADY:
 • Skvelý pomer cena/výkon
 • Jednoduchá manipulácia
 • Regulácia otáčok
 • Skvelá ergonómia

ZÁPORY:
 • Nižší výkon
 • Nutnosť dokúpiť príslušenstvo
 • Slabšie sekanie

MAKITA HR2470 je výkonné vŕtacie kladivo s prachotesným upínaním SDS-PLUS, čiže má rovnaký krútiaci moment pre obidva smery otáčania. Krížové vinutie na cievke rotora prístroja a prášková povrchová vrstva statora slúžia pre lepšiu ochranu pred prachom. Pýši sa vynikajúcim pomerom cena/výkon, vďaka ktorému skvele zapadne do vybavenia každého náročnejšieho domáceho majstra

Možno použiť príklep s vŕtaním, len vŕtanie alebo sekanie. Je možné nastaviť až 40 polôh nastavenia sekáča. Obmedzovač krútiaceho momentu chráni používateľa a nástroj pred nepredvídaným spätným nárazom. Elektronický vypínač s aretáciou umožňuje nepretržitý chod.

Dôležitou výhodou prístroja je skvelá ergonómia rukoväte, vďaka ktorej dochádza k obmedzeniu vibrácií prechádzajúcich do rúk. Taktiež poteší jednoduchá manipulácia a možnosť plynulej regulácie otáčok, prípadne príklepov.

Naopak nevýhody prístroja sú v slabšom sekaní, ktoré môže byť v prípade vŕtania tvrdších materiálov nedostatočné. V základnej sade sa nenachádzajú všetky druhy vrtákov a sekáčov, ktoré je potrebné v prípade potreby dokúpiť. Náhradné diely sú pomerne dostupné, no i napriek tomu celkom drahé.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: METABO UHEV 2860-2 Quick

Výkon: 1 100 W | Otáčky: 900/2 100 ot./min. | Počet príklepov: 4 500 pr./min. | Sila úderov: 3,4 J | Hmotnosť: 3,3 kg | Približná cena: 240 €

KLADY:
 • Nízka hmotnosť
 • Perfektná ergonómia
 • Dlhá prívodná šnúra
 • Regulácia otáčok

ZÁPORY:
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Menšia sila úderov

METABO UHEV 2860-2 Quick je univerzálne kladivo, vhodné pre vŕtanie s príklepom alebo bez príklepu v dvoch rýchlostiach, ale aj na sekanie. Rýchla výmena medzi SDS-plus príklepovým skľučovadlom a rýchloupínacím skľučovadlom pre vŕtanie do dreva a kovu. Perfektná ergonómia vďaka ťažisku blízko ruky a optimálnemu tvaru rukoväte.

Ide o Vario-Tacho-Constamatic (VTC) – plnovlnná elektronika pre prácu s počtom otáčok presne prispôsobenými na daný materiál, ktoré zostanú konštantné aj pri zaťažení. Obsahuje nastavovacie koliesko na predvoľbu počtu otáčok a počet úderov. Motor prístroja má ochranu proti prachu pre dlhú životnosť. Priemer vrtu do muriva je 68 mm, ale do betónu iba 28 mm.

Prístroj disponuje bezpečnostnou spojkou na mechanické odblokovanie pohonu pri zablokovaní vrtáka pre bezpečnú prácu. Má ochranu proti opätovnému nábehu, ktorá zabraňuje neúmyselnému nábehu stroja po obnovení dodávky elektrickej energie.

Ďalšími výhodami prístroja je dlhá prívodná šnúranízka hmotnosť. Naopak nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a menšia sila úderov.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie vŕtacie kladivá podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako správne vybrať vŕtacie kladivo?

Najdôležitejším kritériom pre výber toho správneho modelu býva, ako už štandardne, výkon, v tomto prípade v kombinácii so silou jednotlivých príklepov. Významnú úlohu zohráva tiež hmotnosť zariadenia a jeho konštrukčné prevedenie vrátane ergonómie.

Podstatné sú aj najrôznejšie funkcie, či už je ich hlavným účelom zvýšenie komfortu pri práci alebo znásobenie bezpečnosti. Štandardným parametrom ovplyvňujúcim celkovú úroveň prevedenia výrobku býva značka.

Vŕtačka alebo vŕtacie kladivo?

V niektorých hobbymarketoch je možné sa stretnúť so zámenou vŕtačiek a vŕtacích kladív. Napriek tomu, že ide naozaj o veľmi podobné prístroje, ich využitie sa výrazne líši. Jednotlivé rozdiely a podobnosti týchto prístrojov je možné nájsť v nasledujúcej tabuľke:

Druh zariadenia Hlavné využitie Rýchlosť otáčok
Vŕtačka Pri práci s drevom, plastom či s kovmi Veľmi vysoká (3000/min.), vhodné pre robenie otvorov
Vŕtacie kladivo Opracovanie tvrdých múrov Nižšia (do 1000/min.), kombinácia s údermi, pre opracovanie stavebného materiálu

Kritériá výberu

Výkon

Základným parametrom výrazne ovplyvňujúcim efektivitu pri činnosti s výrobkom je výkon. Ten by sa mal pohybovať okolo minimálnej hranice 600 W v prípade modelov pre domáce použitie. Profesionáli samozrejme používajú stroje, ktoré sú výraznejšie výkonné.

Hoci všeobecne platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie, je nutné vždy brať ohľad aj na spotrebu energie a hmotnosť, ktoré sú výraznejšie práve v prípade silných prístrojov.

Sila príklepu

Značnú dôležitosť má aj sila jednotlivých príklepov. Tá ovplyvňuje, ako silným druhom materiálu bude vŕtačka schopná preniknúť. Kým pre drobnejšie úlohy dostačuje aj atribút okolo 1,5 J, pri rozsiahlejších rekonštrukciách s veľkým množstvom búrania je vhodné poobzerať sa po zariadení o sile príklepe nad 2,5 J.

Hmotnosť

Hoci sa to nezdá, veľmi podstatným parametrom vŕtacích kladív je ich hmotnosť. V tomto prípade totiž neudáva iba počet kilogramov, koľko bude potrebné neustále prenášať, ale fakticky ovplyvňuje využitie pre rôzne druhy činností. Ich výpis je možné nájsť v nasledujúcej tabuľke:

Váha Využitie
2 kg Montážne práce, vŕtanie do tehiel, betónu, muriva
3-4 kg Elektroinštalačné práce, zatepľovanie budov, vŕtanie a sekanie do silných murív, betónu a tehiel

Prevedenie konštrukcie

Vzhľadom k tomu, že je činnosť s týmito typmi zariadení celkom náročná, je potrebné pri výbere brať ohľad aj na spôsob vykonania konštrukcie. Rukoväť by mala dobre padnúť do ruky a byť dostatočne odizolovaná, aby nedochádzalo k prenosu nepríjemných vibrácií do rúk. Svoju úlohu zohráva aj vyváženie aparátu, zvyšujúce stabilitu pri práci.

Nakoľko sa jedná o prístroj pre vykonanie pomerne náročných úloh, býva vystavený najrôznejším situáciám. Výnimkou tak nebýva ani pád kusu muriva priamo na neho, preto je vhodné si všímať aj kvality použitých konštrukčných materiálov. Tie by mali byť dostatočne odolné, aby vydržali aj menej šetrné zaobchádzanie a nedochádzalo k zanášaniu kľúčových súčastí prachom.

Dodatočné funkcie

Svoju úlohu pri zjednodušení práce zohrávajú aj najrôznejšie dodatočné funkcie a nastavenia. Veľmi dôležitá je možnosť aktívnej regulácie otáčok a počtu príklepov, aby bola zaručená presnosť vŕtania.

V dnešnej dobe staromódne skľučovadla bývajú nahradzované rýchloupínacími systémami, ktoré umožňujú jednoduchú a rýchlu výmenu vrtákov. Vzhľadom k tomu, že pri intenzívnej práci dochádza k vyčerpávaniu uhlíkov, je výhodné, keď je prístroj vybavený indikátorom ich stavu, ktorý umožňuje zodpovedajúcu reakciu.

Zariadenie by tiež malo byť variabilné v možnostiach použitia najrôznejších vrtákov tak, aby bolo zaručené čo najuniverzálnejšie použitie. Výrobcovia veľmi často k svojim produktom dodávajú vlastné sady kompatibilných vŕtacích zariadení.

Výhodné tiež je, ak kladivo funguje ako kombinované, kedy je možné jedným aparátom ako vŕtať, tak kosiť. To zvýši univerzálnosť použitia pri úpravách tvrdých materiálov.

Značka

Ako u každého remeselníckeho náradia, tak aj tu je vhodné sa zamerať aj na renomé producenta. Jedine výrobky známych a overených producentov totiž ponúknu presne takú úroveň práce, akú od nich zákazníci môžu očakávať. Poteší tiež obvykle dobrá dostupnosť náhradných dielov či servisných stredísk.

Najpredávanejšie vŕtacie kladivá podľa Heureky

Najlepšie vŕtacie kladivá – tipy pre rok 2018
5 (100%) 4 votes

Matej Brundza

Veľmi rád sa učí nové veci, najmä v ekonomickom smere, pretože miluje čísla. Milovník prírody. Slobodne mysliaci človek, ktorý musí mať na všetko svoj názor. Motto: Všetko sa dá docieliť, len sa o to človek musí snažiť; Človek sa má stále čo učiť a preto by sa mal neustále vzdelávať a rozvíjať svoju inteligenciu.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte