Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie rezačky na dlažbu a obklady

Datum 14.5.2020 Tomáš Kolesár Tomáš Kolesár

Či už patríte k domácim kutilom alebo profesionálnym remeselníkom určite viete, že pri pokladaní dlažby a dlaždíc je rezačka na dlažbu vec, bez ktorej sa nezaobídete. Výber tej správnej vám môže uľahčiť prácu a v konečnom dôsledku aj ušetriť peniaze.

V tomto článku vám ukážeme najlepšie rezačky na dlažbu a taktiež tipy na čo sa sústrediť pri ich výbere.

Najlepší celkovo
Scheppach FS 3600
Pre náročných

Elektrická rezačka na dlažbu so slušným výkonom určená pre náročnejších používateľov.

Najlepší pomer cena/výkon
TC-TC 800 EINHELL CLASSIC
Zlatý stred

Praktická elektrická rezačka na dlažbu s výborným pomerom cena/kvalita.

Najlepšia ručná rezačka
Proteco 03-RDX-0730
Lacný základ

Kvalitná a presná ručná rezačka na dlažbu, s ktorou sa ľahko pracuje.

  Najlepšie rezačky na dlažbu a obklady

  Recenzia: Scheppach FS 3600

  Recenzia - Scheppach FS 3600

  Typ: elektrická | Rozmery (stôl): 1290 × 400 mm | Hmotnosť: 50 kg | Výkon motora: 900 W | Hĺbka rezu 90 °: 36 mm | Hĺbka rezu 45 °: 29 mm | Otáčky motora: 3000 ot/min | Približná cena: 369 €

  Klady
  • Stôl s milimetrovou stupnicou
  • Kolieska pre ľahký presun
  • Nádržka s objemom 30 l
  • Najmodernejšia bezpečnostná ochrana
  Zápory
  • Náročnejšie nastavovanie uhlu rezu
  • Časť gumy na stole sa môže niekedy trochu odlepiť
  • Vyššia cena

  Na priečku „pre náročných“ sme vybrali elektrickú rezačku na dlažbu Scheppach FS 3600. Veľkým pozitívom tejto rezačky je dĺžka rezu až 920 mm. Vďaka tomu môžete rezať dlaždice s rozmerom 650 × 650 mm. Kotúč umožňuje rezať dlaždice do hĺbky 36 mm. Jeho priemer taktiež eliminuje vibrácie a zaručuje hladký a presný rez. Touto rezačkou je možný rez na pokos aj dvojitý pokos.

  Chladenie kotúča pri rezaní zabezpečuje voda poháňaná integrovaným čerpadlom. Objem nádržky na vodu je až 30 l, takže s dopĺňaním vody nebudete mať veľa starostí. Zasiahnutie človeka elektrickým prúdom je viac menej vylúčené. To z toho dôvodu, že súčasťou rezačky je najmodernejšia bezpečnostná ochrana proti úrazu elektrickým prúdom. Taktiež zástrčka disponuje prúdovým chráničom.

  Transport rezačky je trochu náročnejší. Jej hmotnosť je 50 kg, avšak výrobca zakomponoval na rezačku kolieska, ktoré presun zjednodušujú. Nevýhodou môže byť trochu zložitejšie nastavovanie uhlu rezu. Taktiež guma na stole sa môže po nejakom čase začať odlupovať. Pri kúpe tejto rezačky si budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. No vyššia cena odzrkadľuje jej funkcie a kvalitu.

  Recenzia: TC-TC 800 EINHELL CLASSIC

  Recenzia - TC-TC 800 EINHELL CLASSIC

  Typ: elektrická | Rozmery (stôl): 395 × 385 mm | Hmotnosť: 9,2 kg | Výkon motora: 800 W | Hĺbka rezu 90 °: 34 mm | Hĺbka rezu 45 °: 14 mm | Otáčky motora: 2950 ot/min | Približná cena: 71 €

  Klady
  • Výborný pomer cena/kvalita
  • Rezanie v uhle od – 45 ° do + 45 °
  • Nízka hmotnosť
  • Jednoduchý presun
  Zápory
  • Nádržka na chladiacu vodu sa po rýchlejšie znečistí.

  Elektrická rezačka na dlažbu TC-TC 800 EINHELL CLASSIC je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú výborný pomer cena/kvalita. Výkon elektromotora je 800 W, čo zaisťuje 2950 otočiek kotúča za minútu na prázdno. Je využiteľnosť je naozaj všestranná. Jej výkon a vlastnosti budú dostačujúce pre domácich kutilov, ale aj remeselníkov.

  Rezný kotúč by mal narezať bez väčších problémov dlaždice a obkladačky. Ba dokonca aj pálenú hlinu. Uhol rezu je možné nastaviť v rozmedzí – 45 ° až + 45 °. Kotúč sa vám neprehreje vďaka neustálemu chladeniu pomocou vody. Avšak chladenie predstavuje aj určitú mieru nevýhody. Po kratšej dobe rezania sa môže usadiť na dne nádržky prach a špina. Tú treba potom prácne vyčistiť.

  Jej najväčším pozitívom je hmotnosť, vďaka ktorej je jej presun veľmi jednoduchý. Pre lepšie uchopenie je naviac súčasťou jej konštrukcie rúčka. Ochranu zdravia pri práci zabezpečuje ochranný kryt kotúča. Stabilný stôl je vyrobený z nerezovej oceli, ktorá sa ľahko čistí.

  Recenzia: Proteco 03-RDX-0730

  Recenzia - Proteco 03-RDX-0730

  Typ: ručná | Rozmery: 1020 × 370 × 240 mm | Hmotnosť: 6,5 kg | Rezné koliesko: karbid volfrámu | Max dĺžka rezu: 730 mm | Max hrúbka rezu: 16 mm | Max rozmer dlažby: 515 × 515 mm | Približná cena: 88 €

  Klady
  • Presné vedenie jazdca
  • Ľahko sa s ňou pracuje
  • Ľahké lámanie dlažby
  • Vôľa jazdca sa jednoducho nastavuje
  Zápory
  • Žiadne výrazné nedostatky

  Ako lacný základ sme vybrali ručnú rezačku na dlažbu Proteco 03-RDX-0730. Práca s touto rezačkou by mala byť jednoduchá a ľahká. Avšak treba mať v rezaní dlažby trochu praxe. Rezacie koliesko je vyrobené z tvrdého karbidu volfrámu. Jeho hladký chod zabezpečujú kvalitne premazané guľôčkové ložiská. Taktiež aj jazdec je osadený týmito ložiskami. Konštrukcia je pevná, a preto by mal byť každý rez presný.

  Prenášanie tejto rezačky by nemal robiť nikomu problém, keďže jej hmotnosť je len 6,5 kg. Dĺžka rezu je 730 mm. Vďaka tomu môžete pomocou nej narezať dlaždice s maximálnym priemerom 515 × 515 mm. Preto si treba vopred premyslieť či budete potrebovať rezať dlaždice s väčším rozmerom. Avšak dlaždicu s hrúbkou nad 16 mm už narezať nedokáže.

  Táto rezačka dlažby patrí do nižšej cenovej kategórie. Aj keď si dokážete zaobstarať lacnejšiu, treba poznamenať, že s táto patrí k jedným z najpredávanejších. Preto ak sa rozhodujete nad kúpu, tak pre jej skvelé vlastnosti ju určite odporúčame.

  Porovnanie rezačiek na dlažbu a obklady​

  Scheppach FS 3600TC-TC 800 EINHELL CLASSICProteco 03-RDX-0730Rubi ND-180-SMART/BricoFERM FTZ-600NExtol Premium 
  Recenzia - Scheppach FS 3600Recenzia - TC-TC 800 EINHELL CLASSICRecenzia - Proteco 03-RDX-0730Recenzia Rubi ND-180-SMART BricoRecenzia FERM FTZ-600NRecenzia Extol Premium rezačka na dlažbu
  Typelektrickáelektrickáručnáelektrickáelektrickáručná
  Rozmery1290 × 400 mm (stôl)395 × 385 mm (stôl)1020 × 370 × 240 mm385 × 395 × 170 mm360 x 330 mm (stôl)1210 × 200 × 25 mm
  Približná cena369 €71 €88 €103 €84 €109 €
  Hmotnosť50 kg9,2 kg6,5 kg13 kg8 kg11 kg
  Rezné kolieskokarbid volfrámuspekaný karbid
  Max dĺžka rezu730 mm1000 mm
  Max hrúbka rezu16 mm35 mm16 mm
  Max rozmer dlažby515 × 515 mm700 × 700 mm
  Hĺbka rezu 90 °36 mm34 mm35 mm
  Hĺbka rezu 45 °29 mm14 mm20 mm
  Výkon motora900 W800 W550 W600 W
  Otáčky motora3000 ot/min2950 ot/min2950 ot/min
  Do obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchoduDo obchodu

  Najlepšie rezačky na dlažbu podľa Heuréky

  Ako vybrať rezačku na dlažbu a obklady

  Ak sa chystáte obkladať kúpeľňu alebo inú miestnosť obkladačkami či dlaždicami, tak bez rezačky na dlažbu sa nezaobídete. Každá miestnosť je špecifická a taktiež rozmery jednotlivých stien nie sú pravidelné. Ide hlavne o rohové časti miestnosti. Preto budete určite potrebovať pár dlaždíc upraviť na požadovaný tvar. Pri rezaní dlažby je dôležité s akou rezačkou pracujete.

  Výber kvalitnej rezačky obkladov a dlaždíc nemusí byť jednoduchý. Pred jej kúpou je potrebné sa zamerať na niekoľko dôležitých parametrov. Ako prvé by ste mali zvážiť či ju potrebujete na pravidelné a profesionálne použitie. Alebo len na občasné použitie pre narezanie niekoľkých dlaždíc.

  Ak už viete či ju budete používať profesionálne alebo ako hobby, tak sa poďme pozrieť na ďalšie parametre, ako je typ, dĺžka alebo hrúbka rezu a ďalšie.

  Rezačky podľa typu rezania

  Základné delenie rezačiek sa odvíja od typu rezania. Najčastejšie požívané sú pravdepodobne manuálne rezačky. Druhým typom sú elektrické rezačky. V riadkoch nižšie sú obidva typy podrobnejšie opísané.

  Ručná rezačka na dlažbu

  Ručné rezačky na dlažbu využívajú nie len občasný hobby majstri, ale aj profesionálny obkladači. Kvalitná ručná rezačka dlažby by mala mať pevnú konštrukciu a jej používanie by malo byť jednoduché. Rezanie dlaždíc touto rezačkou je v princípe jednoduché, avšak chce to trochu praxe.

  Základné modely ručných rezačiek začínajú na cene niekoľkých desiatok eur. Drahšie modely môžu stáť aj niekoľko stoviek. Ak potrebujete rezačku na pravidelné a profesionálne použitie, odporúča sa zainvestovať do drahšej a kvalitnejšej rezačky. V konečnom dôsledku môžete pri kúpe lacnejšej viac prerobiť. To z toho dôvodu, že po krátkom čase budete musieť kupovať ďalšiu.

  Elektrická rezačka na dlažbu

  Elektrické rezačky sú vhodnejšie pre profesionálnych obkladačov. Sú vybavené elektrickým motorom a rezným kotúčom. Ich cena je samozrejme vyššia v porovnaní s ručnými rezačkami. Súčasťou týchto rezačiek je chladenie kotúča vodou. Preto by ste pri práci s nimi nemali byť nijak obmedzený.

  Drahšie modely majú naviac množstvo funkcii ako napríklad laser pre čo najpresnejšie rezanie. Nesmie im chýbať prúdový chránič a ochrana proti zasiahnutiu elektrickým prúdom. Ich hmotnosť a rozmery sú väčšie, preto je určite praktické ak sú vybavené kolieskami.

  Dĺžka a hrúbka rezu

  Ďalším parametrom, ktorý je pri výbere rezačky dlažby podstatný je jej dĺžka a hrúbka rezu. Približne by ste mali vedieť sa akými dlaždicami budete pracovať. To z dôvodu, že pri väčšom rozmere dlaždice ju nebude možné narezať. Dĺžka rezu rezačiek začína na niekoľkých desiatkach centimetrov a môže mať aj viac ako 100 cm.

  Treba myslieť aj na to, že niekedy budete potrebovať narezať dlažbu diagonálne. Diagonálny rozmer dlaždice je väčší ako jej dĺžka a šírka. Preto je lepšie kúpiť rezačku s väčšou dĺžkou rezu ako je potrebné. Predídete tým zbytočným komplikáciám. Taktiež hrúbka rezu určuje akú hrubú dlažbu dokáže narezať. Hrúbky rezu u väčšiny rezačiek sa pohybujú medzi 3 až 20 mm.

  Hmotnosť a rozmery

  Hmotnosť a rozmery rezačiek sú rôzne. Pochopiteľne ručné rezačky sú ľahšie a rozmerovo menšie ako elektrické. Ich hmotnosť môže byť približne do 10 kg, prípadne o niekoľko kg viac. Elektrické rezačky majú väčšie rozmery a ich hmotnosť môže byť 20 kg a viac. Preto manipulácia s nimi je náročnejšia. No niektoré modely majú pre ľahší presun kolieska.

  Bezpečnosť

  Pri rezaní by mala byť bezpečnosť na prvom mieste. Rezanie ručnými rezačkami je bezpečnejšie ako s elektrickými. Preto by elektrickým rezačkám nemali chýbať prvky ako prúdový chránič či ochrana proti zasiahnutiu elektrickým prúdom. Taktiež pri rezaní by ste mali mať ochranné okuliare a nemali by ste pracovať s rezačkou tak ako sa nemá.

  Príslušenstvo a doplnky

  Myslite na to, že na samotné pokladanie dlažby nebude stačiť len rezačka a dlažba. Rezné kolieska na ručnej rezačke sa časom opotrebujú, takže nie je na škodu ak máte minimálne jedno náhradné po ruke. To isté platí pre rezné kotúče pre elektrickú rezačku. Ďalším doplnkom, bez ktorého sa nezaobídete je brúsny papier. Rezačka nie vždy nareže dlažbu úplne dokonale. Niekedy je potrebné hrany ručne upraviť brúsnym papierom.

  Ďalšou súčasťou vašej výbavy by určite mali byť vylamovacie kliešte na dlažbu. Pomocou nich môžete jednoducho vylámať z dlaždice kus, vďaka čomu dokonale sadne na miesto.

  Údržba

  Každý pracovný stroj alebo nástroj by mal mať pravidelnú údržbu. Hlavne ak ide o nástroj, ktorý je používaný dennodenne. Pravidelnou údržbou a čistením predlžujete jeho životnosť a funkčnosť. To platí aj pre rezačku na dlažbu. Údržba ručnej rezačky spočíva v jej rozobratí a vyčistení, prípadne výmenou niektorých častí. Spravidla by ste mali vykonať údržbu vtedy keď vidíte, že rezák už nedokáže presne rezať. Ideálne je ak robíte údržbu aj keď rezačka stále dokáže fungovať bez problémov.

  Elektrická rezačka na dlažbu má o niečo zložitejšiu údržbu, keďže jej súčasťou je elektromotor. Preto je vhodné ak údržbu týchto rezačiek budú robiť odborníci. Taktiež údržbou môžete predísť poškodeniu rezačky a tým môžete ušetriť na jej následnej oprave.

  Kde kúpiť rezačku na dlažbu

  Rezačka na dlažbu je špecifický produkt, ktorý nájdete prevažne v obchodoch s náradím alebo v hobby obchodoch. Jedným z nich je eshop zvaracky-obchod.sk, kde nájdete ručné aj elektrické rezačky na dlažbu. V ich ponuke nájdete vyše 60 rezačiek a príslušenstvo k nim. Majú prijateľné ceny a zákaznícky servis, ktorý vám pomôže s akoukoľvek otázkou.

  Rezačky má v ponuke aj portál Heureka a taktiež ich nájdete aj na inzertnom portáli Bazoš. Avšak pri kúpe rezačky z druhej ruky hrozí riziko, že o rezačku sa predošlý majiteľ nestaral a preto môže byť v horšom stave.

  Najobľúbenejšie značky rezačiek na dlažbu

  Medzi najobľúbenejšie značky rezačiek na dlažbu patria:

  Einhell

  Spoločnosť Einhell pôsobí po celom svete. Mottom tejto firmy je značková kvalita za rozumnú cenu. Výrobca sa pravdepodobne tým aj riadi, keďže má veľa pozitívnych ohlasov zo strany zákazníkov. Nástroje tejto značky vyvíjajú tímy nemeckých inžinierov. Do ich portfólia patria aj rezačky na dlažbu, ktoré sú prevažne na elektrický pohon.
  Einhell logo

  Scheppach

  Značka Scheppach pozná snáď každý domáci kutil či remeselník. Táto nemecká spoločnosť má vo svojom portfóliu vyše 300 výrobkov z kategórie pracovných strojov a príslušenstva. Taktiež sa venujú aj výrobe rezačiek dlažieb. Tie nájdete pod touto značkou len v elektrickom prevedení. Táto značka je známa kvalitnými výrobkami ale taktiež aj o trochu vyššími cenami. Tie však odzrkadľujú ich kvalitu a presnosť v reze.
  Scheppach logo

  Ferm

  Holandský výrobca Ferm sa považuje za jeden z prvých, ktorý preveril možnosti výroby náradia v Číne. Predáva svoje produkty po celej Európe a v Austrálii. Ich hlavnou činnosťou je výroba ručného elektrického náradia vrátane elektrických rezačiek dlažieb. Pri ich výrobe používajú kvalitné materiály. Preto garantuje špičkovú kvalitu za prijateľnú cenu. Mnoho zákazníkov používa s obľubou náradie tejto značky.Ferm

  Zipper

  Rakúska spoločnosť Zipper sa taktiež venuje výrobe stavebnej a záhradnej techniky vrátane rezačiek na dlažbu. Svoju činnosť začala v roku 1997 a dodnes ponúka svojim zákazníkom kvalitné produkty. Ich cieľom je neustále zlepšovanie a rozširovanie ich produktov.
  Zipper logo

  Ceny rezačiek na dlažbu

  Cenové rozpätie rezačiek dlažieb je pomerne široké. Začína na sume približne 20 € a končí pri 3 000 €. Samozrejme nižšie ceny majú ručné rezačky. V riadkoch nižšie bližšie opíšeme jednotlivé cenové kategórie.

  Cena do 200 €

  V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú prevažne ručné rezačky. Základné modely si môžete zaobstarať už za cenu 20 €. Cena elektrických rezačiek začína na 70 € pričom za túto sumu si taktiež zaobstaráte len základný model. Za cenu blížiacu sa k 200 € si už môžete zakúpiť ručnú rezačku slušnej kvality.

  Cena od 200 do 1 000 €

  Za cenu v tomto rozmedzí môžete očakávať už naozaj vysokú kvalitu hlavne ručných rezačiek. Taktiež tu nájdete elektrické rezačky s výbornými vlastnosťami a kvalitou.

  Cena nad 1 000 €

  Cenová kategória nad 1 000 € obsahuje bohatý výber špičkových elektrických rezačiek. Nájdete tu obľúbené a uznávané značky. Takže ak ste sa rozhodli pre kúpu rezačky s cenou prevyšujúcou 1 000 €, môžete očakávať najvyššiu kvalitu a množstvo funkcii.

  Najlepšie rezačky na dlažbu podľa Heuréky

  Zdieľajte článok

  Ohodnoťte článok

  Celkové hodnotenie: 4.7 (13 hlasov)

  Autor článku

  Tomáš Kolesár
  Tomáš Kolesár

  Baví ma písať a sledovať novinky v moderných technológiách. Nakupovanie cez internet je čoraz viac populárne a z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je ťažké nájsť ten správny produkt. Preto som tu, aby som vám pomohol s výberom toho najlepšieho produktu za najlepšiu cenu.

  Podobné články

  Diskusia u článku

  Pridať komentár

  Pridať komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Pridať komentár