Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie hobľovačky s prieťahom

Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi pracujú s drevom, nemala by vo vašej dielni chýbať hobľovačka s prieťahom, tiež známa ako hobľovačka a zrovnávačka. Tento prístroj na obrábanie dreva vám totiž môže ušetriť veľa práce.

V tomto článku vám preto prinášame najlepšie modely hobľovačiek na trhu a nezabudli sme ani na pár tipov o tom, ako si takéto zariadenie vybrať.

Najlepší celkovo

Výborná hobľovačka s prieťahom, ktorá uspokojí aj požiadavky náročných používateľov.

Najlepší pomer cena/výkon

Mobilná hobľovačka so silným motorom pre presné hobľovanie kdekoľvek potrebujete.

Najlepší lacná

Vynikajúca hobľovačka vysokej kvality, ktorú navyše kúpite za dobrú cenu.

Najlepšie hobľovačky s prieťahom

Recenzia  hobľovačky PromaHP-250-3 / 230

Hoblovačka Proma 25000069 Pre náročných

Príkon: 1 500 W | Otáčky: 9 000/min. | Napätie: 230 V | Počet nožov: 3 | Hmotnosť: 32 kg Rozmery hobľovacieho stola: 1 050 × 250 mm | Rozmery preťahovacieho stola: 600 × 250 mm | Približná cena: 1 050€

Klady
 • Výkonný motor
 • Poradí si aj s tvrdším drevom
 • Kvalitná konštrukcia
 • Stabilita
Zápory
 • Vysoká cena

Patríte medzi remeselníkov a potrebujete kvalitnejšiu hobľovačku na prácu v malej, či stredne veľkej dielni? Potom zbystrite pozornosť, pretože Proma HP-250-3 / 230 môže byť pre vás tou správnou voľbou. Tento prístroj vám ponúka vysokovýkonný motor s príkonom 1 500 W a až s 9 000 otáčkami za minútu. Táto hoblovačka na drevo s prieťahom tak má dostatok výkonu nie len na prácu s mäkkým drevom, no aj s tvrdšími druhmi dreva. Svoju prácu odvedie zariadenie kvalitne a tešiť sa tak môžete s dobre opracovaného povrchu. Hobľovačka má tri nože s rozmermi 250 × 30 × 3 mm.

Oceňujeme tiež kvalitu prevedenia hobľovačky. Konštrukcia je tu pevná a vyrobená z liatiny. Pôsobí robustným dojmom a navyše vyniká aj dobrou stabilitou. Stroj sa tak nezľakne ani hrubších a ťažších obrobkov. So zariadením sa pracuje jednoducho a jeho kvality ocení každý remeselník.

Jedinou nevýhodou tohto produktu je jeho vysoká cena. Pripraviť si musíte približne tisíc eur. Ak to však myslíte s opracovávaním dreva vážnejšie, určite túto investíciu neoľutujete.

Recenzia hobľovačky Metabo DH 330

Metabo DH330 Hobľovačka s prieťahom Recenzia

Príkon: 1800 W | Otáčky: 9800 ot./min | Napätie: 220 – 240 V | Počet nožov: 2 | Hmotnosť: 35 kg | Rozmery hobľovacieho stola: 840 × 330 mm | Približná cena: 450 €

Klady
 • Silný motor a presne hobľovanie za výhodnú cenu
 • Plynulé nastavenie výšky úberu
 • Šírka záberu
 • Stabilita a kvalita materiálov
 • Mobilná
Zápory
 • Nič podstatné

Prenosná hobľovačka Metabo DH 330 je skvelou voľbou pre kutilov do dielne aj majstrov, ktorí vyžadujú mobilitu. Kompaktné rozmery a váha 35 kg umožňujú nenáročné prenášania stroja kamkoľvek potrebujete. Vyrobený je z kvalitného oceľového materiálu.

Motor s výkonom 1800 W roztáča oceľové nože rýchlosťou 9 800 otáčok za minútu. Na stole dlhom 84 cm poskytuje dostatok priestoru na prácu aj s rozmernejšími kusmi dreva, limitom je maximálna priechodu šírka 33 cm a výška 152. Nechýba možnosť nastavenia hĺbky uberania, a to do 3 mm. Nastavenie výšky hobľovania je komfortné vďaka ručnej kľuke.

Samozrejmosťou je odsávanie a ochrana pred opätovným spustením stroja, ktorá zabraňuje neúmyselnému zapnutiu po prerušení prúdu. Hobľovačka s prieťahom od spoľahlivej a známej značky Metabo sa medzi používateľmi teší veľkej obľube, o čom svedčia popredné priečky v rebríčku predajnosti. Nepochybne dôležitú úlohou v tom zohráva priaznivý pomer ceny a kvality, ktorým predstihuje konkurenciu.

Recenzia  hobľovačky Scheppach HMS 850

Hoblovačka Sheppach HMS 850 Lacný základ

Príkon: 1 250 W | Otáčky: 8 000/min. | Napätie: 230 V | Počet nožov: 2 | Hmotnosť: 24,65 kg Rozmery hobľovacieho stola: 737 × 210 mm | Rozmery preťahovacieho stola: 250 × 204 mm | Približná cena: 260 €

Klady
 • Výborný pomer kvality a ceny
 • Robustná konštrukcia
 • Vysoká stabilita stroja
 • Motor s dostatočným výkonom
Zápory
 • Vzhľadom k cene nič

V našom výbere najlepších hobľovačiek so zrovnávačkou jednoducho nemohla chýbať aj Scheppach HMS 850. Tento prístroj robí dobré meno svojmu výrobcovi, firme Scheppach. Hneď na prvý pohľad totiž zaujme nadštandardnou kvalitou. Konštrukcia stroja je robustná a spája v sebe prvky ocele a liatiny. Navyše sa môže táto hoblovačka pýšiť aj vysokou mierou stability, ktorá je pri práci veľmi dôležitá. Nohy hobľovačky sú pevné a spoľahlivé.

Základom funkčnosti hobľovačky sú hobľovaci enože. Tie má tento model dva, a sú veľmi kvalitné. S ich pomocou sa môžete tešiť na rýchle a hladké spracovanie dreveného materiálu. Táto hobľovačka na drevo ponúka dostatočne široký pracovný priestor. Zvládnete na nej tak obrábať aj kusy dreva s rozmermi 250 × 204 mm. Pochvalu si určite zaslúži aj bezpečnostný spínač, ktorým je prístroj vybavený. Nemusíte sa tak obávať mimovoľného spustenia zariadenia pri výpadku elektrickej energie. K tejto hobľovačke sa dá jednoducho pripojiť aj odsávanie pilín.

Vzhľadom k výbornému pomeru kvality a ceny, ktorý tento model hobľovačky s prieťahom ponúka, sme nenašli žiadne závažné zápory ani slabiny. Scheppach jednoducho odviedol dobrú prácu a nákup tejto hobľovačky vám môžeme odporúčať.

Vraví sa, že obraz povie viac, ako tisíc slov. Video potom dokáže povedať ešte viac. Určite si preto pozrite aj túto zaujímavú video prezentáciu hobľovačky Scheppach HMS 850.

Porovnanie hobľovačiek s prieťahom

Proma HP-250-3 Metabo DH 330 Sheppach HMS 850 Proma HP-200 STF-250-400 Güde GADH 200
Hoblovačka Proma 25000069 Pre náročných Metabo DH330 Hobľovačka s prieťahom Recenzia Zlatý stred Hoblovačka Sheppach HMS 850 Lacný základ Hobľovačka Proma HP 200 Proteco STF 250 hobľovačka Hobľovačka Gude GADH 200
Príkon 2000 W 1800 W 1250 W 1500 W 2000 W 1250 W
Otáčky 4000/min 9800/min 8000/min 9000/min 4000/min 8000/min
Značka Proma Metabo Sheppach Proma Proteco Güde
Napätie 230 V 230 V 230 V 230 V 400 V 230 V
Počet nožov 3 2 2 2 3 2
Hmotnosť 150 kg 35 kg 26,5 kg 32 kg 150 kg 24 kg
Rozmery hobľovacieho stola
1 050 × 250 mm 840 × 330 mm 737 × 210 mm 770 × 212 mm
1 085
×
250 mm
737 x
210 mm
Rozmery preťahovacieho stola 600 × 250 mm neuvedené 250 × 204 mm 270 × 204 mm
600 ×
250 mm
Približná cena 1050 € 450 € 260 € 290 € 980 € 255 €
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Ako vybrať hobľovačku

Nasledujúce riadky vám prinesú všetky potrebné informácie o tom, ako si vybrať hobľovačku s prieťahom.

 Čo je to hobľovačka s prieťahom?

V tomto článku sa venujeme tzv. hobľovačkám s prieťahom. Ide o druh multifunkčného zariadenia, ktoré je veľmi rozšírené v dielňach hobby majstrov aj profesionálnych remeselníkov.

Toto pomerne kompaktné zariadenie je navrhnuté tak, že dokáže drevo hobľovať aj preťahovať. Preťahovačka, alebo zrovnávačka na drevo je umiestnená v spodnej časti pracovného stola a využíva rovnaké nože, ktoré sa používajú aj na hobľovanie. Preťahovačka má navyše aj vlastný mechanizmus na posúvanie obrábaného dreva. Hoblovačka nie a tak musíte drevo posúvať sami.

Aj keď toto zariadenie môže vyzerať na prvý pohľad pomerne nebezpečne a zložito, nie je tomu tak. Moderné hobľovačky disponujú celým radom bezpečnostných prvkov a prácu s nimi zvládnu aj menej skúsení používatelia.

Na čo je vlastne hobľovačka dobrá? V každej drevospracujúcej dielni nájde veľkéu platnenie. Využiť sa dá na úpravu a výrobu dosiek, lát a hranolov. Obľúbeným použitím hobľovačky je aj revitalizácia starých dosiek. Často je potrebné pracovať aj s neopracovaným drevom. Vtedy je hobľovačka nenahraditeľným nástrojom, ktorý surový materiál premení na krásne a hladké drevo.

Náš tip

Ak hľadáte ľahší a šikovnejší nástroj na odstránenie pórov, kôry a nerovností dreva, potom môže byť tým správnym prístrojom hoblík. Týmto pomocníkom do každej dielne sme sa venovali v našom článku o najlepších hoblíkoch.

Ako funguje hobľovačka?

Princíp funkčnosti hobľovačky je jednoduchý. Základnou časťou je tu obrábací valec, ktorý býva vybavený dvoma nožmi. Ten odrezáva zo spracovávaného dreva určitú vrstvu. Hrúbka tejto vrstvy sa u drvivej väčšiny hobľovačiek dá nastaviť podľa potreby.

Základné funkcie hobľovačiek a príslušenstvo k nim

Moderné hoblovačky na drevo toho vedia naozaj veľa. Poďme sa preto pozrieť na najdôležitejšie vlastnosti a funkcie hobľovačiek.

Hrúbkovanie – táto funkcia je inak známa tiež ako prieťah. Hrúbkovanie ponúka hobľovačka s prieťahom. Vďaka tejto funkcii môžete dosku zarovnať na presne určené rozmery po celej jej ploche.

Pevný pracovný stôl – pracovná plošina, po ktorej obrábanú dosku budete posúvať, sa najčastejšie vyrába z hlíníka (má výhodu v nižšej hmotnosti), alebo z ocele (vyššia pevnosť). Aby bolo možné odviesť dobrú prácu, je nutné, aby bola táto pracovná plocha pevná a nedeformovala sa váhou materiálu. Iba vtedy bude možné zaručiť naozaj vysokú presnosť práce.

Sklopné vodítko – vďaka sklopnému vodítku môžete pracovať na hranách pod určitým, vopred nastaveným, uhlom a nahradiť tak hobľovačkou aj frézu (čiastočne).

Ochranný kryt – na bezpečnosť dnes už hľadí prakticky každý výrobca. Moderné hobľovačky preto majú aj nastaviteľný ochranný kryt, ktorý vás pri práci chráni. Odhaľuje totiž len časť valca, ktorý je využívaný pri opracovávaní dosky. Niektoré modely hobľovačiek vám dokonca ani nedovolia s prístrojom pracovať, pokiaľ nie je ochranný kryt nasadený.

Možnosť pripojenia odsávania – pri práci s hobľovačkou vzniká veľké množstvo pilín, ktoré môžu spraviť v dielni poriadny neporiadok. Najlepšie je, ak sa tomu môžeme vyhnúť za pomoci odsávania pilín. To je možné len za predpokladu, že má vaša hobľovačka možnosť pripojenia odsávania.

Hobľovačka sheppach

Nože do hobľovačky

Nože do hobľovačky tvoria tak významnú časť týchto prístrojov, že si zaslúžia vlastnú kapitolu. Správne naostrený a nastavený nôž na hobľovanie má totiž zásadný vplyv na kvalitu práce. Ak by ste pri hobľovaní používali nesprávny typ noža, mali nože zle upevnené alebo nastavené, či dokonca používali tupé nože, mohlo by to viesť k potenciálne nebezpečnému spätném uúderu. Pod týmto pojmom rozumieme jav, kedy sa hobľovací nôž zasekne v doske a silno ju vyhodí preč z hoblovačky. Asi si viete predstaviť, že by to mohlo viesť k pomerne nepríjemnému úrazu.

Tvrdosť hobľovacích nožov

Základným parametrom hobľovacích nožov je aj ich tvrdosť. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 59 až 64 HRC. Pýtate sa, čo je HRC? Ide o typ skúšky tvrdosti noža použitím diamantového kužeľa pri sile 1500 N. Aby mali hobľovacie nože požadovanú tvrdosť, je potrebné, aby boli vyrobené z dostatočne tvrdých materiálov. Na ich výrobu sa preto využíva špeciáln aoceľ. Ide o špeciálny typ nástrojovej oceli s pridaným Volfrámom. Tento prvok sa označuje ako W a uvádza sa aj pri špecifikáciách nožov.

Typy hobľovacích nožov

Hobľovacie nože rozdeľujeme na rôzne typy aj na základe typu materiálu, z ktorého boli vyrobené:

Hobľovacie nože na tvrdé drevo – tieto hobľovacie nože sú vyrobené z materiálu s vyšším obsahom volfrámu (6 – 18 %). Vďaka vysokej tvrdosti sa skvele hodia na opracovanie tvrdších typov dreva.

Hobľovacie nože na stredne tvrdé drevo – hobľovacie nože patriace do tejto kategórie disponujú menším podielom volfrámu, ako nože na tvrdé drevo. Sú preto vhodnejšie na prácu s menej odolným materiálom.

Hobľovacie nože na mäkké drevo – na opracovanie mäkkého dreva postačia nože z nástrojovej ocele bez prídavkov volfrámu. Dobre si poradia s mäkšími materiálmi, pri ktorých odvedú kvalitnú prácu.

Upínanie hobľovacích nožov

Keďže je hobľovací valec hobľovačky osadený väčším počtom nožov (2 až 4) môže byť ich nastavovanie a nasadzovanie zdĺhavým procesom. Je preto veľmi vhodné, ak hoblovačka na drevo disponuje magnetickým upínaním, ktoré tento úkon významne uľahčia. Najlepšie a najkvalitnejšie typy hobľovačiek týmito prípravkami disponujú už v balení.

V prípade, že ste si kúpili hobľovačku bez upínania, môžete si ho aj samostatne dokúpiť. Na trhu je totiž k dispozícii 2 dielna magnetická pomôcka na vyrovnávanie hobľovacích nožov. Táto pomôcka disponuje tromi rôznymi spôsobmi upínania. Prvý je pomocou už upnutého noža, druhý spočíva v nastavení podľa stola hobľovačky a posledný podľa tela prístroja. Bez súpravy na upínanie nožov by bolo ich nastavovanie poriadne náročné a otravné. Určite vám preto odporúčame, aby ste si tohto pomocníka zadovážili.

Bezpečnosť pri práci

Súčasťou kvalitného náradia do dielne pre hobby majstrov aj profesionálnych používateľov je zvýšená bezpečnosť. Výrobcovia moderných hobľovačiek s prieťahom kladú na bezpečnosť pri práci veľký dôraz. Základom bezpečnosti je vždy stabilita. Preto vám  odporúčame vyberať spomedzi takých modelov hobľovačiek, ktoré majú poriadne pevný a robustný stojan. K stabilite veľkou mierou prispievajú aj gumový materiál na spodnej strane nožičiek, ktorý bude zabraňovať posúvaniu stola po podlahe. Zároveň taktiež znižujú pôsobenie vibrácií na stôl hobľovačky.

K bezpečnosti patria určite aj rôzne formy ochranných krytov. Tie zabránia tomu, aby sa ruky používateľa dostali do ohrozenia, kvôli odkrytému pracovnému priestoru. Svoje nezastupiteľné miesto majú v rámci zvýšenej bezpečnosti aj bezpečnostné vypínače. Tie majú za úlohu zabrániť mimovoľnému zapnutiu prístroja po výpadku elektrickej energie.

Elektromotor, ktorý tvorí srdce hobľovačky, môže mať tendenciu sa pri práci poriadne zahrievať. Aby sa predišlo jeho prehriatiu a tým aj poškodeniu celej hobľovačky, majú niektoré modely ochranu pred preťažením. Elektromotor sa tak pri nahriatí nad určitú hranicu sám vypne. Predíde sa tak jeho zničeniu alebo spáleniu, ktoré by zo sebou nieslo aj riziko požiaru.

Hobľovačky sheppach prax

Kde kúpiť hobľovačku s prieťahom

Stalo sa vám už, že ste si na internete niečo plný očakávania objednali a čakali ste, no tovar nikdy neprišiel? Určite vám takúto skúsenosť neprajeme, najmä nie v prípade, že by ste aj zaplatili dopredu a o svoje peniaze aj prišli. Na našom webe preto kladieme veľký dôraz aj na otázku, kde si tovar kúpiť.

V kontexte pracovného náradia, medzi ktoré spadajú aj hobľovačky s prieťahom, sa nám skvele osvedčil internetový obchod zvaracky-obchod.sk. Na tomto webe nájdete široký výber všemožných pomocníkov do dielničiek hobby majstrov, no aj profi nástrojov pre ozajstných remeselníkov, ktorí sa svojim remeslom živia. Okrem výbornej a pestrej ponuky vám tento e-shop ponúka aj nadštandardnú zákaznícku podporu. Nákup na tomto webe určite nebudete ľutovať.

Ak ste už čítali nejaký článok z nášho webu, potom iste viete, že našim favoritom pri nakupovaní na internete je porovnávací web Heureka. Niet sa čomu čudovať veď ponúka hneď niekoľko skvelých atribútov, ktoré by ste inde hľadali márne. V prvom rade vám ponúka porovnanie cien v prehľadnej podobe tak, že sa nemôže stať, že by vám unikla najlepšia cenová ponuka. Okrem toho si tu môžete pozrieť recenzie produktov od skutočných užívateľov, ktorí si daný produkt zakúpili a majú s jeho používaním skúsenosti.

Možno si hovoríte, to je všetko pekné, no ja chcem v prvom rade ušetriť. V takom prípade prichádza do úvahy aj nákup hobľovačky z druhej ruky. Ak sa uchýlite k nákupu tovaru v bazároch a cez rôzne formy inzercie, potom vedzte, že to so sebou nesie aj mnohé riziká. V prvom rade strácate nárok na záruku, no okrem toho sa vystavujete aj menej nápadnému riziku. Nikdy totiž naozaj neviete, akým spôsobom používal predchádzajúci majiteľ daný prístroj.  Od nákupu cez Bazoš (najväčší slovenský bazár) alebo iný bazár vás nechceme odradiť, len vás chceme vyzvať k zvýšenej opatrnosti.

Najobľúbenejšie značky hobľovačiek s prieťahom

Pri výbere tej správnej hobľovačky by ste mali určite dať prednosť známym a osvedčeným značkám. Nákup lacného prístroja, ktorý má papierovo zaujímavé vlastnosti sa síce môže javiť ako dobrý krok, no je vysoká šanca, že ho oľutujete. Rôzni neznámi výrobcovia totiž často ponúkajú výrobky, ktoré sú kvalitatívne na omnoho nižšej úrovni, než konkurencia v podobe výrobkov od renomovaných značiek. Je preto dobrou radou držať sa pri výbere len tých najlepších a najobľúbenejších značiek.
Hobľovačky Proma
Táto známa značka produkuje vysoko kvalitné pracovné zariadenia a drevoobrábacie stroje už od roku 1996. Firma sa špecializuje na drevoobrábaciu a kovoobrábaciu techniku, kde sa teší veľmi dobrému menu. So zameraním na kvalitu a účelovosť svojich produktov sa právom zaraďuje medzi najlepšie značky svojho segmentu. Nie je tak žiadnym prekvapením, že sa produkt tejto značky dostal aj do nášho výberu najlepších hobľovačiek s prieťahom.Proma logoHobľovačky Scheppach
Ak sa venujete čo i len okrajovo práci s drevom, nemala by pre vás byť značka Scheppach neznámou. Tento nemecký výrobca totiž produkuje vysoko kvalitné náradie do dielní, ktoré vyniká nadštandardnou kvalitou a dlhou životnosťou. Hobľovačky od tejto firmy odvedú skvelú prácu a navyše vám poslúžia aj poriadne dlho.
Logo Sheppach
Hobľovačky Güde
Aj značka Güde sa zaraďuje medzi to najlepšie, čo na trhu viete nájsť. Výrobca sa snaží produkovať prístroje vysokej kvality. Niektoré recenzie používateľov tejto značky síce naznačujú aj určité nedokonalosti, no vo  všeobecnosti možno túto značku bez obáv odporúčať. Nákupu hobľovačky s prieťahom Güde sa preto nemusíte obávať.
GÜDE logo
Hobľovačky Makita
Masaburo Makita, tak znie meno človeka, ktorý odštartoval značku náradia, ktoré sa dnes teší vynikajúcej reputácii. Nemožno sa čudovať, veď zariadenia tohto výrobcu ponúkajú priam špičkovú kvalitu, ktorú si zamilujú hobby používatelia i profesionáli bez rozdielu. Hobľovačky a zrovnávačky Makita sú určite dobrou voľbou a „stávkou na istotu“. Čo sa kvality týka, predstavujú jednu z najlepších volieb vôbec.
Makita logo

Ceny

Pri nákupe vás určite bude zaujímať aj cena prístroja. Hobľovačky s prieťahom sa na trhu predávajú v rôznych cenových hladinách. Aby sme vám lepšie predstavili, čo jednotlivé cenové hladiny ponúkajú a čo od nich môžete očakávať, pripravili sme si pre vás nasledujúce cenové rozdelenie.

Cena do 150 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete základné modely hobľovačiek, ktoré sú určené len na hobby použitie. Pôjde o zariadenia s kompaktnými rozmermi vhodné na občasnú prácu s mäkšími druhmi dreva.

Cena od 150 do 300 eur

V cenovom rozmedzí od 150 do 300 eur nájde svojho favorita medzi hobľovačkami s prieťahom väčšina používateľov. Stále však pôjde primárne o prístroje pre hobby používateľov a menšie dielne.

Cena nad 300 eur

Ak chcete kvalitnejšiu hobľovačku na profesionálnejšie použitie, budete si musieť viac priplatiť. Solídnejšie hobľovačky si viete zaobstarať už od pár stoviek eur, no ozajstné profi stroje vás vyjdú aj na viac, ako tisíc eur.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.1 (12 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár