Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie navigácie do mobilu – recenzie a test 2022

Dátum 2.12.2020 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Dávno sú preč doby, kedy boli ľudia odkázaní na papierové mapy. V súčasnosti si nikto nevie predstaviť, že by mal ísť na neznáme miesto bez navigácie. Automatické navádzanie do cieľa je jednoducho geniálny a spoľahlivý spôsob.

V tomto článku sa zoznámite s najlepšími navigáciami do mobilov. Okrem recenzií vám tiež prinášame tipy na správny výber navigácie.

Najlepšie navigácie do mobilu

Logo Názov Špecifikácia Hodnotenie na Google Play Hodnotenie na App Store
1 Google maps logo a recenzia Google Maps Možnosť použitia offline: Áno

Miesto na harddisku: 220 MB

4,1

Stiahnuť na Android

4,7

Stiahnuť na iOS

2 Waze navigácia Waze Možnosť použitia offline: Nie

Miesto na harddisku: 85 MB

4,4

Stiahnuť na Android

4,9

Stiahnuť na iOS

3 Recenzia Sygic Sygic Možnosť použitia offline: Áno

Miesto na harddisku : 150 MB

4,6

Stiahnuť na Android

4,6

Stiahnuť na iOS

4 Recenzia Here WeGo Here WeGo Možnosť použitia offline: Áno

Miesto na harddisku: 83,5 MB

4,3

Stiahnuť na Android

4,1

Stiahnuť na iOS

5 Recenzia TomTom Go TomTom Možnosť použitia offline: Áno

Miesto na harddisku: 162 MB

3,9

Stiahnuť na Android

4,2

Stiahnuť na iOS

6 Mapy CZ recenzia Mapy.cz Možnosť použitia offline: Áno

Miesto na harddisku: 95 MB

4,7

Stiahnuť na Android

4,6

Stiahnuť na iOS

Recenzia: Google Maps

V žiadnom výbere najlepších GPS navigácií do mobilu rozhodne nemôže chýbať Google Maps. Ide totiž o najrozšírenejšiu navigáciu zadarmo pre Android aj iOS, ktorej kvality a silné stránky sú nesporné. Často je dokonca predinštalovaná v smartfónoch.

Mnoho ľudí si myslí, že na používanie Google Maps je potrebné mať neustále pripojenie na internet. To však nie je pravda. S touto navigáciou je totiž možné pracovať aj v Offline móde. Je však nutné, najprv si stiahnuť potrebné mapy do pamäte telefónu.

Výhodou GPS navigácie Google Maps je funkcia nastavenia významných miest. Je tak možné si uložiť často používané trasy, ako je napríklad cesta z domova do práce, do školy, do obľúbeného obchodu a pod.

Nie je to iba navigácia do auta. Používateľ má na výber viacero spôsobov dopravy. Vybrať si tak môže napríklad cestu vlakom, pešo, na bicykli alebo prostredníctvom lietadla.

Používanie aplikácie Google Maps v online režime, teda s aktívnym pripojením na internet, má mnoho výhod. Získate tak prehľad o najaktuálnejších informáciách o doprave, hustote dopravy, obmedzeniach na ceste a rôznom ďalšom dopravnom dianí.

Nagigáciu Google Maps vám určite odporúčame. Splní požiadavky väčšiny používateľov a ide jednoducho o navigáciu, s ktorou sa vo svete určite nestratíte.

Recenzia: Waze

Veľmi populárnou GPS navigáciou do mobilu je aj Waze. Táto navigácia zadarmo je unikátna v tom, že používateľovi poskytuje prístup do obrovskej komunity ďalších používateľov. Tí medzi sebou neustále zdieľajú informácie o doprave. Vďaka tejto spolupráci je zaručené, že všetky informácie v navigácii sú aktuálne. Je to veľmi užitočné, keďže sa tak dozviete, aké nebezpečenstvá číhajú na ceste, aký dlhý čas strávite v kolóne, alebo kde na vás bude číhať policajná hliadka.

Výhodou aplikácie Waze je aj v jej jednoduchom a intuitívnom ovládaní. Vyhľadávať ciele vašej cesty je možné aj prostredníctvom hlasového vyhľadávania. Waze vám dokáže nájsť najbližšie parkovisko. Užitočné sú tiež informácie o tom, ako dlho bude trvať vaša cesta pešo.

Pri aplikácii Waze si môžete zvoliť rôzne jazyky a taktiež je na výber aj hlas. Používateľ si môže vybrať mužský alebo ženský.

Prepojenie aplikácie Waze so sociálnymi sieťami je taktiež veľmi užitočné. Jedným z príkladov použitia sociálnych sietí s Waze je možnosť informovať vašich priateľov o tom, že ste dorazili do vášho cieľa.

Samozrejmosťou je pri navigácii Waze možnosť uloženia obľúbených cieľov. Nemusíte tak stále zadávať cestu do práce, školy a pod. Používateľ navyše môže vybrané obľúbené miesta prepojiť aj so sociálnymi sieťami.

Navigácia do mobilu Waze je unikátnym softvérom, ktorý vám pomôže nielen svojimi vysoko kvalitnými mapami, ale aj možnosťou byť súčasťou komunity vodičov. Táto komunita si zdieľa najaktuálnejšie informácie, vďaka čomu ste vždy v obraze. Možnosť prepájania so sociálnymi sieťami je taktiež veľmi lákavou funkciou pre mnoho používateľov.

Recenzia: Sygic

Sygic navigácia je veľmi dobre známym menom medzi mobilnými navigáciami. Spoločne s predchádzajúcimi dvoma patrí medzi najpoužívanejšie a najobľúbenejšie navigácie vôbec. Táto navigácia funguje v offline móde. Výber máp, ktoré si budete chcieť stiahnuť a používať sa robí na začiatku inštalácie tejto navigácie. Samozrejme, v priebehu času si môžete vybrať a stiahnuť aj ďalšie mapy.

Nevýhodou offline spôsobu fungovania tejto navigácie tkvie v tom, že mapy si budú požadovať poriadny kúsok vnútornej pamäte vášho smartfónu. Výhodou však je funkčnosť navigácie za každých okolností aj v prípade, že by ste nemali k dispozícii pripojenie na internet.

Ovládanie aplikácie je jednoduché a po krátkom zoznámení s ňou sa tu budete vedieť veľmi dobre orientovať. Výhodné je nastavenie adresy domova, práce a ďalších miest, kde jazdíte najčastejšie. Vo výsledku je tak vyhľadávanie trasy veľmi rýchle.

Sygic dokáže vyhľadávať a plánovať trasy nielen na klasické adresy, no aj priamo k pamätihodnostiam, reštauráciám, čerpacím staniciam a parkoviskám.

Okrem navigácie do auta je možné používať Sygic aj v režime pešej chôdze. To je taktiež užitočná funkcia.

Sygic je zlatým štandardom, GPS navigáciou, ktorá vás nesklame a funguje vždy dobre. Dostupnosť offline máp je výhodou, ktorú ocení každý používateľ.

Recenzia: Here WeGo

Obľúbenou navigáciou zadarmo, predovšetkým pre offline použitie je Here WeGo. S touto navigáciou sa nestratíte, nech už idete autom, pešo, bicyklom alebo hromadnou dopravou.

Výhodou navigácie Here WeGo je tiež fakt, že sa dá používať nielen na mobilnom zariadení, ale aj na desktope. Na akomkoľvek zariadení totiž stačí navštíviť https://wego.here.com. Po kliknutí na tento link sa dostanete do rozhrania navigácie a budete ju môcť používať.

V mobile je však výhodou použitie aplikácie. Vďaka nemu sa navigácia veľmi ľahko ovláda. Prácu s ňou zvládnu aj tí najmenej technicky zdatní jedinci. Aplikáciu Here WeGo je možné používať na smartfónoch Android aj iOS.

Prednastaveným jazykom aplikácie je angličtina. Nie je však problém do navigácie stiahnuť aj iné jazyky.

Mnoho ľudí preferuje využívanie tejto navigácie offline. V takomto prípade musíte počítať s tým, že je nutné stiahnuť si potrebné mapy do pamäte smartfónu. Nezabudnite na to, že aj mapa samotnej našej republiky vám môže zhltnúť poriadnu časť pamäte.

Recenzia: TomTom GO Navigation

S viac, ako 10 miliónmi používateľov sa navigácia TomTom GO zaraďuje medzi tie najpoužívanejšie. Spoločnosť TomTom je veľmi dobre známou firmou, ktorá sa sústreďuje na výrobu navigačných zariadení. Aj od ich mobilnej aplikácie tak každý očakáva kvalitu a spoľahlivosť.

Za jednu z najväčších výhod tejto navigácie možno vnímať detailné spracovanie máp celého sveta. Nech už cestujete kamkoľvek, TomTom vás bude kvalitne navigovať. Páči sa nám 3D zobrazenie nielen ciest, no aj budov a ďalších objektov.

Ak sa rozhodnete používať navigáciu v offline móde, budete potrebovať stiahnuť mapy do pamäte vášho telefónu. Princíp je rovnaký, ako v prípade iných navigácií do mobilu.

Navigácia TomTom GO nie je obmedzená len na informácie o správnej trase do cieľa. Používateľovi totiž ponúka široké spektrum ďalších dát. Včas vás upozorní na rýchlostné kamery, radary a ďalšie situácie na ceste. Nemusíte sa preto obávať, že by vás pri používaní aplikácie prekvapili nepríjemnosti v podobe kolón, nehôd alebo prác na ceste.

Nevýhodou tejto aplikácie je, že funguje na báze predplatného. Nejde však o žiadnu závratnú čiastku. Mesiac používania vás vyjde na 1,99 €. Existujú aj rôzne výhodnejšie balíčky, napríklad 12 mesiacov len za 12,99 €.

Recenzia: Mapy.cz

Nenechajte sa oklamať názvom. Navigácia Mapy.cz nie je len pre našich západných susedov. Svoje uplatnenie nájde aj v rukách našinca, ktorému poskytne kvalitné navigovanie do akéhokoľvek cieľa.

Navigácia Mapy.cz používateľovi ponúka veľmi podrobné mapy, ktoré neposkytujú len štandardné zobrazenie, ale aj turistické. Práve tieto podrobné turistické mapy sú veľkou výhodou aplikácie.

Samozrejmosťou je tu možnosť používania navigácie v režime offline. Pripraviť sa ale musíte na nutnosť uloženia máp do pamäte telefónu. Ak si chcete ušetriť pamäť, uložte si len mapy krajín, ktoré navštevujete najčastejšie.

V tejto aplikácii sa nám páči množstvo bodov záujmu, ktoré poskytuje. Tieto body si môžete zvoliť za svoj cieľ a spoznávať tak okolie.

Okrem trasy autom je možné zvoliť si tiež, trasu pešo, na bicykli, bežkách a dokonca aj po vode.

Samotné plánovanie trasy si môžete upraviť podľa svojich preferencií. Ak nechcete ísť po diaľnici, alebo sa chcete vyhnúť konkrétnemu miestu, stačí to do navigácie zadať a ona vám vyjde v ústrety.

Ako si vybrať navigáciu do mobilu?

Výber tej správnej GPS navigácie do mobilu môže byť ťažkou úlohou. Dôvod je ten, že každý človek má iné preferencie a vyhovujú mu iné veci. Vyššie sme vám predstavili najlepšie a najpoužívanejšie aplikácie v našich končinách. Je však dobré, ak si ich vyskúšate viac a zistíte, ktorá sa vám páči najviac.

Aj pri pohľade na hodnotenia používateľov jednotlivých navigácií je jasné, že zatiaľ čo niektorí nešetria chválou a udeľujú vysoké hodnotenia, ďalší nachádzajú v aplikácii chyby a neváhajú udeliť nízke hodnotenie.

Aj to je príkladom toho, že u rôznych ľudí rozhodujú rôzne preferencie. Chceme vás preto nabádať k experimentovaniu. Iba tak nájdete tú najlepšiu navigáciu do mobilu pre vás.

Zahraničie a dáta

Fakt, že niektoré navigácie sú závislé na mobilných dátach (alebo pripojení na internet) je veľmi dobre známy. Na prvý pohľad ide o jasnú výhodu. Veď dát má väčšina ľudí v súčasnosti dostatok a neustále aktualizácie vám zaručia, že budete včas informovaný o uzávierkach, obchádzkach, dopravných nehodách a pod.

Druhou stranou mince však je, že ak nemáte k dispozícii pripojenie na internet, navigácia nebude fungovať. To môže predstavovať poriadny problém. Väčšina používateľov navigácií v mobile nemá neobmedzený počet dát plnou rýchlosťou. Ak sa vyčerpajú, môže navigácia fungovať pomalšie, alebo dokonca aj úplne prestať navigovať.

Problém môže predstavovať aj výlet do zahraničia. Vo všeobecnosti je používanie mobilných dát v zahraničí omnoho drahšie, než doma.

Ako sami vidíte, majú navigácie so schopnosťou pracovať offline veľkú výhodu. Ak si zaobstaráte takúto navigáciu, nezabudnite, že si musíte všetky mapy stiahnuť do telefónu.

Ďalšie typy navigácií

Na záver tohto článku vás chceme oboznámiť s faktom, že na trhu existujú aj rôzne typy špecializovaných navigácií. Tie sú určené na určitú špecifickú činnosť.

Príkladom je napríklad navigácia pre cyklistov. Tieto typy navigácií sú navrhnuté tak, aby presne spĺňali požiadavky cyklistu. Tomuto cieľu je prispôsobené všetko od dizajnu rozhrania až po spôsob navigácie.

Okrem cyklistických navigácií sa môžeme stretnúť aj s navigáciami pre motorkárov alebo dokonca aj námornými navigáciami, ktoré využijú nadšenci jachtingu.

Ak sa venujete niektorej z týchto činností, je dobrým nápadom, zaobstarať si navigáciu určenú presne pre vás.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.2 (26 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
Nino (27. 1. 2022 08:01)

Sygic za 20,- eur v poslednej dobe toľko kiksov napr. D1 TT smer BA EXIT 18 a 25 na D4 naviguje do ešte uzavretých komunikácii. Kdežto ked otvorili usek Svrčinovec – Skalité rok 2017 trvalo im 3 mesiace zapracovť úsek. Dosť často nepozná jednosmerky. 4,6 skôr tak 3,5. Mapy CZ 100% V hodnotení mi chýba apka Locust map základ ktorá je zdarma je síce určena ako turistická ale dialnice pozná aktualne na 100%.

Odpovědět
Uživatel
Zdeno (27. 1. 2022 10:01)

V aute Kia Sportage mám navigáciu Here, aspoň tak ma informovali. Keď som išiel smer Poprad, tak už pred Ružomberkom ma navigácia smerovala na neexistujúcu diľanicu. Minule som skúsil ísť podľa navigácie zo Žiliny do Martina. Čistá katastrofa, nič nefungovalo. Najskôr som sa ocitol na letisku Hričov, potom som sa dostal do Bytče a keď som bol na rondeli, tak tam ma namiesto do Martina navigovalo do Prievidze. A to má aktualizáciu z roku 2021. Ako to potom funguje, resp. nefunguje?

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pridať komentár