Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Darčeky

Najlepšie hračky pre deti, chlapcov a dievčatá nielen na Vianoce

31. 10. 2023 Aktualizované

Obdarovať dieťa je úžasný pocit. V každej rodine sú deti, ktoré si zaslúžia darček pod stromček. Trh je plný rôznych moderných, ale aj klasických hračiek, z ktorých nemusí byť jednoduché si vybrať.

V nasledujúcom článku vám prinášame prehľad populárnych hračiek pre najmenšie deti, chlapcov a dievčatá. Ak ste sa ešte nerozhodli, čo pre svoje dieťa na Vianoce vybrať, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na hračky pre deti.

Najlepšie hračky pre malé deti a dojčatá

1) Drevené vkladacie puzzle

Drevené vkladacie puzzle

Mall.sk

Vkladacie puzzle sú ideálnou didaktickou hračkou pre detičky od 1 roku. Ich princíp je jednoduchý. Puzzle tvorí obrázok, ktorý je zložený z podkladu a niekoľkých väčších puzzle kúskov s úchytom, vďaka ktorému dieťa kúsok jednoducho uchopí do ručičky.

Takéto vkladacie puzzle patria medzi Montessori hračky. Rozvíjajú detskú pozornosť, logiku, jemnú motoriku i pamäť. Na trhu nájdete širokú paleto takýchto puzzle, takže vyberiete rovnako malým chlapcom, ako i dievčatám.

2) Detské chodítka

Detské chodúľky

Alza.sk

Pomôcky, ktoré učia najmenšie deti chodiť, sú rovnako populárne darčeky. Takzvané chodítka nájdete na trhu v rôznych prevedeniach. Líšia sa materiálom i veľkosťou, ale jedno majú spoločné. Sú žiarivo farebné a upútajú tak pozornosť každého malého dieťaťa.

V praxi ide o vozíček na kolieskach, ktorý predstavuje oporu pre dieťa, ktoré sa učí chodiť. Tie najmenšie modely sú určené už deťom od pol roka. Vybavené bývajú aj zvukovými a vizuálnymi panelmi, ktoré rovnako cvičia motoriku a pozornosť dieťaťa.

3) Hračky do vane

Hračky do vane

Mall.sk

Udržať malé dieťa vo vani je niekedy skutočný boj. Tak prečo si kúpanie neuľahčiť nejakou peknou hračkou? Na trhu nájdete hračky do vody rôznych prevedení a tvarov. Obyčajne sú vyrobené z gumy a tie najjednoduchšie predstavujú vhodné darčeky pre deti od približne 9 mesiacov.

Keď sa povie hračka do vane, každý z nás si predstaví kačičku. Pravdou je, že dnes kúpite i rôzne poháriky, misky, ponorky či zvieratká. Výber je len na vás!

4) Vzdelávacia hračka Vtech

Vzdelávacia hračka Vtech

Alza.sk

Spoločnosť Vtech patrí k popredným producentom vzdelávacích elektronických hračiek. Ide o plyšové hračky, ktoré sú určené pre najmenšie deti. V jej ponuke napríklad nájdete loptu, ktorá reaguje na pohyb dieťaťa, čím ho nabáda k neustálemu pohybu.

Populárne sú aj jej uspávacie hračky, napríklad macko, ktorý hrá krátke uspávanky. Takéto hračky dokážu bábätká upokojiť a dovolia im nerušene zaspať.

Novinkou v ponuke Vtech je lezúci medvedík, ktorý sa okamžite stal hitom a určite ovládne tieto Vianoce. Medvedík je hračka pre deti od 6 mesiacov a rozvíja nielen ich motorické schopnosti, ale vďaka slovám a frázam, ktoré vie, pomáha i rozvoju reči.

5) Nočné svetielko

Nočné svetielko

Darčekovýraj.sk

Najmenšie detičky nemusia zaspávať v úplnej tme. Práve preto je na trhu široká paleta detských nočných svetielok. Nočné svetlá pre najmenšie deti sú obyčajne jemné svetlá alebo projektory, ktoré premietajú svetlo na stenu.

Mnohé modely nočných svetielok sú vybavené aj zvukom, ktorý pomáha dieťaťu rýchlejšie zaspať. Ide obyčajne o uspávanky alebo takzvaný „biely šum“. Praktickým doplnkom niektorých svetielok do postieľky je senzor plaču. Ten v prípade zachytenia ruchu spustí upokojujúci zvuk svetielka a dieťatko sa opäť upokojí a zaspí.

6) Tatrovka

Dino Tatra 148 oranžová

Alza.sk

Ktorý malý chlapec by nechcel dostať na prvé Vianoce tatrovku? Veľké autá Tatra sa dodnes vyrábajú v Českej Republike a medzi rodičmi sa tešia veľkej popularite. Táto hračka na záhradu je určená pre deti od jedného roka a užijú si ju nielen chlapci, ale i dievčatá. Práve pre ne je tu špeciálna, ružová verzia.

Ak sa chcete zabávať na záhrade so svojím dieťaťom vozením a pretekaním, je táto hračka pre vás ideálnou voľbou!

7) Hracia deka

Hracia deka

Mall.sk

Rozvíjanie zmyslov dieťaťa je v prvých mesiacoch života naozaj dôležité. Práve preto sú ideálnou hračkou pre bábätká aj hracie deky. Tie sú obyčajne doplnené hrazdou, na ktorej sú rôzne plyšové, prípadne háčkované hračky. Za týmito hračkami sa bábätko ležiace na deke naťahuje.

Aj keď takéto deky nepatria k najlacnejším darčekom, oplatí sa do nich investovať. Ak máte v rodine bábätko, pre ktoré hľadáte hodnotnejší darček, už ste ho našli.

8) Hojdačka

Hojdačka

Mall.sk

To bude radosti! Detské hojdačky ponúkajú niekoľkohodinovú zábavu, ktorú sprevádza smiech a výskot. Darujte svojmu drobcovi hojdačku v podobe hojdacieho sa zvieratka. Môže to byť koník, húsenica, mačička a pod. Tento typ hojdačiek je pevný a stabilný a vhodný pre deti už od 1 roka.

Alebo si zadovážte hojdačku na záhradu. Klasický typ hojdačky, ktorý sa zavesí na konár stromu alebo konštrukciu. Dieťatko vložíte do sedadla, pripevníte a hojdáte. Pridajte obľúbenú pesničku, dieťa si tieto spoločné chvíle zamiluje.

9) Zvuková hračka

Zvuková hračka

Mall.sk

Ako zaujať batoľa? Na to sú najlepšie rôzne hudobné a zvukové hračky, ktoré vydávajú chytľavé detské melódie. Napríklad takýto tučniačik môže byť prvým kamarátom vášho drobca, ktorý ho upokojí a dodá mu pocit bezpečia. Niektoré hračky majú rozmanitejší playlist, iné vedie prehrať jednu alebo dve melódie.

Hudobné a zvukové hračky pre najmenších stimulujú detské zmysly a sú vhodné pre rozvoj jemnej motoriky a mechanických zručností. Možno sa vám zapáči hračka vo forme klavíra, na ktorej môže dieťatko stláčať klávesy pre ešte viac zábavy.

10) Nafukovací valec

Nafukovací valec

Alza.sk

Takýto krásny rozprávkový nafukovací valec určite zaujme každé malé dieťatko. Nielenže je zdobený veselými farebnými obrázkami Krtka a jeho priateľov, ale navyše má vo vnútri rolničky, ktoré pri hre pekne cinkajú. Hračka pomáha rozvíjať detské zmysly, predstavivosť aj motoriku.

Nafukovací valec svojím tvarom poskytuje oporu, ktorá je základným predpokladom, aby sa dieťa pokúšalo postaviť na nohy. Podporuje koordináciu a priestorové vnímanie. Na trhu je niekoľko motívov a prevedení, ak nezaujme Krtko, tak možno zvieratká z džungle alebo zvieratká z farmy.

Najlepšie hračky pre chlapcov

1) LEGO Ninjago

LEGO Ninjago

Alza.sk

Na svete je len málo tak obľúbených hračiek, akými sú stavebnice LEGO. Patria k najpopulárnejším hračkám pre deti na svete. Séria s označením Ninjago je inšpirovaná rovnomenným seriálom a je určená chlapcom od 6 do 14 rokov.

Stavebnice LEGO Ninjago sú pestrofarebné a zaujmú každého hravého chlapca. Vybrať si môžete zo širokej ponuky produktov, pričom ceny sa líšia podľa veľkosti stavebnice. Cena tých najdrahších sa šplhá k hranici 200 €.

Ak máte doma chlapca, ktorý miluje rozprávku Ninjago a rád stavia skladačky, takýmto darčekom určite neurobíte chybu!

2) 3D puzzle

3D puzzle

Mall.sk

Puzzle pozná snáď každý z nás. Lacná skladačka pre deti, pri ktorej z dielikov vznikne po poskladaní plnohodnotný obrázok. Aj keď sú klasické puzzle stále populárne, a to nielen medzi deťmi, ale i dospelými, 3D puzzle si získavajú srdcia chlapcov po celom svete.

Princíp skladačky je rovnaký ako pri klasických puzzle. Namiesto plochého obrázka však po poskladaní vznikne trojrozmerný model. Okrem slávnych svetových pamiatok môžete takéto puzzle kúpiť napríklad v tvare auta, glóbusu či tenisky, ktorá po poskladaní slúži ako stojan na ceruzky.

3) Kúzelné čítanie ALBI

Kúzelné čítanie ALBI

Alza.sk

Kúzelné čítanie od Albi predstavuje posledné roky fantastický darček pre deti pod vianočný stromček. V princípe ide o elektronické pero, ktoré po priložení na stranu špeciálnej knihy hovorí to, čo je na obrázku. Samozrejmosťou je niekoľko rôznych funkcií, takže kniha bude dieťa zaujímať dlhý čas.

Kolekcia kníh Kúzelného čítania sa neustále rozrastá a tie najjednoduchšie kúsky sú vhodné pre deti od 3 rokov. Pre chlapcov odporúčame knihy Vesmír, Svet zvierat, Dinosaury či Slovensko. Pero je kompatibilné so všetkými knihami, takže stačí, keď si zakúpite jedno a následne budete chlapcovi dokupovať iba knižky.

4) Experimentálna hra Boffin

Experimentálna hra Boffin

Mall.sk

Experimentálne hry Boffin patria k edukačným hračkám, s ktorými sa nebude nudiť žiaden zvedavý chlapec. Hry rozvíjajú pamäť, postreh i logiku. Z jednej stavebnice je možné poskladať desiatky rôznych projektov, pričom s každým ďalším sa dieťa naučí niečo nové.

Súčiastky rôznych stavebníc Boffin sa dajú navzájom kombinovať a vďaka prehľadným návodom pôjde skladanie bez problémov. Ak teda chcete svojho syna či vnuka naučiť niečo o zvuku, svetle či elektrine, darujte mu pod stromček niektorú z hier Boffin.

5) Sliz

Slime továreň na sliz pre chlapcov

Alza.sk

Ten kto má doma chalana, určite viete, že sliz patrí v tomto roku k najpopulárnejším hračkám. Z názvu tejto hračky je jasné, že ide o hmotu slizkej konzistencie, s ktorou s dá skutočne zabaviť. Aj keď ide o hračku, ktorá je určená chlapcom aj dievčatám, musíme povedať, že chlapci sa s ňou vyhrajú viac.

Sliz kúpite v rôznych podobách. Ak hľadáte lacnú hračku, zvoľte jednouchý sliz v kelímku alebo kýbliku. V prípade, že plánujete kúpiť väčší darček pre chlapca, môžete si vybrať z rôznych továrni či laboratórií na sliz. V takomto prípade ide o kreatívne sady, s ktorými sú užijete veľa zábavy.

6) Drevené kocky

Drevené kocky

Mall.sk

Drevené kocky si z detstva pamätá asi každý z nás. Medzi deťmi sú drevené hračky populárne aj dnes. V prípade tejto retro hračky ide buď o drevené kocky, z ktorých vzniká po zložení obrázok alebo drevené stavebnice. Pre chlapca sú ako darčeky vhodné oba druhy, pričom obrázkové kocky sú určené menším deťom a stavebnice väčším chlapcom.

V prípade obrázkových kociek odporúčame voliť pre chlapcov také, na ktorých sú zvieratká alebo autá. Drevené stavebnice sa dajú obyčajne kúpiť vo vedierkach a chlapec si z nich môže postaviť hrad či dom. Takéto stavebnice sú rovnako náučné, pretože cvičia jemnú motoriku.

7) Autodráha

Autodráha

Mall.sk

V každom chlapcovi drieme túžba súťažiť. Autodráhy v sebe spájajú práve súťaženie a u chlapcov populárne autá. Princíp každej elektrickej autodráhy je v podstate rovnaký. Ide o plastovú dráhu rôzneho tvaru, na ktorej pretekajú obyčajne dve autíčka ovládané diaľkovým ovládačom.

Na trhu nájdete autodráhy rôznych veľkostí a je len na vás, koľko ste ochotní do takéhoto daru pre chlapca investovať. Veľkou výhodou takého darčeka je aj fakt, že mnohokrát sa s ňou zabavia aj dospelí.

8) RC model

RC model

Darčekovýraj.sk

Modely na diaľkové ovládanie, tzv. RC modely, zabavia nielen deti, ale aj dospelých. Hovoríme o autách, lietadlách a vrtuľníkoch, lodiach, motocykloch alebo poľnohospodárskych strojoch.

Lacnejšie a jednoduchšie modely na ovládanie budú dobrým darčekom pre mladšie deti, drahšie, väčšie licencované autá s výkonnými motormi potešia starších chlapcov a tínedžerov. Potom sú tu vesmírne akrobatické vozidlá, roboti či dinosaury, RC modely môžu byť jednoducho v akejkoľvek podobe a veľkosti.

9) Detská zbraň NERF

Detská zbraň NERF

Alza.sk

Detské zbrane NERF majú stabilné miesto medzi prianiami chlapcov pod stromček. Na trhu nájdete široké množstvo samotných modelov, ale aj príslušenstva, takže vybrať si musí naozaj každý.

Zbrane NERF sú vhodné pre chlapcov od 8 rokov. S kamarátmi si s nimi určite užijú mnoho zábavy počas celého roka. Okrem klasických zbraní na šípky, môžete zvoliť aj vodné pištole.

Aj keď nie každý rodič je stotožnený s kúpou zbrane pre svoje dieťa, musíme povedať, že hračky značky NERF spĺňajú všetky normy týkajúce sa bezpečnosti hračiek.

10) Hudobný nástroj
Hudobný nástroj

Darčekovýraj.sk

Nesmieme zabúdať ani na malých hudobníkov. Práve detský vek je najlepší na prebudenie hudobného talentu. Ak váš syn či vnuk pokukáva po bicích či gitare, pouvažujte o vianočnom darčeku v takejto podobe.

Hudba má perfektný vplyv na zmyslové vnímanie detí, dokáže ich upokojiť, naštartovať sústredenosť, a zároveň je to forma, ako sa prejaviť. Hudobný nástroj vyberajte podľa veku dieťaťa. Ak je chlapec v predškolskom veku, postačia detské plastové nástroje. Ak ide o vážny záujem a malý muzikant sa hlási na základnú umeleckú školu, chce to už kvalitnejší nástroj.

Najlepšie hračky pre dievčatá

1) Bábika BABY born

Bábika BABY born

Mall.sk

Bábika patrí k detstvu každého dievčatka. Na trhu dnes nájdete mnoho značiek bábik, no len máloktoré z nich sú také populárne ako bábiky BABY born a to najmä preto, že tieto bábiky sa dokážu správať ako skutočné bábätká.

Bábiky reagujú na dotyk a napodobňujú niektoré životné funkcie. To znamená, že bábiky pijú, cikajú a keď plačú, tečú im slzy. Dievčatko sa tak môže o bábiku plnohodnotne starať, čím sa učí zodpovednosti.

Výhodou značky BABY born je tiež široká ponuka príslušenstva, ktoré je možné k bábikám zakúpiť. Na výber máte napríklad z rôzneho oblečenia, plienok či detských a jedálenských sedačiek.

2) Drevená kuchynka

Hudobný nástroj

4home.sk

Každé malé dievča sa teší, keď môže pomôcť svojej mame. Ak máte doma budúcu gazdinku, neváhajte jej pod stromček kúpiť drevenú kuchynku. Aj keď takáto kuchynka nepatrí k lacným darčekom, ide prakticky o kus nábytku, takže sa do nej oplatí investovať.

Kuchynky sú obyčajne pestrofarebné a hodia sa pre dievčatá od 3 do 8 rokov. Okrem rúry na pečenie bývajú vybavené varnou doskou a umývadlom. Súčasťou balenia býva aj rôzne príslušenstvo. To sa dá navyše dokúpiť, takže o ďalšie darčeky do budúcnosti budete mať postarané.

3) Stolná spoločenská hra

Stolná spoločenská hra

Mall.sk

Spoločenské hry sú ideálnym spôsobom, ako stráviť spoločný čas ako rodina. K základným spoločenským hrám, ktorú môžete so svojou dcérou hrať už od troch rokov, je nepochybne Človeče, nehnevaj sa. Ide o základnú hru, ktorá učí trpezlivosti a zvládnu ju aj deti, ktoré ešte nevedia počítať.

Na trhu samozrejme nájdete širokú paletu stolných spoločenských hier pre dievčatá. Ich určenie sa líši vekom, ktorému sú vhodné. Táto informácia je však uvedená na každom obale, takže nebudete mať problém zvoliť tú, ktorá sa pre vaše dievčatko momentálne hodí najviac.

4) Hrejivá plyšová hračka

Hrejivá plyšová hračka

Mall.sk

Každé dievčatko má doma aspoň jednu plyšovú hračku. Počuli ste však už o hrejivých plyšákoch? Tie v sebe spájajú mäkučké hračky a pozitívne účinky tepla. Takáto hračka je naplnená najčastejšie semienkami ľanu alebo prosa. Pred použitím sa jednoducho vloží na pár minút do mikrovlnnej rúry.

Hrejivé plyšové hračky môžete použiť napríklad na vyhriatie postele pred spaním. Rovnako však dokážu pôsobením tepla uľaviť od bolestí bruška, či svalov. Hrejivé plyšové hračky sú teda milým, ale aj praktickým darčekom pre každé dievčatko.

5) Kreatívna sada

Kreatívna sada

Mall.sk

Kreatívne sady a súpravy sa dajú zaradiť medzi didaktické hračky, pretože rozvíjajú pozornosť a manuálne schopnosti. Takéto sady sú podľa náročnosti určené rôzne starým dievčatám, pričom začať s nimi môžete prakticky od 3 rokov.

Pre dievčatá sa hodia najmä kreatívne sady, ktoré sú inšpirované princeznami, kvetmi či bábikami. Takéto hračky môžu mať skutočne rozmanité podoby. Najčastejšie ide o sady, v ktorých sa využíva skladanie, lepenie či zoškrabávanie. Rovnako sa však stretnete aj s takými, pri ktorých využijete šitie či navliekanie korálikov.

6) Hojdací koník

Hojdací koník

Mall.sk

Mnoho dievčat sníva o koníkoch. Keď už nemôžu mať skutočných, doprajte im aspoň hojdacieho. V minulosti boli na trhu dostupné iba koníky vyrobené z dreva. Dnes nájdete mnoho modelov s plyšovou úpravou, ktoré budú v detskej izbe dievčatka vyzerať nádherne.

Pre dievčatká sa prirodzene hodia koníky ružové, prípadne naturálne hnedé. Kúpiť môžete dokonca jednorožca. Mnohé moderné modely sú doplnené zvukmi, takže zážitok „z jazdy“ bude dokonalý. Takýto darček je vhodný pre dievčatá od približne 2 až 3 rokov.

7) Šminky a maľovátka

Šminky a maľovátka

Alza.sk

Každé malé dievča sa rado hrá na dospelú. Práve preto patria k obľúbeným darčekom pre dievčatá aj šminky a maľovátka. Samozrejme ide o špeciálnu kozmetiku, ktorá je nezávadná a nepoškodzuje detskú pokožku. Odporúčaný vek na začatie používania takejto kozmetiky je 6 rokov.

Ak chcete začať s niečím jednoduchým, zvoľte pre svoje dievčatko nejakú súpravu na nechty. Na trhu sa nachádzajú rôzne laky na nechty, ktoré sa dajú zlúpiť a nevyžadujú chemické odstránenie. Populárne sú samozrejme aj rôzne lesky na pery či šminky na oči. Vždy však voľte certifikované produkty!

8) Šaty na každú príležitosť

Šaty na každú príležitosť

Bonprix.sk

Každé dievča sa rado pekne oblieka. Preto dievčatá vedia oceniť i dar vo forme oblečenia. Peknými šatami pod stromčekom, či na narodeniny nič nepokazíte.

Dievčenské šaty by mali byť farebné a veselé. Na bežné nosenie sú ideálne šaty bavlnené, s pohodlným a jednoduchým strihom. V prípade, že šaty kupujete na špeciálnu príležitosť, ktorá vás čaká, môžete zvoliť aj šaty viac zdobené, s výšivkou či mašľou.

9) Česacia hlava

Česacia hlava

Alza.sk

Behá stále s hrebeňom či kefou v ruke? “Terorizuje” svoju sestru, vás aj babku, a núti vás sedieť za modelku? V tom prípade to chce jednoznačne česaciu hlavu, ktorá vás práve v takýchto okamihoch zastúpi.

Vlasy na bábike sú ako živé, sú jemné, dobre sa rozčesávajú a sú vždy pripravené zniesť akýkoľvek pokus malej kaderníčky. Hlava na česanie je zvyčajne v životnej veľkosti alebo o trochu zmenšená a má bujné kadere. Súčasťou je aj súprava pomôcok a doplnkov. Samozrejmosťou sú hrebeň, gumičky, sponky a štipce. Dostanete ale oveľa viac, ako napríklad fén, natáčky, trblietky do vlasov alebo ozdoby na telo bábiky.

10) Detské kresielko

Detské kresielko

Darčekovýraj.sk

Pre chvíle pohody, na hru aj zábavu, aj keď sa jej začnú zatvárať očká. Ak v detskej izbe vašej dcéry či vnučky niečo chýba, možno to je práve takéto roztomilé detské kresielko. Výrobok je veľmi stabilný a bezpečný. Kreslo možno rozložiť na pohovku, ideálne pre popoludňajší spánok.

Vyberajte motív, ktorý vaša malá zbožňuje. Môže to byť nejaké zvieratku či rozprávková postavička. Kresielka sú mäkké a pohodlné, malá princezná si ho určite zamiluje.

Chcelo by to ďalšie nápady na darčeky? Máme! Napríklad darčeky pre novorodencov, darčeky pre dievča a darčeky pre chlapca alebo tipy na vianočné darčeky.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 5.0 (1 hlas)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár