TOP 10 najlepších PC hier roka 2016

Hranie počítačových hier bezpochyby patrí medzi milé záľuby, ktorým radi venujú svoj voľný čas deti aj dospelí. Videohry dokážu svojou atmosférou človeka takmer úplne vymaniť zo strastí dnešného sveta, a tak nie je problém sa počas chvíle stať policajtom, poľnohospodárom alebo napríklad aj obávaným gangstrom či neľútostným diktátorom. Môže za to široká škála herných štýlov a vývojárskych štúdií z celého sveta, ktoré dennodenne lamentuje nad tým, ako čo najlepšie uspokojiť potreby zákazníkov, teda rozmaznaných hráčov.

Keďže je každý človek úplne iný, aj vo svete počítačových hier existuje niekoľko odlišných herných štýlov, aby si tak každý mohol vybrať to svoje. Hranie sa na hrdinov s možnosťou zdokonaľovania zručností a predmetov nesie označenie RPG, v prípade online pripojenia MMORPG. MOBA štýl je označovaný za koridorové zápolenie, akčným strieľačkám z pohľadu prvej osoby sa hovorí skratkovito FPS, rozvážnemu budovaniu a rozhodovaniu zase stratégia, pričom na trhu existujú aj rôzne pretekárske hry a športové simulátory. Herných štýlov je samozrejme oveľa viac, ale tie spomínané patria medzi vôbec najpopulárnejšie.

V našej desiatke nie sú určite zahrnuté všetky hry, ktoré by ste si priali. Každý má uhol pohľadu iný a dáva prednosť svojmu výberu. Aj tak sme sa však pokúsili vybrať desať najpopulárnejších hier uplynulého roka, ktoré bodovali v recenziách, a tiež si ich väčšina hráčov chválila. Náš výber teda berte ako inšpiráciu, s ktorou chybu zaručene neurobíte.

  1. The Witcher 3: Wild Hunt

Hardvérová náročnosť: 9/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Aj v ďalšom diele úspešnej RPG série Zaklínača na vás čaká otvorený svet plný života a napínavého príbehu. Okrem hlavnej úlohy je možné plniť aj tie vedľajšie, za ktoré budete odmenení rôznymi predmetmi a hernou menou. V úlohe Geralta z Rivie si tak v Zaklínačovi 3: Divoký hon užijete veľké dobrodružstvo plné napínavej akcie a kvalitných dialógov. Samozrejmosťou je široká škála zbraní, ktoré možno upravovať a rôzne vylepšovať. Opomenúť nemožno ani magické schopnosti hrdinu, ktoré sa v boji proti drsným vládcom vždy hodia. Pred kúpou počítajte s veľkou hardvérovou náročnosťou, pričom upozorniť musíme aj na veľké množstvo dialógov. Pri ich čítaní strávite pomerne dlhú dobu. Príbeh je v prípade Zaklínača skrátka dôležitý, takže preskakovanie hovorov medzi jednotlivými postavami nie je žiaduce. Týmto spôsobom by ste sa totiž pripravili o herný zážitok, ktorým Geraltovo zápolenie bezpochyby je.

  1. Overwatch

Hardvérová náročnosť: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Na tento akčne ladený a veľmi bláznivý titul sa čakalo dlho. Po niekoľkých verejných aj neverejných testovaniach sme sa však nakoniec predsa len dočkali. Overwatch je zahalený do komického grafického kabátika, v ktorého svete sa hráči pohybujú v úlohe neohrozených akčných hrdinov. Vyberať je možné z pestrej ponuky bojovníkov, medzi ktorými nechýbajú bojovníci na boj z blízka, strelci alebo napríklad tajomní kúzelníci, pričom každá postava má svoju úlohu – útočnú, tankovaciu, podpornú. Tento titul ocenia najmä hráči, ktorí majú radi (nielen) občasné hranie, pri ktorom si vydýchnu, a tak trochu aj zanadávajú. Vo svete Overwatch totiž každý hráč získava hodnosť podľa jeho tímových kvalít a výkonov, ktorá sa vzhľadom na každú hru neustále mení. Každý tak chtiac-nechtiac na vlastnej koži pocíti trpkosť náhleho zníženia hodnosti.

Patrí sa tiež dodať, že Overwatch bol po svojom vydaní zaradený do sveta eŠportu, takže sa možno hraniu venovať aj s vlastným a stálym tímom. Ostatne celý herný koncept je určený na tímové hranie, pretože bez vzájomnej spolupráce nezvíťazí. Overwatch je veľmi rýchlou hrou, kde nie je radno na nič čakať a vymýšľať. Pri hraní tak neočakávajte žiadny príjemný relax, pričom jeho najväčším negatívom je asi fakt, že hráči typu „vlk samotár“ tu nemajú absolútne žiadnu šancu. V prípade absencie tímových hráčov je tak hranie nezábavné.

  1. Dark Souls III

Hardvérová náročnosť: 8,5/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Nové pokračovanie legendárnej RPG série Dark Souls prináša napínavý príbeh. V jeho svete pomocou chladných zbraní a kúziel zmeriate sily s veľkým množstvom obludných nepriateľov a ich vodcov. Každý vodca disponuje špecifickými kúzlami a taktikou, takže sa ani v treťom pokračovaní Dark Souls nevyhnete masovému umieraniu a neustálemu snaženiu sa o pokorenie silného nepriateľa. Ako v každej kvalitnej RPG, tak aj v tej si možno vybrať svojho hrdinu, ktorý bude ovenčený schopnosťami a zručnosťami vášmu hráčskemu srdcu najbližšími. Postupom času si nie je problém zbrane a schopnosti vylepšovať, pričom nemalú pomoc poskytujú elixíry a mágia. Je potrebné mať na pamäti, že svet Dark Souls III neponúka otvorený svet, ale veľmi lineárny postup. Hru tiež neodporúčame malým deťom, pretože zdolať niektorých vodcov je skutočným orieškom aj pre skúsených hráčov.

  1. Battlefield 1

Hardvérová náročnosť: 7,5/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

Vývojári z EA konečne vypočuli prosby a náreky hráčskej komunity a najnovší diel vojnovej série Battlefield zasadili do krvilačného prostredia I. svetovej vojny. Na bojisku tak nepočítajte s navádzacími raketami a niekoľkonásobnými optickými zoomami na odstreľovacích puškách. Na rad prišli kone, neohrabané tanky vrátane krehkých dvojplošníkov, ktorých burácajúce motory sú počuť až za niekoľkými humnami. V boji sa tak konečne prejavia bojové schopnosti každého hráča, pretože všetky zbrane svojho držiteľa po každom výstrele neustále odmeňujú poctivým spätným rázom, ktorý sa na výsledku streľby realisticky prejavuje.


Bojový front sa tiahne cez vyprahnuté púšte, zelenkavé lesy a zmrznuté mesačné pláne. Okrem všemožných strojov okúsite aj poctivý sortiment najrôznejších zbraní, pričom veľkú úlohu zohrávajú aj smrtiace bajonety. Tešiť sa môžete aj na lopatky alebo napríklad otravné plyny, ktoré dokážu na bojisku spôsobiť veľké zvraty. Hoci ide o akčný boj, preveľkú taktiku tu nehľadajte. Letiace granáty, smrtiace strely z guľometov lietadiel a vybuchujúce tankové granáty spôsobujú na bojisku poriadny chaos. Nie, toto nie je Counter Strike s piatimi hráčmi. Na jednej mape nie je problém stretnúť až 63 hráčov, teda 32 protivníkov.

  1. Rise of the Tomb Raider

Hardvérová náročnosť: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One, Xbox 360

Séria Tomb Raider je známa všetkým herným nadšencom. Aj v poslednom pokračovaní tejto akčnej adventúry sa vžijete do úlohy charizmatickej a dokonale tvarovanej Lary Croft, ktorá sa potĺka po pláňach neľútostnej divočiny. Na svojej púti stretnete ľudských, ale aj zvieracích protivníkov, ktorí vám nič nedarujú. Svoje teritórium budú brániť do posledného dychu, takže je potrebné mať vždy pripravených niekoľko ostrých šípov, nejakú tú pištoľ, útočnú pušku a horolezecké vybavenie. Krajina je totiž veľmi členitá a veľakrát aj neprístupná, takže si naša hrdinka pretiahne kostru a skrátené šľachy šplhom, plazením a výskokmi vrátane potápania a krkolomných premetov. Celý svet bude, ako vždy, posiaty rôznymi pokladmi a predmetmi, ktoré možno využiť na upgrade vybavenia našej obdarenej dievčenskej hrdinky. V prípade, že nemáte radi hádanky a hľadanie zašlých skrýš, Lare sa radšej oblúkom vyhnite. Hľadanie je v tomto prípade na dennom poriadku.

  1. World of Warcraft: Legion

Hardvérová náročnosť: 6,5/10 | Platformy: Microsoft Windows

Skúsení hráči už vedia, že v prípade Legionu nejde o úplne novú hru, ale o datadisk, teda nový herný obsah do pôvodnej hry World of Warcraft. Táto veľmi úspešná séria si stále drží titul najhranejšej MMORPG hry všetkých čias, ktorá má milióny hráčov zo všetkých kútov sveta. Prídavok Legion do hry prináša nový kontinent a hernú triedu Demon Hunter, pričom svoju postavu môžete vyšvihnúť až na stodesiatu úroveň. Rozšírenie ponúka aj niekoľko nových dungeonov a náročnejších raidov, ktoré môžete prechádzať s dokonale vybavenou partiou kamarátov alebo náhodne vybraných hráčov. Ani nové zbrane vás však pred útokmi krvilačných vládcov nezachránia, pretože aj tu treba nacvičiť taktiku a zničujúci postup.

Z datadisku Legion sú noví aj starší hráči nadšení, pretože majú vďaka ďalšiemu obsahu o zábavu na ďalší rok postarané. V prípade, že sa rozhodnete do Legionu investovať, nie je nutné kupovať základnú hru ani všetky predošlé datadisky, všetko dostanete od Blizzardu zadarmo. Nutné je však počítať s pravidelnými mesačnými poplatkami (cca 12 €), bez ktorých si Worl of Warcraft nezahráte. Na oplátku však dostanete stabilné servery plné hráčov.

  1. Civilization VI

Hardvérová náročnosť: 6,5/10 | Platformy: Microsoft Windows

Budovateľských stratégií v posledných rokoch výrazne ubudlo, pritom majú veľký potenciál. Sérií Civilization sa však táto situácia vôbec netýka, ba práve naopak, vývojári pravidelne prinášajú nové a nové diely. Civilization je medzi hráčmi stále obľúbenejšia, čo napokon dokazuje rebríček desiatich najhranejších hier na Steame, medzi ktorými sa Civilization stále drží. Táto ťahová stratégia vám ponúkne hernú plochu, na ktorú ste boli doteraz zvyknutí. Očakávať tak môžete prehľadnosť a farbisté vykreslenie, ktoré každému hráčskemu oku príjemne ulahodí. Civilization VI prináša niekoľko nových civilizácií, pokročilú diplomaciu, boje a budovanie rozmanitých stavieb. Všetko z vtáčej perspektívy pekne v 3D spracovaní.

Okrem solídneho scenára môžete okúsiť hranie online, kde môžete zmerať svoje sily napríklad s kamarátom. Pre neznalých však doplňme, že ide o ťahovú stratégiu, ktorá neprebieha v reálnom čase. Nejde teda o žiadny Command Conquer alebo Warcraft. Navyše ak vás predošlé diely nebavili, ani šieste pokračovanie nebude to pravé pre vás.

  1. FIFA 17

Hardvérová náročnosť: 6/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One, Xbox 360

Aj nový diel športovej série FIFA tento rok pocítil nemálo prínosných zmien. Pre milovníkov futbalu je prichystaný scenár v úlohe talentovaného futbalistu Alexa Huntera, v ktorého úlohe sa pokúsite prekopať až na najvyššiu futbalovú priečku – Premier League. Nová FIFA 17 zahŕňa aktualizované tímy a hráčov, vylepšený grafický kabátik, umelú inteligenciu futbalistov a vylepšené funkcie. Nová FIFA je skrátka pre milovníkov futbalu povinnosť. Ostatne na druhú stranu je potrebné si priznať, že podobné tematiky sa na hernom poli príliš nenachádzajú.

  1. WRC 6

Hardvérová náročnosť: 7/10 | Platformy: Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One

V novom pretekaní WRC 6 sa pokocháte celkom 14 sezónami, počas ktorých narazíte na súperov, ktorí vám víťazstvo zadarmo určite nedarujú. Svoje sily si overíte vo dne aj v noci, za slnečného žiarenia aj svitu mesiaca, pričom si sadnete za volant skutočných pretekárskych špeciálov. WRC 6 je totiž podporená oficiálnou licenciou všetkých automobilov. Skvelé je aj to, že vďaka možnosti rozdeliť si obrazovku sa môžete hrať na jednom počítači s kamarátom alebo susedom, pričom nie je ani problém vymeniť klávesnicu za volant a pedále, ktoré hra plne podporuje. V prípade WRC však nepočítajte s obrovskou deštrukciou vozidiel, ako napríklad v prípade série Flatout, rovnako tak sa v prvých chvíľach obrňte nutnou dávkou trpezlivosti, pretože riadenie vozidiel nie je úplne jednoduché

  1. Total War: Warhammer

Hardvérová náročnosť: 9/10 | Platformy: Microsoft Windows

Séria Total War patrí v žánri stratégií medzi naozajstné perly. Aj nový diel ponúka pohľad na stovky a tisíce bojovníkov na jednom poli, kde sa ukáže vaše strategické a vodcovské myslenie. Diel Warhammer však pocítil niekoľko podstatných zmien, pričom medzi tie najväčšie patrí prítomnosť príšer, trpaslíkov a iných bytostí. Čaká na vás zaujímavá a pútavá kampaň, ktorá bude plná zvratov a nečakaných udalostí. Samozrejmosťou sú prepracovaná grafika a vynikajúca hrateľnosť, na ktorú si zvyknete v priebehu niekoľkých chvíľ. Počítať však musíte s vyššou hardvérovou náročnosťou, ktorá je logicky spôsobená veľkými počtami jednotiek a efektov.

Najpredávanejšie hry podľa Heureky

TOP 10 najlepších PC hier roka 2016
Ohodnoťte článek

Som predovšetkým milovník nových technológií a zariadení, ktoré nám, ľuďom, stále dokazujú, aké možnosti do budúcnosti máme. Podľa vzoru Elona Muska sa snažím byť v dnešnom svete vždy optimistom, čo nie každý chce a dokáže pochopiť. A mám rád Vianoce.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte