Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie elektrické konvektory – recenzie a tipy 2022

Dátum 8.8.2022 Tomáš Hajduk Tomáš Hajduk

Ťažko si vieme predstaviť nevykúrený domov počas chladného zimného obdobia. Absencia vykurovania, resp. jeho nedostatočnosť dokáže premeniť aj ten najútulnejší domov na studenú kobku, v ktorej sa nikto necíti dobre. Ohrievanie vzduchu vo vašom obydlí na optimálnu teplotu je tak nutnosťou. Táto potreba sa viac umocňuje v noci, kedy teploty ešte väčšmi klesajú.

Jednou z veľmi populárnych a efektívnych foriem kúrenia je konvektor. Ako a podľa čoho si taký konvektor kúpiť? Odpoveď na túto otázku a omnoho viac si povieme v tomto článku. Predstavíme si tiež najzaujímavejšie modely, ktoré sú momentálne k dispozícii na trhu. Prvú priečku nášho výberu obsadil ELÍZ EL 1000 INV WIFI

Najlepší celkovo

Moderný konvektor s bohatou výbavou vhodný pre náročných používateľov.

Najlepší pomer cena/kvalita

Šikovný a tichý elektrický konvektor s termostatom a protimrazovou ochranou.

Najlepší lacný

Dobrá voľba pre toho, kto chce čo najviac zhodnotiť svoju investíciu.

Najlepšie elektrické konvektory

Recenzia: ELÍZ EL 1000 INV WIFI

ELÍZ EL 1000 INV WIFI recenzia Pre náročných

Max. príkon: 1 000 W | Regulácia výkonu: 1 stupeň | Hmotnosť: 9,3 kg | Rozmery: 71,6 x 5,9 x 43,4 cm| Typ upevnenia: na stenu Približná cena: 214 €

Klady
 • Krytie IP 24
 • Ovládanie cez Wi-Fi
 • Tenká konštrukcia
 • Inteligentný regulátor teploty
Zápory
 • Vyššia cena

Hľadáte moderný konvektor s poriadnym výkonom? ELÍZ EL 1000 INV WIFI patrí do vyššej cenovej kategórie, čo sa podpísalo na jeho funkciách a vlastnostiach. Ako prvé môžeme zhodnotiť jeho dizajn. Ten je štýlový a moderný, navyše disponuje hrúbkou 5,9 cm, čím vám nezaberie ani veľa priestoru. Jeho určenie je len na stenu, takže ak potrebujete model, ktorý je možné voľne položiť, tak budete musieť hľadať ďalej.

V súčasnosti ide stále viac do popredia inteligentná domácnosť. Tento konvektor nezaostáva, a preto sa dá riadiť pomocou Wi-Fi. Výhodou, ktorej účelom je aj úspora elektrickej energie je inteligentný regulátor teploty. Stačí nastaviť požadovanú teplotu. Následne konvektor začne ohrievať miestnosť a keď sa priblíži k danej teplote, tak zníži výkon. Podľa výrobcu tým dokáže znížiť spotrebu energie až o 25 %.

V rámci bezpečnosti tomuto konvektoru nechýba protimrazová ochrana, detská poistka a ochrana proti prehriatiu či prevráteniu. Do negatívnej stránky sme zaradili vysokú cenu. Tá však odráža vlastnosti a funkcie.

Recenzia: ELÍZ MCH 15 W

Recenzia elektrický konvektor Elíz MCH 15 W Zlatý stred

Max. príkon: 1 500 W | Regulácia výkonu: áno (2 stupne) | Hmotnosť: 3 kg | Rozmery: 29 x 65 x 16,5 cm | Typ upevnenia: voľne stojaci | Približná cena: 57 €

Klady
 • Tichá prevádzka
 • Regulácia teploty pomocou termostatu
 • Automatické vypnutie v prípade prevrátenia
 • Protimrazová ochrana
 • Vykurovanie elektromagnetickými lúčmi
Zápory
 • Nenašli sme nič

Odskočili ste si na víkend na chalupu? Pokiaľ ste jej dlhšie nevenovali pozornosť, najmä v chladných mesiacoch, je potom oveľa ťažšie ju vykúriť. Ako podporné vykurovacie teleso poslúži elektrický konvektor ELIZ MCH 15 W. Na chalupu, do kancelárie, na regulovanie teploty u vás doma, jeho služby využijete všade tam, kde potrebujete zatočiť s chladom.

Pomocou konvektora ELIZ MCH 15 W dokážete regulovať teplotu vzduchu v miestnosti s výmerom do 18 m2. Požadovanú teplotu udržujete pomocou termostatu. Zariadenie je tiež vybavené dvomi úrovňami nastavenia výkonu. Nastavte výkon na 1 500 W, keď potrebujete miestnosť čo najrýchlejšie vyhriať, znížte ho na 750, aby sa udržala konštantná teplota. Nemusíte sa obávať prehriatia zariadenia. O bezpečnosť sa postará tepelná poistka proti prehriatu. Využiť tiež môžete protimrazovú ochranu termostatu, kedy bude ohrievač udržiavať teplotu v miestnosti nad bodom mrazu.

Ohrev zabezpečuje MICA vyhrievacie teleso, ktoré uvoľňuje elektromagnetické lúče pripomínajúce slnečné žiarenie. Táto technológia je účinná, zohrieva nielen vzduch, ale aj predmety v miestnosti, navyše vzduch nevysušuje. Konvektor je ľahký a jednoducho sa prenáša pomocou dvoch rukovätí na bočných stranách.

Recenzia: Orava EK 2003

Orava EK 2003 recenzia Lacný základ

Max. príkon: 2000 W | Regulácia výkonu: áno (2 stupne) | Hmotnosť: 4,6 kg | Rozmery: 34 x 24 x 10 cm | Typ upevnenia: voľne stojaci | Približná cena: 40 €

Klady
 • Výborný pomer kvality a ceny
 • Zabudovaný ventilátor
 • Bezpečnostná poistka
 • Možnosť regulácie výkonu
Zápory
 • Nie je čo vytknúť

V strednej triede konvektorov je pomerne veľká konkurencia. Vybrať konvektor, ktorý vyniká svojimi vlastnosťami oproti iným, nie je jednoduché. Aj napriek tomu sme s výberom modelu Orava EK 2003 neváhali. Za stále ešte priaznivú cenu ponúka výbornú kvalitu. Za výhodu považujeme fakt, že je tento konvektor vybavený ventilátorom. Ohrievanie vzduchu je tak rýchlejšie a rovnomernejšie.

Nebezpečným nehodám predídete vďaka tomu, že má tento model bezpečnostnú poistku. Tá zariadenie vypne hneď potom, čo dosiahne určitú hraničnú teplotu. Aby ste si vedeli zabezpečiť požadovanú teplotu flexibilnejšie, je tento konvektor vybavený možnosťou regulácie. Vyberať tu môžete z 800 W a 2000 W výkonu.

S ohľadom na priaznivú cenu a vysokú kvalitu prevedenia, nie je tomuto zariadeniu čo vytknúť. Svoj účel spĺňa na výbornú. Orava EK 2003 je výbornou voľbou pre každého záujemcu o konvektor, ktorý hľadá efektívny spôsob vykurovania.

Test a porovnanie konvektorov

V nasledujúcej tabuľke prinášame niekoľko ďalších modelov konvektorov. Ide o kvalitné zariadenia, ktoré by ste taktiež mali zvážiť pri výbere.

ELÍZ EL 1000 INV WIFI ELIZ MCH 15 W Orava EK 2003 ORAVA EK-2006 Sencor SCF 2001 CONCEPT KS 3007
ELÍZ EL 1000 INV WIFI recenzia Pre náročných Recenzia elektrický konvektor Elíz MCH 15 W Zlatý stred Orava EK 2003 recenzia Lacný základ ORAVA EK-2006 CONCEPT KS 3007
Hodnotenie
Heureka
90 % 84 %
Približná cena 214 € 57 € 40 € 25 € 27 € 30 €
Výrobca  Elíz Elíz Orava Orava Sencor Concept
Výkon 1000 W 1500 W 2000 W 2000 W 2000 W 2000 W
Regulácia výkonu 1 stupeň Áno (2 stupne) Áno (2 stupne) Áno (3 stupne) Áno (3 stupne) Áno (3 stupne)
Hmotnosť 9,3 kg 3 kg 4,6 kg 2,9 kg 3,5 kg
Rozmery  71,6 x 5,9 x 43,4 cm 29 x 65 x 16,5 cm 34 × 24 × 10 cm 69 × 43,5 × 14,5 cm 68 × 49,5 × 20 cm
Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu Zistiť cenu

Najpredávanejšie ohrievače podľa Heureky

Ako si vybrať konvektor

Možno ste sa aj vy už stretli s pojmom konvektor. O čo ale ide? Konvektory sú zariadenia na vykurovanie, ktoré k svojmu fungovaniu využívajú princíp konvekčného vykurovania. Ide o to, že takýto elektrický (alebo plynový) ohrievač dokáže absorbovať studený vzduch nachádzajúci sa v okolí. Následne je tento vzduch vháňaný cez vykurovacie teleso naspäť do priestoru. Celý tento proces má za následok ohriatie miestnosti.

Konvektor s ventilátorom

Konvektorové ohrievače bývajú vo väčšine prípadov vybavené aj malým ventilátorom. Ten slúži na to, aby podnietil cirkuláciu zohrievaného vzduchu po celej miestnosti. Ventilátor tak zefektívňuje vykurovanie priestorov konvektorovým ohrievačom a zamedzuje tomu, aby bol ohriaty vzduch situovaný len na jednom mieste, resp. zabraňuje tvorbe horizontálnych teplotných vrstiev. Tieto teplotné vrstvy sú veľmi nepríjemné najmä ak sa v danej miestnosti nepohybujete. Napríklad, keď sa dívate na televíziu alebo len tak sedíte na pohovke. Vo výsledku je tak vykurovanie, ktorému sekunduje ventilátor, rovnomernejšie a taktiež zaberie menej času. Pamätať však treba na to, že je taktiež omnoho hlučnejšie.

Ku konvektorom s ventilátorom patrí aj jedno varovanie. Tým, že pohyb vzduchu doslova rozvíri prach a všetky alergény, ktoré sa v miestnosti nachádzajú, sa zhoršujú podmienky pre alergikov. Jednoducho povedané alergikom sa v takomto priestore bude ťažšie dýchať. Myslite na to preto aj pri výbere svojho konvektora.

Konvektor na stene

Najdôležitejšie parametre pri výbere konvektora

Ak sa rozhodnete pre tento typ vykurovania, je potrebné vedieť, akým parametrom musíte venovať najviac pozornosti. Medzi najdôležitejšie parametre a charakteristiky pri výbere konvekčného ohrievača patria nasledujúce:

 • typ konvektora
 • celkový výkon
 • vlastnosti a ďalšie funkcie
 • spôsob upevnenia

Ak sa pri výbere zameriate na vyššie uvedené, budete si z veľkej ponuky výrobkov vybrať presne taký, aký bude vyhovovať vašim potrebám.

Typ konvekčného ohrievača

Na trhu majú v súčasnosti najväčšie zastúpenie dva základné typy konvekčných ohrievačov. Ide o elektrické a plynové konvektory. Ktorý z týchto dvoch je lepšia voľba? O tom sa už veľmi dlho vedú rôzne diskusie. Vybrať víťaza však nie je jednoduché a najskôr ani možné. Elektrické aj plynové konvekčné ohrievače totiž majú svoje plusy aj mínusy. Vybrať si z nich je preto potrebné v určitom kontexte požiadaviek, ktoré na vykurovanie máte. Samozrejme musíte vždy vziať do úvahy aj charakteristiky a vlastnosti objektu, ktorý sa chystáte konvekčným spôsobom vykurovať.

Elektrické konvektory

Tento typ konvekčného vykurovacieho telesa je považovaný za jeden z najúspornejších typov ohrievačov. Ide tiež o jeden z najvýkonnejších. Jeho inštalácia je vhodná predovšetkým tam, kde nie je možné zaviesť plyn, a tak ani využívať iné formy vykurovania (okrem elektrického). Špecifickým dôvodom uplatnenia elektrického konvekčného ohrievača, na úkor plynového, môže byť bezpečnosť.

Plynové konvektory

Tento typ konvekčných ohrievačov nájde svoje uplatnenie napríklad v outdoorovom prostredí. V prípade kempovania môže ísť o nenahraditeľného pomocníka, ktorý vám pomôže držať sa v teple. Rovnako tak sú vynikajúcim spôsobom ohrievania aj v priestoroch, kde preferujete vykurovanie plynom oproti elektrickému vykurovaniu.

Výkon ohrievača

Účinnosť konvektora na ohrievanie akéhokoľvek priestoru je daná tým, akým disponuje výkonom. Najčastejšie sa udáva vo Wattoch (W). Ako ale zistiť, aký výkon potrebujete na vykurovanie vami zvoleného objektu? To je jednoduché, stačí poznať objem miestnosti.

Ten zistíte jednoducho tak, že vynásobíte rozlohu miestnosti (v m2) jej výškou. Výsledné číslo bude vyjadrovať objem miestnosti v metroch kubických (m3). Ďalší výpočet výkonu potrebného na ohriatie vzduchu v miestnosti na požadovanú teplotu závisí od toho, ako dobre je daná miestnosť tepelne odizolovaná. Pre lepšiu ilustráciu uvádzame, že na každý m3 dobre izolovanej miestnosti sa počíta potrebný výkon vo výške 40 W. Ide o naozaj jednoduchý výpočet. V praxi však veci nebývajú až také jednoduché.

Vyššie uvedený výpočet je skvelý na získanie približných hodnôt. Ak však chceme vykurovanie konvektormi nadimenzovať presnejšie, budeme potrebovať vziať do úvahy viac premenných. Stupeň izolácie vykurovaného objektu hrá kľúčovú úlohu a dotkli sme sa ho už vyššie. Spomenuli sme dobre odizolované priestory. V prípade, že je stupeň izolácie horší, bude potrebné pripočítať približne 10 W na m3. Pripočítaním 10 W dostaneme realite viac približujúce sa číslo, hovoriace o potrebnom vykurovacom výkone.

Na potrebný výkon má však vplyv aj nadmorská výška, v ktorej sa objekt nachádza. V závislosti od nadmorskej výšky je potom priraďovaný koeficient, ktorým treba násobiť pre výpočet potrebného výkonu. Pre objekty nachádzajúce sa v nadmorskej výške nepresahujúcej 500 m.n.m sa počíta s koeficientom s hodnotou 1. To znamená, že nebude zohrávať úlohu a výsledný výkon nijako nezmení. Situácia sa mení v prípade situovania vykurovaného objektu v nadmorskej výške presahujúcej 500 m.n.m. V takomto prípade sa hodnota nášho koeficientu dvíha nad 1, čím sa zvyšuje potrebný vykurovací výkon.

Vlastnosti a ďalšie funkcie

Moderná doba prináša sofistikovanejšie technológie. Dotýka sa to aj moderných elektrických konvektorov. Tie majú okrem samozrejmej funkcie vykurovania množstvo užitočných vychytávok. Máme na mysli napríklad schopnosť oscilácie konvektora, možnosť filtrácie vzduchu, alebo jeho prípadného zvlhčenia. Samozrejmosťou by mal byť termostat a rôzne bezpečnostné prvky. Bezpečnosť by tu rozhodne nemala byť podceňovaná. Určite by v povinnej výbave mal byť bezpečnostný spínač a časovač. Bezpečnostné prvky majú jasnú a veľmi podstatnú úlohu – predísť nehode pri používaní konvektora.

Mnoho prenosných konvektorov disponuje aj užitočnými doplnkami. Nájsť tu môžeme LCD displej, ktorého úlohou je podávať prehľadný a presný obraz teploty a ďalších dát. Každý používateľ iste ocení aj diaľkový ovládač, ktorý nezriedka disponuje možnosťou otáčania ohrievača na diaľku.

Konvektory - dialkove ovladanie

Za obzvlášť dôležité funkcie považujeme tri nasledovné:

 • Časový spínač – je celkom logické, že časovač nájde pri konvekčnom ohrievači široký rad uplatnení. Veľmi užitočné je napríklad nastavenie zapnutia konvektora na čas tesne pred tým, než sa vrátite domov z práce alebo ráno pred zobudením. Časovač pridáva potrebnú flexibilitu konvektorom, ktoré je vďaka nemu možné používať inteligentnejšie. U niektorých drahších modelov vieme nájsť aj tzv. ochranu pred mrazom. Táto funkcia sa stará o plne automatické zapnutie ohrievania hneď potom, čo klesne teplota pod hranicu 5 stupňov Celzia.
 • Fúkanie chladného vzduchu – túto funkciu niektorých konvekčných ohrievačov oceníte najmä v lete. Pomôže vám totiž ochladiť sa. Samozrejme, ich efektivita sa ani zďaleka nepribližuje klasickým klimatizačným zariadeniam, avšak ide o dobrý spôsob, ako nájsť konvektorom využitie aj v lete. V ozaj intenzívnych horúčavách oceníte aj letmý vánok chladného vzduchu.
 • Termostat – bez tohto zariadenia by bolo narábanie s konvektorom veľmi ťažké. Termostat je totiž nevyhnutný na nastavovanie a udržiavanie nastavenej teploty ohrievača. Termostat je vybavený špeciálnymi snímačmi, ktoré mu umožňujú zapnúť alebo vypnúť konvektor podľa toho, aká je teplota vzduchu okolia. Aj termostatov je niekoľko druhov. Základné rozdelenie je na mechanické a elektronické termostaty. V praxi sa mechanický termostat ukazuje ako spoľahlivý a jednoduchý. Elektronický termostat je oproti tomu flexibilnejší a presnejší. Lepšie sa tiež hodí na citlivejšiu reguláciu teploty kúrenia. Ako si vybrať? Jednoducho – ak chcete konvektor na chatu, resp. do oblasti s nespoľahlivým napájaním, vyberte si ohrievač s mechanickým termostatom. Ak je elektrická sieť vo vykurovanom objekte stabilná, tak vám odporúčame výber konvektora s elektronickým termostatom.

Spôsob upevnenia konvektora

Pri výbere konvekčného ohrievača venujte pozornosť aj tomu, akým spôsobom sa dá upevniť. V tomto ohľade sa môžete najčastejšie stretnúť s tromi typmi konvektorov

 • konvektory na stenu
 • voľne stojace konvektory
 • podlahové konvektory

Konvekčné ohrievače, ktoré sa inštalujú priamo na stenu majú výhodu v tom, že šetria množstvo miesta a sú čoraz viac populárne. V prípade, že sa rozhodnete pre tento typ konvektora, dávajte si pozor na bezpečnosť. Konvektor musí byť na stene stabilne zabezpečený proti pádu, aby sa zamedzilo jeho uvoľneniu. Jednoduchosť montáže konvektora na stenu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Alternatívou k stenovým konvektorom sú voľne stojace konvektory. Ako už ich pomenovanie napovedá, ide o konvektory, ktoré stoja voľne pomocou nožičiek. Aj v tomto prípade je dôležitá stabilita aby sa predišlo pádom. Väčšina voľne stojacich konvektorov má výbornú stabilitu a neočakávaných pádov sa obávať nemusíte.

Špecifickým typom konvektorov sú podlahové konvektory. Tento druh sa integruje priamo do podlahy. Ide o vynikajúci doplnkový spôsob vykurovania priestorov, avšak na ich inštaláciu je potrebné myslieť pri robení podlahy. Samozrejme dá sa to aj neskôr, ale počítať treba s dodatočnými nákladmi.

Najdôležitejšie vlastnosti elektrických konvektorov

Elektrické konvektory sú najpredávanejším typom konvektorov a majú aj najflexibilnejšie použitie. Kľúčovými vlastnosťami, ktoré sa zaslúžili o rozšírenie a obľubu týchto konvektorov sú univerzálnosť a jednoduché prenášanie týchto zariadení.

Elektrické konvektory sa skvele hodia na domáce aj komerčné využitie. Používateľ si môže vybrať zo širokej škály rôznych rozmerov a výkonnostných kategórií. Mnohé elektrické konvektory sa dajú veľmi jednoducho pripevniť na stenu. Výhodou je, že ak sa rozhodnete pripevniť si elektrický konvektor na stenu, nie je to spojené so žiadnymi dodatočnými nákladmi. V drvivej väčšine prípadov je totiž montážna sada potrebná na upevnenie na stenu súčasťou balenia konvektora.

Obľúbenou kategóriou sú prenosné elektrické konvektory. Tieto zariadenia sa vyznačujú svojou nízkou hmotnosťou, ktorá spolu so šikovnými rukoväťami vytvára ideálne podmienky na prenášanie týchto zariadení. Nie je tak problém využívať jedno zariadenie v rôznych miestnostiach, podľa aktuálnej potreby.

Konvektor vs. olejový radiátor

Alternatívou ku konvektorom a bežným radiátorom sú olejové radiátory. Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, ako klasické radiátory. Rozdiel je ukrytý v tom, že sú napájané elektrinou. Princíp funkčnosti spočíva v tom, že vnútro prístroja je naplnené olejom, ktorý sa pri zapnutí zohrieva, a tým je ohrievaný aj okolitý vzduch.

Olejový radiátor sa charakterom ohrievania vzduchu trochu podobá na konvektor. Aj po vypnutí radiátora totiž pokračuje v ohrievaní a to tým, že produkuje sálavé teplo. Práve sálavé teplo je základnou výhodou konvektorov.

Na otázku, ktorý typ ohrievača je pre vás vhodnejší najlepšie odpovie tento článok. Porovnajte si informácie obsiahnuté v ňom s informáciami o konvektoroch a určite spravíte správnu voľbu.

Náklady na prevádzku konvektora

Mnohí odporcovia konvektorov (elektrických) často argumentujú, že je vykurovanie týmito zariadeniami ďaleko nákladnejšie, ako klasické vykurovanie ústredným kúrením. Je to pravda. Avšak len čiastočne. Svojimi charakteristikami tvoria konvektory výbornú voľbu pre vykurovanie jednej, poprípade viacerých miestností, nie však celého domu, či bytu. V prípade, že si zvolíte konvektor ako dodatočný spôsob vykurovania, resp. ako doplnkové vykurovanie, ušetríte. Základom je však výber toho správneho modelu. Ako sme spomenuli vyššie, je nutné správne dimenzovanie. Iba tak môžeme zaručiť, že bude prevádzka konvektora ekonomická a efektívna zároveň.

Na spotrebu má veľký vplyv model a značka konvektora. Rôzni výrobcovia produkujú konvektory s rôznou efektivitou a spotrebou. Vo všeobecnosti sa príkon konvektorov pohybuje v rozmedzí od 500 až do 2000 W. Samozrejme, existujú aj zariadenia mimo tohto intervalu.

Najčastejšie sa výkon elektrických konvektorov pohybuje v rozmedzí od 500 až po 3 000 W (Wattov). Ide o porovnateľný výkon, akým disponujú napríklad aj žehličky. Celkové náklady na prevádzku konvektorového ohrievača budú úzko súvisieť s jeho výkonom.

Chcete lepšiu číselnú prevádzku o nákladoch? Potom vám stačí vynásobiť si výkon konvektora vo W/kW (Wattoch/kilowattoch) časom, po dobu ktorého bude konvektor zapnutý. Pomocou tohto jednoduchého vzorca zistíte, koľko energie bude potrebovať konvektor na svoju prevádzku vo Wh, resp. kWh (watthodinách, kilowatthodinách). Keď získame toto číslo, sme na polceste k výpočtu nákladov. Aby sme sa dostali k číslu v eurách, potrebujeme vypočítanú spotrebu vynásobiť sadzbou za elektrickú energiu. Tá je najčastejšie udávaná v eurách na kilowatthodinu.

S optimalizáciou spotreby energie tiež súvisí regulácia výkonu. Nie vždy totiž potrebujeme, aby konvektor išiel na plno. Ak vám záleží na spotrebe, ktorú bude váš konvektor mať, potom si určite zaobstarajte model, ktorý reguláciou výkonu disponuje. Takéto konvektory sú omnoho ekonomickejšie a dokážete s nimi znížiť náklady na vykurovanie.

Konvektor Klarstein

Dá sa ušetriť používaním elektrického konvektora?

Odpoveď na túto otázku bude dozaista zaujímať väčšinu čitateľov. Pokúsime sa na ňu objektívne odpovedať. Ak používate prenosné konvektory, máte možnosť vyhrievania len toho priestoru, v ktorom sa práve nachádzate, resp. ktorý potrebujete vykúriť, čím sa značne znižujú náklady v porovnaní s vykurovaním prostredníctvom ústredného kúrenia. Platí to ešte väčšmi v prípade, že váš vykurovací systém nedisponuje reguláciou kúrenia v jednotlivých miestnostiach.

Z hľadiska sporenia sa javí ako efektívne nasledujúce riešenie. Používajte aj naďalej ústredné kúrenie, avšak nastavené na nižšiu hodnotu a popri tom si „prikurujte“ v miestnostiach, v ktorých potrebujete prostredníctvom elektrického konvektora. Predstavte si takýto scenár – vaša obývacia izba alebo spálňa je útulne teplučká pomocou konvektora, zatiaľ čo chodby sú chladnejšie a vykurované primárne ústredným kúrením.

Nevystavujete sa používaním konvektora nebezpečenstvu?

Mnoho ľudí sa pýta, či je vlastne používanie konvektorových ohrievačov v domácnosti bezpečné. Starosti o bezpečnosť sú samozrejme pochopiteľné, no v prípade kvalitných konvektorov, od autorizovaných výrobcov, ich môžete bezstarostne hodiť za hlavu.

Konvektory disponujú vo väčšine prípadov ochranou proti prehriatiu, ktorá vypne spotrebič hneď potom, čo sa nahreje na stanovenú teplotnú hodnotu. V rámci bezpečnosti elektrických spotrebičov by vás tiež mal zaujímať stupeň ochrany pred úrazom pôsobením elektrického prúdu. Tento stupeň sa udáva ako tzv. trieda elektrickej ochrany. Dajte si pozor, aby ste vyberali len z elektrických konvektorov, ktoré majú minimálne druhú triedu ochrany. Je potrebná aj spoľahlivá izolácia bez nutnosti uzemnenia prístroja.

Ďalšou vecou, ktorá súvisí s bezpečnosťou konvektora je IP certifikácia. Možno ju poznáte z prostredia mobilov. Táto charakteristika nám hovorí, akou odolnosťou voči vode a prachu dané zariadenie disponuje. U konvektorov, ktoré budete používať vo vlhkých priestoroch by mala byť prítomná aspoň IP24, teda ochrana pred striekajúcou vodou a vysokou vlhkosťou.

Najlepšie značky konvektorov

Pre tých z vás, ktorých zaujíma primárne kvalita výrobkov, ktoré si kupujú, sme priniesli nasledujúci text. Predstavíme vám v ňom výborné značky konvektorov s dlhou históriou pôsobenia a vysokou kvalitou produktov.

Konvektory Concept

Česká spoločnosť Concept pôsobí už od roku 1991, kedy zakladateľ J. Valent začal s predajom domácich spotrebičov. Prvý originálny výrobok spoločnosti sa začal vyrábať v roku 1995 a išlo o ručný šľahač. Od vtedy prešla firma dlhým vývojom a dnes sa zaraďuje medzi veľmi úspešné najmä v Európe. Dobrou kvalitou disponujú tiež konvektory Concept, ktoré sú skvelou voľbou pre domácnosti.

LOGO - Concept

Konvektory Klarstein

Konvektory od nemeckej spoločnosti Klarstein sú obľúbenou voľbou užívateľov. Niet sa čomu čudovať, veď tieto nemecké mašinky sú nielen vysoko kvalitné a spoľahlivé, ale navyše majú aj pekný dizajn. Ich implementácia v interiéri tak nepôsobí nútene ani rušivo, ale môže byť pekným doplnkom celkového zariadenia miestnosti.

LOGO - Klarstein

Cenové relácie konvektorov

Cena tohto typu ohrievačov nie je nijak zvlášť vysoká. Pre lepšiu orientáciu – mini elektrický konvektor si viete zaobstarať už za 20 eur. Pokročilé a výkonné modely vás potom vyjdú omnoho drahšie.

Cenová kategória 20 až 100 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete množstvo dobrých konvektorov najmä do menších priestorov, ktoré v zime potrebujú trošku dopomôcť k ideálnej teplote.

Cenová kategória od 100 do 200 eur

Medzi drahšími zariadeniami nájdete lepšie a kvalitnejšie výrobky. Ide o pokročilejšie modely, ktoré okrem lepších parametrov ponúkajú aj lepšie dizajnové prevedenie a mnohé ďalšie dodatočné funkcie. Hodia sa tiež do väčších priestorov, lebo poväčšine disponujú vyšším výkonom.

Kde kúpiť konvektor?

Konvektory sa predávajú v rôznych obchodoch. Záleží len na zákazníkovi, aký predajca mu je najsympatickejší. Našim odporúčaním je vyberať obchodníkov s dobrými referenciami. K prehľadnému výberu najlepších obchodov aj s referenciami sa dostanete návštevou porovnávacieho portálu Heureka. Alternatívou je dobre známa Alza, ktorá sa vyznačuje širokou ponukou a veľmi rýchlym dodaním tovaru. Výber je len na vás.

Použité zdroje:

https://www.alza.sk/ako-vybrat-ohrievac-art16539.htm

https://en.getoptim.com/cozy-air-convection-heaters.html 

https://www.heatingcoolinghome.com/convection-heater-buying-guide/ 

Najpredávanejšie ohrievače podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (12 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Pridať komentár