Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie stolné hokeje – recenzie a test 2024

14. 1. 2021 Aktualizované

Stolný hokej je skvelou zábavou pre mladších aj starších. V dnešnom svete všadeprítomnej digitálnej zábavy je príjemné hrať stolné hry. V tomto článku vám chceme predstaviť stolné hokeje a zároveň aj poradiť, ako si vybrať ten správny pre vás.

Najlepší celkovo

Špičkový stolný hokej pre náročných hráčov, ktorí chcú ozajstnú kvalitu.

Najlepší pomer cena/kvalita

Kvalitný stolný hokej, ktorý ponúka výborný pomer ceny a kvality.

Najlepší lacný

Jednoduchý stolný hokej za dobrú cenu, ktorý ocenia malí aj veľkí hráči.

Najlepšie stolné hokeje

Recenzia: Stiga Play Off 21

Stiga profi Play Off 21 Pre náročných

Výrobca: Stiga | Rozmery: 100 × 50 × 10 cm | Hmotnosť: 3 kg | Cena: od 85 €

Klady
 • Výnimočná kvalita
 • Figúrky sa skvele ovládajú
 • Výborné spracovanie ovládania
 • Veľká herná plocha
 • Napínavá a dynamická hra
 • Dobrá dostupnosť náhradných dielov
Zápory
 • Vyššia cena

Najlepší zážitok z hry stolného hokeja vám poskytne Stiga Play Off 21. Tento model ponúka robustné plastové klzisko veľkorysých rozmerov. Hracia plocha je vernou kópiou ozajstnej ľadovej plochy. Mantinely, ktoré ju obkolesujú, bránia puku, aby sa dostal mimo hry. Atmosféru tu dotvárajú reklamné nadpisy. Aj takýto detail má vplyv na hru a ponorenie sa do nej.

Hráči určite ocenia šikovné počítadlo gólov, ktoré sa nachádza na každej strane. Veľkou výhodou tohto stolného hokeja je jeho kvalitaodolnosť. Použité materiály sú naozaj špičkovej kvality. Je to poznač ja na figúrkach a ich hokejkách, ktoré nie sú vyrobené z plastu, ale z kovu.

Stiga Play Off 21 je stolný hokej, ktorý vám vydrží naozaj dlho. K jeho dlhej životnosti neprispievajú len kvalitné materiály a celková vysoká kvalita spravovania, no aj skvelá dostupnosť náhradných dielov. Firma Stiga sa jednoducho snaží a je to na jej produktoch poznať. Edícia Play Off 21 je venovaná švédskej hokejovej legende, hráčovi Peterovi Forsbergovi. Ten totiž nosil na svojom drese číslo 21.

Recenzia: Noris Pro

Recenzia Noris Pro Zlatý stred

Výrobca: Noris | Rozmery: 52 × 35 × 14 cm | Cena: od 40 €

Klady
 • Kvalitné materiály
 • Kvalitnejšie spracované ihrisko aj figúrky
 • Skvelá a rýchla zábava
 • Pekne ozdobená hracia plocha
Zápory
 • Menšie rozmery hracej plochy

Zlatou strednou cestou medzi stolnými hokejmi je Noris Pro. Tento model dosahuje dobré kvality a zároveň sa predáva za rozumnú cenu. Z hľadiska pomeru cena/kvalita tak ide o nášho favorita.

Hracia plocha je síce menšia, no je dostatočne odolná a bude sa vám na nej dobre hrať. Solídne je aj spracovanie figúrok. Čaro pomyselnej ľadovej ploche dodávajú aj rôzne nadpisy. Celkovo tak pôsobí tento stolný hokej na hráča dobre a podnecuje chuť zahrať si túto zábavnú a dynamickú hru.

Recenzia: Chemoplast Cheva

Recenzia Chemoplast Cheva Lacný základ

Výrobca: Chemoplast | Rozmery: 50 × 30 × 10 cm | Hmotnosť: 1,15 kg | Cena: od 15 €

Klady
 • Lákavá cena
 • Nízka hmotnosť
 • Skvelá zábava pre dvoch hráčov
Zápory
 • Menšie rozmery hracej plochy
 • Lacnejšie prevedenie

Ak hľadáte originálny darček pre vaše deti, no nechcete, aby bol prehnane drahý, skúste Chemoplast Cheva. Tento stolný hokej sa predáva za veľmi nízku cenu. Už za pár eur ponúka možnosť zahrať si pravý stolný hokej, ktorý je prepracovanejší, než lacnejšie air hokeje.

Výhodou tohto hokeja je aj jeho nízka hmotnosť, ktorá dosahuje len 1,15 kg. Vďaka tomu je tento model vhodný aj na cesty a pod. Hracia plocha aj figúrky síce pôsobia lacným dojmom, no splnia účel. Treba však hrať opatrne, aby sa nejaká súčasť nepoškodila. Na hracej ploche nehľadajte žiadne dizajnové prvky, pôsobí minimalistickým dojmom.

Výrobca udáva, že tento stolný hokej je vhodný pre deti už od 3 rokov, takže ho môžeme označiť aj ako detský stolný hokej. Môže tak byť skvelou a lacnou hračkou pre menšie deti, ktoré si určite túto aktivitu zamilujú.

Porovnanie stolných hokejov

Stiga Play Off 21 Noris Pro Chemoplast Cheva Albi Hockey Spartan Airhockey Mini Stiga Stanley Cup Teddies Hokej
Stiga profi Play Off 21 Noris Pro Recenzia Chemoplast Cheva Recenzia Albi Hockey Recenzia Spartan Airhockey Mini Recenzia Spartan Stanley Cup Recenzia Teddies hokej
Typ hokeja Stolný Stolný Stolný Air Air Stolný Stolný
Výrobca Stiga Noris Chemoplast Albi Spartan Stiga Teddies
Rozmery 100 × 50 × 10 cm 52 × 35 × 14 cm 50 × 30 × 10 cm 45,5 × 28 × 9,5 cm 51 × 31 × 10,5 cm 100 × 50 × 10 cm 63 × 41× 8 cm
Hmotnosť 3 kg 1,15 kg 2,2 kg 2,6 kg 3 kg
Približná cena Od 85 € Od 40 € Od 15 € Od 20 € Od 25 € Od 85 € Od 35 €
Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Porovnať ceny Viac inšpirácie Porovnať ceny

Najlepšie stolné hokeje podľa Heuréky

Ako si vybrať stolný hokej?

Mnoho hokejových fanúšikov túži stať sa aspoň na chvíľu hokejovým hrdinom. Vyskúšať si, aké to je byť hviezdou zápasu, vyhrávať ťažké zápasy a nakoniec aj vyhrať dôležité šampionáty. Jednou z možností, ako tieto pocity aspoň čiastočne prežiť, je hrať stolný hokej.

V dnešnej dobe je samozrejme možnosť hrať aj veľmi sofistikované videohry, napríklad najnovšiu verziu hokejovej hry NHL. Mnoho ľudí však má pocit, že digitálnej zábavy a obsahu je až príliš veľa. Stáť zoči voči reálnemu súperovi, ovládať herné mechanizmy vlastnými rukami a celkovo „fyzickejší“ pocit stolného hokeja láka mnohých fanúšikov.

Stolný hokej je skvelou zábavou pre deti aj celé rodiny. Skvelým nápadom je skúsiť rodinný turnaj, ktorý do vašej domácnosti prinesie nielen napínavú zábavu, no aj príjemne strávené spoločné chvíle.

Pri výbere stolného hokeja si musíte dávať pozor hneď na niekoľko vecí, ktoré si spolu v tomto článku priblížime. Ešte predtým sa však pozrieme na históriu tejto unikátnej hry.

História stolného hokeja

Začiatky stolného hokeja sa datujú do roku 1930, keď vznikol v Škandinávii. Najväčší vplyv na jeho vznik malo Švédsko a Fínsko. Obe krajiny milujú klasický ľadový hokej, preto nie je prekvapením, že stáli za vznikom aj toho stolného.

V súčasnosti je situácia taká, že existuje hneď niekoľko rôznych druhov a typov hracích stolov na stolný hokej. Jednou z najúspešnejších značiek stolného hokeja je Stiga, ktorá ich vyrába už veľmi dlho a v priebehu času svoje stoly vylepšovala.

Zaujímavosťou je, že mnoho hráčov berie stolný hokej veľmi vážne. Športový duch sa nezastavil pred ničím a v súčasnosti tak existujú aj majstrovstvá sveta v stolnom hokeji. Napínavé zápasy, kde ide o veľa, sa hrajú na hracích stoloch vyššie spomenutej firmy Stiga s označením Play-Off.

Ako vidíte, stolný hokej nie je len detskou hračkou, ako by sa to mohlo javiť na prvý pohľad. Ide o seriózny šport, so všetkým, čo k nemu patrí.

Športové hranie stolného hokeja

Každoročne sa najlepší hráči stolného hokeja stretávajú, aby predviedli svoje umenie a bojovali o titul majstra sveta.

Najelitnejší hráči sveta stolného hokeja pochádzajú zo Škandinávie. Špičku predstavujú štáty, ako Švédsko, Nórsko a Fínsko. Veľmi silných hráčov však nájdeme u našich západných susedov, v Českej republike. Pomerne nedávno im však začali dýchať na krk reprezentanti Ruska. V najrozsiahlejšej krajine sveta sa totiž tento šport zatraktívnil, čo do neho prinieslo nové finančné prostriedky.

Popularita stolného hokeja neustále rastie. Každým rokom sú turnaje kvalitnejšie obsadené. Vznikajú nové súťaže a ligy. Súťažia aj hráči zo Slovenska. Možno sa aj vy zaradíte medzi nich, keď vás hranie stolného hokeja poriadne chytí.

Ako sa hrá stolný hokej?

Po prečítaní riadkov, ktoré ste našli vyššie, je vám jasné, že stolný hokej je seriózny šport. Nejde len o obyčajnú zábavku. Dôkazom toho je aj fakt, že na Slovensku máme Slovenskú asociáciu stolného hokeja.

Táto organizácia zastrešuje organizáciu turnajov v stolnom hokeji naprieč celým Slovenskom. Organizuje tiež majstrovstvá Slovenska v tejto hre. Ak však nemáte ambíciu v tejto aktivite súťažiť, nemusí vás to trápiť. Relevantnou informáciou však je, že Slovenská asociácia stolného hokeja vydala aj pravidlá, podľa ktorých sa turnajové zápasy hrajú. Aké sú teda pravidlá stolného hokeja?

V krátkosti – doba trvania zápasu je 5 minút. Dôležitou informáciou je, že čas hry plynie aj v prípade, že sa puk dostane mimo hraciu plochu. Podobne, ako to funguje pri klasickom hokeji, aj v prípade stolného hokeja je cieľom hráča streliť čo najviac gólov do súperovej brány. Na to, aby bol gól považovaný za platný, musí puk celým svojim objemom zotrvať v priestore bránky.

Po platnom góle sa hra prerušuje a puk sa vhadzuje. Vybojovať ho musia hráči svojimi strednými útočníkmi. Ak sa hráčovi podarí streliť gól priamo z vhadzovania, takýto gól nebude platiť.

Začiatok i koniec zápasu je viazaný na signál, ktorý si hráči dohodnú vopred. Na oficiálnych turnajoch je čas hlásený aj prostredníctvom reproduktorov, alebo gongov každú minútu tak, aby mali hráči o ňom lepší prehľad.

Víťazom hry stolného futbalu sa stáva hráč, ktorý behom hracej doby (5 minút) strelí viac gólov, než jeho súper.

Pre koho je stolný hokej?

Pre každého, kto má rád rýchle a napínavé hry. Presne taký totiž stolný hokej je. Nutné je mať tiež chuť zabaviť sa a učiť sa nové veci. Určite sa netreba báť. Vo svojej podstate je totiž stolný hokej jednoduchou hrou.

Stolný hokej na nikoho nekladie obmedzenia. Vek a ani pohlavie nehrá úlohu. Zabavia sa mladí aj starí, muži aj osoby nežnejšieho pohlavia. Predsa len však k tejto hre budú inklinovať predovšetkým mladší muži a chlapci. Preto ak hľadáte darček pre chlapca alebo muža, ktorý má rád športové aktivity a stolové hry, určite ho stolný hokej poteší.

Minimálny vek

Stolný hokej je vhodnou zábavou aj pre deti. Nie však pre tie úplne najmenšie. Keďže si hra vyžaduje rýchle reflexy, schopnosť plne porozumieť pravidlám a dostatočne dobre vyvinutú jemnú motoriku, môžeme ju odporúčať pre odrastenejšie deti. Konkrétny vek je však individuálny. Základom je, aby sa dieťa bavilo a postupne sa naučí všetky potrebné znalosti aj schopnosti, vďaka ktorým sa v hraní stolného hokeja zlepší. Najjednoduchšie typy stolných hokejov sú určené pre deti už od 3 rokov.

Rozmery a hmotnosť

Jednotlivé modely stolných hokejov sa líšia aj v rozmeroch a hmotnosti. Kým menšie modely sú určené skôr pre malé deti, väčšie modely môžu slúžiť aj na turnajové zápasy.

Materiály

Pri výbere stolného hokeja venujte pozornosť aj materiálom a kvalite prevedenia. Lacnejšie modely z menej kvalitných materiálov spoznáte ľahko. Prezradí ich nielen cenovka, no aj kvalita spracovania. Takéto stolné hokeje možno odporúčať pre menšie deti, ako zaujímavú a nie príliš drahú zábavku. Nečakajte však, že by takýto stolný hokej mal dlhú životnosť. Najmä nie, ak sa s ním bude hrať menej šetrne.

Ak si chcete stolný hokej zahrať poriadne, ako sa patrí, odporúčame vám zainvestovať do kvalitnejšieho modelu. Všímajte si kvalitu prevedenia, ako jednotlivé materiály k sebe priliehajú, skúste odhadnúť ich celkovú odolnosť. Porozhliadnite sa po modeloch vyrobených z kvalitných a odolných materiálov, napr. tvrdých plastov. Zainvestovaním do kvality získate aj prísľub dlhšej životnosti, ktoré lacné stolné hokeje nemôžu dať.

Mechanizmus a možnosti figúrok

Pri hraní stolného hokeja je kľúčové správne hýbať s jednotlivými figúrkami. Podobne, ako tomu je pri klasickom hokeji, aj tu sú piati hráči a jeden brankár. Samotný pohyb je vykonávaný pomocou páčok, ktoré sú pripevnené zo spodnej časti hracieho stola. Na hracej ploche, pomyselnom klzisku, sú urobené výrezy, ktoré umožňujú pohyb figúrok.

Každý hráč disponuje vertikálnou osou, v rámci ktorej je umožnený jeho pohyb. Napríklad krídelník na ľavej strane sa môže pohybovať aj za bránu. Brankár sa vie hýbať len do strán v horizontálnom smere. Ak sa puk dostane za jeho chrbát, dá sa vytiahnuť pomocou na to určenej páčky.

Podobný mechanizmus fungovania má aj tzv. air hockey, alebo vzdušný hokej. Oproti nemu je však stolný hokej viac podobný reálnemu hokeju. Hra stolného hokeja je vierohodnejšou simuláciou ku klasickému ľadovému hokeju, než v prípade air hokeja.

Náhradné diely

Občas sa pri hraní môže niečo pokaziť alebo zlomiť. Čo robiť v takom prípade? Často sa poškodená súčasť nedá opraviť a majiteľovi neostáva nič iné, len porozhliadnuť sa po náhradných dieloch. Ich dostupnosť však môže byť problém.

Všetko závisí od toho, aký diel sa poškodil. Vo všeobecnosti však vyberajte radšej z overených a kvalitných značiek stolných hokejov (viac o nich sa dozviete v závere článku). Na známe značky totiž ľahšie zoženiete náhradné diely, či už kúpou z oficiálnych stránok, alebo neoficiálnou cestou z inzerátov a bazárov.

Ak ste si zaobstarali stolný hokej neznámej značky, budú sa vám náhradné diely hľadať drahšie. Často bude jedinou možnosťou kúpiť si celý stolný hokej.

Údržba a skladovanie

Stolné hokeje sú na údržbu nenáročné. Väčšina bežných modelov nepotrebuje žiadnu špeciálnu údržbu. Treba však dávať pozor na správne skladovanie, aby sa predišlo poškodeniu stolného hokeja. Stolný hokej je najnáchylnejší na mechanické poškodenie, preto ho odložte tak, aby neprekážal a nehrozil jeho pád na zem a podobne.

Kde kúpiť stolný hokej?

Stolný hokej sa dá kúpiť na rôznych miestach. Našim odporúčaním je navštíviť porovnávací web Heuréka, na ktorom nájdete pestrú ponuku stolných hokejov. Všetky cenové ponuky sú pekne zoradené tak, aby vám už nikdy neunikla tá najvýhodnejšia. Okrem toho má Heuréka k dispozícii aj množstvo recenzií. Tie sa vzťahujú nielen na samotné produkty, no aj na predajcov, ktorí ich ponúkajú. Heuréka je jednoducho dobrým miestom na akékoľvek nákupné rozhodnutie.

Skvelým miestom na nákup stolného hokeja je tiež Alza. Tento obrovský obchod netreba nikomu nijak zvlášť predstavovať. Preslávil sa svojou nekompromisne širokou ponukou produktov, nadštandardne dobrou zákazníckou podporou a určite aj expresne rýchlym dodaním objednávok.

Určite skúste navštíviť aj web Stigahokej.sk. Ide o oficiálnu stránku jedného z najznámejších a najkvalitnejších predajcov stolných hokejov vôbec. Vybrať si tu môžete z viacerých modelov stolných hokejov, príslušenstva, náhradných dielov a pod.

Najobľúbenejšie značky stolného hokeja

Ako sme už spomenuli vyššie, určite sa oplatí investovať do kvalitnej a osvedčenej značky. Nielenže sa vám tak do rúk dostane lepší stolný hokej, no zároveň si uľahčíte prípadný nákup príslušenstva a náhradných dielov. Medzi najlepšie značky stolného hokeja patria nasledovné:

Stolný hokej Stiga

Značka Stiga je u stolných hokejov zlatým štandardom. Asi najobľúbenejším modelom stolného hokeja je Stiga Play off. Tento model sa používa aj pri hraní oficiálnych turnajov. Stiga však vyrába viac druhov hokejov. Napríklad Stiga hokej extraliga alebo Stanley Cup. Okrem stolných futbalov firma ponúka aj kvalitné stolné hokeje.

Stiga Logo

Stolný hokej Buffalo

Výrobcom stolných hokejov je aj firma Buffalo. Medzi produktmi tejto firmy nájdeme predovšetkým kvalitné air hokeje, ktoré nie sú pravým stolným hokejom. Aj tak však ide o zábavnú hru, ktorú možno odporúčať predovšetkým mladším hráčom.

Buffalo Logo

Stolný hokej Garlando

Spoločnosť Garlando je známa svojimi vysoko kvalitnými stolnými futbalmi. Na ich oficiálnej stránke sa však dajú zakúpiť aj stolné hokeje a air hokeje. Produkty tejto spoločnosti sú vysoko kvalitné a často aj poriadne drahé.

Garlando Logo

Ceny

Ako je to s cenami stolných hokejov? Za lacnejšie ceny sa dajú kúpiť pekné air hokeje, z ktorých sa budú tešiť aj tí najmenší. Ak ste ochotný trochu viac si priplatiť, do rúk sa vám môžu dostať vysoko kvalitné stolné hokeje popredných výrobcov, s ktorými si pokojne môžete zahrať aj na oficiálnych turnajoch.

Cena do 20 eur

V tejto cene nájdete malé air hokeje. Sú to skvelé hračky pre menšie deti, no poriadne sa pri nich zabavia aj dospelí. Jednoduchosť a rýchlosť hry je chytľavá. V cene do 20 eur však nečakajte príliš vysokú kvalitu materiálov ani prevedenia.

Cena od 20 do 60 eur

V tejto cenovej kategórii sa dajú zaobstarať už aj klasické stolné hokeje vyššej kvality. Stále to však nie je ono. Ak to myslíte so stolným hokejom vážne, alebo jednoducho chcete mať čo najlepší pocit z hry, potom vám odporúčame investovať trošku viac.

Cena nad 60 eur

V cene nad 60 eur sa už dajú kúpiť solídne stolné hokeje. Okolo stovky sa potom pohybujú také modely stolných hokejov, s ktorými sa nestratíte ani na oficiálny turnajoch. Sú však zaujímavé aj pre amatérskych hráčov, pretože sú kvalitnejšie a majú dlhšiu životnosť.

Najlepšie stolné hokeje podľa Heuréky

Zdroje

https://foter.com/how-to-choose-a-hockey-table

http://tablehockeypro.com/rules.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/ITHF_table_hockey

https://www.mychineserecipes.com/best-hockey-table-home/

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár