Najlepšie Wi-Fi routery – porovnanie 2016

Potrebujete nový Wi-Fi router, ale neviete, podľa čoho sa máte rozhodovať, ktoré parametre sú tie dôležité? Ktorý z routerov je najlepší, a ktorý vašej domácnosti najviac poslúži? Potom vám prinášame krátkeho sprievodcu po galaxii routerov. Čiže sprievodcom nákupom routerov, ktorý vám určite poradí, aký si vybrať.

Prvá časť sa bude venovať tomu najdôležitejšiemu, čomu by ste mali pri výbere routerov venovať svoju pozornosť, aby ste kúpili router kvalitný a vhodný pre vaše potreby a spôsoby využitia. V druhej časti sa budeme venovať šiestim routerom v rôznych cenových kategóriách, z ktorých si budete môcť vybrať presne také, ktoré aby ideálne vyhovovali vašim cenovým možnostiam a požiadavkám. Každý z routerov ponúkne niečo iné, lepšie zabezpečenie, vyššiu prenosovú rýchlosť.

Ako vybrať správny Wi-Fi router

Vhodný štandard

Každý Wi-Fi router má určitý štandard, ktorý mu umožňuje komunikovať v rôznych komunikačných pásmach (kanáloch), a od toho sa potom odvíja aj reálna možná rýchlosť vášho internetu. Najvhodnejším a v súčasnosti najlepším štandardom je Wi-Fi router s 802.11n. Vďaka tomuto štandardu sa môžete reálne dostať na pomerne vysoké hodnoty Mb za jednu sekundu. Existujú aj routery so štandardom 802.11ac, ktoré sľubujú prenosovú rýchlosť až 1 000 Mb za sekundu, väčšina súčasných Wi-Fi prijímačov však nie je na tento štandard pripravená, a preto ho nepodporuje. Je preto dôležité si pred nákupom takéhoto Wi-Fi routera skontrolovať, či skutočne vaše prijímače a operačné systémy podporujú tento nový Wi-Fi štandard.

Ostatné štandardy, sú samozrejme, použiteľné tiež, bohužiaľ však s nimi nebudete dosahovať také rýchlosti, aké by ste potrebovali alebo chceli. Preto je aj vhodnejšie, ak máte nejaký starší router doma nahradiť ho novším, práve vďaka potrebnému štandardu 802.11n. Mnohé routery samozrejme podporujú aj staršie typy Wi-Fi štandardov.

Kanály

Prečo na kanáloch toľko záleží? V rámci kanálov totiž routery komunikujú, a pokiaľ nemá router dostatočný kanál (pásmo), môže sa stať, že router nebude vysielať dostatočne rýchly internet, prípadne nebudete môcť zapojiť viac routerov v jednej domácnosti a pod. Dajte si preto na kanály v prípade Wi-Fi routerov pozor, prípadne sa poraďte s predajcom.

V zásade ide o dva kanály. Prvým je kanál 2,4 GHz, ktorý je najčastejšie používaný, ale, bohužiaľ, vďaka veľkému preplneniu neponúkne až takú vysokú prenosovú rýchlosť, ide teda o pomalší kanál. Druhým kanálom je 5 GHz, ktorý je oveľa rýchlejší, má však problém v prípade, že sa nachádza okolo príliš veľa prekážok, ktoré by mohli signál tlmiť.

Bezpečnosť

Tretím dôležitým parametrom pri výbere Wi-Fi routera je jeho bezpečnosť. Hoci sa vám môže zdať, že vám na bezpečnosti toľko nezáleží, opak je pravdou, a dobre zabezpečený router vám môže značne uľahčiť život.

V domácnostiach sa v súčasnosti využívajú tri typy zabezpečenia. Prvým typom je WEP. Je to najstaršie a najjednoduchšie zabezpečenie, ktoré v dnešnej dobe nie je problém prelomiť do niekoľkých minút. Druhým typom je WAP. Toto zabezpečenie je už o niečo bezpečnejšie, a jeho prelomenie je oveľa ťažšie ako v prípade spomínaného WEP, avšak prelomiteľné je. Tretím typom je WAP2. Toto zabezpečenie doteraz prerušené nebolo, niektoré staršie operačné systémy s ním však majú značné problémy. Preto aj na zabezpečení routera závisí.

Antény

Wi-Fi routery ponúkajú aj najrôznejší počet antén, ktoré sú nevyhnutné na vysielanie signálu Wi-Fi do vašich prijímačov. Rozlišujeme hneď niekoľko základných typov antén. Prvým typom je všesmerová anténa, druhým sektorová anténa a tretím typom úzko smerová anténa. Hoci sa môže zdať, že práve všesmerová anténa vám ponúkne najlepšie pokrytie, nie je to tak úplne pravda. Neponúkne vám totiž väčšie pokrytie, ale oveľa dlhší dosah, čo sa môže v niektorých situáciách výrazne hodiť.

Konektivita

Aj konektivita je v prípade routerov nesmierne dôležitá. Dá sa totiž chápať ako pripojiteľnosť. Či už sa rozhodnete pripájať jeden alebo viac počítačov na router, nezabudnite aj na fakt, že nie každý router bude kompatibilný s daným operačným systémom vášho počítača. Horšia konektivita môže v konečnom dôsledku znamenať aj slabšiu kvalitu, aj rýchlosť pripojenia vášho počítača na internet.

back to menu ↑

Najviac hudby za málo peňazí

Vyberanie routera je komplexnou záležitosťou. Je potrebné sa dôkladne zamyslieť nad tým, čo od routera očakávate, a aké sú vaše reálne potreby, čo sa týka využitia. Nemá cenu, ak budete viac-menej iba surfovať na internete, aby ste mali router za niekoľko stoviek eur.

Vybrali sme pre vás šesť routerov v troch rôznych cenových kategóriách. Každý router vám popíšeme a ukážeme si jeho klady, ale aj zápory, s ktorými by ste mali byť zoznámení, kým si router kúpite.

back to menu ↑

Wi-Fi routery do 20 €

Ako prvú kategóriu sme zvolili routery do 20 €, ktorých na trhu nie je málo a ktoré vám ponúknu pomerne slušnú rýchlosť aj stabilitu pripojenia.

Tenda N3

Tenda N3

Približná cena: 12 €

KLADY:
 • Cena
 • Wi-Fi štandard 802.11n
 • Šetrí elektrickú energiu

ZÁPORY:
 • Pracuje iba v pásme 2,4 GHz
 • Nepodporuje najnovší Wi-Fi štandard 802.11ac
 • Rýchlosť iba 150 Mb/s


Naším prvým routerom je Tenda N3, ktorý kúpite za cenu okolo 11 €. Ponúkne skutočne úžasné parametre, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani drahšie kúsky.

Tenda N3 disponuje Wi-Fi triedou 802.11 b/g/n. Pripojenie na tento router zvládnu aj staršie operačné systémy, rovnako ako tie novšie, vďaka ktorým môžete s týmto Wi-Fi routerom dosahovať pomerne veľké prenosové rýchlosti. Prenos internetu prebieha v klasickom pásme 2,4 GHz a prenosová rýchlosť je 150 Mb za sekundu.

Aby váš Wi-Fi router bol dostatočne zabezpečený, ponúka vám WPA2  zabezpečenie. To je v súčasnosti najbezpečnejšie. Samozrejmosťou je, že podporuje aj trošku staršie, ale napriek tomu dobre funkčné zabezpečenie WPA. Vďaka kvalitným a moderným súčiastkam, ktoré nájdete v útrobách Tendy N3, môžete tiež značne ušetriť elektrickú energiu. O tú sa stará nový systém zelenej Wi-Fi“, ktorý dynamicky vypína komponenty tak, aby nebola spotreba elektrickej energie zbytočne vysoká.

Router Tenda N3 vďaka svojim parametrom je vhodný aj do menších firiem, kde svoju prácu zaiste zastane veľmi dobre. Aby bol používateľsky čo najprívetivejší, ponúka aj veľmi jednoduché nastavenie, ktoré je veľmi zjednodušené oproti iným modelom. Ako už bolo spomenuté, disponuje aj najlepším súčasným zabezpečením a ďalšími vychytávkami, ktoré bezpečnosť tohto routera len podporia.

Porovnajte ceny >>>

Tenda F300

Tenda F300

Približná cena: 17 €

KLADY:
 • Cena
 • Wi-Fi štandard 802.11n
 • Jednoduché nastavenie

ZÁPORY:
 • Pracuje iba v pásme 2,4 GHz
 • Nepodporuje najnovší Wi-Fi štandard 802.11ac


Druhým routerom, ktorý hravo zoženiete pod hranicou 20 €, je Tenda F300. Vďaka tomuto routeru sa môžete tešiť na pomerne rýchle a stabilné pripojenie na internet, ktoré navyše disponuje najlepším zabezpečením.

Wi-Fi router Tenda F300 ponúka Wi-Fi triedu 802.11 b/g/n a štyri LAN konektory. Rýchlosť internetu, ktorú dokáže tento router prenášať, je až 300 Mb/s, čo vám umožní hrať online hry, sťahovať najrôznejšie dáta, ale aj streamovať niektoré druhy videí.

Aby bolo vaše pripojenie na internet čo najbezpečnejšie, môžete využiť zabezpečenie WPA2, ktoré je v súčasnosti dosiaľ neprelomeným zabezpečením routerov. Vďaka tomu ochránite všetky svoje dáta. K dispozícii máte samozrejme aj slabšie zabezpečenie WPA.

Tenda F300 je routerom pre všetkých používateľov, jeho nastavenie a následne zabezpečenie nie je rozhodne nič zložité, a zvládne to skutočne každý. Či už sa tak radíte medzi pokročilých používateľov  alebo medzi používateľov s horšími znalosťami IT, router Tenda F300 je pre vás ako stvorený.

Porovnajte ceny >>>

back to menu ↑

Wi-Fi routery do 45 €

Routery, ktorých cena presiahne 40 €, už ponúknu stabilný signál, ktorý je navyše veľmi často vysielaný hneď v dvoch podporovaných pásmach, vďaka čomu môžete dosahovať vyššie prenosové rýchlostí.

TP-Link Archer C20 AC750

TP-Link Archer C20 AC750

Približná cena: 30 €

KLADY:
 • Wi-Fi štandard 802.11ac
 • 5 GHz pásmo na lepší prenos
 • Šetrí elektrickú energiu

ZÁPORY:
 • Žiadne


Ak hľadáte kvalitný Wi-Fi router s cenou pod 45 €, potom vám môžeme jedine odporučiť router TP-Link Archer C20 AC750. Tento router vám ponúkne novú generáciu štandardu Wi-Fi 802.11ac, ktorý navyše ponúkne spätnú kompatibilitu so starším, ale stále najpoužívanejším štandardom 802.11n.

Vďaka modernému Wi-Fi štandardu sa môžete pripraviť na rýchlosť internetu vyrážajúcu dych, ktorú ocení každý člen domácnosti, ale aj menšie firmy. Vďaka kvalitným a moderným dielam TP-Link Archer C20 AC750 šetrí aj ďalšie náklady v podobe elektrickej energie. Tú dokáže úsporne šetriť bez toho, aby ste prišli o kvalitu výkonu.

Pomocou TP-Link Archer C20 AC750 sa môže rýchlosť internetu vo vašej domácnosť zrýchliť až na 733 Mb/s. Táto rýchlosť môže byť vysielaná v klasickom pásme 2,4 GHz, rovnako ako v lepšom pásme 5 GHz, a to všetko súčasne. Na základe vyťaženosti si router sám dokáže zvoliť, v akom pásme bude vysielať, aby vaša práca bola plynulá, a skutočne ničím nerušená.

To všetko zaistí perfektnú stabilitu signálu bez väčších výkyvov. Router disponuje tiež USB portom, pomocou ktorého môžete prenášať dokumenty a súbory. Môžete tak napríklad pomocou routera tlačiť na sieťovej tlačiarni, čo vám ušetrí čas. Aby ste nemuseli mať obavy, môžete nastaviť aj rodičovskú kontrolu, ktorú môžete využiť aj pre svojich zamestnancov.

Ak k vám často chodia návštevy, môžete pomocou routera TP-Link Archer C20 AC750 pripraviť špeciálne pripojenie pre hostí. Samozrejmosťou je jednoduché nastavenie a prvé spustenie routera. Nemusíte sa ani obávať nových IP protokolov, pretože tento TP-Link Archer C20 AC750 podporuje aj protokol IPv6.

Porovnajte ceny >>>

TP-Link TL-WR940N

TP-Link TL-WR940N

Približná cena: 24 €

KLADY:
 • Router vhodný aj do malých kancelárií
 • Možnosť streamovania videa
 • Zabezpečenie WPA2

ZÁPORY:
 • Nepodporuje Wi-Fi štandard 802.11ac
 • Iba 2,4 GHz pásmo


Ak hľadáte router s klasickými podporovanými štandardmi a nehľadáte žiadne noviny, potom je pre vás ideálnou voľbou TP-Link TL-WR940N so štandardom 802.11. b/g/n. Tento router je vhodný do domácností, ale aj do menších kancelárií, kde bude skvelým pomocníkom.

TP-Link TL-WR940N ponúka vďaka svojim parametrom a použitým komponentom skvelé vlastnosti, ktoré sa budú hodiť aj pri streamovaní HD videa či na hranie on-line hier. Zamedzte tak nekvalitnému a sekanému obrazu.

Vďaka takmer všetkým podporovaným Wi-Fi štandardom nebude problém router pripojiť k ľubovoľnému počítaču u vás doma alebo v kancelárii. Vďaka najkvalitnejšiemu zabezpečeniu súčasnosti WPA2 sa nemusíte o bezpečnosť prenosu obávať.

Router ponúkne vašej domácnosti či kancelárii prenosovú rýchlosť až 300 Mb za sekundu, ktoré prenáša v štandardnom pásme 2,4 GHz.

Pomocou ľahkého nastavenia routera to zvládnu aj osoby, ktorí nie sú v IT odbore úplne zdatní. TP-Link TL-WR940N tak nastavíte veľmi rýchlo a pohodlne bez toho, aby ste s nastavením trávili zbytočne veľa času.

Porovnajte ceny >>>

back to menu ↑

Wi-Fi routery nad 45 €

Drahšie routery už ponúknu maximálny komfort pri ich používaní. Sú vhodné nielen do kancelárií, ale aj na streamovanie HD videí a ďalších multimediálnych záležitosťou. Ktorý z nich je teda najlepší?

Asus RT-AC1200G+

Asus RT-AC1200G+

Približná cena: 73 €

KLADY:
 • Wi-Fi štandard 802.11ac
 • 5 GHz pásmo na lepší prenos
 • Maximálna prenosová rýchlosť viac ako 1 Gb/s

ZÁPORY:
 • Vyššia cena


Ak hľadáte skutočne veľmi výkonný Wi-Fi router a nehľadíte až toľko na peniaze, potom vám s radosťou predstavujeme Asus RT-AC1200G+, veľmi výkonný a štýlový Wi-Fi router, ktorý keď si vyskúšate, nebudete chcieť iný.

Asus RT-AC1200G+ v sebe ukrýva veľmi výkonnú technológiu s extrémne dlhým dosahom, vďaka ktorému už nebudete musieť riešiť pomalý internet v zákutiach vášho domu či kancelárie. Všetko je prispôsobené tak, aby bol router používateľsky prívetiví. Vďaka štandardu 802.11 ac sa môžete tešiť na neuveriteľnú rýchlosť internetu, vďaka ktorej bude streamovanie videa v HD kvalitne absolútna hračka.

Router je aj skvelou voľbou na pripojenie konzol typu PlayStation 4 či Xbox. Vďaka USB portu môžete pripojiť aj sieťovú tlačiareň či úložisko, vďaka ktorým sa môžete bez problémov podeliť o svoje dokumenty s ostatnými členmi domácnosti či kancelárie. Najnovší Wi-Fi štandard 802.11ac tak garantuje prenosovú rýchlosť až 867 Mb za sekundu.

Asus RT-AC1200G+ pracuje v slabšom 2,4 GHz pásme a zároveň vie paralelne pracovať aj v pásme 5 GHz. To všetko dohromady a paralelne. Vďaka tomu sa vaša maximálna prenosová rýchlosť môže dostať až za hranicu jedného gigabajtu! Zosilňovač navyše signál zosilní tak, že bude neuveriteľne stabilný a rýchly aj na pomerne dlhé vzdialenosti, čo sa dá skvelo využiť predovšetkým v prípade sieťových úložísk, ktoré pracujú s veľkým objemom dát.

Vďaka prepracovanému používateľskému prostrediu nastavenia si môžete router nastaviť tak, aby maximálne vyhovoval vašim potrebám. Žiadne oneskorenia, vysoká rýchlosť a bezproblémový, aj keď trochu drahší router. Presne to je Asus RT-AC1200G+.

Porovnajte ceny >>>

TP-LINK M7350

TP-LINK M7350

Približná cena: 97 €

KLADY:
 • Bezdrôtový Wi-Fi router
 • 5 GHz pásmo na lepší prenos

ZÁPORY:
 • Vyššia cena
 • „Iba“ desať hodín nepretržitej prevádzky


Cestujete často a potrebujete mať pri sebe bezdrôtový router, ktorý vám umožní pomocou SIM karty s dostupným internetom vysielať Wi-Fi signál pre niekoľko ďalších používateľov? Potom je skvelou voľbou TP-LINK M7350.

Router podporuje 4G LTE internet, vďaka ktorému sa môžete tešiť na dobrú prenosovú rýchlosť, ktorú oceníte skutočne kamkoľvek a kedykoľvek. Vďaka silnejšiemu signálu a podpore rýchleho internetu sa môže na tento router súčasne pripojiť až 15 rôznych zariadení.

Všetky potrebné informácie, ktoré by ste mohli potrebovať, zobrazuje router na prehľadnom displeji, ktorý je dobre čitateľný. Vďaka pomerne veľkej kapacite batérie môže router vysielať signál až desať hodín, a to nepretržite. Batéria routera má kapacitu 2 550 mAh.

Aby ste mohli prenášať svoje dáta skutočne kdekoľvek, môžete zvoliť medzi klasickým pásmom 2,4 GHz alebo trochu lepším pásmom 5 GHz, vďaka ktorému si môžete užiť neskutočne silný a kvalitný signál. Ak navyše budete potrebovať, bezdrôtový Wi-Fi router TP-Link M7350 obsahuje aj slot na SD kartu, ktorá môže dosiahnuť kapacitu až 32 GB.

Ak teda často cestujete a potrebujete skutočne kvalitný a rýchly bezdrôtový Wi-Fi router, zvoľte TP-Link M7350.

Porovnajte ceny >>>

back to menu ↑

Porovnanie najobľúbenejších Wi-Fi routerov

RouterCenaStandardRýchlosťPásmoLANŠifrovanieHodnotenie na Heureka.sk
Tenda N3 12 € 802.11 b/g/n 150 Mb/s 2.4 GHz 2x WEP, WPA, WPA2 85 %
Tenda F300 17 € 802.11 b/g/n 300 Mb/s 2.4 GHz 4x WPA, WPA2 95 %
D-Link DIR-600 19 € 802.11 b/g/n 300 Mb/s 2.4 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 86 %
TP-Link TL-WR841N 19 € 802.11 b/g/n 300 Mb/s 2.4 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 86 %
Asus RT-N12D 23 € 802.11 b/g/n 300 Mb/s 2.4 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 88 %
TP-Link TL-WR940N 24 € 802.11 b/g/n 450 Mb/s 2.4 GHz 4x WPA, WPA2 88 %
TP-Link Archer C20 AC750 30 € 802.11 a/b/g/n/ac 733 Mb/s 2.4/5 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 80 %
Asus RT-AC51U 33 € 802.11 a/b/g/n/ac 733 Mb/s 2.4/5 GHz 5x WEP, WPA, WPA2 91 %
TP-Link TL-WR1043ND 43 € 802.11 b/g/n 450 Mb/s 2.4 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 88 %
Asus DSL-N17U 72 € 802.11 b/g/n 300 Mb/s 2.4 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 89 %
Asus RT-AC1200G+ 73 € 802.11 b/g/n 1167 Mb/s 2.4/5 GHz 4x WEP, WPA, WPA2 74 %
TP-Link M7350 97 € 802.11 a/b/g/n 150 Mb/s 2.4/5 GHz - WPA, WPA2 90 %
back to menu ↑

Najpredávanejšie Wi-Fi routery

Najlepšie Wi-Fi routery – porovnanie 2016
4.4 (87.27%) 11 votes

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply