Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie zdroje na počítač – recenzie a tipy

9. 9. 2020 Aktualizované

Kvalitný a správne zvolený napájací zdroj počítača je základom pre jeho funkčné a stabilné fungovanie. Pri skladaní počítačovej zostavy preto nechcete nechať jeho výber na náhodu. V tomto článku vám povieme, ako na to. Predstavíme si najdôležitejšie parametre a časť textu venujeme aj recenziám najlepších zdrojov naprieč rôznymi cenovými kategóriami.

Najlepší celkovo

Skvelá voľba pre počítače vyššej výkonnostnej triedy.

Najlepší pomer cena/kvalita

Výkonný napájací zdroj pre náročnejších používateľov.

Najlepší lacný

Obľúbený a lacný napájací zdroj s nižším výkonom.

Najlepšie zdroje na počítač

Recenzia: Fractal Design Ion

Pc zdroj Fractal Design Ion recenzia Pre náročných

Výkon: 760 W | Formát: ATX 2.4 | Certifikácia: 80 PLUS Platinum | Veľkosť ventilátora: 140 mm | Približná cena: 135 €

Klady
 • 80 PLUS Platinum
 • Vysoký výkon
 • Tiché chladenie
 • Modulárne káble
 • Vysoká miera bezpečnosti
Zápory
 • Vysoká cena

Pre majiteľov výkonných počítačov je skvelou voľbou napájací zdroj Fractal Design Ion. Toto zariadenie má vysoký výkonúčinnosť, vďaka čomu môže priaznivo vplývať na životnosť komponentov PC.

Tento PC zdroj má 760 W výkonu, ktorý dokáže spoľahlivo distribuovať do jednotlivých komponentov počítača. O chladenie sa tu stará 14 cm ventilátor, ktorý nie je hlučný a efektívne odvádza prebytočnú teplotu preč. Ventilátor disponuje reguláciou otáčok v závislosti od vyťaženia zdroja. Výhodou sú aj modulárne káble, ktoré sa dajú odpojiť a vznikne tak priestor vo vnútri PC skrine.

Toto zariadenie poskytuje dostatok konektorov na pripojenie všetkých potrebných súčastí. Nezabudlo sa ani na bezpečnosť. Fractal Design Ion má prepäťovú a nadprúdovú ochranu. Nezaskočí ho ani preťaženie, skrat alebo prehriatie, pretože je vybavený ochranou aj proti takýmto scenárom.

Nesmieme zabudnúť ani na certifikáciu. Fractal Design Ion sa môže pýšiť certifikáciou 80 PLUS Platinum. Jedinou nevýhodou tohto zariadenia je vyššia suma peňazí, ktorú je zaň potrebné zaplatiť.

Recenzia: Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular

Pc zdroj Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular recenzia Zlatý stred

Výkon: 650 W | Formát: ATX | Certifikácia: 80 PLUS Gold | Veľkosť ventilátora: 120 mm | Približná cena: 90 €

Klady
 • Výborný pomer cena/výkon
 • Odpojiteľné káble
 • 80 PLUS Gold
 • 8 SATA konektorov
Zápory
 • Nič

Spoľahlivé zásobovanie všetkých komponentov počítača dokáže zabezpečiť Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular. Tento zdroj na pc je výborný z hľadiska pomeru kvality a výkonu, vďaka čomu sme ho zaradili do našej kategórie „Zlatý stred“.

Použitie tohto zdroja možno odporúčať do herných počítačov, kde sa kladie veľký dôraz na výkon. Toho má napájací zdroj Seasonic Focus dostatok, presnejšie 650 W. Pri výbere zdroja na počítač si treba všímať aj certifikáciu, v prípade tohto modelu je to 80 PLUS Gold.

Ďalšími výhodami vyššie spomínaného zdroja sú odpájateľné káble, šetriace priestor a až osem SATA konektorov, na prepojenie všetkých potrebných komponentov.

Vzhľadom k výbornému pomeru ceny a výkonu nemáme tomuto zariadeniu čo vytknúť. Ide o vyvážený napájací zdroj, ktorý môžeme odporúčať aj náročnejším používateľom s výkonnými počítačovými zostavami.

Recenzia: Fortron SP500-A

Pc zdroj Fortron SP500-A recenzia Lacný základ

Výkon: 450 W | Formát: ATX 2.3 | Certifikácia: 80 PLUS Bronze | Veľkosť ventilátora: 120 mm | Približná cena: 30 €

Klady
 • Až 85% účinnosť
 • Nízka cena
 • 80 PLUS Bronze
Zápory
 • Nižší výkon
 • Dodávaný bez napájacieho kábla

Pre nenáročných používateľov sme do nášho výberu zaradili aj napájací zdroj pre počítače Fortron SP500-A.

Prvou vecou, ktorou dokáže toto zariadenie zaujať, je jeho cena. Okrem toho tento ATX zdroj disponuje výkonom 450 W, čo sa hodí pre procesory strednej triedy. Pre bežný počítač je preto tento zdroj veľmi vhodný. Ekologická architektúra prístroja sa zaslúžila o 85% účinnosť, ktorou disponuje. Spomenieme tiež fakt, že Fortron SP500-A má certifikáciu 80 PLUS Bronze. Zdroj ponúka 4 SATA konektory.

Aj keď ide o sympatické zariadenie, ktoré nájde uplatnenie v mnohých počítačových zostavách, nesplní nároky náročného používateľa. Pre výkonnejšie zostavy jednoducho musíte zainvestovať viac.

Porovnanie zdrojov na počítač​

Fractal Design Ion Seasonic Focus 650 Gold Semi-modular Fortron SP500-A Corsair RM750 SilentiumPC Elementum E2 EVGA 600 BR
Recenzia Fractal Design Ion pc zdroj Recenzia Seasonic Focus Plus Series pc zdroj Recenzia Fortron SP500-A pc zdroj PC zdroj Corsair RM750 recenzia Pc zdroj SilentiumPC Elementum E2 550 W 80 Plus EU recenzia Pc zdroj EVGA 600 BR recenzia
Výkon 760 W 500 W 450 W 750 W 550 W 600 W
Formát ATX 2.4 ATX ATX 2.3 ATX 2.52 ATX ATX
Približná cena 135 € 90 € 30 € 100 € 40 € 60 €
Certifikácia 80 PLUS Platinum 80 PLUS Gold 80 PLUS Bronze 80 PLUS Gold 80 PLUS 80 PLUS Bronze
Veľkosť ventilátora 140 mm 120 mm 120 mm 135 mm 120 mm 120 mm
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Najpredávanejšie zdroje na počítač podľa Heureky

Ako si vybrať zdroj na počítač

Počítač si vyžaduje pre svoje fungovanie elektrickú energiu. Napájací zdroj je tak vitálnou časťou každého počítača a počítačovej zostavy. Toto zariadenie totiž usmerňuje a rozdeľuje elektrickú energiu takým spôsobom, aby počítač bez problémov fungoval.

Počítač tvoria komponenty, ktoré musia fungovať zladene. Je to trochu ako orchester. Každý hrá svoju časť a má svoju úlohu pre celok. Výber napájacieho zariadenia pre počítač preto nie je niečo, k čomu sa vyplatí postaviť ľahkovážne.

Ak sa do tejto súčasti počítača nevyznáte, nezúfajte. V tomto texte vám vysvetlíme všetko, čo budete pre výber potrebovať vedieť.

Náš tip

Radi hráte hry a veľa cestujete? Ideálnou voľbou pre vás sú herné notebooky.

Prečo meniť zdroj na počítači?

Jedným zo zrejmých dôvodov je, že prestal fungovať. Niekedy je však dôvod iný. Napríklad nákup novej grafickej karty je veľmi častým dôvodom na nákup nového zdroja pre celý počítač. Samozrejme, výberu zdroja sa nevyhneme ani v prípade, že si staviame novú počítačovú zostavu.

Náš tip

Grafická karta je „srdcom“ každého herného počítača. Vyberte si tú najlepšiu.

Štandard ATX

Ide o najrozšírenejší štandard, ktorý sa používa v drvivej väčšine stolových počítačov. Existuje viacero štandardov, no všetky sú prakticky odvodeninami štandardu ATX. Týmito menej používanými štandardami sú napríklad: SFX, CFX a pod.

Výkon zdroja

Rovnako, ako v prípade drvivej väčšiny elektrických zariadení, aj v prípade počítačových zdrojov, je výkon jedným z rozhodujúcich parametrov.

Vždy hľadajte taký zdroj, ktorý bude schopný pokryť spotrebu ostatných komponentov počítača. Určite nebude stačiť odhad a my vám odporúčame použitie špeciálnej kalkulačky.

Funguje to jednoducho. Stačí vyplniť políčka označeniami komponentov vo vašom počítači a výstupom kalkulačky bude ich spotreba vo Wattoch. Toto číslo bude predstavovať minimálny výkon, ktorý musí váš nový zdroj na napájanie dosahovať.

Myslite na výkonnostnú rezervu. Pre zdroj a jeho dlhú životnosť i správne fungovanie je nevyhnutné, aby mal dostatočnú výkonovú rezervu. Ak by ste kúpili nedostatočne výkonný zdroj, mohlo by sa stať, že dôjde k jeho poškodeniu. Moderné a kvalitné zdroje sú schopné fungovať aj dlhodobo na svojej výkonnostnej hranici. Daňou za to bude ale nižšia účinnosť.

Vyšší výkon sa oplatí tiež kvôli spotrebe (viac o tom nižšie) a je tiež dobrým krokom z dlhodobého hľadiska. Za pár rokov si možno budete chcieť zaobstarať výkonnejšiu grafickú kartu, aby ste si mohli užiť moderné hry. Tá si bude vyžadovať aj silnejší zdroj.

Účinnosť zdroja

Toto je ďalší veľmi dôležitý parameter, ktorý udáva, ako efektívne dokáže zdroj využívať prúd odoberaný z elektrickej siete. Účinnosť nájdete v parametroch zdrojov na napájanie vyjadrenú v percentách.

Účinnosť zdroja napovie veľa o jeho spotrebe. Čím je jeho percentuálna účinnosť vyššia, tým efektívnejšie bude hospodáriť s elektrickou energiou. To sa vo výsledku odzrkadlí v nižšej spotrebe elektriny, za čo vám bude vaša peňaženka vďačná.

Účinnosť napájacieho zdroja sa líši v závislosti s jeho zaťažením. Väčšina zdrojov má najvyššiu účinnosť približne pri polovičnom zaťažení. Z hľadiska spotreby elektriny je tak najvýhodnejšie zvoliť zdroj s dvojnásobne vysokým výkonom, než je spotreba komponentov zostavy.

Príkladom je zostava so spotrebou 300 W, pre ktorú by bol z tohto hľadiska ideálny zdroj s výkonom 600 W.

Certifikácia 80 plus

V roku 2008 bolo zavedené certifikovanie s názvom 80 plus, ktoré malo za úlohu pomôcť zákazníkom lepšie sa orientovať v účinnosti počítačových zdrojov. Pre bežné použitie v domácnostiach nie je nutné využívať zdroje s certifikáciou, avšak môže to byť výhodné.

Ak však vyberáte zdroj pre zariadenie určené na dlhodobú prevádzku bez prestávky (napr. do serverov a iných náročných zariadení), bude pre vás táto certifikácia priam nutnosťou.

V závislosti od toho, ako veľmi bude zdroj zaťažený, vyberajte aj stupeň certifikácie. Na zaťaženie okolo 20 až 50 percent vám bude stačiť základná certifikácia, poprípade Bronze alebo Silver.

Pre zaťaženie nad 50 percent vyberajte certifikáciu Gold alebo Platinum a ak bude zdroj musieť pracovať na plné obrátky po väčšinu času, rozhodnite sa pre Titanium.

Náš tip

Patríte medzi počítačových hráčov? Pozrite si naše tipy na najlepšie hry za posledné roky.

Životnosť zdroja

Keď investujete peniaze do nového počítačového zdroja, určite vás zaujíma aj jeho životnosť. Výrobcovia často udávajú poriadne prestrelené hodnoty, ako je napríklad 100 000 hodín. To je v prepočte takmer 4 200 dní, teda 11 rokov. Aká je však pravdepodobnosť, že by sa váš zdroj dožil takéhoto veku?

Veľmi nízka. S vekom zdroja rastie aj jeho opotrebovanie a tiež šanca, že dôjde k jeho poškodeniu.

Ak vám naozaj záleží na životnosti zdroja, je potrebné zaobstarať si vonkajšiu ochranu, napr. záložný zdroj UPS (viac sa dozviete nižšie). V opačnom prípade môžete počítať s približne 30 000 hodinami prevádzky zdroja. To sú v prepočte približne 3 roky.

Samozrejme, hovoríme tu o nepretržitej prevádzke. V bežných podmienkach to znamená životnosť okolo 10 rokov.

Aj napriek tomu, že sme sa dopracovali k teoretickej 10 ročnej životnosti zdroja, väčšina odborníkov odporúča zdroj vymeniť po 4 rokoch.

Bezpečnosť PC zostavy

V kontexte bezpečnosti počítačových zostáv sa najčastejšie skloňuje pojem UPS. Pod touto skratkou sa skrýva záložný zdroj. Ten je zložený z niekoľkých častí a jeho úlohou je uchovať zásobu elektrickej energie, ktorý je následne využívaný pri výpadku energie.

Náhly výpadok energie zo systému môže totiž mať za následok poškodenie zdroja alebo ďalších komponentov zostavy. Investovanie do UPS sa preto určite vyplatí.

Na trhu existuje viacero druhov UPS. V zásade sa rozdeľujú na tri typy:

Online UPS – využívajú akumulátor, ktorý je dobíjaný priamo zo siete. V prípade výpadku energie sa rýchlo prepne napájanie zo siete na napájanie z batérie. Tento „skok“ trvá niekoľko milisekúnd. Čím je kratší, tým lepšie pre počítač a jeho zdroj. Batéria tohto typu UPS má dlhodobú životnosť.

Line interactive – ide o druh záložného zdroja, ktorý má nevýhodu v kolísaní napätia v sieti. Vo výsledku je potrebné časté dobíjanie akumulátora. Modernejšie zariadenia tohto typu sú zamerané na to, aby tento neduh minimalizovali.

Offline UPS – s týmto typom záložných zdrojov je možné napájanie priamo z akumulátora. Keď dôjde k výpadku siete, napájanie pokračuje a počítač je v bezpečí. Dá sa povedať, že offline UPS je tým pravým, čistokrvným UPS, ktorý používatelia hľadajú.

Nedostatok energie nie je jediným nebezpečenstvom, ktoré môže vplývať na počítač. Problémom môže byť aj napäťový náraz, prepätie alebo rušenie v elektrickej sieti.

Odporúčame vám preto využívanie prepäťovej ochrany, trojcestnej ochrany a pod.

Napájanie a konektory

Jedným z podstatných parametrov napájacích zdrojov je aj počet napájacích vetiev a konektorov. Je logické, že lacnejšie zdroje budú disponovať menším zdrojom konektorov a napájacích vetiev, kým drahšie ich budú mať viac.

Pri výbere zdroja je preto potrebné vedieť, na čo všetko bude napojený. Iba tak budete vedieť odhadnúť správny počet konektorov a napájacích vetiev.

Pozornosť venujte predovšetkým počtu SATA konektorov, ktoré sú určené na zapojenie diskov a Blu-ray mechaník k PC zdroju. Ďalej vás budú zaujímať MOLEX konektory, ktoré nájdu uplatnenie v periférii, konektory na napojenie grafickej karty (ich počet a druh) a v neposlednom rade aj typ konektora, pomocou ktorého budete napájať procesor počítača.

Káble

Počítačové zdroje sa nezaobídu bez kabeláže. Väčšina súvisí s konektormi, ktoré sme popísali vyššie. Niektoré však umožňujú aj využitie odpojiteľnej, teda modulárnej, kabeláže. Výhoda tkvie v tom, že si môžete zapojiť do zdroja len tie káble, ktoré práve využívate.

V rámci zdroja to má viacero benefitov. Ľahšie sa s ním manipuluje a zlepšuje sa tiež prietok vzduchu v skrinke. Samozrejmosťou u drahších zdrojov je sieťovina, ktorá chráni tieto odpájateľné vetvy pred poškodením.Chladenie zdroja

Zdroj sa behom používania nahrieva, a preto je potrebné prebytočné teplo účinným spôsobom odvádzať preč. Z hľadiska chladenia sa zdroje na napájanie počítačov delia do dvoch skupín:

 • Aktívne zdroje
 • Pasívne zdroje

Aktívne zdroje

Na chladenie zdrojov tejto kategórie sa využíva ventilátor. Najčastejšie používaný je ventilátor s rozmermi do 14 cm. V prípade menších zdrojov len okolo 8 cm. Výhodou väčších zdrojov s väčšími ventilátormi je v tom, že sú väčšinou tichšie.

Pri aktívnych zdrojoch je výhodné, ak ich ventilátor disponuje automatickým systémom regulácie otáčok. Bude sa tak vedieť lepšie prispôsobiť potrebám a zaťaženiu zdroja.

Niektoré inovatívne zdroje tejto kategórie dokážu byť čiastočne pasívne. Ventilátor takéhoto zdroja sa zapína len v prípade, že sa zvýši jeho teplota nad určitú hranicu.

Pasívne zdroje

Zdrojov, ktoré by sme mohli označiť za pasívne, je omnoho menej. Vo väčšine prípadov sú zároveň drahšie a nehodia sa na použitie pri dlhodobejšom vysokom zaťažení.

Nespornou výhodou pasívnych zdrojov je tichá prevádzka, pretože nie sú vybavené žiadnym ventilátorom, ktorý by ich aktívna (a hlučne) chladil.

Kde kúpiť zdroj na počítač?

Jednou z posledných volieb, ktoré pri nákupe zdroja pre PC učiníte, bude výber toho správneho obchodu. Našťastie pre vás máme niekoľko tipov, aby sme vám uľahčili aj tento krok na vašej ceste za ideálnym napájacím zdrojom.

Odporúčanie číslo jedna – internetový porovnávač cien Heuréka. Tento web odporúčame našim fanúšikom konzistentne a máme na to veľa dobrých dôvodov. Jedným z hlavných je fakt, že nákupom cez tento web vám nikdy neunikne najlepšia cenová ponuka. Všetko je totiž pekne zoradené. Nákupy na internete však nie sú iba o peniazoch. Ide nám o to, aby sme boli s kúpeným produktom spokojní. V tomto ohľade pomôže množstvo recenzií skutočných užívateľov, ktoré na Heuréke nájdete. Dokonca sa hodnotia aj internetové obchody a vy tak vždy viete, že nakupujete na bezpečnom mieste.

Našim druhým odporúčaním je Alza. Značka s tvárou obľúbeného zeleného mužíčka je dobrou voľbou najmä kvôli pestrému výberu produktov. Zaváži však aj rýchla dodacia lehota a v neposlednom rade aj výborný zákaznícky servis.

Najobľúbenejšie značky počítačových zdrojov

Kvalitný zdroj má vplyv na celkovú stabilitu a funkčnosť počítača, ako sme si povedali vyššie. Určite je preto vo vašom záujme kúpiť si kvalitný a osvedčený výrobok. Nechcete riskovať krátku životnosť zdroja a určite nie ani poškodenie ostatných súčiastok.

Nenechajte sa preto zlákať lacnými cenami produktov neznámeho pôvodu a radšej zainvestujte do kvality, ktorú ponúkajú značky s výbornou reputáciou.

Zdroje PC Zalman

Produkty Zalman sú v tunajších podmienkach veľmi obľúbeným obchodným artiklom. Obľube sa medzi spotrebiteľmi tešia predovšetkým produkty pre hráčov. V portfóliu firmy nájdeme chladiče, myši, počítačové skrine a samozrejme aj výkonné zdroje.
Zalman logo

Zdroje PC EVGA

Spoločnosť EVGA sa dostala do povedomia počítačových nadšencov predovšetkým ako jeden z popredných partnerov slávnej nVidie. EVGA sa zaoberá výrobou rôznych počítačových komponentov, medzi ktoré patria aj veľmi kvalitné napájacie zdroje.
Evga logo

Zdroje PC Seasonic

Taiwanský Seasonic je jedným z najväčších výrobcov počítačových zdrojov na svete. Firma je orientovaná na ľudí, ktorí si stavajú vlastné počítačové zostavy. Ponúka im certifikované a kvalitné výrobky, ktoré sa celosvetovo tešia obrovskej popularite.
Seasonic logo

Ceny

Ako to už s elektronikou býva, rôzne ceny znamenajú produkty s odlišnými vlastnosťami. Ako je to v prípade zdrojov PC? Oplatí sa zaplatiť viac, alebo sa dá zohnať solídny zdroj už za pár eur? Odpovieme vám prostredníctvom nasledujúcich riadkov.

Cena do 30 eur

V cene do 30 eur si budete môcť zakúpiť menej výkonné PC zdroje na zapojenie do slabších zostáv. Ak nepatríte medzi náročných používateľov a hráčov, mali by vám produkty tejto kategórie postačiť. Pozor si ale dávajte na dostatočnú rezervu výkonu. Ak máte doma výkonnejšiu počítačovú zostavu, radšej zainvestujte do drahšieho zariadenia.

Cena od 30 do 90 eur

V tejto cene si vyberie napájací zdroj pc väčšina používateľov. K dispozícii budú mať vyšší výkon, ktorý postačí napríklad aj na herné zostavy a vyššiu účinnosť, vďaka ktorej bude chod počítača úspornejší. Tí najnáročnejší používatelia ale budú aj tak potrebovať niečo viac.

Cena od 90 eur

Pre najnáročnejších používateľov a počítačových nadšencov je určená táto cenová kategória. ATX zdroje v tejto cene majú výkonu na rozdávanie, disponujú veľkým počtom rôznych konektorov a určite im nebude chýbať ani certifikácia. Ak chcete do svojho počítača len tie najlepšie komponenty, určite vyberajte z tejto cenovej skupiny.

Najpredávanejšie zdroje na počítač podľa Heureky

Zdroje:

https://datacomp.sk/vyber-napajacieho-zdroja-pre-pocitac_a240.html

https://www.pcrevue.sk/a/Ako-vybrat-spravny-napajaci-zdroj

http://velektronike.sk/zivotnost-pocitacoveho-zdroja/

https://tech.sme.sk/c/2265295/vyznate-sa-v-ups-nie-vsetky-zalozne-zdroje-su-rovnake.html

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Zatial nikto nehodnotil, buďte prvý.

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár