Najlepšie webkamery – tipy pre rok 2018

V dnešnej internetovej dobe sa webkamery stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Doma sú pre mnohých ľudí videohovory každodennou rutinou a v práci je zase často potrebné zúčastňovať sa videokonferencií. Presne na tieto situácie sa skvele hodí kvalitná webkamera.

Na trhu existuje veľké množstvo webkamier, ktoré sa od seba výrazne líšia svojimi vlastnosťami i cenou. Aby sme vám pomohli sa trochu lepšie zorientovať v tejto kategórii výrobkov, pripravili sme pre vás tento článok. Predstavíme vám v ňom, ako je u nás zvykom, trojicu najlepších produktov. Nezabudli sme ani na cenné tipy, ako si vybrať webkameru, ktoré nájdete na konci článku.

Najlepšie webkamery

Creative Live! Cam Sync HD

Logitech C920 HD Pro

Logitech BRIO 4K

Creative Live! Cam Sync HD

Logitech C920 HD Pro Webcam

Logitech BRIO 4K

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka cena

Jednoduché používanie

Zaujímavý dizajn

Kompaktné rozmery

Výborná kvalita obrazu

Automatické zaostrovanie 

Dobrá kvalita zvuku

Pekný dizajn

Vynikajúca kvalita obrazu

Skvelá kvalita zvuku

Jednoduché ovládanie

Množstvo funkcií

Zápory

Nestabilné uchytenie na tenkých monitoroch

Horšie kvalita obrazu

Iba USB 2.0

Vyššia cena

Vysoká cena

ZhrnutieVýborná voľba pre nenáročných zákazníkov, ktorí občas potrebujú webkameru, no nechcú za ňu utrácať prehnané sumy peňazí.Webkamera, ktorá splní očakávania aj tých náročnejších zákazníkov. Vyznačuje sa dobrou kvalitou zvuku i obrazu.Vynikajúca voľba pre náročných používateľov. Zaujme najmä vynikajúcou kvalitou obrazu a zvuku.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Creative Live! Cam Sync HD

Rozlíšenie: HD 1280 × 720 px | Digitálny zoom: nie | Autofocus: nie | Rozhranie: USB  2.0 | Približná cena: 14 €

KLADY:
 • Nízka cena
 • Jednoduché používanie
 • Zaujímavý dizajn
 • Kompaktné rozmery

ZÁPORY:
 • Nestabilné uchytenie na tenkých monitoroch
 • Horšie kvalita obrazu

Prvou webkamerou nášho zoznamu je finančne nenáročný produkt Creative Live! Cam Sync HD. Ide o jednoduché zariadenie pre menej náročných používateľov, ktorí hľadajú webkameru za dobrú cenu.

Najväčšou výhodou kamery je už spomínaná nízka cena, za ktorú sa predáva. Zaiste cena v okolí hodnoty 15 € je veľmi priaznivá, čo zákazník určite ocení. Ďalšou výhodou výrobku je jednoduchosť jeho používania. Vďaka prevedeniu Plug & Chat nemusí používateľ nič inštalovať, stačí kameru pripojiť a je možné ju okamžite používať. Devízou môžu byť aj kompaktné rozmery zariadenia a jednoduchý, no zaujímavý dizajn.

Nevýhodou kamery sú jej obmedzené možnosti obrazovej a zvukovej kvality. Nízka cena zariadenia sa predsa len musela niekde ukázať. Niektorí užívatelia boli tiež nespokojní s prevedením pripevnenia kamery, kde uchytenie na tenkých monitoroch je nestabilné.

Nie každý potrebuje webkameru s vysokým rozlíšením a rôznymi pokročilejšími vlastnosťami. Mnoho zákazníkov jednoducho hľadá jednoduchú webkameru za dobré peniaze, presne taká Creative Live! je.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Logitech C920 HD Pro Webcam

Rozlíšenie: Full HD 1920 × 1080 px | Digitálny zoom: nie | Autofocus: áno | Rozhranie: USB  2.0 | Približná cena: 80 €

KLADY:
 • Výborná kvalita obrazu
 • Automatické zaostrovanie (autofocus)
 • Dobrá kvalita zvuku
 • Pekný dizajn

ZÁPORY:
 • Iba USB 2.0
 • Vyššia cena

Druhá webkamera nášho zoznamu pochádza z dielne dobre známej firmy na poli počítačovej elektroniky Logitech. Webkamera Logitech C920 HD Pro Webcam chce svojimi vlastnosťami, ako už názov prezrádza, zaujať aj náročnejších zákazníkov.

Dosiahnuť to chce predovšetkým výbornou kvalitou obrazu, ktorý je schopná nasnímať. Ďaleko neuteká ani zvuk, ktorý sa taktiež vyznačuje dobrou kvalitou. Používateľ iste ocení aj spoľahlivý autofocus, ktorým zariadenie disponuje. Softwarová výbava kamery pridáva ďalšie zaujímavé funkcie, ako napríklad detekciu pohybu a sledovanie tváre. Elegantne riešený dizajn kamery zaručí, že sa za ňu majiteľ nebude musieť hanbiť.

Problémom zariadenia je vyššia cena, za ktorú sa na trhu predáva. Absencia USB 3.0 pripojenia je pomerne prekvapivá a zároveň nepríjemná. Užívateľ je odkázaný na USB 2.0 pripojenie.

Na zhrnutie, Logitech C920 HD Pro Webcam je vynikajúca webkamera, ktorá sa rozhodne nestratí ani medzi prístrojmi určenými pre profesionálnejšie využitie.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Logitech BRIO 4K

Rozlíšenie: 4K Ultra HD 4096 × 2160 px | Digitálny zoom: 5× | Autofocus: áno | Rozhranie: USB  2.0, USB 3.0 | Približná cena: 210 €

KLADY:
 • Vynikajúca kvalita obrazu
 • Skvelá kvalita zvuku
 • Jednoduché ovládanie
 • Množstvo funkcií

ZÁPORY:
 • Vysoká cena

Ďalší výrobok od spoločnosti Logitech, webkamera s označením Logitech BRIO 4K, ponúka užívateľom bezkonkurenčnú kvalitu obrazu a zvuku.

Najväčšou výhodou prístroja je, ako sme naznačili vyššie, vynikajúca kvalita obrazu a zvuku. Video hovory zvládne táto webkamera v rozlíšení 4096 × 2160 px a zvuk disponuje vysokou kvalitou, realistickosťou a je bez zbytočného šumu. Používanie kamery je veľmi jednoduché, k čomu prispieva aj prihlasovanie pomocou rozpoznávania tváre, čo znižuje šancu neoprávneného použitia. Veľkou výhodou kamery je 5× digitálny zoom a veľmi spoľahlivý a sofistikovaný autofocus.

Nevýhodou tejto webkamery je azda len vysoká cena, ktorú za ňu treba zaplatiť. Treba však povedať, že jej vlastnosti robia cenu adekvátnou.

Ak patríte medzi používateľov, ktorí si potrpia na najvyššiu kvalitu obrazu a zvuku pri video hovoroch a konferenciách, potom bude pre vás táto webkamera skvelou voľbou.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie webkamery podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako vybrať webkameru?

Pri nákupe webkamery čiže nie je nutné riešiť veľa detailných technických parametrov. Dôležité je zamerať sa na to podstatné. A tým je určite rozlíšenie použitého snímača. Preto sa tejto tematike budeme venovať hneď na začiatku.

Potom príde na rad ďalšia zásadná vec, ktorou je rýchlosť snímania videa. Zameriame sa na možnosti vybavenia mikrofónom, pozrieme sa na rozmery týchto produktov a nevynecháme ani ich dizajn, resp. uchytenie a uloženie.

Pomerne obsiahlu časť bude tvoriť opis funkcií, ktoré môžeme u novodobých webkamier nájsť. Nakoniec vám prezradíme, ako je na tom finančná stránka veci a koľko vlastne budete musieť za webkameru z danej kategórie zaplatiť.

Rozlíšenie

Na začiatku vášho výberu by mala byť otázka, na čo budete primárne využívať webkameru? Od toho sa totiž bude odrážať požadovaná kvalita obrazu. Tá je prezentovaná v rámci rozlíšenia v jednotkách, ktorými sú megapixely (Mpx). Zjednodušene povedané ide o maximálny rozmer obrazu získaný  webkamerou.

Počet obrazových bodov je dôležitý nielen pri snímaní videí, ale aj v rámci zhotovovania fotografií. Logicky teda jasne vyplýva, že čím vyššie rozlíšenie bude kamera mať, tým kvalitnejší obraz dokáže nasnímať. Stretnúť sa môžete s niekoľkými typmi rozlíšenia, ktoré sa vzťahujú ako k fotografii, tak aj k videozáznamu.

 • Rozlíšenie 0,1 Mpx – Vhodné pre zhotovovanie fotiek v najnižšej kvalite.
 • Rozlíšenie 0,3 Mpx – Minimálna požiadavka na strednú úroveň kvality fotografií.
 • Rozlíšenie až 16 Mpx – Maximálne dostupné parametre rozlíšenia pre najkvalitnejší obraz.

Pri natáčaní najrôznejších videí na webovú kameru sa riaďte tým, aké rozlíšenie je uvádzané pre samotné video. Tie najlacnejšie webkamery sú schopné natáčať obraz v rozlíšení 640 × 480 pixelov. Pre videokonferencie a bežné video hovory vám s prehľadom postačí kvalita obrazu 1 280 × 720 pixelov. Ak však chcete tvoriť profesionálne videá skrze webkameru, potom sa porozhliadnite po minimálnom rozlíšení Full HD čiže 1 920 × 1 024 pixelov.

Rýchlosť snímania videa

S kvalitou výsledného obrazu získaného z webovej kamery súvisí nielen vyššie spomínané rozlíšenie snímača. Dôležité je klásť dôraz aj k parametru, ktorým je rýchlosť snímania videa. Pod týmto údajom si predstavte počet snímok prehrávaných počas jedinej sekundy (FPS). Čím viac týchto snímok bude, tým plynulejšie bude výsledný obraz vyzerať.

Rýchlosť snímania videa taktiež súvisí s tým, k čomu budete webkameru primárne používať. Bežné web kamery ponúka 20-30 FPS. To je úplne dostačujúce pre bežné video hovory. Ak budete mať na kvalitu videa vyššie nároky, investujte do webkamery s rýchlosťou snímania obrazu až 60 FPS čiže 60 snímok za sekundu.

Zaostrovanie

Pri vytváraní multimediálneho obsahu pomocou webkamery by ste mali myslieť aj na to, akým spôsobom bude riešené zaostrovanie obrazu. Je dôležité spomenúť, že výrobcovia týchto produktov vám ponúkajú dve možnosti:

 • Automatické ostrenie – je veľmi často označované, ako autofocus. Takéto webkamery automaticky zaostrujú na obraz pred sebou, teda vašu tvár. Tým je docielená stálosť ostrosti obrazu a vy sa nemusíte o čokoľvek starať.
 • Manuálne ostrenie – ostrenie pri natáčaní videa vykonávate svojpomocne, a to skrze špeciálny prvok na objektíve webkamery. Manuál môže byť pre niekoho obťažujúci, na druhú stranu je spojený s finančne najmenej náročnými webkamerami.

Mikrofón

Otázkou ostáva, či si zaobstarať webkameru vybavenú integrovaným mikrofónom alebo staviť na verziu bez neho. Aj tu je to otázka úlohy použitia danej webovej kamery. Integrovaný mikrofón je k dispozícii skôr pre menej náročných užívateľov. Napríklad tým, ktorí používajú webkameru pre uskutočňovanie skype hovorov. Výhodou tejto varianty je fakt, že nie je nutné dokupovať akékoľvek ďalšie prvky. Kameru pohodlne pripojíte, upevníte a môžete sa pustiť do realizácie video hovorov.

Ak však chcete webkameru využívať k vytváraniu kvalitnejšieho multimediálneho obsahu, potom si s možnosťami základného integrovaného mikrofónu pravdepodobne nevystačíte. V takomto prípade bude lepšie investovať ešte do externého mikrofónu a zvoliť webkameru, s ktorou bude mikrofón kompatibilný.

Rozmery

Webové kamery sú zvyčajne nenápadným doplnkom počítačovej zostavy alebo notebooku. Primárne teda môžete počítať s tým, že pôjde o zariadenie kompaktných rozmerov. Veľkosť sa môže líšiť maximálne podľa toho, či je súčasťou webkamery nejaký spôsob uchytenia alebo nie. To sa potom ukazuje aj na hmotnosti produktu.

Aby ste mali aspoň základnú predstavu o tom, akých rozmerov môžu nadobúdať webkamery, prinášame vám základný opis najmenších a najväčších parametrov.

 • Hĺbka od 10 mm do 150 mm
 • Šírka od 50 mm do 370 mm
 • Výška od 10 mm do 300 mm
 • Hmotnosť od 50 g do 1 kg

Funkcie

Teraz sa dostávame k časti, ktorá by vám mala predstaviť ďalšie možnosti webkamier. Zameriame sa na jednotlivé funkcie moderných modelov. Tie však môžu byť pre niekoho zbytočné a nebude si za ne priplácať, pre iného však môžu byť veľmi užitočné.

 • Svietidlo – Ak vykonávate video hovory alebo natáčate multimediálny obsah za zhoršených svetelných podmienok, máte možnosť využiť funkciu svietidla. Tieto modely webkamier sú vybavené LED diódami, ktoré zlepšia svetelné podmienky, a tým aj celkovú kvalitu video hovoru.
 • Potlačenie šumu – Túto funkciu môžeme nájsť u lepších webkamier, ktoré sú schopné potlačiť šum v rámci zvuku. Vďaka duálnemu mikrofónu docielite lepší zvukový efekt a na nahrávke alebo video hovore nebudú počuteľné žiadne okolité rušivé zvuky.
 • Sledovanie tváre – Špeciálna funkcie s nepretržitým zaostrovaním na vašu tvár. Túto funkciu využijú hlavne tí, ktorí sa pri natáčaní často pohybujú a chcú, aby ich záber bol neustále ostrý.
 • Funkcia Zoom – Optický zoom umožňujúci priblíženie obrazu bez straty jeho kvality. To je jeho najväčšou výhodou oproti digitálnemu zoomu.
 • Hardvérové ​​tlačidlo – Väčšina webových kamier je ovládaná pomocou počítača, či už ide o vytváranie videa alebo fotografií. Niektoré modely webkamier však disponujú tiež hardvérovým tlačidlom na spustenie umiestneným na tele kamery.
 • Výstup na slúchadlá – Pri niektorých vybraných webkamerách narazíte aj na konektor pre pripojenie slúchadiel priamo do kamery.
 • Diaľkové ovládanie – Pohodlný spôsob, ako zaobchádzať s webovou kamerou. Nemusíte sa k nej približovať a čokoľvek stláčať manuálne alebo prostredníctvom softvéru v počítači. K plnohodnotnému ovládaniu vám poslúži diaľkový ovládač.

Uchytenie

Súčasťou každej webovej kamery je prvok, ktorý vám umožní jej uchytenie, respektíve samotné používanie. V tomto smere môžete naraziť na dve alternatívy riešenia. O nich je potrebné premýšľať opäť v súvislosti s tým, ako budete webovú kameru používať.

 • Webkamera so stojanom – Súčasťou webovej kamery je stojan s dostatočne veľkou plochou. Stojan položíte na stôl alebo iné rovné miesto a môžete sa bez obáv pustiť do nahrávania multimediálneho obsahu.
 • Webkamera s klipom – Veľmi často sú webové kamery používané v kombinácii s praktickým klipom, ktorý vám umožní tento produkt pripevniť napríklad k rámu monitora. To je ideálne v prípade, keď realizujete skype hovory alebo potrebujete vykonávať videokonferencie a zároveň hľadieť na monitor.

Výnimkou nie sú ani modely spájajúci obe varianty uchytenia. To znamená webkamera s klipom a stojanom na stôl. Ten je obvykle odnímateľný, aby ho bolo možné prichytiť k monitoru.

Cena

Obstarávacie náklady na webovej kamery sa samozrejme líšia v závislosti od toho, ako nároční budete používatelia a čo všetko od nich budete očakávať. Iná cena bude u webkamery pre bežné skype hovory a iná u webkamery pre tvorbu profesionálneho multimediálneho obsahu.

Cena do 20

Ak sa rozhodnete do webkamery investovať menej peňazí, počítajte s tým, že si môžete zakúpiť len produkt s horšou kvalitou obrazu. Väčšina modelov bude mať integrovaný mikrofón a nižšiu rýchlosť snímania videa, čo sa logicky premietne do menej plynulého obrazu.

Cena od 20 do 40

Ak nemáte problém si za webovú kameru priplatiť, budete mať k dispozícii rozlíšenie minimálne HD, teda 1 280 × 720 pixelov. Tieto kamery sa zväčša pripájajú cez port USB a tie drahšie z nich budú disponovať funkciou potlačenia šumu.

Cena od 40 do 150

Webové kamery pre náročnejších používateľov, ktorí požadujú vyššiu kvalitu obrazu vo Full HD 1 920 × 1 024 pixelov. Súčasťou takýchto kamier môžu byť duálne integrované mikrofóny, funkcia rozpoznávania tváre, 3D skenovanie a použitie kvalitnej optiky. Vyššia rýchlosť snímaného videa až 60 FPS je úplnou samozrejmosťou.

Cena nad 150

Ak potrebujete webkameru využívať na profesionálne účely, k realizácii video konferencií na vysokej úrovni a k ​​podobným činnostiam, budete si za toto zariadenie musieť poriadne priplatiť. Prístroje v tejto kategórii disponujú kvalitou obrazu 4K, s viacsmerovými mikrofónmi, bezdrôtovou technológiou Bluetooth a širokými možnosťami nastavení.

Najpredávanejšie webkamery podľa Heureky

Najlepšie webkamery – tipy pre rok 2018
5 (100%) 1 vote

Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte