Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
  • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Najlepšie operačné pamäte RAM – porovnanie a recenzie 2024

20. 1. 2022 Aktualizované

Počítač, notebook, tablet, smartfón. Ak používate ktorúkoľvek z týchto elektronických vecičiek, určite ste sa stretli s pojmom RAM. Čo je operačná pamäť RAM? Ako si vybrať tú správnu? V tomto článku vás naučíme rozlišovať medzi jednotlivými operačnými pamäťami, vysvetlíme si niektoré parametre, v našom hodnotení sa objaví aj najlepšia operačná pamäť pre grafické programy, pre multimédia, pre kanceláriu.

Najlepšia operačná pamäť

Set operačných pamätí pre vášnivých hráčov a náročné grafické programy. Kvalita značky Kingston.

Najlepší pomer cena/výkon

Solídny výkon operačnej pamäte pre prácu s počítačom, úpravu multimédií aj pre nenáročné hry. Sada dvoch RAM s dizajnom Low Profile.

Najlepšia lacná

Cenovo dostupná RAM kompatibilná s procesormi Intel a AMD. Operačná pamäť s kapacitou 8 GB.

Najlepšie operačné pamäte RAM

Kingston FURY 32 GB KIT Beast Black – najlepšia RAM pre hráčov a grafické programy

Recenzia Kingston FURY 32 GB KIT Beast Black Pre náročných
Určenie: Stolový počítač – DIMM | Typ: DDR4 | Kapacita: 32 (2 × 16 GB) | Frekvencia: 3 200 MHz | CAS latency: CL16 | Približná cena: 125 Eur

Klady
  • Solídny výkon
  • Kapacita až 32 GB
  • Kompatibilita s každou základnou doskou
  • Frekvencia a latencia
Zápory
  • Chýba RGB podsvietenie
  • Vyššia cena

Kingston FURY KIT obsahuje dve operačné pamäte. Ide o dvojkanálovú RAM, ktorá ponúka vyšší výkon. S kapacitou 32 GB je tou najlepšou voľbou pre hráčov náročných hier, aj pre profesionálne grafické programy. Ide o dva fyzicky rovnaké moduly s kapacitou 16 GB. Operačná pamäť je z dielne svetového výrobcu pamäťových modulov, zaručená je teda špičková kvalita materiálov a vysoká spoľahlivosť.

RAM Kingston Fury Beast je kompatibilná s každou základnou doskou. Moduly sú vybavené pasívnymi chladičmi, ktoré zabezpečujú lepší rozptyl tepla. Pracovná frekvencia dosahuje 3 200 MHz a radí sa tak medzi najrýchlejšie moduly.

Corsair 16GB KIT Vengeance LPX – najlepšia RAM do domácnosti a pre multimédia

Recenzia Corsair 16GB KIT Vengeance LPX Zlatý stred

Určenie: Stolový počítač – DIMM | Typ: DDR4 | Kapacita: 16 (2 × 8 GB) | Frekvencia: 3 200 MHz | CAS latency: CL16 | Približná cena: 70 Eur

Klady
  • Solídny výkon
  • Pomer výkon a cena
  • Dvojkanálová RAM
  • Dizajn Low Profile
Zápory
  • Chýba RGB podsvietenie

Operačná pamäť Corsair 16GB Vengeance LPX výborne sadne do počítača, ktorý používate na prácu doma alebo na úpravu videí či fotografií. S 16 GB, pracovnou frekvenciou 3 200 MHz a latenciou CL16 poslúži aj pri hraní menej náročných hier.

Sada operačných pamätí Corsair Vengeance sa skladá z dvoch fyzicky rovnakých modulov, každý má kapacitu 8 GB. Je vhodná na zostavenie dvojkanálovej RAM. Ak zostavujete Quad channel RAM, tento kit pamätí je dobrou voľbou. Dizajn modulov sa špecifikuje ako Low Porfile, dobre padne aj do menších počítačových jednotiek. Vybavený je tiež pasívnym chladičom na plynulé odvádzanie tepla. S technológiou XMP 2.0 možno pamäť automaticky pretaktovať. Kvalitný výrobok so solídnym výkonom hodnotíme vysoko.

Patriot 8GB Signature Premium – najlepšia RAM do kancelárie a pre lacnú zostavu

Recenzia Patriot 8GB Signature Premium Lacný základ

Určenie: Stolový počítač – DIMM | Typ: DDR4 | Kapacita: 8 GB | Frekvencia: 2 666 MHz | CAS latency: CL19 | Približná cena: 35 Eur

Klady
  • Výkon
  • Kompatibilita s Intel a AMD procesormi
  • Kvalitné prevedenie
  • Cena
Zápory
  • Chýba RGB podsvietenie
  • Priemerná frekvencia a latencia

Operačná pamäť Patriot Singature Premium poskytuje výkon potrebný pre väčšinu bežných počítačov. S kapacitou 8 GB, frekvenciou 2 666 MHz a latenciu CL19 je tou najlepšou voľbou pre počítač, ktorý používate v kancelárii, tiež v prípade, ak skladáte lacnejšiu počítačovú zostavu.

RAM Patriot disponuje vlastným pasívnym chladičom, ktorý svojou činnosťou zabezpečuje stabilitu počítača aj počas tých náročnejších operácií. Je kompatibilná s novými procesormi Intel a AMD. Operačná pamäť je bez RGB podsvietenia, podsvietenie je však skôr bežné pre RAMky vyššej cenovej kategórie.

Porovnanie operačných pamätí

Obrázok Názov Popis
Top operačné pamäte RAM
1.  

operačná pamäť Kingston Fury 32 GB recenzia

Kingston FURY 32 GB KIT Beast Black Set operačných pamätí pre vášnivých hráčov a náročné grafické programy. Kvalita značky Kingston. Do obchodu

Porovnať ceny

2.  

operačná pamäť Corsair Vengeance LPX recenzia

Corsair 16GB KIT Vengeance LPX Solídny výkon operačnej pamäte pre prácu s počítačom, úpravu multimédií aj pre nenáročné hry. Sada dvoch RAM s dizajnom Low Profile. Do obchodu

Porovnať ceny

3.  

operačná pamäť Patriot 8GB Signature Premium recenzia

Patriot 8GB Signature Premium Cenovo dostupná RAM kompatibilná s procesormi Intel a AMD. Operačná pamäť s kapacitou 8 GB. Do obchodu

Porovnať ceny

4.  

operačná pamäť G.Skill 32 GB KIT Trident Z RGB recenzia

G.Skill 32 GB KIT Trident Z RGB Set operačných pamätí aj pre tých najnáročnejších. Ideálny do herných počítačov. Dizajn s RGB podsvietením. Porovnať ceny
5.  

operačná pamäť Crucial 32 GB KIT Ballistix Black recenzia

Crucial 32 GB KIT Ballistix Black Sada dvoch modulov s celkovou kapacitou 32 GB. Navrhnuté pre najnovšie platformy Intel a AMD. Porovnať ceny
6.  

operačná pamäť Kingston FURY 16 GB Beast Black recenzia

Kingston FURY 16 GB Beast Black Kvalitná operačná pamäť pre základné dosky s podporou RAM s DDR4. Set dvoch výkonných RAM s vysokou frekvenciou. Do obchodu

Porovnať ceny

7.  

operačná pamäť Crucial SO-DIMM 16 GB Dual Ranked recenzia

Crucial SO-DIMM 16 GB Dual Ranked Operačná pamäť SO-DIMM vhodná do prenosných počítačov. Postará sa o zaujímavý nárast výkonu. Do obchodu

Porovnať ceny

8.  

operačná pamäť Kingston FURY 8 GB Beast Black recenzia

Kingston FURY 8 GB Beast Black Jednokanálová operačná pamäť pre základnú prácu s počítačom, pre nenáročné hry a úpravu videí či fotografií. Do obchodu

Porovnať ceny

9. operačná pamäť Synology RAM 4 GB SO-DIMM recenzia Synology RAM 4 GB SO-DIMM Základná operačná pamäť RAM s kapacitou 4 GB pre 32-bitový systém. Určená pre prenosné počítače, notebooky a laptopy. Do obchodu

Porovnať ceny

Napredávanejšie operačné pamäte RAM podľa Heureky

Ako vybrať operačnú pamäť RAM?

RAM je jeden z najdôležitejších komponentov v elektronických zariadeniach, ktoré sú okrem iného určené aj na uchovávanie údajov a multimediálnych súborov. Operačné pamäte sa líšia typom, kapacitou aj rýchlosťou. Viete, ktorá je tá správna pre váš počítač či notebook?

Čo je RAM?

RAM – Random Access Memory je univerzálny medzinárodný výraz pre operačnú pamäť. V preklade to znamená: pamäť s ľubovoľným (náhodným) výberom (prístupom) alebo vyrovnávacia pamäť počítača. Je to krátkodobá pamäť, ktorú zariadenie používa na spracovanie všetkých aktívnych úloh a aplikácií. Aby sa vôbec mohli rozbehnúť a pracovať tak, ako od nich očakávate, potrebujú krátkodobú operačnú pamäť. Opakom RAM je pevný disk počítača alebo SDD, ktoré predstavujú dlhodobú pamäť, kde sú veci uložené viac-menej natrvalo.

Čím väčšiu pamäť má váš počítač, tým viac údajov dokáže v jednom okamihu spracovať. Väčšiu pamäť pri práci s počítačom stopercentne pocítite, počítač je výkonnejší, rýchlejší, má lepšiu odozvu.

Ako RAM funguje?

RAM umožňuje rýchly a efektívny prístup k viacerým programom naraz. RAM je ako papier, na ktorý si poznačíte myšlienky, ktoré vám v daný moment napadli. Pracujete s nimi, rozvíjate ich, až nakoniec z nich vznikne krásny príbeh. To je RAM. Ak príbeh ostal nedokončený a chcete si ho odložiť na neskôr, vložíte ho do zásuvky, kde ho aj o niekoľko dní nájdete. A to je pevný disk.

RAM je oveľa rýchlejšia ako pevný disk. Je dočasná a zaznamenáva momentálne zmeny na desktope obrazovky. Napríklad, ak pracujete s Excel tabuľkou, údaje, ktoré do nej zaznačíte sa zapíšu do RAM pamäte, aj všetky ďalšie úpravy a zmeny. Keď potvrdíte uloženie súboru, tie sa natrvalo uložia na pevný disk. Ak však tabuľku zatvoríte ešte pred uložením na pevný disk, všetky údaje stratíte, pretože RAM si pamätá dáta iba v čase, keď s nimi pracujete.

RAM slúži aj na načítanie aplikácii, prehliadanie webových stránok, spúšťanie a prezeranie multimédií, počúvanie hudby či hranie hier. Jednoducho povedané, čokoľvek v danej chvíli robíte na počítači, za všetkým je dočasná operačná pamäť RAM.

Náš tip

K vymakanejšiemu počítaču prispieva aj výkonná grafika. V článku najlepšie grafické karty nájdete zaujímavé tipy.

Koľko pamäte RAM skutočne potrebujete?

To, akú veľkú RAM potrebujete, závisí od úkonov, ktoré na počítači najčastejšie robíte. Hranie hier, tvorba videí, úprava fotografií, práca s textovým dokumentom, počúvanie hudby, sledovanie filmu? Venujete sa jednej úlohe alebo vaša práca zahŕňa multitasking? Ako veľmi ste netrpezliví? V dnešnej dobe sme zvyknutí na výkonné počítače, a preto aj od toho nášho zariadenia očakávame, že náš príkaz splní hneď a bez zbytočného zdržiavania. Stále platí, že čím väčšiu pamäť máte, tým váš počítač beží rýchlejšie.

Je rozdiel, či uvažujete nad operačnou pamäťou do počítača, ktorý práve skladáte, alebo potrebujete rozšíriť pamäť v zariadení, ktoré už istý čas používate. Ak sa vám aj zdá, že za pomalé odozvy vášho súčasného počítača je práve RAM, pred jej výmenou či upgradom si overte, či sa problém skutočne ukrýva v operačnej pamäti.

Kapacita RAM

Veľkosť RAM Využitie
4 GB RAM Postačí vám, ak na počítači robíte tie najjednoduchšie úkony. Ak iba brázdite po internete, pracujete s textovými dokumentami alebo tabuľkami, robíte jednoduché úpravy fotografií, 4 GB operačná pamäť vám bude stíhať.
8 GB RAM Ak v jednom momente vykonávate viac úloh naraz, potrebujete minimálne o 100% väčšiu pamäť. 8 GB RAMka utiahne jednoduchší multitasking, hranie nenáročných hier, sledovanie videí alebo filmov.
16 GB, 32 GB a viac Náročné hry, komplikované aplikácie, tvorba videí, nahrávanie videí, programovanie. Všetky tieto úkony si vyžadujú výkonnejšiu RAM, a to 16 GB a viac.
128 GB Niektoré procesory podporujú až 128 GB operačné pamäte. Tie sú určené pre počítače, ktoré sa využívajú napríklad na 3D modelovanie či iné profesionálne aplikácie.

Typy RAM pamätí (DDR verzie)

Existuje viacero typov RAM. Vývojári sa usilujú o zníženie spotreby energie, pričom by sa zvýšila rýchlosť a kapacita RAM.

RAM sa postupne vyvíjala. Nazačiatku to bola statická RAM (SRAM), neskôr dynamická RAM (DRAM) alebo synchronická RAM (SDRAM). Synchrónnu RAM SDRAM používajú počítače. Pamäť je synchronizovaná s frekvenciou procesora. Súčasným štandardom je DDR4 SDRAM. DDR4 znamená „Double Data Rate 4“, čo umožňuje prenos viacerých súborov súčasne. Ide o štvrtú generáciu DDR. DDR4 ponúka vyššiu kapacitu, vyššiu rýchlosť prenosu dát a nižšie napätie. Aktuálna rýchlosť DDR4 je 25 GB/s.

Vedeli ste, že... Vedeli ste, že…

Hoci RAM a ROM znejú veľmi podobne, je medzi nimi veľký rozdiel. Kým RAM je dočasná vyrovnávacia pamäť na spracovanie práve prebiehajúcich úkonov, ROM je pamäť, ktorú počítač môže čítať, no nemôže do nej zapisovať. Poznáme ju vo forme hudobných CD alebo DVD-ROM.

Výkon RAM

Výkon RAM určujú dva parametre, a to rýchlosť RAM a latencia.

Rýchlosť RAM

Čím rýchlejšia je frekvencia pamäte, tým rýchlejšie dokáže RAM spracovať údaje. Určuje sa v MHz a vyjadruje počet operácií, ktoré dokáže pamäť zrealizovať počas jednej sekundy. Pred kúpou je potrebné skontrolovať, akú najväčšiu frekvenciu podporuje vaša základná doska. Inak RAM nemusí fungovať správne. Rýchlosti operačnej pamäte RAM sa zvyčajne pohybujú od 800 MHz v starších moduloch DDR2 až po 4 200 MHz v DDR4. Súčasná generácia modulov DDR4 sa začína na 2 133 MHz.

CAS latencia

Latencia, alebo časovanie, vyjadruje množstvo času, ktorý RAM spotrebuje na načítanie dát z vlastného hardvéru. Zapisuje sa ako súbor štyroch čísel napr. 5-5-5-15, ktorý nájdete na štítku RAM. V tomto prípade platí, že čím sú čísla menšie, tým lepšie. Nižšia latencia znamená rýchlejší prístup k dátam, tým pádom aj rýchlejší prenos a spracovanie dát, čo má v konečnom dôsledku za následok lepší výkon počítača. V prípade synchrónnej DRAM, ako je DDR4, sa táto latencia meria v hodinových cykloch a nie v nanosekundách. Označuje sa ako CL latencia alebo latencia CAS (Column Access Strobe).

Kompatibilita s PC

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či vybratá RAM bude fungovať so základnou doskou vášho počítača, je pozrieť sa na špecifikácie základnej dosky. Mali by ste však vedieť aj to, že RAM typu DDR, teda DDR2, DDR3, taktiež DDR4 nie sú kompatibilné spätne, tzn. že na základnú dosku, ktorá bola navrhnutá tak, aby podporovala RAM DDR3 nemôžete nainštalovať operačnú pamäť DDR4. Táto podmienka neplatí v prípade posudzovania rýchlosti a latencie. RAMku s vyššou frekvenciou môžete pokojne inštalovať na základnú dosku podporujúcu operačnú pamäť s nižšou rýchlosťou MHz.

Pri zvažovaní kapacity RAM musíte zvážiť počet slotov RAM, ktoré má vaša základná doska, a celkové množstvo pamäte RAM, ktorú vaša základná doska podporuje. Veľkosť RAM ovplyvňuje aj to, aký systém Windows je nainštalovaný vo vašom počítači. 32-bitový Windows zvládne operačnú pamäť do 4 GB, 64-bitový až do 128 GB. Ak by ste do 32-bitového Windowsu inštalovali väčšiu RAM, dodatočná operačná pamäť sa nebude dať načítať. Ak používate viac operačných pamätí RAM na viacerých slotoch, pamäte sa musia zhodovať. Ak by ste použili rozdielne RAMky, váš počítač prestane fungovať.

Je lepšia 16 GB RAM alebo 2x 8 GB RAM?

Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, je potrebné najskôr vysvetliť rozdiely medzi Single RAM a Dual Channel RAM. Jednokanálová operačná pamäť používa jeden modul, dvojkanálová dva moduly, dokonca existuje aj Quad Channel RAM, ktorá funguje na štyroch kanáloch. Štvorkanálová operačná pamäť pc je zriedkavá, preto si preverte, koľko slotov vaša základná doska podporuje.

Ak svoj počítač prednostne používate na hranie hier, odporúča sa dvojkanálová RAM. Napríklad dvojkanálová 16 GB RAM (2 x 8 GB) prenesie viac dát za kratší čas. Jednokanálová RAMka prenesie rovnaké množstvo dát, ale za oveľa dlhší čas. Single RAM vystačí na základnú prácu s údajmi, na prehliadanie internetu. Jednoducho povedané, dvojkanálová RAM je lepšia ako jednokanálová, pretože je ekonomicky výhodnejšia a funguje rýchlejšie.

Ak by ste chceli investovať do kvalitnej a veľkokapacitnej jednokanálovej RAM, budete si musieť poriadne priplatiť. Dve RAMky s nižšou kapacitou vychádzajú lacnejšie. Treba však mať na pamäti, že ak sa chystáte inštalovať dve operačné pamäte, obe musia mať tú istú kapacitu. Do prenosných počítačov výrobcovia vkladajú jednokanálovú pamäť a vysvetľujú to tak, že medzi jednokanálovou a dvojkanálovou pamäťou je zanedbateľný rozdiel.

RAM pre notebook a pre stolný počítač

Stolové a prenosné počítače používajú iný typ operačných pamätí. Označujú sa ako DIMM a SO-DIMM. Na pohľad sa to javí, že sa líšia iba dvomi písmenami. Skutočne je to tak. SO znamená Small Outline. Jednoducho povedané, SO-DIMM je menšia. Tieto dva typy operačných pamätí sú rozdielne predovšetkým v dĺžke. DIMM sú dlhšie, bez ťažkostí zapadnú do slotov v stolových počítačoch. SO-DIMM sú kratšie, určené pre notebooky, laptopy a tablety. Ďalší rozdiel je v počte pinov. DIMM má 280 pinov, SO-DIMM zas 260 pinov.

Koľko RAM na hranie hier, na prácu na PC a pod.

Chcete prehliadať internet, posielať e-maily a písať texty? V tom prípade si vystačíte s RAM s kapacitou 4 GB. Ak však otvárate naraz niekoľko kariet, zíde sa vám min. 8 GB operačná pamäť. Nezabudnite skontrolovať, aký Windows používate. Pripomíname, že 32-bitový systém prijme iba 4 GB pamäť.

Chcete upravovať fotografie a videá? Na úpravu fotografií sa zvyčajne používajú náročnejšie programy. Prepínate sa často medzi niekoľkými aplikáciami a softvérmi? Multitasking si vyžaduje výkonnejšiu operačnú pamäť. Základ je 8 GB, no so 16 GB RAM sa vám bude pracovať oveľa lepšie.

Chcete hrať náročnejšie hry? Hry majú čoraz väčšie nároky na výkon počítača. 16 GB RAM je postačujúca pre herné počítače. No ak chcete hrať pri najvyššom a najlepšom nastavení hry, poobzerajte sa radšej po 32 GB operačnej pamäti. RAM s takouto kapacitou dokonca umožňuje plynulé streamovanie hry.

Ako zapojiť RAM? Ako RAM upgradovať?

Výmena RAM

Inštalácia novej RAM je vskutku jednoduchá, no predsa sa oplatí vedieť, ako na to. Tu je jednoduchý návod, ktorý zvládne každý:

  1. Vypnite počítač.
  2. Ak je potrebné vypnúť počítač ešte cez fyzický vypínač, urobte tak.
  3. Odpojte počítač od napájania. Odpojte všetky káble.
  4. Otvorte kryt počítača.
  5. Pred manipuláciou s novou RAM sa uzemnite. Dotknite sa nenatretej kovovej časti počítačovej skrinky, aby ste sa zbavili statickej elektriny.
  6. Ak vymieňate starú RAM, opatrne ju uvoľnie zo slotu a nainštalujte novú. Ak rozširujete pamäť, skontrolujte dostupný slot.
  7. Sloty majú na bočných stranách spony, ktoré RAM držia. Uvoľnite ich a vložte RAM.
  8. Operačné pamäte majú na spodnej časti zárez, ktorý musí zapadnúť do hrebeňa na slote. Skontrolujte, či mierite správne.
  9. Jemne zatlačte a osaďte novú RAM.
  10. Skontrolujte, či sú moduly správne osadené. Zatvorte počítač.
  11. Zapnite počítač a overte, či dokáže čítať novú pamäť. Možno si to bude vyžadovať niekoľko reštartov, kým vaša základná doska spozná novú RAM. Neprepadajte teda panike.

Kde kúpiť?

Pri výbere operačných pamätí vám pomôže a poradí Alzáčik v najznámejšom internetovom obchode Alza.sk. Operačné pamäte sú prehľadne rozdelené do kategórie pre PC, pre notebooky, server a MAC, tiež podľa typov do skupín DDR2, DDR3, DDR4, dokonca aj DDR5. Obchod tiež ponúka sprievodcu výberom a niekoľko recenzií.

Ak si zvyknete čítať recenzie pred kúpou, veľa skúseností s operačnými pamäťami nájdete aj na slovenskom porovnávači Heureka.sk. Heureka prináša operačné pamäte od všetkých významných výrobcov a predajcov.

Operačné pamäte nestrácajú na kvalite. Ak hľadáte RAM a netrváte na najnovšej verzii, nahliadnite do bazárov. Bazár zbiera ponuky užívateľov z celého Slovenska. Určite nájdete RAM, ktorú potrebujete, navyše za veľmi výhodnú cenu.

Najobľúbenejšie značky

Najlepšie operačné pamäte Kingston

fury logo

 

Spoločnosť Kingston Technology Company patrí k najväčším nezávislým výrobcom pamäťových produktov na svete. Navrhujú, zlepšujú, inovujú a vyrábajú pamäťové produkty pre stolové počítače, notebooky, servery, tlačiarne, taktiež flash pamäte pre počítače, digitálne fotoaparáty a mobilné zariadenia. Operačné pamäte Kingston v posledných rokoch získavajú najlepšie hodnotenia.

Najlepšie operačné pamäte Corsair

Logo Corsair operačné pamäte

Kalifornská spoločnosť CORSAIR navrhuje a predáva rad produktov pre počítače, vrátane vysoko rýchlostných modulov, flash diskov, herných periférií, reproduktorov a pod. Operačné pamäte Corsair sú vhodné pre hráčov hier, na prácu s počítačom a multimédiami.

Najlepšie operačné pamäte Patriot

Logo Patriot operačné pamäte

Operačné pamäte RAM vychádzajú z dielne spoločnosti Patriot. Spoločnosť Patriot je svetový líder, ktorý sa zameriava na inovácie pamäťových a úložných riešení. Inšpiruje svet, aby sa vzdelával, komunikoval a napredoval rýchlejšie ako kedykoľvek predtým.

Cena

Do 20 Eur

V základnej cenovej kategórii nájdete operačné pamäte s kapacitou do 4 GB, zvyčajne typu DDR2 a DDR3. Sú určené pre stolové počítače a notebooky pre domáce využitie či do kancelárie, ak na počítači nevykonávate technicky a výkonnostne náročné úkony. Do 20 Eur sa vošli jednokanálové moduly.

Od 20 – 100 Eur

Ak hľadáte dvojkanálovú operačnú pamäť, pripravte si viac peňazí. Do 50 Eur zoženiete pamäte s vyššou kapacitou, aj s vyššou frekvenciou. Okolo stovky sa pohybujú moduly známych značiek, tiež tie so zaujímavým dizajnom.

Nad 100 Eur

RAM s nadpriemernou kapacitou 32 GB a viac vám z peňaženky vytiahne 100 Eur a viac. Ak ste však vášniví hráči, je dôležité, aby vás pri hre nič neobmedzovalo. A práve operačné pamäte z tejto cenovej skupiny vám dajú to, čo potrebujete.

Napredávanejšie operačné pamäte RAM podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.0 (2 hlasy)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár
Uživatel
JurajR (3. 2. 2022 11:02)

Víťaz Kingston má ako mínus, že nemá RGB, ale viete o tom, že existuje aj variant s RGB? Detto u iných pamätí. Keď ste to mali ako jedno z kritérií, prečo ste v teste neporovnávali RGB DRAM s RGB ale je tam mix? Nedáva mi to takto veľký zmysel. Potom to nemalo byť v hodnotení. Inak parametre RGB a bez RGB modulov sa u všetkých značiek mierne líšia. Tento test tak stráca trochu hodnotu, nemyslíte? Škoda, mohol to byť celkom pekný článok pre začiatočníkov.

Odpovědět

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár