Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Najlepšie postrekovače – recenzie a rady 2023

24. 1. 2020 Aktualizované

Rôznorodí škodcovia a choroby sú nevítanými hosťami v záhradách, sadoch či vo viniciach. Aby nám nezničili úrodu, je nevyhnutné použiť účinné postreky. A práve na ich efektívne aplikovanie sú určené postrekovače, ktoré sa používajú aj na nanesenie hnojív.

Na trhu dnes nájdete širokú ponuku postrekovačov – od malých ručných až po motorové a akumulátorové s veľkým objemom nádoby. Podľa čoho si z nich vybrať, na čo si dať pozor a koľko stoja? Poradíme vám v tomto článku. A zároveň pridávame tipy na niekoľko výborných postrekovačov v rôznych cenových hladinách. Na prvej priečke sa nachádza SOLO 417.

Najlepší celkovo

Postrekovač s veľkým objemom poháňaný akumulátorom.

Najlepší pomer cena/výkon

Akumulátorový postrekovač s chvályhodným pomerom ceny a kvality.

Najlepší lacný

Ručný manuálny postrekovač, ktorý umožňuje presnú aplikáciu postreku.


Najlepšie postrekovače

Recenzia: SOLO 417

SOLO 417 postrekovač Pre náročných

Značka: Solo | Typ: akumulátorový | Objem nádrže: 18 l | Čerpadlo: – | Max. tlak: 4,3 bar | Hmotnosť: 7,8 kg | Približná cena: 290 €

Klady
 • Objem nádrže 18 l
 • Tlak čerpadla 4,3 bar
 • Tichá prevádzka
Zápory
 • Vyššia cena

Chrbtový postrekovač SOLO 417 poháňa elektrina z akumulátora vďaka čomu je práca s ním nielen jednoduchá, ale aj nehlučná. Pozornosť púta jeho plniaci objem nádrže až 18 l. Spolu s výkonným elektrickým 12V motorom umožňuje použitie aj vo väčších záhradách s okrasnými či úžitkovými rastlinami alebo na terénne a údržbové práce v lesníctve. Vďaka tomu, že nevypúšťa žiadne emisie, môžete ho použiť aj v skleníkoch alebo interiéri.

Postrekovač disponuje silným dvojfázovým čerpadlom, pri ktorom si môžete nastaviť hodnotu tlaku. Na výber máte maximálny tlak 4,3 bar alebo nižšiu hodnotu 2,5 bar. V závislosti od nastavenia je objem prietoku postreku 1,42 l/min alebo 1,07 l/min. Spomínaná veľká nádrž je prehľadná a vyrobená z plastu s vysokou ochranou proti UV žiareniu.

Kladnou stránkou je nenáročná práca, ktorú zabezpečuje nielen elektrický pohon, ale aj pomerne nízka hmotnosť (7,6 kg). Pohodlie pri práci prináša taktiež nosný rám s polstrovaním chrbta a širokými polstrovanými popruhmi. Rám navyše eliminuje minimálne vibrácie hladkého chodu elektromotora. Batériu dobijete za niekoľko hodín, pričom v balení nájdete všetky adaptéry do zásuvky. Prístroj je vybavený manometrom (merač tlaku).

Ak hľadáte postrekovač na použitie na väčšej ploche a máte záujem o pohodlné používanie a nehlučnú prevádzku s akumulátorom, rozhodne by ste mali zvážiť kúpu tohto postrekovača od popredného výrobcu SOLO.

Recenzia: Hecht 416 ACCU

Hecht 416 ACCU postřekovač Zlatý stred

Značka: Hecht | Typ: akumulátorový | Objem nádrže: 15 l | Čerpadlo: piestové | Max. tlak: 2,75 bar | Hmotnosť: 4,4 kg | Približná cena: 80 €

Klady
 • Pomer ceny a kvality
 • Výdrž batérie až 4 hod
 • Objem 15 l
 • Tichá prevádzka
Zápory
 • Nič podstatné

Model Hecht 416 ACCU je chrbtový akumulátorový postrekovač. Jeho hlavnou prednosťou v porovnaní s manuálnymi chrbtovými modelmi je to, že na vytváranie tlaku v zariadení nie je potrebná žiadna námaha používateľa.

Silnou stránkou postrekovača je veľmi široké uplatnenie. Použiť ho môžete aj na väčšie plochy vďaka batérii s výdržou až 4 hodiny na jedno nabitie a pomerne veľkému objemu nádrže až 15 l. A vďaka tomu, že (oproti motorovým postrekovačom) neprodukuje škodlivé emisie, môžete ho použiť aj v skleníku či interiéri.

Pozitívom je nízka hmotnosť – iba 4,4 kg, čo umožňuje nenáročnú manipuláciu. Chvályhodnou je taktiež tichá prevádzka.

V balení postrekovača nájdete pištoľ s 1,5 m hadicou a základnú 50 cm rúrku s tryskou. Súčasťou dodávky sú akumulátor a nabíjačka. K výrobkom značky Hecht si môžete pripojiť rôzne príslušenstvo, podľa potreby si dokúpite rôzne typy trysiek alebo teleskopické tyče.

Aku postrekovač Hecht má mnoho pozitívnych stránok a to pri skvelom pomere ceny a kvality. Svedčí o tom aj to, že medzi zákazníkmi patrí v obľúbenosti na úplnú špičku.

Recenzia: Solo 402

Solo 402 postrekovač Lacný základ

Značka: Solo | Typ: ručný mechanický | Objem nádrže: 2 l | Čerpadlo: piestové | Max. tlak: 2,5 bar | Hmotnosť: 0,46 kg | Približná cena: 22 €

Klady
 • Jednoduché používanie
 • Nastaviteľná tryska
 • Presná aplikácia postreku
 • Kompaktné rozmery
Zápory
 • Vyššia cena v rámci kategórie

Spomedzi postrekovačov za nízku cenu je naším favoritom produkt od popredného svetového výrobcu Solo 402. Ručný manuálny postrekovač je určený na starostlivosť o izbové kvetiny alebo rastliny na terase či v malom záhone. Jeho nádrž má objem 2 l, čo je na spomínané úlohy plne postačujúce.

Postrekovač funguje na mechanickom princípe, teda vyžaduje stláčanie pumpy používateľom. Pozitívom je, že v pumpe sa vytvorí dostatočný tlak už po niekoľkých stlačeniach. Maximálny tlak je 2,5 baru.

Používatelia na postrekovači oceňujú obzvlášť to, že umožňuje aplikovať postrek presne tam, kde potrebujete, bez nechceného zasiahnutia okolia. Vďaka otočnej tryske sa dostanete aj na ťažšie dostupné miesta, napr. pod listy. Rozprašovacie trysky navyše umožňujú nastaviť intenzitu postreku – od jemného prášku až po silný prúd.

Prednosťou postrekovača sú aj malé rozmery a nízka hmotnosť (0,46 kg), čo umožňuje jednoduchú manipuláciu a uskladnenie. K postrekovaču si môžete dokúpiť teleskopickú trubicu, ktorú využijete napr. pri postrekovaní nízkeho porastu bez potreby zohýbania sa.

V rámci kategórie malých ručných postrekovačov nájdete aj lacnejšie výrobky. Ale skvelé vlastnosti produktu, kvalita popredného výrobcu a pozitívne hodnotenia používateľov vravia, že pár eur sa oplatí priplatiť.

Porovnanie postrekovačov

Solo 417 Hecht 416 ACCU Solo 402 Stihl SG 11 PLUS Evika DJ100 Hecht 433
Recenzia SOLO 417 Recenzia Hecht 416 ACCU Recenzia Solo 402 Evika DJ100 Hecht 433
Hodnotenie
Heureka
84 % 90 % 90 %
Približná cena 290 € 84 € 22 € 20 € 90 € 200 €
Značka  Solo Hecht Solo Stihl Evika Hecht
Typ akumulátorový akumulátorový mechanický mechanický akumulátorový motorový
Objem nádrže 18 l 15 l 2 l 1,5 l 10 l 25 l
Čerpadlo piestové piestové piestové
Max. tlak 4,3 bar 2,75 bar 2,5 bar 3 bar 2,5 bar
Hmotnosť  7,8 kg 4,4 kg 0,46 kg 0,46 kg 2,75 kg 12,1 kg
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny
Porovnať
ceny

Najpredávanejšie postrekovače podľa Heureky

Ako vybrať postrekovač

Postrekovač patrí medzi nevyhnutné nástroje takmer každého hobby záhradkára či profesionálneho pestovateľa. Umožňuje efektívne aplikovať nielen postreky proti škodcom, chorobám, ale aj hnojivá. Na trhu nájdete širokú ponuku rôznorodých postrekovačov, ktoré výrobcovia navrhujú pre rozličné podmienky. Pozrime sa spolu, podľa akých kritérií si z nich vybrať.

Rozhodnutie podľa použitia

Kľúčom k správnemu výberu postrekovača je ujasniť si, na aký konkrétny účel a najmä kde bude používaný. Vo veľkej záhrade, viniciach, v malom záhone, skleníku či zimnej záhrade? Od toho sa odvíja, aký typ a s akými parametrami je ideálny.

Povedzme si na úvod to najdôležitejšie. Na výber máte buď mechanické postrekovače (tlak vytvára stláčanie spúšte/pumpy) alebo poháňané benzínovým motorom či nabíjateľným akumulátorom. Pre použite v interiéri, na balkóne či zimnej terase si vystačíte s ručným postrekovačom s malým objemom nádoby. Ale čím väčšiu plochu budete chcieť postrekovať, tým budete potrebovať väčší objem a zväčša aj silnejší tlak prístroja, ktorý umožní väčší dosah postreku. Preto si do veľkej záhrady, viníc alebo sadov zvoľte aku alebo motorové prístroje, ktoré sa nosia na chrbte alebo sa presúvajú pomocou koliesok.

Okrem typu pohonu a objemu nádrže nezabudnite zohľadniť aj príslušenstvo, trysky a na záver to všetko dať do pomeru s cenou. Postrekovače poháňané motorom (benzínovým alebo elektrickým) sú výrazne drahšie než mechanické. Musíte preto zvážiť aj to, ako často budete postrekovač používať a a či sa vám táto investícia oplatí.

V nasledujúcej časti sa pozrieme na jednotlivé faktory výberu podrobnejšie.

Typy postrekovačov

Mechanické

Najbežnejším typom sú malé ručné postrekovače, ktoré fungujú na princípe stláčania spúšte alebo ručnej pumpy. Používajú sa nielen na aplikáciu postreku, ale aj rosenie rastlín. Keďže majú najmenší objem aj najslabší dosah postreku, uplatnenie nachádzajú najmä pri starostlivosti o kvetiny v interiéri alebo na terase.Postrekovač 1

Pre malého hobby pestovateľa sú vhodnejšie ručné postrekovače s popruhmi cez rameno. Taktiež fungujú na mechanickom princípe, ale majú väčší objem. Vhodné sú do malého záhonu či skleníka. Ak hľadáte pomocníka na starostlivosť o väčšie množstvo rastlín v stredne veľkej záhrade alebo skleníku, zvážiť by ste mali manuálny postrekovač na chrbát. Jeho prednosťou je veľký objem nádrže. Tlak si ale taktiež vytvárate manuálne pomocou pumpy.

Motorové

Ak hľadáte postrekovač na veľké plochy, najvhodnejší je motorový typ. Spaľovací motor je schopný vytvoriť silný tlak, čo umožňuje aplikovať postrek aj na väčšiu vzdialenosť. Hodí sa do veľkých záhrad, vinohradov či sadov. Musíte ale rátať s hlučnosťou, vyššou hmotnosťou a samozrejme prevádzkovými nákladmi na benzín. Prenáša sa buď na chrbte alebo pomocou koliesok/vozíka.

Akumulátorové

Treťou možnosťou je zvoliť akumulátorový postrekovač, ktorý tlak vytvára elektrickou energiou. Oproti predošlému typu oplýva viacerými výhodami. Keďže funguje na nabíjateľnú batériu, je nehlučný a nevypúšťa škodlivé emisie. Vďaka tomu ho môžete použiť prakticky kdekoľvek vrátane skleníka alebo v interiéri. Jeho obmedzením je iba batéria. Štandardne na jedno nabitie vydrží do niekoľkých hodín, preto je vhodný najmä na do stredne veľkých záhrad a na iné plochy, kde je táto výdrž dostačujúca.

Postrekovače 4

Objem nádoby

Medzi kľúčové faktory výberu správneho postrekovača patrí kapacita nádoby. Platí, že čím väčšiu plochu plánujete postrekovať, tým väčší objem nádrže sa odporúča. Vďaka tomu ju budete musieť menej často dopĺňať. Uľahčíte si tým prácu a obmedzíte styk s postrekovacou zmesou. Objem nádrže sa pohybuje v závislosti podľa druhu cca od 0,25 l do 25 l.

Aké sú objemy jednotlivých typov? Nádoba ručného postrekovača má kapacitu od cca 0,25 l do 2l, väčšie ručné postrekovače s popruhmi okolo 3 – 8 l. Do nádrže postrekovača s

určeného na chrbát si môžete naliať okolo 10 až 25 l kvapaliny.

Typ čerpadla a tlak

Pri kúpe postrekovača je dôležité zohľadniť typ čerpadla. Na výber máte dve základné typy: piestové a membránové. Piestové sa používajú vo väčšine postrekovačov. Vhodné sú na postrekovanie látkami, ktoré sa vyznačujú dobrou rozpustnosťou, v opačnom prípade hrozí ich upchatie. Membránové sa hodia na postrek hustejšími a zle rozpustnými látkami.

Od tlaku závisí to, do akej vzdialenosti postrek dosiahne. Najslabšie sú v tomto smere ručné postrekovače, naopak, najsilnejší tlak majú výkonné motorové prístroje. Niektoré z nich disponujú užitočnou funkciou regulácie tlaku, ktorá vám umožní podľa potreby určiť, ako ďaleko má postrek dosiahnuť.

Tryska

Aby ste postrekom dosiahli požadovaný efekt, potrebné je zvoliť si správny typ trysky. Práve od nej závisí presnosť aplikácie kvapaliny. Na výber máte štrbinové, vírivé, nárazové alebo kužeľovité trysky. Niektoré postrekovače disponujú regulovateľnou tryskou.

Náš tip

Pozrite si prehľad postrekovačov ďalšej obľúbenej značky Villager.

Hmotnosť

Pri výbere postrekovača by ste rozhodne mali zvážiť jeho hmotnosť. Obzvlášť vtedy, ak s týmto zariadením plánujete pracovať dlhšiu chvíľu alebo dokonca hodiny.

Samozrejme, najľahšie sú ručné postrekovače. Najmenšie s objemom do 2 litrov vážia iba niekoľko sto gramov, väčšie zopár kilogramov. K tomu si ale musíte pripočítať ťarchu tekutiny, ktorou postrekovač naplníte.

Váha postrekovačov s batériou alebo spaľovacím motorom je až niekoľkonásobne vyššia. Akumulátorové vážia od približne 5 kg vyššie, motorové presahujú 10 kg. Zväčša sa nosia na chrbte, pri ťažších sa oplatí uprednostniť postrekovače vybavené kolieskami, vďaka čomu ušetríte svoj chrbát.

Údržba a prevádzka

Údržba postrekovačov nie je náročná predovšetkým u mechanických modelov. Základom je po každom použití postrekovač vypláchnuť čistou vodou. Pravidelne je potrebné čistiť nielen nádrž, ale aj ďalšie diely, akými sú trysky alebo pumpy podľa odporúčaní výrobcu.

Náročnejšia je údržba najmä motorových postrekovačov. Okrem čistenia nádrže či trysky je potrebná aj starostlivosť o motor a jeho pravidelná kontrola. Nevyhnutné je sa pri tom riadiť pokynmi výrobcu.

Myslieť pri tom treba aj na náklady na prevádzku. Zatiaľ čo pri mechanických postrekovačoch sú nulové, poháňané modely vyžadujú dobíjanie a motorové palivo.

Príslušenstvo

Výrobcovia postrekovačov ponúkajú rozmanitý sortiment príslušenstva, ktoré vám prácu s nimi uľahčí a urobí efektívnejšou. Pred kúpou by ste si mali preto všímať, aké príslušenstvo je obsahom balenia. A tiež, čo všetko si môžete podľa potreby dokúpiť a za akú cenu.

Ide najmä o hadice, rôzne typy trysiek a predlžovacích alebo teleskopických rúrok, ktoré vám umožnia aplikovať postrek do vzdialenejších miest. V ponuke predajcov nájdete aj napr. medziriadkový aplikátor alebo rozprašovací kužeľ, ktorý zabraňuje rozptylu postrekovanej látky na okolité rastliny.

Postrekovač 2

Kde kúpiť postrekovač?

Ak si chcete kúpiť postrekovače, zrejme na ako prvé si spomenie špecializované obchody so záhradkárskymi potrebami. Skôr než navštívite konkrétnu predajňu či e-shop, mali by ste myslieť na to, že postrekovače dnes ponúka mnoho predajcov a neraz za odlišné ceny. Preto vám odporúčame najprv kliknúť na Heureku, kde na jednom mieste nájdete ponuky od mnohých predajcov. Môžete si overiť ich dôveryhodnosť na základe skúsenosti zákazníkov a samozrejme porovnať ceny postrekovačov a prečítať si recenzie.

Ak uprednostňujete kamenné obchody, navštíviť môžete jednu z predajní spoločnosti OBI, ktorá je v Európe jednotkou v oblasti stavebnín a potrieb pre domácich majstrov a domácnosti. Jej pobočky sa nachádzajú po celom Slovensku, ale nakúpiť môžete aj v e-shope OBI. Kúpiť si postrekovač osobne, ale aj cez internet môžete taktiež aj u najväčšieho predajcu elektroniky na Slovenku Nay. Ak radi nakupujete v overených internetových obchodoch, postrekovače si môžete objednať z Alzy, ktorá na Slovensku patrí medzi popredné e-shopy.

Pokiaľ sa vám ceny v obchodoch zdajú privysoké, môžete ich kúpiť z druhej ruky. Na najznámejšom internetom bazári Bazoš nechýbajú ani ponuky s postrekovačmi. Nájdete medzi nimi inzeráty aj s nepoužívanými a ešte zabalenými prístrojmi. Pred kúpou ale nezabudnite zvážiť riziká, ktoré so sebou takýto predaj prináša.

Najobľúbenejšie značky

Stihl

Nemecká značka STIHL vyvíja, vyrába a predáva elektrické náradie pre lesníctvo, poľnohospodárstvo, záhradu, údržbu krajiny a stavebníctvo. Ide o globálne významného výrobcu, ktorý má zastúpenie vo viac ako 160 krajinách. Značka je známa predovšetkým ako výrobca najpredávanejších reťazových píl na svete. Logo STIHL nájdete aj na produktoch urečnených na aplikáciu postrekov – manuálnych postrekovačoch a motorových rosičoch, ktoré je možné použiť aj ako fukáre.

Stihl logo

Hecht

Česká spoločnosť s mottom „ špecialista na záhradu“ je najväčším distribútorom záhradnej techniky v Českej a Slovenskej republike a zároveň jedným z najväčších v strednej Európe. V ponuke výrobcu nájdete od najjednoduchších ručných a chrbtových mechanických postrekovačov až po akumulátorové a benzínové s veľkým objemom. Pripojiť k ním môžete mnohé príslušenstvo, ako sú napríklad teleskopické nadstavce a medziriadkové aplikátory.

Hecht logo

Solo

Solo je nemecký výrobca s viac ako 70 ročnou tradíciou na svetovom trhu. Dnes je popredný svetový výrobca vysokokvalitných postrekovačov a rozprašovačov, dúchadiel a rezacích strojov. Ponúka veľmi široký sortiment postrekovačov – malých ručných, ale aj chrbtových prístrojov pre náročných. Zvoliť si možno z akumulátorových aj benzínových prístrojov.

Solo logo

Ceny postrekovačov

Pri výbere postrekovačov hrá neodmysliteľnú rolu aj ich cena. Tá sa líši predovšetkým od druhu prístroja. Zatiaľ čo najjednoduchšie manuálne postrekovače kúpite za pár eur, cena akumulátorových a motorových stúpa na desiatky až stovky eur.

Do 30 eur

V najnižšej cenovej hladine nájdete malé manuálne postrekovače. Cena najmenších, ktoré udržíte v jednej ruke, začína už na niekoľkých eurách. Keďže majú malý objem, využitie nachádzajú predovšetkým v domácnosti, na postrekovanie izbových rastlín alebo na balkóne. O čosi viac stoja manuálne postrekovače s vyšším objemom a popruhmi, ktoré použijete pri väčšom množstve rastlín alebo v malej záhrade.

Od 30 do 100 eur

Za tieto ceny môžete očakávať manuálne a akumulátorové postrekovače vhodné na aplikáciu postrekov na menších a stredne veľkých plochách. Aku prístroje na chrbát za túto cenu ponúkajú menší objem nádrže, ale za výhodnú cenu sú vďačnými pomocníkmi v menších záhradách či skleníkoch, pričom vás odbremenia od ručného pumpovania.

Nad 100 eur

Za viac ako stovku kúpite výkonné akumulátorové a predovšetkým motorové postrekovače. Určené sú do stredne až veľmi rozsiahlych záhrad, ovocných sadov alebo viníc. V závislosti od kvality výrobcu, výkonu motora a objemu nádrže ich cena stúpa až na 500 či 600 eur. Tie najdrahšie sú určené predovšetkým profesionálnym pestovateľom v záhradníctve a poľnohospodárstve.

Použité zdroje:

https://healthyhandyman.com/best-backpack-sprayer-guide/

https://www.hobbytec.sk/clanky/detail/ako-vybrat-postrekovac.htm

https://www.topbyvanie.sk/magazin/akumulatorove-postrekovace-na-stromy-aj-burinu

Najpredávanejšie postrekovače podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (14 hlasov)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár