Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Najlepšie záhradné traktory 2023 – traktorové kosačky

Kosiť trávnik na vašom pozemku môžete vďaka záhradným traktorom efektívne a komfortne. Na trhu existuje mnoho modelov týchto skvelých pomocníkov do záhrady, a tak sme pre vás pripravili tri zaujímavé modely záhradných traktorov. Veríme, že pomôcť vybrať si ten správny model vám pomôže tento článok.

Kosačiek a ich druhov je veľa, od vretenových cez bubnové až po traktorové kosačky. Aké všetky sú a kde nájdete ich recenzie, to si môžete prečítať v článku najlepšie záhradné kosačkyNezabudnite si pozrieť najlepšie benzínové kosačky s pojazdom. Pripravili sme pre vás jednoduchý prehľad modelov podľa ceny a kvality.

Najlepší celkovo

Vynikajúci pomocník do záhrady, ktorý splní požiadavky náročných používateľov.

Najlepší pomer cena/výkon

Vynikajúci záhradný traktor v pomeru ceny a kvality aj ceny a výkonu.

Najlepší lacný

Vynikajúca voľba pre ľudí, ktorí hľadajú pohodlné kosenie za dobrú cenu.

Najlepšie záhradné traktory, traktorové kosačky

Recenzia: Stihl RT 5097 – traktorová kosačka pre náročných

Stihl RT 5097 recenzia Pre náročných

Výkon: 8,2 kW | Záber: 95 cm | Typ prevodovky: hydrostatická | Počet valcov: 1 | Objem koša: 250 l

Klady
 • Dostatočne vysoký výkon
 • Prémiová kvalita
 • Hodí sa aj na väčšie plochy
 • Vysoký komfort pri práci
Zápory
 • Vyššia cena

Pre náročnejších používateľov sme do nášho výberu najlepších záhradných traktorov vybrali model od známej a renomovanej spoločnosti Stihl s modelovým označením Stihl RT 5097. Ide o zariadenie ponúkajúce prémiovú kvalitu a nadštandardné pohodlie.

Tento záhradný traktor ponúka dostatočne vysoký výkon (8,2 kW) a pracovnú šírku 95 cm. Vďaka tomu je možné jeho použitie odporúčať aj na väčších plochách (výrobca udáva 6 000 m2). Výška pokosenej trávy sa dá regulovať v rozmedzí od 30 do 100 mm.

Zberný kôš na trávu disponuje objemom 250 litrov. Ide o dostatočný objem na to, aby ho používateľ nemusel príliš často vyprázdňovať. Pochvalu si iste zaslúži prémiovo kvalitné spracovanie tohto stroja. So správnou starostlivosťou možno predpokladať jeho dlhú životnosť.

Za jedinú nevýhodu Stihl RT 5097 považujeme jeho vyššiu cenu, ktorá môže mnohých záujemcov odradiť.

Recenzia: Stiga Estate 3084 H – dvojnožová traktorová kosačka

STIGA Estate 3084 H zahradny traktor Zlatý stred

Výkon: 10 kW (13,5 HP) | Záber: 84 cm | Typ prevodovky: hydrostatická | Počet nožov: 2 | Objem koša: 240 l

Klady
 • Kvalita spracovania
 • Hydrostatická prevodovka
 • Skvelý pomer kvalita/cena
Zápory
 • Vyššia hlučnosť
 • Menší záber

Stiga Estate 3084 H je záhradný traktor s dvojnožovou kosačkou, výkonným motoromelektromagnetickým spínačom žacích nožov. Pri kosení suchého porastu sa 240 l kôš bezproblémovo plní. Vlhká tráva môže upchávať tunel na vyhadzovanie trávy a je nutné ho ručne uvoľniť. Pri znížení rýchlosti na minimum sa tento problém nevyskytuje. Samozrejmosťou je signalizácia plného koša. Samotnú výšku kosenia je možné nastaviť v 7 rôznych polohách.

Pri jazde je traktorová kosačka spoľahlivá, vybavená nastaviteľným sedadlom s vyššou oporou, čo prispieva k pohodliu a pocitu stability. Predné LED svietidlá umožňujú pracovať aj pri zníženej viditeľnosti. Veľmi jednoduché je pri tomto modeli aj spúšťanie oleja.

Motor traktora je jednovalcový benzínový 4-takt. Disponuje AVS (antivibračný systém), ktorý okrem iného predlžuje životnosť motora. Používateľa tiež poteší kvalitná hydrostatická prevodovka. Vďaka 84 cm záberu sa tento záhradný traktor pohodlne manévruje na pozemku.

Stiga Estate 3084 H je poctivá záhradná traktorová kosačka so skvelými vlastnosťami a vynikajúcim pomerom kvalita/cena.

Recenzia: AL-KO Solo Rider R 7-65.8 HD – obratný záhradný traktor

AL-KO Solo Rider R 7-65.8 HD záhradný traktor recenzia

Výkon: 4 kW | Záber: 62 cm | Objem koša: 130 l | Typ prevodovky: hydrostatická | Približná cena: 2000 €

Záhradný traktor AL-KO Solo Rider R 7-65.8 HD je stvorený na menšie a členitejšie pozemky, kde vyniká svojou obratnosťou. Vďaka kompaktným rozmerom so šírkou stroja len približne 80 cm, komfortne pokosíte aj úzke pasáže trávnikov v okolí stromov, chodníkov či budov. Záber kosenia dosahuje 60 cm, výška kosenia je ľahko nastaviteľná pákou v rozsahu od 25 do 75 mm.

Slabšou stránkou je výkon motora, ktorý traktorovú kosačku predurčuje na rovinaté pozemky. Za priemerom zaostáva 120-litrová kapacita zberného koša, čo však na malých pozemkoch nie je zásadné negatívum. Všetky mínusy kompenzuje priaznivá cena. Ak ešte váhate, zarátajte do rovnice aj plusy v podobe bezstupňovej hydrostatickej prevodovky, jednoduchého ovládania i ľahkého vysypávania koša so zvukovou signalizáciou naplnenie.

Najpredávanejšie záhradné traktory podľa Heureky

Ako si vybrať správnú traktorovú kosačku

Kritériá dôležité pre voľbu záhradného traktora sa veľmi nelíšia od tých, ktoré je treba brať do úvahy pri výbere klasickej záhradnej kosačky. Pri výbere je treba zohľadniť najmä rozmer a sklon kosenej plochy. Týmto dvom faktorom sa musí prispôsobiť výkon motoru, typ prevodovky a kvalita konštrukcie traktorovej kosačky.

Netreba zabudnúť ani na prídavné funkcie, ktorými mnohé záhradné traktory disponujú. Ide napríklad o mulčovanie, prítomnosť bočného vyhadzovania trávy a apod.

Rozmery plochy

Rozmerom plochy, ktorú je potrebné kosiť je vhodné prispôsobiť šírku záberu záhradného traktora. Závislosť veľkosti plochy a šírky záberu sa často udáva takto:

 • Pri ploche s veľkosťou do 2000 m2 je ideálna šírka záberu 60-75 cm.
 • Plocha záberu 2000-5000 m2 má korešpondujúcu ideálnu šírku záberu v rozmedzí 75-105 cm.
 • Pre veľké plochy nad 5000 m2 je najvhodnejšia šírka záberu 105-120 cm.

Výkon motoru

So šírkou záberu a plochou úzko súvisí potrebný výkon motora. Pre väčšie plochy je vhodnejší výkonnejší traktor. Na časté kosenie rovnej plochy postačí aj 11 kW. Do úvahy ale treba brať aj členitosť terénu a obvyklú výšku trávy.

Najlepšie záhradné traktory

Typ prevodovky

Najčastejšie používané prevodovky sa delia na tri typy:

 • Mechanická prevodovka: najlacnejší variant. Pri cúvaní je nutné zastaviť a preradiť, čo značne spomaľuje prácu v členitejšom teréne. Vhodná predovšetkým na rovné plochy.
 • Variátor: akýsi medzistupeň medzi mechanickým a hydraulickým radením. V členitejšom teréne aj tento druh prevodovky prácu značne spomaľuje.
 • Hydraulická prevodovka: jazdu dopredu aj vzad riadia dva samostatné pedále. Je možné kosiť aj veľmi členitý terén vrcholne komfortne.

Kvalita konštrukcie

Úroveň kvality konštrukcie rastie s cenou. Drahšie modely sú obyčajne vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov. Lacnejšie záhradné traktory sú často menej odolné. Vrcholom kvality sú nápravy z ocele alebo liatiny.

Prídavné funkcie

Mulčovačzberný kôš umožňujú ďalšie spracovanie pokosenej trávy. Pri výkonnejších záhradných traktoroch je možné používať aj vozík s korbou, frézu na sneh alebo drvič záhradného odpadu. Všetky tieto prídavné funkcie zvyšujú použiteľnosť traktora a jeho všestrannosť.

Kosačiek na trávu je celý rad. Veľmi záleží na tom, čo máte radi a na tom, akú máte záhradu. Preto sme sa kosačkami zaoberali viac. Pekné zhrnutie sme pre vás pripravili v článku záhradé kosačky, kde ich rozdeľujeme podľa pohonu aj účelu použitia.

Najpredávanejšie traktorové kosačky podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.8 (184 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár