Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » TIPY&TRIKY 

Býčí trh a medvedí trh

Pojmy „býčí trh“ a „medvedí trh“, známe aj ako „bull market“ a „bear market“, sú často používané vo svete investícií. Pred mnohými burzami nájdete sochy býkov a medveďov symbolizujúce tieto fenomény. Poďme sa bližšie pozrieť na ich význam a využitie pri investovaní.

Čo znamená býčí trh a medvedí trh?

Tieto pojmy označujú rastúci alebo klesajúci trend na trhu.

  • Medvedí trh = klesajúci trend, keď ceny aktív klesajú
  • Býčí trh = stúpajúci trend, keď ceny aktív rastú

Pomôckou na zapamätanie môže byť spôsob útoku týchto zvierat: medveď zráža labami dole, zatiaľ čo býk vyhadzuje rohami hore.

Medvedí alebo býčí trh sa bežne definuje ako pokles alebo rast cien o viac ako 20 %.

býčí trh a medvedí trh – rast a pokles cien

Pri medveďom trhu panuje na trhu pesimizmus, nedôvera v hodnotu aktív a časté predaje. Naopak, býčí trh je spojený s optimizmom, zvýšeným nákupom aktív a dôverou investorov.

Tieto trhy ovplyvňujú prakticky všetky druhy investícií. Napríklad akcie sú k týmto výkyvom náchylnejšie než stabilnejšie komodity ako zlato. Pohyby cien môžu byť spôsobené celkovou ekonomickou situáciou alebo konkrétnymi udalosťami (napr. hospodárske výsledky spoločnosti, regulačné zmeny) a preto by ste sa mali o tieto javy zaujímať, aby ste vedeli, kam by ste mali vložiť svoje peniaze.

Pohyby cien veľkého množstva investícií môže spôsobiť celková situácia na trhu – napríklad globálna ekonomická kríza. Bull market a bear market sa ale tiež môžu prejavovať len v jednej jedinej investícii. Napríklad keď akciová spoločnosť urobí zlé rozhodnutie či sa objaví nejaký jej škandál, môže začať trend klesania jej akcií. A naopak výhľad na budúci úspech firmy zase môže spustiť býčí trh len pre tieto vybrané akcie.

Náš tip
Pri investovaní môže byť vhodná diverzifikácia portfólia alebo využitie ETF fondov, ktoré umožňujú rozložiť riziko medzi viaceré aktíva. Broker XTB ponúka prístup k týmto nástrojom s nízkymi poplatkami.

Bull market/bear market nie sú nárazové skoky, ale celkový trend, ktorý zvyčajne trvá niekoľko týždňov až niekoľko rokov. Ak však chcete postaviť svoju investičnú stratégiu na týchto pohyboch, budete väčšinou z dôvodu nepredikovateľnosti konca vzrastajúceho / klesajúceho trendu voliť skôr krátkodobé nákupy. Naopak dlhodobé investovanie dokáže i pomerne výrazné výkyvy ceny časom preklenúť.

býčí trh a medvedí trh–strategie pro bull marketMožnosti investovania pri býčom trhu

Býčí trh bude priaznivou správou pre všetkých, ktorí už majú nakúpené investície za nižšiu sumu a teraz už len môžu veselo pozorovať zelené čísla v grafoch.

V čase, keď investori veria, že cena ďalej porastie, kupujú akcie so vzrastajúcim trendom (tzv. rastové investovanie). Pridanie sa k nákupom k ostatným s vidinou rastu ceny je obľúbenou a hlavnou stratégiou väčšiny investorov.

Zvlášť pri investíciách, ktoré majú strmý rast, je veľká pravdepodobnosť volatility v oboch smeroch a pád môže byť o to výraznejší. Rizikom pri býčom trhu je tiež až príliš optimistická nálada investorov, ktorí svojimi nákupmi a snahou zviesť sa na stúpajúcom trende neudržateľne nadhodnotia aktíva (tzv. prehriaty trh). Potom tiež môže dôjsť k o to výraznejšiemu a rýchlemu pádu cien (tzv. ochladenie či korekcia alebo oprava na rozumnú hodnotu). Mierne zakolísanie a drobná korekcia ale ešte nemusia znamenať koniec stúpajúceho býčieho trhu. Dôležité je preto nepanikáriť už pri prvom miernom výkyve.

býčí trh a medvedí trh–strategie pri bear marketuMožnosti investovania pri medveďom trhu

Hoci je medvedí trh často vnímaný investormi negatívne, ponúka prekvapivo mnoho príležitostí. V prvej rade môžete pri jeho včasnej identifikácii predať svoje aktíva, aby ste sa vyhli strate a mohli potom nakúpiť lacnejšie. Okrem už započatého pohybu môžu byť prvotným identifikátorom medvedieho trhu napríklad u akcií už spomínané zlé správy alebo nevydarené hospodárenie akciových spoločností.

Rovnako ako v prípade býčieho trhu, aj pri medveďom trhu je možné využiť pohybu cien a zviesť sa na prebiehajúcom trende pomocou shortovania – vypožičanie vybraného aktíva od obchodníka (brokera), predanie za vyššiu cenu a následné nakúpenie za nižšiu cenu, vrátenie aktíva a zarobenie na rozdiele ceny.

Testado radí
Shortovanie je vysoko rizikové, pretože strata môže presiahnuť výšku investície. Niektorí brokeri, ako XTB, ponúkajú ochranu pred negatívnym zostatkom.

V neposlednom rade pri medveďom trhu investori v dôsledku nedôvery alebo paniky môžu predávať investície do takej miery, že sa stanú niektoré aktíva výrazne podhodnotené. Výber a nákup podhodnotených aktív (tzv. hodnotové investovanie) môže do budúcna priniesť veľké zisky. Avšak dôležité je vedieť, že nie všetky aktíva (najmä z oblasti akcií) dokážu medveďí trh ustáť a neskôr sa zase vzchopiť.

Ako rozpoznať začiatok a koniec trhových trendov

Rozpoznanie začiatku alebo konca býčieho a medvedieho trhu je náročné. Spravidla bývajú býčie trhy dlhšie a rastú pomalšie než medvedie trhy, ktoré sú často prudšie a kratšie.

býčí trha a medvedí trh

príklad býčích a medvedích trhov indexu S&P 500

Pre úspešnosť zviesť sa na cenovom trende aktív je dôležité vedieť včas rozpoznať zmeny medzi býčím a medvedím trhom a nakúpiť ešte keď nie je cena príliš vysoko. Zároveň je tiež zásadné predať včas, než hodnota spadne opäť dolu. Alebo v prípade shortovania naopak.

V praxi nikdy investor nechytí presný začiatok a koniec býčieho a medvedieho trhu. Existujú však nástroje, ktoré vám pomôžu predísť stratám v dôsledku neskorého nákupu či predaja alebo dokonca kvôli zlému odhadu začiatku či konca bull marketu / bear marketu.

Veľmi užitočné nástroje sú:

  • Stop Loss: Vopred si nastavíte maximálnu možnú stratu. Po jej dosiahnutí dôjde k predaji klesajúceho aktíva, aby sa predišlo ďalším stratám. Táto funkcia sleduje rýchly nástup medvedieho trhu.
  • Take Profit: Vopred si nastavíte hodnotu požadovaného zisku. Po jej dosiahnutí opäť dôjde k predaju. Vďaka vopred plánovanému zisku nebudete zbytočne riskovať a zotrvávať do vrcholu býčieho trhu, ktorý sa môže veľmi rýchlo preklopiť do medvedieho.

Okrem týchto nástrojov má napríklad XTB tiež automatické realizácie nákupov pri dosiahnutí vami zvolenej ceny. Všetky automatické vymoženosti vám umožňujú dodržiavať váš investičný plán a pritom netráviť každú voľnú chvíľu sledovaním grafov.

Praktické je rovnako investovať po častiach. Ak si nie ste istí začiatkom trendu, vyplatí sa vstup na trh v niekoľkých fázach a s opakovanými investíciami postupom času. Taktiež výbery zisku je možné vykonávať na etapy – rozložíte tým riziko predčasného alebo oneskoreného odhadnutia vrcholu.

Na Slovensku je dôležité pri investovaní dodržiavať pravidlá stanovené Národnou bankou Slovenska (NBS). Ak investujete cez zahraničných brokerov, uistite sa, že sú regulovaní a ich služby sú dostupné v súlade so slovenskou legislatívou. Diverzifikácia portfólia a dlhodobý prístup znižujú riziko spojené s výkyvmi trhu.

Náš tip
Dôležité je investovať len prostriedky, ktoré si môžete dovoliť stratiť. Finančné investície nie sú bez rizika.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.5 (20 hlasov)

Autor

Odborná redakcia
Odborná redakcia

Testado.sk je recenzný online magazín. Na jednej strane vlastnoručne testujeme vybrané produkty, na strane druhej zhromažďujeme odborné a používateľské recenzie z celého sveta. Našim cieľom je pomôcť vám nájsť tie najlepšie produkty. Viac informácií >>

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár