Diverzifikácia investičného portfólia je jednou zo základných a najdôležitejších stratégií pre správu investícií. Celkovo patrí medzi bežne odporúčané a stále opakované rady pre všetkých začínajúcich investorov. Nie každý si však dokáže predstaviť všetky možnosti alebo správne túto stratégiu využívať. My sa teraz pozrieme, ako v praxi diverzifikáciu investícií aplikovať a tiež na to, prečo je táto stratégia výhodná a ako funguje.
Táto metóda spočíva v rozložení investičného kapitálu do rôznych sekcií, aby bolo dosiahnuté čo najväčšie rozmanitosť vášho portfólia. Princíp je jednoduchý: laicky povedané „nestaviť všetky svoje peniaze na jednu kartu“. Keď totiž investujete do rôznych oblastí, znižujete pravdepodobnosť, že všetky vaše investície zaznamenajú pokles súčasne alebo že si vyberiete takú investíciu, ktorá sa naraz zrúti. Celý prístup je založený na myšlienke, že rôzne investície sa budú správať rôzne v rôznych ekonomických situáciách a v rôznom čase.
Typy diverzifikácie investičného portfólia
Diverzifikácia na základe typu aktív
Základom je samotná diverzifikácia aktív, čo je zapojenie viacerých typov investícií do svojho investičného portfólia – napríklad akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti, P2P pôžičky, drahé kovy a iné. Rozmanitosť portfólia však môžete dosiahnuť aj v rámci jednotlivých druhov investícií – napríklad investovaním menších súm do viacerých P2P pôžičiek s rôznou rizikovosťou, nákupom viacerých druhov komodít namiesto napríklad iba zlata, či výberom širšieho spektra akcií.
Náš tip
Jednotlivé balíčky akcií, dlhopisov, komodít a iných aktív v už hotovom diverzifikovanom portfóliu môžete nakúpiť cez indexy a ETF. Ich výhodou je zostavenie profesionálmi tak, aby tieto balíčky dokázali z dlhodobého hľadiska sledovať rastúcu ekonomiku. Dokonca môžete diverzifikovať portfólio aj nákupom nielen jedného ETF, ale rovno viacerých rôznych. Veľký výber ETF ponúka XTB, ktoré drobným investorom umožní investovať už minimálne sumy a pri mesačnom objeme do 100 000 EUR po vás nechce žiadne poplatky.
Diverzifikácia na základe spoločnej oblasti
Diverzifikácia sa dá tiež vykonávať v geografickom meradle. Ak sa napríklad v jednej časti sveta objaví kríza a pôjdu hodnoty investícií dole, istí vás vklad do spoločností, ktoré sídlia v inej časti sveta.
Špecifickým typom diverzifikácie portfólia je rozloženie rizika na základe sektorov. Medzi hlavné a obľúbené postupy patrí investícia do viacerých odborov – napríklad do akcií technologických aj poľnohospodárskych. Táto metóda predchádza problémom v prípade, že sa celej jednej oblasti nebude určitú dobu dariť.
Rozloženie rizika podľa sektoru sa však dá vykonávať aj priamo v jednotlivom odvetví, pri ktorom je potenciál a odhad rastu (napr. umelá inteligencia v dobe jej boomu). V takom prípade nakúpite akcie od viacerých spoločností, ktoré sú si navzájom konkurenciou. Znížite tak riziko, že by náhodou žiadna z vami vybraných spoločností v tomto novom odbore neuspela.
Diverzifikácia na základe vlastností investícií
U začínajúcich investorov je pomerne menej častým (a napriek tomu účinným riešením) diverzifikácia na základe úplne odlišných vlastností vašich investícií. Tým nielenže predchádzate stratám na základe stávky na jednu kartu, ale tiež získate stabilnejšie zhodnotenie.
Pre získanie pravidelných menších príjmov a zároveň pre dlhodobejšie sporenie vyššej sumy je dobré mať v portfóliu zastúpené dlhodobé ako aj krátkodobé investície. To isté platí o voľbe akcií, ktoré majú tendenciu rásť a pri budúcom predaji vám zarobiť, ale zároveň aj takých, ktoré vyplácajú pravidelné dividendy.
Tiež sa dá diverzifikovať samotné aktívne využívanie svojich finančných prostriedkov a nevkladať všetko do rizikovejších oblastí, v ktorých by bolo možné výrazne zarobiť, ale aj prerobiť. Príjem, ktorý je istý, aj keď menší ako z investovania, sa dá získať napríklad s pravidelnou vyplácanou sumou z neinvestovaných prostriedkov. Toto úročenie financií je podobné ako sporenie, avšak často s výhodnejším úrokom a bez výpovednej lehoty pre prípad, že by ste chceli svoje peniaze v prípade vhodnej príležitosti ihneď použiť. Používa sa napríklad pri čakaní na výhodnú investíciu.
Výhody diverzifikácie investičného portfólia
Zníženie rizika
Hlavnou výhodou diverzifikácie je zníženie rizika. Investícia do rôznych a rozdielnych oblastí môže ochrániť investora pred stratami v prípade, že jedna z tried aktív poklesne. Napríklad, ak akciový trh zaznamená pokles, dlhopisy môžu zostať stabilné alebo dokonca rásť, čím kompenzujú straty.
Tiež v prípade krachu alebo dlhodobého poklesu jednej akciovej spoločnosti nebude smer vašich investícií závislý len na tomto jednom náhodnom neúspechu a bude lepšie kopírovať dlhodobý prirodzene stúpajúci trend celkovej ekonomiky.
Stabilnejšie výnosy
Rozmanité portfólio má tendenciu mať stabilnejšie výnosy v priebehu času. Opäť platí, že rôzne triedy aktív sa správajú odlišne v rôznych ekonomických podmienkach a diverzifikácia teda môže viesť k vyrovnanejším výsledkom. Čím viac typov investícií, tým väčšia šanca, že niektoré vždy budú generovať príjem. Neocitnete sa tak dlhodobo bez návratnosti vkladu, s ktorým ste počítali alebo ktorý budete nárazovo potrebovať.
Možnosť lepšieho využitia investičných príležitostí
Diverzifikácia tiež umožňuje investorom využiť širšie spektrum investičných príležitostí. Namiesto spoliehania sa na jediný trh alebo sektor, môžu investori ťažiť z rastu rôznych oblastí ekonomiky. To môže viesť k lepším dlhodobým výnosom.
Pri investovaní do viacerých oblastí získate väčší prehľad a budete zákonite sledovať viac trhov. Ak potom uvidíte, že sa jednej časti vášho portfólia viac darí, môžete ju dočasne posilniť na úkor stratových vkladov a tým dosiahnuť vyššieho zhodnotenia.
Nevýhody diverzifikácie investičného portfólia
Áno, aj obľúbené a stále odporúčané rozdelenie rizika medzi viaceré investície môže mať svoje úskalia. Avšak len za určitých okolností. Napriek tomu je dobré prípadné nevýhody poznať a dopredu im predchádzať.
Čím viac investícií spravujete, tým je samozrejme ich obsluha náročnejšia na čas a organizáciu. Tento problém však veľmi dobre vyriešia už vyššie spomenuté ETF „balíčky“ alebo aj voľba vhodného brokera – sprostredkovateľa prístupu na finančný trh. Jeho správny výber tiež pomôže s ďalším nešvárom diverzifikácie, ktorými sú časté poplatky za jednotlivé drobné nákupy. V ideálnom prípade broker ponúkne menším zákazníkom do určitého objemu obchodovať úplne bez poplatkov.
Je potrebné tiež spomenúť, že napriek tomu, že diverzifikácia znižuje riziko, jej náhodné používanie bez rozmyslu môže tiež obmedziť potenciál pre veľmi vysoké výnosy, pretože niektoré vysoko výnosné investície môžu byť menej zastúpené. Vytipovanie istého vyššieho výnosu však vyžaduje veľké skúsenosti s investovaním a špičkovú orientáciu na trhu. A aj vtedy je mnohokrát otázkou šťastia. Začiatočníkom preto rozhodne neodporúčame staviť všetky svoje úspory na jednu investíciu alebo len veľmi úzky okruh tých rizikových.
Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.
Diskusia u článku