Aby investovanie nebolo len o náhode a vkladaní peňazí štýlom „pokus/omyl“, existujú investičné stratégie, ktoré pri správnom prístupe zvyšujú šancu na výnos. Hoci nejde o stopercený univerzálny návod, zakladajú sa na logických predpokladoch správania sa trhu a sú to postupy overené skúsenými investormi.
Čo je investičná stratégia
Investičná stratégia je celkový prístup, ktorý investor používa na výber, správu a predaj investícií, aby dosiahol svoj cieľ. Tento cieľ môže byť rôzny; napríklad pravidelný príjem, maximalizácia zisku alebo minimalizácia rizika. Mnoho investičných plánov je založených na optimálnej kombinácii dvoch posledných cieľov – zarobiť čo najviac s minimálnou šancou na stratu.
Najznámejšie investičné stratégie
Klasické a často používané investičné stratégie pochádzajú predovšetkým z oblasti akciového trhu. Vo väčšine prípadov ich však možno rovnako dobre aplikovať aj na iné druhy investícií.
Hodnotová investičná stratégia
Hodnotová investičná stratégia spočíva v hľadaní investícií, ktoré sú momentálne podhodnotené a na trhu nedostatočne ocenené. Očakáva sa teda rast ich ceny. Vyberajú sa už zavedené akciové spoločnosti (alebo iné investície), ktoré už majú určitú hodnotu, a nie začínajúce firmy.
Táto stratégia zvyčajne dobre funguje v dlhšom časovom horizonte a vzhľadom na stabilnú hodnotu akciových spoločností nepatrí medzi príliš rizikové. Výnos závisí od načasovania a budúceho rastu; všeobecne sa radí skôr k stredne výnosným investičným stratégiám.
Rastová investičná stratégia
Rastová investičná stratégia sa zameriava na hľadanie investícií, ktorých cena má potenciál výrazne vzrásť v budúcnosti. Typickým príkladom sú investície do startupov alebo do akcií spoločností, u ktorých sa očakáva rast vzhľadom na situáciu na trhu. Tieto investície majú často menšiu stabilitu a väčšie cenové výkyvy.
Aj keď zvýšenie ceny nie je isté a táto stratégia je teda riskantnejšia, pri úspechu môže priniesť vysoké zhodnotenie. Doba investovania sa môže líšiť v závislosti od rýchlosti potenciálneho rastu, ale zvyčajne ide o dlhšie časové obdobie, počas ktorého cena postupne rastie.
GARP investičná stratégia
Kompromis medzi hodnotovým a rastovým štýlom tvorí takzvané GARP investovanie (growth at a reasonable price; rast za rozumnú cenu). V tomto prípade hľadáte už stabilné akcie, ktoré sú podhodnotené, aby ste zbytočne neriskovali so stávkou na neznámu, ale zároveň také, ktoré majú (napríklad vzhľadom na zmeny na trhu) aj slušný potenciál rastu..
Investičná stratégia nasledovania trendu
Jednoduchý princíp, ktorý sa tiež niekedy nazýva stratégia rozbehnutého vlaku. Nemusíte odhadovať budúci vývoj a jednoducho len investujete do takých aktív, ktorým aktuálne stúpa hodnota. Menšou nevýhodou je nižšia ziskovosť, pretože nikdy nenakúpite za najnižšiu cenu a pri poctivom sledovaní trendu spravidla ani nepredáte za najvyššiu. Plusom je, vo väčšine prípadov, rýchlejšia ziskovosť než pri predchádzajúcich stratégiách..
Indexová investičná stratégia
Indexy sú balíky akcií, komodít či iných aktív, ktoré sa obchodujú dohromady ako jedna položka, najčastejšie prostredníctvom takzvaných ETF. Výberom takého balíka môžete získať súbor investícií, ktoré majú v priebehu času spolu s celosvetovou ekonomikou rastúce tendencie. Výhodou je, že portfólio je už zostavené profesionálmi, a vy teda nemusíte nič nakupovať – ide o štýl pasívneho investovania. Táto stratégia je málo riziková a slúži na dlhodobejšie zhodnotenie peňazí.
Dividendová investičná stratégia
Akciové spoločnosti, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy (podiely zo zisku akciovej spoločnosti), sú pre mnohých investorov lákavé z hľadiska stabilného a pravidelného príjmu. Pri výbere konkrétnych investícií hrá úlohu stabilita firmy a história dlhého a vyrovnaného vyplácania dividend. Ide o pomerne menej výnosné, ale zároveň minimálne rizikové investovanie.
Samozrejme, dividendové akcie je možné zhodnotiť aj budúcim predajom, keďže ide zväčša o stabilné spoločnosti..
Tradingová stratégia (krátkodobé obchodovanie)
Táto stratégia spočíva v investovaní vyššej sumy a v nákupe/predaji v krátkom časovom horizonte. Cieľom je zarobiť na malých pohyboch a drobných cenových výkyvoch. Nie je potrebné plánovať na roky dopredu, ale na druhej strane je dôležitá dobrá analýza a dostatok času na pravidelné sledovanie, či už váš vklad dosiahol požadovanú hodnotu. Vyžaduje si skúsenosti a prácu s technickou analýzou, čo je časovo náročná príprava. Preto ide o rizikovú stratégiu, ktorá je vhodná pre skúsených investorov.
Akú investičnú stratégiu zvoliť?
Výber správnej investičnej stratégie závisí od mnohých faktorov, vrátane finančných cieľov, časového horizontu (dlhodobé alebo krátkodobé investovanie), tolerancie k riziku a znalostí investora. Výber by sa mal tiež odvíjať od toho, do akej oblasti investujete. Nie každá investičná stratégia je vhodná pre každý trh a typ obchodovania.
- Oboznámenie sa s najbežnejšími investičnými stratégiami a pochopenie, ako fungujú a čo nimi môžete dosiahnuť.
- Stanovenie realistických cieľov – najmä zváženie pomeru zisku a rizika. Následne vybrať stratégiu, ktorá najviac zodpovedá týmto cieľom.
- Výber konkrétneho typu aktív (akcie, ETF, dlhopisy, zlato a striebro, ostatné komodity, nehnuteľnosti, p2p pôžičky alebo iné typy), prípadne vylúčenie tých, ktoré nevyhovujú vašim plánom a možnostiam.
- Zistenie situácie na trhu a zhodnotenie, do ktorého typu a konkrétneho investičného produktu vložiť svoje peniaze.
- Výber výhodného brokera (alebo iného sprostredkovateľa nákupu, napríklad pri nákupe drahých kovov).
Samozrejme, nie je nutné si vybrať len jednu investičnú stratégiu a prísne sa jej držať. Mnohí investori naopak kombinujú rôzne stratégie, aby vytvorili vyvážené a diverzifikované portfólio. Dôležité je tiež pravidelne prehodnocovať a upravovať stratégiu v závislosti od zmien na trhu a osobných okolností.
Diskusia u článku