Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.sk » Nezařazené

Rastové vs hodnotové investovanie

Hodnotové investovanie a rastové investovanie patria k najbežnejším investičným stratégiám. S jeho používaním sa stretáva väčšina investorov pri zostavovaní svojho portfólia. Najčastejšie sa delenie na hodnotové a rastové používa pre akcie, avšak ich princíp je možné z veľkej miery použiť aj na ďalších trhoch.

Rastové investovanie

Rastové investovanie je pomerne ľahké na pochopenie a už jeho názov napovedá, čo je hlavným princípom. Pri rastovom investovaní sa investori snažia vyhľadávať na kúpu akcie, u ktorých je veľký potenciál rastu, respektíve väčší než u iných investícií.
Rastové investície patria k rizikovejším, pretože na rozdiel od nepohyblivých a stabilných akcií sa ich pohyby dajú horšie predikovať. Ak však budete mať dobrý odhad na výber svojej budúcej rastovej investície, môžete značne zarobiť v porovnaní s hodnotovým investovaním. Avšak rastové akcie na rozdiel od hodnotových sú menej stabilné ako v pohyboch nahor, tak aj v pohyboch nadol. V prípade aj mierneho zakolísania na trhu ľahšie poklesnú o väčšiu sumu.

Rastové vs hodnotové investovanie rast

Aké akciové spoločnosti vyberať pre hodnotové investovanie?

Môžu to byť buďto zavedené rastové akcie, ktoré mávajú veľké výkyvy a u ktorých je momentálne pravdepodobné zvyšovanie ceny, alebo aj zatiaľ úplne neznáme akciové spoločnosti, ktoré majú potenciál na trhu uspieť; napriek vyššiemu riziku je v prípade začínajúcich projektov zhodnotenie naozaj veľké. Ďalej sem patria akciové spoločnosti z odvetvia, u ktorého sa očakáva budúci vzostup – v tejto dobe napríklad firmy zamerané na umelú inteligenciu v dobe AI boomu či firmy vyrábajúce nedostatkový tovar v čase krízy.

Ako vyberať rastové akcie?

Ak budete chcieť investovať do startupov, mali by ste vyberať medzi brokermi so širokou ponukou, v ktorej nechýbajú ani menšie akciové spoločnosti.
Všeobecne sa zavedené menej stabilné rastové akcie, ktoré majú tendencie k vzostupom aj pádom, obchodujú drahšie než stabilné hodnotové a bývajú po väčšinu času nadhodnotené, pretože u nich mnoho ľudí očakáva ich pohyb a výnos. Nemali by ste sa preto nechať odradiť tabuľkami a výpočtovými vzorcami, ktoré ich niekedy nehodnotia kladne.

Náš tip
Zostaviť diverzifikované portfólio z rastových investícií môže byť časovo zdĺhavé, keďže rastové spoločnosti nepatria vždy medzi všeobecne známe mená. Dobrým pomocníkom sú ETF (fondy alebo zostavené investičné balíčky). Veľký výber nájdete napríklad u spoločnosti XTB.

Rastové akciové spoločnosti spravidla nevyplácajú svojim investorom dividendy – podiel zo zisku. Zarobené prostriedky vkladajú najmä do ďalšieho rastu a tým dokážu rýchlejšie zvýšiť svoju cenu.

Hodnotové investovanie

Pri hodnotovom investovaní sa investori snažia nájsť na kúpu akcie, ktoré sú podhodnotené alebo na trhu nedostatočne ocenené. A naopak prípadne predať také, ktorých hodnota na trhu je aktuálne vyššia než „by mala byť“. Práve rozdiel medzi podhodnotením a nadhodnotením generuje zisk.
Rozdiel medzi týmto pohybom nie je spravidla tak obrovský ako pri vydarenej rastovej investícii. Zároveň ale vychádzate z jasných dát, nie len z odhadu budúceho vývoja, takže hodnotové investovanie je v porovnaní s rastovým menej rizikové. V prípade straty navyše nie sú straty také veľké zásluhou menšej volatility.

investičné stratégie price-value

Podľa čoho určiť hodnotu akciovej spoločnosti?

Hodnota by nemala byť založená na subjektívnom dojme, že je nám jedna akciová spoločnosť sympatická. Vychádzať by ste mali z dát. Najčastejšie sa pre stanovenie hodnoty používa ukazovateľ P/E alebo pomer súčasnej ceny a zisku za posledných 12 mesiacov. Ak napríklad akcie teraz stoja 100 dolárov a zisk za predchádzajúci rok bol 5 dolárov, bude P/E mať hodnotu 20 (100 / 5). Z dlhodobého priemeru P/E u indexu S&P 500 sa od výsledku 15 a vyššie považuje akcia za nadhodnotenú a od výsledku 15 a nižšie za podhodnotenú, teda potenciálne vhodnú na nákup.

Aké akciové spoločnosti vyberať pre hodnotové investovanie?

Problém so samotným P/E samozrejme spočíva v tom, že sa budúci vývoj snažíme predpokladať podľa historických dát. Cena sa ale môže začať vyvíjať iným spôsobom, než tomu bolo v minulosti. Avšak u veľkých akciových spoločností, ktoré prečkali krízy aj ekonomické rastu s pomerne stabilným vývojom, je značná šanca, že sa budú rovnakým spôsobom správať aj naďalej. Preto sa pre hodnotové investovanie preferujú predovšetkým už zavedené stabilné firmy.
Navyše, aby bolo možné akciovú spoločnosť vôbec oceniť, musí mať za sebou už nejakú históriu a preukázať v priebehu času svoju cenu. Úplne nové firmy nemožno pomocou P/E oceniť a aj u tých krátko existujúcich budú mnohokrát výsledky veľmi skreslené.

Ako vyberať hodnotové akcie?

Na rozdiel od rastových investícií nepotrebujete čo najširšiu ponuku aj tých najdrobnejších akcií, keďže vyberáte skôr z väčších a zavedených hráčov na trhu. Hodiť sa vám ale bude broker s prehľadným používateľským prostredím, v ktorom ľahko môžete sledovať aktuálne ceny a ich vývoj v čase.
Napriek stabilite typických hodnotových akcií nezabúdajte tiež brať do úvahy súčasnú situáciu na trhu, ktorá môže budúci vývoj ceny zmeniť.

Hodnotové investície a dividendy

Pre hodnotové akcie je všeobecne typické vyplácanie dividend – podielu zo zisku spoločnosti. Práve tento „bonus“ uberá ešte viac na rizikovosti vďaka pravidelnému príjmu. Navyše samozrejme tiež zvyšuje ziskovosť.

Náš tip
Zatiaľ čo dividendy dokážu zabezpečiť stabilný príjem pri investícii do akciovej spoločnosti, úrok z neinvestovaných prostriedkov vám zase môže zarábať pri čakaní na vhodnú investičnú príležitosť.

Zhrnutie hlavných rozdielov medzi rastovými a hodnotovými investíciami

Rastové investovanie Hodnotové investovanie
Rizikovosť Vyššia Nižšia
Potenciál zisku Vyššia Nižšia
Volatilita Výraznejšie výkyvy Stabilnejší vývoj
Dividendy Obvykle nie Obvykle áno

Čo majú rastové a hodnotové investície spoločné?

V prípade oboch investičných stratégií počítajte so strednou až dlhšou dobou vkladu. Zlepšenie podhodnotenia ani celkový rast nádejnej spoločnosti obvykle nie je otázkou niekoľkých týždňov a mnohokrát ani mesiacov. Obe stratégie tak patria medzi dlhodobé investície na rok a viac. Ak by sme ale museli predsa len porovnať, hodnotové akcie vďaka pravidelným dividendám a stabilnejšiemu vývoju obvykle prinesú výsledky rýchlejšie.
Spoločným znakom tiež je, že ide o klasické a overené investičné stratégie, ktoré sú vďaka svojej jednoduchosti a časovej nenáročnosti vhodné aj pre začiatočníkov.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.4 (10 hlasov)

Autor

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra sa živí online marketingom a písaním mnoho rokov a pevne dúfa, že ani tu sa nestratí a pomôže ľuďom so správnou voľbou. Je trochu marketingový chameleón a nebojí sa púšťať aj do neprebádaných tém zákutí internetu.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár