Okuliare a headsety na virtuálnu realitu – porovnanie 2016

Virtuálna realita je v poslednej dobe veľmi často skloňovaný pojem, pretože konečne prichádza v podobe, ktorá má možnosť zaujať nielen veľkých nadšencov, ale aj širšie publikum. Je to dané najmä prijateľnou cenou jednotlivých zariadení a kvalitou zobrazenia, ktorá je už na takej úrovni, že zážitky sú naozaj veľmi intenzívne.

Ak si chcete vychutnať objavovanie fiktívneho digitálneho sveta, môžete si zvoliť z niekoľkých rôznych zariadení. Aby sme vám výber uľahčili, porovnali sme 6 najpredávanejších. Nižšie v článku sme tiež spomenuli niekoľko základných informácií o tom, čo virtuálna realita je a čo od nej možno očakávať.

Porovnanie 6 VR okuliarov a headsetov

ColorCross VR BOX BEEVR QUANTUM S SAMSUNG GEAR VR R322 SONY PLAYSTATION VR Oculus Rift HTC Vive
ColorCross VR BOX BeeVR Quantum S Samsung Gear VR R322 Sony PlayStation VR Oculus Rift HD HTC Vive
cena-vykon-medialeCena/výkon vitez-medaileNÁŠ TIP
Cena 20  28  65  395  656  893 
Displej podľa  použitého smartphonu podľa  použitého smartphonu 5,7″ Quad HD Super AMOLED 5,7″ OLED OLED OLED
Rozlíšenie displeja podľa  použitého smartphonu podľa  použitého smartphonu 2560 x 1440 (1280 x 1440 pre každé oko) 1920 x 1080 (960 × 1080 pre každé oko) 2 160 × 1 200 (1080 x 1200 pre každé oko) 2 160 × 1 200 (1080 x 1200 pre každé oko)
Frekvencia displeja podľa  použitého smartphonu podľa  použitého smartphonu 60 Hz 120 Hz, 90 Hz 90 Hz 90 Hz
Zorné pole podľa  použitého smartphonu podľa  použitého smartphonu 96° 100° 110° 110°
Snímače Žiadne Žiadne Snímač zrýchlenie, gyroskop, magnetický snímač, snímač vzdialenosti Akcelerometer, gyroskop Snímač zrychlení, gyroskop, magnetometer, 360stupňový snímač pozície Akcelerometre, gyroskopy, laserové senzory, predná kamera
Veľkosť hernej plochy Fixovaná nemenná pozície Fixovaná nemenná pozície Fixovaná nemenná pozície 3 x 3x m 1,5 x 3,3 m 4,5 x 4,5 m
Kompatibilita Smartphone Smartphone Samsung Galaxy Playstation 4 PC alebo notebook PC alebo notebook
Minimálne HW požiadavky Full HD, čtyřjádrový procesor, pohybové senzory, akcelerometr, gyroskop, 3,5-6″ gyroskop a akcelerometr, úhlopříčka 4,7-6″ Samsung Galaxy Note 7, Galaxy S7, S7 edge, S6, S6 edge, S6 edge+ Playstation 4 GPU: NVIDIA GTX 970  nebo lepší; CPU: Intel i5-4590 nebo lepší; RAM: 8 GB a více, OS: Windows 7 nebo novější GPU: NVIDIA GTX 970 4GB nebo lepší; CPU: Intel i5-4590 nebo vyšší; RAM 4 GB a více; OS: Windows 7 nebo novější
Pripojenie Žiadne Žiadne USB HDMI, USB HDMI, USB HDMI, USB, DisplayPort
Dodatočné ovládače Akýkoľvek Bluetooth ovládač Akýkoľvek Bluetooth ovládač Akýkoľvek Bluetooth ovládač PlayStation Move a Sony DualShock 4, PlayStation Camera Oculus Touch, ovládač pro Xbox One Ovládače Vive, SteamVR
Min. cena konzole podľa  použitého smartphonu podľa  použitého smartphonu 13 000 Kč 8 000 Kč 25 000 Kč 25 000 Kč
Hmotnosť 330 g 290 g 318 g 610 g 470 g 555 g

späť na obsah ↑

Výber ideálneho zariadenia

Výber ideálneho zariadenia na virtuálnu realitu pravdepodobne nebude odrážať iba jeho cenu a parametre, ale aj vaše doterajšie vybavenie. Ak si chcete virtuálnu realitu vyskúšať, môžete si zaobstarať Google 3D Cardboard. Ide o veľmi lacné príslušenstvo k inteligentným telefónom, ktoré si v podstate môžete vyrobiť aj doma. Ak hovoríme o skutočných VR okuliaroch pre smartfóny, najlepšou voľbou vzhľadom na pomer ceny a výkonu je BeeVR Quantum S. Ak však máte niektorý z vyšších mobilov Samsung Galaxy, potom pokojne voľte Samsung Gear VR, ktorý je síce o niečo drahší, avšak tejto cene zodpovedá aj vyššia kvalita. Kupovať si však nový mobil len kvôli virtuálnej realite sa momentálne príliš neoplatí. Oveľa lepšie zážitky totiž poskytujú tzv. headsety.

V prípade, že vlastníte PS4, je jasná voľba Sony PlayStation VR, ktorá je oproti modelom pre PC výrazne lacnejšia. Celkovým víťazom porovnania je headset HTC Vive, ktorý je však zároveň najdrahší a rovnako ako Oculus Rift vyžaduje aj najdrahší hardvér.

Recenzia BeeVR Quantum S

KLADY:
 • Cena
 • Kompatibilné s mnohými telefónmi
 • Hmotnosť

ZÁPORY:
 • Minimálne rozmery telefónu sú 4,7“
 • Nemá žiadne senzory

Ak vynecháme veľmi jednoduché kartónové „zariadenie“ Cardboard od Googlu, potom za najlepšie základné zariadenie na virtuálnu realitu považujeme model Quantum S od českej značky BeeVR. Hardvérové ​​špecifikácie, výkon aj kvalita obrazu sa odvíjajú od použitého inteligentného telefónu, ktorý sa do zariadenia jednoducho vloží. Za cenu menej ako 37 eur tak získate skvelý doplnok k vášmu smartfónu, vďaka ktorému sa budete môcť ponoriť do intenzívneho digitálneho sveta a zahrať si skvelé hry či vychutnať 3D a 360° filmy.

Minimálne požiadavky na telefón sú uhlopriečka 4,7 – 6 palcov a vybavenie akcelerometrom a gyroskopom. Hlavnou výhodou oproti Samsung Gear VR je kompatibilita s akoukoľvek značkou telefónu. Rovnako hmotnosť je zo všetkých predstavených modelov najnižšia. Okrem nastavenia optickej sústavy, ktorá umožňuje korigovať dioptrické chyby zraku, je možné pomocou suchých zipsov ľahko nastaviť náhlavné popruhy.

Recenzia HTC Vive

KLADY:
 • Fantastický zážitok
 • Najväčší herný VR priestor

ZÁPORY:
 • Cena
 • Potrebuje výkonné PC

Víťazom nášho porovnania je futuristicky vyzerajúci headset HTC Vive, ktorý je oproti konkurentovi Oculus Rift síce o niečo drahší, ale je vybavený čelnou kamerou, dvojicou bezdrôtových ovládačov s haptickou odozvou. A priestor na VR je výrazne väčší (4,5 x 4,5 m). Oba headsety na svoj chod vyžadujú veľmi výkonnú počítačovú zostavu, ktorej cena sa začína na 925 €. Na druhú stranu ponúkajú pôžitok vyrážajúci dych a stojí za nimi podpora veľkých spoločností (Facebooku, respektíve Valve).

Ani pri jednom z týchto oboch výrobkov chybu rozhodne neurobíte, a v záujme správneho výberu aj tak odporúčame najskôr oba vyskúšať na vlastnej koži.

späť na obsah ↑

späť na obsah ↑

Čo je to virtuálna realita

Virtuálna realita (alebo skrátene VR) je technológia, ktorá dokáže vytvoriť vizuálnu, sluchovú alebo hmatovú ilúziu skutočného alebo fiktívneho sveta. Umožní vám pozrieť sa na vzdialené miesta, vyskúšať extrémne zážitky či zahrať veľmi intenzívne hry. Na to využíva špeciálne audiovizuálne helmy, okuliare či dokonca oblečenie snímajúce pohyb a stimulujúce hmat.

Virtuálne realitu je možné využiť v mnohých odboroch, napríklad lekárstve, športe, vzdelávaní, armádnom výcviku či inžinierstve. Veľký potenciál je samozrejme aj v zábavnom priemysle (hernom, filmovom či pornografickom).

VR okuliare si nepleťte s 3D okuliarmi alebo inteligentnými okuliarmi. 3D okuliare slúžia na sledovanie 3D televízie, zatiaľ čo inteligentné okuliare slúžia na zobrazovanie tzv. rozšírenej reality. To znamená, že cez okolitý svet vykresľujú na priehľadnú vrstvu dodatočné informácie, napríklad názov významnej budovy a jej popis.

Ako VR funguje

Na vytvorenie vizuálneho vnímania sú používané špeciálne okuliare, ktoré do každého oka zobrazujú scénu z iného uhla, čo v mozgu vyvolá vierohodnú predstavu trojrozmerného obrazu. Na vytvorenie priestorového zvuku sa využívajú slúchadlá, ktoré zároveň odfiltrujú okolité ruchy. Zobrazovaný obraz navyše nemá zdanlivý okraj a vďaka senzorom pohybu môžete hýbať hlavou všetkými smermi a neustále uvidíte ďalší kus virtuálneho sveta.

Na zobrazenie virtuálnej reality slúžia 2 typy zobrazenia:

 • HMD, čiže hedseat na virtuálnu realitu (head mounted display), sú okuliare, ktoré majú pred každým okom umiestnený vlastný LCD displej
 • VR okuliare pre smartfóny, ktoré nemajú integrovanú obrazovku, ale využívajú displej smartfónu, ktorý sa do nich vloží.

Pre majiteľov inteligentných telefónov sú VR okuliare cenovo výrazne dostupnejšie než nákup celého headsetu. Cena sa pohybuje od niekoľko desiatok do niekoľko stoviek eur, oproti napr. 740 € za Oculus Rift HD či HTC Vive.

Na druhú stranu zážitok s nimi je o niečo menej intenzívny, pretože nedokážu snímať pohyby celého tela, ale iba otáčanie hlavy. Maximálna herná plocha v prípade headsetov sa v súčasnosti blíži 5 × 5 m. Rovnako tak úroveň grafiky a rýchlosť vykresľovania sú v prípade headsetov na vyššej úrovni a obraz je tak oveľa realistickejší.

K VR okuliarom odporúčame kúpiť si otáčaciu stoličku. Zážitky niekedy bývajú totiž také intenzívne, že môžete stratiť orientáciu a následne spadnúť alebo do niečoho naraziť.

Z čoho sa VR skladá

Headsety v sebe obsahujú 2 oddelené obrazovky (pre každé oko jednu), slúchadlá a celé množstvo senzorov. Káblom sú následne pripojené k hernej konzole alebo k počítaču. Na intuitívne ovládanie hier a aplikácií slúžia priestorové ovládače.

VR okuliare sa líšia len tým, že sa nepripájajú k počítaču alebo hernej konzole, ale vloží sa do nich inteligentný telefón.

Požiadavky na spustenie virtuálnej reality

K VR okuliarom vám stačí len inteligentný telefón s uhlopriečkou 3,5 – 6 palcov, gyroskopom a akcelerometrom, avšak napríklad Samsung Gear VR komunikuje len s vybranými modelmi Samsung Galaxy.

Headsety vyžadujú buď Playstation (v prípade Sony PlayStation VR), alebo počítač, resp. notebook, vybavený grafickou kartou minimálne porovnateľnou s NVIDIA GTX 970/AMD R9 290, procesorom najmenej Intel i5-4590 a aspoň 4 GB RAM.

Upozornenie

Virtuálna realita nie je bohužiaľ pre každého, pretože tento nezvyčajný zážitok niektorým ľuďom môže spôsobiť bolesti hlavy alebo nevoľnosť. Rovnako je veľmi ľahké stratiť stabilitu a používateľ môže ľahko spadnúť na zem. Pred nákupom preto odporúčame vyskúšať okuliare na vlastnej koži.

Vzhľadom na intenzívny vnem môže v budúcnosti tiež hroziť, že pri príliš častom používaní používateľ prestane rozlišovať medzi reálnym a virtuálnym svetom. Čo môže mať negatívne dôsledky na jeho psychiku.

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie okuliare na virtuálnu realitu podľa Heureky

Okuliare a headsety na virtuálnu realitu – porovnanie 2016
Ohodnoťte článek

Fanúšik elektroniky a najrôznejších spotrebičov. Viem, že vybrať správny produkt nie je vždy ľahké, a tak by som vám rád pomohol aspoň v základnej orientácii. Konečná voľba bude vždy na vás, avšak dúfam, že moje rady a tipy vaše rozhodovanie čo najviac uľahčia.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte