Najlepšie herné konzoly – porovnanie 2017

S vývojom ľudskej inteligencie sa začali objavovať aj jednoduché hry. Jedna z najstarších dosiaľ objavených hier je starobylá hlinená tabuľka s políčkami 3 × 6, nájdená v Hornom Egypte a datovaná do rokov 4000 – 3500 pred n. l. Od tej doby však technika pokročila a z hlinených tabuliek sme viacerými medzikrokmi prešli na herné konzoly. O tých bude aj náš dnešný článok.

Rozdelenie herných konzol

Konzoly sa primárne delia na dve skupiny – stolné a vreckové.

Stolné konzoly sú bežné zariadenia. Očami laika ide o zariadenie, ktoré sa pripojí k televízoru alebo monitoru a k nej sa pripájajú špeciálne herné ovládače – gamepady a ktorá má CD/DVD mechaniku či určitý druh pamäte. Väčšina súčasných stolných konzol už umožňuje aj pripojenie na internet, hranie online či zdieľanie zážitkov pomocou sociálnych sietí.

Vreckové konzoly, ako názov napovedá, sú malé a ľahké zariadenia, vybavené batériou na hranie mimo domova či na cestách. Vrecková konzola obsahuje obrazovku, ovládacie prvky aj  pamäťové médiá – najčastejšie tzv. kartridže. V prípade PSP ide o UMD disk + SD kartu. Niektoré vreckové konzoly môžu mať v sebe hry, ktoré sú nezmazateľné. Také sa nazývajú jednoúčelové.

späť na obsah ↑

Prehľad herných konzol

Pretože sa konzoly rovnako ako ľudia stále vyvíjajú, hovoríme pri nich taktiež o jednotlivých generáciách. Kvôli lepšiemu prehľadu tu uvedieme len tie, s ktorými sa dnes ešte môžete bežne stretnúť. Z predchádzajúcich generácií sa pomaly, ale určite stávajú zberateľské či muzeálne exponáty.

  1. generácia – odstupujúce systémy (2005 – 2013)

Stolné konzoly: Vreckové:
  • PlayStation Portable (PSP)
  • Nintendo DS
  • Nintendo DS Lite
  • Nintendo DSi
  1. generácia – súčasné systémy, tzv. next-gen (2012 – doteraz)

Stolné konzoly: Vreckové:

Najpredávanejšie herné konzoly

späť na obsah ↑

Herné konzoly verzus hranie hier na PC

Pri porovnaní konzoly s počítačom sa nedá stanoviť víťaz. Počítač je multimediálne zariadenie, na ktorom, okrem iného, ​​môžete hrať hry. Má otvorenú platformu, ktorá umožňuje zostavenie z veľkého množstva komponentov rôznych výrobcov, čo však tiež môže spôsobovať nekompatibilitu či iné podobné problémy. Na trhu je nielen široká ponuka všetkých možných typov hier, od simulátorov po adventúry, ale aj obrovského množstvo doplnkov a príslušenstva. Napríklad myši, ktoré v porovnaní s konzolou zaisťujú v niektorých žánroch, napríklad pri stratégiách, oveľa väčší komfort pri ovládaní.

Používateľom počítačov vychádzajú v ústrety v mnohých prípadoch aj vývojári. Hry určené na PC často vychádzajú skôr, sú lacnejšie a veľakrát dokonca aj graficky prepracovanejšie. Najväčšou nevýhodou hráčov na počítači je však cena. Poriadny herný stroj, schopný utiahnuť nové hry až do maximálnych detailov totiž za pár eur nezoženiete. Obstarávacia cena takejto modernej hernej zostavy môže pokojne presiahnuť 1 100 až 1 500 eur a jej životnosť pri náročnom hraní ani trocha nedosiahne priemernú životnosť konzol – 7 rokov. Jej zostavenie tiež nie je úplne jednoduché. Výkon všetkých komponentov musí byť v rovnováhe. Na lepšiu predstavu: nemá zmysel kúpiť si najlepší procesor, ale do grafiky investovať len pár eur. Takýmto spôsobom zostavený počítač by rozhodne naše výkonnostné očakávania nesplnil. Našťastie si u mnohých špecializovaných obchodníkov môžete rovno nechať herné PC odborne zostaviť a otestovať, získate tým nielen spoľahlivý počítač, ale aj záruku na všetky komponenty.

Konzola na druhú stranu je primárne určená na hranie. Odpadajú problémy s možnou nekompatibilitou v prípade hier či dokupovaného príslušenstva, keďže ide o uzavretú platformu. Nie je teda možné napríklad zostaviť si vlastnú konzolu z dielov od rôznych výrobcov, ako je tomu v prípade PC. Z nevýhody sa však stáva výhoda v momente, keď sa rozhodneme ísť hrať. Stačí len zasunúť CD/DVD určené na príslušnú konzolu a takmer ihneď môžete hrať. Bez zložitých inštalácií a chybových hlášok či „lagov“ kvôli nedostatočnému výkonu zariadenia.

späť na obsah ↑

Playstation 4 verzus  Xbox One – porovnanie

Medzi konzolistmi to už roky vrie. Od začiatku roku 2014, keď boli vydané obe v nadpise spomínané konzoly, sa totiž hráči dohadujú, ktorá z nich je tá lepšia, či už ide o dizajn, kvalitu textúr, veľkosť, dostupné doplnky či tvar ovládača. Vopred upozorňujem, že v našom článku žiadne rozuzlenie nebude, dočkáte sa len faktov, na základe ktorých si každý môže utvoriť svoj vlastný názor.

Hardvér

Jeden z mála na prvý pohľad zjavných rozdielov je vyšší výkon PS4. O 50 % viac GPU poskytuje dobrú výpočtovú silu pre programy na pozadí či niektoré herné atribúty, ako je napríklad real-time fyzika.

PS4 má aj jednoduchší pamäťový systém (s 8 GB GDDR5 pamäťou) v porovnaní s pomalším systémom od spoločnosti Windows, obsahujúcim staršie DDR3 pamäte doplnené o vysokorýchlostnú 32-MB cache. Pokiaľ ide o architektúru konzol, vždy tu platí heslo „v jednoduchosti je sila“. Už teraz niektorí tvorcovia kritizujú Microsoft, kvôli nutnosti upravovať niektoré multi-platformové hry na nižšie požiadavky než má Sony.

Multimédiá

Obe konzoly plne podporujú formát 3D Blu-ray, takže prehrávanie najnovších filmov im nerobí žiadne ťažkosti. Ak preferujete pred filmami na nosičoch tie v digitálnej podobe, dočkáte sa pri oboch konzolách taktiež podpory všetkých veľkých svetových prúdových médií –  Netflix, Amazon Prime Instant Video, Sky Now TV a dokonca aj širokej ponuky televíznych služieb.

Pokiaľ ide o výkon, obaja konkurenti sú viac než schopní dosiahnuť 4K (UltraHD) kvalitu videa, nanešťastie ani jeden nemá na prehrávanie videí v tejto kvalite potrebný port – HDMI 2.0 s HDCCP 2.2 ochranou proti prepísaniu, ktorá je v podstate potrebná na prehrávanie 4K obsahu zo zdrojov typu Netflix.

Spoločnosť Sony sa tiež nečakane rozhodla nepodporovať prehrávanie hudby z CD či funkčnosť PS4 ako DLNA prijímacieho média – neprehráva hudbu vysielanú z iných zariadení pripojených v rovnakej sieti. Zato si už môžete napríklad pustiť skladby okrem iného aj vo formáte MP3 z externého úložiska.

Xbox One je na tom síce trochu lepšie, ale stále nemá kompletnú funkčnosť DLNA. Dokáže prehrať hudobné CD a množstvo súborov z úložiska.

Vďaka veľkej podpore multi-taskingu sa Xbox dokáže veľmi rýchlo vysporiadať s prepínaním aplikácií. Z hry na prichádzajúci Skype hovor a potom na Netflix prepnete takpovediac za rovnaký čas, aký zabralo prečítanie tejto vety. Xbox bol tiež vybavený vstupom pre HDMI, umožňujúcim tiež rýchle prepínanie medzi živým vysielaním a konzolou.

Špecifikácia

Microsoft Xbox One Sony Playstation 4
Microsoft Xbox One PS4
Cena (03/2017) 269 € 249 €
Hodnotenie užívateľov Heuréky 88 % 88 %
Počet predaných kusov (11/2015) 15 miliónov 30 miliónov
Obsah balenia herné konzoly
bezdrôtový ovládač pre Xbox One
pohybový a zvukový senzor Kinect 2.0
(závisí od verzie balenia)
mono headset s mikrofónom
batérie do ovládača
napájací kábel
HDMI kábel
herní konzole
bezdrátový ovladač Dualshock 4
mono sluchátko do ucha s mikrofonem
HDMI kabel
miniUSB kabel (pro nabíjení ovladače)
Farba čierna / biela čierna / biela
Rozmery 263 x 80 x 343 mm 275 × 53 × 305 mm
Hmotnosť 3,2 kg 2,5 kg
Spätná kompatibilita s predchádzajúcou verziou ÁNO (hry z Xbox 360 fungujú normálne) Nie
Nameraná reálna spotreba elektriny stand-by režim: 15W
prehrávanie videa: 70W
hranie hier: 110W
stand-by režim: 10W
prehrávanie videa: 90W
hranie hier: 120-150W
Exkluzívne tituly Forza Horizon 2
Sunset Overdrive
Halo: Master Chief Collection
Gears of War: Ultimate Edition
Halo 5: Guardians
Rise of the Tomb Raider
Gears of War 4
Uncharted 4
The Last of Us Remastered
The Order 1886
Driveclub
Bloodborne
späť na obsah ↑

Virtuálna realita

V poslednej dobe sa svetovo rozšíril trend virtuálnej reality. Táto technológia má do budúcnosti obrovské spektrum možných využití, avšak dnes sa s ňou môžeme stretnúť najčastejšie práve v prípade herných konzol a hier, preto nesporne patrí aj do tohto článku.

Len v skratke o tom, čo to virtuálna realita vlastne je – zariadenie vytvárajúce ilúziu či už skutočného, ​​alebo virtuálneho sveta. Používateľ si nasadí špeciálne okuliare snímajúce pohyb, pomocou ktorých nadobudne dojem, že sa nachádza v inom svete. Virtuálna realita navyše umožňuje vďaka ďalším senzorom napríklad aj hýbať s virtuálnymi objektmi, čo v kombinácii so skutočnými predmetmi umožnilo vznik rôznych špecializovaných zábavných centier, poskytujúcich návštevníkom veľmi realistické zážitky z fantastických sci-fi prostredí.

Načo však nosiť drevo do lesa, virtuálnou realitou sme sa už do detailu zaoberali v tomto článku.

späť na obsah ↑

Príslušenstvo ku konzolám

Pokiaľ ide o doplnky, výrobcovia konzol sú veľmi kreatívni. Kúpite takmer všetko, čo hráča môže napadnúť – od nálepiek, až po takmer plnohodnotné kokpity pretekárskych vozidiel. Množstvo je ohromné, preto si tu uvedieme len pár príkladov.

EYE kamera

Cítite sa, ako by sa vás nikto nezaujímal? Kúpte si „EYE kameru“ a nielenže bude sledovať vaše pohyby pri hraní, ale dokonca zvládne počúvať aj hlasové pokyny. Vďaka snímaniu farieb je tiež schopná rozlíšiť rôzne ovládače, takže ani fanúšikovia hrania s priateľmi nebudú ochudobnení. Podobne ako Kinect, je toto zariadenie prispôsobené na multimediálnu komunikáciu. Dokáže nahrávať v HD rozlíšení a obraz pripojiť k vysielanému či nahrávanému priebehu hry.

Pohybový ovládač

Nudia vás bežné ovládače a joysticky? Potom je tá pravá chvíľa siahnuť po tzv. „pohybovom ovládači“. Táto relatívne lacná hračka v kombinácii s „EYE kamerou“ dokáže snímať váš pohyb a premietať ho v reálnom čase do hry. Zároveň tvorí zodpovedajúcu odozvu vibráciami ovládača a tiež zmenou farby. Môžete si tak skvele vychutnať napríklad tenis, ktorý hráča doslova vtiahne do hry.

Microsoft Xbox One Kinect

Pre tých, ktorí už nechcú ďalej hľadať ovládače, je Kinect tá pravá voľba. Vďaka revolučnej technológii senzora Kinect sa ovládačom stanete vy sami. Z jeho ďalších funkcií stoja za zmienku predovšetkým možnosť ovládania hlasom či uskutočňovanie hovorov prostredníctvom služby Skype, dokonca aj v HD.

Playseat Grand Prix

Už v úvode sme si povedali, že ako príslušenstvo sa dá kúpiť takmer celá výbava pretekárskeho vozidla. Konkrétne by som rád spomenul napríklad súpravu Playseat Grand Prix, ktorá fanúšikom F1 prináša veľmi realistický pocit z riadenia. Netradičná poloha tejto sedačky totiž presne zodpovedá polohe pilotov v pretekárskych monopostoch. Navyše je celá zostava nastaviteľná, takže si pretekanie môže užiť ako dospelý, tak aj dieťa. Tienistou stránkou je však pomerne vysoká cena, ktorá sa od 01/2017 pohybuje okolo 880 eur. Skalných fanúšikov to však nemôže odradiť.

 

späť na obsah ↑

Záver

Relax. Slovo, ktoré po náročnom dni v práci či v škole počuje veľmi rád každý z nás. Niekto si pod týmto slovom predstaví prechádzku v prírode, ďalší knihu alebo čokoľvek iné, čo mu urobí radosť. Pre veľké percento z nás však relax znamená vziať si jedlo, nápoj a na hodinu či viac sa usadiť na gauč pred televízor a „vypnúť“ pri hraní na konzole. Či už preferujete Playstation, alebo Xbox, podstata zostáva rovnaká – oddýchnuť si od starostí a povinností. Aj tu však platí pravidlo: „všetko s mierou“.

Najlepšie herné konzoly – porovnanie 2017
1.5 (30%) 2 votes

Študent 4. ročníka Strednej priemyselnej školy v Zlíne, na ktorú ma zaviedla moja záľuba v elektrotechnike. Okrem radostí študentského života vyplňujem svoj voľný čas písaním článkov, okrem iného aj pre tento web.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte