Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Záhrada

Najlepšie odstraňovače buriny – porovnanie 2024

Burina rýchlo zaplaví záhradu, no odstrániť ju môžete rôznymi spôsobmi. Od mechanických po elektrické odstraňovače buriny, každý má svoje výhody a nevýhody. Porovnali sme ich, aby ste si mohli vybrať ten najlepší mechanický odstraňovač buriny pre vašu záhradu. Odstraňovače buriny sú perfektným pomocníkom každého záhradníka. Ako si teda vybrať?
S vytrhávačom buriny Fiskar SmartFit to pôjde rýchlo, ľahko, a najmä bez bolesti.

Pre náročných

S týmto mechanickým stojanovým vytrhávačom buriny sa práca mení na zábavu.

S dlhou rukoväťou

Ľahká záhradná motyčka na odstraňovanie buriny s 10 ročnou zárukou.

Ručné náradie

Tento vypichovač s oceľovou násadou by nemal chýbať vo vybavení záhradkára.

Najlepšie odstraňovače buriny

Recenzia: FISKARS SmartFit – najlepší vytrhávač buriny

Vytrhávač buriny FISKARS SmartFit Pre náročných

Výrobca: Fiskars | Typ: mechanický stojanový | Dĺžka: 99 – 119 cm | Hmotnosť: 1,25 kg | Približná cena: 63 €

Klady
 • Pohodlná práce aj pre starších ľudí
 • Nastaviteľná rukoväť
 • Poradí si aj s burinou s dlhým koreňom
 • Vhodný aj na veľké plochy
 • Kvalitné prevedenie
Zápory
 • Vyššia cena

Viacerí používatelia tohto vytrhávača buriny Fiskars SmartFit sa vyjadrili: „Škoda, že som o ňom nevedel skôr.“ Najväčšou výhodou je jednoduchá obsluha a nastaviteľná rukoväť.

Stojanový vytrhávač buriny je dokonalou lahôdkou pre každého, kto strávil dlhé hodiny na kolenách. Obľúbený je medzi ľuďmi s bolesťami kĺbov a staršími ľuďmi. Mechanický odstraňovač je vybavený dvoma hrotmi, ktoré stačí zapichnúť do pôdy blízko pri koreni buriny, stlačením páčky v úchope burinu vytiahnete aj s korením a odhodíte do pripravenej nádoby. Vytrhávač je určený na ničenie burín, bodliakov i púpav, a to všetko bez použitia chémie.

Vytrhávač Fiskars SmartFit najlepšie funguje v suchej pôde. Ak ho zaboríte do mokrej, vytiahnete s koreňovým systémom aj kusy zeme, po čom ostávajú v trávniku veľké jamy. Odstraňovač buriny Fiskars právom patrí medzi to najlepšie na trhu. Nech vás neodradí vyššia cena, kupujete záhradné náradie s dlhou životnosťou.

Recenzia: Gardena NatureLine – najlepšia motyčka na odstraňovanie buriny

Recenzia vytrhávač buriny Gardena NatureLine Zlatý stred

Výrobca: Gardena | Typ: motyka | Dĺžka: – | Hmotnosť: – | Približná cena: 21 €

Klady
 • Ľahká
 • Dostatočne dlhá násada
 • Kvalitná oceľová lišta s ochranou proti korózií
 • 10 ročná záruka
Zápory
 • Žiadne

Aj vy patríte medzi záhradkárov, ktorí majú kôlničku plnú všakovakého záhradného náradia? Tak, rýchla kontrola! Našli by ste tam motyčku na odstraňovanie buriny? Motyka na burinu Gardena NatureLine ponúka viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

Pomocou Gardena motyčky odstránite burinu veľmi ľahko. Zárukou kvality je ušľachtilá oceľ s ochranou proti korózií so šírkou 16 cm. Bukové drevo, z ktorého je vyrobená násada, bezpečne drží s oceľovou lištou. Drevo je lakované, čím je ošetrené voči poškodeniu vlhkom, slnečným žiarením či inými vplyvmi.

Výrobca poskytuje na motyku 10 ročnú záruku, čo nie je iba marketingový ťah. V tomto prípade je to dôkazom toho, že kupujete naozaj kvalitné záhradné náradie.

Recenzia: Stocker 2044 – vypichovač buriny

Recenzia vypichovač buriny Stocker Lacný základ

Výrobca: Stocker | Typ: vypichovač | Dĺžka: 22 cm | Hmotnosť: 0,186 kg | Približná cena: 8 €

Klady
 • Parádne padne do ruky
 • Oceľová násada
 • Účinný pri uvoľňovaní pôdy okolo koreňov
 • Kvalitné prevedenie
Zápory
 • Žiadne

Ak máte dočinenia s bodliakmi, púpavami či inými nepolepšiteľnými druhmi buriny, určite sa vám zíde jednoduchý a praktický vypichovač. Vypichovač buriny Stocker 2044 sa radí medzi mechanické odstraňovače buriny s krátkou rukoväťou.

Tento oceľový vypichovač buriny má masívnu rukoväť, ktorá sa veľmi dobre drží v ruke. Aj napriek robustnému prevedeniu je toto náradie ľahké a dobre sa s ním pracuje aj niekoľko minút nepretržite. Kovovú násadu stačí zapichnúť do pôdy v niekoľkých miestach okolo koreňa. Takto ľahko uvoľníte zeminu a burinu vytiahnete aj s koreňovým systémom.

Určite vás poteší cena vypichovača. V tomto prípade však platí, že aj lacné veci môžu byť spoľahlivé a kvalitné.

Najlepšie odstraňovače buriny podľa Heureky

Ako si vybrať odstraňovač buriny

Burina okolo záhonov, burina v zeleninovej hriadke, burina v dlažbe – hotová nočná mora! No nemusí byť! Stačí si vybrať správne záhradné náradie, naučiť sa správnu techniku a vaša kvetinová či zeleninová záhrada, zámková dlažba a terasa budú znova vyzerať skvelo. Na to potrebujete šikovný odstraňovač buriny. Máte na výber hneď niekoľko typov a každý z nich je superhrdinom pri riešení konkrétneho problému. Kým si predstavíme ich super vlastnosti, predvolajme obžalovaného: burinu.

Preč s burinou! Aké škody dokáže burina napáchať

Kontrola buriny je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o okolie domu. Vzhľad vášho trávnika môže ovplyvniť to, ako ho vnímajú vaši hostia a susedia. To je len jeden z dôvodov, prečo je odstraňovanie buriny prospešné pre vašu záhradu. Aké škody dokáže burina napáchať?

 • burina sa priživuje na zdravých rastlinách, oberá ich o vlhkosť a živiny. Ak s ňou hneď nezatočíte, neočakávajte takú zeleninovú úrodu či kvetinové záhony, akými sa môže pýšiť váš sused, ktorý je deň čo deň zaborený nosom v hline.
 • burina je nežiaduca ozdoba trávnika, záhrady, zámkovej dlažby, terasy a chodníka. Aj keď sa to javí ako banalita, veľa ľudí si na vás urobí názor práve podľa vzhľadu okolia vášho domu.
 • „Zajtra, zajtra, len nie dnes!“ Ak v tomto duchu odstránenie buriny zanedbáte, môže byť neskôr časovo veľmi náročná.
 • príliš vysoká burina navyše tieni menším rastlinkám, ktoré tak nemajú tie správne podmienky pre rast.
 • niektoré druhy burín môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Najmä, ak ste vy alebo členovia vašej rodiny alergickí na peľ burín. Navyše, niektoré buriny majú tŕne alebo pichľavé listy, čo vám môže sťažiť a znepríjemniť úpravu hriadok a záhonov.
Náš tip

Nevítaným javom v našich záhradách je nielen burina, ale aj rôzni škodcovia a choroby rastlín a kríkov. V boji proti nim vám pomôže akumulátorový alebo mechanický postrekovač.

Elektrický alebo mechanický

Cena, kvalita, obsluha. Trio faktorov, ktoré mechanické a elektrické odstraňovače buriny stavia proti sebe. Každému vyhovuje niečo iné. Ak je pre vás záhradníčenie koníčkom, v záhradnom vybavení by vám nemal chýbať mechanický odstraňovač buriny. Je to najekologickejší spôsob boja s burinou. Práca s ním je náročnejšia, a to tak z hľadiska vynaloženej sily, ako z hľadiska časového. Mechanický vytrhávač buriny je však oveľa lacnejší ako jeho kolega na elektrický pohon alebo akumulátorový odstraňovač buriny. Na druhej strane, práve nízka cena nás často zvádza na kúpu menej kvalitného náradia, ktoré sa rýchlo poškodí.

S vyššou cenovkou prichádza elektrický odstraňovač buriny. Tu však je na zváženie, či prídavné funkcie, ktoré ponúka, predsa len nie sú hodné vyššej investície. Medzi profesionálnymi odstraňovačmi buriny nájdeme aj teplovzdušný odstraňovač buriny a akumulátorový odstraňovač buriny, ktorý zas môžete využiť tam, kde nie je dostupná elektrická sieť. Aj v prípade elektrického odstraňovača buriny zostávate ekologickí, pretože na správne fungovanie nepotrebuje žiadne škodlivé palivo.

Mechanické odstraňovače buriny Elektrické odstraňovače buriny Akumulátorové odstraňovače buriny
Ľahké Fungujú nepretržite Bez potreby pripojenia k sieti
Lacné Množstvo prídavných funkcií Tichá prevádzka
Nevyžadujú si extra zručnosti Aj na väčšie plochy Moderné technológie
Takmer bezúdržbové Nízka hmotnosť Jednoduchá obsluha
Ekologické Šetrné k životnému prostrediu Priateľské k prírode

Typy odstraňovačov buriny

Okrem rozdelenia „mechanické“ a „elektrické“ sa odstraňovače buriny delia aj podľa dĺžky rukoväte. Poznáme odstraňovače a vytrhávače buriny s krátkou rukoväťou, potom záhradné náradie s dlhou rukoväťou, často teleskopickou.

Odstraňovače buriny s krátkou rukoväťou

Hoci niektoré vyzerajú ako lopatky na pieskovisko, nedajte sa zmiasť. Tieto odstraňovače buriny boli navrhnuté dômyselne, aby vám v záhrade pomohli bez toho, aby ste sa po pár minútach práce unavili na smrť.

Najlepsi odtranovac buriny vytrhavac

Nôž na burinu – Perfektne padne do ruky. Takýto nôž sa hodí nielen na kontrolu buriny, ale aj na kontrolu rastu okrasných rastlín a kríkov. Má ostrú čepeľ, zväčša z ocele alebo z kvalitného plechu, a ergonomickú rukoväť, ktorá umožňuje aj niekoľko minútovú prácu. Nôž na burinu v tvare L je výborná pomôcka ako odstraňovač buriny z dlažby.

Vypichovač buriny – Vypichovač buriny spoznáte na prvý pohľad. Má dlhú úzku čepeľ zakončenú „rybím chvostom“. Je to perfektný pomocník pri vytrhávaní púpavy alebo iných agresívnych burín.

Vypichovák buriny s kolískou – Obdobný nástroj je vypichovák buriny s kolískou. Kovová kolíska slúži ako oporný bod, vďaka ktorému jednoducho vypichnete burinu aj z tvrdšej pôdy.

Odstraňovač buriny so zahnutou čepeľou – Pri kúpe buďte obozretní. Tento typ odstraňovača buriny sa totiž dodáva v dvoch prevedeniach: pre pravákov a pre ľavákov. S ohnutou čepeľou sa ľahko dostanete ku koreňu buriny a jednoducho ju odrežete. Je to ideálny pomocník aj v stiesnených priestoroch, pri úprave chodníka, obrubníkov, aj ako odstraňovač buriny z dlažby.

Okopávačka alebo motyčka – Záhradné motyčky sa dodávajú v rôznych prevedeniach. Aby z vás bol záhradník – profesionál, určite si vyberte okopávačku s dvoma hrotmi, ktorou záhony a hriadky nielen zbavíte buriny, ale ju rovno aj prekypríte.

Náš tip

Na kyprenie pôdy poslúži aj kultivátor. Poradíme vám, ako si vybrať.

Odstraňovače buriny s dlhou rukoväťou

Dlhá rukoväť je pohodlná, ak v záhrade pracuje vyšší človek alebo záhradkár a pestovateľ s bolesťami chrbta. Niektoré odstraňovače majú dokonca teleskopickú rukoväť. Radia sa sem aj elektrické a akumulátorové odstraňovače buriny.

Vytrhávač buriny – Vytrhávač je určený na ničenie burín, bodliakov i púpav bez použitia chémie. Dlhá rukoväť je praktická, k burine sa vôbec nemusíte zohýbať. Dlhé čeľuste z nerezovej ocele uchopia korene zo štyroch strán a vo väčšej hĺbke. Jednoduchým sťahovacím mechanizmom burinu vytrhnú a uvoľnia z pôdy.

Teplovzdušný odstraňovač buriny – Tento elektrický odstraňovač buriny je známy aj ako elektrický vypaľovač buriny alebo horák na burinu. Horúci vzduch ničí vnútorné bunkové štruktúry burín, čo spôsobuje ich uschnutie a odumretie počas 1-2 dní. Vypaľovač buriny má všestranné použitie a ochotne pomôže aj pri iných prácach okolo domu.

Najlepsi odtranovac buriny teplovzdusny

Čo zvážiť pri kúpe nástroja na odstránenie buriny

Pri výbere nástrojov na odstraňovanie buriny je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých vecí:

Dĺžka rukoväte a dĺžka čepele

Odstraňovač buriny nevyberajte hneď na prvú. Ten, ktorý funguje pre jeden štýl záhrady, nemusí vyhovovať starostlivosti o váš trávnik. Napríklad čerstvá burina nepotrebuje odstraňovač s dlhou rukoväťou ani vytrhávač buriny. Ak však na vašej záhrade je nejaká stará usadená burina, pravdepodobne budete musieť ísť hlbšie, aby ste odstránili celý koreňový systém a zastavili rast buriny.

Typ záhrady

Váš výber odstraňovača buriny ovplyvní aj typ záhrady. Jej rozloha, účel (ozdobný trávnik, kvetinové záhony, zeleninové hriadky a pod), vek, či je oplotená alebo otvorená a pod. Iný nástroj využijete na zelené trávnaté plochy, iný na odstránenie buriny okolo obrubníkov a možno budete potrebovať práve odstraňovač buriny z dlažby.

Náš tip

Kôlnička alebo záhradný domček? Pozrite sa na výhody záhradného domčeka, ktoré sme zhrnuli v našom sprievodcovi Ako vybrať záhradný domček.

Odolnosť a životnosť nástrojov

Toto je jeden z najdôležitejších faktorov. Určite nechcete, aby vám po prvom použití ostala v dlani rukoväť odstraňovača. Dôslední buďte aj pri výbere materiálu čepele. Dajte si poradiť od skúsených záhradníkov, čítajte recenzie, iba tak zistíte, či vám váš nový vytrhávač buriny poslúži aj budúcu sezónu.

Pohodlie pri práci

Ak trpíte bolesťami chrbta, určite oceníte dlhú teleskopickú rukoväť. Ak zas artritídou, zamerajte sa na materiál a tvar rukoväte. Určite by mala byť ergonomická, z kvalitného na dotyk príjemného materiálu. Môžete tiež zvážiť použitie nástrojov v stoji, ak váš fyzický stav neumožňuje dlhodobé kľačanie.

Sady a príslušenstvo

Niekedy sa oplatí prelúskať sa celou ponukou nástrojov na odstraňovanie buriny a starostlivosť o trávnik. Možno natrafíte na sadu nástrojov, ktorá sa oplatí. Všímajte si tiež príslušenstvo, ktoré je dodávané k odstraňovačom. Najmä teplovzdušné odstraňovače sa zvyknú dodávať s vymeniteľnými hubicami. Jednu tak môžete použiť na ničenie buriny, druhú napríklad na odstraňovanie starých náterov a tretiu na zapaľovanie grilu.

Zásady používania vytrhávača buriny

Hneď na začiatok si pripomeňme základné pravidlo: burinu vytrhávajte hneď, ako vykukne z hliny. Neodkladajte to! O to náročnejšie to bude neskôr.

Spoznajte narušiteľa! Typ buriny bude závisieť od regiónu, v ktorom sa nachádzate. Najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s väčšinou buriny, je určiť jej koreňový typ a na základe toho konať. Mnoho druhov burín bude rásť, aj keď vytrháte steblá a zrežete kvety, no pokiaľ celkom neodstránite ich koreňový systém, stále budete o krok pozadu.

Ak dlho nepršalo, večer pred dňom, kedy sa chystáte na burinu, zvlhčite pôdu. Obzvlášť prospešné je to vtedy, ak ide o burinu s dlhými koreňmi. Mäkšia pôda umožňuje oveľa ľahšie odstrániť celý koreňový systém. Pred prácou si nasaďte záhradnícke rukavice. Ak máte k dispozícii ručné náradie s krátkou rukoväťou, k odstráneniu buriny si kľaknite na ochrannú podložku, alebo použite nízku záhradnú stoličku.

Zapichnite hrot vypichovača alebo motyčky dostatočne hlboko do pôdy blízko koreňa buriny. Uvoľnite pôdu okolo koreňa. Druhou rukou uchopte hornú časť buriny. Zatlačte vypichovač smerom nadol a nadvihnite koreň. Potom burinu vytiahnite.

Skontrolujte, či v jame neostali nejaké zvyšky koreňa. Ak nejaké zbadáte, vykopte ich. Aj naoko neškodné zvyšky môžu začať klíčiť a vy si môžete celý proces o pár dní zopakovať. Vytrhanú burinu ihneď zlikvidujte. Majte poruke nejakú nádobu, do ktorej ju budete hádzať.

Náš tip

Burina síce nepatrí do kompostera, no na iný prírodný odpad je komposter perfektný. Prečo by ste burinu nemali dávať do kompostera, sa dočítate v našom článku Najlepšie kompostéry.

Ak bojujete s prerastenou burinou, ktorú nie je možné odstrániť bežným vykopávaním, použite teplovzdušný odstraňovač buriny. Elektrický vypaľovač buriny si však vyžaduje určité skúsenosti. Hlavne ho nepoužívajte na príliš suchom trávniku, aby neprišlo k jeho vznieteniu. Horúci vzduch zbaví steblá trávy aj koreň vody a vlahy, čím ju doslova udusí.

Ako zabrániť burine rásť

Hoci neexistuje spôsob, ktorý by vás zbavil buriny raz a navždy, je niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu spomaliť jej rast a zmenšiť jej dosah. Čo funguje?

 1. Ak nemusíte, nekopte – nadmerné kopanie aj tej časti záhona, ktorý vyzerá v poriadku, môže spôsobiť prebudenie „spiacich“ semien buriny. Prekopávaním, resp. kultivovaním pôdy pustíte k semenám buriny slnko, a tým spustite ich klíčenie.
 2. Mulčovanie – jednoduchý spôsob, ako zabrániť burine rásť. Ako mulč funguje napríklad kôra alebo drevená štiepka. Táto ochranná vrstva (udržujte 10 – 15 cm výstelky) burinu udusí. Rovnako dobre fungujú aj mulčovacie tkaniny alebo špeciálne plasty na to určené.
 3. Saďte tesne vedľa seba – ďalším spôsobom, ako zamedziť, aby slnko preniklo k semenám buriny, je nasadiť zeleninu alebo ozdobné kvety tesne vedľa seba. Takáto výsadba prirodzene vytvára tieň, čím sa znižuje možnosť klíčenia buriny.
 4. Nezabúdajte odstraňovať burinu – Ak sa vám ju nepodarilo zničiť spomínanými spôsobmi, preč s ňou. Zaobstarajte si správne záhradné náradie – ručné odstraňovače buriny alebo vytrhávače buriny s dlhou rukoväťou. Úprave trávnika, kvetinových záhonov, zeleninových hriadok, dlažby a pod. venujte pravidelnú starostlivosť.

Najlepsi odtranovac buriny vypichovac

Kde kúpiť odstraňovač buriny

Mechanické vytrhávače buriny aj teplovzdušné odstraňovače buriny nájdete u najväčšieho predajcu vybavenia do domu aj záhrady Alza.sk. Kvalitné nástroje renomovaných značiek majú aj tzv. žiacku knižku, do ktorej zákazníci vpisujú svoje hodnotenia a recenzie.

Odstraňovač buriny vám pomôže skultúrniť vašu záhradu aj trávnik tak, aby vám ju závidel aj váš sused. A práve e-shop Odsuseda.sk sa oplatí navštíviť, ak hľadáte teplovzdušné odstraňovače buriny, nože a vypichovače, motyčky či ochranu proti burine.

Najobľúbenejšie značky odstraňovačov burín

Odstraňovač buriny Fiskars

História spoločnosti nás zavedie až do severnej Európy. Založená bola v roku 1946 v mestečku, od ktorého si prepožičala svoj názov. Jedným z najznámejším výrobkov spoločnosti Fiskars sú aj dodnes obľúbené nožnice s plastovými rukoväťami oranžovej alebo čiernej farby, ktorých výroba začala v roku 1967. Svojich fanúšikov si získal aj horák buriny Fiskars alebo vytrhávač buriny.

Odstraňovač buriny Fiskars

Vytrhávač buriny Gardena

Nie nadarmo má tento výrobca vo svojom názve anglický výraz pre slovo „záhrada“. Gardena patrí medzi lídrov na trhu so záhradnou technikou, vybavením a náradím. Gardena odstraňovače a vytrhávače buriny sú vyrobené s ohľadom na kvalitu a dlhú životnosť.

Odstraňovač buriny Gardena

Vypichovač buriny Stocker

Taliani sa záhradám rozumejú. Dokazujú to aj kvalitným záhradným vybavením, ktoré vychádza z dielne talianskej spoločnosti Stocker. Podobne ako u výrobcu Gardena aj tu boli hlavným produktom kvalitné nožnice pre profesionálne použitie v sadoch a vinohradoch. V súčasnosti je ich ponuka záhradného náradia oveľa pestrejšia.

Vypichovač buriny Stocker

Cena odstraňovačov buriny

Nože a vypichovače do 20 €

V základnej cenovej kategórii nájdete jednoduché ručné náradie, ktoré vám poslúži najmä pri častom a pravidelnom odstraňovaní čerstvej buriny. Nože, vypichovače, motyčky, ak nehľadáte nič špeciálne, vystačíte si aj s pomôckami do 20 €.

Vytrhávače buriny od 21 do 50 €

Stojanové vytrhávače buriny, ktoré predpovedajú pohodlnú prácu v stoji, ale aj základné teplovzdušné horáky nájdete v strednej cenovej skupine.

Teplovzdušné odstraňovače buriny nad 50 €

Kvalitné a výkonné kúsky, ktoré je možné použiť aj na iné účely ako na odstraňovanie buriny, sú síce drahšie, no práca s nimi ide priam od ruky. V tejto skupine nájdete aj odstraňovače renomovaných značiek.

Najlepšie odstraňovače buriny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.6 (10 hlasov)

Autor

Eva Dedinská
Eva Dedinská

Svet okolo nás sa vyvíja. Dnes už neplatí to, čo včera. Fascinuje ma sledovať zmeny, snažím sa ich pochopiť a vyťažiť z nich to najlepšie. Aj preto píšem na túto stránku, porovnávam a analyzujem. Venujem sa tiež písaniu románov pre ženy. Navyše som hrdá Oravčanka, milujem hory, preto mojou najväčšou záľubou okrem písania je chalupárčenie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár