Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Starostlivosť o telo

Najlepšie konopné proteíny 2024 – Porovnanie a tipy

Konopný proteín v práškovej forme sa stal neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. S narastajúcou popularitou tohto doplnku výživy sa však na trhu objavuje stále viac produktov, čo môže spotrebiteľov zmiasť a sťažiť im výber. Jedným z najlepších produktov, ktorý odporúčame, je Zelená Země konopný proteín, keďže vyniká svojím prírodným zložením a vysokou biologickou hodnotou.

Pre náročnejších

Konopný proteín so sviežou chuťou kokosu a ananásu s vysoko kvalitnou bielkovinou.

Výborný pomer cena/kvalita

Proteínové zmesi zložené výhradne z organických zložiek – konope, slnečnica a tekvica.

Najlepší lacný

Komplexný proteínový koncentrát vyrábaný pod ochrannou známkou CANAH.

Najlepšie konopné proteíny

Konopný proteín je medzi rastlinnými proteínmi zaujímavý tým, že obsahuje celé spektrum 23 aminokyselín, vrátane 8 esenciálnych, ktoré sú úplne nevyhnutné pre telo. Ďalšou prednosťou tohto proteínu je vysoký obsah mastných kyselín omega 3, 6 a 9. Tieto kyseliny, napr. kyselina linolová a kyselina linolenová sú nevyhnutné pre výmenu elektrických impulzov v tkanivách.

Konopný proteín je vyrábaný rozomletím konopných semienok rastliny Cannabis sativa. Konope je výborným zdrojom bielkovín vysokej biologickej kvality. Tradične sú tieto proteíny veľmi obľúbené medzi vegánmi.

Poradie nasledujúcich troch výrobkov, ktoré sme vybrali, je len orientačné. Všetky produkty sú porovnateľne kvalitné. Číslo 1 teda nezanemená, že ide o najlepší produkt a podobne…

Recenzia: Zelená Země konopný proteín – s príchuťou kokosu a ananásu

najlepší konopný proteín Zelená Země Pre náročných

Druh: konopný proteín | Obsah bielkovín: 45 % | Forma: práškové | Hmotnosť: 1 000 g | Približná cena: 28 €

Klady
 • Bezlepkový proteín
 • Obsahuje všetky nenasýtené mastné kyseliny omega
 • Bohatý zdroj vitamínov
Zápory
 • Nižší pomer bielkovín

Zelená Země konopný proteín s osviežujúcou príchuťou kokosu a ananásu je považovaný za jednu z najkvalitnejších rastlinných bielkovín, ktoré sú dnes dostupné na trhu. Tento proteín je zaradený medzi superpotraviny vďaka svojmu vysokému obsahu bielkovín, ktorý tvorí až 45% jeho zloženia.

Jednou z najvýznamnejších vlastností konopného proteínu je jeho obsah všetkých 23 aminokyselín, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode. Tento jedinečný proteín obsahuje aj 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré ľudské telo nedokáže samo produkovať, a preto ich musí získavať z potravy. Okrem toho ponúka vyvážený pomer nenasýtených mastných kyselín omega-3, omega-6 a omega-9, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu.

Konopný proteín je veľmi dobre stráviteľný a vstrebateľný, čo ho robí ideálnym pre ľudí s citlivým tráviacim systémom alebo intoleranciou na lepok a laktózu. Vysoká biologická hodnota tohto proteínu znamená, že telo ho dokáže efektívne využiť na budovanie a obnovu svalov.

Recenzia: Lifefood Raw Protein – konopný proteín s hodnotnými enzýmami

najlepšie konopné proteíny Lifefood Raw Protein 450 g Zlatý stred

 

Druh: komplexná proteínová zmes | Obsah bielkovín: 43 % | Hmotnosť: 450 g | Približná cena: 29 €

Klady
 • Bielkoviny z rôznych zdrojov
 • Dobrá kvalita
 • Účinné zloženie
Zápory
 • Vyššia cena
 • Nižší pomer bielkovín

Komplexná proteínová zmes Lifefood Raw Protein 450 g nie je iba proteínom. Bielkovín totiž obsahuje len 43 %, no vynahrádza to svojim zložením.

Bielkoviny pochádzajú z viacerých zdrojov, akými sú konope, slnečnica a tekvica. Zaujímavé je pridanie šťavy z mladého jačmeňa, ktorý dodáva do zmesi hodnotné enzýmy a koreňa rastliny maca, ktorá je notoricky známa pre svoje telo posilňujúce vlastnosti (maca peruánska je známa liečivá rastlina a tzv. superfood).

Recenzia: Vegan Fitness 100% Raw konopný proteín – bez pridaných konzervantov

Lacný základ

Druh: konopný proteín | Obsah bielkovín: 50 % | Forma: práškové | Hmotnosť: 1 000 g | Približná cena: 15 €

Klady
 • Vegánsky proteín
 • Vyrábaný pod ochrannou známkou CANAH
 • Bez pridaných konzervantov
Zápory
 • Bez príchute

Vegan Fitness 100% Raw konopný Protein je výnimočný produkt, ktorý predstavuje komplexný proteínový koncentrát vyrobený z európskych konopných semienok a distribuovaný pod ochrannou známkou CANAH. Tento produkt je dôkladne navrhnutý tak, aby poskytoval vyvážený obsah bielkovín, vlákniny a nenasýtených mastných kyselín omega-3, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie.

Jeho výroba sa uskutočňuje za studena, čo znamená, že sa nepoužívajú žiadne chemické látky, a tým sa zabezpečuje kvalita RAW. To znamená, že bielkoviny v ňom nie sú tepelne ani chemicky denaturované, čo umožňuje zachovanie ich výživových hodnôt a prospešných vlastností. Produkt je navyše 100% RAW a neobsahuje žiadne geneticky modifikované organizmy (GMO), čím je vhodný pre vegánov a tých, ktorí preferujú prírodný spôsob života.

Najpredávanejšie proteíny podľa Heureky

Ako si vybrať ten správny proteín

V dnešnej dobe nie je práve jednoduché vybrať ten správny proteín. Tým skôr, ak si v tomto smere nováčik. V tomto článku vám teda poradíme, ako vybrať vhodný druh proteínu pre určitý cieľ. Dozviete sa, aké druhy proteínu existujú, ako sa vyrábajú a kedy má konkrétny proteín zmysel.

Výrobcovia sa často predháňajú, snažia sa výrobnú cenu proteínu stlačiť čo najviac dole na úkor celkovej kvality výrobku. Preto je v tomto prípade mimoriadne dôležité sústrediť sa na čítanie etikety, ktorá nám prezradí zloženie proteínu a zvolený pomer surovín.

Najprv sa zaujímame o poradí surovín, z ktorých je proteín vyrobený. Najväčšie zastúpenie v proteíne má surovina, ktorá je uvedená na prvom mieste. Ak teda kupujete konopný proteín, mal by sa na prvom mieste objaviť zložka z konope. Ak pri zvolenom konopnom proteíne má najväčšie zastúpenie sójový izolát alebo dokonca hydrolyzovaný kolagén, je to treba brať ako varovné znamenie a jasný dôkaz toho, že výrobca sa snažil ušetriť na surovinách.

Pre zhrnutie: poradie surovín, obsah bielkoviny P / CAL, typy bielkoviny, sladidlo najlepšie sukralózu, stéviu. Vždy skontrolujte, či nebol proteín dosladený pridaným cukrom alebo aspartamom. V takom prípade zvoľte radšej inú variantu.

Ďalej je potrebné dávať si pozor na extra obohacujúce suroviny, ktoré sú pre telo väčšinou užitočné, ale platíme si ich za cenu gramov bielkovín. Často sa jedná o pridané aminokyseliny a kreatíny (glycín, glutamín, taurín alebo kreatín monohydrát). Ak si prajete niektoré suroviny na viac, nakupujte ich radšej zvlášť. Budete tak mať presný prehľad, koľko daných surovín prijímate.

najlepšie konopné proteiny prasok a semiacka

Proteín (bielkovina)

Proteín nielenže patrí medzi základné makroživiny spoločne so sacharidmi a tukmi, ale je tiež základnou stavebnou látkou ľudského tela. Proteíny sú obsiahnuté v každom tkanive ľudského tela – krvné bunky, šľachy, orgány, kosti, väzy a mnoho enzýmov a hormónov má proteínový charakter.

Pri nedostatočnom dennom príjme bielkovín a fyzickej aktivite sa svaly v ľudskom tele nemôžu plne regenerovať a rast, ale môžu sa dokonca ďalej rozkladať. Najvhodnejšie časy konzumácie proteínu sú po prebudení (raňajky) a po fyzickej aktivite.

Proteín je doplnok stravy. Slúži nám na doplnenie bielkovín z pevnej stravy. Bohužiaľ sa veľmi často stretávame s ľuďmi, ktorí svoj denný príjem bielkovín stavajú na proteínových doplnkoch a nemajú zvládnutú bežnú stravu počas dňa, čo je veľká chyba.

Druhy proteínov, pomer bielkovín a ich využitie

Je konopný proteín naozaj tá správna voľba pre vás? Jediný spôsob, ako to zistiť, je poznať špecifiká a vlastnosti ostatných druhov proteínov na trhu a porovnať ich.

Aké proteíny nájdeme na trhu? Najznámejší proteín je v zastúpení srvátkového proteínu (Whey), ktorý ďalej delíme podľa druhu výroby. Ďalej sú na trhu obľúbené hovädzie proteíny a v neposlednom rade aj sójovékonopné proteíny.

Konopný proteín

Hviezda nášho článku, konopný proteín, sa vyrába s výliskov, čo je druhotný produkt pri lisovaní semien konope. Tieto výlisky sa melú a vzniká celozrnná konopná múka, ktorá je následne preosiata na site, čím sa získa najjemnejšia časť konopného semienka, konopný proteín.

Proteín je vhodný pre vegánov a vegetariánov, pre doplnenie bielkoviny a vitamínov skupiny B. Obsahuje vysoké množstvo vlákniny a minerálov. Obsahuje vysoké spektrum aminokyselín. Vhodný je tiež pre deti a dojčiace ženy (po konzultácii s lekárom).

Ak sa rozhodnete siahnuť po tomto proteíne, vyberajte podľa aminokyselinového spektra a úrovne spracovania. Zaujímavé je, že na tieto proteíny nie sú známe žiadne alergické reakcie.

Klady
 • ľahko stráviteľný
 • Bez laktózy a lepku
 • Vysoká vstrebateľnosť
 • Bez alergénov
 • Obsahuje esenciálne mastné kyseliny
Zápory
 • Veľmi zlá chuť
 • Neplnohodnotné aminospektrum

najlepšie konopné proteiny prasok

WPC (whey protein concentrate)

WPC je najzákladnejšie zo srvátkových proteínov. Tento proteín je vhodný pre začiatočníkov i pre bežných športovcov. Pomôže vám doplniť príjem bielkovín prijateľnou formou, skvele chutí a príjemná je aj jeho dobrá cenová dostupnosť.

Výroba WPC proteínu je pre výrobcov pomerne lacná. Vyrába sa zo sladkej mliečnej srvátky na základe iónovej výmeny (bielkoviny získavané z východiskovej suroviny na základe ich elektrických nábojov). Srvátka je koncentrovaná za účelom odstránenia tukov, laktózy a iných nežiaducich častíc.

Nevýhodou tohto procesu je použitie chemických látok (hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková), ktoré poškodzujú látky proteínu výhodné pre ľudský organizmus. Vhodný je skôr do objemového obdobia, má vyšší obsah mliečneho tuku a laktózy.

Dávkovanie: po prebudení 1 porcia (25-30g) a 1 porcia po tréningu, záleží na dennom príjme bielkovín z pevnej stravy človeka za daným cieľom.

Klady
 • Dobrý zdroj bielkovín z ekonomického hľadiska – cena
 • Pomerne rýchla absorpcia
 • Dobre chutí
Zápory
 • Menší obsah bielkoviny
 • Obsahuje väčšie množstvo tuku, cukrov (laktózy)
 • Možné zažívacie ťažkosti pri nadmernej konzumácii

CFM proteín (cross flow microfiltration)

Bielkovinovú zložku tvorí len srvátkový koncentrát vyrobený nechemickou metódou CFM – mikrofiltrácie skríženým tokom cez keramické filtre. Táto technológia umožní zachovať vysokú prirodzenú biologickú hodnotu výstupnej suroviny. Pre ešte lepšiu stráviteľnosť výrobcovia používajú enzým laktázu, ktorý je nastavený pre štiepenie zvyškového obsahu laktózy. CFM proteín je vhodný do objemovej, udržiavacej fázy ako zdroj bielkovín počas dňa.

Dávkovanie: závisí od telesnej hmotnosti, aktivity, cieľa a zloženia stravy každého športovca. Všeobecne platí: 1-2 odmerky (30g) 2× denne, po prebudení a po tréningu, ale aj ako olovrant medzi hlavnými jedlami.

Klady
 • Výborná stráviteľnosť (pridanie enzýmov)
 • Rýchla absorpcia
 • Vysoký obsah BCAA (rozvetvených aminokyselín)
 • Vysoký obsah proteínu cca 22g v 1 dávke (30g)
 • Nízky obsah laktózy a tukov
 • Výborná chuť
Zápory
 • Vyššia cena

Srvátkový hydrolyzát (Hydro)

Srvátkový hydrolyzát je medzi proteínmi najkvalitnejší, jedná sa o 100 % čistý srvátkový proteín.

Tento proteín je upravený enzymatickou hydrolýzou, ktorá zaisťuje maximálny efekt a vstrebateľnosť. Jedná sa vlastne o ďalšie spracovanie izolátu. Enzymaticky sa naštiepia dlhé reťazce srvátkových proteínov, ktoré sú potom pre náš organizmus lepšie vstrebateľné.

Táto výrobná technológia je pre výrobcov pomerne nákladná, preto je pri hydrolyzáte vyššia cena. Pozor, stupeň hydrolýzy sa môže líšiť, tento údaj býva uvedený na prednej strane etikety. Pri názve si môžeme všimnúť: DH5, DH12 a DH 32 a u tejto hydrolýzy je chuť pomerne zlá (horká). Čím vyššia je hydrolýza proteínu, tým menšie častice proteínu nám zostanú. Stručne, čím menšie, tým lepšie vstrebateľné. Vhodný je do redukčných diét a rysovacích fáz.

konopne proteiny s vodou

Dávkovanie: po prebudení 1 dávka (30g), ihneď po tréningu 1 dávka (30g).

Klady
 • Vysoký obsah proteínu
 • Najrýchlejšia absorpcia
 • Najlepšia stráviteľnosť
 • Vysoký obsah BCAA
 • Vhodné do diéty
Zápory
 • Vysoká cena
 • Zlá chuť (u vyššej hydrolýzy)

Srvátkový izolát (WPI)

Srvátkový izolát je vyrobený zo srvátkového bielkovinového izolátu starostlivým a intenzívnym filtračným čistením za studena. Tento postup výroby dodáva produktu oveľa menší obsah tuku a sacharidov ako bežný koncentrát (dá sa povedať, že je takmer bez tuku a sacharidov). Stráviteľnosť bielkovín vztiahnutá na aminokyseliny je takmer 100%. Veľmi vhodný proteín do nízkosacharidových a redukčných diét.

Dávkovanie: po prebudení 1 odmerka (30g), po tréningu 1 odmerka (30g). Proteín je tiež možné užívať kedykoľvek počas dňa a pred spaním, opäť záleží na bežnej strave a konkrétnym cieľmi športovcov.

Klady
 • Vysoká stráviteľnosť
 • Vysoký obsah bielkoviny, 26g (v 28g odmerke)
 • Takmer bez cukru a tuku, (0,3 g na odmerku)
 • Najvyššie množstvo BCAA
 • Dobrá chuť
 • Vhodný do diét
Zápory
 • Vysoká cena

Micelar Casein

Micelar Casein je kvalitný zdroj bielkoviny obsiahnutej v mlieku s dlhodobým uvoľňovaním aminokyselín. Často je označovaný ako „nočný proteín”. V rámci športovej výživy ponúka výrobcovia vysokú kvalitu, vzhľadom na minimálnu denaturáciu (strata funkcie bielkovín spôsobená vysokou teplotou, mechanickým pôsobením napr. šľahaním alebo pôsobením chemikálií).

najlepšie konopné proteiny kolace

Stručná výroba micelárneho kazeínu: pasterizované mlieko – mikrofiltrácia-utrafiltrácia – výsledok bioaktívny koncentrát mliečnej bielkoviny s obsahom 80-100% micelárneho kazeínu. Vhodný je pri dlhej pauze medzi jedlami, uvoľňuje sa až 8 hodín (cestovanie, škola, spánok…)

Dávkovanie: 1 odmerka (30g) na noc, počas dňa pri dlhej pauze medzi jedlami 4 až 8 hodín.

Klady
 • Zasýtia na dlhú dobu
 • Kvalitná bielkovina
 • Dlhodobé uvoľňovanie (až 8 hodín)
 • Obsahuje veľa vápnika a glutamínu
Zápory
 • Pomerne vysoká cena suroviny
 • Môže spôsobiť zažívacie problémy
 • Hustá konzistencia

Hovädzie proteíny (Beef proteín)

Hydrolyzovaný hovädzí izolát. Hovädzie proteíny sa vyrábajú pomerne zložitým procesom. Za použitia optimálneho tlaku a vysokej teploty dosiahne výrobcovia požadovanú hydrolýzu. Potom nasleduje sušenie a rozprašovanie za pomocou horúceho vzduchu. Vďaka tejto hydrolýze má proteín dobrú stráviteľnosť a využiteľnosť v organizme.

Verejnosť je voči tomuto proteínu skeptická z dôvodu, že na jeho výrobu sa používajú hovädzie kopytá, kosti a pod. Hlavným zdrojom bielkoviny je teda predražený kolagén.

Ceny za proteín vyrobený z hovädzieho mäsa nepoteší a športovcovi ani neposkytne oveľa väčšie výhody ako srvátkový proteín. Nenechajte sa zmiasť tým, že obsahuje hydrolyzovaný hovädzí proteín alebo izolovaný hovädzí hydrolyzát pod. Vždy ide o hydrolyzovaný kolagén.

Na druhú stranu je tento proteín dobrou alternatívou pre vytrvalostných športovcov (atletika, futbal, hokej, hádzaná, rugby atď.), Pretože obsahuje aminokyseliny, ktoré majú vplyv na regeneráciu kĺbov a pohybového aparátu. Vhodný je aj pre ľudí s alergiou alebo intoleranciou na srvátku, laktózu

Náš tip

Vyskúšajte aj proteínové tyčinky – prinášame ich porovnanie a tipy ako si vybrať.

Dávkovanie: 1 odmerka (30g) po prebudení, 1 odmerka (30g) po tréningu.

Klady
 • Vysoké množstvo bielkovín 27g (v 30g)
 • Takmer bez tuku a cukrov
 • Vysoký obsah aminokyselín
 • Bez laktózy
 • Cenovo prijateľný
Zápory
 • Horšia rozpustnosť a penivosť
 • Hydrolyzovaný kolagén ako zdroj bielkoviny

Sójový proteín (Soy proteín isolate)

Sójový proteín sa vyrába extrakciou sójovej múky, následne sa vyzráža, dôkladne umyje a usuší. Tento proces je veľmi lacný a cena preto býva pomerne nízka.

Proteín je bohatý na rozvetvené aminokyseliny, glutamín a arginín. Obsahuje fytoestrogény daidzein a genistein, ktoré majú estrogénové účinky. Estrogén (ženský pohlavný hormón) nie je z dlhodobého hľadiska vhodný pre mužov z dôvodu prijímania fytoestrogénov, ktoré na seba viažu estrogénové receptory (prijímanie ženského pohlavného hormónu), hrozilo by riziko vzniku gynekomastie (zväčšenie prsných žliaz u mužov). Vhodný do bezlepkovej diéty, pre alergikov – neobsahuje laktózu.

Klady
 • Nízka cena
 • Vysoké množstvo BCAA, glutamínu a arginínu
 • Sója znižuje riziko infarktu
 • Zvyšuje vnútornú hladinu produkcie tyroxínu
Zápory
 • Zlá rozpustnosť
 • Obsahuje estrogény
 • Zlá chuť
 • Neplnohodnotné aminospektrum
 • Riziko plesní (aflatoxínov)

Vegan proteín

Vegan proteín je vyrábaný prevažne zo špeciálnej odrody hrachu siateho (Pisum Sativum). K extrakcii bielkoviny sa používa voda bez použitia chemických prísad. Po následnom sušení vzniká instantný prášok. U tohto proteínu je vysoká stráviteľnosť a plnohodnotné aminospektrum rovnaké ako u srvátkového proteínu.

Vhodný je pre bezlepkové diéty, vegánov a vegetariánov. Neobsahuje laktózu, užívať ho môžu teda aj alergici a ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu.

Klady
 • Plnohodnotné aminospektrum vrátane esenciálnych
 • Neobsahuje sóju, alergény
 • Porovnateľné parametre sa srvátkovým proteínom
 • Vysoká stráviteľnosť
Zápory
 • Vysoká hustota
 • Horšia rozpustnosť
 • Zlá chuť

Viaczložkový proteín

Viaczložkový proteín je komplex vyššie zmieňovaných zdrojov proteínov. Môže obsahovať 2 zdroje proteínov alebo pokojne všetky. Výhodou takýchto proteínov je komplexnosť. Dajú sa využiť kedykoľvek v priebehu dňa, po tréningu alebo na noc. Tento proteín zvolíme v prípade, že si nemôžeme dovoliť viac druhov proteínov napr. CFM a micelárny kazeín.

Klady
 • Komplexnosť zdrojov bielkovín
 • Cenovo dostupné
Zápory
 • Horšia rozpustnosť
 • Nevhodné pre alergikov

Najpredávanejšie proteíny podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte článok

Celkové hodnotenie: 4.4 (57 hlasov)

Autor

Tomáš Hajduk
Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár