Najlepšie konopné proteíny – tipy pre rok 2018

Proteín v práškovej forme je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Veď čím by ste nahradili proteínový nápoj po tréningu? So stúpajúcou obľúbenosťou tohto doplnku výživy stúpa aj množstvo dostupných produktov na trhu.

V súčasnosti je trh doslova zahltený množstvom rôznych proteínov, v ktorom sa môže neinformovaný človek vyslovene stratiť. Práve kvôli tomuto vznikol tento článok, ktorý má zákazníkovi pomôcť nájsť ten správny proteín pre svoje potreby.

Predstavíme vám niekoľko najlepších  konopných proteínov na trhu a v druhej časti článku stručne charakterizujeme jednotlivé druhy proteínov, ktoré sú na trhu ponúkané.

Najlepšie konopné proteíny

#ObrázokNázov

Vlastnosti

Hodnotenie podľa Heureky

Približná cena

1

Good Hemp Protein Natural RAW 2500 g

Good Hemp Protein Natural

Obsah bielkovín: 47 %

En. hodnota: 111 kcal

Hmotnosť: 2 500 g

Výrobca: Good Hemp 

97 %

66 €

Porovnat ceny >>

2

Lifefood Raw Protein 450 g

Lifefood Raw Protein

Obsah bielkovín: 43 %

En. hodnota: 350 kcal

Hmotnosť: 450 g

Výrobca: Lifefood

nehodnoceno

23 €

Porovnat ceny >>

3

Vieste Konopný proteín 100% bio 500 g

Vieste Konopný proteín

Obsah bielkovín: 49 %

En. hodnota: 215 kcal

Hmotnosť: 500 g

Výrobca: Vieste group

nehodnoceno

14 €

Porovnat ceny >>

Konopný proteín je medzi rastlinnými proteínmi zaujímavý tým, že obsahuje celé spektrum 23 aminokyselín, vrátane 8 esenciálnych, ktoré sú úplne nevyhnutné pre telo. Ďalšou prednosťou tohto proteínu je vysoký obsah mastných kyselín omega 3, 6 a 9. Tieto kyseliny, napr. kyselina linolová a kyselina linolenová sú nevyhnutné pre výmenu elektrických impulzov v tkanivách.

Konopný proteín je vyrábaný rozomletím konopných semienok rastliny Cannabis sativa. Konope je výborným zdrojom bielkovín vysokej biologickej kvality. Tradične sú tieto proteíny veľmi obľúbené medzi vegánmi.

Poradie nasledujúcich troch výrobkov, ktoré sme vybrali, je len orientačné. Všetky produkty sú porovnateľne kvalitné. Číslo 1 teda nezanemená, že ide o najlepší produkt a podobne…

Recenzia: Good Hemp Protein Natural RAW

Druh: konopný proteín | Obsah bielkovín: 47 % | Hmotnosť: 2 500 g  | Približná cena: 66 €

KLADY:
 • Dobrá kvalita
 • Veľké balenie
 • Dobrý pomer nenasýtených mastných kyselín a vlákniny

ZÁPORY:
 • Nižší pomer bielkovín

Good Hemp Protein Natural RAW 2500 g je „raw“ proteín, ktorý bol vyrobený izoláciou bielkovín za studena. Výrobok má na svedomí spoločnosť Braham & Murray britského pôvodu. Na výrobu proteínu boli použité konopné semienka taktiež britského pôvodu.

Obsah bielkoviny v proteíne je 47 % sa javí ako optimálna hodnota pre zachovanie dobrého pomeru nenasýtených mastných kyselín, vlákniny a ďalších zložiek v obsahu. Tento výrobok spĺňa všetky požiadavky na to, aby mohol byť označovaný ako vegan alebo kosher.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Lifefood Raw Protein

Druh: komplexná proteínová zmes | Obsah bielkovín: 43 % | Hmotnosť: 450 g  | Približná cena: 23 €

KLADY:
 • Bielkoviny z rôznych zdrojov
 • Dobrá kvalita
 • Účinné zloženie

ZÁPORY:
 • Vyššia cena
 • Nižší pomer bielkovín

Komplexná proteínová zmes Lifefood Raw Protein 450 g nie je iba proteínom. Bielkovín totiž obsahuje len 43 %, no vynahrádza to svojim zložením.

Bielkoviny pochádzajú z viacerých zdrojov, akými sú konope, slnečnica a tekvica. Zaujímavé je pridanie šťavy z mladého jačmeňa, ktorý dodáva do zmesi hodnotné enzýmy a koreňa rastliny maca, ktorá je notoricky známa pre svoje telo posilňujúce vlastnosti (maca peruánska je známa liečivá rastlina a tzv. superfood).

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Vieste Konopný proteín

Druh: konopný proteín | Obsah bielkovín: 49 % | Hmotnosť: 500 g  | Približná cena: 14 €

KLADY:
 • Priaznivá cena
 • Čistý konopný proteín
 • Vysoká kvalita

ZÁPORY:
 • Bez príchute

Čistý konopný proteín od spoločnosti Vieste group, ktorá sa vyznačuje dôrazom na vysokú kvalitu, prírodné zloženie a rozumnú cenu. Presne taký je aj konopný proteín tejto firmy, kvalitný, so 100 % prírodným zložením, bez zbytočných syntetických látok a za rozumnú cenu.

Tento proteín si musíte vychutnať bez príchute. Pripravte sa preto na typickú orieškovú chuť konopného proteínu.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie proteíny podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako si vybrať ten správny proteín

V dnešnej dobe nie je práve jednoduché vybrať ten správny proteín. Tým skôr, ak si v tomto smere nováčik. V tomto článku vám teda poradíme, ako vybrať vhodný druh proteínu pre určitý cieľ. Dozviete sa, aké druhy proteínu existujú, ako sa vyrábajú a kedy má konkrétny proteín zmysel.

Výrobcovia sa často predháňajú, snažia sa výrobnú cenu proteínu stlačiť čo najviac dole na úkor celkovej kvality výrobku. Preto je v tomto prípade mimoriadne dôležité sústrediť sa na čítanie etikety, ktorá nám prezradí zloženie proteínu a zvolený pomer surovín.

Najprv sa zaujímame o poradí surovín, z ktorých je proteín vyrobený. Najväčšie zastúpenie v proteíne má surovina, ktorá je uvedená na prvom mieste. Ak teda kupujete konopný proteín, mal by sa na prvom mieste objaviť zložka z konope. Ak pri zvolenom konopnom proteíne má najväčšie zastúpenie sójový izolát alebo dokonca hydrolyzovaný kolagén, je to treba brať ako varovné znamenie a jasný dôkaz toho, že výrobca sa snažil ušetriť na surovinách.

Pre zhrnutie: poradie surovín, obsah bielkoviny P / CAL, typy bielkoviny, sladidlo najlepšie sukralózu, stéviu. Vždy skontrolujte, či nebol proteín dosladený pridaným cukrom alebo aspartamom. V takom prípade zvoľte radšej inú variantu.

Ďalej je potrebné dávať si pozor na extra obohacujúce suroviny, ktoré sú pre telo väčšinou užitočné, ale platíme si ich za cenu gramov bielkovín. Často sa jedná o pridané aminokyseliny a kreatíny (glycín, glutamín, taurín alebo kreatín monohydrát). Ak si prajete niektoré suroviny na viac, nakupujte ich radšej zvlášť. Budete tak mať presný prehľad, koľko daných surovín prijímate.

Proteín (bielkovina)

Proteín nielenže patrí medzi základné makroživiny spoločne so sacharidmi a tukmi, ale je tiež základnou stavebnou látkou ľudského tela. Proteíny sú obsiahnuté v každom tkanive ľudského tela – krvné bunky, šľachy, orgány, kosti, väzy a mnoho  enzýmov a hormónov má proteínový charakter.

Pri nedostatočnom dennom príjme bielkovín a fyzickej aktivite sa svaly v ľudskom tele nemôžu plne regenerovať a rast, ale môžu sa dokonca ďalej rozkladať. Najvhodnejšie časy konzumácie proteínu sú po prebudení (raňajky) a po fyzickej aktivite.

Proteín je doplnok stravy.  Slúži nám na doplnenie bielkovín z pevnej stravy. Bohužiaľ sa veľmi často stretávame s ľuďmi, ktorí svoj denný príjem bielkovín stavajú na proteínových doplnkoch a nemajú zvládnutú bežnú stravu počas dňa, čo je veľká chyba.

Druhy proteínov, pomer bielkovín a ich využitie

Je konopný proteín naozaj tá správna voľba pre vás? Jediný spôsob, ako to zistiť, je poznať špecifiká a vlastnosti ostatných druhov proteínov na trhu a porovnať ich.

Aké proteíny nájdeme na trhu? Najznámejší proteín je v zastúpení srvátkového proteínu (Whey), ktorý ďalej delíme podľa druhu výroby. Ďalej sú na trhu obľúbené hovädzie proteíny a v neposlednom rade aj sójovékonopné proteíny.

Konopný proteín

Hviezda nášho článku, konopný proteín, sa vyrába s výliskov, čo je druhotný produkt pri lisovaní semien konope. Tieto výlisky sa melú a vzniká celozrnná konopná múka, ktorá je následne preosiata na site, čím sa získa najjemnejšia časť konopného semienka, konopný proteín.

Proteín je vhodný pre vegánov a vegetariánov, pre doplnenie bielkoviny a vitamínov skupiny B. Obsahuje vysoké množstvo vlákniny a minerálov. Obsahuje vysoké spektrum aminokyselín. Vhodný je tiež pre deti a dojčiace ženy (po konzultácii s lekárom).

Ak sa rozhodnete siahnuť po tomto proteíne, vyberajte podľa aminokyselinového spektra a úrovne spracovania. Zaujímavé je, že na tieto proteíny nie sú známe žiadne alergické reakcie.

KLADY:
 • ľahko stráviteľný
 • Bez laktózy a lepku
 • Vysoká vstrebateľnosť
 • Bez alergénov
 • Obsahuje esenciálne mastné kyseliny

ZÁPORY:
 • Veľmi zlá chuť
 • Neplnohodnotné aminospektrum

WPC (whey protein concentrate)

WPC je najzákladnejšie zo srvátkových proteínov. Tento proteín je vhodný pre začiatočníkov i pre bežných športovcov. Pomôže vám doplniť príjem bielkovín prijateľnou formou, skvele chutí a príjemná je aj jeho dobrá cenová dostupnosť.

Výroba WPC proteínu je pre výrobcov pomerne lacná. Vyrába sa zo sladkej mliečnej srvátky na základe iónovej výmeny (bielkoviny získavané z východiskovej suroviny na základe ich elektrických nábojov). Srvátka je koncentrovaná za účelom odstránenia tukov, laktózy a iných nežiaducich častíc.

Nevýhodou tohto procesu je použitie chemických látok (hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková), ktoré poškodzujú látky proteínu výhodné pre ľudský organizmus. Vhodný je skôr do objemového obdobia, má vyšší obsah mliečneho tuku a laktózy.

Dávkovanie: po prebudení 1 porcia (25-30g) a 1 porcia po tréningu, záleží na dennom príjme bielkovín z pevnej stravy človeka za daným cieľom.

KLADY:
 • Dobrý zdroj bielkovín z ekonomického hľadiska – cena
 • Pomerne rýchla absorpcia
 • Dobre chutí

ZÁPORY:
 • Menší obsah bielkoviny
 • Obsahuje väčšie množstvo tuku, cukrov (laktózy)
 • Možné zažívacie ťažkosti pri nadmernej konzumácii

CFM proteín (cross flow microfiltration)

Bielkovinovú zložku tvorí len srvátkový koncentrát vyrobený nechemickou metódou CFM – mikrofiltrácie skríženým tokom cez keramické filtre. Táto technológia umožní zachovať vysokú prirodzenú biologickú hodnotu výstupnej suroviny. Pre ešte lepšiu stráviteľnosť výrobcovia používajú enzým laktázu, ktorý je nastavený pre štiepenie zvyškového obsahu laktózy. CFM proteín je vhodný do objemovej, udržiavacej fázy ako zdroj bielkovín počas dňa.

Dávkovanie: závisí od telesnej hmotnosti, aktivity, cieľa a zloženia stravy každého športovca. Všeobecne platí: 1-2 odmerky (30g) 2× denne, po prebudení a po tréningu, ale aj ako olovrant medzi hlavnými jedlami.

KLADY:
 • Výborná stráviteľnosť (pridanie enzýmov)
 • Rýchla absorpcia
 • Vysoký obsah BCAA (rozvetvených aminokyselín)
 • Vysoký obsah proteínu cca 22g v 1 dávke (30g)
 • Nízky obsah laktózy a tukov
 • Výborná chuť

ZÁPORY:
 • Vyššia cena

Srvátkový hydrolyzát (Hydro)

Srvátkový hydrolyzát je medzi proteínmi najkvalitnejší, jedná sa o 100 % čistý srvátkový proteín.

Tento proteín je upravený enzymatickou hydrolýzou, ktorá zaisťuje maximálny efekt a vstrebateľnosť. Jedná sa vlastne o ďalšie spracovanie izolátu. Enzymaticky sa naštiepia dlhé reťazce srvátkových proteínov, ktoré sú potom pre náš organizmus lepšie vstrebateľné.

Táto výrobná technológia je pre výrobcov pomerne nákladná, preto je pri hydrolyzáte vyššia cena. Pozor, stupeň hydrolýzy sa môže líšiť, tento údaj býva uvedený na prednej strane etikety. Pri názve si môžeme všimnúť: DH5, DH12 a DH 32 a u tejto hydrolýzy je chuť pomerne zlá (horká). Čím vyššia je hydrolýza proteínu, tým menšie častice proteínu nám zostanú. Stručne, čím menšie, tým lepšie vstrebateľné. Vhodný je do redukčných diét a rysovacích fáz.

Dávkovanie: po prebudení 1 dávka (30g), ihneď po tréningu 1 dávka (30g).

KLADY:
 • Vysoký obsah proteínu
 • Najrýchlejšia absorpcia
 • Najlepšia stráviteľnosť
 • Vysoký obsah BCAA
 • Vhodné do diéty

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Zlá chuť (u vyššej hydrolýzy)

Srvátkový izolát (WPI)

Srvátkový izolát je vyrobený zo srvátkového bielkovinového izolátu starostlivým a intenzívnym filtračným čistením za studena. Tento postup výroby dodáva produktu oveľa menší obsah tuku a sacharidov ako bežný koncentrát (dá sa povedať, že je takmer bez tuku a sacharidov). Stráviteľnosť bielkovín vztiahnutá na aminokyseliny je takmer 100%. Veľmi vhodný proteín do nízkosacharidových a redukčných diét.

Dávkovanie: po prebudení 1 odmerka (30g), po tréningu 1 odmerka (30g). Proteín je tiež možné užívať kedykoľvek počas dňa a pred spaním, opäť záleží na bežnej strave a konkrétnym cieľmi športovcov.

KLADY:
 • Vysoká stráviteľnosť
 • Vysoký obsah bielkoviny, 26g (v 28g odmerke)
 • Takmer bez cukru a tuku, (0,3 g na odmerku)
 • Najvyššie množstvo BCAA
 • Dobrá chuť
 • Vhodný do diét

ZÁPORY:
 • Vysoká cena

Micelar Casein

Micelar Casein je kvalitný zdroj bielkoviny obsiahnutej v mlieku s dlhodobým uvoľňovaním aminokyselín. Často je označovaný ako „nočný proteín“. V rámci športovej výživy ponúka výrobcovia vysokú kvalitu, vzhľadom na minimálnu denaturáciu (strata funkcie bielkovín spôsobená vysokou teplotou, mechanickým pôsobením napr. šľahaním alebo pôsobením chemikálií).

Stručná výroba micelárneho kazeínu: pasterizované mlieko – mikrofiltrácia-utrafiltrácia – výsledok bioaktívny koncentrát mliečnej bielkoviny s obsahom 80-100% micelárneho kazeínu. Vhodný je pri dlhej pauze medzi jedlami, uvoľňuje sa až 8 hodín (cestovanie, škola, spánok…)

Dávkovanie: 1 odmerka (30g) na noc, počas dňa pri dlhej pauze medzi jedlami 4 až 8 hodín.

KLADY:
 • Zasýtia na dlhú dobu
 • Kvalitná bielkovina
 • Dlhodobé uvoľňovanie (až 8 hodín)
 • Obsahuje veľa vápnika a glutamínu

ZÁPORY:
 • Pomerne vysoká cena suroviny
 • Môže spôsobiť zažívacie problémy
 • Hustá konzistencia

Hovädzie proteíny (Beef proteín)

Hydrolyzovaný hovädzí izolát. Hovädzie proteíny sa vyrábajú pomerne zložitým procesom. Za použitia optimálneho tlaku a vysokej teploty dosiahne výrobcovia požadovanú hydrolýzu. Potom nasleduje sušenie a rozprašovanie za pomocou horúceho vzduchu. Vďaka tejto hydrolýze má proteín dobrú stráviteľnosť a využiteľnosť v organizme.

Verejnosť je voči tomuto proteínu skeptická z dôvodu, že na jeho výrobu sa používajú hovädzie kopytá, kosti a pod. Hlavným zdrojom bielkoviny je teda predražený kolagén.

Ceny za proteín vyrobený z hovädzieho mäsa nepoteší a športovcovi ani neposkytne oveľa väčšie výhody ako srvátkový proteín. Nenechajte sa zmiasť tým, že obsahuje hydrolyzovaný hovädzí proteín alebo izolovaný hovädzí hydrolyzát pod. Vždy ide o hydrolyzovaný kolagén.

Na druhú stranu je tento proteín dobrou alternatívou pre vytrvalostných športovcov (atletika, futbal, hokej, hádzaná, rugby atď.), Pretože obsahuje aminokyseliny, ktoré majú vplyv na regeneráciu kĺbov a pohybového aparátu. Vhodný je aj pre ľudí s alergiou alebo intoleranciou na srvátku, laktózu

Dávkovanie: 1 odmerka (30g) po prebudení, 1 odmerka (30g) po tréningu.

KLADY:
 • Vysoké množstvo bielkovín 27g (v 30g)
 • Takmer bez tuku a cukrov
 • Vysoký obsah aminokyselín
 • Bez laktózy
 • Cenovo prijateľný

ZÁPORY:
 • Horšia rozpustnosť a penivosť
 • Hydrolyzovaný kolagén ako zdroj bielkoviny

Sójový proteín (Soy proteín isolate)

Sójový proteín sa vyrába extrakciou sójovej múky, následne sa vyzráža, dôkladne umyje a usuší. Tento proces je veľmi lacný a cena preto býva pomerne nízka.

Proteín je bohatý na rozvetvené aminokyseliny, glutamín a arginín. Obsahuje fytoestrogény daidzein a genistein, ktoré majú estrogénové účinky. Estrogén (ženský pohlavný hormón) nie je z dlhodobého hľadiska vhodný pre mužov z dôvodu prijímania fytoestrogénov, ktoré na seba viažu estrogénové receptory (prijímanie ženského pohlavného hormónu), hrozilo by riziko vzniku gynekomastie (zväčšenie prsných žliaz u mužov). Vhodný do bezlepkovej diéty, pre alergikov – neobsahuje laktózu.

KLADY:
 • Nízka cena
 • Vysoké množstvo BCAA, glutamínu a arginínu
 • Sója znižuje riziko infarktu
 • Zvyšuje vnútornú hladinu produkcie tyroxínu

ZÁPORY:
 • Zlá rozpustnosť
 • Obsahuje estrogény
 • Zlá chuť
 • Neplnohodnotné aminospektrum
 • Riziko plesní (aflatoxínov)

Vegan proteín

Vegan proteín je vyrábaný prevažne zo špeciálnej odrody hrachu siateho (Pisum Sativum). K extrakcii bielkoviny sa používa voda bez použitia chemických prísad. Po následnom sušení vzniká instantný prášok. U tohto proteínu je vysoká stráviteľnosť a plnohodnotné aminospektrum rovnaké ako u srvátkového proteínu.

Vhodný je pre bezlepkové diéty, vegánov a vegetariánov. Neobsahuje laktózu, užívať ho môžu teda aj alergici a ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu.

KLADY:
 • Plnohodnotné aminospektrum vrátane esenciálnych
 • Neobsahuje sóju, alergény
 • Porovnateľné parametre sa srvátkovým proteínom
 • Vysoká stráviteľnosť

ZÁPORY:
 • Vysoká hustota
 • Horšia rozpustnosť
 • Zlá chuť

Viaczložkový proteín

Viaczložkový proteín je komplex vyššie zmieňovaných zdrojov proteínov. Môže obsahovať 2 zdroje proteínov alebo pokojne všetky. Výhodou takýchto proteínov je komplexnosť. Dajú sa využiť kedykoľvek v priebehu dňa, po tréningu alebo na noc. Tento proteín zvolíme v prípade, že si nemôžeme dovoliť viac druhov proteínov napr. CFM a micelárny kazeín.

KLADY:
 • Komplexnosť zdrojov bielkovín
 • Cenovo dostupné

ZÁPORY:
 • Horšia rozpustnosť
 • Nevhodné pre alergikov

Najpredávanejšie proteíny podľa Heureky

Najlepšie konopné proteíny – tipy pre rok 2018
5 (100%) 3 votes

Tomáš Hajduk

Fascinácia modernými technológiami v kombinácii s láskou k písaniu ma priviedli sem, na túto stránku, kde sa snažím svojimi radami a postrehmi pomôcť ľuďom vybrať si ten správny produkt. Neustále sa učím nové veci, takže sa rád o svoje vedomosti podelím.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte