Najlepšie čističky vzduchu – tipy pre rok 2018

Čistota vzduchu je v dnešnej, priemyselnej dobe na mnohých miestach otázna. Okrem toho, že vo vzduchu pribúdajú rôzne nečistoty, čoraz častejšie ľudia trpia i rôznymi alergiami. Práve pre takýchto ľudí, ale aj pre ľudí s chorobami dýchacieho systému, sú určené čističky vzduchu.

V prípade, že chcete mať doma čistejší vzduch a zvažujete nákup čističky vzduchu, prečítajte si nasledujúci článok, v ktorom nájdete prehľad najpopulárnejších modelov, v troch cenových kategóriách.

Najlepšie čističky vzduchu

Steba LR 5

DeLonghi AC230

Dyson Pure Hot+Cool Link

Steba LR 5

DeLonghi AC230

Dyson Pure Hot+Cool Link

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Nízka cena

Menší doporučený priestor

Vhodná i pre alergikov

Diaľkový ovládač

Šesťstupňová filtrácia

Dotykový panel

Indikátor znečistenia filtra

AQS systém

Veľký doporučený priestor

Nočný mód

Možnosť pripojiť na Wi-Fi

Kvalitný filter

Ovládanie pomocou smartfónu

Univerzálnosť použitia

Zápory

Vyššia hlučnosť

Menej výkonný ionizátor

Menej stupňová filtrácia

Vyššia cena náhradného HEPA filtra

Vyššia hmotnosť

Bez diaľkového ovládania

Problémy s aplikáciou pre Android

Výmena filtrov je drahá

ZhrnutieMenej výkonná čistička vzduchu, ktorá je určená do menších priestorov. Vhodná voľba tam, kde nie je znečistenie vzduchu príliš vysoké.Moderná čistička vzduchu, ktorá disponuje niekoľkými inovatívnymi prvkami. Ideálna i do veľkých domácnosti, v ktorých je veľa otvoreného priestoru.Kvalitný model čističky vzduchu, ktorý ocenia aj ľudia s ťažkými alergiami. Rovnako je vhodná do domácnosti, ktoré sa nachádzajú blízko zdroja znečistenia vzduchu.

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

POROVNAJTE CENY

Recenzia: Steba LR 5

Príkon: 30 W | Vzduchový výkon: 30 m³/h | Doporučený priestor: 30 m² | Hlučnosť: 30 dB | Hmotnosť: 5,8 kg

KLADY:
 • Nízka cena
 • Menší doporučený priestor
 • Vhodná i pre alergikov
 • Diaľkový ovládač

ZÁPORY:
 • Vyššia hlučnosť
 • Menej výkonný ionizátor
 • Menej stupňová filtrácia

Základný model čističky vzduchu Steba LR 5 patrí k elektronickým modelom so zabudovanými ionizátorom, ktorý sa dá vypnúť. Vďaka štvorstupňovému filtru (predfilter, HEPA filter, filter s aktívnym uhlím a ionizátor) je vhodná i pre alergikov.

Zvoliť si môžete z troch rýchlostí prúdenia vzduchu. Všetky potrebné nastavenia zobrazí veľký a prehľadný LCD displej. Aj napriek tomu, že výrobca udáva, že hlučnosť čističky je len 30 dB, mnoho užívateľov poukazuje v recenziách na jej vysokú hlučnosť. Čistička je určená do priestoru s maximálnou rozlohou 30 m².

Používanie čističky vzduchu je skutočne jednoduché. Na obsluhu slúžia štyri tlačidlá na jej prednej strane. Rovnako môžete využiť diaľkový ovládač. Filter čističky bez problémov svojpomocne vymeníte. Treba ho však pri výmene dokúpiť.

Porovnajte ceny >>

Recenzia: DeLonghi AC230

Príkon: 80 W | Vzduchový výkon: 300 m³/h | Doporučený priestor: 80 m² | Hlučnosť: 50 dB | Hmotnosť: 7 kg

KLADY:
 • Šesťstupňová filtrácia
 • Dotykový panel
 • Indikátor znečistenia filtra
 • AQS systém
 • Veľký doporučený priestor

ZÁPORY:
 • Vyššia cena náhradného HEPA filtra
 • Vyššia hmotnosť
 • Bez diaľkového ovládania

Moderná a praktická čistička vzduchu DeLonghi AC230 zlepší kvalitu vzduchu v každej domácnosti. O čistenie vzduchu sa postará šesťstupňová filtrácia (prachový filter, nano silver filter, HEPA filter, aktívny uhlíkový filter, filter s UV svetlom a ionizátor). Čistička je určená do priestoru s rozlohou 80 m².

Ovládanie čističky vzduchu je jednoduché a slúži naň dotykový panel. Vybrať si môžete zo šiestich stupňov filtrácie a z troch rôznych rýchlostí. Šikovnými doplnkami sú tiež časovač a indikátor znečistenia filtra.

Inováciou tejto čističky vzduchu je AQS systém. Ten počas prevádzky čističky neustále monitoruje vzduch v miestnosti. Farebné diódy na bokoch prístroja vám potom ukážu, aký kvalitný vzduch vo svojom okolí máte (červená = veľmi znečistený vzduch, zelená = stredné znečistenie, modrá = čistý vzduch).

Porovnajte ceny >>

Recenzia: Dyson Pure Hot+Cool Link

Príkon: Vykurovanie: 2 000 W, Ventilácia – 44 W | Vzduchový výkon: 208 m³/h | Doporučený priestor: 75 m3 | Hlučnosť: 64 dB | Hmotnosť: 3,8 kg

KLADY:
 • Nočný mód
 • Možnosť pripojiť na Wi-Fi
 • Kvalitný filter
 • Ovládanie pomocou smartfónu
 • Univerzálnosť použitia

ZÁPORY:
 • Problémy s aplikáciou pre Android
 • Výmena filtrov je drahá

Dyson Pure Hot+Cool Link je unikátna čistička vzduchu, ktorá zaujme svojou kvalitou a univerzálnosťou použitia. Pomocou technológie Air Multiplier dokáže rovnomerne a rýchlo ohriať akýkoľvek priestor a naopak v zime dokáže vzduch ochladiť. Nech sa páči, čistička vzduchu, ventilátor a teplovzdušný ventilátor v jednom.

Táto čistička je bezúdržbová a veľmi tichá, vďaka čomu získala ocenenie Quiet Mark. Jej používanie v noci preto nie je problém. Čistička disponuje veľmi kvalitným uhlíkovým filtrom s vrstvou aktívneho uhlíku, ktorý slúži k zachytávaniu alergénov a škodlivých látok. Filter sa dá jednoducho vybrať no jeho výmena je drahá.

Celé zariadenie je možné ovládať pomocou smartfónu. Podporované sú systémy iOS a Android. Práve s aplikáciou pre Android majú niektorí používatelia problémy.

Dyson Pure Hot+Cool Link je revolučná čistička vzduchu, ktorá toho v elegantnom tele skrýva naozaj mnoho. Hodí sa pre každého, komu záleží na čo najvyššej kvalite vzduchu v domácnosti.

Porovnajte ceny >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie čističky vzduchu podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako správne vybrať čističku vzduchu?

Aj keď nie sú čističky vzduchu v dnešnej dobe ešte veľmi rozšírené, svoje uplatnenie nachádzajú čoraz častejšie a to najmä v domácnostiach alergikov a ľudí s dýchacími ťažkosťami. Pri kúpe čističky vzduchu by ste sa mali zamerať na niekoľko parametrov. K tým najdôležitejším patria: typ filtrácie, hlučnosť, hmotnosť a jednoduchosť používania.

Typ filtrácie

Čističky vzduchu sú vybavené viacstupňovou filtráciou. Vzduch teda prechádza pri čistení niekoľkými filtrami, ktoré zachytávajú rôzne druhy a veľkosti nečistôt. Odlišné modely čističiek disponujú rôznymi kombináciami filtrov. Prehľad tých najpoužívanejších nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Typ filtra Určenie
Prachový predfilter Veľké prachové častice a zvieracie chlpy
HEPA filter Menšie častice prachu, peľ, chlpy (účinnosť až 99,7%)
Filter s aktívnym uhlíkom Plyny
Ionizátor Pozitívne nabije častice nečistôt (pre elektrostatický filter)
Elektrostatický filter Prach a peľ (pozitívne nabitý prach a peľ sú absorbované negatívne nabitým filtrom)
UV filter (fotokatalytický filter) Škodlivé plyny, vírusy a baktérie
Plasma filter Dodatočné odstránenie najmenších nečistôt
Dezodoračný filter Pachy

Vzduchový výkon a rozloha miestnosti

Vzduchový výkon a odporúčaná rozloha miestnosti sú veľmi dôležitými parametrami. Pred kúpou čističky vzduchu by ste presne mali vedieť, do akej veľkej miestnosti ju umiestnite. Ak do väčšieho priestoru dáte čističku, ktorej odporúčaná rozloha je menšia, nebude čistenie vzduchu vôbec efektívne a vy len zbytočne spotrebujete elektrickú energiu.

Hlučnosť

Hlučnosť čističiek je variabilná a závisí najmä od stupňa prietoku vzduchu. Na tento parameter by sme mali myslieť najmä vtedy, ak máte doma malé deti alebo plánujete čističku používať v noci.

Na trhu nájdete čističky s rôzne udanou hlučnosťou a táto informácia môže byť niekedy skutočne zavádzajúca. Preto by ste sa mali v tomto smere zamerať na recenzie, v ktorých nájdete skúsenosti konkrétnych používateľov.

Hmotnosť

Čističky vzduchu by sa mali dať prenášať z miestnosti do miestnosti. Je preto vhodné voliť také, ktorých hmotnosť je čo najnižšia. Ak zvolíte model s vyššou hmotnosťou, skúste pohľadať čističku, ktorá bude doplnená kolieskami.

Jednoduchosť používania

Na obsluhu čističiek vzduchu slúžia obyčajne tlačidlá, ktoré nájdete priamo na čističke. Veľkú výhodu predstavuje diaľkový ovládač a to najmä v prípade tých modelov, ktoré sa dajú zavesiť na stenu.

Údržba čističky vzduchu spočíva vo výmene filtra, ktorý je potrebné obyčajne zakúpiť. Takýto filter by mal byť v čističke ľahko dostupný, aby jeho výmenu zvládol aj neskúsený používateľ. Prachový predfilter sa obyčajne jednoducho umýva pod tečúcou vodou.

Najpredávanejšie čističky vzduchu podľa Heureky

Najlepšie čističky vzduchu – tipy pre rok 2018
5 (100%) 4 votes

Dominika Halusková

Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. K mojím najobľúbenejším témam patrí všetko, čo zaujíma ženy. Práve preto sa na tejto stránke venujem najmä elektronike určenej starostlivosti o telo a elektronike do domácnosti. Vo voľnom čase sa s radosťou venujem vareniu. Rovnako si užívam dlhé prechádzky po horách a nádherné východy slnka nad kopcami.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte