Najlepšie prášky na pranie – tipy pre rok 2018

Pracie prášky sú také produkty, bez ktorých si náš život už len veľmi ťažko vieme predstaviť. Avšak vybrať si práve ten správny prášok pre naše oblečenie môže byť naozaj poriadny oriešok.

Veľkú úlohu pri prášku zohráva to, aby bol účinný, kvalitný a dobre odstraňoval škvrny, a to tak, aby nezanechával nežiaduce stopy na oblečení. Prášok sypký, tekutý či dokonca gélové kapsule? O možnostiach výberu a využitia sa dozviete viac v nasledujúcich častiach článku.

Najlepšie prášky na pranie

Woolite Extra Color

Lovela Color gél

Ariel Color gélove tablety

Woolite Extra Color 4,5 l

Lovela Color gél 4,7 l 50 pracích dávok

Ariel Color gélove tablety na pranie XXXL 56 ks

Lacný základ

Zlatá stredná cesta

Pre náročných

Klady

Dobrý pomer cena/kvalita

Príjemná vôňa

Výborná rozpustnosť vo vode

Príjemná vôňa

Vhodný aj na citlivú pokožku

Výborná rozpustnosť vo vode

Dobrý pomer cena/kvalita

Jednoduché dávkovanie

Vysoká účinnosť

Použitie aj pri nižších teplotách

Čistá a svieža vôňa

Dobrý pomer cena/kvalita

Zápory

Nevhodný na odolné škvrny

Určené iba na farebnú bielizeň

Určené iba na farebnú bielizeň

ZhrnutieTekutý prací gél za priaznivú cenu. Dobre sa rozpúšťa vo vode a zachováva stálosť farieb. Je nevhodný na odolné škvrny.Tekutý prací prostriedok, ktorý výborne odstraňuje farebné škvrny. Má sviežu vôňu a dobre sa rozpúšťa.Účinné gélové tablety pre farebnú bielizeň. Jednoducho sa dávkujú a možno ich použiť aj pri nízkych teplotách.

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Zobraziť na Heureka.sk

Recenzia: Woolite Extra Color

Typ prášku: tekutý | Objem: 4,5 l | Hmotnosť: 4,8 kg | Na biele oblečenie: áno | Na farebné oblečenie: áno | Počet praní: 75 praní

KLADY:
 • Dobrý pomer cena/kvalita
 • Príjemná vôňa
 • Výborná rozpustnosť vo vode

ZÁPORY:
 • Nevhodný na odolné škvrny

Woolite Extra Color je špeciálny prací prostriedok, ktorý účinne perie a chráni farebné oblečenie. Ide o prášok na pranie s veľmi dobrým pomerom cena/kvalita.

Pomáha chrániť pred sfarbením – Woolite obsahuje zložky neutralizujúce uvoľnené farbivo z textílií a tým pomáha pri praní chrániť oblečenie pred sfarbením, blednutím farieb – Woolite so zložkou Color Fixátor chráni farebné oblečenie pred vyblednutím, a stratou tvaru – Woolite neobsahuje agresívne prísady, ktoré môžu poškodiť vlákna textílií, a tým pomáha chrániť oblečenie pred vyťahaním a zrážaním.

Ďalšími výhodami tohto prášku je príjemná vôňa a výborná rozpustnosť vo vode. Jedinou nevýhodou prášku je, že nie je príliš účinný na odolné škvrny, pre tie si musíte zvoliť iný prášok.

Pri praní vždy postupujte podľa inštrukcií na vašom oblečení, obzvlášť dodržiavajte doporučené teploty. Nové oblečenie vyperte prvýkrát samostatne. Nemiešajte tmavé oblečenie s bielym alebo svetlým oblečením. Pri praní v práčke dávkujte do priehradky pre hlavné pranie alebo priamo do bubna práčky.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Lovela Color gél

Typ prášku: tekutý | Objem: 4,7 l | Hmotnosť: 4,4 kg | Na biele oblečenie: nie | Na farebné oblečenie: áno | Počet praní: 50 praní

KLADY:
 • Príjemná vôňa
 • Vhodný aj na citlivú pokožku
 • Výborná rozpustnosť vo vode
 • Dobrý pomer cena/kvalita

ZÁPORY:
 • Nevhodný na biele oblečenie

Lovela Color gél je tekutý prací prípravok na farebnú bielizeň 4,7 l. Môžete ho použiť ako na pranie v práčke, tak aj na ručné pranie. Výborne sa rozpúšťa aj pri nízkych teplotách a spoľahlivo odstráni aj odolné škvrny. Dobrý pomer cena/kvalita.

Lovela je odporúčaná Ústavom pre starostlivosť o matku a dieťa v Prahe. Bol špeciálne vyvinutý pre osoby, ktoré trpia alergiami a podráždením, spôsobené agresívnymi pracími prostriedkami. Nie je parfumovaný a preto je tak príjemný k citlivej pokožke.

Poslednou výhodou tohto prášku je jeho príjemná vôňa. Prášok nie je vhodný na biele oblečenie. Dodržujte odporúčania výrobcu oblečenia.

Zobraziť na Heureka.sk >>

Recenzia: Ariel Color gélove tablety

Typ prášku: gélové tablety | Objem: 4,7 l | Hmotnosť: 1,98 kg | Na biele oblečenie: nie | Na farebné oblečenie: áno | Počet praní: 56 praní

KLADY:
 • Jednoduché dávkovanie
 • Vysoká účinnosť
 • Použitie aj pri nižších teplotách
 • Čistá a svieža vôňa
 • Dobrý pomer cena/kvalita

ZÁPORY:
 • Určené iba na farebnú bielizeň

Gélové tablety Ariel Color gélove tablety s príjemnou vôňou sú určené pre farebné oblečenie – zachováva žiarivosť farieb. Odstraňuje aj tie najodolnejšie škvrny. Gélové tablety prenikajú až do štruktúry vlákna a oblečenie tak ostáva jemné a príjemné na dotyk. Vďaka špeciálnemu zloženiu uľahčuje žehlenie. 

Najväčšou výhodou je určite jednoduché, ba priamo triviálne dávkovanie. Už nikdy nebudete musieť odmeriavať potrebnú dávku, skrátka hodíte kapsulu do práčky a máte hotovo. Každá tableta Ariel Color sa skladá z troch zložiek komplexne starajúcich sa o čistotu, odstraňovanie škvŕn a zachovanie pôvodnej farby oblečenia.

Gélové pracie tablety značky Ariel sú ideálnymi pomocníkmi na cestách. Sú skladné, nikdy sa nevylejú a vyperú všetko, čo potrebujete. Možno ich použiť aj pri nižších teplotách.

Zabráňte kontaktu s očami. V prípade ich zasiahnutia oči vypláchnite veľkým množstvom vody. Ak podráždenie oči pretrváva, vyhľadajte lekársku pomoc. S gélovými tabletami manipulujte vždy so suchými rukami. Jedinou nevýhodou je, že tablety nie sú vhodné na bielu bielizeň.

Zobraziť na Heureka.sk >>

späť na obsah ↑

Najpredávanejšie prášky na pranie podľa Heureky

späť na obsah ↑

Ako vybrať prášok na pranie

Práškov na pranie dnes na trhu nájdete naozaj veľké množstvo. Doby, kedy ste sa museli uspokojiť s jednou značkou a typom sú už dávno preč. Dnes si môžete vybrať či budete prať s klasickým sypkým alebo tekutým práškom. Okrem toho si na trhu stále intenzívnejšie zaisťujú svoje miesto aj inovatívne gélové tablety, ktoré sú ako stvorené pre jednoduché a efektívne pranie.

Spôsob fungovania práškov na pranie

Základnou zložkou všetkých pracích prostriedkov sú účinné látky, ktoré nazývame tenzidy, čiže saponáty. Vynikajú schopnosťou nadviazania na textilnú špinu, ktorú potom prepoja s teplou vodou. Po tomto procese nečistoty, ktoré boli naviazané na vodných molekulách, odtečú rýchlo a efektívne do odpadu.

Sypký, alebo tekutý?

Rozhodnutie o tom, či si vybrať medzi sypkým a tekutým práškom na pranie je vo väčšine prípadov otázkou toho, ktorý viac preferujete. Kým niekto dáva prednosť sypkému zloženiu, iný uprednostňuje tekutý prostriedok.

Vo všeobecnosti je však možné povedať, že sypký prášok je skôr vhodný na veľmi znečistenú bielizeň, ktorú potrebujete čo najefektívnejšie vyprať bez nutnosti predprania či predmáčania. Medzi najčastejšie odolné škvrny patria tie od trávy, blata, jedla, ale aj nápojov.

Sypký prášok je tiež možné použiť v prípadoch, kedy potrebujete udržať čo možno najdlhšie pôvodnú bielu farbu obľúbenej bielizne. Obsahuje totiž bielidlá a rozjasňovače, ktorých úlohou je boj proti nežiaducemu zošednutiu. Majú tiež široký rozptyl pracích teplôt, ktorý sa pohybuje od 30 °C do 90 °C.

Naopak tekuté prášky sú vhodnejšie na farebné a menej znečistené oblečenie. Pracie gély sú k oblečeniu oveľa šetrnejšie než ich sypké alternatívy. Neobsahujú totiž agresívne bielidla. Ich ďalšou výhodou je tiež väčšia variabilita použitia.

S ich pomocou je možné prať biele, farebné i tmavé oblečenie bez toho, aby hrozilo nechcené poškodenie. Pracie gély si obľúbite hlavne pre ich výbornú rozpustnosť vo vode. Avšak na silné škvrny s nimi nepočítajte.

Gélové tablety

Prevratným prostriedkom na pranie sa v posledných rokoch stali gélové tablety. Ide o maximálne koncentrovaný prací gél, ktorý vo väčšine prípadov pozostáva z väčšieho množstva účinných zložiek. Tie sa starajú o odstránenie škvŕn, zachovanie farebnosti bielizne a jej pôvodného tvaru.

Ich najväčšou výhodou je však univerzálnosť použitia na biele i farebné oblečenie. Za negatívum môže byť považovaná nemožnosť regulácie množstva pracej dávky.

Optimálne dávkovanie

Ak ste si doteraz mysleli, že dávkovanie pracieho prášku môžete robiť len tak od oka, určite vám takýto spôsob naďalej neodporúčame. Zásadným pravidlom je sledovanie etikiet na vami zakúpenom pracom prostriedku.

Výrobcovia na odporúčaniach uvádzajú presnú dávku na konkrétnu mieru znečistenia. Ak máte navyše chytrú práčku s funkciou váženia bielizne, máte vyhrané. V opačnom prípade sa musíte spoľahnúť na svoj odhad či prevážanie.

V prípade, že použijete väčšiu dávku prostriedkov, ako je potrebné, nemusíte sa strachovať. Jediné, čo utrpí, budú vami vynaložené financie. Naopak, ak šetríte, tak v dlhodobom hľadisku vystavujete svoje oblečenie riziku zhoršených vlastností. Najčastejším dopadom zlého, respektíve nedostatočného dávkovania, je šedivý odtieň a strata sýtosti farby.

Na mieste aplikácie pracieho prostriedku záleží

Napriek tomu, že je jasné, že prací prostriedok môžete vkladať priamo do bubna práčky, existujú zásady, podľa ktorých by sa miesto aplikácie prášku malo akceptovať. Kým sypké pracie prostriedky najlepšie perú, hneď ako ich nasypete do príslušnej priehradky, tekuté gély sa pomocou odmerky lejú priamo na špinavé oblečenie.

Gélové tablety majú špecifické miesto aplikácie. Mali by sa v každom prípade vložiť do práčky ako prvé, tzn. najskôr vložíte tablety na dno bubna a až potom vkladáte špinavé oblečenie. Pri opačnom postupe hrozí, že sa tablety kvôli nedostatočnému kontaktu s vodou dostatočne nerozpustia a mohli by na oblečení zanechať nevkusné škvrny.

Alergici musí byť v strehu

Či chceme alebo nie, vo všeobecnosti je v práškoch na pranie príliš veľa alergénov. Ak ste alergik alebo iba trpíte kvôli citlivej pokožke a máloktorá značka vám sadne, určite si veľmi pozorne prečítajte informácie, ktoré sú uvedené na výrobných etiketách.

Aj v takom prípade, že problémy s kožou nemáte, vám odporúčame zabezpečovať si prášky s maximálnou hodnotou alergénov 100 mg/1 kg prášku na pranie. Pre veľmi citlivé osoby je poslednou možnosťou nákup preverených ekologických prostriedkov s patričným označením.

Najpredávanejšie prášky na pranie podľa Heureky

Najlepšie prášky na pranie – tipy pre rok 2018
4.6 (91.43%) 7 votes

Matej Brundza

Veľmi rád sa učí nové veci, najmä v ekonomickom smere, pretože miluje čísla. Milovník prírody. Slobodne mysliaci človek, ktorý musí mať na všetko svoj názor. Motto: Všetko sa dá docieliť, len sa o to človek musí snažiť; Človek sa má stále čo učiť a preto by sa mal neustále vzdelávať a rozvíjať svoju inteligenciu.

Podeľte sa s nami o váš názor

Okomentujte