Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
>

Záhradný traktor Stihl RT 5097 – Recenzia

9. 7. 2021 Aktualizované

Stihl RT 5097 recenzia

Záhradný traktor Stihl RT 5097 je určený pre náročnejších záujemcov hľadajúcich výkonného pomocníka, ktorý si hravo poradí aj s väčšími trávnatými plochami. V našom porovnaní traktorových kosačiek uspel ako celkovo najlepší. Presvedčil nás nielen výkonom, ale aj prémiovou kvalitou a vysokým komfortom pri práci.

Hodnotenie Stihl RT 5097

9.2

TOP

Záhradný traktor Stihl RT 5097 od renomovanej značky je zariadenie prvotriednej kvality, ktoré splní požiadavky aj náročných záujemcov. Vyznačuje sa dostatočne vysokým výkonom, ktorý umožňuje použitie aj na väčších plochách až do 6 000 m2. Pozitívom je nadštandardné pohodlie pri práci, vrátane jednoduchého ovládania. Negatívom, ktoré môže odradiť záujemcov, je zrejme iba vyššia cena.

Konštrukcia
9.5
Výkon motora a prevodovka
9
Kvalita kosenia
9
Klady
 • Dostatočne vysoký výkon
 • Vhodný aj na väčšie plochy
 • Prémiová kvalita
 • Veľký zberný kôš na trávu
 • Výborný komfort pri práci
 • Jednoduché riadenie
 • Hydrostatická prevodovka
 • Moderný dizajn
Zápory
 • Vyššia cena
 • Vyššia hmotnosť

Konštrukcia

Záhradný traktor Stihl RT 5097 je výkonný stroj určený na kosenie rozsiahlejších plôch. Tomu zodpovedá aj kvalita konštrukcie, ktorá patrí medzi robustnejšie. Kontakt s terénom zabezpečujú 15-palcové predné a 18-palcové zadné kolesá. V zadnej časti nachádzame zberný kôš na trávu s veľkým objemom 250 litrov. Ide o statočnú veľkosť na to, aby ste ho nemuseli vyprázdňovať príliš často.

Silnou stránkou recenzovaného záhradného traktora sú ergonomické prvky a vysoký komfort pri práci. Vybavený je odpruženým  sedadlom, ktoré je nastaviteľné horizontálne i vertikálne. Vďaka tomu sa sedenie prispôsobí každému typu postavy. Pozitívom je taktiež jednoduché nastupovanie a vystupovanie, ktoré umožňuje nízky podvozok a široký priestor okolo sedadla. Jeho sivá farba zabezpečuje, aby sa na slnku nerozpálilo a mohli ste si na sedadlo bez obáv sadnúť kedykoľvek. Navyše, všetky ovládacie prvky sa nachádzajú priamo po ruke používateľa. Platí to o spojke žacieho noža, vyťahovacej páke pre vyprázdnenie koša, aj centrálnom regulovaniu výšky kosenia, ktoré disponuje aretáciou proti samovoľnej zmene nastavenia.

Vo výbave nechýbajú predné svetlá, ktoré umožňujú pracovať aj vo večerných hodinách, pri zníženej viditeľnosti. Záhradný traktor v oranžovo-bielej farbe navyše boduje moderný dizajnom. Jeho hmotnosť dosahuje 230 kg.

Výkon motora a prevodovka

Jadrom záhradné traktora Stihl RT 5097 je jednovalcový motor STIHL EVC 4000 výkonom 8,2 kW. To je dostatočne vysoký výkon, ktorý traktor predurčuje na kosenie rozsiahlejších trávnatých plôch. Motor spolupracuje s hydrostatickou prevodovkou, ktorá sa vyznačuje veľmi jemným automatickým prepínaním rýchlosti jazdy. Traktor má jednopedálové ovládanie a priame napojenie volantu na nápravu, čo prináša komfort pri jazde, ako aj pri samotnom kosení.

Kvalita kosenia

Záhradný traktor Stihl RT 5097 ponúka prvotriednu kvalitu prakticky po všetkých stránkach. Jeho používanie preto môžeme odporučiť aj na väčšie pozemky. Výrobca uvádza maximálnu trávnatú plochu až do 6 000 m2, čím splní nároky širokého zástupu záujemcov. Veľkej odporúčanej ploche zodpovedá pracovná šírka. Pri zábere kosenia 95 cm môžete rátať s pomerne rýchlou prácou. Výšku kosenia je možné regulovať podľa vlastných preferencií v rozmedzí od 30 do 100 mm.

Hoci Stihl RT 5097 medzi traktorovými kosačkami nepatrí medzi najmenšie modely, stále ide o kompaktného pomocníka. Vďaka tomu zvládne aj zúžené plochy, k čomu prispieva jednoduché riadenie a malý polomer otáčania. Záhradný traktor je preto vhodný aj na starostlivosť o trávnaté plochy, kde sa nachádza viacero prekážok, napríklad krovín či stromov.

Technické parametre

Vlastnosť Hodnota
Typ kosačky záhradný traktor
Výkon motora 8,2 kW
Plocha kosenia do 6 000 m2
Pracovná šírka 95 cm
Výška kosenia 30 – 100 mm
Zberný kôš na trávu 250 litrov
Prevodovka hydrostatická
Počet valcov 1
Hladina akustického tlaku – LpA 86 dB(A)
Hmotnosť 230 kg
Náš tip

Máte záujem o lacnejší model alebo si chcete technické parametre porovnať s inými traktorovými kosačkami? Prečítajte si článok Najlepšie záhradné traktory.

Najpredávanejšie záhradné traktory podľa Heureky

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (2 hlasy)

Autor

Kornel Kubík
Kornel Kubík

Aktívne sledujem technologický vývoj. Obzvlášť ma baví všetko, čo súvisí s bývaním – od nových typov vykurovania cez inteligentnú domácnosť až po malé spotrebiče. Zároveň je mojou vášňou písanie, preto tvorím a radím aj na tomto webe.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár