Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
 • Veľa inšpirácie pre váš výber.
Menu
Testado.sk » Recenzie » Ostatné recenzie

Recenzia investičnej platformy Portu

Portu recenzia investičnej platformy

Investičná platforma Portu  na náš trh vstúpila len nedávno, no u našich českých susedov sa teší veľkej obľube.  Je určená pre širokú verejnosť, má zaujímavé portfólio a záujemci môžu pomocou nej investovať už od 20 eur. Pozrieme sa na pravidlá investovania v tomto projekte, ako aj investičné portfólio a poplatky.

Ak vás investičné platformy zaujímajú viac, doporučujeme prečítať si náš článok najlepši on-line investičné platformy, kde porovnávame aké druhy investícií môžete v rámci nich nájsť.

Hodnotenie investičnej platformy Portu

9.4

Perfektná

Portu je vydarená česká investičná platforma, ktorá si neúčtuje žiadne vstupné poplatky. Navyše je Portu veľmi jednoduché a prehľadné, takže investovanie s ním zvládnu i úplní začiatočníci.

Používateľské rozhranie
9.5
Investičné portfólio
10
Výnosnosť vs. riziká
9
Poplatky a zákaznícky servis
9
Klady
 • Transparentné poplatky
 • Platí sa len ročný poplatok
 • Zaujímavé portfóliá
 • Bezpečné investovanie
 • Vhodná platforma pre začiatočníkov
Zápory
 • Obchodujú len 1 deň v týždni
 • Konzervatívna platforma s nižším výnosom
 • Nepočíta s automatickým rebalancingom

Registrácia

Ak sa rozhodnete investovať s Portu, určite si na začiatok pozrite ich video o tom, ako začať. Nakoniec ho aj my prikladáme do tohto hodnotenia. Takže na začiatok budete potrebovať dva doklady totožnosti. Pred ich skenovaním si však musíte vytvoriť konto pomocou e-mailovej adresy a zodpovedať otázky v dotazníku.

V rámci vašich odpovedí Portu vyhodnotí vaše očakávania i doterajšie skúsenosti a navrhne vám investičné portfólio Portu Portfólio. O to sa pre vás bude platforma starať sama. Ak sa vám tento spôsob nepozdáva, nevadí. Môžete si zvoliť vlastné pod názvom Vlastná Stratégia.

Vlastná stratégia je však vhodnejšia voľba pre skúsenejších investorov, pretože zhodnocovanie peňazí so sebou prináša aj riziká. Preto ak ste začiatočník, odporúčame vám riadiť sa pokynmi platformy.

Po zvolení vášho portfólia a nahraní dvoch dokladov totožnosti spolu so zadaním bankového účtu vás už len čaká podpis zmluvy. Aj ten urobíte on-line a overíte prostredníctvom SMS kódu. No a môžete začať investovať. Minimálny vklad je 20 eur a o vaše financie nemusíte mať obavy, nad všetkým prísne dohliada Česká národná banka. Navyše je hotovostná zložka investícií poistená podľa zákona o bankách do výšky 100 tisíc eur.

Investičné portfólio Portu

Portu ponúka široké investičné možnosti. Okrem bezstarostného Portu portfólia si môžete vybrať z ďalších, medzi ktoré patria:

 • Portfólia na mieru
 • Detské účty
 • Tematické investovanie
 • Vlastná stratégia
 • Pre firmy
 • Portu Crypto – táto možnosť je v procese prípravy.

Z pohľadu začiatočníkov je určite najlepšou voľbou portfólio na mieru a detské účty. Portu vaše financie rozloží do viacerých frakcií. Za platformou totiž stojí tým odborníkov z WOOD & Company, ktorý sa investovaním zaoberajú už 30 rokov. My len pripomíname, že investičná platforma obchoduje prostredníctvom ETF teda Exchange Traded Funds. Tie kopírujú vývoj podkladového aktíva – indexu, komodity, dlhopisu či skupiny aktív. Keďže na našom trhu je aktív tohto typu málo, Portu obchoduje so svetovými indexmi ETF.

Nám sa z pohľadu investičného portfólia páči práve možnosť portfólia na mieru a detské účty. Vďaka ním môžu za veľmi nízky poplatok rodičia zhodnocovať financie pre deti, ktoré ich neskôr dokážu využiť na bývanie alebo štúdium. Negatívum Portu však vnímame v tom, že obchoduje len jedenkrát týždenne. Takže ak nepošlete peniaze do portfólia presne v tento deň, na investície budete musieť čakať ďalší týždeň.

Výnos a riziká

Portu je obchodná platforma, ktorá svojím používateľom ponúka jasný pohľad na výnos i riziká. V rámci pasívneho investovania vám portál dokáže vygenerovať výnosnosť v rôznych časových horizontoch. Pracuje pritom so známymi údajmi, ktoré zozbieral z vlastných zdrojov.

Prehľadnosť a férový prístup je moment, ktorý vzbudzuje dôveryhodnosť. A presne na to sa Portu spolieha. Pretože okrem výnosov, netají ani riziká. Tie na vás čakajú najmä vtedy, ak sa rozhodnete investovať bez ich odporúčaní. Rizikové investície dokážu priniesť i veľký zisk, ale aj stratu. Preto ak nie ste hráč a o peniaze nechcete prísť, voľte radšej pokojnú cestu v podobe pasívneho prístupu.

Z dlhodobého hľadiska sa však za najinteligentnejšiu cestu v oblasti investovania javí už spomínaný pasívny prístup. A to v podobe zamerania sa na rast trhu ako celku v rámci dlhodobej investičnej stratégie. V tomto prípade tak každý vie, ako a do čoho investuje.  O zmysle tejto stratégie hovorí aj výnosnosť, ktorá sa v priemere pohybuje okolo 5,07 % ročne. No akciové portfólio Portu sa od založenia drží na úrovni 12,7 % ročne.

Portu kolko investovať

Poplatky a zákaznícky servis Portu

No a na záver pár slov k poplatkom. Vo všeobecnosti Portu ponúka oproti iným finančným inštitúciám veľmi nízke poplatky. Môže sa to niekoľko faktorov. Celý biznis sa koná v on-line priestore. Portu navyše obchoduje s nízkonákladovými ETF indexmi, takže to platforme zaručuje nižšie náklady.

Preto v investičnej platforme Portu neplatíte žiadne vstupné ani výstupné poplatky. Ste povinný len uhrádzať pevný ročný poplatok za správu. Jeho výška sa líši od portfólia, ktoré si zvolíte, ale aj od časového horizontu. Vo všeobecnosti platí, že čím dlhšie plánujete na platforme investovať, tým nižší je váš ročný poplatok. Ak vás zaujímajú konkrétne čísla tak pri najznámejšom produkte Portfólio na mieru je ročný poplatok 1 % z hodnoty spravovaného majetku. Pri fixácii na dlhší čas sa výška poplatku zníži až na 0,6 %.

Služba Popis
Počet portfólií 6
Minimálny vklad 20 eur
Ročný poplatok 1 % z hodnoty spravovaného majetku
Priemerný ročný výnos Podľa mieri rizika až do 12,7 %
Mobilná aplikácia Áno

Portu má taktiež prepracovaný zákaznícky servis. Môžete ich prakticky kontaktovať viacerými spôsobmi naraz. Buď formou e-mailu, on-line chatu či telefonicky. Sú prístupní i na sociálnych sieťach a navyše si i môžete dohodnúť hovor zdarma.

Zdieľajte článok

Ohodnoťte recenziu

Celkové hodnotenie: 5.0 (38 hlasov)

Autor

Katarína Kmeťová
Katarína Kmeťová

Som mama dvoch malých detí, ktorá sa už viac ako 15 rokov pohybuje v oblasti PR, marketingu a obchodu. Počas rodičovskej dovolenky je písanie nástroj, vďaka ktorému mám kontakt so svetom. Okrem toho spravujem vlastný blog a zaujímam sa o zdravý životný štýl, motivačnú literatúru, módu a smart technológie.

Podobné články

Diskusia u článku

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pridať komentár